PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie doden neerstorten van Nederlands lesvliegtuig Belgische stakingen eisen een dode Serooskerke (Sch) vandaag voor het laatst Neerlands kleinste gemeente GEDESERTEERDE LEGIONAIRS OP SCHIPHOL GEARRESTEERD 203e jaargang - no. 308 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 53-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. NA START VAN VLIEGVELD EELDE Gelukkige wegenwachter: vlieger komt er doorheen Doortastende wegenwachter redde vlieger uit brandend wrak Gistermorgen is bij een landing op het vliegveld Eelde een Beecraft-les- vliegtuig van de rijksluchtvaartschool verongelukt. Drie inzittenden kwa men om het leven. Een leerling-vlieger werd zwaar gewond. Om het leven zijn gekomen de 39-jarige ongehuwde instructeur-vlieger II. Schnitger uit Haarlem, de 23-jarige leerling-vlieger S. C. Alberda uit Santpoort en de 20-jarige leerling-vlieger F. W. A. L. van Staa uit Arnhem. Zwaar gewond is de leerling-vlieger M. J. W. Stassen te Maastricht. Laatstgenoemde werd door de wegenwachter H. Schut uit Haren, die patrouilleerde tussen Assen en Groningen, en het vliegtuig in een weiland zag neerstorten, gered. Hij liet zijn w.w.-motor in de steek en begaf zicli to snel mogelijk naar het verongelukte toestel. Hoewel het wrak reeds lievig brandde zag de wegenwachter toch kans de leerling-vlieger, die be klemd zat, te bevrijden. De heer Schut liep bij dit reddingswerk brand wonden op. Het jaar Hit Jaar 1960, dat thans ten einde loopt kan op velerlei wijze omschreven worden. Wat Ne derland betreft zou men het een welvaartsjaar kunnen noemen. Maar internationaal was het zeker geen welvaartsjaar. Er waren vele volkeren, die hot niet verder brach ten dan een minimaal bestaan op de rand van de nooddruft. Men zou 1960 ook kunnen aanduiden als het jaar van Afrika, omdat vele nieuwe staten in dal gedekoloni seerde werelddeel* onafhankelijk werden. De invloed echter van die nog - zwakke staten is zo ge- gering, dat ze het wereldbestel nau welijks beïnvloeden. Ongetwijfeld is 1960 een jaar van mislukte conferenties geweest en dan in het bijzonder van de mis lukte topconferentie, maar is de we reld daardoor zoveel dieper in de moeilijkheden geraakt? Neen, dat viel. achteraf wel mee. De spannin gen politiek, militair.en econo misch - - duurden voort, doch tot gevaarlijke overspanningen kwam het niet.althans nog niet. Ernstige rampen deden zich voor in verscheidene landen, maar toch weer niet zo ernstig, dat men zou kunnen spreken van een rampjaar voor een belangrijk deel van de wereld. Zo is er tegen elke omschrijving van hèt jaar 1960 wel enig be zwaar aan te voeren en mis schien is het daarom beter van een „grootscheepse' 'omschrijving af te zien en tot een bescheiden aandui ding te besluiten. Het jaar 1960 was een jaar van stij gende produktie in nagenoeg de ge hele wereld en al was er dan geen algemene welvaart toch werden overal de levensomstandigheden van de mensen wel iets beter. Op de terreinen van de wetenschap, het onderwijs en het godsdienstig leven werden belangrijke activiteiten ontplooid, die tot verheuging stem den. Bij het toenemen van het wereldver keer en de snelle uitbreiding van de communicatiemiddelen was er on danks alle conflicten een groei ende toenadering tussen de volke ren. Het zou van ongemotiveerd pessi misme getuigen, wanneer men het jaar 1960 zou aanduiden als een teleurstellend jaar. Misschien heeft 1960 niet de vervulling ge bracht van grootse verwachtingen op hel gebied van. de wereldvrede, van de broederschap onder de men sen en van de welvaart en veilig heid voor allen. Maar verwachtingen kunnen ook te hoog gespannen zijn...... Als de mensheid vooruitgaat, dan kan dat slechts stap voor stap! Blikken we terug op 1960 dan is er véél geweést, waarvoor men dankbaar moet zijn...... in het hijzonder in Nederland, dat zonder twijfel een welvaartsjaar meemaak te. Die dankbaarheid kan dan tegelijk de grondslag zijn voor de goede moed, waarmee Nederland het jaar 1961 ingaat. Er kan in dat jaar veel goed werk verricht worden, vooral wanneer dat werk met