Zware ontploffing in winkel te Terneuzen ALLEEN DE COMMANDANT KAN DE BRAND BLUSSEN Rustige jaarwisseling in Zeeland DR. STAM TE GOES OVERLEDEN .mn Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1961 DRIE PERSONEN GEWOND Examens (Advertentie) Voor het eerste gedeelte van het staatspraktïjkdiploma voor bedrijfs- administratie slaagden de heren D. J. j Goedegebuur en J. v. d. Jagt te Goes i en de heer A. de Wild te Colijnsplaat. j Voor het volledige diploma slaagden j de heren E. Wolting te Middelburg en j C. P. Matthijsse te Goes. Zij werden i opgeleid bij de Stichting voor Voort- I gezet Economisch Onderwijs te Mid- j delburg. Voor de examens van de Nederlandse Steno-Unie slaagden in Goes mej. C. J. Butijn te Krabbendijke (stenogra- fie 130 lettergr.) en de dames H. C. j A. Nieuwenhuize en J. M. Reijnierse j te Oudelande; J. P. Oreel, W. C. C. van Maasdam, T. A. Paauwe en J. S. j Schrier te Goes en de heren P. L. J Boonman te Ovezande en A. J. K. j Kuypers te Kloetinge. allen machine- schrijven. Er behoefde geen kandi- daat te worden afgewezen. BRANDWEERPERIKELEN IN HOEDEKENSKERKE Slot van pag. 1 Dam om daar onder de rook van het politiebureel wat herrie te schoppen. Bemiddeling Het vergrootte daarmee de taak van de Middelburgse po litie op deze oudejaarsavond, die voor het overige deel in een bemiddelende, sussende en ver broederende sfeer lag. Een mooie taak, want dit bemidde lende optreden gold eeh aanl tal echtelijke twisten en ruzies, die zich in de schoot avn een Lek in afsluiter van gasfles oorzaak Zaterdagmiddag tegen half vier werd de drukke Terneuzensej Noordstraat opgeschrikt door een enorme knal, waarvan al spoedig bleek dat deze niets te maken had met de komende jaarwisseling. In de levensmid delenwinkel van de heer A. Fas- saert had zich een ontploffing voorgedaan bij het verwisselen van gasflessen. Drie personen liepen hierbij verwondingen op. De ontploffing veroorzaakte een enorme ravage in het win kelpand waarvan de ruiten sprongen, terwijl de levensmid- delen door de zaak werden ge slingerd. In de winkel werd ver der nogal wat waterschade aan gericht doordat de brandweer moest ingrijpen voor een begin van brand. Het bedrijf liep aan zienlijke schade op, die echter door verzekering wordt gedekt. Het ongeluk gebeurde in het kan toortje achter de winkel, waar de bediende G. B. een lege gasfles wilde vervangen door een nieuwe. Door 'n lekkage aan de afsluiter begon het gas vrijuit door het kantoortje te stromen. Dit veroorzaakte een ont ploffing omdat in het vertrek nog een kachel stond te branden op stadsgas. De winkelier F,, die over de fles stond gebogen, liep vrij ernstige ver wondingen op aan hoofd en handen. Na behandeling ln het Julianazieken- huis kon hij huiswaarts keren. Ook de winkelbediende G. B. en het 5-ja- rig dochtertje van de winkelier, die zich in het vertrek bevonden, liepen brandwonden op. Dokter J. v. d. Griek verleende hen de noodzakelij ke hulp. Door de enorme luchtdruk na de ontploffing, sprongen de ruiten van de winkel zowel aan de Noordstraat- zijde als aan de achterkant in do Brouwerijstraat. In de winkel zelf ontstond enige verwarring door de knal en de ravage die er werd aan gericht, maar van een paniek was geen sprake. Ook in het naast het pand gelogen wol- en kousenhui» van v. d. Bruele sneuvelde één der win kelruiten. terwijl ook daar enige pe schade werd