Terneuzen wil binnen acht jaar aanvullende havenwerken EREZILVER OP ZIERIKZEES ZONDAGSSCHOOL KERSTFEEST Zeeuwse Atiuaiiak Agenda s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 DECEMBER 3960 GEMEENTEBEGROTING 1961 VERSCHENEN Binnenkort belangrijk nieuws over haven van Terneuzen „Als Nederland ten volle wil profiteren van de 20%, die het moet betalen in de kosten van verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent, dan zal binnen zes tot acht jaar gezorgd moeten worden voor: le vergroting van de Zevenaarhaven op een toekomstige ka naaldiepte van 121/2 meter; 2e daarbij aangepaste en zeker niet te krap opgezette outil lage aan kranen en havensporen; S« aanleg van een industriële insteekhaven tussen Terneuzen en Sluiskil." Aldus het college van b. en w. van Terneuzen in zijn inleiding op de ontwerp-begroting voor het komende jaar. Het college spreekt de verwachting uit dat het verdrag betreffende de ver breding van het kanaal na vele jaren van moeizame onder handelingen in de eerste maanden van 1961 de beide kamers der Staten Generaal zal passeren. leef- en woonklimaat". Dit laatste acht het college van bijna even groot belang als goede en goedkope verbindingen, waarbij de blik echter gericht blijft op een vaste verbin ding over de Westerschelde. Vergelijk en U kiest de CO-OP In de kwestie overname N.V. Haven j van Terneuzen tekenen zich wijzigin gen af. die de oorspronkelijke op- vattingen der centrale overheid be- treffen ten aanzien der gehele ha- venstructuur. Toch hoopte het col lege de raad in de eerstkomende maanden belangrijk nieuws hierover te kunnen verstrekken en met defi nitieve voorstellen te kunnen komen. De begroting voor het komende jaar wijst 'n tekort aan van 326.000. Op de aanvraag om een bijzondere uit kering over de jaren 1959 en 1960 is nog niet beslist. Zolang de uit keringsnormen niet zijn gerealiseerd kan onmogelijk worden gesproken van een financieel beleid over een langere periode dan een jaar. Een lichtpunt ziet het college in de extra-uitkeringen aan kerngemeen ten. Deze zijn bestemd voor uitvoe ring van infra-structurele werken en ..verbetering der leefbaarheid". Voor de infra-structufele werken wordt gedurende 4 jaar een bedrag van 4 per inwoner gereserveerd, hetgeen neerkomt op een bedrag van 260.000. Voor de „leefbaar- heidswerken" zijn geen vaste be dragen genoemd. In 1961 zijn voorstellen te verwach- ten voor aanschaf nieuw brandweer- i materiaal, hogere subsidies aan de kruisverenigingen, vergroting van j schoolruimte voor ulo-onderwijs en onderhoud van de Zuidlandschool. 1 De woningbouw heeft in het bijna I afgelopen jaar belangrijke vertra- ging ondervonden. Goedkeuringen vergden langere tijden in verband met de hoge curveprijzen. De toe- Advertentie i wijzing van woningwetwoningen blijft het college voortdurend zorg baren. Samenvattend ziet het college on danks bet wederom gestegen tekort op de begroting de financiële toe komst der gemeente niet somber in. Gehoopt en vertrouwd wordt de ge meente Terneuzen in het komende weer een flink eind vooruit te brengen op het pad der industrialisa tie en de algemene economische ont wikkeling, evenals het „centraal ^il!llllllllll!lll!IIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllll!lllllll]lllllHI Raad van Ouwerkerk j neemt afscheid i H De raad van Ouwerkerk, die s met ingang van 1 januari in s "gi ver band met de gemeentelijke H herindeling op Schouwen-Dui- i if veland wordt opgeheven, zal s n deze week officieel afscheid ne- men. Dat zal gebeuren met een I plechtige vergadering in het n nieuwe Dorpshuis op de hoek van de Ring en de Dorps- i straat. i H Om iiaif vier donderdagmid- §j j dag zal burgemeester J. Ro- n rneyn voor de laatste maal de -- raad van de gemeente preside- ren. Deputaties uit Amsterdam H en Enschede, steden die het M dorp in de moeilijke na-rampse tijd met raad en daad hebben geholpen, zullen bij deze laat- ste raadsvergadering aanwezig zijn. Na afloop van de verga- dering is er nog een afscheids- receptie. