Goes kreeg primeur P.Z.C.-tournee 1960 BARON BLUFF Hulster raad weer over „bromtol-zaak" WAICHERF.N WOENSDAG 28 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 HARDE NOTEN GEKRAAKT Felle reacties op antwoord van b. en w. Veel tijd besteedde de raad van Hulst bij de behandeling van de in gekomen stukken tijdens de jongste vergadering. Aan het antwoord, dat b. en vv. hadden gezonden aaii de fractievoorzitter van de V.O.S.-par- tij, do heer J. H. Stolte, aangaande «Ie 'in Hulst langzamerhand berucht geworden „bromtol-kwestie". Zoals bekend had do heer Stolte in de raadsvergadering van 2 december 1.1. aan het college hieromtrent vragen Eesteld. B. en w. hadden op 4 novem- er aan de N.V. P.Z.E.M. een tijds limiet van drie maanden toegestaan om do hinder, welke het openlucht- transformatorstation de bewoners van de Hulsternieuwlandweg en een groot deel van de Tivoliweg be zorgt „weg te werken." De heer Stolte kon zich niet aan de Indruk onttrekken, dat het col lege teveel een afwachtende hou ding aannam tegenover de maat schappij. Hij vond de verdediging van b. en w. dan ook niet erg sterk In het antwoord aan de V.O.S.-frac- tievoorzitter. O.m. hadden b. en w. advies Ingewonnen bij het Bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dit bureau had meege deeld, dat het verstandiger zou zijn geweest als deze installatie niet zou zijn gebouwd op grond, waarop zulks volgens het uitbreidingsplan was verboden. De heer Stolte vond het jammer, dat dit niet vermeld stond in het antwoord van het col lege. Spreker was er overigens niet van overtuigd, dat het bij de de P. Z. E. M. ernst was om het hinder lijke geluid, dat deze „bromtol" maakt te verbeteren. Het was de heer Stolte opgevallen, dat toen de gemeente aan de maat schappij had gevraagd wat er zou gebeuren als tot sluiting van het station zou worden besloten,, de P.Z.E.M. had geantwoord, dat men dan zou moeten overschakelen op het 600 pk.-station te Westdorpe. Toen b. en w. echter persisteerden, kwam men van P.Z.E.M.-zijde met het bericht, dat er dan geen stroom meer zou worden geleverd. Het col lege bleef aandringen om het geluid weg te werken. Hierop kwam als antwoord, dat men zou trachten om iriet belletjes een tegengeluid te creëren. De heer Stolte had geconstateerd, dat het geluid allengs erger weid, terdwijl de maatschappij had toege geven, dat de hinder boven het nor maal toelaatbare lag. Het kwam er volgens spreker op neer, dat de P.Z.E.M. drie maan den de tijd heeft gekregen om „ongehinderd te kunnen hinde ren". „Maar toch zal ik trachten te verhinderen, dat dit spelletje verder wordt doorgespeeld", riep de heer Stolte uit, hiermede, af stappend van de bezwaren, die er bestonden in verband met de Hin derwet. Hij had echter nog meer bezwaren en wel die. welke be stonden in verband met het afge ven van de bouwvergunning voor de installatie. „Hearing" De laatste tijd kwamen er ook sto ringen voor in de radio- en televisie- uitzendingen. De heer Stolte had ook ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop de „hearing" is gehouden: de betrokkenen werden verwezen naar een verkeerde instantie. Merkwaar dig noemde hij ook de uitleg, die de P.Z.E.M. gal' aangaande de zelfde Installatie in Vlissingen. Volgens de maatschappij ondervonden de bewo ners in de buurt daarvan geen hin der. Het was de heer Stolte evenwel hekend, dat' dit bedrijfswoningen waren, zodat het z.i. voor de hand lag, dat de mensen daar niet durfden ageren. Ook de heer J. D. J. Martens (lijst Martens) bracht nog een en