Jubilea en afscheid bij de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg S AWE MA H.v. van uitvin |j| tot Zeeuwse Almanak HONDERDJARIGE APOTHEEK IN OOSTBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 DECEMBER-. 19G0 IN KANTINE VAN BEDRIJF J. Nijse onderscheiden met bronzen medaille in Orde van O.-N. Tijdens een bijeenkomst in de kantinezaal zijn vrijdag evenals vorige ja ren weer enkele werknemers van de. N.V. "Vit rite Fabriek te Middelburg gehuldigd in verband met hun 40-jarig of 25-jarig jubileum. Ook werd in een bijeenkomst afscheid genomen van enkele gepensioneerde werkne mers. die gedurende 47 tot en met 29 jaar hun beste krachten aan het Middelburgse bedrijf gegeven hadden. Een van hen, de heer J. Nijse.. die 47 jaar bij de Vitrite gewerkt heeft, werd daarbij onderscheiden met de bronzen eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau. Veertig jaar in dienst waren de he ren F. K. Korstanje en J. Meul- meester, beiden van de glasperserij. 25 jaar bij de Vitrite waren de he ren J. de Nooijer (glasperserij). K. Schuit glasovensen P. Steketee (kopermagazijn). De gepensioneer den waren de heren G. Aarnoutse (glasperserij). J. Bliek (hulzentrek- kerij. stellers). M. J. Hoogesteger (kantine), J. Nijsen (michinist), A. Philipsc hulzentrekkerij), W. Pluy- mers (sorteerafdeling). Eerst werden de jubilarissen gehul digd. Zij werden toegesproken door de commercieel directeur, de heer B. A. Hesselink, die namens de-di rectie van zijn grote waardering ge tuigde voor het werk, dat de jubila rissen als „steunpilaar" voor het bedrijf hadden verricht. De heer Hesselink herinnerde er hierbij aan. dat de drie werknemers, die een kwart eeuw in dienst waren, allen door de bezetters in het begin van de oorlog naar Duitsland gezonden wer den. Alle jubilarissen ontvingen ten slotte de gebruikelijke gratificatie, terwijl de directie de dames een bloemstuk aanbood. Namens het dagelijks bestuur van de ondernemingsraad voerde de heer P. Meliefste het woord. Hij wees er op, dat het personeel het samenspel goed wist te spelen. Daarom felici teerde de heer Meliefste de vijf werknemers niet alleen met hun ju bileum, maar hij dankte hen evenzeer voor de uitnemende wijze, waarop zij met hun collega's samenwerken. Voorts werden de jubilarissen nog gefeliciteerd door enkele chefs en ba zen van het bedrijf. De gehuldigdeu spraken hierna een dankwoord. Hoogtepunt Het afscheid van de gepensioneerden vond zoals gemeld zijn hoogtepunt in de koninklijke onderscheiding, die de heer Nijse ontving. De bronzen medaille wérd hem uitgereikt door wethouder J. W. Kögeler van Mid delburg. De vijf jubilarissen bij de Vitrite te Middelburg poseerden met hun echt genoten voor onze fotograaf. (Foto P.Z.C.) Centrale verwarming Nederstraat 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 IN MINEUR - Deze keer, de laatste maal in I960, een opening in mineur voor deze ru briek. De weegbrug aan de Steven- sluis te Nieuwerkerk verdwijnt van hél toneel. Na bijna driekwart eeuw te hebben gefungeerd, heeft de ver- Sadering van aandeelhouders beslist, at het beter is 0111 de brug op te heffen. De concurrentie is té groot. In de beginperiode floreerde de brug uitstekend, maar toen enkele honder den meters verder, aan het Nieuwe Veer ook een weegbrug werd ge plaatst, ging de andere zienderogen achteruit. Maar het definitieve einde kwam. toen de tramlijn Brouwers haven-Steenbergen werd geopend en DE LAATSTE De laatste, vandaag. Van