Deltacommissie biedt minister haar eindrapport aan Stakingen breiden in België zich uit DAGELIJKS BESTUUR C.H.U. STAAT ACHTER KAMERFRACTIE DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Half 1961 in druk verkrijgbaar Zoetwatersituatie zal verbeteren Gistermiddag is in de Treves- saal in het ridderzaaleomplex te Den Haag het eindrapport van de Deltacommissie aan de minister van verkeer en water staat, vice-premier dr. H. A. Korthals overhandigd. Dr. ir. A. G. Maris, voorzitter van de Deltacommissie, zei in een toe spraak bij deze aanbieding, dat dit eindrapport beoogt een zorgvuldig beeld te geven van de overwegingen om over te gaan tot het afsluiten van de see-armen tussen de Wester- schelde en de Nieuwe Water weg alsmede onder meer van de invloed dezer werken op de veiligheid van ons land en op deze Deltawerken alsook van de financiële en economische consequenties en de noodzake lijke bestuurlijke maatregelen in verband hiermede. De commissie is. zo zei ir. Maris, bij zonder dankbaar voor de eenstem migheid en besluitvaardigheid, die het Deltabeleid kenmerkten. Het eindrapport, dat half 1961 in druk zal verschijnen, samen met de vijf voorafgaande interimrapporten zal 1200 pagina's omvatten. Uitvoerig behandelt het rapport de onderzoekingen naar het gewenste peil voor de hoofdwaterkeringen, re kening houdend met stormvloeden, die na afsluiting der zee-armen zou den kunnen optreden. Voor het noorden des lands is nog onderscheid gemaakt tussen blijvende en tijdelijk te achten situaties. Er is rekening mee gehouden, dat na het gereedkomen van de omvangrij ke werken in het zuidwesten des lands ook in het noorden definitieve voorzieningen door afsluiting van zeegaten tussen de Waddeneilanden aan de orde zullen komen. Afsluiting Tenslotte heeft de commissie haar keuze tussen versterking van bestaande hoofdwaterkerin gen en afsluiting van de zee-ar men in het zuidwesten bepaald. Men koos voor afsluiting boven versterking .van bestaande dijken met het oog op kustlijnverkortin gen, het ontstaan van secundaire keringen en terugdringen van verzilting. De visserïjbelangen zullen daarbij echter ernstig wor den geschaad, ofschoon scheep vaart, landverkeer, landaanwin ning, en recreatie erbij gebaat zullen zijn. De Rotterdamse Wa terweg en de Westerschelde ko men niet op korte termijn vooi afsluiting in aanmerking. De be staande hoofdwdterkeringen zul len daar moeten worden ver sterkt. Na omschrijving van de thans reeds ten dele in uitvoering zijnde afslui tingen van. Hollandse IJsel, Haring vliet, Brouwershavensegat, Ooster- schelde en Veersegat alsmede de technisch wenselijke afdammingen van Grfevelingen, Zandkreek en Vol kerak met daarbij noodzakelijke bouw van (uitwaterings) -sluizen, wijst de commissie op het. noodza kelijke verband met de Nederrijn- ltanalisatie, de afsluiting van de Oude Maas en de vorming van een zoetwaterreservöir in het Zeeuwse meer. Door geleidelijke opstorting of met behulp van doorlaatcaissons zul len de zee-armen afgesloten kunnen worden. De commissie deed geen keus tussen deze technieken. Zoutgehalte De commissie noemt internatio naal overleg om het zoutgehalte bij laag rivierpeïl op de Nieuwe Waterweg zo laag mogelijk te houden van eminent belang. Of schoon na afsluiting van Haring vliet en Oude Maas afvoer van zoet water voornamelijk langs de Waterweg zal plaatsvinden, kan men bij laag rivierpeil niet zeker zijn van een ongewenst opdringen van het zoutgehalte. Het Haringvlietbekken en 't Zeeuw se Meer zullen in betrekkelijk korte tijd na afsluiting verzoet kunnen worden. Daarvoor zal zoute kwel naar de aangrenzende polders ophou den. Het in deze polders aanwezige zout zal echter nog lange tijd op- kwellen. hetgeen bij uitslag weer aanzienlijk bezwaar voor de verzoe tende bekkens