Zeeuwse sport bracht 10 mille bijeen voor „Zonneveld-comité" SCHOOLMEESTER WAS VROEGER IN AANZIEN ALS VOORZANGER WALCHEREN GOESE GRONDONDERZOEK LABORATORIUM „IN KOPER" ZUID-BEVELAND ZEELAND OP ÉÉN NA HOOGSTE HECTARE-OPBRENGST TARWE MAANDAG 2 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEE U W SE C O U R A N T 6 RUIM 1100 MEER DAN IN 1959 Secretaris H. L. Plompen verheugd over toenemende belangstelling FUNCTIE VAN WEINIG WAARDE „HET IS EEN gelukkig feit", 7.0 schrijft Harry Plompen, de secretaris-penningmeester van het comité „Sport Steunt Zonneveld" in zijn jaarver slag over 1960, „dat de Zeeuwse sportmensen zich in de voorste gelederen ophou den, wanneer het gaat om het leed van gehandicapte kinderen in hun provincie te helpen verzachten. De resul taten hiervan, samengebun deld in het Zonneveldcomité, spreken in dit opzicht wel heel duidelijke taal". Want mocht secretaris Plompen vorig jaar spreken van een topjaar, ditmaal is deze top- opbrengst nog eens met ruim elfhonderd gulden overschre den, waardoor de totaalop brengst in 1960 tienduizend gulden heeft bedragen! Het stemt het comité, aldus vervolgt de heer Plompen in zijn verslag, tot grote dankbaarheid, dat steeds meer medewerkers „inhaken". Natuurlijk blijft er nog altijd iets to wensen, want het is de stellige mening van de comitélcden, dat op vclo plaatsen in Zeeland waar men zich tot heden afzijdig heeft gehouden, ook iets kan worden gedaan. „De ervaring heeft ons geleerd", aldus de heer Plom pen, „dat wanneer iemand zlcli er vóór wil spannen, de bereidheid ze ker aanwezig is om de helpende hand te bieden". Nadat reeds de eerste dag van het jaar 1960 een zestal biljartclubs het spits had afgebeten, zag de biljart club Rilland-Bath enkele maanden la ter kans om een bedrag van f 500 te zenden, als opbrengst van zijn zo succesvol en ten bate van het comité gehouden bazaar. Zoals steeds heb ben ook de duivenliefhebbers hun me dewerking verleend en zowel de za terdag- ais de zondagvliegers droe gen hun steentje bij, waardoor teza men f 491,95 kon worden afgedra gen. Een tweetal gymnastiekvereni gingen stelde een bedrag ter be schikking, terwijl een wandelsport vereniging het lofwaardige initiatief nam om 'n „Zonneveld-wandeltocht" in het leven te roepen. Het comité hóópt dan ook, dat in de toekomst vele Zeeuwse wandelaars zullen in haken. Marktberichten VEILING ZLTH-HOLL, EILANDEN. 30 december. Aardappelen gr, 5—12, an dijvie 68—92, sla 10—15, Idem 43, spruiten IA 38—60. IIA 32—37. D 40—56. witlof IA 62—74, IIA 42—62, IIB 48—56, rode kool 8—15, gele kool 7—13, groene kool 14—25, boerenkool 3043. prei 2144, knolselde rij 15—26, selderij 46—56, peterselie 19. uien 7—15, idem geschild 7, waspeen 17— 31, grote peen 8. kroten 68. spruiten IB 37, Cox's Or. Pippin klas IA 61—80, IB 43. IIA 43—59, IIB 34. IIC 14. Golden Deli cious IA 46—56, IB 41—49, IIA 41—48, IIB 30—41, IC 19—27, Jonathan IA 37—47, IB 30—40, IC 21—23, IIA 17—38. IIB 13—28, IIC 8—18. Goudrenet IA 28—41, IB 23—24, IIA 20—24, IIB 19—24, IIC 17—20. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht van makelaars te Rotterdam. De laatste week van 1960 bracht een iets vastere markt voor bintje 35 mm opw. en wel meer speciaal voor de latere levering. Er werden In dit ras 570 contracten ge daan, waarvan 3 contr. prompte levering tot f 9.30, 11 contr. januari tot f 10, 29 contr. maart tot prijzen van t 12 tot f 12.50 en 527 contr. april tot prijzen lus ten f 13 en f 13.70 per 100 kg. Voor de overige rassen was minder be langstelling, er werden slechts gedaan 8 contr. Furore 40 mm opw. april tot f 13 80 en 3 contr. Alpha 40 mm opw. tot f 10.30. De weekomzet beliep