Pleidooi in het Zeeuws Tijdschrift voor een „muzische vorming" Zeeuwse Almanak DRUKKE AFSCHEIDSRECEPTIE VOOR GOESE BANKDIRECTEUR NIEUWE SCH0UWSE RADEN OP 2 JANUARI BIJEEN GEVAGOLOR 'jout GEVOLGEN BELGISCHE STAKING VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1900 VAN DRS. LOUIS LOCKEFEER A.fiertevllp DE HEER B. v. d. BERG VERTREKT Onjuiste vergelijking tussen twee vormen van provinciale subsidie IN HET LAATSTE nummer in de tiende jaargang van het Zeeuws Tijdschrift vindt men o.m. een pleidooi van drs. Louis Lockefeer voor „muzische vorming in Zeeland". Na een nogal wijdlopige inleiding onder het motto „Ons leven is spelen ons spelen is leven' 'komt drs. Lockefeer tot de conclusie, dat men met de provinciale subsidiepolitiek op de verkeerde weg is. Kort gezegd komt zijn betoog er op neer, dat er teveel geld wordt be steed voor de opleiding van de „amateurmuzikant" en te weinig voor de vorming in de overige sectoren van de amateuristische kunstbeoefening. „Alle verhoudingen zijn zoek", zo stelt de heer Lockefeer, die ten slotte een plan lanceert voor het instellen van „regionale scholen voor amateu ristische kunstbeoefening". In die scholen zouden muzieklessen gege ven kunnen worden, regie- en spe- lerscursussen georganiseerd, leiding gegeven aan amateurschïlders en fo tografen, er zou gedeclameerd, ge zongen en gedanst kunnen worden. Achter dat „gedanst" schrijft drs. Lockefeer veiligheidshalve tussen haakjes „ballet" en verder zegt hij nog: „In deze scholen vindt in prin cipe de Zeeuwse muziekschool en het vormingswerk van de provinciale to neeladviseur een veilig dak". Tot zover dan drs. Lockefeer, bij wiens nogal ingrijpende denkbeel den wij zouden willen aantekenen, dat de schrijver er in ieder geval ten aanzien van de subsidiëring amateurmnziek naast is. Zijn hoofdbezwaar gaat namelijk te gen de discrepantie tussen de be dragen, die uitgetrokken worden voor de beroepssector-toneel en muziek en de amateurtoneel- en muziekbeoefening. Het Is onjuist om deze twee subsidievormen te vergelijken. De subsidie ten dienste van de ama- teurmuziek is in wezen een subsidie nan beroepsmensen; zij wordt name lijk alleen verleend in de kosten van medewerking, verleend door vak mensen. Dat is namelijk nodig, om dat anders een belangrijk stuk cul tureel werk zou wegvallen. Het is onmogelijk om met uitsluitend ama teurs een Matth&us-Passion, een Hohe Messe, een Requiem van Verdi uit te voeren. Nodig is voor deze werken de steun van een grote groep vakmusici, die uiteraard veel geld kosten; zó veel dat de betrokken ver eniging die niet kan betalen. De sub sidie, die hier verleend wordt, bete kent dus een bijdrage aan de be- roepsmuziek, want daardoor kunnen provinciale verenigingen precies het zelfde doen als bijvoorbeeld zangko ren in Rotterdam en Amsterdam. Er is dus ook geen principiële tegenstel ling tussen een uitvoering van bij voorbeeld het Amsterdams Orato- ruimkoor (Matthaus Passion) in Aardenburg, namelijk een amateur- koor met vakorkest, en van Oefening en Uitspanning (Verdi Requiem) in Middelburg, waar men hetzelfde ziet. In de amateur-toneelsector echter zou het geld uitsluitend naar ama- teurs gaan, een principieel verschil dus. pens het gewest Zeeland („public relations"-werk) bepaald geen overbodige luxe ls. Hij doet dat in een artikel „Onbekend Zuider- Zee-Land ontdekt", geïnspireerd op een verhaal in de Saturday Evening Post, waarin Walcheren in de Zuiderzee wordt gesitueerd- Voorts bevat dit nummer het tweede en laatste artikel van dr. A. Smits o.S.B. over „Zeeuwsch-Vlamingcn