ander over de kwestie naar voren. „Zijn hier de Hinderwet, de Veiligheids wet en het Uitbreidingsplan wel goed toegepast?", vroeg deze spreker zich af. Hij haalde de gehele voorgeschie denis rondom deze zaak aan en wees erop, dat dit station tevens valt on der de voorschriften van de Veilig heidswet, omdat de sterkte van de- transformatoren niet 3 pk was, maar 67 pk. De maatschappij gaf namelijk aan de gemeente niet op hoeveel pk het transformatorstation bevatte. Ook deze spreker vond de beweeg redenen van b. en w. niet erg steek houdend. „Het college is fout geweest met de afgifte van do bouwvergun ning", vond hij. Volgens burgemeester A. L. S. Loe- kofeer had de P.Z.E.M. deze zaak wel ernstig bekeken, terwijl het college reeds op 22 april 1960 de maatschap pij op verschillende facetten had ge wezen. De voorzitter gaf too, dat een oplossing moeilijk is, maar „er moei een eindpunt komen, bijvoorbeeld SINT-LAURENS Buurtvereniging Brigdamme De buurtvereniging Brigdamme hield een prettige middag voor de kin deren. De leiding berustte bij de heer J. J. Snoep. Een poppekastvertoning door de heer Hendrikse uit Terneu- zen en wat goocheltvucjes door de heer Van Westen uit Sint-Laurens boelden de kinderen bijzonder. Na tuurlijk werden de kinderen ook met versnaperingen bedacht. Vergadering Z.L.M. De afdeling Sint-Laurens van de Z.L.M. vergaderde onder leiding van de voorzitter, de heer J. Koole Dzn. die in zijn openingswoord herinnerde aan het moeilijke jaar en de voor gestelde lage prijzen. Besproken werd de areaalheffing, oa. van de ulenteelt, waarna de heer C. P. J. van Twaarden sprak over „De gevolgen voor de landbouw van de ontsluiting van het Deltagebied in onze omge ving". door het station te sluiten als het geluid niet ophoudt". Een 5 overschrijding vond hij niet van betekenis om een bouwvergun ning te weigeren. Volgens het college was dit een geval om een lichte over schrijding toe te staan. Tenslotte stelde de raadsvoorzitter er toch prijs op te verklaren, dat het b. en w. ernst is en dat ook het col lege dit een vervelende zaak vindt. Bezwaren Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de algemene sala risverordening had de heer Martens bezwaren tegen het aanstellen van een uitvoerder bij de Plantsoenen dienst. Naar zijn mening was deze dienst hiervoor te klein. De voorzit ter trachtte spreker een en ander te verduidelijken, maar de heer Mar tens bleef bij zijn standpunt. Toch wenste de heer Martens stem ming. De uitslag daarvan was: vijf vóór, vijf tegen, zodat een volgende keer hierop nader zal worden terug gekomen. Tot lid van de gemeente-instel ling voor maatschappelijk werk wer den gekozen: de heer H. L. Everaard (namens Parochieel Armbestuur), R. Scheele (Diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente) en mevrouw M. Kerckhaert (vrije lijst). Het voormalige noodschooltje aan de Van der Leijenlaan zal verhuurd wor den aan de# Stichting voor minder valide meisjes. Brand in klompenfabriek te Clinge Te Clinge ontstond brand in een klompenfabriek van de fa. A. Z. na bij de wijk Roskam. De spoedig ter plaatse zijnde brandweer kon niet j voorkomen dat enkele machines en een partij klompen een proo. werden van de vlammen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De oor zaak van de brand is niet bekend. Jubilea bij de „Schelde" In januari telt de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen vier jubilaris sen onder haar werknemers. Veertig jaar bij het bedrijf zijn C. Geljon (plaatwerkerij, 11 januari) en J. J. de