Minister wijst gesubsidieerde woningen voor 1961 toe Hammarskjöld beschuldigt Belgen VERDELING VAN BOUWVOLUME OVER DE PROVINCIES KRUIS VAN VERDIENSTE VOOR WEGENWACHTER H. SCHUT Moeder gedood bij poging om zoon te redden DINSDAG 3 JANUARI 1961 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 8 Voorlopig totaal van 65.000 Tienduizend huizen worden voorshands nog gereserveerd Hoewel op grond van de besprekingen in de Tweede Kamer mag worden aangenomen, dat het aantal in 1961 te subsidiëren wo ningen zal worden verhoogd, lijkt het de minister van volkshuis vesting eu bouwnijverheid gewenst aldus een mededeling van zijn ministerie de deling der woningen over de provincies niet te doen wachten tot het moment, waarop definitief vaststaat welk aantal woningen voor subsidie in aanmerking zal komen. Op die grond heeft de minister besloten tot een verdeling op basis van de 65.000 gesubsidiëerde woningen, waarvan is uitge gaan in zijn bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde begro ting voor 1961 (t.w. 32.500 woningwetwoningen en 32.500 premiewoningen zakelijk is. Zij heeft enige doeleinden aangegeven, waaraan dat meerdere aantal zou kunnen worden besteed. Jaarprogramma Voor de uitgifte van premiewo- nïngen zal In overleg met de col leges van Gedeputeerde Staten Van de 32.500 woningwetwoningen zijn thans 27.500 verdeeld óver de provincies, de resterende 5000 zijn gereserveerd voor de bevordering van de industrialisatie in de zoge naamde probleemgebieden, de sy steembouw, de industriële bouwme thoden en voor de woningvoorziening in de IJselmeerpolders. Van de 32.500 premiewoningen zijn eveneens 27.500 over de provincies verdeeld. De overblijvende 5000 zul len door woningbouwcorporaties ge bouwd kunnen worden met een zeke re garantie van de gemeenten. Deze 5000 woningen zijn in het bijzonder van belang voor die gemeenten waar het particulier initiatief niet of slechts moeizaam op gang komt. Ge zien het aanvullende karakter van deze 5000 is een verdeling op voor hand daarvan thans niet mogelijk. Van de 55.000 over de provincies verdeelde woningen zijn 43.000 bestemd voor de inhaal van het woningtekort, 9600 voor de ver vanging van krotwoningen en 2400 voor de vervanging van noodwoningen. U itgangspunten Zoals gebruikelijk heeft de minister tot de verdeling besloten na advies van een commissie van het centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijvei-heid. Deze commissie heeft aangegeven op welke uitgangs punten de verdeling zou moeten wor den gebaseerd. Zij bestudeerde vier alternatieve verdelingsmethoden, zonder daaruit zelf een keuze te doen. De minister heeft aan de hand van het uitgebrachte advies tot de hiervoor vermelde verdeling besloten. De commissie heeft als haar mening kenbaar gemaakt dat, indien meer dan 65.000 woningen in 1961 zullen worden gesubsidieerd, een herziening- van het vcrdelingsschema niet noocl- Secretaris-generaal Hammar skjöld heeft gisteren bekendge maakt in een nota, die hij zon dag aan de Belgische perma nente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft doen toekomen, de Belgische autori teiten in het beheerschapsge- bied Rocaiida-Oevoendi ervan te hebben beschuldigd de troepen van kolonel Moboetoe te hebben geholpen bij hun aanval op de aan Loemoemba trouw geble ven troepen in de provincie Kï- voe. Hammarskjöld zei in zijn nota van zijn speciale vertegenwoordiger in Kongo, Rajeshwar Dayal, bericht te hebben ontvangen, dat troepen van het Kongolese leger toestemming had den gekregen te landen in Oesoemboe- ra, de hoofdstad van Roeanda-Oeroen- di. Vandaar uit, zo ging de nota verder, werden zij voorzien van door in burger geklede Europeanen be stuurde vrachtwagens, waarmede zij van Oesoemboern naar het ongeveer 150 km verder gelegen Shangoegoe werden vervoerd. De conclusie, die de secretaris-gene raal uit dit bericht moet trekken, is dat de best'uursautoriteiten van het bcheerschapsgebied Roeanda-Oeroen- di hebben nagelaten maatregelen te treffen om te verzekeren dat de Kongolese troepen geen militaire ope ratie via het beheerschapsgebied