HOOGTEPUNTEN van jonge leventje passen in patroon van Zeeuwse gebeurtenissen... Verhaal van een héél klein jongetje Weggelopen In het patroon Drukte bij 14 pond Nieuwjaarskind van één jaar 12 juli de „Pax" op het strand bij Westkapelle omhoog voer en daar dagenlang een gevecht voerde te gen water en zand. Augustus bleek in alle opzichten een vruchtbare maand voor de jeugdige inwoner van Goes, die de 7e tweemaal heel duidelijk het woordje „mama" uitsprak en zelfs rechtop ging zitten in de wagen, de 11de zijn eerste verhuizing meemaakte van de Grootstraat naar de Leliestraat en de 31e zo waar rechtop ging staan in de box. •De voor Reimondje zó vruchtba re maand, luidde voor de boeren in Zeeland een periode in van grote moeilijkheden. Het zo veel geroemde en vruchtbare Zeeuwse land, won op vele sectoren van het modderfront de strijd tegen de boer, die veel en zwaar werk kregen te verzetten. Reimondje nam er toen echt zijn gemak van, want waar leer je tenslotte voor zitten. Toch om eens te kunnen uitrusten September, met zijn Belfort feesten in Sluis, zijn fruït- corso in Goes en oester- en mosselfeesten in Yerseke, liet on ze Goese baby onberoerd. We kunnen dat evenwel niet zeggen van de opening van de dam door de Zandkreek bij Kat- seveer. Blijkbaar is hij zo ge schrokken van de consequenties, die dat voor de Xoord-Bevelan- ders heeft, dat hij enkele dagen later pardoes uit zijn bed viel in plaats van een middagslaapje te doen. Of Reimond plannen heeft zich over enkele tientallen jaren op te werpen voor de belangen van de gemeenten, weten we niet, maar wel staat vast, dat hij slechts en kele dagen nadat drie wethouders in Goes waren weggelopen, het geraden vond Goes te verlaten en een frisse neus te halen in Utrecht. Uiteraard in gezelschap van zijn moeder en door middel van de Nederlandse Spoorwegen. Reken maar, dat alles wat zich buiten de trein afspeelde zijn be langstelling had. Vanzelfsprekend het meest de hoe-hoe's" of hoe die beesten in de kindertaal heten. Zo ontmoetten wij Raymondus Livinus Willemse enkele weken geleden. Zijn rossige kuif ging een beetje rechter opstaan onder de belangstellende blikken van twee vi'eemde heren, van wie één een Iichtschietend fototoestel bij zich had. Het ijs was echter al spoedig gebroken en onbekom merd kroop Reimondje door de kamer op zoek naar speelgoed. Het gaf de fotograaf gelegenheid een actie-plaatje te- maken van het jongetje aan wie dit verhaal en deze pagina is gewijd. Een jongetje, dat op nieuw jaar jarig is en met recht een zondagskind genoemd kan worden. In hem willen we de gehele baby-stand in Zee land hulde brengen. En de beste wensen voor 1961. Dat ze nog vele ponden mogen aankomen Een zomerse foto op 4Vi maan den oude leeftijd. Reimond Willemse morgen één jaar in zijn geliefkoosde houding. DIT is het verhaal van een héél klein jongetje. Een knaapje, een baby nog, waar oppervlakkig gezien geen verhaal in zit, zoals dat in journalistieke termen heet. Trek hieruit echter geen verkeerde conclusies Dit verhaal bewijst, dat ge geen burgemeester of wet houder (hoe vaak staat daar tegenwoordig niet het woordje „ex" voor) moet zijn, om in de krant te komen. Zelfs jongetjes van nog geen jaar kunnen dat (voor) recht voor zich opeisen. Het moeten dan wel bijzondere jongetjes zijn, zult ge opmerken. Tof op zekere hoogte, ja. Maar wij vragen geen wonderkind geen concertmees ter op de aanvallige leeftijd van 11 maanden, ook geen record houder op de honderd meter. Neen, niets van dat alles. Het moet slechts aan één voorwaarde voldoen. Hef moet op 1 januari van het jaar I960 het