dit jaar dun. Een kwestie van even diep ademhalen en we beginnen weer met frisse moed. Helemaal van voren af nan. Maar vandaag mogen we uit blazen, bij bisschopswijn en oliebol. Hier en daar gloeit nog een verlate kerstboom na, hoewel de jeugd reeds op pad is geweest om de dennebo- men in te zamelen, teneinde er van avond zo hier en daar een vreugde vuur ran te stoken. Hep U ker-st- bome?" vroeg ons persoonlijk een naar schatting zesjarige knaap. Hij ■miste een paar voortanden en toon de daardoor een treffende gelijkenis met Holle Pinkel. Helaas moesten wij hem teleurstel len, maar na nieuwjaar,-go beloofden wij hem, mocht hij terugkeren om ren paar kersttakken op te halen. Ijverig noteerde hij het adres, zodat we hem maandag, 2 januari 1061, kunnen verwachten. Met die kerst takken zal hij dan i960 definitief het huis uitdragen. Een mooie taak voor ren op Holle Finkei gelijkend knaap je. meenden wij. Maar zover is het nog met. Eerst nog de oliebollen, Wim Kan en de goeie wensen. De béste wensen zelfs, voor U allemaal. En tot volgend jaar 1 op het terrein van ..De Wereld" de i derde weegbrug verrees. EN IN MAJEUR Van mineur naar majeur is, op pa pier, maar een kleine stap. En in Zaamslag zal het er op drie januari zonder twijfel opgewekt naar toe gaan, als de heer A. de Visser de dag herdenkt, waarop hij 60 jaar geleden de gelederen van dc muziekvereni ging „Volharding" kwam versterken. Dat de heer de Visser zijn muzikale stokpaardje graag berijdt, blijkt wel uit het feit, dat hij in die zestig jaar maar ongeveer tien repetities gemist heeft. Daarom zal „Volharding" de jubilaris op 5 januari in een van de bijgebouwen van „Het Wapen van Zeeland" officieel de loftrompet ste ken over deze prestatie. De heer De Visser wordt dan namelijk gehul digd. JUBILEUM Al is dan met het vorige berichtje de spits afgebeten van de jubileummel dingen, die ook volgend jaar weer in deze hoek verschijnen, het jubileum van de padvinderij te Heinkenszand behoort nog tot 1960. Want hoewel de groepen „Sehout-bij-Nacht Door man" en „Guy de Fontgallandgroep" pas de eerste januari vijfMcn jaar bestaan, is dc viering van/deze fees telijke dag al achter de rug. Dat ge beurde deze week, toen beide groe pen gezamenlijk een binnenkamp- vuur hielden. Er werden leuke kamp vuurcreaties opgevoerd, vlotte liedjes gezongen, enthousiaste yells afge vuurd en spannende verhalen verteld. De avond werd besloten met enkele woorden van de voorzitter der beide groepen, mr. dr. A. J. J. M. Mes. PROPER. Als er gemeenten in Zeeland zijn, die het nieuwe jaar proper begin nen, zijn dat wel Wissenkerke, Kamperland en Gccrsdijk. Daar zijn dezer dagen namelijk gloed nieuwe vuilnisemmers uitgereikt. Want met ingang van 1 januari begint de gemeenschappelijke op haaldienst met de daarvoor be stemde auto, die tweemaal per week zijn rondje zal maken door deze dorpen. Hiervóór had de technisch directeur van het bedrijf, ir. J. P. Berdenis van Berlckom, er op gewezen, dat met de heer Nijse. die enkele maanden geleden reeds men pensioen ging, een stukje geschiedenis van de Vitrite vertrokken is. Zevenenveertig jaar heeft de heer Nijse bij het bedrijf gewerkt. „En als er iemand is. die bekend is met de modernisering van de Vitrite,"dan bent U het", aldus ir. Berdenis van Berlekom. Ondanks het feit. dat de heer Nijse reeds in september met pensioen is gegaan, „sloop" hij in de afgelo pen maanden nog wel eens de fa briek binnen om te zien hoe de za ken gingen. „U