Weer moeilijkheden in Baliemvallei Persstemmen over kabinetscrisis „Alle verhoudingen uit het oog verloren" meent prof. Oud VERTEGENWOORDIGER REED TE SNEL EN VLOOG UIT BOCHT Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 DECEMBER 1960 Verklaringen fractievoorzitters Voor A.R.P. en C.H.U. blijven woningen het belangrijkst „Het ziet er in de wereld aan de vooravond van liet kerstfeest in dit jaar 1960 niet vrolijk uit", aldus constateerde de V.V.D.- fractieleider prof. Oud in een radiocommentaar. „Daar is de voortdurende en toenemende dreiging van de communistische wereld, die liet op onze vrijheid en onze democratie lieeft ge munt. Daar zijn de gebeurtenissen in de Kongo en in Algerije, daar is de ernstige ziekte van het parlementarisme in Frankrijk, die geleid heeft tot de feitelijke uitsluiting voor iedere parle mentaire invloed. Daar zijn de moeilijkheden van onze Belgische vrienden, die de gevolgen hebben op te vangen die het verlies van de Kongo voor hen met zich heeft gebracht. Het zijn enkele punten uit vele. Op volledigheid mag deze opsomming allerminst aanspraak maken. Wie tegen de achtergrond van de ernstige internationale toestand ziet wat zicli donderdagavond in de Tweede Kamer heeft afgespeeld, kan wel niet anders doen dan zich de vraag stellen of we niet alle verhoudingen uit het oog hebben verloren. Zoals U bekend za lzijn, heeft de loop van zaken in deze kamervergadering bij de behandeling van de begroting van de minister van volkshuisvestin gen en bouwnijverheid, geleid tot een breuk tussen deze minister en zijn antirevolutionaire geestverwanten in de kamer met als gevolg dat geheel het kabinet zijn ontslag aan de konin gin heeft aangeboden. Het was met name de antirevolutio naire fractie, die het lot van het kabi net in handen had. Toen de motie Van Eibergen aangenomen werd door een meerderheid gevormd door de beide protestants-christelijke regeringspar tijen en de socialistische oppositie, was de crisis een feit. Het meest on begrijpelijke in de houding van de antirevolutionairen en de christelijk- historischen was, dat van beide zijden verklaard werd dat men geen verbre king van de bestaande politieke sa menwerking wenste. Immers als dit zo is, hoe kon men dan om het kleine verschil dat met de minister was over gebleven deze samenwerking in ge vaar brengen. Want men moet goed begrijpen dat nu de crisis eenmaal is uitgebroken niemand weet waar men zal kunnen belanden. En de christe lijk historischen en de antirevolutio nairen zouden wel eens kunnen erva ren dat men de geesten die men een maal opgeroepen heeft niet gemakke lijk meer kwijt raakt. Voorts is, hoe ook de afloop der crisis zal zijn, een ding wel vol strekt zeker: het belang van de versnelling van de woningbouw, waarom het toch gaat, zal op deze wijze allerminst worden gediend. Prioriteit De fractievoorzitter van de A.R., dr; Bruins Slot verklaarde gisteren, dat de antirevolutionairen van mening zijn dat de woningbouw een dusdanige prioriteit heeft, dat daarbij de alge mene conjuncturele overwegingen niet doorslaggevend kunnen zijn, althans niet, wanneer het gaat om zulk een bescheiden verhoging van het woning contingent als in de motie van de heer Van Eibergen werd gevraagd. Wij erkennen de mogelijkheden van spanningen en overspanningen op de woningmarkt, maar menen dat daar dan maatregelen tegen moeten worden genomen. We heb ben de woningnood in de verkie zingsstrijd grote prioriteit gege ven, die prioriteit kwam in het ka binetsbeleid onvoldoende tot uiting. In deze geest sprak ook dr. Tilanus, de fractievoorzitter van de C.H.U. „We moeten alle nadruk leggen op de grote machtige betekenis van het wo- ningbouwvraagstuk. Zonderling Mr. Burger, de P.v.d.A.