zal opleveren. Na uit voering der Deltawerken zal een aanzienlijke verbetering in de vrij nijpende zoetwatersituatie van ons land optreden. Een mogelijk verde lingsschema voor zoet water is door de commissie uitgewerkt. Ook zijn mogelijkheden bij ij3gang aangege ven. Voorts is de toekomstige zand- beweging in de zeegaten en langs de kust bezien en is aan gegeven, waar op in de toekomst gelet moet worden terwijl tevens mogelijkheden voor landaanwinning en recreatie worden behandeld. Prioriteit Uitvoerig motiveert de commissie waarom ter bescherming van het Zuidhollandse en Utrechtse ach- teland de prioriteit is gegeven aan de afsluiting van het Haring vliet voor die van het Brouwers havensegat en de Oosterschelde. Gezien technische vraagstukken kon ervaring worden opgedaan met het afsluiten van Veersegat en Zandkreek. De Grevelingen moet volgens de commissie voor het afsluiten van Oosterschelde voltooid ter vermijding van on toelaatbare stromingen. Met hel afsluiten van het Brouwershaven segat zal onschatbaar veel erva ring voor het afsluiten van de Oosterschelde kunnen worden verkregen. De commissie heeft zich, aldus het eindrapport, bepaald tot het aange ven van hoofdlijnen. De studie van onderdelen leent* zich niet voor com- misoriale behandeling. Diverse con clusies zijn. gegrond op thans be schikbare gegevens. Verdere studies en onderzoekingen zijn nodig, aldus de conclusies. Naast veiligheid zijn aspecten van zoetwatervoorziening voor landbouw en industrie en drink water, verzilting, scheepvaart, ver keer. recreatie en uitbreiding van bevolkingsaggiomeraten, havens en industrieterreinen bestudeerd. Voorts verwacht de commissie door insluiting van de Znidhollandse en Zeeuwse eilanden belangrijke ver anderingen aldaar op economisch, so ciaal, maatschappelijk en geestelijk terrein. Voor doelmatig onderzoek naar het opvangen van deze veran deringen zal coördinerende leiding nodig zijn, waarbij voorop dient te staan, dat aan de belangen van vei ligheid en zoetwaterhuishouding, waarvoor de Deltawerken in de eer ste plaats werden ondernomen, niet tekort wordt gedaan, aldus het eind rapport van de Deltacommissie, Kabinet is te ver gegaan Het dagelijks bestuur van de Chris telijk Historische Unie lieeft gister morgen in Utrecht vergaderd. Het gehele dagelijkse bestuur stemde in met de houding die de Christe lijk Historische Tweede Kamerfrac tie heeft aangenomen bij de behan deling van de motie, waarin werd aangedrongen op de bouw van 3500 woningwetwoningen en 2500 premie woningen meer. Het dagelijks bestuur acht het zeer ernstig en, van chris telijk standpunt uit gezien, niet lan ger te tolereren, dat 15 jaar na de bevrijding in ons land nog zo n grote woningnood heerst. De plannen van de regering om meer woningen in de vrije sector te laten bouwen, kunnen op zichzelf worden toegejuicht, maar zullen op dit mo ment wat moeten worden afgeremd, omdat in de vrije sector nu eenmaal te weinig goedkope woningen wor den gebouwd, zo meent de C. H. U. Het dagelijks bestuur betreurt de vele financiële en ambtelijke remmingen die bij de woningbouw een rol spelen en die, volgens nem, zeer hinderlijk werken en allerwege wrevel opwek- Gestolen paneel nog niet terecht GOUDEN EEUW. Het „Wirtschafts- wunder" in Wcst-Duitsl&nd krijgt langzamerhand de allure van eën ..gouden" eeuw. Onlangs hebben Duitse kranten kri tiek uitgeoefend op een filmster die een uit puur goud bestaand tafelbe stek had besteld. Een handelsfirma heeft daar blijkbaar een idee door gekregen. Een zakenman in Frankfurt vond met Kerstmis onder de boom een akten- tas met sloten, sleutels en ritssluiting van goud. Een begeleidend visite kaartje vestigde hier vriendelijk de aandacht op. Het cadeau was een attentie van een Westduitse firma waarmee de begun stigde