Verliezend D.O.S. en Elinkwijk konden slechts „de eer redden" Allonsius ging 1961 in Brazilië hardlopend binnen.... Sporttoto ZEGE OUD-INTERNATIONALS IN NIEUWJAARSWEDSTRIJD ZEELAND SPORT VERDRONG AXEL VAN DERDE PLAATS TOTTENHAM LEVERDE TEGEN BLACKBURN „VUURWERK MAANDAG 2 JANUARI 1961 K O V l N V I A L B Z hi B U W S hi C O U KANT 8 NIEUWJAARSZONDAG: BEPERKT PROGRAMMA Volendam won van Ajax voor de beker: 4-3 Is de oudejaarsavond in Utrecht uitgebreider en inten siever gevierd dan in Den Haag...? De uitslag van de voet balwedstrijd ADODOS doet vermoeden van wel! De tliuis- spelende Hagenaars bleken na melijk veel beter in vorm dan de rommelig spelende Utrechte naren, die toch eigenlijk de fa vorieten waren. DOS was ech ter volkomen kansloos en ver loor met 41. Het was één van de slechts twee wedstrijden, die op deze nieuwjaarszondag voor de eredivisie werden gespeeld. De tweede wedstrijd leverde geen verrassing op: Elinkwijk verloor kansloos met 31 van Sparta. A.D.O.-D.O.S. 4—1 Ongeveer 20.000 voetballiefhebbers lieten de oliebollen in de steek om deze krachtmeting te zien. DOS trad aan zonder de geblesseerde Tonny van der Linde, maar dat is beslist geen voldoende excuus voor 't slech te spel van de Utrechters. Waas dorp en Den Engelse schoten ADO al voor rust na een 20 voorsprong toe. In de tweede helft was het al vrij spoedig 40 door schoten van Schuurman en Rijnvis. Pas daarna kon Ranek de Utrechtse „eer" red den. Elinkwijk-Sparta 13 Voor Sparta is Elinkwijk een angsttegenstander".... In de af gelopen jaren lukte het Sparta namelijk vrijwel nooit de ploeg uit Zuilen klein te krijgen. Dit maal bleek Sparta echter duide lijk de sterkste en binnen een half uur was Elinkwijk knock-out door rake schoten van Verbun- ren, Van Miert en Kok (03). Na rust geloofden de Rotterdammers het wel en Zweers kon toen ook daar de Utrechtse eer redden. STAND Feijenoord 35 11 2 2 24 59-26 Ajax 15 9 4 2 22 44-26 GVAV 15 9 4 2 22 30-18 PSV 14 S 3 3 19 33-26 NAC 15 9 1 5 19 37-30 VW 15 8 2 5 18 37-24 Sparta 15 7 2 6 16 31-27 SC Enschede 35 7 2 6 16 22-26 Rapid JC 35 6 3 6 15 23-23 MW - 15 5 5 5 15 21-22 ADO 34 6 1 7 13 25-35 DWS/A 15 3 6 6 12 23-22 DOS 15 4 4 7 12 28-32 Alkmaar 25 4 4 7 12 20-24 Willem II 15 4 3 8 11 24-39 Fortuna '54 15 3 3 9 9 19-33 NOAD 15 1 5 9 7 16-37 Elinkwijk 15 2 2 11 6 12-34 De wedstrijden van de zondag H gespeelde wedstrijden, die meetelden voor de sporttoto hadden als uitslag: 1 ADO-DOS 4-1(1) Elinkwijk-Sparta 1-3(2) H Stormv.-Fortuna VI. ...2-1(1) Excelsior-Heerenveen ...3-1(1) 1 DHC-ZFC 0-0(3) 1 H Oldenzaal-Zwolse Boys 2-0 1 Wilhelmina-Longa 4-3(1) M Roda Sport-Velox 2-1 (1) PEC-De Graafschap ...2-1(1) Volendam-Ajax 4-3 1 1 UVS-Sch. Holl. Sport... 