-fractlevoor- zitter, vond de slotverklaring van de ministerpresident, dat aan het kabi net de grondslag zou zijn ontvallen bij aftreden van de A.R.-ministers, zon derling. Een kabinet nota bene, dat zich op de borst sloeg geen binding met de partijen te kennen. Mr. Bur ger meende bewezen, dat de wijze waarop de P.v.d.A. uit het kabinet is verwijderd, alsmede de wijze waarop nagelaten is met de P.v.d.A. overleg te plegen over de formatie na de ge forceerde verkiezingen, weinig ver antwoord is geweest. Zelfde koers De voorzitter van de Iv.V.P., mr. Van Doorn achtte het onaannemelijk, dat do A.R.- en C.H.-fractie alleen 0111 vijfduizend woningen een crisis heli- ben veroorzaakt. De A.R. fractie wil de zich niet tegen het kabinet lieren, maar tegen de A.R.-bewindslieden, zo meende nir. Van Doorn. De katholieke partij blijft zichzelf, besloot hij. Haar program en haar opvattingen over politieke samenwerking blijven voor haar vaste gegevens. Levenslang voor Muzikant De voormalige hospitaalsoldaat van de S.S. in de concentratiekampen Mauthausen, Ravenbriick en Melk, Gottlieb Muzikant (57), is gisteren te Fulda tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Er was voor 85 moorden 35 maal levenslang tegen hem geëist. Door het omslaan van een veerboot lussen Poroto das Pandres en Recife, in de Braziliaanse provincie Pernambueó, zijn dertig mensen verdronken. KANTONRECHTER OOSTBURG Verlichte wijzerplaten op toren van Meliskerke In februari van dit jaar werd het torenuurwerk in Meliskerke „het zwijgen opgelegd" om een ingrijpen de restauratie uit te voeren. /Thans is het echter weer zover, dat het torenuurwerk zijn klanken opnieuw over het dorp uitstrooit. Waren er vroeger slechts twee wijzerplaten, nu zijn er vier, die bovendien nog verlicht zijn. Het nieuwe uurwerk wordt elektrisch aangedreven. Bo vendien worden de klokken op zon dag automatisch geluid. De heer Adriaanse, de klokkenist van Melis kerke, die iedere dag het uurwerk opwond, heeft thans geen werk meer in de toren. Sedert 1929 deed hij altijd dit werk. Hij kreeg dan ook eervol ontslag van het gemeentebestuur. Vrijdagmiddag ontving mevrouw M. Marteijn-De Zitter uit Sluis een gloednieuw televisietoestel. Dat was het werk van enkele dames, die on der leiding van mevrouw Clyncke- Maenliout met dat doel een actie op touw hebben gezet. De reden voor deze actie lag in het feit, dat. me vrouw Marteijn al vele jaren bedle gerig is. De dames wilden haar op deze wijze verrassen. Zij zamelden f 1S0D in en overhandigdenvrijdag, naast het t.v.-toestel, ook een t.v.- tafel.... en voor één jaar kijkgeld. Burgemeester P. F. van Hootegem, die de overdracht bijwoonde, wees er in een korte toespraak op, dat dit een praktische daad van naastenlief de teas, die wel bijzonder goed in de ze adventstijd past. Landarbeider reed kinderwagen aan „Pure fantasieën I" Dat waren de niets aan duidelijkheid te wensen overlatende woorden, waarmee de of ficier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, donderdag ochtend op de zitting van de'Oost- burgse kantonrechter de verklaringen van de 19-jarige verzekeringsverte genwoordiger W. A. P. uit IJzendijke bestempelde. De vertegenwoordiger stond terecht, omdat hij op. de weg van IJzendijke naar Waterlandkerkje met een auto slingerend de bocht was doorgeko men, waardoor hij in botsing kwam met een tegenligger. Volgens de ver tegenwoordiger was niet hij, maar de tegenligger fout geweest, want deze was volgens hem op de linker weg helft gekomen. „Pure fantasieën", was de mening van de officier van justitie, die P. twee feiten ten laste had gelegd: het niet rechts houden en