Nieuw-Guinea Koerier verscheen maar half NIEUW: BP SUPER HAARDBRANDOLIE met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelsar MEER DAN EEN MIU0EN DOLLARS GESTOLEN Ben Goerion wil verlof nemen ONDERWIJZERS BEZORGD OVER VOORTGEZET ONDERWIJS SPREEUWEN NAME BEZIT VAN BRITSE BOEKHANDEL NIEUWE ZWARTE ZEE" WORDT DE GROOTSTE ZEESLEPER DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE O OURANT T Nasleep van vechtpartij Eigi enaar maakte machinepark onklaar liet onafhankelijke dagblad de „Nieuw-Guinea Koerier" in Hollan- dia kon woensdag slechts met een halve pagina verschijnen. Dinsdag avond hadden de firmante mevrouw A. H. Terlaak-Koenïg van der Ca- pelle en de mede-eigenaar D. Ter- laak in de drukkerij aan de Oranje laan enkele onderdelen uit de enige zetmachine meegenomen, waardoor het bedrijf verlamd leek. Nadat in een met de hand gezet bul letin hiervan woensdag aanvankelijk aan de lezers mededeling was ge daan, konden bij een andere firma enkele onderdelen worden verkre gen. Venvacht werd dat de krant vandaag normaal zou kunnen draaien. Inmiddels zijn gisterochtend F. H. Terlaak (firmant van de druk kerij) en de hoofdredacteur van het blad, dr. N. Streefland, in kort ge ding door de heer D. Terlaak en zijn echtgenote gedagvaard. Het binnenlands bestuur heeft in middels de administratief ambte naar Van Reenen uit de Baliem- vallel naar Hollandia ontboden om nadere opheldering té geven over zijn rapport, dat deze affai re aan het rollen bracht. Uit zijn verklaringen is thans gebleken, dat sommige tegen de groep van mr. De Rijke geuite beschuldi gingen onjuist zijn. Het door het binnenlands bestuur ingestelde onderzoek heeft tot dusverre uit gewezen, dat geen strafbare han delingen zijn gepleegd. Drs. Streefland zelf heeft toegege ven, dat hem bij nader onderzoek gebleken is, dat enkele in het ge wraakte artikel genoemde bijzonder heden op voorbarig gegeven infor maties bleken te berusten. Hij zei dat hij niet de bedoeling had gehad het reeds gedeeltelijk gezette artikel Bod op aandelen R.T.M. definitief Dc Rotterdanische Bank deelde gis teren namens committenten mede, dat vrijwel alle houders van aande len Kotterdainsche Tramweg Maat schappij het aanbod tot overneming van de aandelen tegen 500 procent hebben aanvaard, zodat dit aanbod wordt gestand gedaan. De gelegen heid tot nameldïng blijft tot nader order opengesteld. Afrekening van aangemelde aandelen kan van 29 de cember 1960 af worden tegemoet ge zien. zonder nadere informatie en even tuele wijziging te publiceren. Hij gei voorts dat hij zijn informaties niet alleen van de rechterlijke macht doch ook van de cineast, die deel uit maakte van de groep van mr. De Rijke, had gekregen. In sommige kringen in Hollandia heeft deze nadere informatie de in druk bevestigd dat deze zaak tot on juiste proporties is opgeblazen. Men ziet er een nieuw bewijs iii voor de gespannen verhouding tussen de hoogste rechterlijke autoriteit en hot binnenlands bestuur. Franse socialisten steunen De Gaulle De Franse socialistische leider, Guy Mollet, heeft verklaard dat zijn par tij „ja" zal zeggen op het op 8 janu ari te houden referendum over de Algerijnse kwestie, maar dat de par tij zich in alle andere politieke vraagstukken in de oppositie zal bandhaven. Mollet legde zijn verklaring af tij dens een onderhoud met de Duitse socialistische persdienst, die zijn ver klaring publiceerde. „Ons ja", zei Mollet, is een steun voor de leiders van de staat, teneinde de hinderpalen, die een oplossing van het Algerijns prpbleem in de weg staan, weg te nemen. Mollet zei, dat het probleem in Al gerije er één. van de democratie zelf is. ,',De meerderheid dient de rege ring", voegde hij eraan toe, „maai de meerderheid mag nimmer haar gezag gebruiken om de rechten van de minderheid aan te tasten". POLITIE WACHTTE.. Dieven in Tampa in de Amerikaanse staat Florida zijn er