Koster, (elektr. reparatie afd., 31 januari). Vijfentwintig jaar in dienst zijn de heren J. de Ridder (timmer fabriek, 14 januari) en A. de Bruijne, (scheepsreparaties, 16 januari). Vrachtauto na botsing in sloot geraakt Op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Goes, ter hoogte van het viaduct van de spoorlijn naar Woensdrecht, is een vrachtauto met aanhangwagen van de firma De H. uit Terneuzeu in een sloot terechtge komen. Een tegenligger, een vrachtauto be stuurd door R. S. uit Ede, kwam eveneens naast de weg, schoot op de weg terug en kwam toen in bot sing met de vrachtauto met aanhang wagen uit Terneuzen. De bestuurder hiervan raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en reed met het voorste deel van de wagen in de langs de weg lopende sloot. De bestuurder kon uit de cabine krui pen en bekwam geen letsel. Wel werd de vrachtauto, die geladen was met stenen, beschadigd. De aanhangwa gen bleef nog op de weg staan. De rijkspolitie van Hoogerheide stelde een onderzoek in. „LEVEND SPEELGOED" MIDDELBURG Politie verbaliseerde twee bromfietsbestuurders Op de avond van tweede kerstdag heeft de Middelburgse gemeentepoli tie tegen twee bromfietsbestüurders Eroces-verbaal opgemaakt. Dit ge- eurde naar aanleiding van een aan rijding op de Seissipgel, waarbij de bromtietsbestuurder H. W. uit Oost- kapelle teveel links van de weg zou hebben gereden, terwijl J. de V. uit Domburg die juist met zijn bromfiets was gestart, zonder verlichting reed. Bij de botsing kwamen beide brom fietsberijders, die elk een duopassa gier hadden, te vallen. Hierbij werd Dc V. uit Domburg boven een oog licht verwond. VLISSINGEN Najaarsvergadering van h.v. „Vlissingen" Dezer dagen hield de hengelsport vereniging „Vlissingen" de najaars vergadering, waaraan verbonden de. prijsuitreiking aan de diverse win naars. De namen van de prijswin naars zijn: 1. S. Clarisse. kampioen en koningsvisser: 2. H. Groen, win naar zaterdagbeker; 3. J. Jongste, winnaar zondagsbeker. Bij afwezigheid, wegens ziekte, van de voorzitter de heer S. Velleman, werd de vergadering door de vicc- voorziter, de heer J, Willemse, ge presideerd. De leden, die de vereni ging ontvielen, de heren F. v. d. Voor de en A. Stroo, werden herdacht. Van de rondvraag werd matig ge bruik gemaakt, waarna de vice-voor- zitter de zeer geanimeerde vergade ring sloot. St.-Paulus ulo handhaafde zich in schooldamtoernooi Dinsdagmiddag opende de algemeen wedstrijdleider, de heer L. Goedbloed, de wedstrijd om het kampioenschap schooldammen van Vlissingen, in te genwoordigheid van een aantal leer krachten van de Prins Willemschool en de gemeentelijke technische school. Dit toernooi wordt gespeeld in twee verschillende afdelingen, een voor de ouderen en een voor de jon geren. Dit in tegenstelling tot voor- faande jaren. De bekerhouder, de t.-Paulus ulo kreeg al direct bij de aanvang van het toernooi een harde kluif in de wedstrijd tegen de h.b.s. A. De winnaars van vorig jaar wisten zich echter door goed positiespel te handhaven. De gemeentelijke techni sche school behaalde echter ook uit twee wedstrijden de volle vier winst punten. De uitslagen van de dinsdag gespeel de wedstrijden luiden als volgt: r.h.b.s. Ar.h.b.s. B 91; gem. tech nische school Agem. technische school B 10—0; St.-Petrusschool A— St.-Petrusschool B 2S; Prins Wil lemschool—Oranjeschool 82. r.h.b.s. Bgem. technische school A 37; St.-Paulus uloschoolr.h.b.s. A 82; St.-Petrusschool BPrins Willem- school 73; St.-JozefschoolSt.