KERST? Voor ons een drukke tijd! VIIOR llïillE mi KERSTDRUKTE ROM IH11EI00R overleven kerstdis Schoonste konijnen fikse vorst. ..Desnoods alleen maar wat flinke nachtvorstjes", verzuchten ze. En op de vraag „waarom is het antwoord „Ahvvel, dan wordt de pels veel mooier". Met hun glanzende pelzen trippe len de vijftien konijnen van de heer Jaap de Kubber rond in pro pere stapelhokken, goed geordend als waren het miniatuurflatwo- ninkjes. „Het zijn er nu maar weinig", vertelt deze fokker, „want het is voorgekomen dat ik er meer dan veertig had". Omdat ^de verzorging van deze dieren echter een zee van tijd vergt, ver kleinde deze arbeider van de be- tonfabriek „De Hoop" in Terneu- zen langzamerhand zijn bedrijvig neuswippende „veestapel". En fokker Piet, K. de Jonget Op het ogenblik heb ik er nog een twintig", moet hij bekennen. „Zo weinig maar", vraagt mevrouw De Kubber. En Piet de Jonge „Ja, maar ik heb er wel eens meer dan tachtig gehad". Dat giganti sche aantal mag bij de leek ver bazing wekken, maar bij mevrouw De Kubber, die sinds jaar en dag de konijnenhouders kent, beslist niet. „Dat geloof ik", zegt ze, „dat vin ik nog nie vele voor Piet de JongeIn Driewegen wordt hij dan ook de konijnenboer ge noemd! „Maar verdwijnt er nou van al die konijnen echt niet eens een in de pan", houden we vol. Ze geven het dan toe: „Natuurlijk wel, maar we fokken in de eerste plaats voor de zuiverheid van het ras. Niet ieder exemplaar is ech ter geschikt om tentoongesteld te worden". Vanzelfsprekend ziet de goede fokker al spoedig welk vlees hij in de kuip heeft: een exemplaar met alle goede ken merken van het ras, of zo-maar een konijn. „Bij Lotharingers bijvoorbeeld kun je al heel vroeg na enkele weken al zeggen of het een goed exemplaar is", onderwijst de heer De Kubber, „maar bij Cincil- la's moet je tot een maand of drie na de geboorte wachten voor je kunt gaan selecteren". En het zijn alleen de minder goede die ren, die voor de slacht worden verkocht. Natuurlijk: „minder goed", alleen in de betekenis van de uiterlijke kwaliteiten. Al in maart-april werpen de konijnen en de „mindere" exemplaren zijn den ook vaak al lang voor de kersttijd van eigenaar verwisseld. „NATUURLIJK" Natuurlijk is er ook dit jaar weer een tentoonstelling", veronderstellen we. „-Ja, maar gelukkig in Terneuzen", ant woordt mevrouw De Kubber, „dan zijn de mannen tenminste tijdens Kerstmis nog" wat thuis". Die tentoonstelling is zaterdag 24 en maandag 26 december (tweede kerstdag) lil de oude bewaar school in Ternenr.cn. Op de eerste kerstdag zijn de lieren De Rubber en De Jonge dus grotendeels thuis. „En dat was vorig jaar anders, toen de tentoonstelling in Goes was", weet mevrouw De Kubber zich nog goed te herinneren. In Zeeland wordt die jaarlijkse tentoonstelling bij toerbeurt aan een plaats toegewezen. Ditmaal dus Terneuzen. waar behalve ruim 250 konijnen van de meeste uit eenlopende rassen ook nog 47 kip pen, 15 sierduiven en cavia's (marmotten) te zien zullen zijn. Op deze tentoonstelling van de „Konijnen- en pluimveevereniging Terneuzen" zijn inzendingen uit Middelburg, Goes, Oostburg. Zaamslag, Zierikzee, Nieuwdorp en nog meer Zeeuwse plaatsen. De heer Piet de Jonge, oprichter en voorzitter van de vereniging en de heer De Kubber, secretaris, hebben dagenlang hun handen vol aan het