ver trouwen op de toekomst, krachtig wordt aangevat. De schaduw van de wat vage kabi netscrisis behoeft niemand te be letten, in dc nabije toekomst voor Nederland naast de duistere plekken ook lichtglansen te zien Daarom voor 1961: hebt goede-moed'. Het ongeluk gebeurde omstreeks twaalf uur. De tocht was één der laatste vluchten van de school in dit jaar. Gistermiddag zouden de lessen worden onderbroken tot na de jaar wisseling. Volgens ooggetuigen zou het lesvlieg- tuig vrijwel onmiddellijk na de start Uiterlijk onbewogen zit we- fl genwachter Schut in een ge- '§f makkelijke stoel in zijn huis te Haren. Slechts een verbon- den hand herinnert aan het avontuur dat hij vrijdag om- s streeks het middaguur had, Loen hij, rijdend tussen Gro- m M ningen en Assen, een toestel zag neerstorten in een wei- land. Wegenwachter Schut rende op de vuurzee toe en zag, naar n s hij vertelde, tussen de ver- wrongen massa een man die zijn schouders bewoog. Schut wist met blote handen een paar gloeiende staalkabels weg n te rukken en de man te be- H vrijden. Hij doofde de kleren van de vlieger en van hem- zelf, waarna een arts eerste hulp verleende. Anderhalf uur na de ramp zat H hij thuis bij de kachel. Hij H voelt zich geen held. Zijn eni- ge commentaar is: „Wat ben e| ik blij dat ik dat heb kunnen n ee doen. Als hij er maar doorheen komt". In de loop van de avond vernam de wegenwaeh- rr Wij vernemen dat dit ongeluk het ter. dat hij een mensenleven eerste zeer ernstige ongeval is had gered. De ernstig gewon- =e sinds zes jaar. Wel is er de afge- de leerling-vlieger zal er men- lopen zomer een ongeluk gebeurd selijkerwijs gesproken door- met een Saffire. maar dit werd, jp heen komen. Schut is er ziels- hoewel er een leerling het leven gelukkig mee. De commissaris bij verloor, beschouwd als een be- der koningin in de provin- drijfsongeval. Het laatste ongeluk cie Groningen zal de mensen- met een vliegtuig van het type, redder persoonlijk komen dan- dat gisteren neerstortte,' had in ken. 1949 plaats. Daarbij kwamen ze- ven personen om het leven. ll|igillMI|lll!HII||llll!lllimi|M Foto: brandweer en ambulancewu- gens op de plaats des onheils. In het midden de verongelukte )rBeech- craft". „OPROERIGE BEWEGING" tuig vrijwel onmiddellijk i van het vliegveld Eelde met moei- lijkheden te kampen hebben gehad, j ^-a vjer dagen van betogingen en TJrtf. lrnnrrlo t ovn O" 71-1 o r rl,. O- - Premier Eyskens denkt niet aan aftreden Het vliegtuig keerde terug naar de richting van het vliegveld, maar zou daarbij in een bocht zoveel hoogte hebben verloren, dat het in aanraking kwam met een paar boomtoppen en vervolgens tegen een boom vloog, waarbij een vleugel van de Iwee- motorige eendekker brak. Ooggetuigen zagen daarna bet toe stel ondersteboven keren, over een brede sloot zeilen en tenslotte met de kop een hoek van 90 graden ma kend, in een weiland terechtkomen. Direct nadat het vliegtuig de bodem liad geraakt, sloegen hoge vlammen op. De havendienst van het vliegveld, de brandweer, personeel van de rijks luchtvaartschool en de gemeentelijke geneeskundige dienst van Groningen Werden spoedig van het gebeuren ver wittigd en rukten met groot mate rieel uit. Het vliegtuig lag in een moerassig gebied in de omgeving van de Noord-Willemsvaart, hemelsbreed niet ver van het vliegveld Eelde. Onderzoek Twee verkoolde lijken werden vrijwel direct gevonden. Het derde stoffelijk overschot werd na enige tijd zoeken in het wrak aangetroffen. Het gebied waar het toestel was neergekomen, werd terstond afgezet Een uit vier man bestaande commissie van voor onderzoek van de rijksluchtvaart dienst stelde in samenwerking met de rijkspolitie een onderzoek in. relletjes is gisteren in België het eerste slachtoffer gevalen. Premier j Gaston Eyskens heeft op een pers- j conferentie gesproken va „klaarblijkelijke opstaudïge ging". Van regeringszijde werd me- i ih-gedeeld dat één man werd gedood en een ander gewond door revolver schoten die op een menigte van 2000 betogers waren afgeschoten onmid dellijk nadat bereden rijkswachters met getrokken sabel een charge had den