PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCH VORSTENPAAR MOEST DE HUWELIJKSREIS AFBREKEN Soekarno-leger koopt wapens in Moskou Herstel kabinet lijkt vooralsnog moeilijk „Waterman" zette in Vlissingen 124 spijtoptanten aan wal BILT PREMIER EYSKENS ZAL ZICH MOEILIJK KUNNEN HANDHAVEN 203e jaargang - no. 307 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. f 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 - 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. «140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. DEMONSTRATIES OP GROTE SCHAAL Donderdag werd. in Brussel een grote .massabetoging gehou den van stakers. Tijdens deze demonstratie kwamen botsin gen voor tussen stakers en de gendarmerie. Op onderstaande foto ziet men stakers in actie, die over de geparkeerde auto's heen een bankgebouw, waarin zich werkioilligen bevonden, met stenen bekogelden. Koning Boudewijn lieeft gisteren zijn huwelijksreis onderbro ken en is met zijn gemalin, koningin Fabiola, in België terug gekeerd in verband met de crisis waarin het land is gestort door de socialistische stakingsactie en betogingen. De vorst en zijn gemalin kwamen om iets over zessen in de hoofdstad aan, na precies twee weken van hun huwelijksreis te hebben genoten. Het koninklijk paar reed naar het paleis van Laeken, voorafgegaan en gevolgd door twee politiemannen op motorfietsen. Beiden glimlachten en koningin Fa biola wuifde naar enkele personen en een groot aantal journalisten en fo tografen die voor de zwaar bewaakte uitgang van het vliegveld stonden te wachten.-De gehele dag door waren overal in België demonstraties ge houden, die vaak ontaardden in ge welddadigheden, hoewel er nog geen bloedige botsingen tussen stakers en politie voorkwamen. In Brussel dromde gistermorgen een menigte van naar schatting 15.000 stakers gedurende twee uur in de binnenstad, waarbij ruiten werden in geslagen. auto's omvergeworpen, een bus vernield en trams -beschadigd. De betogers werden met de hand schoen aangepakt, totdat zij tracht ten een bus in brand te steken. Toen kwam een groep bereden rijkswach ters met getrokken sabel in' actie en ondernam een charge, terwijl nog 100 andere rijkswachters met gewe ren en -een waterkanon te voet volg den. De betogers zochten ijlings een goed heenkomen. In de grote haven stad Antwerpen, verlamd door een al gemene staking, hielden naar schat ting 30.000 demonstranten een op tocht door het centrum. De winkels waren gesloten en alle trams en bus sen vermeden de voornaamste stra ten, T raangas De optocht had een ordelijk verloop, maar juist tegen het eind begonnen kleine groepen betogers ruiten in te slaan van een warenhuis, twee grote hotels en een tramwagen. De politie flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUJ Yeti bestaat niet j volgens dr. Swan s Dr. Lawrence Swan, bioloog aan het San Francisco State Ij College, die Sir Edmund Hil- lary begeleid heeft op zijn ex- s peditie naar de Himalaya, heeft gisteren te Redwood City H in California verklaard, dat de verschrikkelijke sneeuwman m H een mythe is. s Swan zei, dat de twee scalpen die van het legendarische we- zen afkomstig zouden zijn, na- maak zijn. Volgens hem waren ze gemaakt van de huid van geiten of varkens. De sporen die door inboorlin- gen zijn gezien, waren waar- schijnlijk die van een bergvos. Swan verklaarde, dat, ten ge- H voïge van de bijzondere m sneeuwcondities, de vier spo- f§ ren van de vos samensmelten H tot twee, die de indruk geven van een mensaap afkomstig te jl zijn. Ook zouden de inboorlin- gen een Tibetaanse beer heb- ben kunnen zien, die vrij zeld- lllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll verjoeg een groep in het Centraal Station door middel van traangas- bommen. De plotselinge terugkeer van de ko ning der Belgen kwam als een grote verrassing voor de meesten van zijn onderdanen. Velen menen dat het voor premier Gaston Eyskens thans moeilijker zal zijn zich te handhaven. Naar verluidt was de premier erte gen dat de koning zijn wittebroods weken zou afbreken, daar zijn terug keer de indruk zou wekken dat de premier niet in staat was de toestand meester te blijven. Sommige waarne mers voorspellen zelfs dat Eyskens' aftreden thans onvermijdelijk zal zijn. 