PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet zou tot medewerking aan reconstructie bereid zijn Zeeuwse fruitoogst bracht dit jaar 16 miljoen gulden op STREVEN OM MINISTER ZIJLSTRA TE HANDHAVEN Excuses marine over ongelukken op „Doorman" BABY WERD GEBOREN IN LONDENSE DUBBELDEKSBUS 203e jaargang - no. 303 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagler. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G.' A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 06 cent per week, 7,00 p, kw.; .fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, Ted. tel. 2425, adm. tel. 2094. Compromis ligt al gereed (Van onze Haagse redactie) Niettegenstaande het feit dat minister-president De Quay giste ren in een gesprek voor het televisie-journaal heeft gezegd te verwachten, dat hij niet denkt dat hij zelf in een nieuwe rege ring terug zal keren, wordt in de omgeving van de minister president verwacht, dat hij zeker in het eerste stadium van liet- zoeken van een oplossing voor de kabinetscrisis een zeer een- - trale rol zal vervullen. Vrijwel algemeen wordt thans aangeno men, dat de eerste poging tot het zoeken van de uitweg, zal gaan in de richting van het onderzoek naar de mogelijkheden van re constructie van het kabinet, dat gisteren de koningin zijn ont slag lieeft aangeboden. I>e gedachten over de vorm van die reconstructie lopen echter al van de aanvang af uiteen. Na liet' conflict tussen de antirevolutionaire fractie rn de A.R.-minister(s) is het voor een ieder duidelijk, dat; het, meer nog een conflict tussen de A.R.-fractië en minister Zijlstra dan tussen die fractie en minister Van Aartsen is, dat de diepere oorzaken Van de cri- Euromarkt De ministerraad van dc Europese Economische Gemeenschap heeft niet minder dan 17 uren in Brus sel vergaderd om een compromis te vinden voor een versnelde invoering- van de gemeenschappelijke Europese markt. Het grote struikelblok voor die ver snelde invoering vormden de land- houwprodukten. waarmee uiteraard direct verbonden was. de sterk ver schillende landbouwpolitiek in de zes landen van de gemeenschappelijke markt. Het sterkst was wel de tegenstelling tussen Duitsland en Nederland. Duitsland verzette zich hardnekkig tegen een stelsel van heffingen om de prijzen van dc: cxport-landbouw- produklen zoveel mogelijk gelijk te trekken bij import in een der aange sloten landen. Voorzover uit de verslagen van de ministersconferentie valt af te leiden, hebben de Nederlandse gedelegeerden te. Brussel wel enig succes behaald. Duitsland heeft er zich bij neergelegd, dat toch aan een stelsel van heffingen de voorkeur wordt gegeven boven andere maat regelen. die een der aangesloten lan den zou kunnen nemen tot bescher ming van de prijs en de afzet der landbouwproduktcn in het eigen land. Andere maatregelen blijven wel mo gelijk, maar zij komen op de tweede plaats. Op 31 mei en 31 juli a.s. zal de Euro pese Commissie nu gereed moeten zijn met voorstellen voor de heffin- ge'n, die toegepast zullen worden op granen, suiker, eieren, gevogelte en varkensvlees. De heffingen zouden reeds van kracht moeten zijn op de produktie in het seizoen 1961 -1962. H'ole ge dit cn dat. is al- u de prijzen komen, om- J tijd een gevecht moet dus nog stroeks midden 196:1 Een van onze Nederlandse landbouw deskundigen vergeleek het succes van Nederland op de Brusselse con ferentie met een kaartspelletje. Hij zei: „de kaarten hebben we nu wel, maar we moeten het spel nog zien te winnen". Men zou ook kunnen zeggen, dat voor Nederland een gunstig „sys- (Zie slot pag. 3 kol. 1) Dat nauwelijks voor twijfel vatbaar zijnde, zou een reconstructie van het kabinet voor de A.R.-fractie wel moeten Inhouden dat er ook voor mi nister Zijlstra, een andere figuur die meer representatief is voor de op vattingen die thans in die fractie heersen zou moeten komen. Reconstructie in het onderhavige geval wordt feitelijk door nie mand mogelijk geacht zonder dat persoonswisselingen worden door gevoerd. Zou men die bij de mi nister-president beginnen door hem bijvoorbeeld door een van de andere K.V.P.-leden van ln de Trèveszaal in Den Haay is de ministerraad vrijdagochtend bijeen gekomen ter bespreking van de ka binetscrisis. Deze foto geeft een beeld van deze vergadering. Rechts op de voorgrond minister Van Aart sen, om wiens woningbouwpolitiek de huidige moeilijkheden zijn gere- het kabinet, in casu minister Cals te vervangen clan kan men ei genlijk nauwelijks meer van een reconstructie spreken. De Quay Voor wat men een reconstructie wil blijven noemen is het aanblijven van prof. De Quay dus weliswaar een niet absoluut onmisbare maar dan toch wel bijna onmisbare voor waarde. En dus zijn de voorwaarden waarop prof. De Quay bereid zou zijn aan reconstructie van liet kabi net. mee te werken, van bijzondere betekenis. In de onmiddellijke omge ving van de riiinister-president ver namen wij daarover, dat men daar de mogelijkheid van réconstructie ook wel aanwezig acht. maar dat het kabinet zelf daaraan toch wel belangrijke voorwaarden zal stellen. Reeds gisteren bleek, dat men in de kring van het kabinet voor de concrete aanleiding