PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT d£bilt Weg schijnt geopend voor een oplossing van kabinetscrisis Eventuele demping kanaal door Walcheren zou ramp worden voor industrie Partij van de Arbeid niet in de regering Toestand in België wordt met de dag verontrustender 203e jaargang - no. 306 Dagblad, uitgave van de 'Irma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de' Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 dec. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155- „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. EENHEID IN A.R.P. HERSTELD? Fofo boven: In Luik keerden demon- stronten een -personenwagen om. |p» Hpl Foto onder: In Seraing maakten de stakers een protestmars door de in- dustriestad. Minister Van Aartsen kan na ontslagaanvrage intrekken (Van onze Haagse redactie). De eenheid in de a.r.-partïj de verhouding a.r.-ministers en a.r.-Tweede Kamerfractie alsmede de verhouding tussen ka merfractie en het centraal comité van de partij schijnt woensdagavond te zijn hersteld. Daarmee lijkt ook de weg ge opend voor een oplossing van de kabinetscrisis. In een eenstem mige verklaring van het centraal comité, die woensdagavond door de voorzitter van de a.r.-partij, dr. W. Berghuis, tegenover de pers werd afgelegd, wordt begrip getoond zowel voor het standpunt van de ministers als van de fractie, terwijl in een daarna uitgegeven verklaring van de fractie wordt gezegd, dat in het streven naar versnelling van de oplossing van de woning nood niet mag worden gezien een uiting van wantrouwen ten opzichte van het kabinet of van sommigen van zijn leden. Het. Is iin de vraag- hoe de a.r.-mi- 1 betoogde dr. Berghuis, dat de laatste nister van volkshuisvesting en bouw- zin van de verklaring een integrale nijverheid, mr. J. van Aartsen op deze verklaring van de fractie zat reageren. Het is nog niet zeker, dat hij op grond van deze uitspraak van de fractie zijn ontslagaanvrage zal intrekken. Woensdagavond zou de informateur, prof. dr. W. F. de Gaay Fortman, weer een gesprek hebben met mr. Van Aartsen. Aangenomen werd, dat de informateur zou trach ten de minister te bewegen op grond van de fraetieverklaring als minister aan te blijven. De beide verklaringen werden afge legd na drukke besprekingen, die zo wel de middag als de avond in beslag namen en die werden gevoerd in ho tel des Pays Bas te Utrecht. Prominenten Allereerst kwam het centraal comité van de A.R.-partij bijeen. Deze ver gadering werd door de prominente figuren van de partij bijgewoond- Aanwezig waren de "informateur, prof. De Gaay Fortman als waarne mer, de erevoorzitter dr. Jan Schou ten. alsmede de minister van staat, de oud-ministor-president P. S. Gerbran- dy. Ook dr. Bruins Slot, de voorzitter van de A.R.-fractie in de Tweede Ka mer als zodanig adviserend lid van het centraal comité, was aanwezig. Voorts woonden de vergadering bij de Tweede-Kamerleden Roosjen, Smallenbroek en de indiener van de woningbouw-motie. die tot de val van het kabinet-De Quay leidde, de heer Van Eibergen. Voor de aanvang van de vergadering lunchten de beren Berghuis, Bruins Slot en Smallenbroek gezamenlijk. Om ongeveer drie uur arriveerden de A.R.-staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, kort daarop gevolgd door de A.R.-ministers Zijlstra van finan ciën en Van Aartsen van volkshuis vesting en bouwnijverheid. Tegen half vijf vertrokken de bewindslieden (volgens sommigen „verstoord") en dc informateur naar Den Haag. Zij weigerden 'n verklaring af te leggen. Alleen prof. De Gaay Fortman deelde mee naar Den Haag te vertrek ken en daar te gaan telefoneren. Inmiddels zette het centraal co mité zijn vergadering voort tot ongeveer zeven uur, waarna een vergadering van de A.R.