's Avonds ontving de koning op zijn paleis de premier. Het wordt echter waarschijnlijk ge acht dat koning Boudewijn in een ra diorede het volk zal oproepen tot de eenheid die op zijn huwelijk zo tref fend werd gedemonstreerd. Ook ver wacht men dat hij zal trachten de te genover elkaar staande christelijk- sociale partij en de socialisten over te halen gezamenlijk te zoeken naar een vreedzame oplossing van ae huidige crisis. Vanmorgen wordt ten heben ontkend dat zij de ko ning telegrafisch hadden verzocht terug te komen. Maar de socialis tische partijvoorzitter, Leo Col- lard, zei op een persconferentie: „Wij menen dat het in de huidige omstandigheden wellicht beter zou zijn dat het staatshoofd in het land is". Voortzetten Hij voegde eraan toe dat de socialis ten vastbesloten waren de staking voort te zetten tot de regering zou capituleren en dat er geen kans was op een bestand bij het ingaan van het nieuwe jaar. Het parlement dat op 23 december door Eyskens op reces werd gestuurd, komt op 3 januari weer bijeen om het debat over de versoberingsmaat regelen te hervatten. Collard liet duidelijk blijken dat de socialisten van plan waren de agita tie tot die datum gaande te houden. Ontploffing in Leverkusen eiste twee doden De ontploffing van woensdagavond in de verffabriek van Bayer in Le verkusen heeft 2 doden "en 23 ge wonden geëist. De materiëlp schade wordt geraamd op drie miljoen mark. Binnen een straal van 400 meter zijn bijna alle ruiten gesneuveld. De branden na de ontploffing was de brandweer in korte tijd meester. Oost- en West-Duitsland zetten handel voort Oost- en West-Duitsland hebben don derdag overeenstemming bereikt oin volgend jaar hun handel voort te zetten en hiermee dus het gevaar een plenaire kabinetszitting gehouden om de van een nieuwe blokkade \an West toestand te overzien. De socialis- j Berlijn afgewend. LUCHTMACHT GAF VOORBEELD Militaire en politieke waarnemers in Djakarta zijn van oordeel, dat het er alle schiju van lieeft, dat generaal Abdoel Haris Nasoetion zijn politiek, om alleen Amerikaans oorlogsmate riaal te kopen, loslaat, nu het is ge bleken, dat hij ook deel uitmaakt van de Indonesië-missie die wapens gaat kopen in Moskou. Van deze missie maakt ook luchtmaarsehalk Soeriadarma deel uit, hetgeen de veronderstelling schijnt te rechtvaar digen, dat ook de luchtmacht van Indonesië zal profiteren van de aan kopen. Deze beschikt al over diverse typen Russische straalvliegtuigen. Hoewel ook het Indonesische leger in het verleden reeds enig Russisch materieel heeft ontvangen, heeft ge neraal Nasoetion steeds nadrukke lijk de opvatting- verdedigd, dat liet Indonesische leger Amerikaans dient Zo verlieten donderdag in de buiten haven van Vlissingen lS.'f spijtoptan ten het s.s. „Waterman", dat daar in de morgenuren afmeerde. Samen met- de r.-k.-geestelijk verzorgerpater C. J. Agasif rechts), gingen enkelen van hen de loopplank af. (Foto P.Z.C.). te worden bewapend, omdat organi satie en opleiding ook geheel in Ame rikaanse termen zijn opgezet, voor zover de oude Nederlandse organi satie is vervangen. Nasoetion heeft ook nog nooit In donesische .cadetten naar Rusland gestuurd "voor een opleiding, maar juist honderden, en misschien wel meer dan duizend, naar de V.S. Ook zijn er in de republiek verscheidene Amerikaanse instructeurs werkzaam. Voorts heeft Nasoetion erop toege zien, dat er in Indonesië een speciale Amerikaanse militaire missie werd toegelaten, zij het dat deze missie officieel slechts een commissie