PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet-De Quay blijft aan Zeeland kreeg 1100 woningen voor 1961 BILT Ministers trekken ontslagaanvrage in na spannende dag Laos onderwerp van westers overleg Marine-vliegtuig bij Biak in zee gestort Hammarskjöld naar Kongo Veiligheid Receptie 204e jaargang - no. 2 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 35 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 januari 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* regels) 25 cent Der -*ep nei een minimum var i jb. ,3rieven bureau .an dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.e. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red tel 2425 adm tel C.H.-standpunt was laatste struikelblok Ook in Algiers woedt de strijd om de stemmen voor het komende refe rendum: Eist president De Gaulle een „ja" van de kiezers, Ferhat Abbas roept op tot een algehele boycot Op de foto, welke in Algiers werd gemaakt, ziet men hoe een lid van de „Association NationaleF vlug schriften verspreid, waarin de mos lems wordt gevraagd De Gaulle te steunen. PROF. DE GAAY FORTMAN gelijmd (Van onze parlementaire redacteur) Het gehele kabinet-De Quay blijft aan. Daarmee is een eind ge komen aan de meest wonderlijke kabinetscrisis, die ooit in onze parlementaire geschiedenis is voorgekomen en die slechts twaalf dagen heeft geduurd. De informateur de a.i^.-hoogleraar mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft maar zeven dagen nodig gehad om zoals de opdracht van de koningin luidde „de mogelijkhe den te onderzoeken om tot een spoedige oplossing van de kabi netscrisis te geraken met handhaving van dezelfde politieke samenstelling als die van het huidige kabinet". De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, ver trekt vanavond naar Afrika. Hij maakt de reis met een lijn- toestel van de Pan American World Airways, dat een dienst met straalvliegtuigen op Johan nesburg opent. Hammarskjöld reist eerst naar Braz zaville. Hij ls voornemens twee da gen ln Leopoldstad te blijven en van daar gaat hij naar Zuid-Afrika, waar hij door de regering is uitgenodigd. De dag van gisteren was er echter nog een van spanning, omdat de laatste loodjes ook bij een kabi netscrisis het zwaarst wegen. De C.H.-fractie met name werd voor moeilijke problemen gesteld, doordat de C.H.-minister drs. De Pous van oordeel was, dat van C.H.-fractie- zijde ook het vertrouwen in zijn be leid zichtbaar had ingeboet en dat dit nu uitdrukkelijk hersteld diende te worden door een soort van speciale vertrouwensbelijdenis. De C.H.-fractie weigerde dat echter en zij schijnt die weigering te heb ben kunnen volhouden op basis van de als juist erkende stelling dat minister De Pous in het fatale debat van 22 december op geen en kele wijze blijk had gegeven van ge kwetstheid door de houding van zijn politieke vrienden. Op üie grond weigerde de C.H.-fractie toe te geven aan de C.H.-bewindsman en in die weigering heeft de fractie volhard. Zo moest tenslotte drs. De Pous toe geven. En hij deed dat. Geslaagd Gisteravond kon dan ook worden meegedeeld, dat prof. De Gaay Fortman, na eerst de minister- Situatie verergert Kroesjtsjew wil internationale conferentie Een woordvoerder van de Lao- tische premier Boen Oem heeft gisteren te Vientiane verklaard dat de militaire toestand in Laos „van uur tot uur erger" wordt". De strijdkrachten van de regering Boen Oem strijden thans tegen de eenheden van de communistisch gerichte Pathet- Lao-beweging en de militairen, die de naar Cambodja uitgewe ken neutraÜstïsche ex-premier prins Soevannah Poema trouw zijn gebleven. De woordvoerder deelde mede dat de Pathet Lao, „die hulp ontvangt van de Sowjet-Unie, Noord Vietnam en communistisch China", zich meester heeft gemaakt van de Vlakte der Kruiken en van het in Noord-Laos gelegen Phongsaly. Hij zei ook dat de regering Boen Oem thans over weegt de algemene mobilisatie in Laos af te kondigen. In een gemeenschappelijke verkla ring van kapitein Kong Lae. de lei der van de „regeringstroepen" en de leider van de Pathet Lao-strijd- krachten, die door „de stem van Laos" is uitgezonden, wordt ontkend, dat zij door buitenlandse troepen ge holpen zijn. De acht landen omvattende Zuid oost-Aziatische Verdragsorgani satie is gisteren in spoedzitting in de hoofdstad van Thailand, Bang kok. bijeen geweest om de toe stand in Laos te bespreken. De raad was van mening dat er ..aanwijzingen" hestonden dat in Laos communistische interventie plaats vond. De zitting, gehouden op initiatief van de Verenigde Staten, duurde een uur. Aan het einde werd niet gezegd of directe actie was over wogen. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Washington hebben gisteren bericht dat de Britse ambassadeur ln de Ver enigde Staten, sir Harold Caccia, bij het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft aangedrongen op het weder instellen van de inter nationale controlecommissie voor Laos. Frankrijk heeft gepleit voor „spoe dige en eensgezinde actie" van de westelijke mogendheden, tot herstel van (le vrede in Laos op basis van het in de conventie van Genève van 1954 vastgelegde neutraliteitsbegin sel. Premier Kroesjtsjew heeft gepleit voor een internationale conferentie over Laos, en geëist dat het werk van de internationale commissie In dat land wordt hervat. Woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging hebben gisteren te Washington ver klaard dat de V.S. „normale voor zorgsmaatregelen" nemen ter verho ging van de paraatheid der Ameri kaanse strijdkrachten in de Grote Oceaan, zulks In verband met de cri sis In Laos. president op de hoogte te hebben gebracht van het antwoord van de fractievoorzitters op de ontwerp- regeringsverklaring, naar Soest- dijk was vertrokken om de konin gin mee te delen, dat hij in zijn opdracht was geslaagd en dat even later ook prof. De Quay naar het paleis was gegaan, om namens Drs. DE POUS toegeeflijk de ministerraad aan de koningin het verzoek te doen de ontslag aanvrage van het kabinet te mo gen intrekken. Concessies De informateur, prof. De Gaay Fort man is er nu in geslaagd, dat van twee kanten concessies zijn gedaan. De regering heeft erkend, dat in ver band met het extra-parlementair ka rakter van het kabinet het woning debat van 22 december geen ont slagaanvrage tengevolge had mogen hebben, terwijl van de andere kant de A.R.-fractie blijk zal geven van vertrouwen in het kabinet, hoewel de fractie de zekerheid krijgt, dat het aantal .gesubsidieerde woningen niet met 5000 zal worden verhoogd. Het kabinet zal dus in feite toegeven, dat het besluit van de A.R.-ministers om ontslag te vragen naar aanleiding van de motie-Van Eibergen ten on rechte want niet in overeenstem ming met het extra-parlementaire karakter van dit kabinet is ge schied. Nu de kabinetscrisis is opgelost, wordt verwacht, dat de Tweede Ka mer spoedig, men verwacht deze week nog, in vergadering bijeen zal worden geroepen teneinde de rege ringsverklaring aan te horen. Dakota verving Martin Mariner Drie doden en twee vermisten Gisteravond om zeventien mi nuten over acht plaatselijke tijd is bij Biak een Dakota van de marineluchtvaartdienst in zee gestort. Van de vijf inzit tenden zijn er drie omgekomen. De overige twee worden ver mist. De bemanning bestond uit luitenant er zee der tweede klasse oudste cate gorie B. Smits, 29 jaar, uit Biak, ge huwd, sergeant-vlieger R. Mulder, 30 jaar, uit Biak, gehuwd, twee kinderen, sergeant-vliegtuigmaker algemeen G. Bontius, 32 jaar, uit Rijnsburg, ge huwd, drie kinderen, korporaal vlieg tuigmaker constabel M. H. van de Wiél, 28 jaar, uit Katwijk, gehuwd, korporaal vüegtuigmaker-vliegtuig maker-vliegtuigmonteur G. F. G. Im mers, 31 jaar, uit Katwijk, gehuwd, twee kinderen. De stoffelijke overschotten van luitenant ter zee Smits, sergeant Bontius en korporaal Van de Wiel zijn inmiddels geborgen. De overi ge slachtoffers worden vermist. Voor hun levens wordt gevreesd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. De verongelukte „Dakota" is een van de vier toestellen, die de marinelucht vaartdienst van de Koninklijke Mari ne nog maar kort in bezit heeft. De vier „Dakota's" werden namelijk aangeschaft, toen besloten werd de Martin „Mariner" vliegtuigen, mede naar aanleiding van de met toestellen van dat type gebeurde ernstige onge lukken, buiten gebruik te stellen. De „Dakota's" zijn in de zomer van het afgelopen jaar (1960) door de Koninklijke Marine gekocht van de regering der V.S. ten behoeve van de m!l.d. De vier vliegtuigen bevonden zich toen al jaren in ons land, want ze waren in gebruik bij de transportaf deling van de Koninklijke Lucht macht. De Koninklijke Luchtmacht had ze namelijk in bruikleen van de regering der V .S.. De luchtmacht gaf later vier toestellen van haar vloot van „Dako ta's" aan de Amerikanen terug en deze hebben ze daarna aan de Konink lijke Marine verkocht. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk te wijten aan een voor oefening afgeworpen parachutefak kel, welke in de staart van het vlieg tuig moet zijn verward geraakt. Daardoor is waarschijnlijk de bestu ring onklaar geraakt en het toestel in zee gestort. Boerderij afgebrand In do nacht van zondag op maandag is in Oostvoorne een boerderij, eigen dom van B. Weijerse, afgebrand. De tien melkkoeien die op stal ston den, kwamen in de vlammen om, maar dank zij snel optreden van de brand weren van Tinte en Oostvoorne bleef het woonhuis gespaard Aanzienlijk minder dan vorig jaar Bij de verdeling van 55.000 wo ningwet- en premiewoningen van het in de rijksbegroting 1961 genoemde totaal aantal te subsidiëren woningen van 65.000, heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid 500 woningwetwonin gen en 600 premiewoningen aan de provincie Zeeland toegekend. Van dit aantal van dus 1100 woningen totaal, kreeg deze provincie er 290 op basis van het woningtekort op 1 januari 1960 en de toeneming van wo ningbehoefte als gevolg van be volkingsgroei van 1 juli 1958 tot 1 juli 1960. Voorts 470 ter vervanging van krotten en 340 voor de vervanging van nood woningen. Dit laatste op basis van de woningtelling van 1956. Op het eerste gezicht lijkt deze toe wijzing van 1100 woningen een ern stige achteruitgang in vergelijking met. 1960. toen Zeeland 650 woning wetwoningen kreeg toegewezen en ongeveer 1100 premiewoningen kon bouwen. Het aantal premiewoningen was tot dusver niet gecontingen- teerd, doch de toewijzing van dit type woningen werd getemporiseerd met de toekenning van de bouwpre- mies. Hoewel de perspectieven voor Zee land cr momenteel dus weinig gun stig uitzien, i* het echter niet uitge sloten, dat de toewijzing van 1100 woningen uiteindelijk nog zal wor den verhoogd. De minister heeft na melijk 5000 woningwetwoningen ge reserveerd, o.m. voor de bevordering van de industrialisatie in de z.g.n. probleemgebieden. Mogelijk dat Zee land uit deze „pot" alsnog een aantal woningen krijgt. In I960 is aan de kernen uit deze pot een aantal wo ningen toegewezen. Ook in de sector van de premiewo ningen heeft de minister een reserve van 5000 woningen, welke gebouwd kunnen worden door woningbouw corporaties met een zekere garantie van de gemeenten. Deze woningen zijn in het bijzonder van belang voor gemeenten waar het particulier ini tiatief niet of slechts moeizaam op gang komt. Wellicht liggen ook hier kansen voor Zeeland om een extra toewijzing van bouwvolume te krij gen. Het provinciaal bestuur zal de wo ningwetwoningen ovei- de gemeenten moeten verdelen. De minister heeft daarbij de bijzondere aandacht ge vraagd voor die grote gemeenten, die in absolute dan "wel in relatieve zin een buitensporig woningtekort heb ben. Vervanging noodwoningen Het voor vervanging van noodwo ningen toegewezen aantal (340) zal ook werkelijk voor dat doel moeten worden aangewend. Deze verplich ting bestaat niet voor de woningwet woningen, welke zijn toegewezen voor de vervanging van krotwonin gen. Wel is de provinciale hesturen verzocht om. indien zij woningen aan gemeenten toewijzen voor krot opruiming, erop toe te zien, dat de toegewezen aantallen ook werkelijk voor dat doel worden gebruikt. Voor de landelijke gegevens over deze verdeling var. woningwetwonin gen en premiewoningen verwijzen wij nog naar de ministeriële medede ling. elders in dit nummer. Vorige week heeft de Deltacom missie in Den Haag aan minis ter Korthals baar eindrapport aangeboden, een gebeurtenis die de afronding betekende van een belang rijk stuk wetenschappelijk vooron derzoek ten dienste van het Delta plan. In de rapporten van de com missie heeft zich een ommekeer