-Pe trusschool A 82. Kerstvieringen op Walcheren De Walcherse kringen en ringen van de gereformeerde M.V.'s, J.V.'s en G. J.V.'s hielden op tweede kerstdag in de Noorderkerk te Middelburg een kerstsamenkomst. Ds. A. Vcllema, geref, predikant te Eindhoven, sprak over „De kribbe op straat". Leden van Middelburgse jeugdclubs voerden het kerstspel „Het Woord is vleesgeworden" uit. Een en ander werd afgewisseld door samenzang. Het Middelburgs Kamer koor, onder leiding van de heer Bart Leynse, verleende zijn medewerking. De gereformeerde en hervormde ker keraden te Sint-Laurens organiseer den zaterdagavond een kerstwake in de hervormde kerk met meditaties door ds. S. W. Kok en ds. C. van Ulden. declamatie en medewerking- van dc chr. zangvereniging „De Lof- slem" en het herv. kleinkoor. Afgelopen week belegde de afdeling Middelburg 't Zand van de N.C.V.B'. haar kerstavond. Naast de gebrui kelijke liturgie en zang door het koor werden door de aanwezigen nog gezamenlijk enkele kerstliederen ge zongen en werden twee kerstver halen voorgelezen. Reeds eerder ver zorgde deze afdeling voor de bewo ners van het rusthuis „Ter Hooge" en „De Griffioen" een kerstviering. Tweede kerstdag vierden te Zoute- lande ongeveer honderd zondags schoolkinderen het kerstfeest onder leiding van de heer C. Janse. De heer H. J. Schoenmaker vertelde en verduidelijkte met een kleurenstrip, de kerstgeschiedenis, terwijl mej. N. Lous een vrij kerstverhaal voorlas. Tien Kinderen, die de zondagsschool verlieten, ontvingen een bijbel. Enthousiast kinderpubiiek beleefde vrolijke uren Voor de tweede maal heeft het Nederlands Jeugdtoneel een enthousiast Zeeuws kinder pubiiek tegenover zich ge vonden! Een glad hoofd met links en rechts wat spriet haren en daarop als troost prijs een popperig klein feesthoedje lichtte dinsdag middag in de grote zaal van de „Prins van Oranje" te Goes langzaam het vierkante deksel van een kist omhoog. Bijna zevenhonderd kinder monden gaven daarop een oorverdovend duidelijk ant woord: het eerste contact tussen de olijke clown van het „Levend Speelgoed", waarachter zich Rob Ge- raerds verschool, was gelegd en beloofde de P.Z.C.-tournee 1960 veel succes. Mei zijn vijf medespelenden nam Rob Geraerds dinsdagmiddag in twee voorstellingen en in de vaart van een sprankelende cabaretre- vue rond anderhalf duizend Be- velandse kinderen mee na^r de kanier van een groot, oud heren- Joep, de clown I rok een veelbeteke nend gezicht, toen de onverschrok ken cowboypop hem in plaats van zijn vinger een stuk hout in de mond stopte. Een van de vrolijke scènes uit Levend Speelgoed' van de P.Z.C.- tournee I960. (Foto P.Z.C.). L i huis, waar om klokke twaalf zes poppen tot leven komen. Datzelfde zal nog dertien keer ge beuren voor honderden en nog eens honderden andere Zeeuwse kinderen, die nu al enkele weken een toegangsbewijs op zak heb ben voor één van de P.Z.C.-voor- stcllingen in Goes, Middelburg en Vlissingen. Bijna twee uur zullen zij dan alle capriolen en avontu ren van het vrolijke zestal mee maken: een opgewekte aaneen schakeling van liedjes, dansjes, spelletjes, grappen en grollen zo als alleen een clown en zijn kor nuiten die kunnen beleven. De Bevelandse jeugd tussen zes en veertien jaar heeft dus gisteren in Goes de primeur gehad van de twaalfde P.Z.C.