inrichten van de expositie. Een dorado voor de ware fokkers wordt het! Maar ook de liefhebbers van een- goede konijnenbout zullen tegen vijftig cent entree welwil lend toegelaten worden... „Nauwelijks thuis" TOT DEGENEN, die tijdens de kerstdagen de gemakke lijke stoel bij de kachel voor enige tijd in de steek laten om een bijdrage te leveren tot de „activiteiten-rond- Kerstmis" behoren ook ongeveer vijftig Middelburgse man nen. Zij zijn de leden van het Middelburgs Mannenkoor, die op de tweede kerstdag hun kerstuitvoering in de Nieuwe Kerk verzorgen, a.s. maandag reeds voor de negende achter eenvolgende maal. Temidden van de talrijke uitvoeringen, die het Middelburgs Mannenkoor sinds zijn oprichting vlak voor de kerstdagen van 1905 op zijn naam heeft staan, is dit uur kerstzang reeds een bijzondere plaats gaan innemen in het jaarlijkse zangprogramma. Het zijn de sfeer, waarin dit concert gegeven wordt, en de grote belangstelling, die ervoor bestaat, die de groep zangers telkens weer treffen en waar door deze uitvoering tot één van de hoogtepunten in het verenigingsleven is geworden. De huidige dirigent van het koor, de heer Jan Kuiler, heeft het ini tiatief genomen tot deze kerstuit voeringen. Een speciaal doel had den de heer Kuiler en het bestuur er eigenlijk niet mee: men wilde de toehoorders de kerstsfeer la ten „proeven" en de zangers na men aan, dat een dergelijk con cert in een behoefte zou voorzien. Welnu, daarin hebben dirigent Kuiler en zijn mensen zich niet vergist. Want de belangstelling- voor het Middelburgs Mannen koor op de tweede kerstdag is enorm groot. Groter dan voor de „gewone" uit voeringen, waarbij de Concert en Gehoorzaal meestal voor drie kwart gedeelte bezet is, groter ook dan voor de Abdijconcerten, die het koor in de dertiger jaren onder leiding van Joh. H. Caro gaf en welke concerten men in I960 weer in ere hersteld heeft, groter ook dan voor de openlucht concerten in de tuin van het Schuttershof en na de oorlog voor de openlucht concerten in de Graanbeurs aan de Dam. TELEURGESTELD Want toen het. koor in 1952 de eerste kerstzangmiddag in de luterse kerk gaf, moes ten meer dan honderd belangstel lenden teleurgesteld worden om dat er voor hen geen plaats meer was- De koorleden „verhuisden" daar op naar de Nieuwe Kerk, die in da afgelopen drie jaar geheel be zet was. Er kwam zelfs een uitvoering voor, waarop de tekstboekjes uit verkocht waren voordat alle be zoekers er een hadden kunnen bemachtigen. Het bestuur besloot daarom elfhonderd tekstboekjes te laten drukken, en daarmee komt men net toe... Het grootste deel van de belang stellenden is in Middelburg woon achtig, maar ook uit Vlissingen en van de dorpen trekken talrijke bezoekers de tweede kerstdag naar 't Middelburgs kerkgebouw, Ook van buiten Zeeland is er be langstelling. In een hartelijk briefje worden dirigent of bestuur meermalen ervan op de hoogte gesteld, dat deze kerstconcerten bijzonder op prijs gesteld worden. Er zijn bezoekers, die geen con cert overslaan. „We gaan thans voor de negende maal luisteren", vertelde ons het Middelburgse echtpaar De Vos. „We zouden niet graag een concert mis3en". Deze koorzangliefhebbers vinden, dat de ontroering één van de ken merken van deze kerstuitvoering van het mannenkoor is. De schoonheid van de kerstliederen brengt hen steeds weer