JEUGDIG ALLERLEI VOOR EENIGE WOORDEN BETREFFÜ\UË DE Onze nieuwste films DE VOET WÜHDT ZICHTBAAR.... lie ilHine in jii|ie-iiilotle Correspondentiehoekje Nu hier ter stede een lokaal comité is opgericht van de Ned. pad verkennersorganisatie, zullen wij het doel van de padverkenners nader omschrijven. We nemen daar voor eerst het een en ander over uit de brochure „Een pad vindersvereniging" (Boy Scouts), uitgegeven door dr. G. W. S. Lingbeek, oud-leider der eerste Nederlandse ambulance in den Zuid-Afrikaanschen oorlog en Gos. de Voogt, Journalist. Daarin vonden we onder het hoofd „Voor de ouders en de ouderen" een artikel waaraan het volgende is ontleend min Met Een scout is eigenlijk een militai re spion of verkenner. Het woord spion in de goede of nuttige be- teekenis opvatten. Toen Jameson in Transvaal zou vallen zond Rho des eerst den bekenden Ame- rikaanschen scout Burnham en later tal van anderen, die Trans vaal verkenden, terwijl de boeren er niets van schenen te begrij pen. Maar Baden Powell gaf aan het woord een uitgebreider betee- kenis. Volgens hem is boy-scout of Padvinder een jongen die zich onder allerlei omstandigheden weet te redden, die geleerd heeft strenge plichtsbetrachting, opof ferende, steeds tot hulp bereide naastenliefde, die de handen uit de mouwen kan steken, practiseh is en practiseh doet, die gehoor zaamt zonder te vragen en tucht en ordezin heeft geleerd. We moeten nu de vraag onder de ogen zien, of het voor ons wel zo erg nodig is, tot eene organisatie, als boven genoemd te besluiten. Onze gouden eeuw is lang voorbij. Zeker, wij zijn ge- eclipseerd door de grote na ties rondom ons; is dit de eenige reden dat wij thans tevreden moe ten zijn met de piccolo die wij thans bespelen in liet concert dei- volkeren Hoe staat het thans met deu volkskanker bij ons, met het ge brek aan patriotisme, aan goede burgerschap? Het zijn de hoofd zaken van het verval. Resultaten zijn kosteloos trouwen, kosteloos bevallen en kosteloos naar school, gaan. Het werkloozen-vraagstuk vraagt vooral in den winter, de aandacht van allen. Waar is de ondernemingslust ge bleven van onze voorvaderen, de jongens van Jan de Witt? Is ex- geen plaats voor duizenden van ons in Oost- en West Indië? Met eene kolonisatie van de berg streken in Indië is men nog nooit ernstig begonnen. Duizenden van ons met energie en opgewekten zin, die zich het karakter en den wil om te slagen van den echten padvinder hadden eigen gemaakt, zich geoefend hadden in zelfbe heersing en matigheid en reinheid in alle dingen hadden betracht, zouden daar immers een bestaan kunnen vinden! Wij moeten „ka rakter" leeren, de gewoonte om goed te denken en goed te han delen. Wat wij bier willen be spreken is karakter vorming in den kritie ken leeftijd van 12-18 jaar, in de ontwikkelingsperiode van kind tot man of vrouw. Onze jeugd gaat er niet op voor uit. De Hollandsche straatjongen is een berucht type en het beeld van Hollandsche „Apachen" komt ons niet eens zo heel onmogelijk meer voor. En toelv zijn onze' Hol landsche jongens nog „Holland sche" jongens, van het materiaal gemaakt waaruit mannen kunnen groeien. Onze geschiedenis en de Boerenoorlog hebben dit genoeg bewezen! Ze zijn, voorzover ze goed opgevoed zijn, vol geest en enthousiasme, volhardend en dap per, kunnen zich beter aanpassen aan de moeilijkheden van het veldleven dan vele anderen men moet ze alleen maar goed lei den om er goede burgers van to maken. En hoeveel van dal goede materiaal gaat niet verloren of komt door geen of gebrekkige lei ding in de crisis van het leven te recht bij de heel- of half-werk- loozen, in het kamp van de lialf- werkloozen, in liet kamp van de „hommels in den menschelijke bijenkorf" om later als kanonnen- futter te belanden aan het werf- depdt of een kroost te verwekken dat more majorum evenmin zal weten wat plicht, verantwoorde lijkheid, patriotism?, ridderlijk heid, spaarzaamheid, kortom dat gene wat de padvinder moet we ten, beduidt.' (Wordt vervolgd) Dat er nog vele menschen zijn die teegen den padverkennerij ernstige bedenkingen koesteren bevreemdt ons niet zo bijzonder; vooral wan neer onderstaande avonturen, zoals wij die onlangs in ons blad konden lezen, kennelijk ten gevolge van excuses j M TT et zal de lezer