Serooskerke (Sch) voor het laatst Neerlands kleinste gemeente BARON BLUFF HISTORISCH TINTJE AAN DE LAATSTE „RAAD-HAAMSTEDE" OUDE RAAD BROUWERSHAVEN VERGADERDE VOOR 'T LAATST RAAD DREISCHOR GING IN ALLE ZAKELIJKHEID UITEEN P ROV IN G 1 AL B Z E E U W S E G O U R AN T ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 Slot van pag. 1 gen, maar verwachtingsvol naar het podium staarden, waarop men het laatste bedrijf ging zien van een ernstig begonnen toneelspel, dat echter waarborgen inhield voor een gelukkig slot. Burge meester Klompe vervulde daarin met brilliance gespeelde hoofdrol en zette zijn publiek voor wat het vroeg: een met vaart gebracht blijspel, waarin de humor onmid dellijk een slachtoffer eiste: ge meentesecretaris G. A. Haring- man, die de notulen van de vorige raadsvergadering had vergeten. Onder grote hilariteit stelde de raadsvoorzitter vast, dat het eerste agendapunt niet aanwezig was. Het geen overigens geen bezwaar was om met een „niemand op- of aan merkingen?", de notulen vast te stellen. Want wat benepen had de heer Haringman gefluisterd: „Ze hebben ter inzage gelegen Grapjes Burgemeester Klompe voelde er ken nelijk niets voor om deze laatste raadssamenkomst in een wat drama tische gebeurtenis te laten ontaar den. Hij had vele grapjes over een onderzoek naar het bezinksel van de zuiveringsinstallatie en had zijn af scheidstoespraak zakelijk gehouden, zonder clichés of in gemeenplaatsen gestelde dankwoorden. In menselijke bewoordingen huldigde hij de wethouders, de raadsleden en het gemeentepersoneel voor hun werk. Hij besteedde ook aandacht aan de geschiedenis van de verdwij nende gemeente, die na het verval van Zuidwelle, een sehouwse heer lijkheid, moet zijn ontstaan. Ook releveerde hij de recente historie van het dorp, dat zijn tol aan het water moest betalen bij de ramp van 1953. De heer Klompe dacht daarbij aan de ontvangen hulp bij herstel en we deropbouw, met name van de adop terende gemeenten Ruurlo, Wisch, Krommenie en de Belgische gemeen te Elsene. ..Ook do overheid heeft met het Rampenfonds haar onmisbare steun verleend, waardoor ons dorp nu is hersteld en vernieuwd en veel mooier is geworden dan het oude, met stra ten, zelfs trottoirs, die men voorheen niet kende, een riolering met zuive ring, een nieuwe school, een dorps huis en een beeldig gerestaureerd kerkje en toren. En nog zijn er plan nen voor een uitbreidingsplan om de vreemdelingen op te vangen, gele genheid voor recreatie lijkt gunstig door bos en strand in de onmiddellij ke omgeving. Ook als de afsluiting van de Oosterschelde een feit zal zijn is een grote verandering te ver wachten. met mogelijkheid voor zeil- sport. Met belangstelling zien we de toekomst tegemoet". Vertrek Een toekomst, die voor de heer Klompe een vertrek naar Schudde- beurs betekent en voor de heer Ha ringman het althans voorlopige secretarisschap van de gemeente Westerschouwen. Burgemeester Klompe, die de heer Haringman een waardebon aanbood, zei oprecht te hopen, dat deze be noeming definitief zal worden. Er werd deze avond dat is bij dit soort, gelegenheden nu eenmaal on afwendbaar nog veel gesproken. De heer Haringman, die de scheiden de burgemeester een boekwerk aan bood, voerde het woord, de heer W. D. Berrevoets bood namens alle in woners een stoel aan, de heer J. Jan- se sprak namens de hervormde kerk, de heer H. Geluk deed dit namens de sportvereniging „Velocitas", dok ter H. J. Simons sprak namens het Rode Kruis, de heer M. Geluk voor het Groene Kruis, de heer Jac. Kloet namens het Burgerlijk Armbestuur en de heer A. W. Koppenhol namens E.H.B.O. en rijkspolitie. De heer Ber revoets had bovendien voor burge meester, secretaris en alle raadsle den een dasspeld meegebracht met het wapen van Serooskerke. Maar het meest typerende voor de gemoedelijkheid van de van daag verdwijnende raad van Se rooskerke, was wel het optreden van de heer ar. Geluk, die namens