zaken deed. De politie tast nog steeds in het duis ter, wie het paneeltje „De geboorte van Maria" gisteren uit het museum Boymans-Van Beuningen te Rotter dam kan hebben meegenomen. Aan gezien met de mogelijkheid wordt re kening gehouden, dat het kunstwerk van de Bruggenaar Jan Provoost over de grens is gesmokkeld, heeft men Interpol ingeschakeld, terwijl op grote schaal afbeeldingen zijn ver spreid. Vermoedelijk heeft de man, die ge bruik maalde van de lunchtijd, waar op er niet alleen weinig bezoekers ii het museum zijn, maar bovendien het aantal suppoosten iets minder is, eerst zijn krachten beproefd op een schilderij, dat er naast hangt, n.l. „Madonna met kind", een werk uit de Zuidnederlandse school. Aan de ach terzijde daarvan constateerde men n.l.. dat één van de spijkers was ver bogen. Aangezien de Kunstwerken op gezette tijden geheel worden gecon troleerd. moet dit niet lang geleden zijn gebeurd. Noch de ledige lijst, noch het laatstbedoelde kunstwerk vertoont echter vingerafdrukken, zo dat moet worden aangenomen, dat de dader met handschoenen heeft ge werkt. Het gestolen paneeltje behoor de tot de collectie Van Beuningen. Foto: Jut gestolen paneeltje. ken. Het beschouwt de ingediende motie zuiver zakelijk en los van per soonlijke verhoudingen en kan zich zeer wel met de inhoud daarvan verenigen. Het dagelijks bestuur van de C. H. U. sprak voorts als zijn mening uit, dat het kabinet dat als een extra-parle mentair kabinet geen formele bin dingen heeft met de fracties, te ver is gegaan door op de gronden, welke daarvoor werden aangegeven, heen te gaan. Het sprak tenslotte de hoop uit, dat besprekingen er alsnog toe zullen kunnen leiden, uit de huidige impas se te geraken. Daarbij zal, volgens de C.H.U., voorop moeten staan, dat aan de bestrijding van de woning nood in ons land voorrang dient te worden verleend met aanvaarding van de daaruit voortvloeiende financiële consequenties. Smokkelauto met 700 kg boter aangehouden Na een wilde achtervolging heeft de vliegende brigade van de Belgische douane woensdagavond tussen Putte en Zandvliet een grote Amerikaanse personenwagen, geladen met 700 ki logram boter, kunnen aanhouden. De bestuurder van de wagen, een be ruchte Belgische smokkelaar', werd tot stoppen gedwongen, toen in een bocht „van de «weg zijn benzinetank seheGrae. De douaniers, die kraai e- poten ten spijt de achtervolging volhielden, arresteerden de enige in zittende van de wagen, die naar het huis van bewaring te Antwerpen werd overgebracht. Failissement Den Besten bevestigd De raadkamer r an het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermiddag na een korte zitting het door de presi dent-directeur van de failliete N.V. Socrates, de heer Nic. den Besten, f aangetekende hoger beroep tegen zjjn j persoonlijk faillissement verworpen. Het hof bekrachtigde het op 21 ok-1 tober j.l. door de Amsterdamse rechtbank gewezen vonnis waarby de heer Den Besten failliet werd verklaard. Enkele weken nadien volgde hot faillissement van de N.V. Socrates. De heer Den Basten, die bij de be handeling van zijn beroep door het hof afwezig was, bevindt zich in preventieve hechtenis onder verden king van bedrieglijke bankbreuk. Hij had om uitstel van de behande ling van het hoger beroep tegen het rechtbankvonnis verzocht. Doch het hof wees dit verzoek af. Zijn raads man, mr. H. B. Wieringa deelde ria afloop mede, dat hij niet van dit arrest in cassatie zal gaan. De heer Den Besten vertelde aan journalisten dat hij nog niet is ge hoord in verband 'met de arrestaties van de oud-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank, T. H- en de oud-directeur van de failliet ver klaarde N.V. Gebr. Overbeek te Hen gelo, de heer H. E. W. De heer Den Besten ontkende dat 3.5 ton aan „De Heilige Daad" zou