een gezien de omstandigheden te hoge snelheid, waardoor zijn auto was gaan slinge ren. De vertegehwoordiger was toen tegen een geparkeerde motor gebotst en had vervolgens de auto van de ma- nuf acturl er-grossier C. ^1. A. D. uit Tilburg geraakt. Deze en diens echtgenote werden als getuige gehoord en beiden verklaar den. dat P. in de bocht volkomen de macht over zijn stuur was kwijtge raakt. Zijn wagen slingerde van de linker- naar de rechterweghelft be toogden beiden. Het primair ten laste gelegde, het niet rechtshouden, achtte de officier van justitie niet bewezen. Wel de ge zien de omstandigheden te hoge snel heid, waardoor de auto was gaan slingeren met alle gevolgen van dien. Hiervoor vorderde mr. Schenkenberg van Mierop een onvoorwaardelijke KINDERDIJK OAASTERKERK 2 SLOTERDIJK 2 i DORORECMT 3 LUTTERKERK f geldboete van 100 of 20 dagen plus vijf maanden ontzegging uit de rij bevoegdheid. De boete hield de kan tonrechter, mr. H. van den Belt, in zijn vonnis onveranderd aan. De ont zegging verminderde de kantonrech ter tot drie maanden. De vlasser D. van B. uit Ecde stond als werkgever terecht, omdat zijn chauffeur in dit geval zijn zoon het werktijdenboekje verkeerd had ingevuld. Niet minder dan acht fou tieve opgaven had de officier de 53- jarige vlasser ten laste gelegd, die verdachte weet aan onkunde van zijn zoon. Deze zou namelijk niet weten hoe de werktijden ingevuld moeten worden Lopende band Maar mr. Schenkenberg van Mierop hechtte hieraan niet veel geloof. Deze haalde uit de stukken aan, dat de vlasser tegen de nolitie verklaard had, dat hij 't juist niet wist Bovendien was 't volgens de officier geen kwestie van verkeerd aanteke nen van de werktijden, maar betrof het gewone overtredingen van 't rij- Duivententoonstelling te Zierikzee De grote duivententoonstelling waar het beste materiaal van geheel Schouwen-Duiveland zal worden sa mengebracht, wordt gehouden op 5 en 6 januari 1961 te Zierikzee, Overplaatsing De heer J. A. de Visser, assistent bij de rijksbelastingdienst te Axel en geplaatst bij de centrale veldpost- dienst, werd per 16 januari a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar Dordrecht. tijdenbesluit. En deze werden volgens de officier begaan aan de lopende band. De eis was acht boetes van 20 subsidiair vier dagen „per stuk". In zijn vonnis verlaagde de kanton rechter de straf tot acht boetes van ieder 12.50. Volkomen -van streek moet de land arbeider C. A. S. uit Retranchement zijn geweest, toen hij van de zomer met zijn bromfiets een kinderwagen aanreed. S. keek juist even achterom naar zijn vrienden en het volgende ogenblik had hij de wagen geramd en viel een baby van 1 jaar oud op de grond. Gelukkig liep het kind al leen wat schaafwondjes op, maar de schade aan de kinderwagen beliep 59.85. Na de botsing was dc landar beider doorgereden. De politie had hem echter niet behoeven to zoeken, want op aandrang van zijn vrienden was hij even later angstig terugge komen. Veertig gulden boete wilde de officier de landarbeider opgelegd zien plus betaling van een civiele vorde ring van 59.85. .De kantonrechter vonniste tenslotte met een boete van 30 plus toewijzing van de vorde ring. Dorp platgebrand Onderzoek naar pacificatie (Van onze Haagse redactie) Uit Hollandia komen opnieuw berichten over pacïficatiemoei- lijkheden ïn de Baliemvallei op Nederlands Nieuw-Guinea. Vol gens de schaarse gegevens, die erover beschikbaar zijn, zouden zij liet gevolg zijn van een klop partij op het ontvluchte Dani- opperhoofd, Amoli, die, a moord beschuldigd, was gear resteerd, maar kans zag uit de gevangenis te ontvluchten daarna enige tientallen tegen standers van het leven berooi