zou den ondernemen. PAK ME MAAR UIT. Een man in een kleine scooterauto reed in Londen een straat binnen waar eenrichtings verkeer geldt. Omdat hij juist, van de verkeerde richting kwam, wilde een agent van politie hem aanhouden. De luchtbel op wielen karde door en de agent sprong op de bumper. De chauf feur stopte. Toen de agent de deur wilde openen, bleek die op slot te zijn. Wat de agent ook probeerde, de chauf feur vertikte het de deun te openen. Er kwamen meer agenten. Maar het duurde een half uur voor de chauffeur zijn luchtbel ontsloot en natuurlijk was er toen een gigantische verkeers opstopping ontstaan. De chauffeur is ter observatie overge bracht naar een tehuis voor geestes zieken per provincie een voorlopig glo baal jaarprogramma worden op gesteld, dat in hoofdlijnen zal aangeven: de wenselijke verhou ding tussen huur- en eigen wonin gen, welke grote projecten voor huur- en eigen woningen in 1961 voor uitvoering In aanmerking zullen kunnen komen, de mate, waarin de overige kleine projec ten dienen te worden gespreid. Het voorlopige jaarprogramma zal gevolgd worden door definitieve kwartaalprogramma's. Binnen het totale woningwetcontin- gént voor het jaar 1961 zullen vol gens de ontwerp-begroting voor 5000 woningwetwoningen extra huurtoe- slagen van 2,per week worden toegekend. Het laat zich aanzien, dat dit aantal voor 1961 aanzienlijk zal worden verhoogd. Zodra hieromtrent definitieve beslis singen zullen zijn genomen, zal hier op nader worden teruggekomen. De spreiding van deze extra toeslagen over de provincies zal in beginsel plaatsvinden in evenredigheid aan de verdeling van de 27.500 woning wetwoningen. Aan de provincies zijn de volgende aantallen woningwetwoningen en premiewoningen toegewezen: woningwetwoningen premiewoningen Groningen 1070 1030 Friesland 850 750 Drente 820 780 Overijsel 1870 1930 Gelderland 3170 3130 Utrecht 1610 1790 Noord-Holland 4710 4690 Zuid-Holland 6990 7010 Zeeland 500 600 Noord-Brabant 3760 3740 Limburg 2150' 2050 VVV*VV>A»\V*\VVVWVVVW*VVWV*/VV\*AAAVVVVVWvW*V „UITMUNTEND DIENSTBETOON" Voor moedige redding van vlieger uit brandend wrak De commissaris der koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Of- ferhaus, heeft gistermiddag als vice- voorzitter van de A.N.YV.B. in het provinciehuis in Groningen het lid van de Wegenwacht, de lieer H. NARCOTICA UIT ZIEKENHUIS WEGGENOMEN De 27-jarige F. B. M. W. uit Olden- zaal liêeft bekend gedurende een half jaar in één der ziekenhuizen in Hen gelo verdovende middelen te hebben weggenomen. W. zou dit voor eigen gebruik hebben gedaan. Het verdwijnen van ampullen narcotica en enkele injectiespuiten was al enige tijd geleden gemerkt en de verdenking ging uit naar W. Dit leidde vorige week tot zijn arres tatie. Eerst thans heeft de man die in het ziekenhuis werkzaam is, een vol ledige bekentenis afgelegd. Kaarsje oorzaak van brand te Maastricht Het door politie en deskundigen inge steld onderzoek naar de oorzaak van de brand in een bovenwoning aan de Alexander Battalaan in Maastricht op nieuwjaarsavond, heeft uitgewezen dat het vuur is ontstaan door een kaarsje, dat bij een kerstkribbetje onder een kerstboom brandde. Zoals gemeld kwanten bij dit ongeval een man en zijr De bovenwoninj Het juiste schadebedrag worden vastgesteld. Toen de brand uitbrak, sliepen de ouders in een aan grenzende kamer. Politieman in Drachten gebruikte vuurwapen De viering van de jaarwisseling is in Friesland over het algemeen rustig verlopen, slechts op enkele plaatsen ontstonden incidenten. In Drachten ■zag de politie zich genoodzaakt van de, vuurwapenen gebruik te maken. Een 24-jarige jongeman werd daar bij door een revolverschot in do bo venarm getroffen. Hij moest in bet ziekenhuis worden opgenomen. Al voor het middernachtelijk uur had de politie in Drachten met be hulp van gummiknuppels enkele charges moeten uitvoeren. Na één uur begonnen de moeilijkhe den eerst goed. Een groep jongeren raakte slaags met drie agenten, twee werden neergeslagen. De derde agent loste enkele waarschuwingsschoten toen dit geen effect sorteerde, schoot