PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOORD-VIETNAM VALT LAOS BINNEN Verenigde Staten „niet onvoorbereid" Vandaag beslissing in kabinetscrisis Veel vuurwerk, maar rustige jaarwisseling in Zeeland KONGOLEZEN LANDEN IN R0EANDA DE GAULLE DREIGT MET HEENGAAN „Uithuilen en opnieuw beginnen" ARRESTATIES IN BELGIË MAN GING BRANDEND HUIS IN OM ZIJN KIND TE REDDEN CUB A IN STAAT VAN ALARM Maandag 2 januari '61 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en O. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 5« cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummerB 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 204e jaargang - no. 1 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelay 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. i 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 8213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Situatie zeer ernstig geworden De regering van Laos heeft verklaard, dat zes bataljons Noord- Vietnaraese troepen, totaal ongeveer 3000 man, vrijdag Laos zijn binnengevallen. Noord-Vietnam heeft tegengesproken, dat zijn troepen Laos zouden zijn binnengerukt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei zondag, dat er „geen positief bewijs" is van Noordvietnamese deelneming aan de gevechten, maar dat er duidelijk een aanzienlijke toene ming van de activiteit van de pro-communistische Pathet-Lao- beweging is. Volgens Amerikaanse functionaris sen is de militaire situatie in Laos aan het „verergeren". Zij lieten doorschemeren dat de Amerikaanse regering zich erop voorbereidt een internationaal onderzoek te verzoo- ken naar een mogelijke buitenlandse Interventie in de burgeroorlog in Laos. Men zei dat er bewijzen waren dat troepen uit Noord-Vietnam Laos wa ren binnengetrokken, maai' dat men niet weet welke omvang de invasie had. De minister van voorlichting van de regering Boen Oem, Boéavan Nora- singh, verklaarde op een persconfe rentie, dat door de bezetting van de „Vlakte der Kruiken" alle grote ste den in Noord-Laos, met inbegrip van Loeang Prabang en Vientiane, wor den bedreigd. Volgens kringen van de Amerikaan se ambassade in Vientiane zou zater dag voor de tweede maal een Ameri kaans diplomatiek vliegtuig, dat het uitwerpen van bevoorrading in het gebied van Xieng Choeang gade- Prins en prinsessen op oudejaarsavond in Lech Prins Bernhard en de n rins essen Ire ne en Marijke hebnen oudejaar- avond doorgebracht in hotel Post in Lech. De koninklijke gasten waren op 30 decomber aangekomen om er de wintersport te beoefeuen en voeg den zich bij de andere gasten van hotel Post in do viering van oude jaar. Een schoorsteenveger met een levend varken in zijn armen, schudde de koninklijke gasten om middernacht de hand om hen een voorspoedig nieuwjaar te wensen. Gistermorgen vroeg was de prins weer op de been om op de Madloch te gaan skiën, vergezeld door de directeur van het hotel E. Moss- brugger. Prinses Irene ging op de Krieger- horn skieën, terwijl prinses Marijke ging schaatsen. Z.K.H. prins Bernhard in gesprek met H.KM. prinses Marijke, even voor een skitocht van de- prins, die met de prinsessen Marijke en Irene een wintersportvakantie in Lech Am Arlberg in Oostenrijk door brengt. sloeg, is beschoten. Hetzelfde vlieg tuig werd reeds vijf dagen eerder van de grond af beschoten toen het bij Vang Vieng, ten noorden van Vientiane, het uitwerpen van be voorrading gadesloeg. Leger gewaarschuwd President Eisenhower zou de leiding der Amerikaanse strijdkrachten heb ben gewaarschuwd klaar te staan om als dit