totaal dus 581 con tracten tegen 648 contracten in de voor afgaande week. Do omzet over geheel december was 3052 contracten, terwijl de totale Jaaromzet voor 1960 bedroeg 41.146 contracten <617.190 tons) tegen 41.308 contracten <619.620 tons) in 1959. Resultaten De Zeeuwse ringrijders hebben ook nu weer hun folkloristische sport in dienst gesteld van de lief dadigheid en hierdoor niet minder dan f 610.54 aan het kasgeld van het comité toegevoegd. De korf ballers zorgden samen voor f 78 en een atletiekclub voor f 9,50. Tafeltennis werd door een vereni ging vertegenwoordigd, terwijl de vogelvrienden uit Vlissingen en Middelburg f 52,50 bijeenbrachten. Nog is do Zonneveldrit topscorer, zelfs nu de opbrengst wat minder was dan vorig jaar. Thans kwamen de gemotoriseerde medewerkers tot een totaal van f 3685. Dit respectabe le bedrag werd door de voetballers heel dicht benaderd: f 3660. Daar van namen het oud Zeeuws-elftal (met een totaal van f 1173), de ver tegenwoordigers van Walcheren en T Zuid-Beveland (respectievelijk f 388,50 en f 641,75) alsmede het ju- bilerende Zeelandia (met f 592,50) het grootste deel voor hun rekening. Een fraai resultaat dus, te meer om dat bij het vaststellen van wedstrij den vaak met diverse factoren reke ning moest worden gehouden. Zo werd bijvoorbeeld om de sporthalac tie te Vlissingen niet te doorkruisen daar ter plaatse geen wedstrijd vast gesteld, terwijl in enkele andere ge vallen reeds vastgestelde ontmoetin gen niet doorgingen. Ook dit jaar is het comité weer dui delijk gebleken, dat zijn werk door de drie geadopteerde instellingen: Zonneveld, lpenoord en Kinderzorg, bijzonder gewaardeerd wordt. Hoe duidelijk moge tot slot blijken uit één der vele brieven, die de heer Plompen ontving van één der in stellingen en waarin geschreven werd: „Wij hebben U Ieren kennen als mensen, die zich enthousiast ge ven voor hun ideaal, dat beoogt gelden via de gezonde sportwereld dienstbaar te maken aan kinderen, die in een heel andere wereld leven en zoveel schoons, dat de wereld biedt, moeten missen". P.Z.C.-kindertournee 1960 in Middelburg begonnen Zaterdagmiddag is de jeugdrevue I „Levend speelgoed" voor de P.Z.C.- kindertournee 1960 in Middelburg van j start gegaan. Na talrijke Goese en i j Vlissingse kinderen hebben thans ruim zeshonderd Middelburgse jon- 1 gens en meisjes in het City-theater i genoten van de avonturen, die de ie- I den van het Nederlands Jeugdtoneel 1 onder leiding van Rob Geraerds het 1 ontwaakte speelgoed liet beleven. i Er zijn niet veel schoolmeesters 1 Som10 mt vroeger tijden, wier naam (maandag) en dinsdag zullen nogdoor hun bijzondere bekwaam- eens een paar duizend kinderen tij- i L.j.n u:,- u„f nn«poinrhl- nnf dens vier voorstellingen naar het le- hecien DIJ net naöesiacnt nog vende speelgoed komen kijken. Bartjes en Van Dale waren uitzonderingen teen of meer 1 bracht door SEROOSKERKE (W.) Geslaagde uitvoering „Een in geest en streven" De christelijke zangvereniging „Een in Geest en streven" te Serooskerke (W) gaf dezer dagen haar uitvoering in het verenigingsgebouw onder lei ding van dirigent J. Suurmond. Me dewerking verleende voorts de zang vereniging „Sursum Corda", uit Oostkapeïle. Voor de pauze zong „Een in Geest en streven" op ver dienstelijke wijze een aantal liederen en hieruit bleek duidelijk dat deze vereniging op behoorlijk peil staat. Vermeldenswaard Is hot optraden van de zusters C. en N. Louwerse, die op uitstekende wijze enkele lie deren zongen. Na de pauze werd door beide koren de kerstcantate van A. van Os uitgevoerd. Deze can tate is door de componist opgedragen aan wijlen de heer L. Francke, die dirigent geweest is van