en de woelingen van 1830", waarin hij zoals ook in een vorige bespreking opgemerkt uitstekend gedocumen teerd aantoont hoe de regering zich nog juist op tijd met Zeeuwsch- VJaanderen bemoeide, waardoor het bij Noord-Nederland zou blijven. Dr. C. de Galan schreef een verhan deling over het Zeeuwse akkerbouw- areaal (het totale areaal blijft con stant op rond 104.000 ha., oftewel 75% van de cultuurgrond en 60% van de Zeeuwse bodem) en de heren L. W. De Bree en M. P. de Bruin zorgden zoals te doen gebruikelijk voor het „Zeeuws prentenboek" en de Zeeuwse kroniek. Tenslotte vestigen wij gaarne de aandacht op drie gedichten in dit nummer en wel van Marco Fondse uit Utrecht, die enige jaren geleden als leerling-journalist in Zeeland ver bleef. De weerslag van dat verblijf vindt men terug in de klare schoon heid van Fondse's dichtregelen. v. B. IDENTIEKE AGENDA'S Beeldvorming Met sprekende voorbeelden toont drs. 3VL C. Verburg aan, dat het werken aan een beeldvorming no- zijn tot een bedrag van rom Aanwijzing gemeente huizen en verkiezing wethouders Maandag 2 januari aanstaande komen voor de eerste keer de vier raden van de nieuwe ge meenten op Scliouwen-Duive- land bijeen. In de morgenuren vergaderen de nieuwe raden van Westerschouvven, Midden- schouwen en de nieuwe gemeen te Brouwershaven. Deze raads- bijeenkomsten beginnen alle om tien uur. 's Avonds komt de raad van Duïveland bijeen: de ze vergadering begint om acht uur. De agenda's voor de eerste raads vergaderingen op het heringedeelde Schouwen-Duiveland vermelden alle vier dezelfde punten, waarvan de verkiezing van de wethouders en de aanwijzing van de gemeentehuizen wel de belangrijkste zijn. Aan het begin van deze vergaderingen zullen achtereenvolgens de nieuwe raads leden met de tijdelijke secretarissen en ontvangers worden beëdigd. In de raad van Westerschouwen, die in het dan „voormalige" gemeente huis van Haamstede bijeenkomt, zul len de nieuwe raadsleden de eed af leggen in handen van de nieuwbe noemde burgemeester van Wester schouwen, jhr. R. J. H. Q. Röell, in de raad van Brouwershaven in han den van burgemeester A. H. Vermeu len, in de raad van Middenschouwen in handen van burgemeester S. Francke en in de raad van Duive- land in handen van burgemeester A. A. van Eeten. De raad van Brouwers haven komt in het voormalige ge meentehuis van Brouwershaven bij-, een, de raad van Middenschouwen in het voormalige gemeentehuis van Eikerzee, dat te Scharendijke staat en dc raad van Duiveland vergadert in het gemeentehuis van Oosterland. FILM GEVAERT Op oudejaarsavond gebeurt het Volgens nog niet officieel be vestigde berichten heeft de kortelings gelanceerde kunst satelliet op zijn baan ons kleurengamma geraakt en ge deeltelijk vernietigd. Hierdoor zal binnen enkele lichtdagen - vermoedelijk tijdens de jaar wisseling - onze kleurwaarne ming op aarde geheel verande ren. In plaats van de diverse kleuren zullen wij dan nog slechts de gradaties van een grijze kleur onderscheiden. Stel u voor: grijze oliebollen en grauwe appelflappen Ballistische experts verklaar den echter, dat dit bericht uit de lucht gegrepen is. Gelukkig maar, want voor u is oude jaarsavond. immers een der kleurrijkste hoogtepunten van het jaar. Hoe kunt u de sfeer van spelletjes, oliebollen en klinkende glazen, een sfeer van kleur vooral, in uw herin nering bewaren? Heel eenvou dig! Haal morgen direkt GE-. VACOLOR kleurenfilm en flits- lampjes. Oudejaarsavond is dè gelegenheid om te ontdekken, dat kleurenfoto's zoveel méér vreugde geven dan zwart-wit foto's. Gévacolor