noodzakelijk is Ameri kaanse strijdkrachten naar het ge bied van de Stille Oceaan te ver plaatsen. Men wees er in Washington op, dat de Verenigde Staten reeds lang over militaire plannen be schikken om het hoofd te bieden aan enigerlei situatie, die zich In dit gebied zon kunnen voordoen. Westelijke diplomatieke kringen achten het zeer onwaarschijnlijk, dat de Verenigde Staten onvoor bereid zouden worden verrast. Ethiopiërs vuren op nomaden Naar zondag in Hargeisa, de hoofd stad van de republiek Somali, werd vernomen zijn daar drieëntwintig mensen met schotwonden in een zio- kenhuis opgenomen na botsingen tussen Somali-nomaden en Ethiopi sche troepen in de onder Ethiopisch bestuur staande weidegebieden in het district Danot, ongeveer 140 ion ten zuiden van de grens. Regeringsverklaring „aangeboden" Eerste succes formateur (Van onze Haagse redactie) Na een marathon vergadering van de ministerraad die vrij dagmorgen om negen nur be gon en met twee onderbrekin gen tot middernacht heeft voortgeduurd, hebben de anti revolutionaire ministers Zijl stra en Van Aartsen die zelfde nacht nog aan de informateur prof. De Gaay Fortman 't ont werp voor enu regeringsverkla ring voorgelegd, die het kabinet bereid is in de Tweede Kamer af te leggen, indien als de be middeling van prof. De Gaay Fortman slaagt, de ontslagaan vrage van de regeringsleden kan worden geweigerd. Ver wacht wordt dat vandaag de fracties van K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. bijeen zullen komen om de aanvaardbaarheid van deze regeringsverklaring als uitgangspunt voor hun her nieuwde steun aan het kabinet te toetsen. Aangenomen kan worden dat de regeringscrisis tot het verleden zal behoren, Indien de vier frac tie-leiders die vraag bevestigend beantwoorden, mits met name bij de anti-revolutionaire fractie de meerderheid voor het uitspreken van hernieuwd vertrouwen in het kabinet een zeer aanzienlijke is. Wij hebben zeer goede reden om aan te nemen dat de eis van unanimiteit aan deze fractie, waarvan met dit uitspreken van vertrouwen een zeer diepe buiging zal worden gevergd, niet zal worden gesteld. Vermoede lijk omdat zowel regering als forma teur vooral na de radiorede van het Kamerlid Hazenbosch hebben begre pen, dat het vertrouwen in het beleid van de regering niet unaniem zal zijn in die fractie. Het kabinet blijkt tenslotte te heb ben besloten de bereidheid terug te keren uitsluitend afhankelijk te ma ken van de vraag of de regerings verklaring Inzake de woningbouw tot het hernieuwd uitspreken van het vertrouwen in het regeringsbeleid door de vier fractieleiders van0 de regeringspartijen zal leiden. Onlusten in Mexico Voor zover tot nu toe bekend zijn er bij gevechten, die vrijdag in Chilpan- cingo, de hoofdstad van de Mexicaan se provincie Guerrero, hebben ge woed, 16 mensen om het leven geko men en ruim 50 gewond. Het kwam in Chilpancingo tot bot singen tussen betogers, die het aftre den eisten van de gouverneur van de provincie, en regeringstroepen. Circa 95 mensen zijn gearresteerd. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft zondag te Leopoldstad meegedeeld dat pa rachutisten van kolonel Moboe- toe die zaterdag te Oesoemboe- ra in Roeanda-Oeroendi waren geland, gisterochtend aan de grens te Boekavoe tussen Roe anda-Oeroendi en de Kongolese provincie Kivoe een gevecht hebben geleverd met troepen uit Kivoe. Het vuurgevecht heeft de gehele ochtend geduurd. De Kongolese sol daten uit Kivoe waren dé toestand in. het begin van de middag meester. De Nigeriaanse V.N.