tot een stille in zichzelf gekeerde aan dacht, die zo typerend is voor de kerstsfeer. En de koorleden zelf zingen deze middag met extra toewijding. Deze concerten zijn zo'n succes gebleken, dat er nooit over ge sproken is om ermee op te hou den. GEEN ORGANIST Verschillende instrumentale so listen hebben reeds aan de kerstconcerten, die altijd be ginnen en eindigen met het „Stil le nacht" en waarop verder een keur van Franse, Engelse, Duitse en Nederlandse kerstliede ren uitgevoerd worden, medege werkt. Nu er voor de a.s. uitvoe ring geen organist aanwezig was heeft het mannenkoor een beroep gedaan op een meisjes-zangen semble, dat onder leiding van me vrouw Kuiler de mannenzang zal afwisselen. Zo zal ook maandag a.s. weer naar het Middelburgs Mannenkoor en zijn dirigent Kuiler de dank uitgaan van velen, die op deze tweede kerstdag een wijdingsvol uur willen meemaken. J. de Kubber (links) en P. K. de Jonge: deze konijnen worden niet geslacht Een wereldkampioen te Axel p.UIZENDEN ZEEUWEN D zullen helaas niet weten, dat deze provincie al geruime tijd een wereldkampioen be zit! En dat terwijl dit glori euze feit vorig jaar toch in de kolommen van dit veel ge lezen dagblad met alle bij zonderheden werd vermeld- Geen nieuws dus, maar meer een opfrissing van het ge heugen: die wereldkampioen is de 29-jarige Axelse tand- techniker M. Borghstein. Hij hééft inderdaad alle reden om triomfantelijk glimlachend voor de fotograaf te poseren, want alle bekers, plaquetten, lau wertakken, medailles en wand- bordjes, die rond hem uitgestald staan, heeft hij veroverd. Zo veel flonkerende prijzen zijn het, dat zelfs een beker-verzamelaar-bij- uitstek als de Middelburgse at leet Hein Cujé in de schaduw wordt gesteld Neen, wereldkampioen Borgh stein heeft zijn successen niet bevochten op de sintels van een atletiekbaan, in het lauwe water van overdekte zwembaden, op het, gravel van een tennisbaan of op welk ander sportveld ook. Daarom staat hij ook minder in de publieke belangstelling, maar zijn prestaties zijn er niet" minder om: hij is Zeelands meest ta lentvolle kweket^, vankana ries! Dat bewees hij onomstotelijk in 1959, toen vier door hem gefokte Isabelkanaries op de wereldexpo sitie in Lissabon het schoonste, mooist gekleurde, best gelijnde viertal van heel de wereld bleek. „Campeao Mundial Lisboa 1959" luidt de inscriptie op de enorme beker, die hij toegezonden kreeg: wereldkampioen 1959. Dit jaar leverde hij in Darmstad (Duits land) tijdens de wereldtentoon stelling 1960 opnieuw een ver rassende proeve van bekwaam heid: hij werd ditmaal „slechts" vierde, maar toch een bijzondere prestatie, want zijn span vogels kreeg 364 punt. terwijl de wereld kampioen 365 punt veroverde- WAAROM Waarom moet dat. nou juist in de kerstbrant verteld worden?'", zal er welliclil gevraagd worden. Wel, ook de heer Borghstein is één van die enthousiaste vrlje-tijd-besteders. die juist in die kersttijd door hun hobby hun woning worden uitge dreven. Op 24 en 26 december houdt de vereniging „Zeeuw*- Vlaamse Vogelvrienden" een ex positie in Axel en omdat de heer Borghstein secretaris van deze vereniging ïs, zal hij tijdens de kerstdagen maar weinig thuis zijn. „Waarom juist met Kerstmis een tentoonstelling", vroegen we en eerlijk antwoordde deze wereld kampioen: „Omdat onze vereni ging er