kleurenfilms zijn geschikt voor èlk toestel. Volgend .jaar zult ju blij zijn, het afscheid van 1960 op Géva color kleurenfoto's te hebben vastgelegd. COM 60 iT Honderden aanwezigen drukten hem de hand Het kantoor van de Rotterdamsche Bank N.V. te Goes was woensdag middag veranderd in een grote re ceptiezaal. Bureaus, telmachines, kasboeken, telefoons en kantoor krukken waren aan kant gescho ven om ruimte te maken voor een aantal gezellige zitjes. Midden tussen de gebruikelijke drukte rond de jaar wisseling had men even tijd gevonden om afscheid te nemen van de huidige directeur, de heer B. van den Berg, die eind deze week met vervroegd pensioen gaat. Tevens was dit het moment om kennis te maken met de nieuwbenoemde directeur van het Goese kantoor, de heer H. G. Jung. Niet alleen voor het personeel, maar ook voor de clientèle en de zakenre laties. Deze laatsten vonden aan het eind van de middag bij enkele honderden de weg naar de Grote Kade. Het was dan ook een lange rij van belangstel lenden, die zich langs de scheldende en de nieuwbenoemde directeur be woog. Beide heren kregen vele han den te drukken en voor de heer Van Tholenaar aangehouden wegens verduistering De politie heeft in Limburg aange houden de 44-jarlge Tholenaar P. B., die werkzaam was als agent van een Middelburgse houthandel. B. heeft zich schulaig gemaakt aan verduiste ring van een vrtf belangrijk bedrag. Volgens de substituut-officier van justitie bij de Middelburgse recht bank, mr. J. L. Andreae.-voor wie de agent een bekentenis Iieeft afge legd, zou de verduistering gepleegd ""id 3500. VAN TOT SATER-REVISIE. Een goede oude Middelburgse beken de is voor enkele maanden uit het straatbeeld van de Zeeuwse hoofd stad weggenomen. Insiders zullen meteen oegrypen, dat het hier om het goede draaiorgel „De Sater" gaat, het Middelburgse pierement dat OMSTANDIGHEDEN „Kijk, die knapen met die brommers, daar moet je voor oppassen", sprak die chauffeur in Middelburg en hij wees op een brommend drietal, dat met veel geweld veel bochten nam. „Als ze zo achterop zitten, weet ik het al; dan wordt het dubbel uitkij ken". Intussen, koerste hij zijn voertuig vakbekwaam door de stratenmaar het probleem liet hem niet los. Hij ging er even grondig op door en het werd een heel wijsgerige beschou wing, die wij U niet willen onthou den. Want onze man gaf eerlijk toe, dat hij vroeger precies eender was geweest, ,,'t Is de jonkheid", wist hij en hij herinnerde zich hoe lvij vroe ger, in een vrachtauto van zijn va der, ook heel gewaagde toeren had gemaakt. „Als'd'ouwe er niet bij was natuurlijk"durfde hij ons nu wel toe te vertrouwen. „Maar toen kon het", vervolgde hij „toen kon je in het verkeer nog wel eens iets doen. En dóór zit de kneep. De jeugd is niet veranderd, maar de omstandigheden zijn an ders". En als een levend bewijs van zijn stelling wrong zich een in een leren vest gehulde knaap op een fel rode brommer triomfantelijk tussen twee auto's door, waarvan er een met piepende remmen moest stop pen. De omstandigheden zijn Inder daad veranderd.