-troepen hebben zich geheel en al afzijdig gehouden. Ongeveer twintig soldaten zouden zijn gewond. Een woordvoerder noemde het inci dent zeer ernstig, omdat Roeanda- Oeroendi, een beheerschapsgebied, gebruikt is door buitenlandse gewa pende soldaten, deze militairen een internationale grens hebben over schreden en zij een land binnenge trokken zijn <vaar de Verenigde Na ties bijzondere verantwoordelijkhe den dragen. President De Gaulic van Frankrijk heeft er zaterdagavond bij het Fran se volle op aangedrongen zijn Alge rijnse politiek met een zeer grote meerderheid goed te keoren by het referendum op S januari. Tegen hef eindé van zijn toespraak zei presi dent De Gaulle dat indien het referen dum niet tot een duidelijke uitspraak leidt, hij zjjn taak niet langer zal uitvoeren maar dat een „oprecht en overweldigend ja" hem zou sterken bij zjjn taak vrede in Algerije te bren gen. De Algerijnse rebellenleider, „pre mier" Ferhat Abbas, heeft de 9.000.000 Islamitische inwoners van Algerije verzocht het referendum van 68 jan. over hun politieke toekomst te boycotten. Voorts heeft zaterdag na maarschalk Juin ook eeneraal Jean Valluy, die opperbevelhebber van de NAVO- strydkrachten in Midden-Europa is geweest, zich In het openbaar gekant tegen de Algerijnse politiek van ge neraal De Gaulle. Duizenden televisiekijkers hébben oudejaarsavond tussen 9 en 1.0 uur hun toestel in de steek gelaten om via de radio ie luisteren naar Wim Kan's programma Uithuilen en op.~ nieuw beginnen". Op de foto ziet men de cabarettier met Corry Vonk op het toneel geknield liggen om de „spiekbrief jes" met trefwoorden op volgorde te leggen. De foto werd gemaakt tijdens de opname van het programma in het Am sterdamse Concertgebouw. Morgen protestmars Iu Luik zijn zaterdag 16 onruststo kers gearresteerd tijdens een rel, waarbij schoten werden gelost op een grote benzinetank met het doel deze te doen exploderen, aldus de po litie. De arrestaties werden bekendge maakt terwijl de communisten op riepen tot een algemene staking op dinsdag en geheime orders werden verspreid voor „opmars naar Brus sel". In Luik werd de grote suikerraffina derij bij Oraye door stakers aange vallen. Zij kwamen in botsing met werkwilligen en rijkswachters. Drie stakers werden aangehouden, beschuldigd van het aanvallen op een rijkswachter. BRAND IN MAASTRICHT BEIDEN OMGEKOMEN Zondagavond is in een boven een win kel voor gedistilleerd gelegen woning aan de Alexander Battalaan in Maastricht brand uitgebroken. Bij deze brand zijn twee mensen om het leven gekomen. Het huis werd bewoond door het ge zin van de 42-jarige heer N. Stollen- werek, die bij het uitbreken van de brand met zijn echtgenote en vijf kinderen in de huiskamer verbleef. Het vuur was in de huiskamer ont staan. Man, vrouw cn kinderen ren den naar buiten, waarna de man de brandweer,alarmeerde. Nadat hij dit had gedaan begaf hij zich weer naar binnen om te trachten het jongste kind uit het gezin (een jaar oud), die op de zolderverdieping sliep, uit de vlammen te redden. De man is in zijn poging niet geslaagd. Brandweerlie den vonden later zijn stoffelijk over schot in de onmiddellijke nabijheid van het kind op de zolderverdieping. De woning is voor het grootste deel uitgebrand. Tien kinderen in Japan doodgetrapt Tien schoolkinderen van de hogere Matsuo-scliool in de plaats van die □aam, in Japan, zijn op nieuwjaars morgen, kort na de nieuwjaarsvie ring in hun school, doodgetrapt. Negen andere kinderen werden ern stig gewond. Het gebeurde toen 1800 leerlingen de aula van hun school uitrenden om in de plaatselijke