uitgevoerd. De betogers hadden met stenen gegooid en ruiten inge slagen. Het was het ernstigste incident sinds het begin van de huidige crisis. Hoe wel de regering er met nadruk op wees dat nog niet was bevestigd of de, slachtoffers hadden deel geno men aan de relletjes en dat de rijks wachters niet met vuurwapens wa ren opgetreden, kan men wel ver wachten dat dit incident de spannin gen zal verhogen. De dodelijk getroffen man werd dooi de politie geïdentificeerd als Fran- gois Vandertfappen, oud 30 jaar, van beroep huisschilder. Hij woonde in de Brusselse voorstad Ixelles. Vander- trappen werd in de borst getroffen en stierf op weg naar het ziekenhuis. De man die verdacht wordt de scho ten te hebben gelost, is Pierre Lerat, 32 jaar. Lerat die getrouwd is en 2 kinderen heeft, zou van beroep ver- keersdeskundige zijn. Volgens de po litie had hij zeven schoten gelost. Bij de onlusten in Brussel werden bovendien drie personen zodanig gewond dat zij in hét ziekenhuis moesten worden ongenomen. Ver der werd een rijkswachter ernstig gewond en verscheidene collega's licht gewond. Oproerig een Qp zijn persconferentie die door meer bewe- 'oran honderd buitenlandse journalis ten werd bijgewoond, zei Eyskens; „het zou niet geheel juist zijn de staking opstandig te noemen. 'Maar sommige aspecten ervan, zoals de ge pleegde gewelddaden, duiden klaar blijkelijk op een oproerige bewe ging"- Hij voegde eraan toe dat hij er niet aan dacht af te treden en dat zijn regering vastbesloten was de orde en rust te handhaven pn volgende week te trachten de versoberings maatregelen in 't parlement goedge keurd te krijgen. Eyskens die door koning Boudewijn kort na diens terugkeer uit Spanje in audiëntie was ontvangen, deelde mede dat de koning niet van plan was een radiotoespraak te houden zoals was gemeld. Hij ontkende ook dat hij de koning had verzocht te rug te komen. De Belgische premier antwoordde in drie talen Frans, Engels en Ne derlands op de in rap tempo op hem afgevuurde vragen. Op de vraag of hij de staat van be leg zou afkondigen indien de ge weldplegingen een driegender karak ter zouden aannemen, antwoordde hij dat het voor de regering wettelijk niet mogelijk is zulks te doen. Hij Op Schiphol zijn vrijdagavond twee uit het vreemdelingenlegioen gede serteerde Nederlanders gearresteerd. Het waren de 22-jarige N. van H. (links) uit Oosterhout, en de 31-ja- rige J. B. D. (rechts) uit Den Haag. De Haagse rechtbank had voor J. B. D. onmiddellijke gevangenneming bevolen. Prins Bernhard en beide prinsessen in Oostenrijk Prins Bernhard en de prinsessen Ire ne en Marijke zijn vrijdagavond in Lecli in Arlberg (Oostenrijk) aan gekomen voor een vakantie van on geveer een week. Gratificatie P.T.T. Evenals het vorig jaar zal ook over 1960 aan het lagere en middelbare P.T.T-personeel een gratificatie wor den toegekend op basis van het bij P.T.T. bestaande stelsel van perso neelsbeoordeling. Dc regeling heeft dit jaar enige wij ziging oudergaan en komt thans neer op een gratificatie van rond een week loon voor degenen die „goed" zijn beoordeeld en van rond twee we ken loon voor hen die als „uitste kend" zijn gekwalificeerd. Deze belo ningen zullen in de loop van januari worden uitbetaald. Vijf april opening Nieuw-Guinearaad Het gouvornementsvoorlichtingsbu- reau in Hollandia heeft vrijdag mee gedeeld dat de datum van de officiële opening van de Nieuw-Guinearaad thans definitief is vastgesteld op vijf april 1961. voegde er evemvel aan toe dat de regering andere middellen ten dienste staan om een ernstige noodtoestand het hoofd te bieden. Eyskens zei voorts dat het „zeker" was dat de stakingsactie was begon nen als gevolg van agitatie door communistische cellen. De socialis tische partij moet echter de grootste verantwoordelijkheid ervoor dragen, voegde hij eraan toe. SEROOSKERKE op Schouwen 1 is vandaag, oudejaarsdag, ooi- het laatst Nederlands kleinste gemeente. Morgen behoort liet I tot de dorpen, die met elkaar de gemeente Westerschouwen zullen vormen: Haamstede, Burgh, Renesse, Noordwelle en Serooskerke. Het heelt zijn j zelfstandigheid waardig prijs gegeven. Het halve dorp was gisteren, vrijdagavond, uitgelo pen, om te luisteren naar de afscheidsrede van de 69-jarige heer J. Klompe, die sinds 1930 raadslid van Serooskerke is ge weest, sinds 1923 wethouder en sinds 1955 waarnemend burge meester. Het halve dorp: dat is "ui Neerlands kleinste gemeente maar een handvol mensen, want het inwonertal bedraagt 179. Nog geen honderd mensen dus, die op de publieke tribune hadden plaatsgenomen, toen de heer Klompe als burgemeester met een forse ha merslag de laatste vergadering van de Serooskerkse gemeenteraad open de. Men had op zo'n toeloop, geve- P.Z.C.