Bestuurszetel Westerschouwen S Lüüi wordt in Haamstede gevestigd Bevolking Aarckr^Mrp met 75 gedaald Chefariiie .4 DUIVELANDP.v.d.A. EN CHR. GROEP DEELDEN ZETELS WALCHEREN P li OViNVlALL ZE EU W S E G O U K A N 7 1 NIEUWE RAAD ONVERDEELD P.v.d.A. en V.V.D. schoven elkaar de wethouderszetels toerechts ontstemd Over de aanwijzing van het Westerschouwense gemeentehuis behoefde in de maandagmorgen gehouden eerste vergadering van de nieuwe raad niet lang te worden gepraat. Bij de vijf kernen Renesse, Noordweile, Haamstede, Burgb en Serooskerke, neemt Haamstede de meest centrale plaats in. In dat deel van de Westhoek-Haamstede-Burgh - wonen ook de meeste (ongeveer 2600) van de 4007 inwoners van Westerschouwen. Nadat burgemeester jhr. It. J. H. Q. Röell deze motieven naar voren had gebracht, gaven alle elf de nieuwe raadsleden hun goedkeuring aan een vestiging van het bestuursapparaat te Haamstede. Al even vlot verliep de wethou dersverkiezing, hoewel deze voor de prot. chr. groepering een wat wrange smaak kreeg, doordat P. v.d.A. en V.V.D. hierover vooraf overleg hadden gepleegd en deze partijen elkaar een wethouders zetel „toeschoven". Dit wekte ongenoegen in het pro testants-christelijk kamp, dat bij de verkiezingen met vier raadszetels uit de bus was gekomen: de P.v.d.A. heeft in de raad van Westerschou wen eveneens vier zetels do V.V. D. heeft er drie. Bij de eerste stemming werd het V. V.D.-raadslid P. L. Vis uit Haam stede als wethouder gekozen. Hij kreeg zeven stemmen, het prot.- chr.-raalslïd J. J. Padmos uit Re- nesse drie. Eén stem was blanco. Bij de tweede stemming vielen de heef Padmos weer drie stemmen ten deel: toen was het de P.v.d.A.-er L. v. d. Klooster uit Burgh die zeven stem men verwierf en daarmee het wet houderschap. Ontevreden Het was het prot.-chr. raadslid C. A. van Oord uit Haamstede, die onmid dellijk na de gebruikelijke felicitaties zijn ontevredenheid uitte over deze gang van zaken. „Om twee redenen", zo begon de heer Van Oord. „Het is nooit verstandig om een minderheid op een dergelijke wijze in een hoek te drukken. Bij een goede, democra tische gang van zaken, moet een minderheid meespreken" In dit ver band wees de heer Van Oord op de situatie in de raad van Haamstede, waarin ondanks een rechtse meer derheid, „steeds plaats werd inge ruimd voor links". Een ander bezwaar zag de heer Van Oord in het feit, dat de benoemde wethouders „op hetzelfde grondge bied" wonen. Het was de nieuwe wethouder Van de Klooster, die met een: „dat had U beter vóór de verkiezing kunnen zeggen", de rechtse woordvoerder van repliek diende. „De grootste fracties praten als regel met eik kaar. De fout ligt ergens anders, want de rechtse groep is benaderd". Nadat de heer van de Klooster „rechts" de verzekering had gegeven, dat het in dé bedoeling ligt ..de be langen van allen" te verdedigen, sprak de heer C. Verton uit Haam stede (p.v.d.a.) zijn vertrouwen in de nieuwe wethouders uit. Volgens deze spreker moet het voor het kleine aantal van zes gemeenten op het eiland zeer goed mogelijk zijn, coördinerend op te treden bij dé verruiming van de werkgelegen heid. Tevens deed hij de suggestie, bij de opheffing van de kleine arm besturen een „sociale dienst" te vor men. Hierna sprak de heer M. de Boer (prot. chr.) uit Haamstede. Nadat hij de linkervleugel aan de door de heer Van de Klooster gedane belofte had herinnerd, gaf hij de verzeke ring, dat „rechts" geen oppositie zal voeren. „Wij willen meewerken", al dus de heer De Boer „Wij hadden liever eerst een vergadering gehad met de raadsleden. Maar misschien was de uitslag toch dezelfde ge weest". Na de wethoudersverkiezing kwam het punt „aanwijzing" gemeentehuis aan de orde. .Thr.' Röell