beide vereni gingen. De soli hierin werden gezon gen door mevrouw Francke-v. d. I Broeke en de heer I. Sinke. De piano begeleiding was bij mevrouw De Boer uit Souburg in goede handen. Er bestond voor deze uitvoering een goede belangstelling. Begrafenis oudste inwoner van Stavenisse Vrijdagmiddag vond de begrafenis plaats van de heer A. van Prooyen, de oudste mannelijke inwoner van Stavenisse, die dq leeftijd van 92 jaar bereikte. Aan het graf sprak allereerst de heer J. A. Nortier als president-kerkvoogd namens kerkvoogden en notabelen. Hij sprak woorden van troost tot de familie en mocht ook getuigen van de grote liefde, die de heer Van Prooyen had voor de Ned. Herv. Kerk. Veel heeft hij daarvoor gedaan in zijn verschillende functies die hij bekleed de. De plaatselijke predikant ds, L. G. Zwanenburg wees op de verhoogde Christus. Zoals het volk Israël mocht zien op de koperen slang en genezing vond, zo mogen wij op Hem zien. Voorts sprak ds. Zwanenburg woor den van troest tot de familie. Een zoon van de overledene dankte beide sprekers en allen, die blijk had den gegeven van hun belangstelling, inzonderheid ds. Zwanenburg voor de vriendschap en troost, die ze van hem hadden ondervonden. Scheepvaartberichten bekend zijn. Daarvoor was hun beroep van te weinig betekenis. Toch was dat beroep velerlei, want niet alleen was hij school- viissingen aangekomen op 30-12: Moray I meester (de naam onderwijzer pas in de eerste onder. Mira, Terneuzen: 31-12: Leo, rede: Viz- eaya, Vlaardingen. Windhuk, rede. Vlissingen vertrokken op 30-12: Victor H, Oostende: Lizzonia. Antwerpen: Mira, zee: Ardetta, Liverpool: N. O. Mont Ll- geon, zee: 31-12: Bolu, Bremen. Gepasseerd naar Antwerpen 30-12: Alu- dra, Rotterdam-rede. Gepasseerd van Antwerpen 30-12: Aludra. Las Palmas-rede; Maarsbergen, Belfast. Officiële publikatie MIDDELBURG. GOEDKEURING UITBREIDINGSPLAN. Het hoofd van net gemeentebestuur van Middelburg maakt bekend, dat Gedepu teerde Staten van Zeeland bij hun be sluit van 6 decpmber 1960. no. 2287/211, 3e afd., het besluit van de raad dier ge meente van 23 mei I960 tot vaststelling van het plan van uitbreiding in hoofd zaak hebben goedgekeurd. Het plan ligt ter inzage tor gemeente secretarie, <kamer 20). Middelburg, 30 december 1960. wijswet genoemd) maar hij was i ook koster en voorzanger in de kerk. Dit was tenminste zo op j het platteland. door B. J. DE MEIJ 12/z JAAR JDRAAIENDE Bijna 2x/2 miljoen monsterbepalingen Vandaag (2 januari 1961) is het 12% jaar geleden dat de eerste grond monsters voor het onderzoek op de bemestingstoestand in Goes fn be handeling werden genomen. Dit ge beurde in het voormalig weeshuis aan de Singelstraat, een gebouw dat het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek had over genomen van de Rijksdienst voor Landbouwherstc-1. Sinds december 1957 is het bedrijfslaboratorium aan zienlijk beter gehuisvest en wel in het nieuwe laboratorium aan de Nae- reboutstraat, waar thans ook het „Consulentenhuis" in aanbouw is. De oprichting van een laboratorium in het zuid-westelijk zeekleigebied in 1948 betekende een vierde loot van het bedrijfslaboratorium. De werk zaamheden van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, die speciaal belast was met het onderzoek van de in de oorlog met zout water geïnundeerde gronden, liepen terug en zodoende kwam laboratoriumruimte in Goes beschikbaar waaraan het bedrijfs laboratorium sterk behoefte had. Het in korte tijd inrichten van een tweetal nieuwe laboratoria stelde flinke financiële eisen. En daar het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek een stichting is die tegen kostprijs werkt, waren reser ves niet