hij één der aanvallers in de arm. Eerst toen keerde de rust in Drach ten weer. Schut uit Haren, het kruis voor uit muntend dienstbetoon opgespeld. Bij deze plechtigheid was de wegen wachter vergezeld van zijn echtge note. Tevens waren aanwezig de hoofddirecteur van de A.N.W.B., de heer A. Iïlankert en functionarissen van de Wegenwacht. Zoals bekend was wegenwachter Schut getuige van het vliegtuigonge luk, «jat vrijdagmiddag om twaalf uur nabij Eelde gebeurde. Hij drong door in het brandende vliegtuig wrak en wist een der inzittenden, de leerling-vlieger M. J. W. Stassen uit Maastricht, te redden. (De toestand van het slachtoffer is nog steeds zorgwekkend). De commissaris roemde in zijn toe spraak de buitengewoon moedige daad van wegenwachter Schut. „De Wegenwacht is het puikje van onze mensen en we zijn trots op deze dienst", aldus de commissaris, „maar uw daad gaat uit boven alles. De Wegenwacht heeft een dienende taak en staat paraat om bij ongevallen te helpen. Maar dit ongeval valt buiten elk kader van iedere instructie of op dracht en het spruit voort uit uw menselijke bewogenheid om hier di rect hulp te bieden". Mr. Offerhaus releveerde, hoe de heer Schut eigen leven in de waagschaal stelde om een ander mens te redden. Nadat de commissaris der ko ningin de heer Schut de onder scheiding had opgespeld, richtte hij zich tot mevrouw Schut en zei, dat zij trots kon zijn op haar dappere man. Zij kreeg een cas sette met twaalf zilveren lepeltjes van de A.N.W.B. Dit is in het veertienjarig bestaan van de Wegenwacht de vierde maal dat het kruis voor uitnemend dienst betoon werd uitgereikt. De beer H. Schut is 28 jaar. Prinses Birgitta trouwt in mei Prins Johann-Georg von Hohenzol- lern-Sigmaringen en prinses Birgitta van Zweden zullen in mei in het hu welijk treden, aldus heeft een broer van de bruidegom, prins Franz, be kendgemaakt. Volgens prins Franz zal de huwe lijksinzegening plaatshebben op 25 of 26 mei in de katholieke kerk van Sigmaringen of in de Benediktijnse abdij Beuron. Het burgerlijk huwe lijk vindt eerder plaats in Zweden. Op 6 januari zullen prinses Birgitta en prins Johann-Georg op kasteel Sigmaringen aankomen. Prinses Bir gitta zal begeleid worden door haar moeder, prinses Sybille en haar drie zusters. Portret van koningin voor generale staf De Delftse schilder W. J. Bleyi, die Sn het dagelijkse leven chef-te kenaar is bij de topografische dienst van het leger, legt op het ogenblik de laatste hand aan een geschilderd portret van de koningin, dat om streeks midden januari een plaats zal krijgen in het bureau van de generale staf in Den Haag. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens van de legerautoriteiten in ver vulling. De heer Bleyi, die 57 jaar oud is en die de academie voor beel dende kunst heeft doorlopen, is voor dit werk uitverkozen, ómdat hij reeds eerder een soortgelijk portret heeft vervaardigd. Het trok de aan dacht op een receptie van de gene rale staf, waar ook prins Bernhard het bewonderde. Het portret. 1 bij 1 meter 35 groot, wordt aan de hand van een foto ver vaardigd. Kongolese ronde tafelconferentie op 25 januari Do Kongolese president Kasavoeboe lieeft gisteren in een radiotoespraak meegedeeld een ronde-tafel-conferen- tie te willen organiseren te begin nen op 25 januari die de cen trale instellingen van Kongo zou moeten reorganiseren. Een plaats van samenkomst noemde- de presi dent niet. Kasavoeboe bracht hulde aan de commissarissen-generaal voor het door hen verrichte gevaarlijke werk cn ook aan het leger en zijn leider, die hij niet met name noemde. De Franse zangeres Edith Piaf voel de zich weer zover hersteld, dat zij in de Parijse Olympia Hal is opge treden. Zij kreeg een stormachtig applaus. Na afloop van haar optre den vjerd Edith Piaf omhelsd door de directeur van Olympia, Bruno Coquatrix. Radio Luxemburg zal 22 januari 1961 beginnen met de uitzendingen over de familie Doorsnee. Maandag ochtend hébben de medeioerlcenden aan dit programma in de Poort van Cleve in Amsterdameen toost vit- gébraqjit. V.l.n.r. staand: Wivt lbo, Cor