-fraétie volgde. Goedkeuring Na afloop van deze verj, de de voorzitter van de partij ctr. \5 Berghuis de verklaring van het cen traal comité af, waarin wordt 'ge zegd, dat het comité verontrust is door de loop der gebeurtenissen van de vorige week. Het comité spreekt uit, dat het met allen, die te dien aanzien verantwoordelijkheid of zorg dragen, overtuigd is van de hoge prioriteit, die aan de bestrijding van de woningnood moet worden toege kend. Het comité betreurt, dat over deze zaak. van welker ernst in de kring van de A.R.-partij allen overtuigd zyn, een kabinetscrisis is ontstaan. Het comité is ook overtuigd dat de zorg van de regering voor de hand having van het evenwicht in de volkshuisvest ing mede strekt ten be hoeve van de opheffing van de wo ningnood. Het is van oordeel, dat de huidige politieke opbouw van het kabinet- moet worden geacht in de gegeven omstandigheden in 's lands belang te zijn en keurt het optreden van de voorzitter van het centraal comité, dr. Berghuis, goed. Tijdens een korte discussie, die over deze verklaring met de pers volgde. goedkeuring betekent van zijn op treden in de laatste dagen. Hierbij doelde dr. Berghuis blijkbaar op dé korte verklaring, die hij op de avond van de tweede kerstdag voor de radio aflegde en waaraan de fractie aan stoot heeft genomen. Hij legde er de nadruk op, dat de verklaring van het centraal comité met aller instemming is aanvaard ook door de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie. Dr. Berghuis zette nog uiteen, dat men zich in de eerste plaats had bezigge houden met zaken, die in 's lands be lang waren en hij sprak de hoop uit, dat prof. De Gaay Fortman, die hij veel sterkte, wijsheid en succes toe wenste. de moeilijkheden zou kunnen oplossen. Dr. Berghuis betoogde voorts, dat er niets schort in do verhouding Zijlstra en Bruins Slot, zoals in de laatste dagen in de pers is verklaard. De verklaring van de Tweede Ka merfractie van de a.r.-partij spreekt H Dit is ^Hector", de witte rat, H die dc eerste Franse ruimte- §1 vaarder zal worden. Hij is hier M gefotografeerd in zijn ruimte- H pak, waarin hij de sprong in het heelal zal maken. If De datum van zijn start is nog M niet bekend, doch er wordt hard gewerkt aan de voorbe- M reidingen voor de reis. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uit, dat haar houding zowel in de Kamer als bij het zoeken naar een oplossing voor de gerezen moeilijk heden beheerst wordt door de eigen verantwoordelijkheid, die zij heeft mede voor de oplossing van de be staande woningnood en dat zij in alle ernst streeft naar een versnel ling van de oplossing daarvan zoals in de Tweede Kamer door haar tot uiting is gebracht. In dit streven mag, aldus de verklaring, uiteraard niet worden gezien een uiting van wantrouwen ten opzichte van het ka- Zie slot pag. 3 kol. 5) Soebandrio bezoekt Russische vrienden De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, die gis teren naar Moskou vertrokken is, als „voorloper" van een Indonesische missie, die onder leiding van de le- gerchefstaf, generaal Nasoetion, wa pens wil kopen in Moskou, heeft ge zegd, dat zijn land is verplicht tot deze wapenaankopeu „omdat Neder land zijn militaire kracht in Nieuw- Guinea vergroot en wij niet kunnen weglopen". De missie die de minister zal volgen naar Moskou, zal donderdag vertrek ken en onder anderen bestaan uit de chefstaf van de luchtmacht Soerya- darma. OUD-MINISTER SUURHOFF: Oud-mlnislcr J. G. Suurhoff heeft gis teravond op