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Student te Kamperland in badkamer overleden Zaterdagavond is de 18-jarige stu dent in de rechten, C. Radder, in zijn woning te Kamperland overleden. Hij werd door familieleden dood In het bad aangetroffen. De oorzaak van zijn overlijden is onbekend. Van verdrinkingsdood heeft men geen aanwijzingen kunnen vinden. De verslagenheid in het dorp, ver oorzaakt door het overlijden van de zoon van de gereformeerde pre dikant was groot. Het aangekondig de concert door het Noordbevelands Mannenkoor en het muziekgezel schap „Ons Genoegen", dat zondag avond in de gereformeerde kerk zou worden uitgevoerd, werd wegens het ongeval afgelast. Twee kinderen gewond bij aanrijding in Zaamslag Zaterdagmiddag omstreeks half vier werden in dc Veerstraat te Zaam slag twee vierjarige kinderen door een bestelauto, bestuurd door dc heer P. uit Hulst, aangereden. Het onge luk gebeurde doordat de kinderen plotseling vanachter een geparkeerd staande auto de drukke weg over staken. Hoewel de bestuurder nog trachtte de kinderen te ontwijken slaagde hij daar niet in en beide kindeven werden „geschept". De vierjarige A. de Feijter moest met een zware hersenschudding, een gebroken been en bloedende hoofd wonden per ambulance naar het Ju- liana-ziekenhuis te Terneuzen wor den overgebracht. Het andere kind, F. van Drongelen, werd licht ge wond. VOOR MEVROUW STEEN DAM-KWAAK Veertig jaar evangelie aan de kinderen I Geflankeerd door twee grote kerstbo- j men en vlak voor de tafel met enkele honderden kerstpakket jes voor zon- i dagsscboolkinderen, sprak mevrouw M. W. SteendamKwaak maandag avond in de Grote. Kerk te Zierikzee een dankwoord voor een koninklijke onderscheiding. Even tevoren had de burgemeester, mr. F. Th. Dijckmees- ter, haar voor het oog van een leger tje kinderen, vele ouders en het per soneel van de hervormde zondags school „Laat de kinderkens tot mij komen", de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau opgespeld. „Voor veertig jaar zondagsschool werk en nog veel meer', zo verdui delijkte de burgemeester van de kan sel deze korte uitbreiding van het kerstfeestprogramma. Een program ma. zoals mevrouw Steendam dat in 1920 voor het eerst als onderwijs kracht meemaakte en mee-organi- seerdc. „Misschien zijn er nog wel (Advertentie) VAN .win BRUSE BAKVIS. Een „Bruse" bakvis, aldus onze cor respondent uit Bruinisse, kon dezer dagen, toen ze haar inkopen deed in de winkel van de heer L. in haar woonplaats, de verleiding niet weer staan om snel enkele mooie sjaals in haar tas te stoppen. Onfortuinlijk voor de bakvis was, dat de winkelier onmiddellijk van de diefstal door drongen, de politie waarschuwde. Het gelukte om net meisje op te sporen, e sjaals liggen weer op hun oude LOONZAKJE. Nog een diefstal, waar eveneens een inwoner van Bruinisse bij be trokken was. Deze maal ging het om een loonzakje, het loonzakje TUSSENSPEL Zo is het vandaag dan vjeer een ge- vione maandag néé, dinsdag natuur lijk, maar eigenlijk toch een maan dag en opgewekt tijgen we allemaal weer aan de dagelijkse arbeid. Ge vuld met konijn, kip en kalkoen en vol van de laatste familienieuwtjes. Want, dat: hoort er ook zo bij. Ieder- een ziel iedereenzo tegen het einde van het jaar, en dan - onder konijn, lap en kalkoen maar babbelen, babbelen, babbelen. Over tante Nel en oom