Heringedeeld Schouwen pakte enkele urgente zaken aan Zeeuwse Almanak HANGAR MET 150 TON VLAS TE SLUISKIL AFGEBRAND MIDDENSCHOUWEN ZAL NIEUW GEMEENTEHUIS BOUWEN uitvin KOPEREN" BURGEMEESTER VERMEULEN GEHULDIGD DRUKBEZOCHTE RECEPTIE GOF.SE GEMEENTEBESTUUR Agenda 2 PROVINCIALE ZE EUWSE COURANT DINSDAG 3 JANUARI 1961 Vier nieuwe raden geïnstalleerd WETHOUDERSVER KIEZINGEN EN AANWIJZING RAADHUIS Vier nieuwe gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn maandag met hun werk ge start. Dat betekende na het op sommige plaatsen wat weemoe dige afscheid van de zelfstan digheid, voor veertig raadsle den op de tweede dag van het nieuwe jaar onmiddellijk „za ken doen". De burgemeesters van Wester- schouwen, Brouwershaven, Middenschouwen en Duiveland lieten er geen gras over groeien. In de drie eerste gemeenten was de raad al om tien uur "s morgens ter vergadering opge roepen en in het raadhuis van het voormalige Oosterland vie len 's avonds de eerste beslui ten in de raad van de nieuwe gemeente Duiveland. Beslissingen, die betrekking hadden op vrijwel identieke agenda's. Be noeming van wethouders en aanwij zing van gemeentehuis. D&t waren de voornaamste punten, die geen uit stel gedoogden en op vier plaatsen dns onderwerp van gesprek vorm den. Na een inleidende toespraak van de raadsvoorzitters legden de nieuwe raadsleden de eed af. In het gemeen tehuls te Haamstede, waar de raad van Westerschouwen vergaderde, werd dat gedaan in handen van bur gemeester R. J. H. Q. Röell. de nieu we gemeentelijke vertegenwoordi ging van Middenschouwen deed dat te Scharendijke in handen van bur gemeester S. Francke. In het ge meentehuis van Brouwershaven ge beurde dat in handen van burge meester A. H. Vermeulen, De raads leden van Duiveland legden 's avonds In Oosterland de eed af ten over staan van burgemeester A. A. van Eeten. Om de gemeentelijke apparaten nu zo snel mogelijk draaiende te krij gen, was het nodig dat er colleges van b. en w. in het leven werden ge roepen. Opvallend In Middenschouwen leverde de stem ming daartoe op, dat de heren I. W. Padmos (a.r.) en M. L. Hoogenboom (p.v.d.a.) als wethouder zullen optre den. Opvallend was dat beide heren zij verzamelden zes van de zeven stemmen op zich ook in de voor malige raad van Duivendijke een wethouderszetel bezetten. Na een bescheiden discussie konden de raadsleden zich ermee verenigen, dat Scharendijke de officiële zetel van de nieuwe gemeente wordt. In afwachting van de bouw van een nieuw raadhuis zal de secretarie van Middenschouwen in Kerkwerve on derdak vinden. Ook in Brouwershaven koos de nieu we, elf leden tellende raad wethou ders, die al eerder met het bijltje hebben gehakt. De heren J. J. Klaas- se (prot. chr.) uit Dreischor en J. Dekker (p.v.d.a.) uit Brouwershaven werden als zodanig benoemd. Beide heren verzochten burgemeester Ver meulen de benoeming een etmaal in beraad te mogen houden. Over de vestiging van het „huis der gemeente" kwamen in de Brouwershavense raadzaal de tongen los. Een stemming over het onderwerp leverde tenslotte op, dat Brouwershaven met 74 meerderheid het centrale punt van de nieuwe gelijknamige ge meente wordt. Bestuurscentrum Haamstede wordt het „bestuurscen trum" van de nieuwe gemeente Wes terschouwen. Secretarie en gemeen tebestuur zullen daar zetelen in het gemeentehuis van de opgeheven ge meente Haamstede. Een discussie le verde dit onderwerp van de agenda voor de nieuwe raad eigenlijk niet. Dit in tegenstelling tot de wethou dersverkiezing. Toen de heren P. L. Vis (v.v.d.) uit Haamstede en