schorste toen de vergadering enige tijd, teneinde met de nieuwe wethouders te kun nen overleggen. De burgemeester stipte nog aan, dat het gemeentehuis van Renesse een functie zal blijven vervullen. Hierin wordt een gemeentelijk ontvangkan toor gevestigd: ook zal het voorma lige raadhuis dienst doen om de archieven van de vijf opgeheven ge meenten in orde te brengen. Nader zal nog bekeken worden, hier in do centrale dienst onder te bren gen en in hoeverre het voormalige gemeentehuis van Renesse als hulp secretarie dienst zal kunnen doen. In deze eerste in het gemeentehuls van Haamstede gehouden vergade- ving van de raad van Westerschou wen de belangstelling was bui tengewoon groot werden eerst de raadsleden beëdigd. Vervolgens nam jhr. Röell de tijdelijk secretaris, de heer G. A. Haringman en de tijde lijk ontvanger, de hetr J. VV. dc Jon ge, de eed af. Rede Aan het begin van de vergadering sprak jhr. Roell een korte rede uit. waarin hij constateerde, dat na 40 jaar van overleg de herindeling op Schouwen een feit is geworden. Op 26 maart 1920 schreven Ged. Staten reeds, dat samenvoeging van kleine gemeenten niet kon uitblijven. Een gelukkige omstandigheid achtte de nieuwe burgemeester het. goed met het organisatieleven cn de ver schillende schakeringen van de sa menleving in het westelijke deel van Schouwen bekend te zijri. „Hoe min der de bevolking in het dagelijkse le ven merkt van de herindeling, hoe prettiger het voor de inwoners is. Het ligt dus niet In mijn bedoeling ingrijDendc veranderingen in .het dorpsleven van de vijf kernen te brengen", aldu.. de burgemeester. ..Miïn belangstelling gaat in het bij zonder uit naar bevordering van de recreatie en het toerisme in de ge meente Westerschouwen in de uitge breidste zin van het woord, zoals het sociaal toerisme. Gewaakt zal moeten worden dat evenwicht tus sen de verschillende vormen van re creatie blijft bestaan. De ontwikke ling zal mijns inziens zo geleidelijk mogelijk plaats moeten hebben 'in het belang van de plaatselijke mid denstand en ambachtsbedrijven. In de tweede plaats gaat mijn belang stelling uit naar verbetering van de sociale voorzieningen en de sociaal hygiënische toestanden". Tenslotte wees jhr. Röell op de grote veranderingen, die Westerschouwen na het totstandkomen van de Ha ringvlietbrug én wellicht door een brug over de Oosterschelde zal on dergaan. Tevoren had bij reeds aan gestipt, dat een van de belangrijkste taken van het gemeentebestuur Is een goede verhouding te vinden tus sen uitbreiding van de recreatie en de natuurbescherming in de West hoek. Hoewel de gemeente nog niaar één dag bestond, kon de voorzitter toch een vergelijkend cijfer geven: de be volking van Westerschouwen is in I960 met ongeveer 150 inwoners af genomen. Westerschouwen is 5940 ha groot. Het is daarmee in oppervlak te de grootste gemeente van Schou wen geworden. Gerekend naar het aantal inwoners is het Zierikzee is één de tweede gemeente van het eiland. Westerschouwen telt tien scholen, waarvan door de bevolkings afname verschillende lokalen leeg staan. Het aantal gemeentewonin gen bedraagt 260. zodat wellicht de vorming van een gemeentelijke wo- ningdienst noodzakelijk zal 'zijn. Aan het slot van de vergadering wees burgemeeiter Röell nog op het streven naar nauwere samenwerking tussen de burgemeesters en wethou ders van Schouwen-Duiveland. waartoe in de toekomst wellicht sa- mensprekingen zullen worden ge houden. Wethouder van de Klooster toon de zich tenslotte een vooruitstre vend man door enkele ontwerpen voor een gemeentewapen ter tafel te brengen, waarvan er één zelfs met vijf zuilen was getooid. Jhr. Röell haastte zich toen mee te delen, dat met deze vijf zuilen de opgeheven gemeenten werden be doeld Vier werkelijk betrouwbare middelerr helpen elkaar en... doen wonderent 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. 