Le- maire, Hetty Blok, Jo Visscher jr} Mieke Vertraete en Kees Brusse. Zittend: Annie M. G. Schmidt en Sophie Stein. De 42-jarige Margriet Alvoet- Bonte, moeder van elf kinderen, werd gisteren gedood, toen zij liaar tienjarige zoon Luc, die op het perron van Torhout, in West-Vlaanderen uitgleed en op de rails viel, nasprong. Het gezin Alvoet wachtte op de trein, die de Alvoets weer naar huis zou brengen, na een nieuwjaarsbe zoek aan familieleden te hebben af gelegd. Luc, die aan de rand van het perron liep, gleed uit en viel op de rails. Op dat ogenblik kwam de trein juist binnen. De moeder sprong hem. in een - wanhopige poging de jongen voor de aankomende trein weg te trekken, na. De 42-jarige vader Je rome bedacht zich geen seconde en sprong op zijn beurt zijn vrouw achterna, teneinde deze te redden. De vrouw kwam onder de trein en werd op slag gedood. Haar echtge noot raakte ernstig aan het rechter been gewond. Toen de trein tot stil stand was gekomen, kroop de kleine Luc er onder van daan. Hij had slechts enkele schrammen en builen opgelopen. Familiedrama's kostten kinderen het leven Het afgelopen weekeinde hebben zich in België twee familiedrama's voor gedaan, die aan twee volwassenen en drie kinderen het leven hebben ge kost. In Luik schoot éen in moeilijkheden geraakte politieagent zijn vrouw en twee dochters in zijn huis neer en richtte daarna de revolver op zich zelf. De twee meisjes. 12 en 16 jaar oud, overleden aan de verwondingen. Man en wouw werden ernstig ge wond naar een ziekenhuis overge bracht. In Meehelen werden in een stilstaande auto de lijken van een boer en zijn vrouw aangetroffen, bei den gedood door revolverschoten. Op de boerderij werde de 14-jarige zoon van het echtpaar, eveneens levenloos aangetroffen. Vermoed wordt' dat de vader, die met een failissement werd bedreigd, zijn vrouw en kind om het leven heeft gebracht en daarna zelf moord heeft gepleegd. Daggeldrente verlaagd Nadat de daggeldrente (call money! vrijdag j.I. was verlaagd van lyi tot l'/i procent, is zij gisteren weder om met een kwart procent vermin derd van 11/, tot 1 procent, als gevolg van de grote ruimte op de geldmarkt. Het Wereldgebeuren Op oefening I; s soldaat eerste klas Nie Tong werkelijk dat onschuldige manne tje, zoals hij zich maandagmorgen op een persconferentie in Vientiane voordeed? Nie Tong komt uit Noorci- Vietnam en dus heeft hij niets in Laos te maken. Maar er zijn op de eerste dag van het nieuwe jaar in Laos meer vreemde dingen gebeurd. De Amerikaanse president besloot een vlooteskader naar de zeeën in de om geving van Laos te sturen voor „een oefening". In het Pentagon-jargon wil dat zoveel zeggen als: naar een bedreigd gebied worden gestuurd om een oogje in het zeil te houden. Dal gebeurde bij Korea, dat gebeurde in de Libanon-kwestie en blijkbaar is volgens de Amerikaanse burgerlijke en militaire leiding eenzelfde drei ging in en om Laos aanwezig. Het heeft er alle schijn van dat Laos een tweede Korea wórdt, al zal men in de hoofdsteden van de toonaangeven de landen wel wat voorzichtiger zijn geworden. In feite is het land &1 in tweeën gesplitst. In het noorden vechten de communisten en de neu tralisten „hand in hand" tegen de pro-westerse regering in Vientiane. Aan het hoofd van de neutralisten staat prins Soevanna Phoeina, die en dit moet een scherpe waarschu wing zijn voor allen die denken dal er met het communisme wel valt te schipperen zich maar al te graag in zijn strijd tegen de andere regeer ders laat voorzien van Russische wa pens. Noord-Vietnam. het communis tische land. helpt ook mee in de ver overing van Laos op de pro-wester- sen en één van die Vietnamese solda ten was Nie Tong. Hij geraakte spoe dig in krijgsgevangenschap en was zo bereidwillig op een persconferen tie van de pro-westersen iets te ver tellen over zijn komst in Laos. Nie Tong vertelde alleen maar dat hij een eenvoudige landarbeider was, die in zijn vrije tijd een militaire opleiding had gekregen. Hij had nooit iets van het communisme gehoord en de naam van prins Soe vanna Phoema was hem onbekend. Hij zei alleen