alle raadsleden de burgemeester toesprak: luchtigjes, met zijn handen in de zakken, alsof hij op een Zierikzeese marktdag met 'n oude kennis de laatste nieuwtjes uitwisselde. Incorrect, zal men misschien zeggen. Maar in de raad van het kleine Serooskerke kon dat nog. Daar .was men nog beminnelijk, zonder het handboek der etiquette. Misschien wel juist daarom, want beminnelijkheid komt van binnen uit. Serooskerke was beminnelijk, dat zal het ook na de jaarwisseling blijven, want vriendelijkheid is niet aan gren zen gebonden. Advertentie t Burgh volgde Renesse: ambtsketen als afscheidsgeschenk voor burgemeester De „zwanezang" van de gemeenteraad van Burgh vrijdagmiddag hield de raad van deze, met ingang van morgen in Westerschouwen opgaande gemeente zijn laatste bijeenkomst is wat moeizaam geweest. Een half uur nadat burgemeester jhr. A. van Citters met een hamerslag het einde van de gemeente en van deze laatste raads zitting had aangekondigd, moest descheidende burgemeester de raad was na afloop nog „onder gezellige kout" wat bijeen ge bleven het sein geven om gemeente en raad nog eenmaal te laten „herrijzen". Tijdens de „gezellige kout" had het P.v.d.A.-raadslid mevrouw D. S. LijsenBeerens namelijk het sympathieke voorstel gedaan om jhr. Van Citters als afscheidsgeschenk de ambtsketen aan te bieden. En om dit voorstel officieel te lanceren en in behan deling te nemen was het nodig, dat een nieuwe vergadering werd belegd Zo is het gebeurd in Burgh, dat hierbij het voorbeeld van Renesse volgde. In Noordgouwe heeft men eveneens een bijzondere bestemming gegeven aan de ambtsketen: deze zal namelijk in een kastje worden gehangen in de nieuwe openbare lagere school, die thans in aan bouw is. Dan zijn er nog Ouwerkerk en Serooskerke, waar men de afgelegde ambtsketens een soortgelijke eervolle plaats wil geven in de dorpshuizen! Maar voor het merendeel hebben de raden van de verdwijnende gemeenten de bestemming over de ambtsketen over gelaten aan de nieuwe raden, die aanstaande maandag voor het eerst bijeen komen. Een ander aandenken aan de zelfstandigheid zullen de wapenschil den van de zestien gemeenten zijn. In Renesse heeft de raad niet alleen aan het ambtsketen gedacht: ook voor het in het gemeente huis hangende wapen is een passende bestemming gevonden. Het zal worden ingemetseld in het kantoorgebouw van de „Stichting Renesse". De oude wapens verdwijnen en daarvoor mogen binnen afzienbare tijd vier nieuwe wapens worden verwacht voor Wester schouwen, Middenschouwen, Brouwershaven en Duiveland. Wellicht dat in deze wapenschilden iets van de wapens der samengevoegde gemeenten terugkomt. De besturen van de nieuwe gemeenten ko men hiertoe met een voorstel bij de Hoge Raad van Adel. Het ver lenen van een wapen geschiedt door de Kroon. ENIGE BAANDERHEERLIJKHEID Gemeentesecretaris in dank betrokken Na de behandeling van een aantal huishoudelijke zaken en het jaar overzicht van de gemeente gaf de burgemeester van Haamstede jhr. R. J. H. Q. Röell, tijdens de laatste liet jaarlijkse kerstdamtuernooi voor de Vlissinge schooljeugd is weer ach ter de rug. Vrijdagmiddag heeft wet houder Ch. J. Gillissen Verschage de wisselbekers uitgereikt aan de aan voerders van de St.-Paulus-uloschool en de St.-Petrusschool. Uit zijn woorden bleek, dat de St.-Paulus- school de beker nu definitief in zijn bezit heeft, want de deelnemers van deze school hebben zich driemaal achtereen naar de titel in hun groep gedamd. De wethouder sprak er wel zijn spijt over uit, dat het aantal deelnemers ditmaal slechts vijftig bedroeg. Te gen vorig jaar 2S6. De heer L Goed- 'bloed, die ieder jaar een belangrijk aandeel heeft in de organisatie van deze schooldamslrijd, sprak ook en kele felicitatiewoorden. Er waren dit keer acht scholen, die elkaar met tien vijftallen de eer be twisten. Opvallend was, dat geen en kele openbare school van de partij was. Vorig jaar bestond twee derde van de jeugdige dammers uit leer lingen van openbare scholen in Vlis- smgen. Op de foto overhandigt wethouder Gillissen Verschageomstuwd door de overige deelnemers, de wisselbe ker aan de aanvoerder van de St.