vandoor met meer dan een miljoen dollar, af komstig uit een gepantserde trans portwagen. De buit bestond zowel uit geld als uit cheques. De dieven hebben bovendien 'n voor sprong van enkele dagen op de po litie, omdat het veiligheidssysteem van de sloten niet werkte. Volgens functionarissen van de maatschappij, die de auto's verhuurt, hebben de dieven de brandkastsloten op de auto geopend, omdat zij het nummer hadden bemachtigd, of heb ben de dieven het geluk gehad, dat geval, konden zfj zonder moeite en zonder dat de alarminstallatie ging werken, hun buit bemachtigen. Daarna echter is het alarmsignaal van de auto, die in een gebouw in Tampa stond geparkeerd, gaan wer ken. De politie ging op onderzoek uit en ontdekte dat de deuren waren ge sloten, hoewel deze eigenlijk reeds 6 uur eerder vanzelf hadden moeten worden geopend door 'n tijdslot. Dat was niet gebeurd en de politie be sloot de kast open te doen breken, maar een sleutelsmid raadde aan te wachten, want het tijdslot-systeem van de auto zou na 72 uur «vanzelf openspringen, ongeacht de instelling van het mechanisme. De politie besloot te wachten, maar er gebeurde niets en toen men ten lange leste de pneumatische beitels aan het werk zette duurde het nog zes uur, voordat de deuren open wa ren. Toen bleek pas dat er dieven waren geweest. Hoeveel zij precies hebben weggenomen, is niet bekend. In Londen wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehou den onder de naam „Schooljongens eigen tentoonstelling". Kinderen kunnen hier hun verzamelingen laten zien en die van hun leeftijdgenootjes bewonderen. Een klein meisje oogstte veel belangstelling door met een levensgroteechte Afrikaanse python aan te komen zetten. De belangstelling groeide nog toen bleekdat het dier niets deed en dat je hem zo maar aan mocht raken. In Jeruzalem is vernomen dat pre mier David Ben Goerion van Israel besloten heeft met verlof te gaan, als gevolg van een groeiende crisis binnen zijn partij over de „zaak Lavon". Ben Goerion maakte zijn besluit be kend, op een stormachtige zitting van zijn kabinet ter bespreking van de zaak Lavon. Israels grootste binnen landse politieke controverse sinds de vorming van de staat. Na het debat keurde het kabinet ten slotte een rapport van een ministers comité goed, en werd de vroegere minister van defensie Pinha Lavon ontslagen van de verantwoordelijk heid voor 'n „misstap" op het gebied van de veiligheid in 1954. Ben Goerion oefende kritiek uit op de commissie en weigerde enigerlei ver antwoordelijkheid voor haar rapport te aanvaarden. Hij beschuldigde Lavon vooraan staande figuur in Ben Goerions regeringspartij Mapai van de verantwoordelijkheid voor het ver strekken van opdrachten aan twee stafofficieren, welke niet ten uitvoer gelegd konden worden wegens de er aan verbonden gevaren omtrent de veiligheid. Mevrouw Golda Meir, minister van buitenlandse zaken, overweegt ontslag uit de regering Ben Goerion, uit protest tegen de aanval van de pre mier op Lavon en zijn verklaring dat hij met deze niet meer aan een tafel wil zitten. Alle pogingen worden in het werk gesteld om mevrouw Meir van haar voornemens af te brengen. Bepaalde persconferenties van de ko mende Amerikaanse president Kennedy zullen rechtstreeks via radio en televisie worden uitgezonden, zo heeft diens pers chef. Salinger, bekendgemaakt. Volgens hem zal dit waarschijnlijk het geval zijn met de eerste persconferentie, die Ken nedy na zijn installatie op 20 januari houdt. Maarschalk Juin zal nee stemmen Maarschalk Juin heeft in een brief aan géneraal De Gaul uiteengezet, waarom hij bij de volksstemming i 8 januari „nee" zal stemmen te gen De Gaulle's plan voor een her vorming van de bestuursorganen in Algerije. Juin zegt zich niet te kunnen vereni gen niet De Gaulle's streven naar „een volkomen onafhankelijke staat Algerije, met zijn regering, instel lingen en wetten". Hij