2-4 (2) M 1 NOAD-Willem II 0-0(3) m Eindhoven-PSV 0-2 (2) 1 Fortuna '54-VW 1-3(2) De wedstrijd Zwartemeer-De Valk werd afgelast. Het aantal deelnemers aan deze voetbalpool bedraagt 554.648. De totale inleg bedraagt ƒ716.333,—, met een eerste en tweede prijs elk van 107.450. I Er zijn bij de K.N.V.B. 4 mei- 1 dingen met 14 punten en 100 m H meldingen met 13 punten bin- m nengekomen. Illllllllllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll^ Profs als ploegleider in Olympia's Toer Als alle onderliaudelingen tot een goed einde komen zullen beroemde pro fessionals als ploegleider fungeren in Olympia's Toer 1961, die van 9 tot 14 .juni wordt verreden. Het staat, reeds vast, dat Peter Posten de oud-wereld kampioen der achtervolgers, Piet van Heusden.amateurpioegen onder hun leiding zullen krijgen. De onderhandelingen met Gerrit Schulte en Arie van Vliet zijn in een vergevorderd stadium. En tenslotte bestaat zelfs de mogelijkheid, dat de Belgische wereldkampioen op de weg, Rik van Looy, met zijn kennis een amateur-equipe zal bijstaan. In het schema van Olympia's Toer is een kleine wijziging aangebracht. Op 10 juni zal na de halve etappe van Roosendaal naar Veldhoven met een individuele tijdrit maar een ploegen tijdrit over 30 km op een circuit in de omgeving van Veldhoven worden ge houden. Bekerwedstrijden Het; beperkte programma voor het betaald voetbal op deze nieuwjaars dag werd nog aangevuld met zeven bekerwedstrijden. Voor de verrassing zorgde Volendam. dat op eigen grondgebied met 43 van Ajax won. Deze wedstrijd was voor de Volen- dammers een prestige-strijd, want vorig jaar was hun eerste team, toen dat in Amsterdam met acht in vallers tegen Ajax aantrad, met 90 door de Ajnxieden verslagen. Toen kenden de Amsterdammers dos geen pardon en nu de Volendammers niet! Volendam had ditmaal weliswaar twee invallers, maar het had Dick Tol, die ongeveer een half jaar ge blesseerd is geweest, weer in de ge lederen. Deze aanvalsleider, die vori ge week al meespeelde tegen Vitesse, scoorde vier doelpuntenMet een geweldig schot na een solo-actie be gon Tol aan zijn doelpuntenscrie en nog voor de rust scoorde hij twee maal uit voorzetten van Veerman. Henk Groot maakte er weliswaar nog 31 van, maar toen Dick Tol na rust opnieuw toesloeg (41) dacht heel Volendam dat de zege niet meer in gevaar zou komen. Dat pakte toch nog anders uit. In duidelijke buitenspelpositïe (heel de defensie bleef slaan en de grensrechter appelleerde fel) zorgde Westra voor 42 en kort daarna knalde Henk Groot weer raak: 43. Volendam werd in de slotfase met de rug tegen de muur gezet, maar Ajax kwam toch niet verder dan een schot tegen de paal van Henk Groot! De overige bekeruitslagen luiden: UVSScheveningen,'Holland Sport 24: Feijenoord—SW 43; Noad Willem II 00: EindhovenPSV 0 —2; Fortuna '54—VW 1—3: WH '16—MW 2—7. GOED VOETBAL IN HAARLEM Koninklijke H.F.C. met 5-3 ten onder De 31e nieuwjaarswedstrijd tussen de koninklijke HFC en de oud-inter nationals is in Haarlem geëindigd in een overwinning van de oud-gedien- den van het nationale voetbal, die met 58 in de meerderheid bleven, daarbij revanche nemend voor de 6 5 nederlaag van verleden Jaar. Deze wedstrijden tussen oud en jong beginnen steeds beter voetbal op te leveren, ook al spelen er dan bij de oud-internationals verscheidene veer tigers mee. Vooral dit jaar bleek de oud-oranjega.rde met een heilig vuur bezield en kon het dan ook gebeuren dat, nadat Bouman HFC de leiding had gegeven, De Vroet en Groene- veld met prima goals een voorsprong van 21 konden bewerkstelligen. Dat was ook de stand bij de rust. Maar in de tweede helft werd het pas