0e combinatie Chelarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen laleny/ legen pijnt# cn griep. Geschikt voor de gevoeligslo maag, •ant di« «onll bwehefmd door hel bestanddeel Chela rot. 20 tabL 10.80. Voordelige gezlniverpekking 100 lab! 13.50 BIJ WETHOUDERSVERKIEZING Bestuurscentrum voorlopig in raadhuis Oosterland RITTHEM Loop der bevolking Het zielental van de gemeente Rit- them nam in het afgelopen jaar af met 1. Op 31 december 1959 bedroeg het aantal ingezetenen 568 (294 man nen en 274 vrguwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 13 (6 mannen en 7 vrouwen) en door ves tiging met 22 (10 mannen en 12 vrouwen); het verminderde door overlijden met 3 (2 mannen en 1 vrouw) en door vertrek met 31 (13 mannen en 18 vrouwen). Op 31 de cember 1960 bedroeg het inwonertal 569 (295 mannen en 274 vrouwen). Er werden 3 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen in geschreven. NIEUW- EN ST.-JOOSIAND Voorschriften voor de uniforme vuilnisemmers Nu de nieuwe huisvuilregeling met ingang van januari 1961 in Nleuw- land in werking is getreden heeft het gemeentebestuur nieuwe voorschrif ten vastgesteld. De hoofdbewoner van een perceel is verplicht het huis vuil ter afhaling door de gemeente lijke reinigingsdienst aan te bieden. De emmer moet zo gevuld worden, dat het deksel gesloten kan worden. Het verdient daarbij aanbeveling op de bodem van de emmer een krant te leggen. Er mag alleen gebruik wor den gemaakt van vuilnisemmers, die door de gemeente beschikbaar wor den 'gestéld. De vuilnisemmer mag niet eerder ter lediging worden bui ten gezet dan een half uur vóór het ophalen en moet uiterlijk een half uur nadat zij is geledigd weer wor den binnen gehaald. De ophaling van het huisvuil gebeurt tweemaal per week, n.l. op dinsdagmorgen en vrij dagmorgen tussen half elf en twaalf uur. De vuilnisemmer moet worden ge plaatst op de openbare straat voor het betrokken perceel en wel daar, waar een voetpad of trottoir aan wezig is, uitsluitend op de rand van het trottoir of voetpad onmiddellijk aan dc rijweg. Is geen trottoir of voetpad aanwezig, dan moet de em mer tegen het hek van de voortuin of. als er geen voortuin is. tegen de gevel woraen geplaatst. Tuinafval, emballage of andere gro ve stoffen kunrien worden aangebo den zonder in een emmer te zijn ge borgen, mits behoorlijk samenge drukt en gebundeld in een afmeting van ten hoogste 40 x 40 x 75 cm en tot een zodanig gewicht, dat het door één persoon kan worden ge dragen. De vuilnisemmer moet gere geld schoon worden gehouden. De be woner is aansprakelijk voor het zoekraken of beschadigen van de emmer. Bij verhuizing blijft de ein- emmer blijft eigendom van de ge- mer in het verlaten pand staan. De meenle. Burgerlijke stand Gevonden voorwerpen Bii het groepsbureau van de rijks politie te Kapelle zijn inlichtingen te verkrijgen over de aldaar als gevon den voorwerpen aangegeven goederen. Dit zijn: een kousenbroek. een geel wantje, een paar lederen wanten en een paar gebreide wanten. Opbrengst dankdagcollecte De bij de Nederlands hervormde ge meente te Kapelle gehouden dank dagcollecte heeft het afgelopen jaar opgebracht f 1646.10 Rijkspostspaarbank Bij het bijkantoor van de rijkspost spaarbank te Kapelle werden gedu rende de maand december 159 inleg gingen gedaan tot een bedrag van 16211,62 Het aantal terugbetalingen bedroeg 70 tot een totaal van 28858,33. Er werd dus in deze maand 12646,71 ontspaard. Er werden 11 nieuwe boekjes uitgegeven. MIDDELBURG Bevallen: P. van der Weel-Weijermans, z.; J. J. Nijsen-van Bclzen, z.; G. Smit van der Horst. 