aangericht. De begin-1 T< nende brand kon door de brandweer, Tegoed Nutsspaarbank Vlissingen steeg 3 miljoen Het inleggerstegoed bij de Vlissing- j sche Nutsspaarbank steeg in de loop I van 1960 weer met. ongeveer drie mil joen gulden tot f 22.046.654.22. Het I aantal rekeningen groeide ook weer vrij aanzienlijk, namelijk van 25.810 ultimo december 1959 tot 27.883 op het eind van december 1960. Bij het schoolsparen werd in decem ber 1.1. f 2320,80 (dec. '59: f 3402.80) ingelegd. Via de spaarbusjes werd in december f 7573,74 (v.j.f 5675.98) ingelegd. Op het hoofdkantoor nam het tegoed in december toe van f 13.715.939,69 tot f 14.053.376,11. In Souburg bedroeg het spaarderste goed eind december f 1.341.588,27 te gen f 1.055.040,49 in 1959. Voor het kantoor te Goes bedragen deze cij- cers respectievelijk f 4.357.544,97 in '60 tegen f 3.936.732.34 in '59; voor Wolphaartsdiik f 786.746,53 tegen f 674.524,29; Noord-Beveland f 259.809,94 tegen f 176.303,05; Ka- - 1>!1 1C5 C8. iüü.ouff.oï «n1-" 1 J.- ■ellc f 269.199,01 tegen f 1 <1.165,. Jerneuzen f 636.014,63 tegen f 536.187.30; Zaamslag f 140.704.11 nenae arana kou aoor ne urauuweci, A,. 0- 7 P qrr cq die spoedig ter plaatse was, worden tegen f 126*487,14, Axel1 143.865,8? bed wongel tegen f 128.690,89 in 1959. C. Stam, ln leven predikant van de gereformeerde kerk aldaar. Dr. Stam, die in 1946 in Goes werd beroepen, bereikte de leeftijd van 60 jaar. De thans overledene, die de laatste 3 jaar gedurende een lange periode ernstig ziek is geweest, vervulde zijn ambt met grote innerlijke overtuiging. Als zijn lichamelijke toestand het maar enigszins toeliet, stond hij 's- zondags op de kansel om de Bood schap van het Evangelie te brengen aan de gemeenteleden. Met inzet van al zijn krachten heeft de overleden predikant zich aan de belanden van de gereformeerde kerk gewijd. t. Stam, die in 1900 in Amsterdam werd geboren, studeerde aan de Vrije Universiteit ln de hoofdstad. Na ver scheidene gemeenten te hebben ge diend, kwam hij kort na de oorlog naar Goes. In 1950 promoveerde hij op een proefschrift over de Hemel vaart van Christus. Van zijn hand verschenen o.a. enkele boekjes over de catechisatie. Dr. Stam, die in het kerkelijk leven in Goes een vooraan staande plaats innam, is enige jaren praeses geweest van de Particuliere Synode van Zeeland. Vele malen werd bij afgevaardigd naar de Generale Synode. De overleden predikant had voorts zitting in diverse deputaat- schappen. Tevens was hij voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Goes. Hij is sedert de oprichting van het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes als godsdienstleraar verbonden ge weest aan deze onderwijsinstelling. VAN TOT ogenblik meer de aanblik van een anglaanjagende brandende fakkel, dan van een vredige boom met glin sterende ballen. Een van de zusters die er onmiddellijk bij was, trachtte ten koste van enige verwondingen nog vergeefs het vuur te doven. Toen meerdere hulp kwam opdagen was de kerstboom gelukkig spoedig door het raam de tuin In gewerkt. Maar voor het zover was, en hand- blusapparatcn de brand in de Idem hadden gesmoord, zoals dat heet, bad het vuur toch al enige schade in de eetzaal aangericht. Natuurlijk waren ook politie én brandweer gewaar schuwd, die hoewel snel ter plaatse, niet meer in actie behoefden te ko nten. JACHT Het menu voor het oudejaarsdiner is in vele