aanwezig. Verschillende landbouworganisaties stelden een ga rantiefonds in van vele duizenden guldens en met deze ruggesteun be gon het onderzoek. Het aantal inge zonden grondmonsters lag de eerste KERKNIEUWS HERVORMDE KERK. Beroepen te Amsterdam-Sloten (vac. H. M. Sassen) M. M. de Jong te Hen gelo (Ov.) Beroepbaarstelling: de heer Th. M. Loran, vicaris te Meppel, is beroep- haar. Zijn adres is Dc Savornm Lohmanstraat 12. GEREF. KERKEN. Beroepen te Laren (N.H.) mr. dr. J. Ozinga te Lunteren. Berc ipbaarstelling: ds. C. L. Ruben, laatstelijk predikant te Helpman (Gr.), luchtmacht-predikant te Eind hoven ia beroepbaar. Zijn adres is Veldmaarschalk Montgomerylaan 545, Eindhoven. Kand. M. van Harmeien te 's-Gra- venhage verzoekt mede te delen dat hij géén nieuwe beroepen in overwe ging kan nemnn. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt.) Aangenomen naar Rijnsburg J. Dou- 111a, kand. te Stadskanaal. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Werkendam C. He ge» m&n te Genemuiden, GOES Aanwinsten bij de openbare leeszaal Aan de openbare leeszaal te Goes zijn de volgende nieuwe aanwinsten bijgevoegd: Bates: Th< Jhe darling buds of Mary. Braithwaite: To Sir, with love. Faulk ner: Go down, Moses. Kirst: Gliick lasst sich nicht kaufen. Koese- Tam- meling: Handwerken. Mons: De ver borgen dood. Moravia: De ongehoor zaamheid. Pol-Schokking: Wij maken een feest met de kinderen. Rinser: Abenteuer der Tugend. Romijn: Bram Verhagen. Sosabowski: Ik vocht voor de vrijheid. Trench: Doeken dead. Uittenbogaard: De wereld... een verbijsterend avontuur, dl. 3. Vesseur: Boek en spel. Vriend: Na-oorlogse kleine landhuizen in Nederland. Wal ser: Huwelijken in Philipsburg. West: Advocaat van de duivel. Faber: Pro blemen rond het ziekbed. Roberts: Captain Caution. Wegener: 6000 jaar en een boek. In de maand november werden in totaal 4927 boeken uitgeleend; waar van 1334 in de jeugdbibliotheek en 3593 in de volwassenenafdeling. RILLAND-BATH Gemeenteraad Rilland had aandacht voornatte' wegen In ziju vergadering van vrijdag avond heeft de gemeenteraad van Rilland-Bath uitvoerig de toestand van do wegen in de gemeento be sproken, Dit gebeurde tiaar aanlei ding ran een vraag van de lieer J. Walraven (p.v.d.a.), die de aandacht van burgemeester en wethouders vestigde op de grote plassen, die er op de hoofdwegen «taan, hetgeen voor dc voetgangers vele nare en vooral natte consequenties heeft. Om dit euvel te verhelpen zullen er I thans kleine sleuven gegraven wor- I den om het water in dc sloten af te voeren. Verder besloot de raad met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag voor 1961 een rekening- 1 courant-krediet van 90.000 aan te gaan, alsmede tot een kasgeldlening van 150.000 met een andere bank- instelling. Deze lening is onder meer noodzakelijk in verband met de fi- nanciële verplichtingen, die de bouw j van een dorpshuis, bejaardenwonin- j gen en een kleuterschool voor de ge- meente met zich meebrengen. Voorts j deelde burgemeester J. C. W. Jobse de raad aan 't begin van de verga- dering mee, dat begin januari de be- j groting behandeld zal worden. jaren echter reeds dusdanig hoog, dat nimmer een beroep op het garan tiefonds is gedaan. Band Ook hier bleek weer de nauwe band tussen het bedrijfslaborato rium en de landbouworganisaties, want. deze hebben in 1927 mede de stoot gegeven tot de oprichting en maken sindsdien deel uit van het bestuur en de commissies van de stichting. tó het laboratorium te Goes houdt inen zich vooral bezig met het onder zoek van grond op de bemestingstoe stand. Na het onderzoek in het labo ratorium ontvangt de boer of tuinder (tot dusver via de