Piet, nicht Jetje en neef Ka rei (die zich waarachtig toch einde lijk verloofd heeft, met kerst) en dan nog even nakaarten over ae kip, die precies goed was niet té droog en heerlijk mals - - en over vroeger toen je bijna elk jaar een witte kerst had (maar da's er na de oorlog niet meer bijl en over Dc Quag en vooral o-er Witn Kan. die het zaterdag waar moeilijk zal hebben. Of niet Mti' r gelukkig hébben we die sater dag. mei Xyim Kan, in het vooruit zicht m nog vijf hele. doodgevjone werkdagen om een beetje op streek te raken. Kan mag ons weer van y.r V helpen en dan nog even een 1 rustig nieuwjaarsdagje jaja, iv:óne zondagen hup, daar zit- I' in 1961. Mét het ouwejaars- ■•■iter van de P.Z.C. en daar gaan i/v don nu met of zonder uw per missie - aan beginnen van de heer P. van D. dat zonder meer werd weggenomen. Hoe te leurstellend dit voer deze pende laar te Rotterdam ook was, de diefstal had toch een fraai staal tje van solidariteit tot gevolg, want in korte tijd organiseerden de collega's onder elkaar een collecte, die niet minder dan 158 op bracht. Dat hiermee het verlies van weekloon plus kerstgratifica tie ruimschoots was goedgemaakt, spreekt welhaast vanzelf. ERKENNING, i Veertig Jaar ervaring als hoefsmid 1 heeft de heer L. Cijvat te Koude- kerkc thans nationale erkenning be zorgd. Op de nationale trekpaarden tentoonstelling die in september te 's-Hertogenbosch werd gehouden, is zoals onlangs pas bekend is gewor den, de heer Cijvat niet het hoogste aantal punten bij de keuring hoefbe slag uit de bus gekomen. Daarnaast ontving de hoefsmid van de vereni ging van onderwijzers in het prak tisch hoefbeslag lilt Utrecht nog een eremedaille. WAARSCHUWING. De gi oepscommandant der rijkspoli tie te Kruiningen heeft zich in een schrijven tot ouders en kinderen van Kruiningen gericht om te wijzen op de nadelige kanten van het gebruik van rotjes en ander luidruchtig ma teriaal. waarmee men gewoonlijk een jaarwisseling bekrachtigt. De groepscommandant wijst erop, dat een en ander grote schade aan voor bijgangers kan berokkenen, gevaar oplevert voor diegenen die het spul laten ontploffen, de straten veront reinigt enz. Het schrijven gaat verder met te zeggen, dat de jeugd zich misschien moeilijk kan voorstellen wat het voor de ouderen betekent op deze wijze weer herinnerd te worden aan de oorlogsdagen van 19401945, want een en ander wekt vaak de indruk, dat in de straten oorlog wordt ge voerd ,.a la Algerije, Laos, enz.". Ook wijst de groepscommandant op de er gernis voor moeders van jonge kin dereu, die wakker schrikken, en op het verstoren van kerkdiensten door het vele geluid. Daarom doet hij dan ook een ernstig beroep op de jeugd om zich van dergelijke wandaden te onthouden of deze hoogstens te be perken tot het tijdstip van de jaar wisseling. Ernstig ongeval bij Rilland-Bath Twe® gewonden bij slippartij Op de rijksweg te Rilland heeft zich zaterdagmorgen een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij mevrouw H. H.H., ernstig on Schiedam, ernstig en de heer J. G. de heer J. G. H. licht werd gewond. Beiden zijn afkomstig uit Schiedam. De heer en mevrouw H.. die op weg waren naar Vlissingen om daar de kerstdagen door te brengen, slipten met hun wagen ter hoogte van wachtpost 20 doordat het wegdek ter plaatse glad was. De auto kwam in de rechterwegberm terecht, schoot daaran over de weg en kwam ten slotte in de sloot terecht aan de kant van de spoorweg. Met moeite wisten omstanders dé beide inzittenden uit de zwaarbeschadigde auto te halen. De slachtoffers werd eerste hulp ver leend door dokter Kamps, die hen naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom deed vervoeren. De auto werd