volledige ernst. Want terwijl iedereen verwacht te, dat toen de jengd wel zou toe slaan, gingen de oranje veteranen door met voetbal van de bovenste plank. Rechtsback Schaap en rechtshalf Van Schijndel bouw den op, Biesbrouck, Roozen en de na rust -ingevallen Engelsman rondden het rijk gevarieerde aan- valsspel af. Maar Groeneveld's schoten waren de beste en tot twee keer toe trof de oud Haarlemspeler hét net (14). Dat was HFC wel wat te bar en te gen de- veldverhouding in kon Ne derlands oudste voetbalvereniging door Honnef en Bouman op 34 ko men. Maar de laatste treffer was onder grote spanning toch voor de oud-internationals weer door Groene- veld. Dat betekende 35 en daar waren de 6000 toeschouwers het wel mee eens. De voetballers van Zeelandia en Zeeland Sport moesten op nieuw- jaarsdag tegen elkaar aantreden. In deze derde-klasstrijd bleken de Vlissingers het sterkst: zij wonnen ■met 2-0 op Middelburgse bodem. Op de foto een aanval van Zeeland Sport, waaruit A drie Klopmeijer liet eerste doelpunt scoorde. Foto P.Z.C.) VOETBALUITSLAGEN De uitslagen van dc zondag ge speelde voetbalwedstrijden in de af deling Zuid I luiden als volgt: derde klas D: Zeelandia-Zeeland Sport 0-2; vierde klas G: Vossemeer-Renesse 5 -2; Oude Molen-Schutters afgelast: vierde klas 1-2. AMATEURVOETBAL 3e KLAS Zeelandia verloor op eigen terrein: 02 ENGELSE VOETBALLEAGUE Hattricks aan de orde van de dag Tottenham Hotspur heeft zaterdag het oude jaar uitgeluid met een spectaculair vuurwerk, waarvan Blackburn Rovers het slachtoffer werd. Ondanks het gemis van Cliff Jones en Dave Mackay, twee van de sterkste spelers zegevierden de Spurs in hun eigen White Hart Lane Sta dion zonder moeite met 52. Ook de voornaamste concurrenten maakten geen fouten. Wolverhampton Wan derers verpletterde Chelsea, dat mo menteel volkomen van slag is, met 61 en Burnley was ook al in een produktieve bui, waarvan Newcastle United het slachtoffer werd: 53. Sheffield Welnesday bleef volgens de Een moment uit de zondag In Haar lem gespeelde traditionele voetbal wedstrijd tussen K.H.F.C. en oud- internationals.i Hier een aanval van de oud-internationals op het doel van de gastheren. f,A/- Westelijke en zuidelijke amateurs Wonnen Zondag zijn in Arnhem selectiewed strijden gehouden tussen de amateur elftallen uit de vier gewesten. Het westelijke amateurteam versloeg het oostelijke met 1-0 door een doel punt in de tweede helft van rechts binnen De Gruil (Gouda). De zuidelijke amateurs klopten de noordelijken eveneens met 1-0 door een doelpunt in de eerste helft van middenvoor RoovWs (TSC). De enige wedstrijd in de derde klas D van hot Zeeuws Brabantse ama teurvoetbal, die voor nieuwjaarsdag w op het programma stond, was die Koewacht-Biervliet j tussen Zeelandia eh Zeeland Sport en de Ylissingers, die gewoonlijk de handen vol hebben aan de groen zwarte Middelburgers, slaagden erin de volle winst mee naar huis te ne men (02). Axel werd door dit re sultaat van de derde plaats verdron gen. Hontenisse Meto Zeeland Sport Axel RKFC Odio Kaaïsclie Bovs BSC RCS Corn Boys Zeelandia Zierikzce rJJ verwachtingen Birmingham City de baas: 20. Blackburn was in de eerste helft ze ker