naar zijn vrouw en zijr. stukje colchozegrond terug te willen. Totdat hij over de Laotische grens ging, meende Nie Tong op oefening te zijn. Er werd flink oin zijn verklaringen gelachen op deze persconferentie die onder leiding stond van de minister van voorlichting. Later verging het lachen de minister, toen een tijdens de conferentie bij hem gebracht tele gram de val van twee belangrijke hoofdsteden, Phong Saly en Xïeng Koeang die in de handen van com munistische troepen vielen, meldde. Het bamboegordijn van het Peking- blok schuift langzaam verder over Azië. Want Nie Tong mag dan be weren dat er slechts 250 mannen met hem de grens overgingen, waarne mers bevestigen het tegendeel. Er is een geleidelijke hulp uit Noord-Viet nam en een'immense materiële hulp uit Peking en Moskou. The Gardian van gisteren was be paald niet vriendelijk in de richting van de Amerikaanse regering. Want het blad verwijt de mensen van het Pentagon dat zij, on danks de waarschuwingen van de Engelse en de Franse bondgenoten, door constant prins Soevanna Phoe ma te negeren, hem in de armen van de vijand hebben gedreven. Het blad zegt dan dat de Sowjet-Unie ervan wordt beschuldigd de overeenkom sten van Genève te schenden doordat liet land wapens aan de opstandelin gen levert. Dit moet, zo schrijft The Gardian een vreemde indruk maken, want men herinnert zich nog heel goed hoe de tegenwoordige legering van Laos aan de macht kwam. door flat de Verenigde Staten hetzelfde de den. The Gardian doet de suggestie voor een conferentie van China en de V.S. over de toekomst, van het land. Laos. het land der miljoenen olifan ten, is de inzet geworden in een strijd tussen oost en west. Pralen zal wéi nig zin hebben, want wat het com munisme eenmaal in handen heeft, wordt niet gemakkelijk losgelaten. Het ziet er naar uit dat Laos een tweede Tsjecho-Slowakïje wordt. Zo lang de wereld nog miljoenen „Nie Tongs" heeft, zal de expansie van het communisme doorgaan. Burgemeester van Namen in arrest De burgemeester van Namen cn een socialistisch lid van de gemeenteraad zijn zondag gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan sabotage aan veertig bussen, aldus heeft de po litie in Brussel meegedeeld. De sabotage zou zijn gepleegd in een garage in net nabijgelegen Salzinnes. Zeven personen, die er eveneens van worden verdacht bij deze kwestie be trokken te zijn, zijn reeds voor de rechter van instructie verschenen. De leugenaar van het jaar Het verhaal van de „Saccharine zwaluw" die hij op Okinawa had gevonden, heeft marinier Joe Sage uit Califorriië tot „leugenaar van het jaar" gemaakt. De zwaluw van dit eiland zingt zo zoet, heeft Sage verteld, dat suikerzieken watjes in hun oren moeten dra gen. Dit sterke verhaal won het van meer dan 1000 andere die waren ingezonden door leden van de bekende leugenarenclub te Burlington, in de Ameriliaanse staat Wisconsin voor de jaarlijkse wedstrijd. Sage, die sinds 1936 lid is van deze club, volgt William Cook op als „kampioen leugenaar van de nieuwe wereld." Cook won de titel in 1959 door te verklaren dat er zo weinig wind was op zijn land, dat hij twee molens af moest breken om de derde werk te geven. „En als ik het prikkeldraad niet van het hek had afgehaald, zou die derde ook nog geen aasje hebben gekregen". De volgende inzendingen kregen van de jury een eervolle vermel ding: Dale Hill uit Ontario had een jachtgeweer voor de herten jacht waarmee hij zulke afstanden kan schieten, dat hij zijn ko gels in de pekel doopt om het dier dat hij geschoten lieeft goed te houden totdat hij het heeft bereikt. James Metealf die in Marokko gelegerd is, zegt dat het er zo warm is, „dat als ik een lucifer aanstrijk, de vlam ten gevolge van de hitte al gesmolten is voordat ik mijn sigaret kan aansteken." Mevrouw Moore uit Waslüngton vertelde van een oude dame die op zulk een realistische wijze een rivier geschilderd had. dal zij „toen zij zich over het doek boog om de heuvels te schilderen, in de rivier viel en verdronk." VWVWW^/VWVWW^^WV^WWWWWWWW^VW^V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5