financieel er dan het beste uitspringtMeer dan 250 vogels zullen er voor vijftig cent te zien zijn: 175 kanaries en vele koppels tropische vogels als diamantvinken, zebravinken, kar dinalen, Japanse nachtegalen, die niet uit Japan, maar wei uit Chi na afkomstig zijn..., napoleons, vuurvinken, goudbuikjes en nog vele andere „merken". Wat is het geheim van zijn suc ces zullen honderden kanarie kwekers willen weten. „Kleui- kanaries kweken berust op we tenschappelijke basis", zegt deze wereldkampioen. Een kwestie van studie dus. „Maar het belangrijk ste is toch te zien welke vogel bij welke vogel gezet moet wor den om nieuwe vogels te krijgen met alle goede eigenschappen van het ras", geeft hij toe.En de heer Borghstein. die ook keur meester is', weet uit ervaring, dal. er heel wat kwekers zijn die daar geen kijk op hebben. ACHT JAAR Dertig vogels bezit deze Axelse kweker momenteel. Acht jaar houdt hij zich reeds bezig met deze vrije tijdsbeste ding, die veel geduid vraagt- In de kringen van kanarie-kwekers is hij zo bekend, dat hij zelfs tril" het buitenland onlangs nog uit Oostenrijk aanvragen krijgt om door hein gekweekte vogels te verkopen. p\IE MANNEN zijn met Kerstmis nooit thuis, ook al is dat dan voor het gezin de mooiste tijd van heel het jaar", zegt licht verwijtend, maar be rustend mevrouw De Kubber in Driewegen bij Terneuzen. Ze wijst daarbij wat bestraffend op „die mannen": haar 44-jarige echtgenoot Jaap de Kubber en de 53-jarige Piet K. de Jonge. Beiden hebben een ontembare hartstocht, die hen in de kerst tijd meestal dagenlang ver van huis drijft: konijnen! Let wel: geen slachtkonijnen nog altijd het klassieke hoofdbe standdeel van de Nederlandse kerstdis maar raskonijnen. Dat- Is een hemelsbreed verschil. Ge ontdekt dat bijvoorbeeld als arge loos de vraag wordt gesteld: Zul len al uw konijnen de kerstdagen overleven...?". Als mensenkenner hebt ge dan volkomen gefaald, want zo'n vraag is een belediging voor de ware fokker! „Slachten Mijn konijnen roepen ze dan in koor en opval lend verontwaardigd uit. „Maar eh", vervolgt ge dan, uw fout be seffend, „U eet met Kerstmis toch ook konijn?" Uw mislukking als „tactisch vragensteller" is dan volkomenEerst hangt de stil te als een donderwolk loodzwaar en dreigend boven uw hoofd. Dan klinkt het afgebeten: „Hier komt geen konijn met Kerstmis op ta fel". En ge prijst de hemel, dat de ware fokkers zoveel zelfbeheer sing hebben opgebracht, dat ge niet met geweld zijt verwijderd. Want dit moet goed begrepen worden: een konijn wordt niet in eerste instantie gefokt voor de slacht, maar voor de schoonheid van 'zijn lijnen, bij veel rassen voor de sierlijkheid van zijn vorm. en ook voor de pracht van zijn pels. En vooral ook om- bij voor keur tijdens de kerstdagen ten toongesteld te worden! ,Jdaar worden ze niet juist rond die tijd tentoongesteld voor de liefhebbers van een goed stuk konijnebout", wordt nog altijd heel argeloos ge vraagd. CONDITIE et een uitstekend acteertalent verbergen de ware fokkers nu hun groeiende verbijste ring. En met veel geduld leggen ze uit: „Neen, dat beslist niet, maar we houden juist rond Kerst mis een tentoonstelling, omdat de dieren dan in de beste conditie zijn". Ze bekennen ook, dat ze al weken voor de kersttijd vurig hopen op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 27