de. De represaille van politie en bestuur zou hebben bestaan uit hot platbran den van een Papoeadorp. teneinde de familieleden van de slachtoffers vol gens de geldende adat genoegdoe ning te verschaffen. Er zouden ver volgens zeven varkens in beslag ge nomen zijn als schadevergoeding voor de nabestaanden. Een Neder landse zendingsarts heeft, uit protest tegen de door het Nederlandse gezag genomen maatregelen, demonstratief de vlag neergehaald. Op het zen dingsbureau van de Nederlandse Her vormde Kérk verwacht menreeds enige tijd een verslag van deze arts over de gebeurtenissen, die zich daar hebben afgespeeld. De brief, zou ver over tijd zijn. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea en de directeur bin nenlandse zaken hebben tijdens een in Hollandia gehouden pers- JAGERSFONTEIN MERWS LLOYD 1 OOTMARSUM f PARKHAVEN 1 OSSENDRECHT RANDPONTEIN SCHCRPCNDRECHT WATERLAND 2 GROOTEKERK ESSO NEDERLAND c noord.lijk Ben9H»r «SSO ROTTERDAM 2 STAD ALKMAAR l AAOTEKERK 22 v QORINCHEM S KAEYLIA 20 t WOENSDREOHT S Het Parool onafhsoc.) „Boontje en Loontje" luidt de titel van het hoofdartikel van Het Parool. Hierin wordt er onder nieer op gewezen, dat eeii van de oorzaken voor het aftreden van liet kabinet is gelegen in het feit, dat men zijn extraparlementaire af komst heeft verloochend. Want als een ding don derdagavond duidelijk is geworden, dan toch ze ker, hoe vals de vlag was, waaronder dit ka binet voer toen liet an derhalf jaar geleden in zee ging als de bewinds- ploeg zonder bindingen met enige fractie. Een leus, die zelfs tot een soort politieke ge loofbelijdenis werd ver heven. En. met name ook van antirevolutio naire kant. geconstru eerd tot een uiting van het alleenzaligmakend dualisme tegenover de verderfelijke socialis- tisch-monistisclie opvat ting. als zou er een erkende samenhang be horen te zijn tussen het regeringsprogram en dc wensen van het kabinet leunende groeperingen In de volksvertegen woordiging. Het Parool betoogt ver der onder meer: „Na tuurlijk hebben allerlei persoonlijke overwegin gen ook een rol ge speeld. zoals de ziekte van professor Romme met zijn groot persoon lijk overwicht, niet al leen op zijn fractiegeno ten maar ook op zijn „medc-ehristen-demo- craat" de voorzitter van de A.R.-flactie dr. Bruins Slot; Algemeen Handelsblad (lib.) Het Algemeen Handels blad schrijft, onder an dere: „Voor een objec tieve beoordelaar waren de bezwaren van minis ter Van Aartsen en van het kabinet tegen oen hoger woningcontingent naar liet ons voorkomt van zeer wezenlijke aard", aldus Het Han delsblad. Het vervolgt: „Ook een extra-parle mentair kabinet behoeft, echter de steun van dc Kamermeerderheid. Een kabinet beeft liet volste recht, een motie, welke op een gewichtig punt van het sociaal-econo misch terrein een be paald beleid wil opbren gen, waarvoor het de verantwoordelijkheid niet meent te kunnen dragen, als een motie van wantrouwen te he- schouwen. Dat brengt dan bij aanvaarding van zulk eèn motie de onver mijdelijke consequenties met zich mee". „De minister-president en de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid hebben de Kamermeerderheid en met name de pro testants-christelijke fractibk. duidelijk voor deze consequenties ge steld en zij hebben die aanvaard. Met dc horen Andriessen en Oud zijn wij van mening, dat de zwaarte dier verant woordelijkheid het ge wicht van de zaak. waar het de ministeriële be reidheid betreft om tot de grens van de uiterste concessies te gaan. ver re overtreft". De Rotterdammer chr. nat.) De datum 22 december kan al nauwelijks toe vallig meer heten. Twee jaar geleden viel op de zelfde dag het kablnet- Drecs. Eind december plegen regering