- Paulusschool, Jan van der Kraam. Wirn Sinlce, die het b-team van de St.-Petrusschool aanvoerde, heeft de trofee reeds in zijn bezit. (Foto P.Z.C.). raadsvergadering van deze gemeen te een overzicht van de gescniedenis van Haamstede. „Onder graaf Wil lem IV was Haamstede de enige baanderheerlijkheid in Zeeland", zo zei de raadsvoorzitter, die met in gang van morgen burgemeester zal zijn van de nieuwe gemeente Wester schouwen. In zijn „geschiedenis in dc notedop" gaf de burgemeester een overzicht van al datgene wat in de loop der tijden in Haamstede is tot stand ge komen. „Nu is dan de herindeling tot stand gekomen", zo besloot jhr. Röell zijn overzicht, „maar reeds in 1920 werd hierover gesproken". De raadsvoorzitter zegde dank aan allen die het hem mogelijk hebben gemaakt zo prettig in Haamstede te kunnen werken. In het bijzonder wendde hij zich hierbij tot de gemeentesecretaris, de heer L. C. van der Velde, die de gemeente 41 jaar heeft ge diend. Hij sprak ook woorden van waardering tot de heer M. den Boer, die sinds 1931 wethouder der gemeente Haamstede is ge weest en die vooral tndens de oor logsjaren een moeilijke tijd heeft meegemaakt als loco-burgemees ter van de gemeente, toen jhr. Röell in gijzeling was genomen. Ook sprak de scheidende burgemees ter nog woorden van dank tot de overige raadsleden en de tweede' wethouder, de heer J- D. van Nieu- wenhuize. Voordat hij de geschiede nis van de gemeente had verteld, sprak nog de heer C. A. van Oord een kort woord van dank t.ot de scheiden de burgemeester. „Partlr c'est mourir WAARDERING OVER EN WEER Burgemeester Van Leeuwen kreeg tal van geschenken Donderdagmiddag kwam de raad van Brouwershaven in voltallige openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Eervol ontslag als ambtenaar der burgerlijke stand werd verleend aan de heer J. L. van Leeuwen. De gemeente-secretaris de heer A. Gunst, las een schrijven van de minister van binnenlandse zaken namens H. M. de Koningin voor, ov het eervol ontslag aan de heer J. L. van Leeuwen als burgemeester der gemeente Brouwershaven. In een uitvoerige toespraak richtte de burgemeester zich tot de heren wethouders en raadsleden, waarin hij nog eens releveerde, wat in 8 jaren aan voornaamste objecten werd ge realiseerd: de bouw keersluis, we deropbouw van Brouwershaven na de stormvloedramp, de samenwer king tussen de eilandelijke gemeen ten onderling en de diverse gemeen schappelijke regelingen. De burgemeester stond verder stil bij de huidige positie van het eiland, waarvan de bevolking achteruitloopt. Het is nodig dat er een stoot wordt gegeven om tot verandering van in zicht en tot opvoering der activitei ten te komen, opdat er bloei voor het eiland komt. De burgemeester, onderstreepte ver der, dat Brouwershaven altijd een eigen koers heeft gevolgd, gerieht op samenwerking. Dit kwam veelal tot uiting in de gemeenschappelijke regelingen. Voor de toekomst van de kern Brou wershaven zijn er nog diverse wen sen, o.a. gesloten riolering, oprich ting speeltuinvereniging, meer plaats voor kleine zeilboten, wandelpaden, enz. Ook nieuwe scholen voor het la ger onderwijs en kleuteronderwijs staan op het urgentieplan. De burgemeester besloot zijn toe spraak met mee te delen, dat het werk in de afgelopen 8 jaar hem tot een grote voldoening was geworden. Hij sprak de hoop uit, dat de raad der nieuwe gemeente Brouwershaven het juiste besluit zal nemen, de kern Brouwershaven met het historische fraaie stadhuis tot haar zetel van bestuur te maken. Ik heb het volste vertrouwen in de nieuwe raad en de un peu", zo zei de heer Van Oord. Nadat ook de heren M. den Boer, P. Slager, M. Evertse en C. Verton hun dankbaarheid aan de burge meester onder