spreekt in dit verband van „een onherstelbaar af stand doen, waarbij onderhandelin gen met de opstandelingen achteraf zinloos zijn, omdat zij dan al heb ben bereikt wat zij willen". N.O.V. VERGADERDE In Sclieveningen is gistermiddag de algemene vergadering van de Neder landse Onderwijzersvereniging be gonnen. In zijn openingswoord wijd de de voorzitter, de heer Jac. Loots- ma, zoals hij dat ook vorig jaar heeft gedaan, een beschouwing aan de eenheid in de vereniging. De aan leiding daartoe vormden kennelijk de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan rond de vraag of de N. O.V. zich al of niet bij het N.V.V. i® BP TSJILPENDE INVASIE Nieuwjaarskaarten moesten het ontgelden (Van onze correspondent.) De stad York in Yorkshire in Enge land, heeft dezer dagen op een avond een invasie gekregen van tienduizenden spreeuwen, de vo gels vlogen onder meer rond een kerktoren en belandden in een aantal winkels. In de boekhandel van de heer Ken Gilbertson in de Churchstreet, be dierven de spreeuwen talrijke boekwerken en een in een aparte kamer ingerichte uitstalling -van kerst- en nieuwjaarskaarten, door alles met niet nader aan te duiden produkten te bespikkelen. Het werd een schilderij waarvoor me nig abstract schilder zich niet had behoeven te schamen. Bijna in alle kamers boven de boekhandel vlogen spreeuwen rond. De vogels drongen binnen door de schoor stenen. Terwijl de heer Gilbertson met een assistente trachtte de dieren de vrijheid te hergeven stoven de spreeuwen weer door de schoor stenen naar binnen. De heer Gil bertson trad zeer drastisch op en berokkende zichzelf heel slaan, teneinde de spreeuwen langs die weg kwijt te kunnen ra ken. De ramen normaal openen was onmogelijk omdat het vaste ramen waren. De volgende dag echter waren er nog steeds spreeuwen, die het binnen beter vonden dan buiten, gezien het slechte weer volkomen begrij pelijk. Ook een schoenwinkel in High Ousegate had veel te verdu ren van binnendringende spreeu wen. De eigenaar, de heer F. G. Bishop, was van mening, dat de spreeu wen waren aangetrokken door een torenlicht. Arrestaties in Turkije In een dinsdagavond uitgegeven com muniqué is bekendgemaakt dat 65 personen, onder wie twee hooglera ren, zijn gearresteerd wegens „syste- ring van generaal Kemal Goersel t het eenheidscomité, dat na de mili taire staatsgreep van mei was inge steld. Volgens het communiqué werden zon dag 21 personen gearresteerd en op maandag nog 44 anderen, wegens „systematische activiteiten tegen liet staatshoofd Goersel, leden van het wat nationale eenheidscomité en de grond- schade door vensterruiten kapot te wetgevende vergadering". Expeditiebedrijf bijna weggespoten M Een expeditiebedrijf van de H N.V. Philips aan de Neutron- §1 weg -in Utrecht is gisteravond bijna weggespoten door eeq stroom modder. Er sprong een rubber las in een leiding, waar- door zand, vermengd met wa- ter van de dichtstbijzijnde in- s steekhaven in het Merwedeka- naai naar een industrieterrein werd gespoten. De modder, g II waar zes atmosfeer druk ach- ter zat, kwam precies tegen de Philipsgevel terecht. Vele H ramen sprongen en een grote p kanteldeur klapte door het ge- weid open. Water en zand had- den toen vrij spel. H Tien minuten later slaagde men erin de stroom te stoppen, s maar inmiddels stonden twee hallen en twee grote magazij- nen blank. De laselektroden, die voor verzending in karton- M nen dozen en houten kratten gereed lagen, trekken zeer snel M vocht aan. Er zullen steekproe- ven worden genomen om na te gaan hoe groot de schade is. Men verwacht dat het expedi- M tiebedrijf minstens enkele da- gen zal stilliggen. Enige uren nadat de stroom was losgebro- ken, waren de vier personeels la leden, die avonddienst hadden, er al in geslaagd het meeste II water uit de magazijnen te verwijderen. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiln Hoewel de nieuwe Amerikaan se president nóg niet is ge ïnstalleerd, eist zijn nieuwe ambt hem reeds nu dagelijks geheel op. Ontvangsten en be sprekingen met belangrijke personen volgen elkaar dage lijks op. Op deze foto ziet. men de ge kozen president temidden van enkele medewerkers aan het begin run een serie besprekin gen betreffende, de ruimte vaart, de financiën en de toe komstige buitenlandse politiek van de V.S. V.l.n.r. senator Robert Kerr uit Oklahoma, de gekozen vi ce-president Lyndon Johnson, senator John Kennedy, de be noemde minister van finan ciën Douglas Dildon en de af gevaardigde uit New York John Rootten, SPECIAAL VOOR TANKERS Uitgerust met moderne brandblusapparatuur De grootste zeesleepboot ter wereld heeft L. Smit en Co's internationale sleepdienst by de werf J. en K. Smit te Kinderdijk in bestelling gegeven. Het vermogen van deze super zee sleepboot zal met onbelangrijk boven de 7000 pk komen te liggen en in elk geval een snelheid geven van 18 piijl per uur. De actieradius zal, leeg varend, vrijwel onbeperkt zijn. De naam van de nieuwe sleepboot zal zijn „Zwarte Zee". Zij komt dus in de plaats van de hui dige „Zwarte Zee", die reeds de der de van die naam in successie is en daarom na de indienststelling van het nieuwe schip, die geraamd is op eind 1962, zo lang zij niet uit de vaart verdwijnt de naam „Zwarte Zee III" zal voeren. L. Smit en Co is tot het bestellen van deze grote zeesleepboot overgegaan wegens het meer en meer verschijnen van supertankers en bulkcarriers op de wereldzeeën. Zij hebben een wa terverplaatsing, die soms varieert van 50.000 tot over de 100-000 ton. Ook Zweden heeft zijn „radio Veronica" „Radio Nord" een particuliere radio omroepvereniging in Zweden, kan thans, vijf maanden later dan oor spronkelijk bedoeld, beginnen met uitzendingen vanaf een buiten de Zweedse territoriale wateren ter hoogte van Stockholm voor anker liggend schip, de „Bon Jour". Dit schip heeft een zender van twintig kilowatt aan boord en een 88 meter lange antenne met een tegenwicht van 160 ton beton in de kiel. De technische uitrusting is afkom stig uit Amerika en West-Duitsland. Volgens een Stockholmse krant zul len alle programma's in Stockholm worden klaargemaakt en op de band gezet. De bandjes gaan dan per boot of vliegtuig naar het schip en wor den in de buurt daarvan in water dichte zakken uitgeworpen om door do bemanning* in de -..Bon Jour" te Dit plaatst de zeesleepvaart voor problemen, want als zo'n supertan ker in nood komt is er op het ogen blik geen zeesleepboot ter wereld, die alleen zulk een kolos met een re delijke snelheid kan slepen. Daarvoor zijn tenminste twee grote typen zee sleepboten nodig, wier vermogen ligt tussen de 3000 en de 5000 pk. Hierbij heeft eveneens een rol ge speeld de wens van de reders van dergelijke grote vrachtschepen om hun schepen zo snel mogelijk in de door hen gewenste veilige haven te hebben. De nieuwe „Zwarte Zee" zal behalve met bet gebruikelijke bergingsmate riaal worden uitgerust met de mo dernste brandblusmiddelen, speciaal voor bet bestrijden van brand in tan kers. Zo kr|jgt de achtermast van de „Zwarte Zee" in de top een schuimbrandbluskanon, dat zijn in houd van bovenaf in de brandende massa kan werpen. Spaak pleit voor „afgewogen stemmen" in V.N. De Belg Puul-Henri Spaak, secreta ris-generaal van de N.A.V.O., die de eerste voorzitter van de algemene vergadering der V.N, was, heeft in een te New York gepubliceerd boek gepleit voor een stelsel van „afgewo gen stemmen" in de V.N., „opdat de volkerenorganisatie een doelmatig instrument voor het handhaven van de wereldvrede kan blijven". Spaak stelt dan voor dat aan de stemmen van de grote mogendheden in de V.N., meer gewicht zal worden toegekend dan aan die der kleine landen. Spaak beschuldigt de Sowjet-Unie van een „alles te buiten gaand mis bruik van het vetorecht in de Vei ligheidsraad". Hij schrijft ook: „het oorlogsgevaar is afgenomen, doch de communisti sche bedreiging duurt onverminderd voort". Ook andere staatslieden hebben in het boek hun mening weergegeven over de wijze, waarop ha. de inter nationale spanning kan worden ver minderd. De „New York Times" heeft het voorstel van Spaak in. sen hoofdar tikel toegejuicht zou aansluiten. Zoals bekend, hebben de besturen van de N.O.V. en N.V.V. nu afgesproken, dat een organisatie van bij het N.V.V. aangesloten N.O. V.