rijkslandbouvv- of rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst) een bemestingsadvies dat aangeeft welke bemesting in de komende ja ren gewenst is. Jaarlijks ontvangt Goes thans ongeveer 22.000 grond monsters uit Zeeland, de Zuidhol landse eilanden en westelijk Noord- Brabant. Behalve dit bemestings onderzoek wordt ook zoutonderzoek in water en grond verricht. Zout Het zoutonderzoek in grond nam een hoogtepunt 1953 na de overstromingsramp. In dat jaar wer den niet minder dan 35.000 grond monsters op zoutgehalte onderzocht. Onmiddellijk na de ramp is men met liet bemestingsonderzoek aldaar ge stopt (de voorradige monsters wer den naar Groningen gezonden) en werd het zoutonderzoek met volle kracht ter hand genomen. Thans worden nog enkele honderden grondmonsters per jaar voor speci aal zoutonderzoek ontvangen. Het aantal watermonsters uit sloten enz. voor onderzoek op keukenzout neemt nog steeds toe (per jaar worden 6000 monsters ontvangen). Sinds 1958 wordt het bosgrondonderzoek Die drie ambten waren onafscheide lijk aan elkaar verbonden, daar de school tijdens de republiek een doch ter der kerk was. Hij werd dan ook door hetzelfde college benoemd, dat beroep uitbracht op een predikant, het zogenaamde college qualifica- tum. Dit bestond uit kerkeraad. am bachtsheer en halsheer. De laatste was de vertegenwoordiger van het rechtsgebied, waartoe het dorp be hoorde. Om op Walcheren te blijven waren dat Vlissingen, Veere en Mid delburg. Meestal gaf de ambachts heer, die ook op ander terrein in het ambacht bijna alle zeggingschap had, bij een benoeming de doorslag. I Over het lage inkomen van de j schoolmeesters zullen wij maar niet schrijven. Dat was zo minimaal, dat hij nog een paar andere baantjes waarnam. Zijn voornaamste bron van inkomen was het schoolgeld, ver der de geringe toelage voor zijn koster- en voorzangerschap. Voornaam In de dorpsgemeenschap nam hij een voorname plaats in. Vaak was hij een vraagbaak voor zijn dorpsgeno ten. Onder dc laatste» viel hij ge makkelijk op. Men zei: de dominee en de meester zijn kenbaar aan hun gewaad (zij waren een mode ten achter) aan hun gelaat en aan hun gepraat. Als zijn vrouw de klederdracht dei- streek droeg, werd zij matresse ge noemd. Op Walcheren nog tot in de helft dezer eeuw. Daar er vroeger geen examen moest worden afgelegd om benoemd te kunnen worden, kon ieder, die meen de voldoende kennis en bekwaamheid te hebben, solliciteren. Natuurlijk werd onder de gegadigden selectie gehouden. Dat de levenswandel onbe rispelijk moest zijn is te begrijpen. Om zijn bekwaamheid te kunnen be oordelen moest hij zoals tegenwoor dig geen proefles geven in de school. Het lokaal voor onderzoek was de kerk. Hier moest de sollicitant in tegenwoordigheid van het genoemde college qualificatum een 'opgegeven hoofdstuk uit de bijbel lezen en daarna een paar psalmen zingen. Een orgel was er nog niet. Had hij een goed keelgeluid om de kerkzang voldoende te steunen, dan was de kans voor benoeming groot. Verder moest hij zijn bekwaamheid tonen In schrijven, zowel met krijt op een hord als met pen en inkt op 1 papier. Daar schoonschrift een der eheimen is van de weg tot succes, n/,/. 