in het waterstaatkundig denken van Nederland gemanifesteerd: men is van het defensief in het offensief ge gaan. Tot de ramp van 1953 was de verdediging tegen het water geba seerd op ae hoogst bekende water stand, maar mede dank zij de Delta commissie gaat men nü van de aan val uit: er werden voor de Neder landse kust basispeilen vastgesteld, die rekening -houden met tot dusver niet geregistreerde stormvloeden. Bi- derdaad een principiële verandering in het waterstaatkundig denken, die mede dapk zij de Deltacommissie thans algemeen is aanvaard. Het is bijna acht jaar na de ramp nog wel eens goed er op te wijzen, dat het door de commissie voorgestelde Deltaplan' nog altijd eerst en vooral een zaak van veiligheid is. De roes van allerlei nevenvoordelen als betere verbindin gen, mogelijkheden voor industrie enz., doet dit primaire aspect wel eens in de vergeethoek raken, mis schien niet in Zeeland, maar wel elders. Nog onlangs lazen we in een overigens reële beschouwing over een gewenst waterstaatkundig werk in Nederland, dat dit project zeker met een „paar Delta-miljoentjes" kon worden uitgevoerd. Met andere woor den: de Deltawerken kunnen wel met wat minder. Het is een opvatting, waartegen fel pro test moet worden aangetekend. Het is de opvatting van de vergeetactitigen Zij herinneren zich de barre nood niet meer van de februari-dagen 1953 en zij menen nu dat het Deltaplan dient ter bevoor rechting van de Zeeuwen. Maar in werkelijkheid is er géén sprake van bevoorrechting. Er wordt slechts voor veiligheid gezorgd! Wij herinneren qjvs als de dag van gisteren hoe professor Jansen, de droogmaker van Walcheren en thans hoofd van de Deltadienst, op de avond van de zesde november 1953 de sluiting van Ouwerkerk in een gesprek met een onzer redacteu- ren zei: „Laat het Nederalndse volk de leg van de februari-ramp toch vooral niet vergeten want het is hier niet veilig!" En hij voegde er somher aan toe; „Ik heb wei eens de Indruk, dat men zich nu al weer in slaap laat sussen". Met de slaap komt ook de droom. De bizarre droom namelijk, dat het Deltaplan voornamelijk bevoordeling betekent van het Zuidwesten. Zee land zal daarom waakzaam moeten zijn: het zal de waai#<eid hoog moe ten houden, dat het bij het Delta plan eerst en vooral om onze vei ligheid gaat. Ziehier een Zeeuwse kanttekening bij een Haagse gebeur tenis. Het was te verwachten: Wim Kan nam Goes op de korrel in zijn oudejaarsconference. Hij veron derstelde, dat er in het stadhuis wel prettig nieuwjaar zou worden ge vierd en gaf tegelijk aan uit welke post de kosten daarvan „verschre ven" konden worden. Met dat nieuwjaarsvieren was Kan overigens niet zo heel ver bezijden de waar heid, want gisteren is inderdaad een opgewekte nieuwjaarsreceptie gehou den in het Goese stadhuis. Voor een Zeeuws gemeentebestuur was, al thans na 1945, voor zover we weten, een dergelijke ontvangst bij het be gin van het nieuwe jaar een nieu wigheid. En wij moéten bekennen, dat Goes wél de laatste plaats was, waar we zulk een nieuwjaarsreceptie hadden verwacht. Een eerste reactie van velen zo bleek ons was de opmerking: „Uitgerekend in Goes! Was het niet beter geweest, dat het gemeentebestuur na alles wat daar is gebeurd, de nieuwjaars dag maar stilletjes voorbij had laten gaan?" Maar wij erkennen, dat daar mee een eenzijdige opmerking is ge maakt. Deze zaak kan óók anders worden bekeken: het vertrouwen tussen bestuur en bevolking was hier door allerlei zaken geschokt en nu er een ernstige poging tot sanering aan de gang is. past in deze gedachten- gang de overweging dat alles moet worden gedaan om het vertrouwen te herstellen. Ook een nieuwjaars receptie kan daartoe een middel zijn, aldus een opvatting, die men in Goes kon horen. Toegegeven: het is een plausibele verdediging. En de raad zal er wel op toezien, dat Wim Kans „verantwoordings"-ad- vies niet wordt opgevolgd... VERWACHT... af en toe regen. Veel bewolking met af eu toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuidoost on zuidwest. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZON EN MAAN 4 januari Zon op 08.4S onder 16.12 Maan op 19.33 onder 09.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1