met een takelwagen uit de sloot ge haald en naai' Bergen op Zoom ge sleept. Advertentie) Vergelijken U kiest de CO-OP S. J. Klompe te Goes ten grave gedragen Onder grote belangstelling is zater dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Goes ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer S. J. Klompe, in leven rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding in Zeeland. Onder degenen, die de overledene naar zijn laatste rustplaats leid den, waren tal van figuren uit de onderwijswereld, alsmede bestuur ders van gymnastiekverenigingen. Onder de aanwezigen waren voorts de hoofdinspecteur van de tweede inspecte, de heer Dijksterhuïs, de heer W. Peters van het ministerie van o.. k. en w. en de inspecteur van het lager onderwijs in de in spectie Goes, mr. L. G. Wolf te Goes. Op verzoek van de familie werd aan de groeve niet gespro ken. Ds. F. N. NL Nlissen, las een ge deelte uit Lucas 2 en bad het On ze Vader, waarna namens de fami lie een broer van de overledene, de heer J. J. Klompe, een dank woord sprak. Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND j Motorrijder onder I Zijpe verongelukt Botsing met vrachtauto kostte man uit Noordwelle het leven j Ecu botsing met een vrachtauto heeft de 58-jarige opzichter J. M. Hart uit Noordwelle zaterdagmiddag op het kruispunt LagewcgRijksweg onder Bruinisse het leven gekost. De heer Hart, -die met zijn motor op weg was naar huis, reed daar in volle vaart tegen een vrachtauto, bestuurd door de heer L, E. Y. uit Bruinisse, kwam onder het voorwiel terecht en was vrijwel op slag dood. Rond half één zaterdagmiddag reed de heer H. van de veerpont Anna- JacobapolderZijpe naar huis. Hij kwam van zijn werk bij een aanne mingsbedrijf in Breda. Terwijl de motorrijder op de voorrangsweg in de richting Zierikzee reed, naderde uit de Langeweg een vrachtauto, ge laden met bieten. De vrachtauto draaide op het kruispunt de Rijksweg I op en „schepte" de motor plotseling j aan de rechtse kant. De heer Hart viel van zijn vervoermiddel en kwam onder het voorwiel van de zware vrachtwagen terecht, waardoor hij vrijwel onmiddellijk werd gedood. De motorfiets belandde tien meter verder in de berm van de weg. De heer H. was gehuwd en vader van een zoon. De politie stelt naar de toedracht van het ongeval een onder zoek in. J. A. Duyvestijn benoemd tot Ridder Oranje Nassau Inwoner van 's-Heerenhoek onderscheiden Op zijn 65e verjaardag is vorige week in 's Hoerenhoek benoemd tot ridder in (le. Orde van Oranje Nassau, dc lieer J. A. Dnyvestein, die vele tien tallen jaren het landbouwonderwijs in Zeeland heeft gediend. De versierselen behorende bij deze onderscheiding werden hem in aan wezigheid van een groot aantal ge nodigden opgespeld door burgemees ter Ft. O. M. Waelput van 's-Heeren hoek, die de verdiensten van de heer Duyvestein schetste. Deze huldigingsbijeenkomst in dc Jeugdhoeve werd o.a. bijgewoond door de waarnemend-voorzitter van de N.C.B., dhr. P. V. M. Vercauteren. inspecteurs van het landbouwonder wijs en vele collega's. De heer Duy vestijn, die twintig jaar verbonden was aan de r.-k. lagere landbouw school In 's-Heerenhoek, blijft voor lopig nog verbonden aan deze school. De gedecoreerde pionier in de land bouw strekt zijn activiteiten ook uit tot het maatschappelijke en vereni gingsleven in zijn woonplaats. Hil is technisch adviseur van tal van afde lingen van de N.C.B. Voorts is hij voorzitter van de r.-k. muziekvereni ging „St.