7... P. Schank-Netten, d.: W. A. C. Adriaansens-Pouleyn. d.; B. Bontanari-Lelepory. d.: A. de Rijke-Cop- pejans, d. Ondertrouwd: J. J Dingemanse. 26 j. en E. M. van Oosten. 21 j.: A. D. Goedhart, 21 j. en M. Franchimont, 20 j. Getrouwd: A. G. M. van Ginlcel, 26 j. en A. S. Prevosti, 26 j.; J. J. Verbeemen, 24 j, en J. I. P. Seheeling, 28 j.; N. Slufkens, 27 j. en M. W. Minnaar, 23 VV. J. Buijck en M. C. Buteijn. 24 j. Overleden: M. Bliek, 73 j.. geh. m. J. Gideonse; H. Ruck, 73 j., e.v. J. Snoek; C. Slootmaker, 76 j., e.v. P. C. Tholenaar: Ar J, E. "NiestHoven, 11 j. Lid van B.A. te Westkapelle koninklijk onderscheiden Dezer dagen is de heer J. Mlnder- houd te Westkapelle koninklijk on derscheiden. Wethouder W. Ga- briëlse speldde hem, op zijn tachtig ste verjaardag, de medaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, op de borst. De heer Minderhoud is 40 jaar lid van het burgerlijk armbestuur van Westka pelle. Benoeming kring commissaris Zeeuwse Rode Kruis Bij koninklijk besluit van 20 decem ber 1960 no. 43 is mr. J. van der Weel te Middelburg benoemd tot Uringconimissaris van het Neder- landsche Roode Kruis in de kring Zeeland voor dc tijd van vijf jaar, ingaande 1 januari 1961. Zoals bekend volgt de heer Van der Weel mr. J. A. Heyse, die inmiddels is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van 't Ned. Rooae Kruis en daarvan penningmeester Is gewor den, als kringcommissaris in dit ge west op. Voorts heeft het hoofdbestuur van 't Ned. Roode Kruis in zijn verga dering van 30 december 1960 goed keuring gehecht aan het besluit van het kringbestuur tot aanwijzing uit zijn midden tot waarnemend kring commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in de kring Zeeland van dr. J. Spuyman te Vllssingen. Voordat maandagavond Sn de raad van de nieuwe gemeente Duiveland tot de wethoudersverkiezing werd overgegaan, maakte de heer Kuijper bekend, dat vooraf tussen zijn frac tie en die van de prot. christelijke groep een samensprekiug was gehou den, waarin „overeenstemming" werd bereikt over de vervulling van de vvethouderszetels. Niemand van de vele aanwezigen op de publieke tri bune van deze in het raadhuis van de voormalige gemeente Oosterland gehouden vergadering verwonderde zich daarover. Daarvoor was men te goed op de hoogte met het opmerke lijke van de nieuwe situatie, die de eertijds uitgetreden wethouder van Oosterland, de heer Stoutjesdijk. weer in dezelfde raad heeft samen gebracht,. met de S.G.P.-representan- ten L. M. Bolle en J. Boogert uit Oosterland. die tot eind I960 wethou der van Oosterland zijn geweest. Zo hielpen P.v.d.A. en Prot. Chr.-groep elkaar in het Duïvelandse wethou- derszadel. De S.G.P. kwam bij beide stemmingen slechts tot de kennelijk uit eigen fractie gerekruteerde aan hang van drie. Bij het punt „verkiezing wethou ders" verrees de heer Kuijper van ZUID-BEVELAND Aantal benoemingen in raad Kloetinge De avond voor oudejaar had de bur gemeester van Kloetinge, mr. H. N. Baron Scliimmclpenniuck van der Oije, de raad samengeroepen voor de laatste vergadering in 1960 en dit speciaal voor het aanwijzen van le den van diverse commissies die per L januari 1961 af moesten treden. Deze stemmingen vroegen de meeste tijd van de nog geen vol uur durende bijeenkomst. Als leden van het burgerlijk armbe stuur werden herkozen zuster M. Bossert en de heer A. Sinke. Als le den van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heren A. Spee, M. J. van Boven, J W. de Vrieze, C. J. Bos en H. J. Co- lijn. Verder werden zuster M. Bos sert en de heer H. J. Entink herko zen als lid van de commissie voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Als leden van de