1 - 1 V> It 1 .1 liii schrijfboeken meege- hem beschreven in groot, middelsoort en klein schrift. Met de zelf gesneden schacht van de ganzevecr waren de meeste school meesters vaardig om Cadmus' zwar te dochtertjes (letters) prachtig en regelmatig op het blanke papier te zetten. Zij waren alzo zeer bedreven in „de penneconste met zwierige ciertrekken kunstig getrokken". Uitblinkers Er waren onder de schoolmees ters die bijzonder in het schrijven uitblonken. Wij zouden tal van Zeeuwse uitblinkers kunnen noe men. Wij brengen echter alleen Samuel de Swaef naar voren, die in de eerste helft der 17de eeuw schoolmeester was te Middelburg. Zijn kunstschriften werden zelfs in plaatwerk uitgegeven. Een ander bekwaam calligraaf moet geweest zijn Dirk Adriaan Valcoogh, op het eind der 16de eeuw schoolmeester te Barsinger- horn. Zijn naam is bij het nage slacht meer bewaard gebleven, omdat hij in een lang gedicht de vele werkzaamheden van een schoolmeester, tevens koster en voorzanger heeft beschreven. Een andere schoolmeester, wiens naam spreekwoordelijk is geworden, is Willem Bartjes. Hij schreef „cijf- feringe. waaruit men meest alle de grondregelen van de Reeckenkunst leren kan". Zijn boek werd in 't be gin der vorige eeuw nog volop ge bruikt. Als men wil te kennen geven nauwkeurig iets berekend te hebben zegt men er bij: volgens Bartjes. Een derde schoolmeester, wiens naam door geheel ons land be kend is, was Johan Hendrik van Dale te Sluis geboren en gewoond 1828-1872. Zijn woordenboek der Nederlandse taai geldt nog als gezaghebbend. In de loop der ja ren is het aanzienlijk uitgebreid, want een taal leeft, zodat men spreekt van de Grote van Dale. Behalve een bekwaam taalkun dige was hij ook een groot histo ricus, die de rijke geschiedenis van westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, inzonderheid van zijn woon plaats, heeft beschreven. Op een der wallen staat zijn borstbeeld, gemaakt door de Zeeuwse beeld houwer P. Puype, geboren te Oost- en West-Souburg. Ten laatste willen wij nog noemen de schoolmeester Pieter Louwerse (1840-1908) bekend als auteur vooral van boeken voor de jeugd. Zijn borstbeeld staat op het Oranjeplein te Oost-Souburg, zijn geboorteplaats en ook gemaakt door genoemde P. Puype. Schoolmeesters schijnen eigenlijk overal voor te deugen. Er zou eèn" hele lijst samengesteld kunnen wor den van predikanten, advokaten, au teurs en zelfs van professoren en Kamerleden, ook in Zeeland geboren, die in de eerste jaren van hun loop baan schoolmeester zijn geweest. Franse douane liet paarden omkomen in wagons Drie spoorwegwagons vol met mage re, rillende, half-dode paarden ver trokken vrijdag uit Parijs voor een lange tocht dwars door Euro- ,._o pa- fn onze tijd nog van" kracht, had hij I De paarden waren op 23 december in de Franse hoofdstad aangeku- men, na een tocht van tien dagen. 1 Oorspronkelijk was men van me- op bemestingstoestand uit geheel I ning, dat de dieren uit Zuid-Slavië Nederland in Goes verricht. kwamen. In totaal werden in de afgelopen Zaterdag hebben de douane- en spoor- 101' ;nnn fiA— 011 -»1'r: 1 - 12% jaar te Goes 212.165 grondmon sters voor bemestingsonderzoek ont- vangen (waarvan 40.783 afkomstig t van ruilverkavelingen en 9300 van j kalkprojecten). 45.394 A.B.C.-mon- sters (zoutonderzoek in grond) en 24.658 watermonsters voor zouton derzoek. Het aantal verrichte be palingen in deze monsters bedroeg in totaal bijna twee en half miljoen (2.43S.108). OPBRENGST AKKERBOUWGEWASSEN 1960 Opbrengst suikerbieten 4.676.000 ton NOORD-ZEELAND THOLEN Aanbesteding van kleuterschool Tholen Het architectenbureau J, Jobse te Vlissingen heeft vrijdag te Tholen aanbesteed, het bouwen van een pro testants-christelijke kleuterschool te Tholen. Er werd als volgt ingeschre ven: D. Burgers (Tholen) ƒ81.350; firma C, B. Bijl (Tholen); gebr. Geleijns (Zevenbergen) ƒ79.150; firma W. A. Llgtendag (St. Philipsland) ƒ82.000 en A. J. Rijnberg (St.