L. v. d. Klooster (p.v.d.a.) beiden met ze ven stemmen als zodanig werden be noemd, volgden er enkele felle reac ties van de rechtse groepering, die zich gepasseerd voelde. Afspraak Hoewel zes van de elf zetels in de raad van de nieuwe gemeente Duive land ten deel zijn gevallen aan per sonen van confessionele huize, is daar een van de twee wethoudersze- tels naar de linkervleugel gegaan. De heren C. P. Kuijper uit Ouwer- kerk (p.v.d.a.) en A. Stoutjesdijk uit Oosterland (prot. chr.) werden tot wethouder gekozen, als resultaat van een tevoren gehouden samenspreking tussen beide groepen, zonder de drie s.g.p.-raadsleden. De aanwijzing van liet bestuurscen trum leverde nogal wat discussie op. De „strijd" ging tussen Oosterland en Nïeuwerkerk. Het voorstel van burgemeester Van Eeten om voorlo pig het gemeentehuis van Oosterland hiervoor aan te wijzen, werd uitein delijk toch aanvaard. IN ENKELE UREN TIJDS I Jaarproduktie P.Z.E.M. voor 't eerst boven 200 milj. kWh p Blijkens een mededeling in het II bedrljfs- en personeelsblad van m m de P.Z.E.M. heeft voor het eerst in de geschiedenis van dat bedrijf de jaarlijkse elek- j= triciteitsproduktie (vermeer- derd met een kleine hoeveel- beid ingekochte energie) de s 200 miljoen kWh overschreden. pit gebeurde op 14 december jlllljfp 'Advertentie, i VOORLOPIG GESPLITSTE HUISVESTING Zetel in Scharendijke, secretarie in Kerkwerve „De oude gemeenten zijn opgeheven leve de nieuwe gemeente!" In deze trant ongeveer heeft de raad van het nieuwe Middenschouwen maandag morgen in het lage zaaltje te Scha rendijke de herindeling van het ei land begroet. Deze kwalificatie be zigde de heer D. van der Wekken (v.v.d.) tenminste voor de sfeer van de eerste vergadering. De zeven man sterke raad gaf zo het startschot voor de gemeentelijke activiteiten, waarover tot voor kort nog vier be stuurlijke apparaten die van Kerkwerve, Duivendijke, Eikerzee en EUemeet zich bogen. Het was een bijeenkomst, waarin de 'nas gekozen heren stuk voor stuk de êed aflegden in handen van burge meester S. Franke, aldus belovend, dat zij de belangen van Midden schouwen zo goed mogelijk zullen be hartigen. Deze bereidheid was ook te beluisteren in de reactie op de nieuw jaarstoespraak van de burgemeester, waarin de grondslagen voor het toe komstige beleid puntig waren sa mengevat. „De nieuwe toestand werd aanvankelijk niet door alle deelne mende gemeenten begeerd, maar ten slotte toch als de meest aanvaardba re geaccepteerd", zo concludeerde de heer Francke. Om het argument „grotere gemeente grotere be stuurskracht" in praktijk te kunnen toepassen, riep hij daarom de mede werking van de gehele raad en over hun hoofden van de gehele bevolking in. Als eerste gaf hij de inwoners dan ook de verzekering van zijn volle belangstelling. Een opmerking waarbij de nieuw gekozen wet houders en raadsleden bij monde Schade bedraagt ruim 50.000 gulden Een felle brand heeft maandag middag in enkele uren tijds een hangar van de landbouwer A. van Driessen in de Vogelschor- polder te Sluiskil volkomen in de as gelegd. Met de hangar gingen 150 ton vlas, een partij stro, hooi, suikerbieten en wat klein landbouwinateriaal verlo ren. De oorzaak van de brand is onbekend. Men acht het niet on mogelijk dat enkele vonken uit de uitlaat van de tractor het VAN TOT GEITEN WEG. In Nieuw- en St.