niet de mindere in de wedstrijd tegen Tottenham en na 45 minuten was de stand clan ook gelijk: 11. In de eerste twee minuten van de tweede helft beslisten de Noordlon- denaren echter door twee treffers de strijd. Bobby Smith en Les Allen scoorden tweemaal voor de Spurs. Danny Blanchflower schoot eenmaal raak. Hattricks waren deze zaterdag aan cle orde van de dag. Alex Dawson van Manscliester United presteerde het voor de tweede maal in een week om driemaal te scoren, waarmee hij het grootste aandeel had in de 51 zege van zijn club tegen stadgenoot Man chester City. Jimmy Murray, de pro duktieve aanvalsleider van de Wol ves, vond driemaal het net in de ont moeting tegen Chelsea, dat even als op tweede kerstdag tegen Man chester United zes doelpunten te gen kreeg. Arsenal's middenvoor David Herd tenslotte doelpuntte driemaal tegen Nottingham Forest, dat met 53 verloor na uit de voorgaande acht wedstrijden veertien punten behaald te hebben. Uitslagen De uitslagen van de zaterdag voor de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden Eerste divisie:Aston VillaBlackpool 22; Bolton WanderersWest Ham United 31; BurnleyNewcastle United 53; FulhamWest Brom- wich Albion 12; Leicester City Everton 41; Manchester United Manchester City 51; Nottingham ForestArsenal 35: Preston North End—Cardiff City 31; Sheffield WednesdayBirmingham City 20; Tottenham HotspurBlackburn Ro vers 52; Wolverhampton Wande rersChelsea 61. 9 7 0 2 14 23-15 9 5 3 1 13 17-10 8 4 4 0 12 17-10 10 5 2 3 12 25-12 9 3 2 4 S 15-15 7 2 3 2 7 7-8 8 3 1 4 7 16-15 7 2 2 3 6 6-7 7 3 0 4 6 9-15 10 2 2 6 6 19-28 8 2 1 5 5 7-18 8 1 2 5 4 9-17 Toeschouwer bij Noad- Willem II overleden Tijdens de wedstrijd tussen NO AD en Willem II is op de tribunes van het sportpark in Tilburg een toeschouwer, de heer P. Bertens, oud 55 jaar, plot seling overleden. Stadselftal Boekarest speelt tegen A.D.O. Het stedelijk voetbalelftal van Boe karest heeft door visa moeilijkheden een gedwongen oponthoud in Amster dam. De Roemenen, die een contract hadden afgesloten voor twaalf wed strijden in Brazilië tot half februari kwamen 28 december op Schiphol aan, maar konden niet doorvliegen omdat de benodigde inreisvergunningen voor Brazilië nog niet waren gearriveerd. Boekarest moest daardoor zelfs de eerste wedstrijd, die zij op nieuw jaarsdag in Campina Grande hadden zullen spelen, laten vervallen. De ploeg bestaat uit twintig spelers van de drie grootste verenigingen van Boekarest, de legerploeg CCA, Dyna mo en de Universiteitsclub. Boekarest beschikt over bijna alle spelers van het nationale Roemeense elftal. De leiders zullen de ploeg, die woensdag op het VUC-terrein een lichtwed- strijd tegen ADO. speelt in de komen de dagen samenstellen. De Roemenen hopen overigens dat zij zo spoedig mogelijk de reis naar Bra zilië zullen kunnen voortzetten. Maar die wedstrijd tegen ADO gaat beslist door. Buitenlanders leiden in schaaktoernooi te Hastings In het internationale schaaktoer nooi, dat iu Hastings wordt gehou den. ziet het klassement er na de vierde ronde als volgt uit: 1/2 Igor Bondarevsky (Rusland) en Svetzózar Gligoric (Joego-Slavië) beiden met 2% punt en 1 afg. par tij. 3/4 