-* gedurende de komende maanden In winterslaap gaat. Van deze gelegen heid wordt meteen gebruik gemaakt om „De Sater" een revisiebeurt te geven. Als de donkere maanden zijn vergleden, zal het orgel weer op straat verschenen om een, hopelijk zonnige, lente met vrolijke klanken te begroeten- LAUWEREN. Voor het Zeeuws-Vlaamse accor deon-orkest „Flandria" is 1960 een jaar van lauweren gewor den. Lauweren waarop de vere niging overigens niet wil gaan rusten. In hotel Lievens le IJzendijke werd in de onlangs gehouden jaarvergadering deze vrolijke jaarbalans opgemaakt en de daaruit voortvloeiende, van werkelijkheidszin getuigende, conclusie getrokken dat het er van nu af aan om gaat deze posi tie door trouw repetitiebezoek en thuisstudie te handhaven. Het ontbreekt „Flandria" voorlopig nog helemaal niet aan „engage menten". De voorzitter kon de le den dan ook bekendmaken, dat er nog verschillende aanvragen uit diverse gemeenten zijn binnenge komen voor het verzorgen van een bonte avond. Na al deze za kelijke beslommeringen zette „Flandria" zich vrolijk aan tafel, om te genieten van een stemmige gezamenlijke maaltijd. Stemmig door de sfeervolle verlichting, dc voldane terugblik en de intimi teit, die tot in de bekende kleine uurtjes werd volgehouden. Advertentie Middelburgse advocaat in Dordt aangehouden Verdacht van fraude Op last van de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr. G- J. B. van der Dussen, Is te Dordrecht aangehouden mr. \V. F. P. IC. (51), tot voor kort advocaat en procureur te Middel burg. Mr. IC. wordt verdacht van fraude, gepleegd met faillissements- gelden. De aanhouding geschiedde door de Middelburgse recherche, in samen werking met de Dordtse recherche, waarna mr. K. werd overgebracht naar het Huis van Bewaring te Mid delburg. Tijdens het voorarrest heeft mr. IC. de verduistering van een post van 700 faillissementsgeld bekend. Hij trad in dit faillissement op als curator. Mr. K. wordt nog van meerdere ver grijpen verdacht, waarnaar de jus titie een nauwkeurig onderzoek zal instellen. Reeds eerder in dit Jaar, namelijk in juni, was mr. IC. uit de balie getre den. Naar bekend woonde hij in Dordrecht, nadat hij aanvankelijk in Rotterdam een bar geëxploiteerd had. De door hem gepleegde fraude kwam aan het licht, toen een nieuwe cura tor benoemd werd in het faillisse ment, waarvan hij de fraude heeft toegegeven. N\WA\WWWW\\iWWW» Voor Zeeuws nieuws zie ook pagina's 5, 8 en 10. Demping Kanaal door Walcheren zou ramp worden voor industrie (Slot van pag. 1) ging „Peulvruchtencentrum Zuid- West Nederland" G.A., die voor het grootste deel of een belangrijk deel voor de aan- en afvoer van materia len en produkten van het water ge bruik moeten maken. Diep vaarwater Voor een aantal bedrijven is het feit, dat diep vaarwater aanwezig was, van doorslaggevende bete kenis geweest voor de vestiging op het industrieterrein te Middel burg. De heer Polak is overigens de me ning toegedaan, dat Middelburg niet zonder meer van het open vaarwater zal worden afgesloten. Deze mening deelt ook de heer H. J. Ikklnk, de directeur van de coöperatieve land- bouwvereniging „Eiland Walcheren", Inwoonster van Bruinisse bij oversteken gedood Bij bushalte Sf.-Philipsland door personenauto gegrepen Op de rijksweg te St.-Philipsland ls woensdagavond de 78-jarige weduwe De Ronde-van de Boogert uit Brui nisse bij het oversteken door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde om streeks half zeven bij de bushalte voor het dorp St.-Philipsland. Me vrouw De Ronde wachtte daar op de autobus om zich via het veer Zijpe- Anna Jacoba naar haar woonplaats le begeven. Toen zij om de bushal- j I te te bereiken de weg overstak, moet zij de door de heer G. uit St.