-Caecilia" te 's-Heerenhoek. mensen in de kerk, die haar veertig jaar terug in de schoolbanken het evangelie nebben horen verkondigen", zo veronderstelde de burgemeester nog in zijn korte felicitatietoespraak. Hij merkte daarbij verder op, dat mevrouw Steendam dit werk rtooit als een plicht heeft gezien, maar het steeds graag wilde blijven doen. Voorts riep hij even de lijst van functies, die mevrouw Steendam in het plaatselijk en provinciaal kerkelijk en openbaar leven ver vulde in herinnering: 27 jaar be stuurslid van de Rechtzinnige Hervormde Vrouwenvereniging; tien jaar lid van het C.J.V.F., acht jaar in de provinciale commissie van de hervormde vrouwengroep, bestuurslid van de afdeling Zie rikzee van de Christelijke Platte lands Vrouwenbond, bestuurslid van de christelijke kleuterschool, van de stichting morgenlandszen- ding en van een rcclasserings- commissie. Kerstverhaal De uitreiking van deze onderschei ding liet burgemeester Dijckmeester vergezeld gaan van een hartelijke gelukwens. Ds. C. Bezexnèr, die het gebruikelijke kerstfeest van de zon dagsschool leidde, knoopte daaraan onmiddellijk de felicitaties van de kerkeraad van de Nederlands her vormde gemeente en de zondags schoolvereniging vast, waarbij hij de onderscheiden zondagsschooileidster I prees voor haar altijd ingespannen werk. Aan het begin van de avond hadden de honderden kinderen in de kerk aandachtig geluisterd naar het kerst verhaal, dat mevrouw Steendam hun vertelde. De oude geschiedenis uit het Nieuwe Testament, die zij voor deze kinderen telkens weer nieuw en boeiend wist te maken. Nu voor de laatste maal Kerstfeest 1960 bete kende voor mevrouw Steendam het laatste zondagsschool-kerstfeest. Het laatste, maar dan met een ere-me- daille VANDAAG. Middelburg City: Makkers staakt uw wild geraas, 20 uur. 14 jaar; Electro: North West Frontier. 19.30 uur, 14 Jaar; Burgerzaal Stadhuis: West- vlaamse schilderkunst. 10—18 uur; Prov. bibliotheek: expositie oude kin derboeken. 10—12.30, 13,30—18 uur; Vleeshal Stadhuis: prov. pluimvee, konijnen en Bierduiven expositie, 10 18 uur; Kunstzaal Van Benlhem en Jutting: schilderijenexpositie, 1013 Vlissingen Alhambra: De kinderrech ter, 14 jaar; Iuxon Tot de revolvers zwegen, 20 uur, 14 Jaar. KUNST Kerstuitvoering door het Middelburgs Mannenkoor In de namiddag van de tweede kerst dag komen ieder jaar weer van hein de en verre honderden uit de omtrek naar de Nieuwe Kerk te Middelburg, om te luisteren naar de kerstzang, die het „Middelburgs Mannenkoor" daar ten gehore brengt. Het lijkt wel of er ieder jaar weer meer zijn, die dit uur van gewijde kerstzang niet willen missen. Het ruime kerkge bouw was dan ook overvol, toen diri gent Jan Kuiler voor het koor trad en dit het „Stille Nacht" inzette. Zui ver en treffend klonk dit bij velen zo geliefde kerstlied, waarmede deze kerstzang terecht altijd wordt begon nen en beëindigd, door de gewijde ruimte. Het bracht de toehoorders di rect in de ban van het kerstgebeuren, en de verder gezongen kerstliederen bekende en minder bekende hielden hen in die ban gevangen. Het is voor liefhebbers van mannenkoren en dat zijn er kennelijk nog altyd vele een lust deze liederen door het „Middelburgs Mannenkoor" te horen zingen. De grote verdienste van het koor en niet in de laatste plaats van zijn dirigent is wel, dat het deze liederen brengt met een muzikale voordracht, die bewondering wekt. Het koor, was deze keer dan ook wel bijzonder op dreef, zodat het ons niet verwonderde te horen opmerken: „Het Middelburgs Mannenkoor zingt een mens de tranen in de ogen". Zon der aan andere tekort te doen, dient toch wel vermeld, de bijzonder sub tiele weergave van de door Martin Koekelkoren bewerkte liederen. Eén daarvan werd uitstekend gezongen door twee jeugdige sopranen, waarbij het koor zorgde voor achtergrond en begeleiding. Tietgeen een heel bijzon der efect opleverde. In de pauze verleende