en volksvertegenwoordiging zich door het grootste deel van de begroting te hebben gewerkt. Dat is een moeilijke tijd, waar bij de volksvertegenwoor diging altijd het accent legt op het wenselijke, de regering op het mo gelijke. Dit roept epan- ningen op, te groter, naarmate de behande ling van de rijksbegro ting vordert. Wij be treuren deze crisis in ho ge mate. De indruk moet wol overwegen, dat de betrekkingen tus sen een of meer fracties in dé Tweede Kamer enerzijds en de bewinds lieden uit die kring an derzijds in bepaalde op zichten te wensen over laat. Er wordt gerept over gebrek aan wat men wel pleegt aan te duiden met „Human relations". Toch zijn de ze uiterst belangrijk, vooral in de politiek. Ons gevoelen is, dat er wel eens behoefte zou kunnen bestaan aan één of meer voor allen aan vaardbare figuren, die zonder enige eigen am bitie, in staat zouden zijn tot een bemidde ling ter schepping en onderhouding van de juiste steer. Onze oplos sing lijkt, dat, nadat eerst intern in ruime mate is bemiddeld, het ontslag van dit kabinet doodgewoon zal worden geweigerd. N.R.C. (lib.) Onder de kop „gestrui keld" schrijft de N.R.C. onder meer: woningbouw is een waardiger strui kelblok voor een kabinet dan bijvoorbeeld do voetbaltoto. Daar is dan 1111 bot kabinet De Quay over gevallen. Er zou den overigens nog wol meer struikelblokken denkbaar zijn geweest: defensiebeleid, loonbeleid, kinderbijslag (vooral gezien do liberale opvat tingen hieromtrent bin nen het kabinet), de wijze van belastingwet geving, een verzame ling onderwerpen van zeer uiteenlopende aard, die samen een algemeen gevoel van onbehagen teweeg hebhen gebracht. Naar liet zich iaat aan zien hebben we wat vaker gebeurt te doen met een toestand, waar in de befaamde regel „wie breekt, moet beta len" geen toepassing kan vinden. Men kan zijn gedachten uit laten gaan naar de geruchten van de laatste maanden over reconstructie van het kabinet. Dat lijkt ons in elk geval aan trekkelijker dan een „oplossing" zoals die in 1955 bij de zogenaamde huurwetcrisis is gevon den. Toen werd na enig knutselen de z.aak met de oude ploeg op de oude voet voortgezet, aldus de N.R.C. Trouw (a.r.) Het dagblad Trouw be sluit zijn hoofdartikel al dus: En nu de kabinets crisis. Deze is bepaald niet veroorzaakt, omdat er bezwaren tegen de huidige politieke situa tie zijn. Het is een me ningsverschil op een on derdeel van het beleid, dat de crisis veroorzaakt heeft, zij het ook een zeer belangrijk onder deel. Wij begrijpen niet, waarom dc regering hier de Kamer niet is tegemoetgekomen. Het systeem want hot werd bijna een systeem om. als de Kamer een gerechtvaardigde en hc-* scheiden wens uit, dan altijd weer handjeplok to spelen, is toch eigen lijk niet in overeenstem ming met de ernst, van de zaak en met de waardigheid van het ka binet. En het is ook niet duidelijk, waarom mi nister Van Aartsen bij de beantwoording van de sprekers niet zelf duidelijk zei, dat hij be reid was. om 2500* wo ningen meer te geven, hoewel hij dat toen ken nelijk al wist, maar dat pas naar aanleiding van de K.V.P.-motlc uit sprak. In het verslag van de ..Volkskrant" lazen wij dan ook, dat pas des avonds de heer Andries sen de concessies uit de mond van de heer Van Aartsen trok. Dit is cludeert „Trouw", conferentie mededelingen over deze zaak gedaan en daaraan het verzoek verbonden voorlopig het stilzwijgen over de nieuwe moei lijkheden te bewaren. Het onder zoek in de zaak zou nog niet af gesloten zijn. De Papoea, die in deze affaire de hoofdrol speelt, stelde zich kortgeleden aan het hoofd van een krijgsbende die zes mannen en een vrouw van een vijandelijke stam op gruwelijke wijze van