-Maar- I (énsdijk bestuurde personenauto, die j J uit de richting van net veer naderde, welke vereniging in verband met de recente bouwplannen voor een nieu we silo op het groot-industrieterrein ook groot belang heeft bij het ka naal door Walcheren. De heer Ik- kink verklaarde, dat het bestuur van de „Eiland Walcheren" de verzeke ring heeft gekregen, dat het silo bouwplannen gerust tot uitvoering kan brengen. Daaraan verbond hij de conclusie, dat de Middelburgse onder nemingen de verbinding met open vaarwater zullen behouden. Ook de Vitrite Fabriek te Middelburg maakt regelmatig gebruik van sche pen voor zendingen over zee, ver klaarde de commercieel directeur, de heer B. A. Hessellnk. De Vitrite- directie zal een eventuele demping dan ook niet als een „traktatie" ver welkomen. Dit geldt evenzeer voor de N.V. Middelburgse Ijzergieterij en Machinefabriek, die onder meer de aanvoer van zand voor een belang rijk deel per schip laat geschieden. Overschakeling op ander vervoer, zo als anto of spoor, zou voor vele on dernemingen vanzelfsprekend een aanmerkelijke kostenverhoging mee brengen. Voor de Kon. MIJ. De Schelde te Vllsslngen is het momenteel nog niet te overzien welke gevolgen een even tuele demping van het kanaal zal hebben, verklaarde directie-secreta ris Langman. De P.Z.E.M. zal van een dergelijk toekomstbeeld, wan neer de demping „tot staan ge bracht" wordt voor haar centrale in Vlissingen, hoegenaamd geen hinder ondervinden, zo werd ons van die zijde meegedeeld. De directeur van het Goese kantoor van de Rotterdamsche Bank N.V., de heer B. van den Berg, heeft woens dagmiddag afscheid genomen van het personeel en de clientèle. Nadat hij tijdens een receptie enkele hon derden belangstellenden de hand had gedrukt, overhandigde de heer Van den Berg (links) aan zijn opvolger, de heer H. G. Jung, de sleutels van het gebouw aan de Grote Kade. (Foto P.Z.C.). den Berg waren er vele woorden van waardering voor de wijze, waarop hij sinds 1934 aan het Goese kantoor van de Rotterdamsche Bank leiding heeft gegeven. In dat jaar kwam de thans 62-ja- rige directeur uit Velp naar Zee land, waar hij naast zijn dagelijk se werkkring ook in het organisa tie- en verenigingsleven een be langrijke plaats bezette. Zo is de heer Van den Berg voorzitter van de afdeling Noord- en Zuid-Beve land van de Vereniging van Geld en Effectenhandel. In Goes was hij mede-oprichter van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek en lagne tijd besluruslid van de pad vindersvereniging en de oranjevereni ging. Op liet ogenblik hanteert hij nog de voorzittershamer van de Ver eniging van Algemeen Wetenschap pelijke Belangen in Goes. Relatie-comité Aan de receptie ging woensdagmid dag een bijeenkomst met het perso neel vooraf. Bij monde van de alge meen procuratiehouder, de heer S. Dekker, uitte het personeel zijn waardering voor de directeur,: die 42 Jaar aan de Rotterdamsche Bank N.V. verbonden is. Als blijk van waardering overhandigde de heer Dekker hem een kunstvoorwerp. Uit de kring van relaties had zich een comité gevormd, dat de heer Van den Berg niet zonder meer uit Goes wilde laten vertrekken. Namens deze zakenvrienden trad dan ook in de loop van do middag do heer J. Duve- kot naar voren, die de scheldende bankdirecteur een draagbare radio ten geschenke aanbood. Onder de vele receptlegasten bevon den zich ook afgevaardigden van de hoofddirectie en de districtsdirectie van de Rotterdamsche Bank. De nieuwe directeur, die op 1 januari aanstaande de taak van de heer Van den Berg overneemt, is afkomstig uit Rotterdam, waar hij de directie voer de van het kantoor in Kraiingen. f Advertentie) j niet hebben gezien. Uiteraard zijn de ge volgen van de stakin gen in België ook merkbaar in het nabij gelegen Zeeuwscli- Vlaanoeren. Voor een aantal vrachtvervoer ders zit er een kleine winst in. De natte e, die In bet afge- ri jaar in enorme hóeveelheden naar