gezinnen in Oud-Vosse- meer en omgeving vrij eenslui dend geweest. Dit mag toch wel geconcludeerd worden uit het feit dat een klopjacht in de Hollaere- polder, zoals onze correspondent weet te melden, niet minder dan vijfenvijftig hazen en enkele pa trijzen als ouit opleverde. OP REIS Al was vorige week het weer dan niet erg aanlokkelijk voor een uit- staDje, de bejaarden van Scherpe- nisse hebben er toch nog eens van genoten. In het warme, gezellige zaaltje van het Hollandhuis wel te verstaan. Een van de aantrekkelijke OPGERUIMD. Een kerstboom In het zusterhuis van bet ziekenhuis'„St. Joanna" te Goes heeft oudejaarsmorgen bijna zichzelf opgeruimd, al was het dan niet zó de bedoeling. De spar die, opgetuigd met vele kaarsjes, in de hoek van de eetzaal stond, gaf op een gegeven BEGIN... Een heel nieuw begin, vandaag. Met een enorme hoeveelheid goeie voor nemens. Dit jaar steeds op tijd naar de tandarts, nooit meer onbeleefd te- yen mensen, die je 's nachts uit bed bellen om je mee te delen, dat ze ver- i keerd gedraaid hebben; nog vóór het einde van de maand al die vrienden j en kennissen antwoorden van wie nieuwjaarswensen binnenkwamen het hele jaar door, maar dan ook het héle jaarop tijd ópstaan, regelmatig i schoenen poetsen en heer blijven in i het verkeer. Overal anders ook trou- wens. Een heerlijk vooruitzicht. Op die ma nier zal het een heel mooi jaar wor den. Zonder kiespijn en met gepoet- ste schoenen zullen wij er als een heer doorheen wandelen. Een beetje gebogen natuurlijk, gaande gebukt immers onder zoveel goede voorne mens. Maar dat zie je meer, zo in de eerste dagen van een nieuw jaar. Dat valt niet eens op. Allemaal lopen we i - dan een beetje gebukt onder onze van dagen was namelijk de vertomng Loop der bevolking Het zielental van de gemeente Zon- i nemaire nam in het afgelopen jaar af met 25. Op 31 december 1959 be- droeg het aantal ingezetenen 747 (385 mannen en 362 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 5 (3 mannen en 2 vrouwen) en door vestiging met 15 (5 mannen en 10 vrouwen); het verminderde door overlijden met 12 (5 mannen en 7j vrouwen) en door vertrek met 33 (17 I mannen en 16 vrouwen). Op 31 de cember 1960 bedroeg hét inwonertal dus 722 (371 mannen en 351 vrou- I wen). Er werden 6 huwelijken vol- j trokken, er werden geen echtschei- dingen ingeschreven. Het zielental van de gemeente Dui- vendijke nam in het afgelopen jaar toe met 19. Op 31 december 1959 be droeg bet aantal ingezetenen 464 (247 mannen en 217 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 9 (5 mannen en 4 vrouwen) en door vestiging met 38 (17 mannen en 21 vrouwen); het verminderde door overlijden met 1 (1 vrouw) en door vertrek met 27 (14.mannen en 13 vrouwen). Op 31 december 1960 be droeg het inwonertal dus 483 (255 mannen en 228 vrouwen). Er werden 2 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. ter gelegenheid van oudejaar verzamelde familie afspeelde. Daar was, om met een schone lei te beginnen, kennelijk teveel van het oude gal uitgespuwd. Nochtans: de politie vervulde haai' bemiddelende rol uitnemend, zodat 1961 in de Zeeuwse hoofd stad kon beginnen zonder gezins moeilijkheden of echtelijke twee dracht. Bij deze kleine incidenten bleef het. Klokke twaalf was er slechts véél vuurwerk en scheepsgeloei in de havens van Vlissingen en Ter- neuzen, méér dan andere jaren, omdat er in verband