bent steeds welkom", aldus de directeur. Verder werd er op gewezen, dat de heer Nijse ook gedurende de oorlogsjaren onder moeilijke omstandigheden pal ge staan heeft voor de Vitrite. „Soms met gevaar voor eigen leven", aldus de heer Berdenis van Berlekom. Het verheugde de directie dan ook dat de plichtsbetrachting van de heer Nijse ook weerklank gevonden heeft hij de hogere autoriteiten. Dè heer Hesselink richtte zich ver volgens tot deheer Philipse. die, zich een even groot liefhebber toon de van zijn' werk als van de voet balsport. Na de heer Philipse, die 44 jaar bij het bedrijf werkte, kwam de heer Pluymers aan de beurt, die 39 jaar zijn krachten aan de Vitrite gaf. De heer Hesselink was verheugd, dat de heer Pluymers zieh bijzonder goed heeft aangepast aan de enorme ver andering. die in dc loop der jaren tot stand is gekomen. De heer Aarnoutse was 32 jaar aan het bedrijf verbonden en de heer Bliek 29 iaar, evenals de heer Hoo- gestegen. De lieer Hoogesteger was de baas van bet „vertrouwde punt" in het bedrijf: de kantine, ,,U heeft niet alleen al die tijd koffie geschonken'', aldus de lieer Hesselink, „maar U heeft oolc altijd overwicht op de be zoekers gehad". Zoveel aandacht De heer Kögeler zei in een toespraak verheugd te zijn, dat zoveel aan dacht geschonken wordt aan de ju bilea. Hij concludeerde daaruit, dat de afstand tussen directie en werk nemers niet groot is. „De directie is uitstekend op de hoogte van het persoonlijk leven van de werkne mers". aldus de heer Kögeler, die be klemtoonde, dat dit niet genoeg kan worden gewaardeerd. Tot slot werd het woord gevoerd door de heer A. Poortvliet, namens de personeelsraad. alsmede door de chefs en bazen van de gepensioneer den. Deze spraken nog een dank woord voor de laatste blijken van waardering voor hun werkzaamhe den. I Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllf li Hoofdredactie Prov. Zeeuwse Courant De Provinciale Zeeuwse Cou rant zal met ingang van 1 januari 1961 behoren tot de dagbladen, waarvan de redac tie geleid wordt door twee hoofdredacteuren Naast de huidige hoofdredac teur zal tot medehoofdredac teur worden benoemd de heer G. A. de Kok, thans adjunct- hoofdredacteur. Ten gerieve van onze lezers zullen de hoofdartikelen van onze huidige hoofdredacteur gemerkt worden met een ster en die van de medehóofd- redacteur met, een vierkant(M j rj Directie 1 Prov. Zeeuwse Courant. lllOIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW j Mej. A. E. G. van Waesberge in Rotterdam benoemd Sinds 1956 inspectrice kleuteronderwijs in Zeeland Vrijdagmïdadg heeft mej. A. E. G. van j Waesberge, inspectrice van het kleu teronderwijs in Zeeland en westelijk Noord-Brabant met het openen vail I een nieuwe r.-k. kleuterschool in 's-Heerenhoek haar laatste officiële I daad als inspectrice in'Zeeland ver- j richt. Met ingang van 1 januari is mej. Van Waesberge namelijk in ge lijke functie te Rotterdam benoemd na ruim vier jaar als inspectrice in Zeeland en westelijk Noord-Brabant te zijn werkzaam geweest. Op 1 november 1956 werd mej. Van Waesberge als inspectrice in, Zeeland en Brabant benoemd en in haar ambtsperiode heeft zij veel voor het kleuteronderwijs kunnen doen. Een gelukkige omstandigheid hierbij vormde het feit, dat in hetzelfde jaar van haar benoeming de wet op het kleuteronderwijs van kracht werd, waarbij het rijk het kleuteronderwijs volledig subsidieerde. Hierdoor werd liet mogelijk, dat velé nieuwe kleuterscholen werden