Bel gië werd getranspor teerd, kan door de sta king nu niet verder dan tot de grens per trein worden vervoerd. Vanaf de grens trans porteert men thans met vrachtauto's de pulp verder. Zo werden een dezer dagen aan het grenskantoor te Sas van Gent 94 vrachtauto's geteld, die geladen met deze stof België inreden. In de Terneuzense ha ven daarentegen ver dringen de zeeschepen zich beslist niet om een laad- of losplaats, zo als dat bij vroegere stakingen in Antwer pen of Gent wel eens het geval was. Toch is het wel iets drukker dan normaal, omdat een enkel schip, be stemd voor Antwerpen, binnenloopt om een la ding, die met spoed doorgetransporteerd moet worden in Ter- neuzen te lossen. Ove rigens pikt men hier slechts een graantje mee zoals in scheep vaartkringen voorzich tig werd losgelaten van de grote ladingen van schepen, die naar Rotterdam en andere havens uitwijken. De scheepvaart van en naar Gent is normaal. De Zeeuws-Vlaamse busdiensten Sluis- We8tkapelle, Bres- kens-Brugge, Zaam- slag-Zelzate en Sluis- kil-Breda vla Antwer pen functioneren nor- Minister Beerman in Vlissingen Naar wij vernemen zal de mi nister van justitie, mr. A. C. W. I Beerman, zich vanmorgen in j Missingen aan boord begeven van het s.s. „Waterman", dat I zoals bekend met een aantal passagiers uit Indonesië aan boord, onder wie vele „spijtop- j tanten", vandaag hier verwacht wordt. De passagiers zullen in maal. „Wij hebben nog geen enkele hinder on dervonden", zo zei men r0 ons bij de s.b.m. Ook Missïngen ontscheept worden. de Belgische busonder- nemingen, die de dien sten Hulst-Antwerpen en Hulst-St.-Niklaas onderhouden, rijden volgens de normale dienstregeling. Het aantal passagiers is als gewoonlijk. De post daarentegen tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en België ondervindt grote ver traging. Dit wordt uiteraard zeer sterk gevoeld door Zeeuws- Vlaamse industrieën, die kantoren in Brus sel hebben. Of de post in Brussel aankomt weet men veelal niet, omgekeerd komt de post met aanzionlijke vertraging binnen. Eigen telexapparaten brengen hier soms uit komst. Twee klampen stro in brand te Nieuwerkerk Een felle brand heeft woensdagavond te Nieuwerkerk twee klampen stro ln de as gelegd. Het vuur woedde op het bedrijf van de landbouwer T. A. Dalebout in twee naast elkaar gele gen klampen stro aan de Burgemees ter van Veenstraat. Dc brandweren van Nieuwerkerk en Oosterland be streden het vuur met modern blus- materieel en konden voorkomen dat een derde kleinere klamp eveneens in vlammen zou opgaan. Maar de twee grote klampen die tezamen een 35 tot 40 ton geperst stro bevatten, gin gen geheel verloren. De brand begon omstreeks half zeven: reeds een uur later hadden de brandweren het vuur een eind onder de knie. Bij de blus sing ontstond een grote rookontwik keling. De oorzaak ls onbekend, de eigenaar ls verzekerd. Nieuwjaarsdiners Reservering telefoon 2 2 9 7 „de put" STRANDHOTEL VLISSINGEN. Oudejaarsavond gesloten. vandaag. Middelburg Ciiy: Makkers staakt uw wild geraas, 20 uur. 14 Jaar. Electro North west frontier, 19.30 uur, 14 J. Burgerzaal Stadhuis: Weat-Vlaamsc schilderkunst. 10-13 en 20-22 uur. Prov. Bibliotheek: expositie oude kinderboeken, 10-12.30, 13.30-18 uur. Kunstzaal Van Benthem en Jutting. schilderijenexpositie, 10-18 uur. Vlissingen Luxor: Tot de revolvers zwegen. 20 uur, 14 Jaar. Alhambra: Een huls vol heksen, 20 uur. 14 Jaar. Scheldekwartler: Afscheidsreceptie J. H. Verdonk. chef personeels/aken Kon. M(J.' ..De Schelde", lfl-17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2