met de sta kingen in België meer schepen in de havens en op de reede lagen. Méér vuurwerk, dank zij enkele toegewijde handelsreizigers en de toegenomen welvaart. Dat kon men in Vlissingen ho ren, op de Boulevard, de oude binnenstad en in de nieuwe bui tenwijken, op de Goese en Middel burgse marktpleinen en op het oude Havenplein in Zierikzee, waar de politie als bij een officieel vuurwerk present was. Maar zo als in de meeste plaatsen kon men het laatste rapport van 1960 af sluiten met de opmerking: „Geen bijzonderheden Vernietigend rapport over oude spuit ln zijn vergadering van donderdag middag de eerste vergadering die de pas benoemde burgemeester van Hoedekenskerke, mr. M. Somers, voorzat heeft de raad veel aan dacht besteed aan de brandweer. Hierbij ging het ondermeer over het brandweerkorps in Hoedekenskerke, dat volgens wethouder L. Lous al leen gebrek heeft aan slangen. Una niem was de raad evenwel van me ning, dat dit korps niet behoeft uit te rukken bij ziekte of afwezigheid van de commandant A. Scheele Deze is namelijk de enige die de spuit waarover de brandweerin- spectie een vernietigend rapport heeft- uitgebracht. aan 't draaien kan krijgen.... en houden....! Deze problemen rond het brandweer korps in Hoedekenskerke waren bij de rondvraag aan de orde gesteld door het raadslid J. M. Clarijs (k.v, p.), waarna de heer J. C. J. Boone (s.g.) de mogelijkheid opperde om van de twee oude brandspuiten, die Aanvoer Zeeuwse stromen in november De totale aanvoer van de Zeeuwse stromen in de maand november be droeg 6.228.964 kg., die verkocht werden voor ƒ2.649.236 (1959: ƒ8.229.878 kg. voor ƒ3.198.271). Deze aanvoer bestond uit 3.175.551 kg. haring ter waarde van 1.036.541, (1959: 4.886.016 kg. voor 1.688.587); S7.965 kg. consumptie-garnalen voor 255.1G3 (1959: 169.045 kg. voor 306.280); 4.837.899 stuks oesters, een gewicht van 413,276 kg. voor ƒ1.004.079 (1959: 3.854.721 stuks, 321.153 kg. voor ƒ827.937) cn 2.067.800 kg. consumptiemosselen voor ƒ220.963 (1959: 1.982.400 kg. voor 217.620). Koninklijke onderscheiding voor Joh. Oele, Kapelle Bekende figuur in fruittelerswereld Burgemeester H. G. van Suylekom te Kapelle heeft zaterdagmorgen de heer Joh. Oele aldaar bij de viering van diens zeventigste geboortedag, de ere-medaille in goud verbonden aan do orde. van Oranje Nassau op de borst gespeld. In zijn toespraak vertelde do burge meester dat de heer Oele, deze ko ninklijke onderscheiding ten deel was gevallen voor zijn belangrijke en verdienstelijke werk op het gebied van de fruitteelt inzonderheid als lid, be stuurslid en voorzitter van de vereni ging van oud-leerlingen van tuinbouw- wintercursussen. Reeds van 1913 bij de oprichting af trad de heer Oele tot deze vereniging toe. In 1921 werd hij bestuurslid én vele jaren bekleedt hij de voorzittersplaats. Velen in Kapelle en daarbuiten ont vingen van de heer Oele onderricht toen deze als tuinbouwvakonderwijzer de praktische 'leerstof doceerde. Namens de vereniging van oud-leer lingen van tuinbouwwintercursussen sprak de heer L. Willeboer, hij bood hem de draagmedaiUe. behorende bij deze onderscheiding aan. Namens de veilingvereniging „Kapel- le-Biezelinge en omgeving en de afdeling Kapelle en omgeving van de Nederlandse fruittelersorganisatie, bij welke verenigingen de neer Oele al vele jaren een bestuursfunctie heeft, sprak de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge eén felicitatiewoord. De heer A. J. van Liere deed dit ten slotte namens liet college van kerk voogden en notabelen der Nederlands hervormde gemeente, van welk cole- "e ook de onderscheidene al vele jaren écl uitmaakt. de gemeente nog heeft, één betrouw bare te maken. Daar dit niet direct kon worden beoordeeld, werd beslo ten dat burgemeester en wethouders in een volgende vergadering met een afgerond rapport over de brandweer korpsen in Hoedekenskerke en Kwa- dendamme zullen komen. De heer J. C. J. Boone (s.g.) vestigde verder da aandacht op een weinig voorspoedige brandblussmg. Hierover deelde de raadsvoorzitter mee, dat bij deze blussing enige vertraging was ont staan door een kapotte keerring. Zo dra deze tekortkoming echter was gebleken, had men de brandweer van 's-Gravenpolder gewaarschuwd. Sirene Het raadslid W. F. Maartense (k.v. p.) deelde over de brandweer voorts nog mee, dat de aanleg van een brandweeralarmeringsinstallatie in Kwadendamme aanmerkelijk duur der zal worden nu gebruik moet wor den gemaakt van geleidingen met staal draadkern. Onderzocht zal wor den of aankoop en plaatsing van een sirene niet voordeliger zal zijn. Te meer nu voor dit doel misschien de sirene van de brandweerauto kan worden gebruikt. De lieer J. Boogaard (c.h.) bracht naar voren dat gezien de stemming in de laatste poldervergadering, het er wel eens op uit kon draaien, dat de gemeente verplicht wordt tot de bouw van een waterzuiveringsinstal latie. In dit verband zou het van be lang kunnen zijn dat bij de verbete ring van de Noordstraat door de Provinciale Waterstaat de afvoer van de riolering wordt overgebracht naar die van de Koningin Julianastraat. Hierover zal contact worden opgeno men met de directie in Goes. De heer Boogaard vestigde ook de aandacht van de raad op het indus trieterrein van de heer W. Bek, waarvoor mogelijk een plaatsje kan worden gevonden in de Boeiert. De raadsvoorzitter zal deze zaak echter eerst nog eens bespreken met de be trokken instanties. Op voorstel van de heer Clarijs zal de burgemeester bij de instanties, die betrokken zijn bij de dijksverhoging, ook pleiten voor 'een verbetering van de gemeentehaven. Met algemene stemmen besloot de raad voorts de heer H. Arendse met ingang van 1 januari in vaste dienst te benoemen tot hoofd van de o.l. Lenie en Miep Faasse uitgeroepen tot „schipperinnen" van het jaar Plaatsvervangend kantonrechter Middelburg herbenoemd firogrammapunten voer de wat ver- ate kerstbijeenkomst voor de ouden j Bij koninklijk besluit is herbenoemd goede voornemens. Enfin, volgende week zien we elkaar filmpje - «ei weer rechtop lopen.. 1 «tapje» v«n de beJeerA-- kantonrechter-plaatsvervanger Id-jor burgemeester Bouwen», van een| va„ MlddeI„urg mr. Auto reed in kanaal bij Terneuzen Bestuurder wist zich te redden Bij de Wijk Driekwart (Terneuzen) is op oudejaarsavond dé molenaar A. de F. uit Hoek met zijn auto in het kanaal van Gent naar Terneuzen gereden. Omstreeks negen uur kwam hij uit de Zandstraat gereden om in de richting van Sluiskil te rijden. Bij het kruispunt te Driekwart bemerkte De F. dat zijn remmen weigerden. Hij Het hoofdorgaan van de koninklijke schippersvereniging „Schutte- vaer", het weekblad „Schuttevaer". heeft de dames Lenie en Miep Faasse uit St.