-Maartensdijk) 84.870. De gunning i» aangehouden. I Het Centraal Bureau voor de Statis- tlek eheft zojuist de uitkomsten bc- I kendgemnalit van de definitieve pogétraming I960. Er wordt daarbij wederom uitdrukkelijk gewezen op j het feit, dat de cijfers alleen op de hoeveelheden betrekking hebben, en 1 derhalve generlei aanwijzingen hevnt- j ten omtrent de kwaliteit van de ge oogste produkten. Zo blijkt bij de granen, gelijk viel te verwachten, over het algemeen een hoger vochtgehalte voor te komen dan normaal (17 Gemiddeld be draagt dit voor gerst iets meer dan 19 procent, voor de overige granen 21 a 22. Naar gebied lópen deze per centages nogal uiteen. Mede door de hoge gemiddelde op brengst werden met name voor tarwe en suikerbieten opbrengsten bereikt als nooit tevoren. De tota le tarweopbrengst lag met 590.0UÜ ton 19 procent boven het gemid delde van de laatste 10 jaren. De hoogste hectare-opbrengst voor tarwe werd genoteerd in Frtes- I 5880 kg per hectare opleverde, ge volgd door Zeeland met '5600 kg. i Dc opbrengst aan suikerbieten be- droeg 4.676.000 ton. d.i. ruim de helft meer dan vorig jaar. Aan voederbie ten werd op een kleinere oppervlak te ruim tweemaal zoveel geoogst als in 1959. De consumptieaardappelen zijn, ver geleken bij de voorlopige raming van oktober, enigszins tegengevallen. Dc nettoproduktie van kleiaardappelen ligt nu op het gemiddelde peil van de laatste 10 jaren; voor zandaardappe- len ligt zij er 10 procent boven. functionarissen alleen gezegd, dat" de paarden teruggezonden zijn naar het land, vanwaar zij kwamen. De naam van het land. dat achter het IJzeren Gordijn lag. werd echter niet bekendgemaakt. De paarden waren voor de slacht in Parijs voorbestemd. De papieren bleken echter niet in orde te zijn. zodat de douane opdracht gaf de wagons te verzegelen. De dieren veertig in totaal bleven ech ter in de benauwde ruimten. De wagons werden naar een station in noordelijk Parijs gereden. Daar bleven de paarden, die met 13 en 14 stuks in een wagon waren opge sloten. gedurende de kerstdagen, waar zé een langzame dood tege- moet gingen. Pas na een week kregen leden van de Franse dierenbeschermingsbond 1 van de douane toestemming de paarden een ogenblik uit te laden. ze eten te geven en ze wat frisse lucht te laten insnuiven. I Toen de spoorwegbeambten de deu- j ren van de wagons openden, von- 1 den zij een paard dood op de grond liggen, een ander was stervende en het merendeel van de overige paar den had kneuzingen opgelopen. Ondanks alle pogingen 'de paarden te redden, vertrok de trein vrijdag met rle dieren. De dierenbescher ming heeft de Zwitserse bond voor dierenbescherming verzocht in Ba zel de trein op te wachten en naar de dieren om te zien. Ook voor zaaiulen blijkt de opbrengst minder gunstig dan bij de voorlopige raming verwacht werd. Bij een ge middelde opbrengst per ba van ruim 30.000 kg werd een totale prodüktie verwacht van 155.100 ton. De stro-opbrengsten kunnen over het algemeen gunstig worden genoemd. Nog dient te worden opgemerkt, dat op een aantal percelen als gevolg van de weersomstandigheden niet kon worden geoogst. Voor granen betreft dit in totaal een oppervlakte van 5700 ba waarvan 1260 ba tarwe, 1450 ha rogge en 1340 ha haver. Voorts 2380 iia aardappelen, 180 ha suiker- Uien i Vuurwerk ontploft in slaapkamer land, waar wintertarwe gemiddeld bieten en 350 ha znaiuien. (Van onze correspondent) Een bus met vuurwerk, die de broers Free en Sake van der Kamp te Gorro- dijk in een aan de schoorsteen gebouwde kast hadden opgeborgen, is in dc nacht van vrijdag op zaterdag waarschijnlijk ten gevolge van de warmte tot ontploffing gekomen. Door de explosie werd de deur van de kast weggerukt. De kast werd geheel ontzet. De In de kast opgehangen kleding kreeg flinke brandschade, maar beide broers bleven ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7