woonruimtecommis- sie werden herkozen de heren R. Buitenhuis. C. Beenhakker. J. van Wuijckhuijse en H. P. Maas. terwijl in de vacature J. Breeweg werd ge kozen de heer A. Sonke Ten slotte werden als leden van de financiële raadscommissie herkozen de heren H. J. Colijn, J. Leys en M. J. de Loo- ze. Voordien was een korte agenda afgewerkt, waarvan het belangrijk ste was een voorstel van de beide wethouders en de burgemeester een vergoeding te geven van 100 p. jaar voor het gebruik van de privé auto voor ritten binnen de gemeentegren zen. Een voorstel waar de raad zich mee kon verenigen Dit was eveneens het geval met een voorstel van b. en w. de burgemees ter bij politie-verordening de be voegdheid te geven om voor een ze kere tijdsperiode de verkoop van vuurwerk te verbieden. De gemeente Kloetinge zal vijf aandelen 'B nemen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, storting 10%. Aan mejuffrouw C. H, Huisson te Wolphaartsdijk werd eervol ontslag op haar verzoek verleend als onder wijzeres aan de openbare lagere school in verband met haar voorge nomen huwelijk. De gemeenterekening '59 werd voor lopig vastgesteld met een nadelig slot van 1.213.06 voor wat de ge wone dienst betreft en een eveneens nadelig slot van 266.625.07 voor wat de kapitaaldienst aangaat. De exploitatie-rekening van het ge meentelijk badhuis over 1959 sloot met een nadelig slot van 1264,34 en dezelfde rekening van Amicitia over 1959 met 'n nadelig slot van 325.02. Tenslotte werd mededeling gedaan van een schrijven van de minister van financiën, dat geen subsidie uit hoofde van vergoeding oorlogsschade meer kan worden verleend in de kos ten van vervanging van de gebarsten torenklok. Officiële publikatie VLISSINGEN Spreekuur burgemeester. 1-Iet spreekuur van de burgemeester van Vlissingen op woensdag 4 januari a.s. gaat niet door. Marktberichten AARDAPPELBECRS ROTTERDAM jan. Klel-aardappelen 35 mra opw.: Eigenheimers 12.5015.00: Bintje 8.25—9 50 Voeraardappelen 1.003.00. Prijzen berekend per 100 kg en op de nan- delsvoorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wa gon. schip of auto. VLASMARKT ROTTERDAM 2 Januari. Waterroot vlas: lage 6oorlen van 1.40 tot 1 1.55, middensoorten van 1 1.60 tot 1 1.90, best vlas van 1 2.— tot t 2.25. Dauwroot vlas: van 1.25 tot f 1,80 Breekvlas: van t 0.90 tot t 1.40 naar ge lang van kwaliteit en bewerking. Gezwin gelde lokken: van t 0.55 tot f 0.85. De produktie van waterroot vlas bieel tn de afgelopen week begint. De meeste vlasserijen hebben het zwingelen gestaakt Voor de aangeboden partijen was wat minder belangstelling, een gedeelte van de produktie bleef onverkocht. De prijzen konden zich nauwelijks handhaven, en kele lagere- en middensoorten tvaren wat lager in prijs. Het geringe aanbod van dauvvrootvlas werd vrijwel geheel verkocht, de prijzen zijn vrijwel onveranderd. Breekvlas blijft schaars, de enkele partijen werden vlot verkocht. Gezwingelde lokken blijven gunstig In de markt, de produktie wordt goed bijge houden, noteringen als vorige week. VEILING BERGEN OR ZOOM. 2 jan. Rode kool 6-10, witte kool 5.50 -6; sav.kool 14-28, koolraap 4, sprui ten 39-92, breekpeen 4-5, kroten 6- 7, prei 10-24, waspeen 14-21, glas andijvie 60-85, boerenkool 22-28, wit lof 41-82. knolselderij 4-12. uien 6-8 GEBREK AAN WERKGELEGENHEID Pendel naar kanaalzone mogelijke oplossing i De bevolking van de gemeente Aardenburg is in het afgelopen jaar aanzienlijk achteruit ge- 1 gaan, en wel met 75 zielen. Bur gemeester J. M. A. C. van Dongen deelde dit mede in de maandag gehouden raadsver gadering. Omdat het hier veelal om jonge mensen gaat en de te ruggang ten nauwste verband houdt mei een gemis aan werk gelegenheid, achtte do voorzit ter de mogelijkheid groot dat ie teruggang zich zal voortzet ten. Hij achtte het dan ook van groot belang dar. de weg St.