bio scoop een speciale nieuwjaarsfilm te gaan zien. Bij de ingang van de zaal ontstond zo'n hevig gedrang, dat tien leerlingen onder de voet werden ge lopen met het tragische gevolg, dat zij doodgetrapt werden. Castro's miliciens hebben zaterdag aan de kust by Havana en in de om geving van de stad kanonnen In stel ling gebracht, waarvan de lopen naar zee zyn gericht. In Havana zelf heerst een grote mili taire bedrijvigheid. Radio-Havana blijft miliciens oproepen, die zich naar bepaalde punten moeten' bege ven. De Cubaanse regeringspers heeft za terdag gemeld, dat dë Amerikanen „op het punt staan" Cuba binnen te vallen. Washington heeft deze be richten „belachelijk" genoemd. De Cubaanse minister van buitenlandse zaken, Raul Roa, heeft zaterdag om een bijeenkomst van de Veiligheids raad verzocht.Hij wil dat de raad zich bezighoudt met de „dreigende Amerikaanse invasie". De vergade ring is vastgesteld op woensdag. WAT EEN rustige mensen wo nen er toch in Zeeland! Be daagd, met de waardigheid, die men van een oude heer mag verwachten, is 1960 de provin cie uitgestapt. En de wijze, waarop men 1961 in Zeeland begroette, hield de belofte in voor een jaar, waarin het leven zonder veel schokken zal verlo pen. Een gezapige jaarwisseling met uit de centra Vlissingen, Goes, Terneuzen, Oostburg, Zie- rikzee en Tholen do identieke melding: „bijzonder rnstig ver lopen..,.." Eén opmerkelijk verschijnsel was er: het vele vuur- en knahvevk, dn4s door geheel Keel and werd ontstoken. Een vuurwerkhausse, die men op rekening van de gun stige conjunctuur mag schrijven maar waarin enkele bedrijvige vertegenwoordigers in feestarti kelen een persoonlijk succes mo- fen zien. Deze mensen hóórden un provisie bij elke knal stijgen. Zij zagen tevreden toe, hoe Zeeland het welkom aan het nieuwe jaar met kleurige guir landes in het zwerk schreef. Een vrij onschuldig bedrijf, want uit geen enkel gewest kwamen meldingen binnen over ongelukken of branden. Zelfs uit Domburg niet, waar klokke kwart voor twaalf de vredige rust van de oudejaarsnacht werd bedoezekl door het naar geestig geloei van de brandsi- rene. In wei'king gebracht door de hand van een „practical joker", die in een gedegen politierapport ter stond onder het hoofd „onverla ten" wordt gerangschikt. Er was geen brand, alleen een onbekend gebleven onverlaat. Een sobere en twijfelachtige po ging om wat leven in de Dom- burgse brouwerij te brengen. Het bleef bij een hees geloei, waarop de brandweer wijselijk niet rea geerde. Jouwende jongelui Wél reageren op een dergelijk be denkelijke poging deed de Mid delburgse gemeentepolitie, die een scholend groepje jouwende jonge lui met de gummiknuppel uiteen dreef. Een duidelijk geval van uitlok king. want er werd met rotjes ge gooid. Naar het bureau, dat toch al aan een verfje toe is Er was in Middelburg een groep je jongelui, dat deze oudejaars avond wat verveeld en wrevelig door het centrum zwierf. Naar oude gewoonte beproefde het troepje vruchteloos zijn krachten op clê ijzeren afheiningen van de Marlet. Eerst was er met rotjes en voetzoekers gegooid. En wat men dan zo vaak waar neemt bij zo'n troepjt opgescho ten onverlaten: het liep uit op baldadigheid. Het trok naar de Zie slot pag. 2 kol. 3) TIJDELIJK NEERSLAG. Aanvankelijk veel bewolking met regen en hier en daar natte sneeuw, later enkele opklaringen. Krachtige en langs de kust harde wiud tussen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 3 januari Zon op 08.48 onder 16,41 Maan op -38.34 onder 09.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1