een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Vianen als z(jn mening, te kennen- gegeven, dat de Party van de Arbeid stellig niet in de regering zal terugkomen als gevolg van de huidige kabinetscrisis. Zy die dit hopen, aldus de heer Suur hoff, verkijken zich op de politieke situatie. De mogelijkheid tot deelne ming van de Party' van de Arbeid in de regering zag hij alleen, wanneer de partners, waarmee de socialisti sche ministers zouden moeten samen werken, bereid zouden zijn socialis tische doelstellingen in het regerings programma op te nemen. Meerege- ren van de Partij van de Arbeid noemde de heer Suurhoff alleen mo gelijk. wanneer de kiezers in 1963 duidelijk laten blijken dat zij achter deze socialistische doelstellingen staan. Het kabinet De Quay, aldus de heer Suurhoff, is gevallen over zijn eigen zwakheid, de tegenstellingen tussen de coalitiepartijen en het ontbreken van bindende afspraken ten aanzien van de uitvoering van het regerings programma. Hij bestreed, dat de te genstellingen die er in de AR. partij zouden zijn, de oorzaak van de val van het kabinet zyn. Deze tegenstel lingen zijn er wel. aldus de heer Suur hoff, met name tussen minister Zijl stra en de Tweede-Kamerfractie van de A.R. partij. Minister Zijlstra noemde hij de prima donna in de A.R. kringen, die de hele fractie tegen zich heeft gekregen. De regering De Quay noemde hij een zwakke regeringsploeg met zeer zwakke ministers behalve de minis ters Zijlstra en De Pous, die vol gens ylè heer Suurhoff als de sterke mannen in dit kabinet fungeerden. De heer Suurhoff noemde het voorts een bekend feit, dat niet minister Van Rooy maar minister De Pous de loonpolitiek voert. Vak-economen Zowel minister Zijlstra als minister De Pous zijn, aldus deze socialistische oud-minister, economen van hun vak, die de neiging hebben om de proble men van de beheersing der conjunc tuur met een rekenlineaal op te los sen. Zij zijn zich niet bewust, dat er so ciale kanten aan dit vraagstuk zijn. Ze bekijken daardoor de vraagstuk ken tc star en te rechtlijnig. Hij noemde hen voorts theoretische eco nomen, die in het kabinet geen krach tige tegenspelers in de sociale sector hebben. De heer Suurhoff zei voorts dat het grote bezwaar van dit kabi net was, dat men geen bindende af spraken met de fracties had over de uitvoering van het regeringsprogram ma. STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT De Belgische regering heeft gister avond onomwonden een socialistische eis tot onmiddellijke bijeenroeping van het parlement afgewezen en alle belangrijke regeringsgebouwen onder militaire bewaking gesteld. De eis werd gesteld door een deputatie van vier man van de socialistische partij die door premier Gaston Eyskens werd ontvangen. De socialistische vertegenwoordigers eisten onmiddel lijke terugroeping van het parlement dat tot 3 januari door Eyskens op re ces was gezonden en intrekking van de versoberingsmaatregelen, die de aanleiding waren geweest tot de hui dige crisis in België. Tegelijkertijd werd, terwijl de span ning steeg ha een eerste uitbarsting van geweld, de wacht van rijkswach ten voor de ministeries teruggetrok ken en vervangen door leden van de militaire politie en mariniers. Het bu reau van de premier kreeg bewaking- van de militaire politie, terwijl de mi nisteries van buitenlandse zaken en binnenlandse zaken wérden, bewaakt door mariniers. Voor het centrale postkantoor stonden reeds parachu tisten op wacht, evenals bij andere officiële gebouwen en het Centraal Station van Brussel. Intussen werden de arbeiders op nieuw door militante socialistische stakingsleiders