flmtona ik zie meer in 'h aristona Rustige oudejaarsnacht in de grote steden ACHT KINDEREN KOMEN OM IN VUURZEE POLITIE ARRESTEERT „GOEDE HEERTJE VAN BARNEVELD" BEROEPSMILITAIR PROBEERT VROUW TE WURGEN „SUCCESNUMMER" VAN EEN ONBEKENDE GOOCHELAAR MAANDAG 2 JANUARI 1961 PRO VINC/ALtE Z U ti U W Ei O OU RANT Advertentie Waterkanon weinig gebruikt (Van onze Haagse redactie.) De oudejaarsnacht is in Den Haag evenals in alle andere grote ste den, vrij rustig verlopen. Wel hebben 600 geconsigneerde poli tiemannen de handen vol gehad aan het onderdrukken van stoei en vechtpartijen, moest de brand weer 13 keer te hulp schieten in straten, waar de vlammen wat al te uitbundig uit hoog opgestapel de kerstbomen lekten, kregen mensen van het gemeentelijk licntbedrijf een en ander te doen, omdat hier en daar straatlan taarns waren uitgegooid en kwam zelfs het gepantserde waterkanon in actie, maar vergeleken bij de baldadigheid en de ongelukken van het vorige jaar was deze uit barsting van verkeerd gerichte feestvreugde toch niet meer dan een enigszins uit zijn krachten gegroeid wissewasje. Niettemin kwamen er enige be treurenswaardige ongevallen voor, die het noodzakelijk maak ten, dat ook de geneeskundige dienst moest bijspringen. Een 15- jarig meisje kreeg namelijk een rotje in haai' gezicht, met als gevolg, dat zij zeer vermoedelijk een van haar ogen zal moeten missen. Een raddraaier, die de charges van de politie kennelijk slechts beschouwde als een on schuldig vermaak waartegenover hij ongestraft een uitdagende houding kon stellen, verloor het puntje van zijn neus en een knaap van twaalf, die zich met een broekzak vol zevenklappers naar het toneel van het rumoer begaf, kreeg het wel erg warm, toen een andere feesteling een rotje op hem schoot, dat prompt in de volgeladen zak terecht kwam en daar een flinke knal veroorzaak te. De schrik bleek gelukkig gro ter dan het opgelopen letsel te zijn. Ook aan de zijde van de politie vielen gewonden. Een agent kreeg een 'steen tegen zijn horst en een van zijn collega's be zeerde zijn duim, toen hij met succees een dronken "man tracht te te overmeesteren, die het een voorbijganger lastig maakte. Amsterdam Naar de mening van de politie en brandweer heeft Amsterdam één van de meest rustige oudejaars- vieringen van de afgelopen jaren beleefd. Tot zondagochtend drie uur was het nergens tot- ernstige incidenten gekomen. Slechts op enkele plaatsen in de stad kwamen groepjes opgescho ten jongelui in aanraking met de Acht kinderen, variërend in de leeftijd van zeven maanden tot veertien jaar, zijn op nieuw jaarsdag, vroeg in de morgen bij een brand in Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoorden vijf kinderen van het echtpaar Cowan. Het waren de 7 maanden oude Ju dith, de 18 maanden oude Lawrence, de driejarige Robert, de vierjarige Druscilla en de vijfjarige James. De andere slachtoffers, Rubin Jonhson (8), Frank Steaple (12) en Cornell Foster (14) zouden door het echt paar Cowan aangenomen kinderen zijn. De kinderen, die in een dakkamertje van een uit twee verdiepingen be staande uit hout opgetrokken wo ning, waren, zijn klaarblijkelijk ge stikt. De brandweer begon met de vuurzee te bestrijden, zonder dat de brandweerlieden op de hoogte waren van het feit, dat de kinderen nog in de dakkamer waren. De ouders, de 36-jarige James en de 28-jarige Fan nie Cowan, renden met brandende kleren het huis uit. Zij hadden ern stige brandwonden opgelopen. Een Brits medisch tijdschrift heeft de verwachting uitgesproken, dat de wereld bevolking in 1961 de drie miljard zal overschrijden