-tournee. Een tournee, die telkens weer nieuwe attracties biedt. Vele kinderen herinnerden zich nog het succes van vorig jaar, want in de pauze zongen zij zo hard als zij kon den. met Baby den Toonder aan de piano, het liedje „Wij komen kijken naar Roosmarijnmee. Rob Geraerds en zijn spelers wa ren dus oude bekenden, i Maar inplnats van Roosmarijn en haar feeërieke omgeving waren er nu Joep, de clown, het muzi kale beertje, de jongenspop, de onverschrokken cowboy-pop en 't lieftallige boerinnetje. Toen na het openingstoespraakje van «le heer J. E. Witte uit naam van de P.Z.C.-directle, het doek opging sliepen allen om nieuwe i krachten op te doen voor een vol gende dag van vermoeienissen met rondsoliende kinderen. Leuk plannetje Maar de poppenfee werd om twaalf uur in de nacht plotseling klaar wakker. Een leuk plannetje kwam bij haar op: laten we een paar uur plezier maken in de kamer, zonder dat er mensen bij zijn. Vlug maakte zij haai vrienden wakker en toen begon het pas goed. De clown bracht er de stemming in, de cowboy haalde bij de vleet sterke verhalen op en liet zich meer dan eens van zijn onver schrokken kant zien, het beertje huppelde op en neer. de jongens pop haalde ondeugende streken uit en ook het boerinnetje bad haar deel in het vrolijke geheel. Dat festijn duurde tot twee uur in ile nacht; toen was het genoeg. Het licht doofde langzaam en de poppen sliepen weer in. Zevenhonderd kinderen hadden gezien, dat ogenschijnlijk stille poppen er een eigen wereldje op na houden. Het wereldje van het „Levend Speelgoed", waarin het Nederlands Jeugdtoneel goed thuis is Bij de inwisseling van de verkoop- bonnen voor toegangsbewijzen hebben de Zeeuwse kinderen en kele weken terug een dubbeltje per kaartje neergeteld ten bate van een Zeeuws liefdadig doel. Zo zorgen zij er nu door hun yang naar de P.Z.C.-kindervoorstelling ook voor, dat Zeeuwse blinden de beschikking krijgen over een bandrecorder. De kindergezichten op deze Joto spre ken voor zichzelf. Tweemaal wurm zevenhonderd paar ogen dinsdagmid dag in de „Prins van Oranje" tr Goes gericht op het ^Levend Speel goed". dat het Nederlands Jeugdto neel daar in de eerste- voorstellingen van de P.Z.C.-tournee 1960 op de planken bracht. (Foto P.Z.C.j. 71. De agent duwde de Benzol 19ÜS tot ver voorbij het kruispunt, ja tot op de buitenweg. Toen de wagen ver genoeg buiten de bebouwde kom was spoedde hij zich na een haastige af scheidsgroet terug en vatte post aan de rand van het stadje, vanwaar hij met do vingers in de oren naar de twee figuurtjes in de verte staarde, wachtend op de knaL ,De dapperen wisselen hun laatste woorden voor de bom ontploft", mompelde hij met verstikte stem. Nu wisselden baron Bluff en zijn knecht inderdaad enige woorden. „Een goed agent", sprak de baron. „Hij heeft ons een mooi eind op weg geholpen. Een flinke besparing van benzine". nog steeds ledig is. Wij moeten nieu we benzine hebben". „Heel juist opgemerkt, Johan" sprak de baron prijzend. H:j graai- „Zekcr meneer", antwoordde Johan. j dc in zijn vestzak om enkele 'geld- „(naar toch zou Ik U er beleefd at- stukken tevoorschijn te halen, maar tent op willen maken, dat de tank helaas, ook deze bleek leeg te zijn... Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM 27 dec. Aanvoer ln totaal 2713. Week- totaat 2713. Vette koeien en ossen 1013. Gebruiksvee 250. Vette kalveren 225. Gras kalveren 92. Nuchtere kalveren 346. Var kens 625. Biggen 16. Paarden 20. Schapen of lammeren 112. Bokken of gelten 14. Prijs in cents per kg le kw. 2e kw. 3e kw. Vette koelen 290—315 260—290 240—260 Vette kalveren 300—335' 270—300 250—270 Varkens (l. g.) 195 193 190 Slachtpaarden 240 210 180 Prijs in guldens per stuk le kw. 2e kw. 3e kw. Graskalveren 420 320 220 Nucllt. kalv. 72 65 58 Schapen 