zijn gegeven. Volgens hem was het 65.000 gulden geweest ea de rest was voor zaken op Majorca. Hij houdt vol dat er niets aan de hand is en dat er geen tekort is. Nu hij in de cel zit kan hij niets regelen. Voorts vertelde de heer Den Besten nog dat de Amsterdamse Bank bezig is met een regeling met alle kredi- teuren van de N.V. Socrates en sprak als zijn verwachting uit dat deze binnen twee weken kan wor den verwacht. De Amsterdamse Bank heeft, aldus de heer Den Bes ten. op hem persoonlijk een vorde ring van een paar ton. Hij zeide te verwachten dat deze zal worden op genomen in de regeling die de bank met de krediteuren van de N.V. So crates zal treffen- Amsterdamse romanprijs 1960 voor Vestdijk B. en w. van Amsterdam hebben be sloten. de romauprijs-1960, groot f 3.000,voor een door een Neder lands auteur in de Nederlandse taal in boekvorm in 1958 of in 1959 ge publiceerde roman toe te kennen aan S. Vestdijk voor „De ziener", zulks op advies van de daarvoor ingestelde jury, bestaande uit mevrouw Glare. Lennart en de heren Alfred Koss- mann en Adriaan van der Veen. In liet A.V.R.O.-televisieprogramma ..Flits" van vrijdag a.s. wordt o.m. aandacht, besteed aan de komende actie „Opgeruimd staat netjes". De camerawas voor dit programma gericht op een sprekendevuilnis bak op het Amsterdamse- Leidseplein. welke iedere gulle gave aan afval be loonde met een hartelijk ,JDank U I icel! Opgeruimd staat netjes Slot van pag. 1 Premier Eyskens deelde de socialis ten telefonisch mede, dat hun eis tot terugroeping van. het parlement was afgewezen. Hij zei dat het besluit eenstemmig door 12 ministers, die hij in spoedzitting had bijeengeroepen, was genomen. De socialistische fractieleider, Geor ges Bohy. verklaarde daarop tegen over de pers, dat „de regering thans alleen de verantwoordelijkheid"draagt voor wat er ook moge gebeuren". Betoging In de morgen hielden naai' schat ting' 10.000 stakers een betoging in de binnenstad van Brussel, die ruim drie uur duurde en waarbij werd gefloten en gejoeld en om liet aftreden Van de regering-Eys- kens werd geroepen. De ruiten van tramwagens, bussen en gebouwen vuil regeringsgezinde dagbladen werden ingegooid. In Gent trachtten de stakers de kan toren van de gas- en elektriciteitsbe drijven binnen te dringen. Zij werden door de politie weggejaagd, hetgeen de betogers beantwoordden met bet gooien van stenen en ijzeren staven. Voor de eerste maal in de reeds acht dagen durende arbeidsonrust maakte de politie gebruik van traangas. Als vergeldingsmaatregel kondigden socialistische vakbonden in de haven stad Antwerpen voor de middag een algemene staking af. Vele zaken ble ven gesloten en het leven in de door gaans zo drukke havenstad kwam nagenoeg tot stilstand. Dc betogingen in Brussel begonnen gistermorgen op een wanordelijke Weg schijnt geopend voor oplossing kabinetscrisis Slot van pag. 1 binet of van sommigen van zijn le den. Voorts zegt de fractie, dat zij be grip heeft voor de begrensde moge lijkheden van de bouwmarkt, maar dat zij evenwel van oordeel is. dat binnen de grenzen der mogelijkhe den door de bouwmarkt geboden de uiterste krachtinspanning nodig is om de gewenste versnelling van de woningbouw te bereiken en dat in dien afremming onvermijdelijk blijkt, deze op evenwichtige wijze behoort plaats te. vinden, zowel in de vrije sector als met betrekking lot de ge subsidieerde volkswoningbouw. Dr. Bruins Slot. die deze verklaring namens de fractie tegenover de pers aflegde, weigerde op vragen in te gaan. Hij vond dit op dit ogenblik nu de informateur bezig is een oplossing van de crisis te bereiken, niet pas send. Wat doet de K.V.P.? In politieke kringen te Den Haag is men wel van mening, dat voor wat. betreft de A.R. de mogelijkheden voor een opheffing van de kabinets crisis zijn verbeterd, maar dat thans de vraag van betekenis is afgezien van de houding van minister Va® Aartsen of de K-V.P. bereid zal zijn zónder meer verder met de A.R.