woorden hadden ge bracht besloot de burgemeester het officiële gedeelte van deze bijeen komst, door zijn ambtsketen af te leggen. Eerder had de voorzitter in zijn jaaroverzicht zijn teleurstelling uitgesproken over het afnemen van het bevolkingsaantal van de ge meente met 69 personen. Ook deelde de voorzitter nog mede dat de heer W. A. de Jonge uit Zaal drop de gemeente een strook duin- grond van 600 meter lengte heeft ge schonken. Deze duïnovergang heeft 'n breedte van zeven meter. Na de ke tenaflegging spraken nog respectie velijk de heer M. Lysen, mejuffrouw J. Houtman namens het gemeente- personeel en de heer J. F- de Boer kringhoofd van de B.B. woorden van dank aan het adres van het scheidende gemeentebestuur en de gemeentesecretaris. leiding. Tot besluit citeerde de voor zitter een gedeelte uit de kerstrede van de koningin. Dankwoorden Woorden van dank voor de pret tige samenwerking richtte burge meester Van Leeuwen vervolgens tot de heren raadsleden, de ge meente-secretaris, de heer A. Gunst, het ambtenarenkorps, de heer H. P. de Munck, hoofd van de o.l. school, mej. E. Quant, hoofd der kleuterschool, tot de heren Mudder en v. d. Vlugt, resp. groepscommandant en opper wachtmeester der rijkspolitie en de gemeentewerklieden C. Jonker en L. J. v. d. Wielen. Een bijzonder woord van afscheid richtte de voorzitter tot de nestor in de raad, wethouder O. van Nieu- wenhuize, die zich geheel uit de ge meentepolitiek terugtrekt. Namens de gemeente bood hij de heer Van Nieuwenhuize een fraai schilderstuk aan uit erkentelijkheid voor het vele goede werk in het belang der ge meente verricht. Dit stuk stelt het interieur der Ned. herv. kerk voor, waai-van de heer Van Nieuwenhuize president-kerkvoogd is. Ook wethouder J. Dekker sprak een afscheidswoord, hierin een resumé gevend van alle belangrijke werken, welke onder het bestuur van burge meester Van Leeuwen tot stand zijn gekomen. Als persoonlijke herinnering bood de heer Van Nieuwenhuize de scheiden de burgemeester een fraaie servet ring met gemeentewapen en inscrip tie aan. Namens de fractie der A.R. partij sprak de heer R. J. v. d. Wekken woorden van lof tot de burgemeester en het overige personeel. De heer M. Mathijsse deed dit na mens de fractie der P.v.d.A., de heer W. Jonker namens de V.V.D. Uit naam der raadsleden bood de heer R. J. v. d. Wekken de burge meester een fraai boekwerk van Rembrandt aan. De rij van sprekers werd afgesloten door de heer A. Gunst, gemeente-se cretaris die woorden van dank sprak namens liet secretariepersoneel. Burgemeester Van Leeuwen bedank te alle sprekers afzonderlijk met een kort woord voor de beste wensen en de fraaie geschenken. Na afloop van de vergadering bood de gemeente de raad een maaltijd aan in hotel Jacob Cats. DANK AAN BURGEMEESTER Eigen dorpskarakter zal niet verdwijnen De laatste vergadering van de raad van Dreischor vrijdagmiddag op het gemeentehuis heeft een bij zonder zakelijk verloop gehad. Het was een als altijd opgewekt college dat zich in het stijlvolle betegelde raadzaaltje aan de Dorpsring met burgemeester A. H. Vermeulen aan de tafel schaarde, waaraan sinds 1851, toen de wet van Thorbecke in werking trad, alle besluiten voor Dreisehors welzijn genomen werden. Op deze laatste raadsvergadering verschoot een ijverig cineaste een kleurenfilmpje, waarvoor een wat weemoedige sfeer rond de laatste hamerslag van de voorzitter werd gevraagd. En aan die vraag kon slechts worden voldaan, nadat de heer Vermeulen zichzelf en de raad had vermaand „Niet te veel te lachen, dat is niet de manier Want burgemeester Vermeulen was afgezien van de weemoed, die er uiteraard rond het verlies van de zelfstandigheid wel was, van mening, dat het eigen dorpska rakter van Dreischor niet zou verdwijnen. Er wordt weliswaar een eeuwenoude historie afgeslo ten, zo constateerde hij, maar het maatschappelijk leven gaat onge wijzigd voort. Met voldoening zag de