een meisjes- ensemble onder leiding van mevrouw KuilerPuype medewerking. De zang van deze jeugdige stemmen, met de begeleidende muziek van daarvoor wel zeer geëigende Instru menten - waarbij de uitvoerenden on zichtbaar voor het publiek op het or gel waren opgesteld pastte volko men in de tfoor het koor opgeroepen kerstfeer. Do benaming „kerstzang" is voor de ze uitvoeringen wel zeer goed geko zen. Het zou minder juist zijn, ze on der de naam „concert" aan te kondi gen. Men gaat er immers niet in de eerste plaats heen om bijzondere prestaties op muzikaal gebied bij te wonen, maar om in deze passende omgeving te luisteren naar de oude altijd weer mooie kerstliederen, die het koor zo welluidend zingt. Ze ver vullen menigeen met aandoening en wekken herinneringen aan vroeger beleefde kerstfeestvieringen. Aan doening en inkeer zijn wel de bijzon dere kenmerken van deze kerstzang En dit zfln niet de slechtste aan doeningen die men met kerstmis kan ondergaan. Alle hulde aan het „Mid delburgs Mannenkoor" en zijn diri gent, die deze kerstzang nu voor de tiende maal brachten, maar ook aan het medewerkende meisjes-ensemble en haar leidster. AD INTERIM. Kerstconcert van het Vlissings Mannenkoor Op 2e kerstdag gaf het Vlissings Mannenkoor D.O.U..o.l.v. dirigent Thon de Vries een concert in de St.- Jacobskerk te Vlissingen. De koor zang werd afgewisseld door hobo- en trompetsoll, resp. van Flip Fey en Paul van Belzen met orgelbegeleiding van Piet Broerse. Het concert werd geopend door Piet Broerse met het bekende orgelcon cert No. 13 in F (Koekoek en Nachte gaal) van G. F. Handel. Dit werk werd op rustige wijze vertolkt, waar bij vooral de registratie alle lof ver diende. Na deze instrumentale inlei ding zong het koor een viertal kerst liederen. Reeds dc inzet van „O kindek© klein" in een bewerking van de dirigent, be wees al dadelijk, dat het koor sterk vooruit is gegaan. Een vorrassend gave koorklank was ongetwijfeld het resultaat van hard werken van diri gent en koorleden. „Kindeke Jezus" van Jos Vranken en „Kerstlied" van Bernard Diamant toonden duidelijk, dat dit koor deze typische mannenkoor-muziek zeer goed beheerst. e instrumentale soli waren bij ho boïst Flip Fey en trompettist Paul van Belzen in goede handen. Beiden bewezen, dat ze de mogelijkheden en moeilijkheden van hun 'instrument terdege onder de knie hadden. Bijzon dere vermelding verdienen o.a. het „Larghetto" van Besozzi (hobo) en het technisch vrij moeilijke „Mont Saint Michel" van Robbins (trompet). Het zou ons te ver voeren, alle pro grammapunten uitvoerig te vermel den, temeer daar het koor maar liefst 12 werken op het programma had staan. Een uitzondering willen we nog ma ken voor het „Canto de nadal" in een bewerking van Henri Heydendael. welk Catalaans kerstlied fris en gaaf werd gezongen en zeer zeker een dei- hoogtepunten van dit concert vormde. Dat dc polyfone muziek uit de 16e eeuw in studie was genomen, bewees, dat de dirigent bewust streeft naar vernieuwing van repertoire. Deze mu ziek eist echter zéér veel van de koorleden. De motetten van Clemens von Papa en Jacobus de Kerle kwa men nog niet onberispelijk uit de verf. Hier verdienen zuiverheid en uitspraak terdege de aandacht. Al met al kunnen koor en solisten op een geslaagd concert terugzien, waarvoor gelukkig behoorlijk© be langstelling bestond. Ad interim. Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND Plotseling overleden De 75-jarlge heer Van Driel© te Zaamslag werd vrijdag plotseling onwel, terwijl hij op weg was naar een in de omgeving werkende arbei der, die hij wilde bezoeken. Een arts kon slechts de dood constateren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2