-Joosland is het nu nok helemaal afgelopen. Met de gei ten bedoelen we dan. Want hoe U er ook naar een geit zult zoeken, er is er. niet één meer te vinden. De laat ste geit van Nieuwland, die van de heer R. Joosse aan de oude Rijks weg. is nu ook van het toneel ver dwenen. En dan te bedenken dat Nieuw- en St-Joosland jaren geleden een bloeiende geitenfokvereniging had! Inderdaad, het kan verkeren. De tijd dat doktoren hun patiënten de vette geitemelk voorschreven is ten slotte ook voorbij. Dus in het ver volg: geen jaarlijkse geitenkeuring meer in Nieuwland. LAATSTE I)AG. De laatste dag van 1960 is voor de heer S. van Giist. havenmeester OPWINDING Dit wordt een opgewonden stukje en dat komt door dat huisgezin in Vlis- singen, waar zoveel opwinding heer ste omdat papa zo opgewonden deed over het opwinden van de klok door de kinderen. Want dat deden ze elk ogenblik, de klok opwinden en dan zó strak, dat het ding om de haver klap stilstond. Waarop papa zich weer opwond. Op een avond stond die klok weer stil. Papa, kwaad, stélde de kinderen opgewonden in staat van beschuldi- iting en stuurde ze voor straf naar 'bed. Ondanks het feit, dat ze hevig ontkenden. Papa aan het knutselen met de klok, urenlang. Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergensmompelde mama verstolen, maar papa allengs meer opgewonden rakend hoorde niets. En de klok vertikte het. Tenslotte bemoeide mama zich er mee. Voorzichtig vroeg ze: ..Zeg, va der hij is toch wel opgewon den.f" van Bruinisse, een onvergetelijke dag geworden. De heer Vari Gïlst vierde tevens zijn 65-jarige ver jaardag, dus dat er wel iets stond te gebeuren sprak welhaast van zelf. Hartelijk werd hij gehuldigd voor wat hij in ruim 23 jaar voor Bruinisse heeft gedaan en boven dien voor de wijze waarop hij zijn werk als controleur voor het be stuur der Visserijen op de Zeeuw se stromen heeft verricht. Het be gon al in de morgenuren toen de voorzitter van dit bestuur, ir. J. D. Dorst met andere functionaris sen en personeelsleden de jarige zijn gelukwensen kwam aanbie den. In de middag arriveerden de beide wethouders plus gemeente secretaris om gelukwensen en en kele geschenken aan te bieden. Namens het gemeentepersoneel ontving de heer Dorst uit handen van de heer B. de Groot een exemplaar van „Ontworsteld Land". De loco-burgemeester, wethouder D. van den Berg, kon spreken van een nauwgezette plichtsbetrachting. Hij noemde het overigens een curiositeit dat Brui nisse thans vier. al of niet gepen sioneerde, havenmeesters rijk is. ZILVER VOOR DIAKEN. Tijdens de ouderjaarsgodsdienstoefe- ning in de Nederlands hervormde kerk van Ouwerkerk kon burge- meester J. Roineijn de diaken P. Vij- ververg meedelen dat hij was onder scheiden met de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau van wege het feit dat hij reeds 40 jaar lang diaken in deze kerk is. Met de opmerking dat dit zijn laatste offi ciële daad als burgemeester in de gemeente Ouwerkerk was, speldde burgemeester Romeïjn de diaken de medaille op de borst. GOUD. Tenslotte nog een gouden medede ling: het echtpaar Joosse-Dan- ckaerts uit de Molenstraat te Vlis- singen Is vrijdag een halve eeuw getrouwd. Cis'.':.nadaag leads een felle brand in. a wen tijds een hangar met J5U ton vla.y tr Sluiskil volkomen in de as. Op de je,to: de ruïne en de spuitgasten, die -irh voornamelijk bezig Mélden met de aangrenzende schuren nat te houden. Foto P.Z.C.) vuur hebben veroorzaakt, toen deze tractor de haugar verliet. Een drietal landbouwwagens kon nog tijdig worden weggehaald. Aan gezien ook een op enkele meters af stand gelegen schuur gevaar liep door het vuur to worden aangetast, werden daaruit enkele koeien, paar den en varkens losgelaten. Deze schuur kon door dc Sluiskilse brand weer door nat houden worden ge spaard. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt naar schatting ruim 50.000 gulden. Landbouwer Driessen, ontdekte de brand omstreeks half twaalf, toen hij op zijn land aan het werk was, even nadat hij zijn tractor uit de hangar had gereden. Met behulp van zijn knecht begon hij de hangar en de nabijgelegen schuur te ontrui men. De Sluiskilse brandweer, die even weifelde omdat ook een proef- alarm op maandag omstreeks de zelfde tijd wordt gegeven, was ondanks de slechte toestand der toegangswegen rond de boerderij, vrij spoedig in slaat met het blus- singswerk te beginnen. De pogin- gen om in de hangar nog iets te redden moesten al snel worden opgegeven. De brandweerlieden moesten zich dan ook beperken tot het nat houden van de nabij gelegen schuur. Uit een van deze gebouwen Iconden zij nog enkele vaten olie en benzine weghalen. Een bijzonder gunstige omstandigheid was wel, dat de ster ke wind het vuur niet in dc richting van het woonhuis droef. Door het brandende vlas was dc hangar binnen korte tijd veranderd in oen felle vuurzee, die de eternieten dakbedekking deed springen en de constructie van de bergplaats in kor te tijd veranderde in een hoop ver wrongen staal. De spanten die aan vankelijk nog overeind bleven staan, stortten in de middaguren ineen. De Sluiskilse brandweer is nog de hele middag en een gedeelte Aan de avond bezig geweest met het nablus- singswerk. Het vlas, dat door dc brand verloren ging, was reeds ver kocht aan de landbouwer A. .J. Swa- gemakers, eveneens uit Sluiskil. Bei de landbouwers waren tegen brand schade verzekerd. Dronken kapitein bracht scheepvaart in gevaar De dronken kapitein van de I Nederlandse sleepboot „Cor- mia" is er maandagmorgen de oorzaak van geweest, dat i de bemanning van de Duitse en Belgische schepen „Stro- i meyer 9" en „Florentia" en- kele moeilijke uren hebben i doorgemaakt. i De „Cormia" moest beide i vaartuigen van Antwerpen naar Hansweert slepen. Die tocht verliep niet zonder „kleerscheuren". Even buiten Antwerpen schampte de „Cor mia" langs een gasboei, die onder beide sleepschepen werd doorgetrokken. Hierbij kreeg de „Florentia" schade aan het voorschip. De schippers schre ven dit toe aan een navigatie- fout van de kapitein van de i sleper, omdat het nog donker i was. Ter hoogte van de Nederland- se grens ging de „Cormia" zig-zag koersen. Dit had geen ernstige gevolgen, omdat er j geen verder sbheepvaartver- i keer in de buurt was. In de omgeving van Walsoor- den kwam de sleepboot echter j plotseling achterstevoren langszij de sleep. Op de „Flo- rentia" en de „Stromeyer 9", dacht men aanvankelijk, dat de sleepboot met pech te j kampen had. Maar toen zij I poolshoogte gingen nemen, bleek dat de kapitein, de 50- i jarige J. B„ dronken was. De j schipper van de „Florentia",' i de 43-jarlge Belg E. V.. nam i daarop het roer in handen en j bracht de sleep veilig in de j haven van Hansweert. Daar I volgde aangifte bij de rijkspo- j litie te water. iimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniih Koninklijke onderscheidingen aan gasbedrijf te Hulst Tijdens een intieme plechtigheid in de burgerzaal van het gemeentehuis tc Hulst zijn de heren J. Neve en J. Blominaert, werkzaam bij het ge meentelijk gasbedrijf, koninklijk on derscheiden. Zij ontvingen respectie velijk de zilveren en de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Beide heren zijn veertig jaar als bedrijfsleider en fit ter aan het gasbedrijf werkzaam. Burgemeester A. L. S. Lockef eer deed het „waarom" van de onder scheiding uit de