opgeroepen vandaag nieuwe betogingen tegen de regering te houden. Dit gebeurde nadat in Brussel. Gent en andere steden Inci denten plaats hadden gevonden, waar bij de politie zich zag genoodzaakt van traangas gebruik te maken om betogers uiteen te jagen. Het ministerie van binnenlandse za ken sprak de berichten tegen, als zou de regering voornemens zijn in enke le delen van het land de noodtoestand af te kondigen en wapens en munitie- voorraden in beslag te nemen. Een regeringswoordvoerder ontkende ook dat koning Boudewijn. die in Spanje zijn wittebroodsweken door brengt, van plan zou zijn naar Bel gië terug te vliegen. Uit Sevilla, Spanje, wordt gemeld, dat op liet vliegveld daar een Bel gisch militair vliegtuig startklaar staat. Het vliegtuig wordt bewaakt door (le Spaanse politie en kan te allen tijde vertrekken. Functionaris sen van het vliegveld weigerden te zeggen wanneer het vliegtuig zou vertrekken. Verergerd Ondanks verklaringen van de rege ring tot het tegendeel, schijnt de crisis te zijn verergerd. In Verviers werd een plaatselijke lei der van de socialisten Hubert Parotte gearresteerd, omdat hij banden van autobussen liet leeglopen. In de mijn streek rondom Bergen hielden sta kers het verkeer aan en trachtten zij te verhinderen dat de niet-stakende OPVALLENDE ZAAK AAN DE ORDE, MAAR: Nederlands schip vroeg hulp Het Nederlandse motorschip „Li zard", groot 299 ton, op weg van Amsterdam naar Londen, heeft 3leepbootassistentie gevraagd wegens zware slagzij. De positie van het schip te 17 uur Nederlandse tijd was 23 mijl noordwest van het lichtschip „Goeree", met koers op de Outer Gabbard. De sleepboot „Titan" is onderweg naar het schip. VORIGE WEEK kwam «mi merkwaardige zaak aan de or de: in Veere rekent men er mee, dat een deel van het kanaal door Walcheren kan worden ge dempt. De zaak wordt echter nog opvallender, want 't blijkt, dat niet alleen Veere over deze demping nadenkt, maar dat allerlei officiële diensten er mee bezig zijn, zonder dat evenwel gesproken kan worden van een vastomlijnd plan. Wat is namelijk 't geval? Als liet Sloehavenplan aanslaat en er sprake is van 'n behoorlijke indus triële ontwikkeling, zal het nodig zijn een kanaal aan te leggen van de Sloehaven naar het Veerse Meer. Zoals bekend zal dan een deel van de Sloedam worden ver vangen door een brug over dit nieuwe kanaal. Maar dat betekent tevens, dat het: kanaal door Wal cheren voor het verkeer van het Sloe naar Maas en Rijn geen functie meer heeft. En boven dien zou het wel eens kunnen be tekenen, dat twee kanalen het nieuwe en het nog bestaande een grote voorraad zout in het dan verzoete Veerse Meer brengen. Dat is uit een oogpunt van waterhuishouding weer ver keerd. Vandaar dat men zowel bij provin ciale als bij rijksdiensten voorzich tig nagaat of demping van het ka naal door Walcheren in een overi gens niet al te nabije toekomst wel- licht mogelijk is. Er zou dan een deel bij Vlissingen open moeten blij ven, in elk geval tot en met de P.Z. E.M.-centrale. Maar verder zou men het grootste deel kunnen dichtgooi m, zo wordt geredeneerd. Voordelen Voordelen van dit plan zouden onder meer zijn de mogelijkheden van een organisch aaneengroeien van 3Iiddel- bnrg cii Vlissingen, terwijl boven dien allerlei moeilijke verkeerssïtua- Groot aantal bedrijven op diep vaarwater aangewezen ties men denke slechts aan de Stationsbrug te Middelburg even eons gemakkelijk tot een oplossing zouden geraken. Maar aan de andere kant zijn er heel wat nadelen. In de eerste plaats is het de vraag of het verantwoord is een goed geoutilleerd kanaal een voudig maar dicht te