- partij in zee te gaan. Met name is het voor de K.V.P. van belang te we ten hoe het standpunt zal zijn van de A.Pk.-fractie als de algemene kin derbijslagwet en de mammoetwet aan de orde komen. Zaak dokter O. uitgesteld Dc voortgezette behandeling van tic strafzaak tegen de Berkelse arts J. F. M. A. O., die wordt verdacht van gifmoord op zijn medegevangene A. Lodder in de Leeuwarder strafge vangenis, is uitgesteld en thans of ficieel vastgesteld op donderdag 23 maart" 1961. Dit uitstel houdt zowel verband met de tijd van voorbereiding, als met het feit. dat de president van de rechtbank te Leeuwarden, mr. H. J. van Mannen, in het ziekenhuis is op genomen voor liet ondergaan van een operatie. Het zat zeker een maand duren, alvorens mr. Van Man nen geheel hersteld is. Dokter O. ver blijft thans in het huis van bewaring I in Groningen, zulks met het oog op het psychiatrisch onderzoek, waar aan hij door prof. P. A. H Baan wordt onderworpen. Het Wereldgebeuren Bureauversierirtg De bewoners van het Duitse plaatsje Rhöndorf lieten niet na, wanneer zij in de jaren 1935'45 langs het huis Zennigsweg ba kwa nten. dc huisheer, die van de ochtend tot de avond bezig was in zijn rozen kwekerij. vriendelijk te groeten. Ten minste wanneer zij aileen waren. \V ie met vrienden of familie door de Rhündollse stralen liep en dc rozen- kweker Adenauer tegenkwam, veins de deze medeburger niet te kennen. Want deze wal teruggetrokken fi guur. die alleen bij de mis in een openbare gelegenheid werd gezien, was de oud-burgemeester van Keu len. Konrad Adenauer, die wegens zijn notoir verzet legen de Führer uit zijn ambt was gezet en verban nen. Zo nu en dan kwam wel een, eveneens afgezette, journalist op be zoek, een zekere heer Dresbach, en dan spraken beide mannen over de toekomst van hun land, dat, zicht baar voor ieder verstandig mens, zijn ondergang tegemoet snelde. Verder was het stil in het huis te Rhöndorf; de huisheer beklaagde zich wel eens over het gebrek aan moed en trouw van zijn vrienden uit de Keulse tijd. Op een dag toen de heer Dresbach weer eens een praatje kwam maken, had hij een tweede gast bij zich, een kapitein van het Hitler-Ieger, die- werd voorgesteld als Franz Thedieck. Het werd een gesprek over heel al ledaagse dingen en iedereen paste er wel voor op het netelige onderwerp „oorlog" ami te roeren, want dat zou het gesprek onherroepelijk op even tuele winstkansen brengen en de mu ren hadden ook in Rhöndorf oren. wijze, maar de politie hield zich over het algemeen afzijdig. Toen de menigte betogers nabij het Zuiderstation was aangegroeid tol ruim 10.000 man. werden veiligheids troepen met spoed ontboden om on- lusten te voorkomen. Het eerste geweld brak los toe» de I menigte een aantal trams en bussen tegenkwam, dat door niet-stakend personeel werd bediend. Onmiddellijk gooiden de betogers de ruiten van de ze voertuigen in met stenen en ande re projectielen. Een tramconducteur werd mishandeld maar ontkwam ge- lukkig aan ernstige verwondingen. De politie kwam niet tussenbeide en beperkte zich tot het beschermen i van de passagiers en de voertuigen, j Overeenstemming over lonen grafisch bedrijf Volgens het centraal bureau voor de grafische bedrijven is volledige over eenstemming bereikt tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in hel grafisch bedrijf ten aanzien van de loonsverhoging van 4', pet. ingaande 2 januari 1961. Aan het college van rijksbemidde laars zal op korte termijn de goed keuring op de overeengekomen wij zigingen in de drie collectieve ar beidsovereenkomsten worden ge vraagd. Enkele weken later kwam de Jour nalist weer