en in 1975 uit 3830 miljoen mensen zal bestaan. Hierbij is gerekend op een jaarlijkse netto bevolkingsaanwas van 48 miljoen zielen. In 1958 werd de wereldbevolking geraamd op 2854 miljoen mensen. Volgens het blad is de bevolkings aanwas het grootst in de onderontwikkel de landen. De winkels waar vuurwerk verkocht mocht worden, werden zaterdagmid dag als het ware belegerd door knal- lustigen. De verkopers kwamen han den tekort om aan de vraag te vol doen. politie, o.a. in de Zeilstraat, waar ongeveer 500 jongelui zich tussen één uur en half drie aan straat schenderijen schuldig maakten. Hierbij sneuvelden enige winkel ruiten en rukten enige jongelui een aantal verkeersborden uit de grond. Agenten van de radio- auto-dienst wisten hen met de gummiknuppel tot bedaren te brengen. Mr. de Rijke in Hollandia als raadsman geschorst In Hollandia is oficieel meegedeeld dat mr. J. O. de Rijke met ingang van vrijdag 80 december voor één Jaar is geschorst als gemachtigde en raadsman in civiele en strafzaken in Hollandia en Merauke. In februari 1960 werd mr. De Rijke reeds ontheven van zijn functie als advocaat-procureur. „EIGEN ZAAKJE" LIEP MIS Vertegenwoordiger was gul met geld van werkgever De Barneveldse gemeentepolitie heeft naar aanleiding van geruchten, die in Terschnur en omgeving (gem. Bar neveld) de ronde deden, op verden king van verduistering de 42-jarige vertegenwoordiger J. van de B. uit Terschuur gearresteerd. Deze man heeft bekend ten nadele van zijn werkgever, de meelhandel en veevoe derfabriek Hooghiemstra te Utrecht, een bedrag van rond 54.000 te heb ben verduisterd. Hij stopte met geld van zijn werkge ver gaten, die waren ontstaan door een privézaakje, dat hij naast zijn functie van vertegenwoordiger op touw had gezet. Van de B. moest als vertegenwoordiger veevoeder aan pluimveehouders verkopen. Hij ver diende hiermee een vast salaris, naar verluidt nette 260 per maand zonder DRAMA IN AMSTERDAMS HOTELLETJE Niet de eerste maal De 26-jarige beroepsmilitair J. J. O. K. heeft in de ndcnt van vrijdag op zaterdag in een hotelletje aan de Prinsengracht in Amsterdam ge tracht- de 41-jarige vrouw van lichte zeden J. P. van O. te wurgen. De militair had de vrouw op het Thorbeckeplein ontmoet. Toen hij al enige tijd in haar gezelschap in het Ultimatum aan Maria Gabriella Prinses Maria Gabriella van Savoyo zal binnen zes maanden dienen te beslissen met wie zij in het hn- welïjk wil treden: met de Spaanse, kroonprins Juan Carlos van Bour bon of met de Italiaanse graaf Giovanni Volpï di Misurata, zo werd uit Milaan vernomen. Volgens het Italiaanse weekblad „Og- gi", was de termijn van zes maan den op een geheime bijeenkomst van de famiüe van Savoye in het Stuyvenberg-kasteel bij Brussel, op 13 december, vastgesteld. Uit zeer betrouwbare bron zou vol gens het blad zijn vernomen, dat ex-koning Umberto van Italië en zijn echtgenote, Marie-Jose, prins Juan Carlos die waarschijnlijk de volgende koning van Spanje zal worden als de meest ge schikte kandidaat beschouwen. Volgens „Oggi" zou prinses Maria Gabriella echter een buitengewone genegenheid hebben opgevat voor de knappe graaf Volpi di Misu rata, erfgenaam van een zeer groot fortuin, dat op enkele mil joenen dollars wordt geschat. Prinses Maria Gabriella studeert op het ogenblik in Parijs lithografie. Haar leermeester is de Schotse schilder Mac Avoy. Paraplu van Anthony Jones voor koningin Elizabeth In Londen is het nieuws uitgelekt, dat Anthony Armstrong Jones koningin Elizabeth de tweede van Engeland met kerst een paraplu heeft geschonken. Dat kwam zo: Een tijdje