130 95 85 Lammeren 120 90 80 Kalfkoeiert 1250 UOO 900 Melkkoeien 1250 1100 900 Vare koeien 320 700 600 Vaarzen 900 700 600 Pinken 550 450 400 Vette koeien: aanvoer tamelijk, handel kalm. prijzen al6 vorige week: Vette kal veren: minder, goed: niet hoger; Gras kalveren: kleiner, matig: stabiel: Nuch tere kalveren: korter: tamelijk: prijshou dend: Varkens (lev. gew korter: vlug: hoger, prima vleesvat kens boven note ring. slachtzeugen 165—170 p. kg: Slacht paarden: klein; redelijk: als vorige week; Schapen: matig: tamelijk: onveranderd: Lammeren: idem: Kalf- en melkkoeien- klein; stil: onveranderd: Vare koeien: matig: kalm: ongewijzigd: Vaarzen en pinken: kort: lui. als vorige week. BEURSBERICHT GOF.S Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 pet vocht, boerenschoon af boer derij per 100 kg 20,00—30.75. Gerst, boe renschoon af boerderij per 100 kg 22,50— 26,50. Haver, boerenschoon af boerderij per 100 kg. 13,00—22.00. Kleine grqene erwten, boerenschoon af boerderij per 100 kg 20.00—30.00. Schokkers, boeren schoon at boerderij per 100 kg 20.00—30.00 Blauwmanndzaad. boerenschoon af boer derij per 100 kg 70.0080.00. Capucijners. boerenschoon af boerderij per 100 kg 40,0050.00. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij per 100 kg 40,00—65.00. Aardappelen. Bintje, 35 mm. opw.. bin nenlandse sortering 8.009.00. Bintje, 35 mm. opw. export sortering 9,25. Alpha. 35 mm. opw.. 7.00. Prijzen per 100 kg, gele verd aan de sorteerinrichting. sorteer- kosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 2.00—2.75 per 100 kg. Uien: De prijs van uien bedroeg 8,00 11.00 per 100 kg. onafgestaart en gele verd aan de sorieprinrirhting Voederbieten: Voederbieten noteerden 15.00 per ton. afgehaald af bedrijf. Hooi: Lucernehooi 110—120 per ton, ge perst af bedrijf. Weïdehooi 110120 per ton geperst r.f bedrijf. Graszaadho<>(. Veldbeemd 45.0050.00 per ton. geperst af bedrijg. Boodzwenk 40.0045.00 per ton. geperst af bedrijf. Stro: Gerstestro 67.50—72.50. Tarweetro (kleine balen 62.5067.50. (grote balen) 67.50—72.50. Erwtenstro 62,50—67.50. Schokkerstro 55.0060.00. Haverstro 60.00 —65.00. Deze prijzen gelden per ton. ge perst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. KI EREN VEI LING GOES Bericht van handelaren. Kippeëïeren 12'3 cent. kleine eieren 10 cent. Eendeëiercn Chr. school Olmenlaan won Middelburgs damtoernooi Dinsdag; werden in „I)e Eendracht" le Middelburg de eerste wedstrijden gespeeld in het schooldamtoernooi van Middelburg. Bij de wedstrijden voor de lagere scholen kwam bet deze eerste dag al tot een duidelijke overwinning van de christelijke lage re school „Olmenlaan". De ploeg van deze school versloeg alle tegenstan ders met duidelijke cijfers. De uitslagen van de dinsdag gespeel de wedstrijden voor lagere scholen luiden: o.l.s. J.-rijksleerschool 55, rijksleerschoolchr. l.s. Olmenlaan 19; Olmenlaano.l.s. 't Zand 73; school J't Zand 55; rijksleer school't Zand 46; Olmenlaan school J 61. De eindstand van dit toernooi voor dc lagere scholen luidt: 1 chr. l.s. Olmenlaan 6 pnt; 2 o.l.s. 't Zand 3: 3- o.l.s. J. 2: 4. rijksleerschool 1. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld in het toernooi voor middel bare scholieren luidt als volgt: open bare ulo IcJi.b.s. I 28; ulo Ol menlaanger. ulo 28; ulo Olmen laan—openbare-ulo 82; ger. ulo— c.h.b.3. 46. De resterende wedstrijden van dit toernooi zullen woensdag en donder dag worden gespeeld, waarna vrijdag de finale volgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3