-Kruis Waterlandkelkje zo spoedig mo gelijk tot stand zal komen, omdat deze een eventuele pendeldienst naar de Kanaalzone in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zoveel een voudiger kan maken. Ook de heer E. Lansu (k.v.p.j bracht de wenselijkheid naar voren om van gemeentewege aan dergelijke pendel diensten medewerking te verlenen. Dc voorzitter kon meedelen, dat deze materie met verschillende instanties reeds wordt bestudeerd. De verbetering van de weg St.-Kruis St.-Margriete, welke in D.A.C.W.- verband zal worden uitgevoerd, zal nog wel enige tijd op zich laten wachten daar hier met werklozen zal moeten worden gewerkt waarvan de reserve momenteel niet groot is. Daarom wordt de mogelijkheid on derzocht om een andere wijze van herstel voor de weg te vinden. De voorzitter achtte het voorts van groot belang dat de vlasindustrie diligent blijft om deze nijverheid zo mogelijk binnen de grenzen der ge meente te houden, dit met het oog op de nieuwe vindingen in deze tak van industrie. De voorzitter prees de activiteiten van de plaatselijke middenstand en de plaatselijke V.V.V. Tenslotte wees hij nog op de dringende noodzaak om eindelijk te komen tot de bouw van een gymnastieklokaal. Wethouder A. L Catsman dankte als oudste raadslid de voorzitter voor zijn nieuwjaarsrede en voor wat hij in het afgelopen jaar voor de ge meente heeft gedaan. Een speciaal woord van dank bracht hij aan hel secretariepersoneel in verband met de prettige wijze waarop het publiek steeds wordt geholpen. „Het publiek ziet achter de loketten ln de eerste plaats mensen, en vervolgens pas ambtenaren, hetgeen vooral bij men sen van buiten de provincie woorden van waardering heeft uitgelokt". Een ingekomen stuk van do gemeen te Hulst, waarin werd verzocht in de raad de noodzakelijkheid te be spreken van behandeling van stuk ken der waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", niet name de beoordeling van balans en winst- deling, werd door de voorzitter voor kennisgeving aangenomen. De door Hulst voorgestelde gedragswijze achtte men niet reëel en bovendien ondoenlijk. De raad besloot drie houten noodwo ningen aan de Heerenwog, bestemd voor de sloop, aan de hoogste In schrijver te verkopen. Aan de stich ting Recreatie zal geen subsidie voor de actie „Opgeruimd staat netjes", worden toegekend, daar men van mening was dat met een plaatselijke actie meer kan worden bereikt. I zijn zetel om een verklaring af te i leggen. Via een lange omweg, waar- i in de P.v.d.A.-woordvoerder het pro- i gramma van zijn fractie ontvouwde, kwam hij ter zake. Daar de raad van Duiveland vijf le den van linkse huize telt, achtte hij het juist dat links een wethouders- zetel' kreeg. Omdat de P.v.d.A.-frac- tie van links de grootste is, leverde dit voor spreker ook weinig moeilijk heden op. Rechts zag de heer Kuij per het minder gemakkelijk liggen, „doch", zo voegde hij daaraan toe. „we zullen het oog moeten richten op een fractie, waarin wij de beste samenwerking verwachten". Tenslotte constateerde hij: „De leem wordt Nieuwerkerk. Dat komt -roed uit, vertegenwoordi ging van Ouwerkerk en Ooster land is dan verzekerd". Waarop burgemeester A. A. van Eeten zich afvroeg, of het nog wel no dig was tot stemming over te gaan. „Ik meende uit uw woor den reeds te beluisteren, dat de uitslag duidelijk is..." Het was duidelijk. Bij de eerste stemming kreeg de heer Kuijper 7 stemmen, de S.G.P-er Bolle drie. één was blanco. De uitslag van de tweede stemming was Stout- jesdi ik zes. Bolle drie. S. Overhe- ke. Nieuwerkerk (prot chr.) één en één blanco. Gemeentehuis