levenslicht hebben aanschouwd. Ziedaar het gegeven 1 januari i960. Gevraagd een bore- lingske. Het antwoord na een intensieve speurtochtRay- mundus Livinus Willemse roepnaam Reimond. Ha, gelukkig, zult ge zeggen. Want geef het maar eerlijk toe even dacht ge, dat we er een Romeinse veldheer of een senator bij wilden slepen. >jiks hoor De naam Willemse kan die Hollandser klinken? heeft U alweer gerustgesteld. Raymundus Livinus Willemse, jongste zoon uit een gezin met drie kinderen in de Leliestraat 119 te Goes, is geboren op 1 januari 1960, des middags om kwart over vier. Een verhaal dus over dc beleve nissen van de blauwogige, rossig gekuifde Reimond, die al stevig met zijn beide benen op de grond staat en elke bezoeker met een vriendelijke glimlach verwel komt. Belevenissen van een baby Wat valt er te beleven Doet een baby wel eens wat an ders dan slapen, drinken, luiers vuil maken en huilen Ge zoudt geneigd zijn te zeggen 't Klopt Meer is er niet. f jh nee En het eerste glim- lachje van baby, zijn eerste tandje, zijn eerste schuchtere po ging recht op te gaan zitten, ver volgens kruipen en daarna staan en niet te vergeten de eerste keer, dat hij „mama" zegtf liet zijn al le luisterrijke gebeurtenissen, die het eerste levensjaar van baby be heersen én dat van de andere ge zinsleden. Hoe belangrijk zo'n eer ste levensjaar voor de ouders is, moge blijken uit het feit, dat er voedings-, vaccinatie- en aller liande andere lijsten raw de jong geborene worden aangelegd. Met Reimond Willemse is het al niet anders gegaan en het merk waardige daarbij is, dat de hoog tepunten in zijn jonge leventje zo precies passen in het patroon van de gebeurtenissen in Zeeland, rj tymundus Livinus zal zo f\ lijkt het ons - - zich niet gauw druk malcen. Immers, hij heeft bij zijn geboorte getoond bepaald geen haast te hebben. Veertien dagen over tijd kondigde deze nieuwe wereldburger zich aan, maar als compensatie bracht hij een gewicht mee van om en nabij de negen pond. Misschien heeft het lawaai, dat opgeschoten jongelui op oudejaarsavond in Vlissingen en in Zaamslag veroor zaakten tde politie moest zelfs charges uitvoeren hem wakker geschud en hem doen besluiten de grote sprong naar de koudq en harde wereld te wagen. Toen dc jonggeborene eenmaal veilig in de wieg lag opgeborgen en het gezin weer tot rust was gekomen, deed de vraag zich voor welke naam hij verder zijn hele leven met zich zou moeten voeren. Erg moeilijk was het niet, heeft de vader van Reimond. de chef van het versterkersstation der P.T.T. te Goes, B. Willemse, ons verteld. Dc heer Willemse, die een groot bewonderaar is van de kunstschilder Raymond Kimpe in Middelburg, besloot zijn (derde) zoon te noemen naar het voor werp van zijn bewondering. Hij plaatste er de Latijnse uitgang ..us" achter. Daarmee sloeg de heer Willemse twee vliegen in één klap, want tevens vernoemde hij zijn zoontje naar de Heilige Ray mundus van Pennafort, die in 1275 is overleden. De tweede naam vormde al evenmin een probleem. De chef van het Goese verster kersstation had eens de levensge schiedenis gelezen van de zende ling Livinus, êen Ierse bisschop, die het Christendom in de Vlaam se landen kwam prediken en in 657 bij Sint-Lievens Essche werd vermoord. Het verhaal heeft hem toen sterk aangegrepen. Twee dagen na zijn geboorte werd de stevig gebouwde Reimond ten doop gehouden, bij welke gelegenheid hij zijn eerste openbaar concert heeft ge geven. Of dat beloften Inhoudt voor de toekomst, weten we niet. We waren voornemens het in sep tember aan Eduard Flïpse te vra gen, maar die hebben we toen jammer