op bezoek en de heer Adenauer haastte zich om te vragen naar de antecedenten van ziin vroegere bezoeker en naar de réden van diens komst in liet dorpje van de rozenkweker. „Hij kwam kij ken of U nog bruikbaar bent in het nieuwe Duitsland", zo zei de heer Dresbach. „En hoe was zijn mening?" vroeg de toekomstige kanselier van Duitsland. ,.U bent te zelfstandig om minister te worden. Men denkt aan U als president van de landdag van de Rijnprovincie", was het vrij moedige antwoord van de oud-journa list. ..Overigens hebt U de kapitein in Keulen al eens ontmoet, maar dat zult U zich niet meer herinneren". Na enig nadenken wist de oud-bur gemeester het weer precies; in de twintiger jaren had hij eindeloze moeilijkheden gehad met een jonge landbouwkundige op het Keulse stad huis. ,.U bent een nare opportunist", had de burgemeester zijn onderge schikte toegevoegd, die daarop zo snel hij kon naar eerr andere plaats solliciteerde. De leider van de Duitse SS. Himmlcr. had jaren later een zelfde gedachte over kapitein The dieck en de opperbevelhebber van de zwarte moordenaars van Hitler was buiten zichzelf geweest van woede, toen hij hoorde dat in 1943 de Sn Brussel gestationeerde kapitein in gala-uniform door kardinaal Van Roey was ontvangen en zich had „vernederd" de ring van 'te Belgi sche primaat te kussen. Nog wel van een geestelijke, die in vasten brieven opriep tot verzet tegen de Duitse bezetter. Het kostte de kapi tein zijn plaats in Brussel en tot het eind van de oorlog stond hij op streng gecontroleerde en onderge schikte posten. Hem werd gevraagd lid van de N.S.D.A.P., de partij van Hitier te worden, maar Thedieck ant woordde dat hii al lid was van de r k.-kerk en deze beide opvattingen I waren onverenigbaar. Dc derde ontmoeting tussen de in middels bondskanselier gewor den Adenauer en de uit krijgs gevangenschap teruggekeerde The dieck nad plaats in 1949. Tot minis ter voor „Duitse vraagstukken" was .Jakob Kaiser benoemd en deze wens te als staatssecretaris zijn vriend en medesamenzweerder tegen Hitier: de 49-jarige Franz Thedieck. Ade nauer was er vierkant tegen, maar Kaiser zette door en Thedieck kreeg een der hoogste functies van het mi nisterie. Zijn uitgebreide bemoeienis met vele plannen deed hem de bij naam „minister voor Duitse illusies" verkrijgen. De volgens Adenauer „stoffige schrijftafelversiering" hield echter achter de schermen van het ministerie de touwtjes in handen en bij de ziekte van de minister gaf Thedieck zijn mening in de kabinets- zittingen. Onomwonden en altijd be- reïd tot tegenspraak, wanneer de i bondskanselier de kabinetszittingen I bijwoonde. De ministers wachten zich wel een uitgebreide discussie aan te gaan over onderwerpen van het mi- I nistcrie voor „Duitse vragen". Want de. staatssecretaris weet zijn weetje 1 en men zegt dat zelfs Adenauer zijn vroegere ondergeschikte een beetje naar de ogen kijkt *AA'V>AA*»VVAA/WVVNAA'VVVVWVW\A<VWS/VWS/VVNAAA'V\AA Slachtoffers van watersnood nu door brand getroffen Het noodlot heeft hard toegeslagen in een tijdelijk woonoord aau de rand van de Italiaanse stad Bova Marina. In het woonoord waren 150 gezinnen ondergebracht die in de afge lopen jaren door elkaar opvolgende watersnoden van huis en haard waren verdreven. Eergisteravond ontstond een brand, die in korte tijd het gehele woonoord in de as legde. Volgens de brandweer was de oorzaak van de brand kortsluiting. De reeds zo zwaar getroffen mensen zijn nu door het vuur vrijwel al hun bezittingen en hun onderkomen kwijt geraakt. Brandweerlieden en politiemannen hebben tientallen in paniek geraakte kinderen uit de brandende hutten bevrijd. Er werd niemand ernstig gewond. VN'VVVNA/VVVVNNNVNA/VVNN'VVVVVVVVVVVS'VVVVVVVVVVVVSA/V ADENAUER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9