doeken. Spreker wenste de heren met deze onder scheiding geluk. Daarna overhandig den de beide dames de versierselen aan hun echtgenoten. De heer Neve sprak namens beide gedecoreerden een woord van dank. Uit zijn woorden bleek, dat het ver lenen van deze onderscheiding een volslagen verrassing voor hen was. Bij deze korte plechtigheid waren ook de wethouders en het secretarie- personeel en de familiebeden van de onderscheiden heren aanwezig. M. A. Mol te Goes overleden In zijn woning te Goes is zondagnacht overleden dé heer M. A. Mol, 74 jaar oud, in leven contactman van de Coöperatieve Meikafzotorganisatie Zuid-Bevcland. De heer Mol trad op als vertrouwens man tussen de boeren en de melkfa brieken. Hij heeft zich op Zuid-Beve land vooral beijverd voor verbetering van de kwaliteit van de melk. Dé thans overledene die vele jaren heeft gewerkt op het Provinciaal Voedsel- commissariaat, bekleedde tot voor enkele jaren diverse functies op landbouworganisatorisch gebied. RECEPTIE TE DREISCHOR ^VWvWWNNWWWWWW Autoradio van bevolking, antenne van oude raad Een autoradio van de bevolking en een bijbehorende antenne van de voormalige raad: dat waren dc geschenken, waarmee Dreischor zijn erkentelijkheid betuigde voor hét werk van burgemeester A. H. Vermeulen, die tot de jaarwisse ling burgemeester van deze ge meente is geweest. Burgemeester Vermeulen recipieerde maandag middag in het Dorpshuis van Drei schor in verband met zijn 12\\- jarig ambtsjubileum en zijn benoe ming tot burgemeester van de nieuwe gemeente Brouwershaven, waartoe ook Dreischor behoort. Onder zeer grote belangstelling richtte de héér L. M. Moermond, oud-wethouder van de voormalige gemeente Dreischor en voorzitter van het huldigingseomité, zich in een toespraak tot de jubilaris. Daarin constateerde hij, dat het werk van burgemeester Vermeu len, ondanks dj moeilijke periode, die de gemeente achter de rug heeft, gezien mag worden. Dat men deze resultaten ook wist te waarderen bleek uit het geschenk, waartoe de meer dan 50 vereni gingen, die het dorp telt, en bij drage hadden gegeven. Een „ge schenk uit de bevolking" dus, want men mag toch wel aannemen, dat vijftig verenigingen op een zielen tal van nog geen duizend maar weinig ruimte faat om in Dreischor A. H. VERMEULEN 12Vz jaar burgemeester.. „onverenigd" door het leven te gaan... In de toespraak van de heer Moer mond klonk ook de wens door, dat burgemeester Vermeulen „zijn" Dreischor niet zal verlaten. „Wij wensen U in onze ambtswoning nog een goede tijd..." zo zei hij. Onder de velen, die do koperen jubilaris de hand kwamen drukken waren verschillende burgemeesters en oud-burgemeesters van Schou- wen-Duiveland, oud-raadsleden van Dreischor en leden van de nieuwe raad van Brouwershaven. van de heren I. W. Padmos en Van der Wekken zich onmiddel lijk aansloten. Representatief Toen het college van b. en w. com pleet was, achtte men het nodig de nieuwe gemeente zo snel mogelijk een officiële huisvesting te verle nen. Voor Middenschouwen is dat niet zo eenvoudig, omdat men eigen lijk nergens in de gemeente de be schikking heeft over een represen tatief gebouw. Daarom had burge meester Francke dit punt van be spreking dan ook op de agenda ge zet als een onderwerp voor discus sie over de „mogelijkheden voor huisvesting van de secretarie cn aanwijzing van het gemeentehuis". Een combinatie van beide zal eerst mogelijk zijn in een nieuw te bouwen gemeentehuis. Daar over waren allen bet onmiddellijk eens. De voorzitter van de raad somde daarom in alle zakelijk heid de mogelijkheden op