genoeg niet gézien in Goes „Een vriendelijk jong, dat nu al ondeugend begint te worden", zei de moeder van Reimond over haar jongste zoon. die op 15 ja nuari zijn eerste „bewuste lachje" zo omschreef een trotse vader het produceerde. Waar Rei mond reden had tot lachen, was dat op die dag bepaald niet het feval bij een postbesteller uit luiskil, die fietsend over de lan delijke wegen van zijn woonplaats plotseling een vreemd voorwerp uit de lucht zag dalen. Het was gelukkig geen vliegende schotel of ruimtekruiser van een onbe kende planeet. Het bleek een bal lon, die voor militaire doeleinden werd gebruikt. Aan twintig februari heeft de toen al enkele ponden zwaarder ge worden Reimondje, zoals zijn vijf- Jarig broertje hem noemt, minder aangename herinneringen. Door een of andere duistere oorzaak kreeg hij een ontsteking op zijn kin, die bijzonder onaangenaam was en koorts verwekte. In te genstelling tot het parmantige Goese ventje hebben veel lieden uit Zcelaud juist aangename her inneringen aan die 20sle februari, want toen het mag hier nog wel eens gememoreerd worden trad het Amsterdamse Journalis tencabaret met een klinkend ca baretprogramma voor het voet licht in „Britannia" te Vlissingen, dat bij menig bezoeker de tempe ratuur een paar graadjes opdreef. De tijd heelt alle wonden, zegt een bekend spreekwoord. Als hij kon, zou onze Reimond er over mee kunnen spreken. Zijn kin wordt al lang niet meer ontsierd door een kwaadaardige ontsteking. Met het verstrijken van de weken kwam de jeugdige Góesenaar meer en meer op dreef en hij koos uitgerekend de tweede paasdag uit om met de opbouw van zijn gebit te beginnen. De eerste on derste snijtand „kondigde" zich op die dag aan, evenals trouwens de zomer, die duizenden en duizen den naar de Zeeuwse stranden lokte. Wat was me dat een warm dagje! Zesentwintig april. De heer Willemse schrijft in zijn dagboek: ..Reimond weegt al J 'f 'pond. Hij groeit dus als kool. Js over het algemeen een vriendelijk ventjeWaarmee hij niets teveel heeft gezegd, hébben toe zo even kunnen constateren. De maand mei bracht een grote drukte in Middelburg in verband met de opening van de abdijge bouwen door Hare Majesteit -Ko- Terwijl de gezagscrisis in Goes zich naar 'n climax bewoog en zich in de gemeenteraadsvergaderingen van deze stad soms heftige tone len afspeelden, mocht Reimondje op 29 juni voor het eerst in de box. Een bewijs van zijn groter worden. Ook groter werden de moeilijkheden in Goes, die nadat Rüimoiid allang weer zijn bed had opgezocht, culmineerden in de „in greep" van Gedeputeerde Staten van Zeeland, welk college die avond aankondigde een onderzoek naar de gezagscrisis in Goes te zullen instellen. Ongetwijfeld droomde de kleine Reimond van een box vol mooi speelgoed, ter wijl tegelijkertijd bij de Goese be volking de overtuiging won, dat in de gemeentelijke overheid met vuur werd gespeeld. De volgende dag presteerde de inmiddels een half jaar oude ba by het zich om te keren in de box. Na op 10 juli in het bezit te zijn gekomen van nog twee tandjes, kreeg hij twee dagen later op 12 juli de bekende cocktailprik tegen diphtherie, tetanus en kink hoest. Hij had er zonder meer vrede mee. vertrouwde zijn moe der ons toe. Reimondje zal er wel niet bij stil gestaan hebben, dat op ningin Juliana. De schijnwerpers waren gedurende enkele dagen op de Zeeuwse hoofdstad gericht, hetgeen blijkbaar voor de op 1 januari geboren inwoner van Goes reden ivas om zich kalm te hou den. Althans het dagboek vertelt dan niets over zijn escapades.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 23