het leven beroofde. De hoofdman ondernam zijn actie, nadat hij was weten te ontsnappen uit de gevangenis, waarin hij voor andere wandaden was opgesloten. Zijn metgezellen werden gegrepen, maar hij zelf wist aan een tweede arrestatie te ontkomen. Verlaten van zijn stamgenoten zou hij toen alleen een reeks van tientallen moorden hebben gepleegd. Inmiddels hadden politie en binnen lands bestuur hun vergeldingsactie gevoerd, op welke actie de zending heeft gereageerd met de mededeling, dat het platgebrande dorp niets met de moorden had uit te staan en zich er tijdens de bestuursmaatregelen ook geen moordenaars ophielden. Volgens dezelfde zegslieden zou- er op dat fatale mo ment zelfs alleen vrouwen, kin deren en bejaarden in het dorp zijn geweest, bovendien gaven zij als hun mening te kennen, dat dit dorp, Iki- nem geheten, niet het misdadigers- oord is, waarvoor Hollandia het houdt. MERKWAARDIG De justitie in Hollandia houdt zich inmiddels intensief met deze onverkwikkelijke zaak bezig. Verscheidene personen zijn over de gang van zaken verhoord. Men beschouwt' het als merkwaardig, dat, terwijl men in de zaak Gon- salvez heeft gesteld, dat de vorige pacificatiemoeilijkheden onder meer gei/olg zijn van het feit, dat de controleur Gonsalvez in feite te weinig ervaring had om een zo zware taak als de pacificatie van de Balieni op verantwoorde wijze ten uitvoer te brengen, thans op nieuw een slechts 28-jarige be stuurder de scepter over dit om streden gebied zwaait. Overigens zou deze bestuursambte naar het gouvernement in Hollandia er meermalen op attent hebben ge maakt, dat hij de zaken niet zo wei nig personeel onmogelijk aan kon. Er blijken dus, ondanks het onder zoek in de zaak Gonsalvez nog geen bevredigende wijzigingen in de be- stuursopzet in de Baliem gebracht te zijn. Wel zou van Hollandia uit, in het begin van deze maand, de instructie zijn uitgegaan, dat het toepassen van lijfstraffen en het platbranden van' dorpen in het vervolg niet meer plaats mocht hebben, maar de in specteur van politie, die de actie te gen Ikinein leide zou niettemin heb ben verklaard, dat hij niet zo zou hebben gehandeld, indien hij er niet van hogerhand opdracht toe had ge kregen. „Verontrustend" tekort op begroting Schoondijke In de vrijdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Schoon dijke is de gemeentebegroting voor 1961 vastgesteld. De gewone dienst heeft een tekort van f 6.872,16, waar op reeds een subjectieve verhoging van f 23.300 in mindering werd ge bracht. Burgemeester J. C. Hofijzer noemde het. tekort enigszins verontrustend. Hij meende, dat Schoondijke alles moet doen om zijn positie van land bouwcentrum te handhaven en dat bepaalde belastingen niet aan ver hoging kunnen ontkomen. Het ta rief voor dc vuilnisemmers zal dan ook van f 5.op f 6.worden ge bracht. Voor elke extra-emmer wordt dit f 3,inplaats van f 2,zoals voorheen. De voorzitter pleitte dan ook voor het aanwenden van pogin gen om als gemeente selfsupporting te worden, met name op financieel terrein. Vooral ook niet het oog op de plannen voor de wijziging van de gemeentegrenzen achtte burgemees ter Hofijzer het belangrijk als ge meente sterk te staan. raad keurde de geloofsbrieven an het toekomstige raadslid .1. Verkruijssen goed. Hij zal in de vol lende vergadering worden beëdigd. Iet krediet in rekening-courant Dij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten voor 1961 werd bepaald op f 75.000. De stichting bejaardente huis zal van de gemeente een krediet van f 1000— ontvangen wanneer zij, met name door de voorgenomen bouwplannen, in financiële moeilijk heden zou komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6