duidelijk g 1 1 zijn dat deze pagina f§ M voor „Tussen 13 en 20" van 1 1911, voor het grootste deel M H werd samengesteld met ex- H cuses aan de Vlïssingsche H Courant van 1911. Niet dat m H de jeugd toen mondig geacht m M zou zijn. Stel je voor, de jeugd f§ van 1911 een eigen pagi- na M Onbestaanbaar. Maar er was jeugd. Er waren mensen van P tussen 13 en 20 en er werd M genoeg over gesproken. En p geschreven Dat bewijst de p verhandeling ^bver de pad- verkennerij en de vrijmoedige p jongedame in jupe-culotte...... M H Vrijmoedig in jupe culotte of J in spijkerbroek, er ligt maar p p een halve eeuw 'tussen. En p J zelfs dat de jeugd toen in de M H ogen der ouderen al niet M P deugde mag hem den pet toch P P ook geheel niet drukken... M llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf het leezen van paclverkennerslee- tuur, gebeuren. Enfin, oordeelt U zelf maar: Drie vijftienjarige jongelieden uit Haarlem wier hoofd op hol was geraakt door padvin- derslectuur, gingen na volbrachte dagtaak donderdagavond op avon tuur uit. Na een flinken en ver- moeienden tocht bereikten zij het Zandvoortschen strand, waar met behulp van touw en eenig zeildoek een soort tent werd gespannen. Daar ze liet wel wat koud kregen zochten en vonden ze het pad naar de heerlijk verwarmde wachtkamer van liet station; be sloten werd hier te overnachten. Het heeft niet zo mogen zijn; de rijksveldwachter De Bruin, die hen halfslapend aantrof, noodigde hen uil met hem het nad te bewandelen naar het politiebureau, waar ze met innige spijt afscheid namen van hun mooie, blankgepoetste pistooltjes met overvloed van flaubertpatroontjes. Daar tej' plaatse werd den moede zwervers welwillend nachtlogies verstrekt. Houtsnip Verkeerde opvat ting van „Hout snip". Twee heeren komen een res taurant binnen en vra- •gen iets te eten. Een der heeren roept: kell- ner geef mij een hout snip. (In figuurlijke zin gebeezigd beteekent: 2 sneedjes brood met kaas en zwart brood). Piccolo: Als 't U belieft mijnheer. Na eenigen tijd wach ten verschijnt de direc teur en maakt zijn ex cuus aan de heeren, dat de jachttijd gesloten is. Tableau Gelukkig kon de jeugd enkele dagen geleden weer eens oprecht van den sneeuwpret genieten, zoals dit beeld van den Middelburgschen Markt duidelijk doet blijken. Jammer dat er weer relletjes van moesten komen hoeden wij ons voor overdrijving PARIJS, jaarwis seling 1»! 0—11)11. Wanneer de voor- teekenen niet bedrie gen, dan zal onze klee ding in 't komende, jaar nóg praktischer wor den. Dit is ongetwij feld verblijdend nieuws voor die vrouwen, wier werkzaamheden bui tenshuis Jiggeu. Wij kennen nu reeds weer een aantal jaren het mantelpak (het „cos tume" ofwel het „tailor made" zoals de kleer makers dezen dracht betitelen), en dat cos tume dat zovele moge lijkheden van afwis- seheling geeft men denke bijvoorbeeld aan de velerlei blouses die men erbij kan dragen zal waarschijnlijk spoe dig een voet vrijen rok hebben. Men is hier in Parijs reeds zeer geporteerd voor dien gedurfden dracht die „trotteur" genaamd wordt, en die in sommige rnodesa- lons reeds te zien is. Dat die voetvrije dracht ook door de jon ge Dames zal worden overgenomen, is al reeds duidelijk, en een welgemeend woerrd ter waarschuwing aan \lie jonge Dames is hier dan ook op zijn plaats. Want slechts een wei nig overdrijving op dit punt kan reeds tot een wansmakelijk resul taat leiden! Hopenlijk nemen de jonge Dames dit ingrijpend mode- voorschrift dan ook naar den letter: de rok zal „voetvrij" zijn, maar niet méér dan dat. Het eenige aan vaardbare compromis in dezen mag, naar on zen meening, hoogstens een model zijn, zoals wij het in één der def tige Parijse modesalons zagen: een „robe prin- cesse" in gedekte tint, waarvan het met wit afgebiesde. tot in de laille reikende lijfje een smetteloos wit kanten inzet omzoomt, en welke verder tot bij na aan den grond reikt, daarbij aan de voorkant openvallend om de eigenlijken rok te toonen, die inder daad den voet vrij laat en een miniem gedeelte van den enkel laat zien. EENIGE WENKEN Na deze welgemeen de raadgeving wil len wij onze leze- ressclien, aan bet be.gin van het nieuwe jaar. gaarne eenige wenken uit de praktijk geven, die zonder twijfel een welkome leidraad zul len