geleden kwam koningin Elizabeth op thee visite bij haar pas gehuwde zuster Margaret. Toen het tijd was om te vertrekken regende het pijpestelen. Tony schuimde het hele huis af naar een paraplu maar het enige instrument dat hij in het nog maar half op gang zijnde huishouden kon vinden was een oud ding, dat vergeten in een hoek stond. Gedienstig hield hij deze boven het hoofd van zijn vorstin tijdens de tocht naar de auto, over de binnen plaats. Op het moment dat men naar buiten stapte scheurde de verteerde bekleding en kreeg de Britse vorstin een ijskoude douche. Het geschenk van Tony was vervaardigd van blauwe Italiaanse zijde, met een handgreep bezet met juwelen. hotelletje was vroeg hij haar: „Weet je wel met wie je te doen hebt?" Op liet ontkennende antwoord van de vrouw ging de militair voort: „met je moordenaar". Hij voegde de daad bij het woord en greep de vrouw bij de keel. Maar toen zij buiten bewust zijn geraakte kreeg de militair, zo als hij later bij de politie verklaarde medelijden. Hij wachtte tot de vrouw weer bijkwam en stond er op, dat zij samen aangifte van zijn daad bij de politie zouden doen. Uit het verhoor is gebleken, dat de militair een der gelijke daad al eens in Den Haag heeft verricht. Maar daarvan is des tijds geen aangifte gedaan. De re cherche van de Amsterdamse poli tie onderzoekt nu in samenwerking met de koninklijke marechaussee of de militair soms bij andere onopge loste zaken betrokken is geweest. Vrouw achter wandelwagen overreden Te Winschoter Oostereinde, nabij Winschoten, is zaterdagmorgen me vrouw A. HakenPomp uit Veeler- veen om liet leven gekomen bij een verkeersongeval. Zij liep achter een wandelwagentje, waarin haar éénjarig zoontje zat, rechts op de weg naar Beertha. Op zeker ogenblik werd zij ingehaald door een vrachtauto met aanhangwa gen. Toen de chauffeur de vrouw al vrij dicht genaderd was moest hij af remmen voor een tegenligger, die uit de mist opdoemde. De combinatie is gaan glijden op de gladde weg en de vrouw werd vermoedelijk geraakt door de aanhangwagen. Het kind werd bij dit ongeval gewond; het is overgebracht naar het ziekenhuis te Winschoten. Handelsverdrag Moskou-Bonn In Moskou is zaterdag een commu niqué uitgegeven over een met West- Duitsland gesloten nieuw handels verdrag. Hierin wordt gezegd, dat de handel tussen beide landen, krachtens de nieuwe overeenkomst, met circa 35 procent zal toenemen vergeleken dan met het niveau van de handel in de jaren 1958 tot en met 1960. In de nieuwe overeenkomst is ook een bepaling opgenomen, waarin ge zegd wordt dat beide landen elkaar al? de mees' begunstigde natie zul len beschouwen. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Bonne heeft verklaard, dat het verdrag ongetwijfeld zal bijdragen tot normalisering van de betrekkingen tussen beide landen en dus ook tot een ontspanning. provisie. Hiervan moest hij zijn ge zin van vrouw en vier kinderen on derhouden. Sinds anderhalf jaar, de periode waarover de verduistering zich uitstrekt, deed hij ook voor zich zelf zaken. Hij kocht eendagskui- kens en verkocht deze aan afne mers van zijn veevoeder,, met de belofte dat zij deze kuikens na de opfokp.eriode van een aantal we ken tot een bepaald bedrag weer aan hem zouden kunnen verkopen tegen een gegarandeerde verkoop prijs. Dit ging fout toen bleek dat de kuikens later niet de contract prijs konden opbrengen. De vertegenwoordiger zorgde er voor. dat de pluimveehouders wel het volle pond kregen. Hij betaalde met gel den, die hij incasseerde bij het afle veren van veevoeder. Dit was moge lijk, omdat voldoende controle van het bedrijf ontbrak. Ook heeft hij met het verduisterde belrag enige oude schulden afbetaald. Van de B. huurde vaak auto's en gaf goede fooien. Ook gaf hij ongeoor loofde kortingen op veevoeder. In pluimveekringen rond Barneveld stond hij bekend als „het goede heer tje van Barneveld", omdat hij, wan neer men zijn medelijden opwekte door te vertellen pech te hebben met de. kippenhandel, ziekte enz. vaak aan ziekte gestorven kippen betaalde en zoedoende de boeren schadeloos stelde. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. n schoolvoorbeeld van technisch vernuft Aj| 1 hoeft geen onderwijzer »e zijn om zoiets te constateren. ARISTONA is een schoolvoorbeeld in beeld, geluid en vorm. Maar bovendien in sublieme service! In ceu ARISTONA ziet iederéén meer! IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! Verolme bouwt tankers Niet overal even Eerste ongeluk in wintersportgebied Het eerste wintersportongeluk in de Italiaanse Alpen heeft aan vijf skiërs het leven gekost. Zij werden op de hellingen van de Brembana-vallei bij Bergamo door een lawine bedolven. Drie lichamen zijn gevonden, waar onder dat van een vijftienjarig meis je. Twee vrouwen worden nog ver mist maar men heeft geen hoop dat zij nog in leven zijn. van 84.000 ton (Van onze Haagse redactie). Het Esso-concern heeft de Verolme Dok- en Scheepsbouwmaatschappij opdracht gegeven de tonnenniaat van twee van dé drie tankers, die iiet reeds in 1856 had besteld, te vergro ten. Aanvankelijk zou Verolme drie schepen bouwen van 47.000 ton, maar later kwam Esso met het' verzoek er 73.000 ton van te maken. Een derde wijziging leverde een tonnenmaat van 77.000 op en thans heeft de Esso be sloten deze op le voeren tot 84.000 ton. Het eerste schip in de serie van drie het is reeds op Rozenburg in aan bouw zal echter 77.000 ton blij ven. Het wordt in december van het volgend jaar opgeleverd. De tweede tanker volgt in augustus 1962, de derde in juli '63. De te vergroten tan kers zullen in de plaats van 34.29 meter breed zoals aanvankelijk in de bedoeling lag 38.10 meter breed worden. De lengte bedraagt 260 me ter. Een en ander heeft tot gevolg dat de waterverplaa'tsing van deze schepen wordt gebracht van onge veer 101.000 op ongeveer 109.000 ion. *AAAAVVVW*\AA*A<VVVVVVAA*/S/VWvVV\i*AA/V\<\A'VVV>AVV5 Doodgemelde echtgenoot leefde Op kerstavond hadden familieleden van de 64-jarige mevrouw Mary Hughes, die in Manchester woonde, de droeve plicht haar op de hoogte te stellen van het overlijden van haar man, die in het zieken huis van Manchester werd verpleegd. Mevrouw Hughes, die door dit treurige nieuws de meest ellendige kerstavond van haar leven doorbracht, begaf zich de volgende morgen naar het ziekenhuis om de formaliteiten te vervullen voor de ter aardebestelling van haar man. Hoe groot was haar verbazing en verrassing echter, toen zij in het ziekenhuis haar doodgewaande echtgenoot levend aantrof, die danig uit zijn humeur was, omdat niemand hem op kerstavond een bezoek had gebracht. De vergissing was ontstaan, doordat op kerstavond inderdaad een zekere John Hughes was overleden; abusievelijk had men echter gemeend, dat liet de echtgenoot van Mary betrof. goed begin N iet overal is uien zonder incidenten en even gelukkig aan een nieuw jaar begonnen. In Amerika kwamen 156 mensen op oudejaarsdag tot nieuw- jaarsmïddag (half twee) om het le ven. Volgens een berekening van United Press International in Amerika, ver loren 110 mensen het leven bij ver keersongevallen, 20 mensen kwamen om bij branden en 26 werden bij an dere tragische ongevallen