-oudejaarsnummer TER GELEGENHEID van de jaarwisseling vandaag een ex tra uitgebreid P.Z.C.-zaterdag- nummer, met naast de gebrui kelijke rubrieken zoals letter kundige kroniek en kunst, ra dio en t.v., feuilleton. Barend Zwerfmans en kinderkrant (met uitslag kerstpuzzel) o.m. „een heel oude" jeugdpagina; Zeeuws jaaroverzicht-in-teke- ningen, een terugblik op Zee land honderd jaar geleden nog steeds geen nieuws onder de zonde levensloop van zes oud-leerlingen van de Vlissingse h.b.s. (eindexamen. 1935het verhaal van een héél klein jongetje en voorts nog binnen- en buitenland in 1960 in woord en een enkel, markant beeld. vwvvv\*\*vvvvvv\*vvvvvv KORTE PREDIKATIE ,J)e eeuwige God is U een woning". Deut. 33 27. Wanneer Mozes dit voord uitspreekt is het einde van de woesliptreis voor Israël in het zicht. Men krijgt dan te horen wat God voor Zijn volk wil zijn: God is Israël tot een woning. Deze beeldspraak moet de mensen wel hebben aangesproken. Jarenlang had men in tenten geleefd. De be zwaren daarvan had men gekend. Men was er kicetsbaar door geweest. Maar in Kanaiin hoopte men in echte huizen te kunnen wonen. Dat gaf een gevoel van veiligheid. Mozes wist echter dat deze veiligheid zeer betrekkelijk was. De kwets baarheid zou daardoor niet opgehe ven worden. Moeite en strijd zouden er steeds zijn. Daarom worden de mensen opgewekt om naar omhoog te zien. God wil voor hen tot een woning zijn. Geborgenheid is er in Hem. Wat God voor Israël heeft willen zijn, wil Hij ook voor ons zijn. Al te goed weten wij, dat ons leven kwets baar is. Nooit kunnen wij het zo ma ken, dat wij zonder strijd, zonder angst kunnen leven. Er is altijd wel ergens een spannende situatie, die volkeren en afzonderlijke mensen tot een bedreiging is. Maar ïcij mogen zien op Hem, die onze Beschermer wil zijn. Bij de jaarwisseling houden véle din gen ons bezig. Misschien hebt IJ het in het afgelopen jaar erg moeilijk aéhad. Misschien ziet U naar een lege plaats. En dan de gebeurtenis sen in de wereld! Wij kunnen het heus niet nalaten de vraag te stéllen: wat gaat de toekomst ons brengen Maar wij hebben de belofte: er is voor ons geborgenheid in God. Dit weten wij door de komst van Chris tus. In Hem treedt het aan het licht, dat God ernst maakt met ons leven. Tijdens een zeereis stak plotseling een sterke storm op. De passagiers maakten zich ongerust. Het dochter tje van de kapitein, dat ook aan boord was. werd wakker en vroeg wat er gaande was. Men vertélde haar dat het hevig stormde. Toen vroeg het kind: „Is vader boven?'' ..Ja", luidde het antwoord. .JDan is het goed", sprak het kind. Vaak stormt het in het leven. Maar de eeuwige God is ons tot een wo ning. Daarom kunnen wij vertrou wen hebben. Oostkapelle. E. R. O.Richard. kend: de raad pronkte 'voor deze 1 bijzondere bijeenkomst op het po dium van het Dorpshuis en in de I zaal zat het halve dorp. Een merk- waardige situatie. De voltallige raad met de ge- I LAATSTE RAAD SEROOSKERKE meentesecretaris tegen een de- (S) cor, dat een knusse Nederlandse j het halve dorp was er ook huiskamer suggereerde en een 1 zaal rol mensen, die -wat •- ïngeto- Zie slot pag. 6 kol. 1i HIER EN" DAAR EEN BUL Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen, maar ook hier en daar een bui, matige tot krachtige wind tussen znid en zuidwest. Zachter. ZON EN MAAN 1 januari Zon op 08.48 onder 16.39 Maan op 16.46 onder 07.54 2 januari Zon op 08.48 onder 16.40 Maan op 17.38 onder 08.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1