gooien. Worden daarmee niet allerlei mogelijkheden voor de toekomst eenvoudig doorge haald. Mogelijkheden op het gebied van industrievestiging, van water sport, hoeveel jachten komen er nu reeds naar Middelburg, terwijl hier zelfs geen jachthaven is om maar enkele punten te noemen. Van het grootste belang is echter de. vraag: is demping van het kanaal alleen daarom al niet onmogelijk, omdat het voor een groot aantal be drijven een „levensader" Is? Het bleek ons, dat ook de provincie dit overweegt, want diverse bedrijven is reeds gevraagd wat men over „demping" denkt. Wij hebben een aantal directies van aan het kanaal gevestigde ondernemingen naar hun mening gevraagd en uit hun ant woorden bleek, dat men met name in de Middelburgse sector een eventuele demping van het kanaal door Wal cheren met zeer grote ongerustheid tegemoet ziet. De Houthandel Alberts te Middelburg is bepaald niet met dit toekomst beeld ingenomen, aldus verzekerde de heer Ghijsen, één der directeuren van deze n.v. Alle houtmaterialen worden per zeeschip aangevoerd en het bedrijf is juist vanuit het cen trum der stad naar het groot-in dustrieterrein verplaatst, omdat het kanaal daar voldoende diep is. Evenals voor Alberts zou een even tuele demping van het kanaal door Walcheren zonder dat Middelburg zijn uitweg naar open vaarwater be houdt een niet te herstellen slag bete kenen voor talrijke andere hoofd stedelijke ondernemingen. Dat bleek ons onder meer uit de mededelingen van de N.V. Pit-Beton, de N.V. M. L. Polak en Zoon en de directie van de coöperatieve bewerklngsvereni- (Zie slot pag. 2 kol. 4) postbestellers hun werk deden. Ner gens uit het gebied werd melding ge maakt van gewelddaden. Een trein uit Brussel bereikte giste renmorgen Bergen. Ongeveer 100 sta kers schreeuwden beledigingen naar het treinpersoneel, maar lieten de trein zijn weg weer vervolgen. Rondom Bergen waren op ver schillende hoofdwegen versperrin gen aangebracht, die echter alle werden opgeruimd door de rijks wacht. Een zware boom die in de loop van de nacht was geveld, kon niet zo snel worden verwijderd. In Namen hebben stakers gister avond verschillende auto's aange houden. die met kranten bij het station arriveerden. De politie verrichtte verscheidene aanhoudingen. (Zie slot pag. 3 kol. 3) Russen beschoten vliegtuig van een U.S.A.-ambassade Een Russisch IIyoesjin-14 vliegtuig heeft een toestel van de Amerikaanse ambassade in Vientiane, dat Russi sche bevoorrading vanuit de lucht van de linkse strijdkrachten in Laos gadesloeg, beschoten. Een van de motoren van het Amerikaanse vlieg tuig werd buiten werking gesteld, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het was niet onmiddellijk bekend, wanneer het incident plaats had. De plaats ervan was vermoedelijk het vliegveld van Vieng in de bergen, waar zich de pro-communistische ka pitein Kong Le en de bevelhebber van de strijdkrachten van de Pathet Lao, kolonel Singkapo, ophouden. Volgens vertraagde berichten die in Vientiane werden ontvangen, hebben de pro-Westerse troepen van gene raal Nosavan het vliegveld veroverd. Het waren Nosavans legers die kapi tein Kong Le eerder in deze maand uit Vientiane verdreven, waar hij de naar Cambodja uitgeweken neutra- listische premier prins Souvanna Phouma had geïnstalleerd. VERWACHT. LATER OPKLARINGEN Aanvankelijk plaatselijk enige regen of sneeuw, vanuit het westen gevolgd door opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Tempe ratuur oplopend tot omstreeks 4 gra den. ZON EN MAAN 30 december Zon op OS.48 onder 16.37 Maan op 15.19 onder 06.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1