-Philipsland uitgeroepen tot „schipperinnen" en de heer Eggo Dodde tot schipper van het jaar. Het blad wil in dit drietal eren, allen die in het afgelopen jaar hebben getoond te weten wat plichtsbesef en naastenliefde betekenen. Zoals bekend namen de beide ..schipperinnen" het commando van het schip waarop hun vader voer van hem over, toen de laatste uitgeschakeld werd als gevolg van een ernstig ongeval. Bovendien redden zij hun vader van de verdrinkingsdood toen hij overboord geraakte van het schip „Adriana". Lenie en Miep Faasse hebben met behulp van schipper Giel Verkammen in drie maanden tijds 23 reizen gemaakt naar de suikerfabriek te Mampersgat. De oudste van het tweetal, Miep Faasse, is inmiddels gehuwd met en land bouwer. Zij zal binnenkort met haar echtgenoot een splinternieuwe boerderij betrekken. De heer Dodde, schipper van het motorschip „Avontuur", uit Delf zijl, redde begin oktober twee dames van de verdrinkingsdood. Beide dames waren met hun auto in het Amsterdam-Rijnkanaal ge reden. Eerder redde de heer Dodde op de Rijn tweo Duitse kano vaarders. De heer Dodde vaart voor de Nieuwe Rijnvaartmaat schappij ln Amsterdam. Öp de foto: Lenie en Miep Faasse iu de stuurhut. rand langs het konaal het water in. De F. probeerde uit de wagen te ko men, waarbij hij met zijn hoofd tussen het portier bekneld raakte. Toen het water in de auto voldoende was gestegen, kon de heer De F. de wagen verlaten en zwemmende de kant bereiken. De F. heeft van zijn onvrijwillig bad geen nadelige gevolgen ondervonden, maar toen zijn auto zondagmorgen op het droge werd gehaald, bleek deze ernstig beschadigd te zijn. Nieuwe aanwinsten van provinciale bibliotheek De lijst van aanwinsten voor de Provin ciale bibliotheek van Zeeland, ziet er als volgt uit: Schenking van de vereniging „Vrienden van de Provinciale bibliotheek van Zee land". Bibliothèque de la Pléiade: Martin du Gard. R.: Oeuvres compléte*. 1959. 2 dln.; Chateaubriand, F. R. de: Mémoires d' outre-tombe. 1958, 2 dln.; Stendhal, de: Romans et nouvelles. 1956- 1959. 2 dln.: Stendhal, de: Oeuvres lnti- mos. 1956. Flaubert, G.: Oeuvres 1958- 1959. 2 dln.; Nerval, G. de: Oeuvre3. 1956. 2 dln.: Musset, A. de: Théatre complet. 1958; Musset. A. de: Poésies completes. 1957.; Musset, A. de: Oeuvres complètes en prose. 1955.; Montherlant, H. de: Ro mans et oeuvres de fiction non-théatrales. 1959: Montherlant, H. de: Théatre. 1933; Mérimée P.: Romans et nouvelles. 1957; Mallarme, S,: Oeuvres complètes. 1956; Apollinaire. G.: Oeuvres poótiques. 1959; Péguy, Ch.: Oeuvres en prose. 1959; Alain: Les arts et les dïeüx. 1958; Alain: Les passions et la sagtsse. 1960; Alain: Propos. 1960: Claudel. P.: Théatre. 1959— 1960, 2 dln.; Claudel, P.: Oeuvre poétique. 1957; Salnte-Beuve: Oeuvres. 1951—1956, 2 dln.; Gide, A.. Romens etc. 1958: Re- n2rd, J.: Journal 1387—1910. 1960; Sainl- Exupéry. A. de: Oeuvres. 1959. VANDAAG. Middelburg City: Jerry hou je roer recht, 20 uur. a.L; Electro: Te heet om aan te pakken, 19.30 uur, 18 jaar; Burgerzaal Stadhuis: Westvlaamse schilderkunst, 1013 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: expositie schilderijen, 9—18 uur; Prov. bi bliotheek: tentoonstelling oude kin derboeken, 10—12.30, 13.30—18 uur. Vlissingen Luxor: Duikbootoperatie Zeehavik, 20 uur, 14 jaar; Alhambra: Makkers staakt uw wild geraa9, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Makkers staakt uw wild geraas, 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2