ge bouwd of verbeterd. Gedurende haar ambtsperiode heeft de inspectrice in haar rayon bemoeienis gehad met zo'n zestig a zeventig nieuwe scholen, waarvan er vele door haar zelf offi cieel werden geopend. Veel waardering heeft mej. Van Waesberge voor de belangstelling, die er in Zeeland voor het kleuteron derwijs bestaat. „Wanneer deze be langstelling er niet was geweest had den wij ook niet tot de resultaten kunen komen, zoals deze thans zijn", aldus mej. Van Waesberge, die van mening is. dat in Zeeland op het ge bied van het kleuteronderwijs al veel bereikt is. Pensionering bij waterstaat De heer A. Slabber te Vlissingen. wa terstaatkundig hoofdambtenaar le klas bij de Rijkswaterstaat in het dis trict Vlissingen, gaat, ni i van 1 maart 1961 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. Na 7 jaar bij de N.V. Vitrite Fa briek gewerkt te hebben nam de heer J. Nijse vrijdag afscheid van het be drijf. Zijn verdiensten werden beloond met een eremedaille in brons in de Orde van Oranje-Nassau. De versier selen daarbij werden opgespeld door wethouder W. Kögeler van Mid delburg. Zittend mevrouw Nijse, die eveneens in de waardering voor haar echtgenoot deelde. ENIGE IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met zilveren eigenaar, de heer C. Fourdraine De apotheek van de heer C. Fourdraine te Oost burg wordt morgen honderd jaar! Een gebeurtenis die niet alleen in Oostburg, maar in heel West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal aanspreken, want tussen Breskens en Sluis, Cadzand en Terneuzen vindt men slechts één apo theek. En dat is de honderd jarige. Een opmei'kelijke co- incidentie is dan nog, dat de heer Fourdraine morgen als apotheker zijn zilveren jubi leum viert... Een feestelijk .begin, van een nieuw jaar! Vanzelfsprekend 1» de huidige apotheker niet; de man die de apotheek begon. En in Oost- burg is het minstens zo van zelfsprekend, dat liet huidige pand waarin de apotheek is on dergebracht, niet meer dat van een eeuw geleden is. Do enigszins gecompliceerde historie van de apotheek is echter nog goed na te gaan. De heer Fourdraine weet tenmins te precies te verhalen, dat in januari 1861 toen West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog zes apotheken telde zekere F. Plankeel. een man met een lange zwarte baard, die het grootste deel van- zijn uiterlijk liet raden, de apotheek op poten zette. Dat was in de buurt van de huidige Langestraat. Waar precies is niet te zeggen. Bloedzuigers De apotheker met de baard ver kocht onder meer petroleum, bloedzuigers en later benzine. In 1904 kwamen de doktoren naar Zeeuwsch-VIaanderen. die een apotheek aan huis hielden en dc apothekers, geschoold aan de kli nische school te Middelburg, gin gen de een 11a de ander weg. De lieer Plankeel stopte er in 1904 De heer C. Fourdraine, zilve ren apotheker in een gouden apotheek. Zijn vrije tijd is voor een groot deel gericht op dg archeologie. Hier beschouwt hij een gebruiksvoorwerp van duizeling wekkende oudheid. (Foto P.Z.C.) mee en opvolger werd dokter O. Prij, een eminent geleerde. In middels was de apotheek verhuisd naar de Markt en stond daar, waar nu ongeveer de telefooncel te vinden is. In 1934 verscheen de huidige apo theker, de heer C. Fourdraine op het Oostburgse toneel. Geen Zeeuws-Vlaming, maar een Rot terdammer, die in Utrecht stu deerde en via Culemborg naar Oostburg trok. De heer Four draine specialiseerde zich destijds op bactereologie en pathologische