heer Vermeu len terug op, wat met name in de laatste van de 110 jaren van het democratische gemeentebestel in Dreischor tot stand is gekomen. Na dat hij een opsomming had gegeven van het vele, dat de laatste jaren werd verwezenlijkt, gebouwd en ge restaureerd, zei hij: „Dit is mogelijk geweest dank zij de medewerking van uw raad. U hebt de geest van de tijd verstaan" De dank van bur gemeester Vermeulen ging ook uit naar de gemeenteambtenaren en de gemeentewerklieden. Tevens herin nerde hij aan de hulp, die Dreischor de gevolgen van de ramp le boven hielp komen. Tenslotte gaf dhr. Ver- .meulen vèmaf morgen de burge meester van het nieuwe Brouwers haven zijn raad de verzekering met blijdschap en dankbaarheid te zullen terugdenken aan de afgeslo ten periode. Wethouder L. M. Moermond (v.v.d.) was de eerste die zich in een dank woord tot de als raadsvoorzitter scheidende burgemeester richtte. Na dat hij namens de raad zijn tevre denheid had betuigd over hetgeen in de ambtsperiode van de heer Ver meulen in Dreischor werd bereikt, spraken achtereenvolgens in dezelfde geest de heren J. van der Doe namens de P.v.d.A.-fractie en J. J. RJaasse, namens de fractie van de christelijke kiesverenigingen. „Niemand van de heren meer?", vroeg tenslotte burgemeester Ver meulen. „Mijne heren, dan laat ik voor het laatst de liamet vallen 74. Niet alleen Johan was door het plotselinge remmen van de bus uit zijn evenwicht geraakt, ook het oude heertje was met zijn taartjesdoos en al van de bank geschoven. „Het gebak!" riep hij hees. „Het ge bak is mij ontschoten!" Johan kwam intussen moeizaam over eind. „Heb je de doos, Johan?" vroeg ba ron Bluff kortaf. „Onbeschadigd, meneer", antwoordde de knecht, en hij zette zich in postuur ter voorkoming van meer onheil. „Aha!" kraaide het heertje plotseling, en triomfantelijk haalde hij zijn ge baksdoos van onder een bank tevoor schijn. „Ik noop dat alle vruchtjes er nog in zitten", zei hij spraakzaam, „het is namelijk een speciaal soort gebak, dat ik hier heb, en Zo sprekend had hij de doos reeds bij na geopend, toen de bus weer remde. „O, gunst", sprak 'iet heertje, „hier moet ik er uit". En zonder de inhoud te controleren, verliet hij haastig de bus. Voorlichtingsavonden over nieuw rijtijdenbesluit In verband met het per 1 januari 1961 in werking treden van het nieu we rijtijdenbesluit voor het wegver voer, zijn door de N.O.B.-Wegtrans- port voorlichtingsavonden belegd. Woensdag- en donderdagavond, res pectievelijk te Middelburg en Goes. In Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen en Schouwen-Duivelancl worden deze voorlichtingsavonden in de eerste helft van januari gehouden. De avond te Middelburg stond onder leiding van dhr. L. Jotase, de avond te Goes onder leiding van de heer L. F. Boon. Beide bijeenkomsten wa ren goed bezocht. De secretaris van de N.O.B. Wegtransport in Zeeland, de heer Chr. Kars, gat een uiteen zetting van de voornaamste bepalin gen van het nieuwe besluit dat de chauffeurs en andere bemanningsle den van vrachtauto's, bussen en taxi's, waarbij hij zich beperkte tot de regelingen voor vrachtauto's. De heer Kars deelde mede. dat het nieuwe besluit is gekomen als ge volg van het overal merkbare stre ven naar arbeidstijdverkorting en voorts noodzakelijk werd. doordat het oude besluit daterend van 1939 te weinig soepelheid bezat om zich aan te passen aan de wisselen de omstandigheden in het wegver voer. Tenslotte wees hij bij het overzicht van de dienst-, werk-, wacht- en rusturen op de voordelen die het nieuwe besluit biedt boven het oude, alsmede op de andere beter te con troleren wijze van aantekening der gemaakte uren in het zogenaamde werkboekje. In het tweede deel der vergaderingen werden vele vragen van zeer uiteen lopende aard besproken, waarbij wel duidelijk de grote wisselvalligheden in het wegvervoer tot liting kwa men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8