Littlewood (G.B.) en Szabo (Hong.) beiden 2 pnt en 1 afg. partij; 5. Clarke (G.B.) 1}'2 pnt. en 1 afg. partij; 6. Green (G.B.) 1 pnt. en 2 afg. partijen: 7. Lloyd (G.B.) 1 pnt. en 1 afg. partij; 8. Sliwa (Po len) V» pnt. en 3 afg. partijen; 9. Barden (G.B.) pnt. en 1 afg. par tij; :10. Cafferty (G.B.) pnt. Zeelandia-Zeeland Sport 02 Onmiddellijk na het beginsignaal (rokken de gasten met aardige combinaties ten aanval, maar liet duurde toch tot de 11e minuut, voor Klopmeyer zijn elubgenoteii kon laten juichen. Hij kreeg daarbij medewerking van de Zee- landia-aehterlioede, die voor ver meend buitenspel bleef staan en beheerst werd doelman Mondeel daarna gepasseerd (0-1). Reeds 5 minuten later gaf Kleinjan een keurige voorzet en liet was de goede meegekomen Van .Maris, die met een hard en laag schot Mondeel ten tweede male liet vis sen (0-2). Zeelandia gaf de moed niet op en wij dachten D. Mondeel een tegen- punt te zien maken, maar alleen voor keeper De Ridder gekomen, faalde hij op het beslissende mo ment. Linksbuiten Van Iren deed het even later niet beter door onbe heerst de bal over het lage doel te schieten. De Zeelandianen troffen overigens de Zeelandia Sportdoel- man De Ridder in goede vorm. Ook na de rust was Zeelandia in het 1 veld zeker niet minder, maar in de buurt van het strafschopgebied ge- komen, was het steeds mis. Kans op I kans werd om zeep gebracht, dan i wel door goed ingrijpen van de Vlissingse defensie in de kiem ge smoord. De Zeeland Sportuitvallen, meestal geleid dooi- de hard zwoe gende Klopmeyer. eisten de uiterste oplettendheid in de groen zwarte verdediging. De gevaarlijkste situaties ontston den na de fenomenale uittrappen van keeper Mondeel, maar geen der Zeelandia-voorwaartsen slaagde erin dit voordeel uit te buiten. Met een 0-2 zege voor Zeeland Sport kwam het einde. Westdorpse atleet derde van 1200 deelnemers Eugène Alloiisius is opvallend hard lopend 1D61 binnenge sneld. Deze in Westdorpe wonende Belgische atleet deed dat in de Braziliaanse wereldstad Sao Paulo. Hij nam daar deel aan de traditionele Sylvesterracc, die steeds gehouden wordt in de nacht van het oude 05 het nieu we jaar. Zonder twijfel zette de j Westdorpse atleet het nieuwe jaar uitstekend in, want achter de Argentijn Suarez en de Oost- duitser Grodotski bezette liïj de 1 derde plaats. Er gingen 1200j lopers voor deze wedstrijd van start.... Deze 7400 meter lange race door de straten van Sao Paulo is in Bra zilië een nationale gebeurteuis en werd dan ook door de Braziliaan se televisie en radio uitgezonden. Duizenden directe toeschouwers en miljoenen t.v.-kijkers zagen hoe de Belg Allonsius bij het licht van talrijke fakkels en temidden van het lawaai van knallende rotjes, zevenklappers, ratelslangen en gillende keukenmeiden onmiddel lijk de leiding nam. Al spoedig kwam de overmoedige Ier O'Rfordan, die als zeventiende zou eindigen, naast hem. Even later j Pas een uur voor het begin van de voegde ook Osvaldo Suarez zich bij Allonsius. De Oostduitser Hans Grodotski, die bij de start in het gedrang was terechtgekomen, bereikte pas na 4000 meter de kop- groep. Voortdurend bleven Suarez. 