chemie „Het is er bij mij nooit van gekomen". Zijn prof. vroeg hem zijn vriend, apotheker Prij in Oostburg, enkele weken te vervangen. „Dan kan Prij met vakantie en neem fiots en zwem pak maar mee". „Niets te zwempakken „Er viel niets te fietsen of te zwempakken, maar ik heb Oost burg nooit meer verlaten", iuidt het commentaar van de lieer Fourdraine nu. „De heer Prij ging meer en meer met vakantie, we gingen een compagnonschap aan en per januari 1936 nam ik de apotheek over". „Ik voelde me als een Hollander, die naar Indië gaat", weet de heer Fourdraine zich te herinne ren van zijn tocht naar de Zeeuw se buitengewesten. Maar hij heeft de Zeeuws-Vlamingen goed le ren waarderen, kwam in 1950, na een bijzonder rommelige naoor logse tijd, in het nieuwe pand aan de Burchtstraat, waar hij zijn spaarzame vrije tijd met overgave wijdde aan lezen en archeologie in het bijzonder. Een kast met stenen wapens en gebruiksvoorwerpen van 300.000 tot 400.000 jaar geleden Is daar van een curieus en tastbaar be wijs. Uren zou hij er over kunnen vertellen, snel en gedetailleerd, deze zilveren apotheker in zijn honderdjarige apotheek te Oost burg. Thoolse havenarbeider door vallende kisten gedood In Rotterdam is vrijdagmiddag de 56-jarige havenarbeider J. Quaak uit Öud-Vossemeer dodelijk verongelukt. De heer Quaak kreeg tijdens werk zaamheden aan de Rotterdamse ha ven plotseling een stapel zware kis ten op liet lichaam en raakte daar door dusdanig bekneld, dat hij kort daarop overleed. De man was ge huwd, maar had geen kinderen. Voor vrijwillige verzekering Zeeuwse ziekenfondsen verhogen premies Met ingang van 1961 zullen dc pre mies voor de vrijwillige verzekering bij de meeste Zeeuwse ziekenfond sen worden verhoogd. Dat gebeurt in verband met de verhoging, die lan delijk wordt ingevoerd. Het ziekenfonds Walcheren te Vlis singen brengt de wekelijkse premie van f 2,10 op f 2,35. Het Algemeen Middelburgs Ziekenfonds verhoogt de premje wekelijks met een kwart je, waardoor ze konit van f 2,25 op f 2,50.. Een verhoging van 20 cent voert het ziekenfonds voor Noord- en Zuid-Beveland te Goès in. De premie komt daardoor op f 2,10. Het alge- ineen ziekenfonds voor Zeeuwsch- Vlaanderen in Terneuzen verhoogt het bedrag van f 2,65 tot f 2,80 per week. De premie van liet ziekenfonds Schouwen-Duiveland te Zierikzee wordt met ingang van 1961 niet ge wijzigd. Zij blijft gehandhaafd op /VWV\\\\WA\VVVS\VV\AVN v Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 6 en 7. VANDAAG. Middelburg Electro: geen voorstelling: City: Te lieet om aan le pakken. 19 uur, 13 jaar; Iyunstzaal Van Bontlicm en Jutting: schilderijenoxposilie, 9— 13 uur; Burgerzaal Stadhuis: exposl- lio Westvlaamsc schilderkunst, J0-- 18 uur; Prov. bibliotheek: tentoon stelling oude kinderboeken, .1012.30 13.30—18 uur. Vlissingen Luxor: Duikbootoperatie Zeehavik, 10 uur, 14 jaar: Alliambra: Makkers staakt uw wild geraas, 19 uur, 14 jaar. Goes Grand: Makkers slaakt uw wild geraas, 19 uur, 14. jaar, MORGEN. Middelburg City: Jerry hou je roer recht, 20 uur. a.l.: Electro: Te heet 010 aan te pakken. 15.30, 19 en 21,15 uur. IS Jaar; Burgerzaal Stadhuis: Wcst- vlaamse schilderkunst, 13—17 uur. Vlissingen Luxor: Duikbootoperatie Zeehavik, 15. 19 en 21 uur, 14 Jaar: Alliambra: Makkers staakt uw wild geraas, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Goes Grand; Makker» staakt uw wild geraas, li. 19 en 21 uur, li Jaa*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2