gedood. Bommen Het nieuwe jaar is in de Cubaanse hoofdstad Havana zeer luidruchtig begonnen. In het Laviboradistrict van de stad ontploften 32 bommen, waarvan er 27 vrijwel gelijktijdig afgingen te middernacht. Over schade of slachtoffers, veroor zaakt door deze ontploffingen, was nog niets bekend. Vuurpijlen De kapitein van cle Duitse vracht boot „Jürgen von Stade", de 35- jarige Werner- Steinhage.n, heeft de vingers van zijn rechterhand moeten missen, omdat hij het nieuwe jaar feestelijk heeft begroet. Steinhagen, die met zijn schip in de Zweedse haven Enkoeping, ongeveer 90 km ten zuiden van Stockholm, lag zond bij de jaarwisseling drie vuur pijlen af. De eerste twee gingen prachtig af, maar de derde explo deerde in zijn hand. Sneeuwstormen In Japan zaten ruim 20.000 reizigers zondag al voor de derde dag opge sloten in hun vervoermiddelen, als gevolg van hevige sneeuwstormen in het noordelijk deel van Japan langs de kust. Vele reizigers waren op weg naar hun vakantieadressen waar zij de jaarwisseling wilden doorbrengen. Zij werden de overgang van het oude naar het nieuwe échter in onderge sneeuwde treinen. Peru breekt met Cuba van Castro Peru heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Cuba te verbreken, aldus is na een vergadering van de ministerraad te Lima meegedeeld. In een oficieel communiqué is in Lima medegedeeld, dat het verbreken der betrekkingen met Cuba een gevolg is van inmenging door de Cubaanse ambassade in het „leven van het land". De ambassade wordt ervan be schuldigd communistische propagan da te hebben verspreid, agenten te hebben betaald om ongeregeldheden uit te lokken en te hebben opgewekt tot omverwerping van het wettig ge zag. Unilever verkort de werktijd Met ingang van 2 januari 1961 zal bij alle bedrijven van „Unilever" in Nederland de werktijd iu de fabrie ken tot 45 uur per week worden ver kort. Waar dit technisch mogelijk is be tekent dit voor het personeel in de dagdiensten en voor liet kantoorper- soneel een vijfdaagse werkweek. OPSCHUDDING IN NEW YORK Politie en F.B.I. bij de neus Zonder het zelf te vve- te heeft een niet beken de Amerikaanse goo chelaar een bijzonder succesnummer ten bes te gegeven. Zijn koffer behoorde vandaag tot de goederen die op het vliegveld La Guardïa werden afgegeven bij het bureau gevonden voorwerpen. Een be diende dacht, dat het ding geheel gevuld was met stoven dynamiet, speciale lang-brandende lucifers en elektrische ontstekers. De F.B.I. werd er bij gehaaid en de bommen'- brigade van de New- Yorkse politie kwam ook. De politie wierp een blik in de koffer eii concludeerde: dyna miet. Ogenblikkelijk werden 400 mensen die zich in de nabijheid van de kof fer bevonden elders ge bracht en toen ging men op onderzoek uit. Het bleek, dat wat voor staven dynamiet was aangezien niets anders was dan glazen tubes, waarin een grijs poeder zat, dat voor bepaalde gooclielgrapjes wordt gebruikt. De geheim zinnige bedrading die aan sommige sinistere apparaten zat, bleek geen elektrisch ontste kingssysteem te zijn. maar een toestel voor schrikeffecten op het toneel. De lucifers waren in derdaad lucifers, voor speciaie toneeldoelein den. Men zou er geen enkele staaf dynamiet mee tot ontploffing kunnen krijgen. Men heeft de eigenaar nog niet gevonden, maar men weet nu, dat de kofer in Dallas Texas op liet vliegtuig werd gezet, naar Los Angeles en vandaar naar New York, omdat in Los Angeles nie mand de koffer kwam halen en op het vlieg veld La Guardia het bureau voor gevonden voorwerpen is geves tigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11