is van instructeurs voor liet gebruik van .Amerikaans materieel. Soeriadarma, die duidelijke linkse sympathieën heeft, heeft echter tot nog toe steeds geweigerd een soort gelijke missie voor de luchtmacht toe te laten. piuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii>m Koningin niet met vakantie |f Koningin Juliana zal in verband ff met de kabinetscrisis geen gevolg kunnen geven aan naar n s voornemen om vandaag voor een korte wintersportvakantie s naar Oostenrijk te vertrekken. ff Prins Bernhard en de prinses- n sen Irene en Marijke zullen ff wel vertrekken. Indien mogelijk zal de konln- gin zich later bij hen voegen. |f 'KAnMiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiimmiaiiHimiuiiiiHiiHiiiiiiimuiimiiiV Franse marine houdt Italiaans schip aan De Franse autoriteiten in Algerije hebben gisteren de hand gelegd op een scheepslading militaire kleding. De goederen zouden waarschijnlijk afkomstig zijn van Amerikaanse kledingdumps in West-Duitsland. Het schip met deze lading werd op weg van Triest naar Tunis aange houden en opgebracht naar de Alge rijnse haven Bone. Vorig jaar werd dezelfde Italiaanse kuster „Miminas" eveneens met een voorraad kleding aangehouden. Men nam toen aan dat de zending bestemd was voor de Algerijnse rebellen, die van Tunis uit opereerden. Jager „Utrecht" naar Nieuw-Guinea In het kader van do normale aflos singen der schepen zal Hr. Ms. jager „Utrecht" op 14 januari naar Neder lands Nieuw-Guinea vertrekken. De uitreis zal via het Suez-kanaal gemaakt worden. Het schip staat onder bevel van kapitein luitenant ter zee J. S. Snellen van Vollenhoven. NA OPMERKELIJKE RADIOREDE (Van onze pai-lementaira (redacteur). In Haagse politieke kringen vraagt men zich af of de rede, die het A.R.- Tweede Kamerlid drs. C. P. Haze- bosch donderdagavond voor de radio hield en waarin voor het eerst werd gewezen op de moeilijkheden, die de A.R.-fractie al eerder had met het kabinet-De Quay, een belemmering zal vormen voor de AJt.-ministers om hun bijdrage te leveren voor een oplossing van de kabinetscrisis. Hoewel de rede van de heer Haze- bosch zich concentreerde om het wo ningprobleem, noemde de A.R.-afge- vaardigde voor het eerst in het open baar de kwestie van de Lauwerszee, de cocktail-party van prof. De Quay, de loonpolitieke" moeilijkheden in de metaalindustrie en de kwestie van het landbouwgarantieheleïd als za ken, waarover al eerder „moeilijk heden met liet kabinet-De Quay wa ren". De heer Hazebosch betoogde in zijn rede, dat de A.R.-fractie ten aanzien van het probleem van de woningnood vorige week gehandeld heeft in 's lands belang. De houding van de A.R.-fractie was niet alleen verant woord, maar was plicht, aldus de heer Hazebosch. Het Kamerlid zei verder, dat 't de fractie niet was te doen om het leven van het kabinet. Maar toen de regering meende de zaak op scherp te moeten zetten, was er voor ons geen weg terug meer. Op het punt van de woningbouw kon de fractie geen concessies doen. „Wij hebben herhaaldelijk het hoofd gebogen voor dit kabinet en wij KLEIN GEZELSCHAP OP REGERINGSSCHIP Ontmoeting met minister Beerman schamen ons hiervoor niet. Maar hadden wij op liet gebied van de woningpolitiek gebogen, dan zouden wij ons wél moeten schamen", zo betoogde de heer Hazebosch verder. Politieke kringen, die een terug keer van het kabinet-De Quay voorstaan, achtten deze uitlatin gen van de heer Hazebosch in het huidig stadium van de crisis niet gelukkig. Gevreesd wordt dat de woorden van de heer Hazebosch wel eens als een boemerang zou den kunnen werken. Voetangels Overigens verwacht men in Den Haag niet, dat de informateur, prof. De Gaay Fortman, aangenomen dat hij slaagt, voor nieuwjaar de terug keer van het kabinet-De Quay zal hebben bewerkstelligd. Hoewel de kans op een herstel van de crisis sinds de A.R.