om dc tijd tot de realisering van de plannen daartoe zo goedkoop mo gelijk te overbruggen. Het hele gemeentelijke apparaat in Scharendijke vestigen zou neerko men op een uitbreiding van het ge meentehuisje. dat daar staat. In Kerkwerve kan de secretarie een goed onderdak vinden, maar daar mee is dan ook alles gezegd. Even leek het erop. dat het een touwtrekken zou worden. Het pro bleem werd een beetje in de gevoels sfeer getrokken, toen de heren Pad mos en Hoogenboom uit Duivendijke en J. der Weduwen uit Kerkwerve over en weer naar voordelen en na delen van een bepaalde plaats zoch ten. Toen de burgemeester daarop naar voren bracht, welke kosten er misschien tevergeefs voor iede re noodoplossing zouden moeten worden gemaakt, lieten de heren hun argumenten vallen. Compromis En zo kwam men tot een com promis: de secretarie voorlopig in Kerkwerve en de vergaderin gen van de raad en het college van b. en w. in het beschikba re raadszaaltje te Scharendijke. Waarbij de burgemeester dan nog de toezegging deed. dat hij en de secretarie in Scharendijke zit dagen zullen houden. Overigens zal de raad zich zo gauw mogelijk beraden over een plan voor de bouw van een nieuw gemeente huis, waarbij dan zal worden nage gaan of de schets, die de gemeente Eikerzee destijds heeft laten ma ken. voor Middenschouwen bruikbaar is. Uit de map van de aan liet begin van de vergadering als tijdelijk secreta ris beëdigde heer "L. van Wijck kwam nog een interessant en re cent ingekomen stuk: het bevol kingscijfer van Middenschouwen. Op 1 januari 1961 beliep dit 2053 zie len, waarvan er 316 uit het voorma lige Ellemeet, 507 uit Eikerzee, 432 uit Duivendijke en 70S uit Kerkwer ve afkomstig zijn. Tot tijdelijk ge meenteontvanger werd beëdigd de heer P. M. v. d. Berge. Een be sluit in de financiële sfeer was ten slotte de overeenkomst in rekening courant met de Bank voor Neder landse Gemeenten tot een bedrag van 175.000. Het gemeentebestuur van Goes heeft maandagmiddag een druk bezochte nieuwjaarsreceptie ge houden in de raadzaal van net stadhuis. De bedoeling van deze receptie, die voor de eerste maal werd gehouden en die zo mogelijk in de toekomst ieder jaar zal wor den herhaald., is het contact met de inwoners te verstevigen. Het college van b. en w., bestaande uit burgemeester dr. J. W. Note- boom en de wethouders mevrouw C. A. Griep-Duinker, J. S. Vis- scher en A. G. Heijboer, hadden rond tweehonderdveertig uitnodi gingen doen rondzenden. Op de re ceptie. die van half vijf tot zes uur duurde, verschenen tal van Goesenaren. Vrijwel alle raadsle den kwamen hun gelukwensen aanbieden, alsmede verscheidene hoofden van gemeentelijke dien sten. Voorts kwamen ter receptie tal van mensen uit de onderwijs wereld te Goes. o.a. hoofden van lagere en uitgebreid lagere scho len en directeuren en rectoren van middelbare onderwijsinstituten, verder van kerkelijke zijde predi kanten van de Hervormde en Ge reformeerde Kerk en de pastoor van de r.-k. parochiekerk, rijks consulenten. vertegenwoordigers van landbouworganisaties en van de V.V.V.. zakenlieden en tiental len andere Goesenaren. die in het maatschappelijk en verenigings leven functies bekleden. VANDAAG MiclcleJburg-Electro: Shane: 19.30 uur, 14 jaar. City: Een prinses neemt-vakantie: 20 uur. a.l. Burgerzaal Stadhuis: Wcstvlaamse schilderkunst. 10-18 uur. VlLssingeu-Luxor: Het Jegioen van Zorro: 20 uur. 14 Jaar. Alhambra: Makkers staakt uw wild geraas: 20 uur, 14 jaar. Goc*-Grand: Makkei* «laakt uw wild ge raas; 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2