wezen bij de kenze harer toiletten. Wij hebben onze wenken ditmaal in het bijzon der gericht op het kleu rengamma dat ons in dit modejaar ten dien ste staat en waaruit, helaas, zo vaak fali- kant verkeerd gekozen wordt! Welnu dan: lichte blon dines, met grijze en blauwe ogen, met een zacht blanke gelaats kleur en licht blond haar. staat het best zacht groen, licht Modebrïef uit Parijs. blauw, licht grijs, licht bruin, en geel- of goud achtige kleuren, alsook crème. Vooraf geen donkere kleuren zooals purper, rood of lila. voor donkere blondi nes zouden wij advi- seeren dat zij, indien zij bruine of donker blauwe ogen, een war me gelaatskleur en bruinachtig haar heb ben, dezelfde kleuren dragen als hare lichtere zusteren, alsook donke re tinten. Sprekende nuances staan haar het best en speciaal groen, bruin en grijs. Zij kun nen haar voordeel doen met de wetenschap, dat groen een al le bloeiende gelaatstint tempert Het kleurenvraagstuk is moeilijk tc beant woorden voor lichte brunettes met bruine of zwarte oogen, geel achtige huidskleur en donker bruin of zwart haar. Meestal staan crème, bordeaux, bruin en alle lichte en donke re kleuren goed en zijn tusschenlcleuren te ver mijden, vooral groen en violet. Bij avondlicht zullen zij lieflijk kun nen zijn in goud en wit. Donkere brunettes met zwarte oogen. olijfkleu rige gelaatskleur, roo- de wangen, zwart haar met blauwachtigen flans staan warme tin- en het beste, speciaal donker rood, donker bruin en donker grijs met scharlaken én goudkleurige garnee- ringen. Zij dienen de kleuren fraise, cerise en vergeet-mij-niet met bijzondere zorg te kie- In ons correspondentieboek je ontvangen we ditmaal de beste wensehen, en vooral voor het nlenwe jaar, van onzen goeden kameraad Hendrik Verbruggen die, zoals wij allen weten, mo menteel op Sicilië vertoeft. Naar de foto doet vermoeden gaat liet hem zeer voorspoedig, liij laat U groeten. Van onze nieuwste producten in de kinemafografie noemen we deze week in het bijzonder „De Gescheiden Vrouw" en „Het Hart Vergeeft". Van den laatsten rolprent ii hef kolossale succes ons allen wel bekend. Hoofdrolvertolkster van ,;De Gescheiden Vrouw", was Lolly Levan- te (foto boven) die we voor hare prestaties hier de ereplaats ge ven. In „Het Hart Vergeeft" muntten Lola en Bella uit door den kun- digen speltechniek (foto onder). Half Amsterdam op stel ten Dinsdagmiddag waagde zicli weer de draagster van een jupe-eulotte in de winkelstraten. Maar het is deze dappere gangmaakster van een nieuwe mode slecht be komen. In minder dan geen tijd had ze een ware volksverzame ling achter zich, die zo onhebbe lijk opdrong, dat de vrouw, in wier gezelschap zich een heer bevond, bescherming der politie behoefde. Onder bescherming van twee po- litie-agenten koerste de jongeda me uit de Kalverstraat het Spui op en zag zich genoodzaakt een toevlucht in Ledeboer's tearoom te zoeken. De opdringende bende, een typische verzameling vrou wen, mannen en jongens die ge bij elk relletje ziet samenscho len en immer tijd schijnen te heb ben, was met geen stok uit elkaar te slaan. Ze moesten er het fijne van hebben en derhalve drukten wat wijven met kinderen op de arm, gesecondeerd door straat slijpers. hun neuzen tegen de spiegelruit om nog een tipje van de haremrok te kunnen ontdek ken. En binnenDaar was het in de warme volte natuurlijk een gebabbel dat het een aard had en allen keken slechts in één richting, de plaats waar zij zal. Ze hield zich dapper, bracht kalm een kopje thee aan haar lippen, sprak schijnbaar on gedwongen, althans in grote zelf- beheersching met haar metgezel. Maar de storm buiten wilde zich niet leggen. Voor beide uitgangen bleef men „samenscholen" en een informerende voorbijganger werd alleen door het woord „harem - broek" volkomen in de situatie ingewijd. De dame in kwestie tussen twee haakjes een bekoorlijke, mooi gebouwde jonge vrouw die de jupe-culotte met gratie droeg liet om van het spektakel ont slagen te zijn een lange mantel aanrukken en wist, daarin gehuld, te ontsnappen. 'n Uur later stond liet nog zwart op het Spui, wachtte men nog steeds op de „harembroek", die ook hier zich voorlopig van alge mene belangstelling verzekerd kart houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17