-verklaringen van woensdagavond gunstiger werden beoordeeld, blijkt ook uit de rede van de heer Hazebosch, dat hier en daar nog voetangels en klemmen liggen verborgen, die een oplossing van de crisis op zijn minst kunnen vertragen. In ieder geval blijkt wel uit de rede van de heer Hazebosch, dat de A.R.- fractie woensdag te Utrecht beslist niet door de knieën is gegaan. Inte gendeel, de fractie is op haar stand punt blijven staan, maar lieeft, zo vernamen wij uit de kringen van de A.R.-fractie, met het oog op het al gemeen belang een brug willen slaan om de weg voor een oplossing van de crisis mogelijk te maken. Zakelijk staat de fractie dan ook altijd nog achter het gevoerde beleid. Op dit moment hangt het van de AJS.-mi- nisters af of het kabinet-De Quay terug zal keren. „WELKOM SPIJTOPTAN TEN N.A.S.S.I.!" Een span doek met dit opschrift zweefde donderdagmorgen rond tien uur achter een reclame-vlieg tuig boven de haven van Vlis singen. Het was een hartelijke begroeting aan de passagiers van liet s.s. „Waterman", dat daar ongeveer een uur tevoren aan de kade was afgemeerd om er 124 uit Indonesië afkomsti ge spijtoptanten op Nederland se bodem aan land te zetten. Een kleine groep mensen, die ongeveer drie weken geleden in de havens van Soerabaja en Djakarta Indonesië voorgoed vaarwel hebben gezegd. Huiverend in de koude decem berwind stonden velen van hen aan de reling te wachten op het moment van debarkement. Een ogenblik, dat voor de meesten een eerste kennisma king met Nederland betekende. Een ogenblik ook, waaraan verschillende formaliteiten voorafgingen. Voor enkele ge zinnen was er tussen aankomst en ontscheping bovendien een ontmoeting met de minister van justitie, mr. A. C. W. Beer man, die zich aan de buiten haven aan boord van de „Wa terman" begaf om enkele erva ringen te horen. Zoals bekend heeft het regerings schip rechtstreeks koers gezet naar Vlissingen, om na de ontscheping van de passagiers op de werf van „De Schelde" een verbouwing te on dergaan, die enkele maanden in be slag zal nemen. Het schip, dat normaal op een te rugreis uit Australië ongeveer 800 spijtoptanten uit Indonesië naar Nederland vervoert, had ditmaal maar een klein gezelschap aan boord. Drie dagen voordat de „Wa terman" de haven Tandjong Priok binnenliep, was pas de toestemming daarvoor afgekomen. De tijd die voor de spijtoptan ten toen nog restte om een zo genaamd „exitpermit" te be machtigen, was -kort. En daar om kon de „Waterman" met slechts 124 passagiers de thuis reis naar Vlissingen aanvaar den. Gesprekje „Het valt nog mee. dat het 124 mensen is gelukt om voor het ver trek gereed, te zijn", gaf minister Beerman donderdagmorgen in een kort onderhoud met de pers toe. En hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat het verlof voor een volgend passagiersschip tegelijk werd ver leend. Uit een gesprekje met enke le spijtoptanten was hem gebleken, dat een steeds sterker wordend ge voel van onzekerheid na het ver breken van de diplomatieke betrek- (Zie slot pag..3-kol.-2) Melk cent duurder per 1 januari Het ministerie van landbouw en vis serij brengt in herinnering, dat de prijs van de consumptïemelk als ge volg van de verhoging van het vet gehalte met ingang van het nieuwe jaar met I cent per liter zal worden verhoogd. Overeenkomstig het advies van het produktschap voor zuivel heeft de minister van landbouw en visserij de heffingen op koffiemelk en room vooralsnog ongewijzigd gelaten, zo dat de prijzen van deze melkproduk- ten voor de consument per 1 januari 1961 geen wijziging zullen ondergaan. VERWACHT. TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking en plaatselijk regen of enige sneeuw, gevolgd door een styging van de temperatuur, het eerst in het westen en zuiden van het land. Matig tot krachtige, zui delijke wind. ZON EX MAAN 31december Zon op 08.48 onder 16.38 Maan- op 16.00 onder. 07.OU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1