-leden zal worden opgericht. De voorzitter, de heer Jac. Lootsma,. merkte in zijn rede op, dat het on derwijs nog steeds gebukt gaat on der de last van het tekort aan leer krachten. Hij hoopte, dat nog vele flinke jonge mensen de loopbaan van onderwijzer zullen kiezen. Zou dé toevloed te vroegtijdig verminderen, dan zal er niet veel terecht kunnen komen van de zo hard nodige ver laging van de Ieerlingenschaal en dan ziet het er ook allesbehalve rooskleurig uit voor nijvertheidson- derwijs, voortgezet lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs en ulo. Niemand van ons wenst de ellendige tostand van de jaren der tig te zien herleven, zo zei hij, maar het is nog te vroeg om nu reeds ge luiden te laten horen die de toeloop naar de kweekscholen ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Zeer zorgelijk noemde hij de toe stand bij alle takken van voort gezet onderwijs. De jeugd van thans, zo meende hij, wordt wel zwaar gestraft voor het gebrek aan visie, dat kenmerkend was voor het onderwijsbeleid in de eerste jaren na de oorlog. De heer Lootsma vond het hoog tijd worden, dat de „spellingsknoop" nu eindelijk eens wordt doorgehakt. Waarom moet de definitieve rege ling van onze spelling toch zo lang op zich laten wachten, vroeg hij zich af. Als de minister wil wachten tot de deskundigen het eens worden kan hij lang wachten, want deze deskundigen worden het nooit eens. Mammoetwet Over de „mammoetwet" zei de heer Lootsma, dat de discussies rond dit wetsontwerp na de in diening de aanvankelijke be zorgdheid omtrent de plaats van het voortgezet openbaar onder wijs in de nieuwe constellatie eerder hebben doen groeien dan afnemen. Een der bezwaren is, dat het wetsontwerp geen posi tieve opvoedingsopdraent voor 't openbaar voortgezet onderwijs bevat. Wij kunnen er geen genoegen mee nemen, aldus de heer Lootsma. dat de wet zou zwijgen over het het pe dagogisch fundament van de open bare school. Een zeer ernstig be zwaar is verder dat de taak van de overheid bij de stichting van open bare scholen voor voortgezet onder wijs te zeer wordt beperkt. Het stichten van scholen buiten de in de wet omschreven planprocedure om wordt alleen voor het openbaar on derwijs verboden. Dit, zo meende de heer Lootsma, is een duidelijke ach terstelling van het openbaar onder wijs ten opzichte van het bijzonder onderwijs, dat men er perplex van staat. 1 Pacificatie Pijnlijk miste de heer Lootsma in de „mammoetwet" een artikel dat overeenkomt met artikel 19 van de lager-o-nderwijswet. De grondgedachte daarvan is, dat de overheid de plicht heeft ervoor te zorgen, dat overal voldoende la ger onderwijs wordt gegeven in een genoegzaam aantal scholen. Hij zou de stelling durven verdedi gen dat de „mammoetwet" van prin cipes uitgaat, die tegengesteld zijn aan die waarop de lager onderwijs wet 1920, de pacificatiewet, is geba seerd. Het leek hem noodzakelijk dat de principiële vraag, of het he- grip pacificatie in 1960 een andere betekenis heeft gekregen dan het in 1920 had, bij de behandeling van dit wetsontwerp de nodige aandacht krijgt. Tenslotte de salarisposïtie bespre kend zei dc heer Lootsma, dat alle bezwaren, die de N.O.V. verleden jaar heeft geuit tegen het systeem van vrijere loonvorming in het al gemeen en tegen de toepassing daar van voor nét: overheidspersoneel, Juist, wijn gebleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3