Een oorspronkelijk besluit nam bur gemeester Van Eeten toen het ging om een tijdelijke aanwijzing van de olaats van het gemeentehuls. De heer Van Eeten had namelijk voor gesteld om hiervoor de keuze op het voormalige gemeentehuis van Oos- »erinnd te laten vallen, omdat Oos terland het grootste aantal'inwoners heeft en het gemeentehuis van Nieu werkerk klein is. De uit Nieuwer kerk afkomstige raadsleden maak ten bezwaar. De heer Overbeeke kwam met het voorstel om maar onmiddellijk Nieu werkerk aan te wijzen en hoewel wethouder Kuijper (Ouwerkerk) pleitte voor de outillage van het raadhuis te Oosterland, vocht de heer Overbeeke door. bijgestaan door het Nieuwerkerkse S.G.P.- raadslid Van Klinken. En hoewel zijn Oosterlandse fractiegenoot Bolle opmerkte: „Mooier gebouw dan dit kan ik het college niet aanbieden", hielden de Nieuwerkerkse leden voet bij stuk, ditmaal met de V.V.D.-af- eevaardigde J. A. van Nieuwenhutjze als spreekbuis, die op de centrale •igging van zijn woonplaats wees. Toen daarop de heer Van Klinken om stemming vroeg, hamerde bur gemeester Van Eeten af. „Heren." zo zei hij, „ik schors de openbare vergadering en we gaan, eejst eens een "kijkje nemen in dit gebouw..." Voldaan keerde men weer. ;Binnen- kort zal weliswaar nog eeri defini tieve beslissing worden genomen, maar voorlopig is te Oosterland stemming was niet meer nodig de bestuurszetel van Duiveland ge vestigd. Aan het begin van de vergadering had burgemeester Van Eeten de raadsleden beëedigd. evenals de tij delijk secretaris, de heer L. M. Ste- ketèe en de tijdelijk ontvanger, de heer R. Doornenbal. Aan het slot deed de voorzitter de mededeling, dat voor het gemeente- nersoneel een vijfdaagse werkweek zal worden Ingevoerd. „Allerwege gaat men hiertoe over, en dit is een geschikt moment'', zo motiveerde hij dit besluit. Na de sluiting van de vergadering maakte de voorzitter bet charmante gebaar, oud-burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk. die de vergadering had bijgewoond, zijn ambtsketen aan te bieden. Kolonel Pieters in Indonesië vervangen Volgens een mededeling van het In donesische tegercommando is de mili taire commandant van Oost-Indone^ 9ië, kolonel H. Pieters, vervangen door overste Bnsiri. die tot nu toe chef staf was van het militaire commando in Oost-Indonesië. Kolonel Pieters is overgeplaatst naar Bandoeng. Stakende Coen Moulijn krijgt geen salaris Coen Moulijn, die geweigerd heeft nog langer de linksbuitenplaats in het elftal van Feijenoord te bezetten, heeft maandag van het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub een aangetekend schrijven ontvangen. Hierin wordt de stakende internatio nal meegedeeld, dat zijn salaris van af 't moment van de „dienstweige ring" wordt ingehouden en dat dis ciplinaire maatregelen in overweging zijn genomen. AMERIKANEN BOREN NAAR KERN DER AARDE De president van de Amerikaanse nationale academie van weten- y schappen, dr. Detlev Bronk, heeft te New York meegedeeld dat 5 begin maart een begin wordt gemaakt met proeven die ten doel hebben vanaf een schip een gat te boren door de aardkorst om de samenstelling van het binnenste van de aarde te onderzoeken. De plaats van de proeven is bij het eiland Guadelupe aan de westkust van Mexico. De zee is daar ongeveer 3600 meter diep. y Volgens dr. Bronk kan een dergelijke boring het best op zee ge- schieden omdat de aardkorst daar dunner is. Men zal op zee slechts door een gesteenteschaal van ongeveer vijf kilometer dikte y moeten boren. y Als men op het land zou boren, zou men door een steenlaag moe- ten gaan die vijf tot zesmaal zo dik is. Wv^^^^^^AAA/^/V^Al^VV^AAA^^^^<^^»W^VWvVsAAAAVVVWW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3