1 Grodotski en Allonsius bij elkaar terwijl de hoofdmacht kleiner en kleiner werd. De beslissing viel in de laatste 500 meter. Suarez verhoogde regelma tig het tempo en liep langzaam maar zeker neg van zijn concur- 1 renten, van wie slechts 'rodotski nog enige tijd in zijn spoor kon blijven, Met een tijd van 22 minu- J ten, 2,1 seconde ging Suarez als j eerste door de finish. Daarmee won hij voor de derde ach tereenvolgende maal deze wed strijd. Het record van de Sylves- wedstrijd had het opgehouden niet regenen. Dc race zelf werd gelo pen bij stralend maanlicht. Door de tropische regenval in de voor afgaande dagen waren selectie wedstrijden echter niet mogelijk geweest, zodat meer dan 1200 at leten uit 18 landen tegelijk van start gingen.... De bekende Britse atleet Gordon Pirie eindigde als laatste van de Europese deelne mers op de 88e plaats! Uitslag 1. Osvaldo Suarez (Argentinië) 7400 meter in 22 min. 2.1 sec.; 2. Hans Grodotski (O.-Duitsland) 22.21.9; 3. Eugène Allonsius (België) 22.27.9, 4. Alves Santos (Brazilië); 5. Douglas Kyle (Canada): 6. Jose Molins (Spanje); 7. Azevedo (Bra zilië); 8. Alberto Rios (Argenti- terloop verbeterde deze Argentijn-.} nië); 9. Manuel Oliviera (Portu- se atleet echter niet. Het staat gaP- m Tnhn nntwhi sinds 1953 op naam van Emtle Za- 1 Sta topelc met een tijd yan 20.30.4. 1 Yuri Vlasow Europees sportman van het jaar Het Poolse persbureau PAP heeft traditiegetrouw ook ditmaal een aan tal Europese persbureaus gevraagd wie hun inziens het; meeste aan spraak maakte op de titel: Europese sportman/sportvrouw van het jaar. Vijftien persbureaus beantwoorden de vraag, waarbij de eerste plaats toe viel aan de Russische gewichthef- fer Yuri Vlasow. die er ais eerste in slaagde op de drie Olympische oefeningen drukken, trekken en stoten de magische grens van 500 kilogram te doorbreken. De uitslag van de „PAP-poll" was verder: 2 Armin Hary West-Duitsland), at letiek; 3 Pjotr Bolotnikow (Rusland», atletiek; 4 Yolanda Balas (Roeme nië), atletiek; 5 Josef Schmidt (Po len), atletiek; 6 Boris Shaklin (Rus land), turnen, 7 Helmut Recknagel (Oost-Duitsland), ski; 8 Stanislav Krzyszkowiak (Polen), atletiek; 9 Livio Berutti (Italië), atletiek; 30 Ingrid Kramer Oost-Duitsland). schoonspringen Toekomst van de Olympische Spelen s Naar verluidt zou de kanselier van het I.O.S., Otto Mayer de ontwikkelingsgang der Olym- pische Spelen als volgt voor- H speld hebben: H 1964: aan de spelen in Tokio wordt nog door enkele ama- s teurs deelgenomen. Ij; 19G8: samenscholing van „schijn-amateurs" 3972: eerste experiment met j| H semi-professionalistische serni- 1| amateuristische spelen. 1976: toelating van alle profs tot de spelen. n s 1980: geen enkele stad heeft haar kandidatuur voor de or- ganisatie van de spelen ge- H H steld in verband met de finan- H ciële eisen der deelnemers. H 1984: de spelen worden ver- vangen door wereldkampioen- schappen. Het fiasco is volko- men zowel in sportief als in H financieel opzicht. 1988: dood van de kanselier Otto Mayer. Hij was de laatst overgebleven amateur. Aldus de profetie van de hoge I.O.C.-functionaris. Als het verhaal niet waar is iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9