tot de crisis de eis tot bouw van meer woning wetwoningen de mogelijkheid ziet tot .een oplossing. Solidariteit Men krijgt sterk de indruk dat voor zover reconstructie afhangt van het kabinet zelf, de mogelijkheid van slagen bepaald wordt door een zeke re mate van onderlinge solidariteit en in de duidelijke poging tot isole ring van het conflict tot de kwestie van de woningbouw zelf, die zicht baar is in het nu al ter tafel liggen van een compromis voor dat vraag stuk. waarbij de sterke wens van de minister-president, zichtbaar is, om bij een reconstructie minister Zijl stra te behouden. (Van onze Haagse redactie) De commandant zeestrijdkrachten lice-admiraal L. Brouwer iieeft gis termiddag in Den Ilaag zijn spijt namens de gehele koninklijke marine betuigd over het verstrekken van apert onjuiste informaties over de vliegongelukken tijdens de zeven maandse vlagvertoonsreis van het vliegkampschip „lvarel Doorman". De onjuiste mededelingen werden tij dens de laatste mijlen van de thuis reis van de Karei Doorman gedaan door de commandant van smaldeel V commandeur Ferwerda. De comman deur baseerde zijn houding tegen over persvertegenwoordigers op door hem ontvangen richtlijpen, die alleen zin hadden voor het deel van de reis tot en met hetvertrek uit Nieuw- Guinea. „Dat deze richtlijnen het uitspreken van leugens tengevolge hebben gehad, zit me heel hoog en namens commandeur Ferwerda en de gehele marine bied ik mijn ex cuses aah", zo zei admiraal Brouwer. Admiraal Brouwer deelde mee dat er twee redenen kunnen zijn om van een vliegongeluk geen officiële mel ding te maken, namelijk wanneer er sprake is van een normaal bedrijfs ongeval en wanneer er geen persoon lijke ongelukken aan verbonden zijn. Hieronder zou men beide Doorman ongelukken kunnen rangschikken. In het geval van de Seahawk kwam daar nog'bij, zo verduidelijkte admi raal Brouwer, dat de Doorman op weg was naar Nieuw-Guinea, „om te laten zien dat we er ook nog zijn en om het niet al te hoge moreel onder de burgers weer wat op te vijzelen". Vuurtoren in brand Op de rotsachtige kust bij Douglas, op het eiland Man, is een vuurtoren in brand geraakt. Volgens de eerste berichten werd het vuur ontdekt door de kustwacht, die grote rookwolken uit de vuurtoren zag opstijgen. Een van de drie mannen, die zich op de vuurtoren bevinden, werd door de reddingsboot „St. Parry" in veilig heid gebracht. De twee andere man nen zouden nog in de vuurtoren zijn. Aangenomen wordt dat zij niet ge- ,wond zijn geraakt. P.Z.C.-kerstnummer „HET EEUWIGE LICHT in de wereld" is de kerstbood schap. die bisschop Dibelius exclusief voor de Prov. Zeeuw se Courant schreef. Op pagina twee van onze kerstbijlage. Voorts in dit 28 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdag-(kerst)- nummcr: Stemmen uit de ker ken (pag. 3); Zeeuwen bij de Deltawerken (pag. 5); letter kundige kroniek en kunst (pag. 9); „Uw pagina, me-' vrouw!" (pag. 11); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 13); feuilleton (pag. 15). In de twaalf pagina's tellende kerstbijlage vindt men o.m. een artikel van onze kerk- nieuwsredacteur over de nieu we gezinsbijbel; kerstherinne ringen van een viertal inwo ners van Zeeland; „Astrono mie, poort naar de nederig heid" over bevindingen van de Leidse Sterrewacht; twee schetsen in Zeeuws dialect over „Ivossemisse"„Kerst mis in het circus"; activiteiten in de kerstsfeer in Zeeland en een P.Z.C.-kerstpuzzel. VV\\\WA\VVWvVVV\\VV\V Overheid zeker van vijfdaagse werkweek In de centrale commissie, voor Geor ganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken is overeenstemming bereikt over een geleidelijke invoering van de vijfdaagse werkweek bij de_ rijks overheid, zo deelt het ministerie van binnenlandse zaken mee. Voor hen die 48 uur per week werken zal, gere kend over het gehele jaar 1961, een arbeidstijdverkorting worden inge voerd van gemiddeld 1 uur per week. Deze zal als volgt worden gereali seerd. Met ingang van 1 mei 1961 zal voor hen, die thans 48 uur per week werken, een artaeidsverkorting van 1 y» uur per week worden inge voerd. Voor alle rijksambtenaren zal met ingang van diezelfde datum door werktijdverschuiving eenmaal per twee weken een vijfdaagse werk week kunnen worden ingesteld, voor zoveel mogelijk in de vorm van één vrije zaterdag per veertien dagen. Voor de volledige realisering van de arbeidstijdverkorting tot 45 uur per week en de vijfdaagse werkweek is 1 mei 1962 als richtdatum gekozen. TEGENOVER ZIEKENHUIS Noodbed in rijdende kraamkliniek Gisteren is in een van de beroemde Londense dubbeldeksbussen een meisje geboren. De bus had juist gestopt om passagiers op te nemen nabij het St.-George-ziekenhuis te Hyde Park Corner, toen de extra passagier een meisje van 7 pond arriveerde. De moeder, de 33-jarige mevrouw Phyllis Mc Doon, was op weg naar een ander ziekenhuis in verband met de op handen zijnde bevalling, toen duidelijk werd dat zij dat zie kenhuis niet zou halen. Bestuurder Bill Haylock holde het St.-George- ziekenhuis binnen en riep: „een vrouw krijgt een baby in mijn bus.". Een dokter en zes verpleegsters ren den naar buiten. Terwijl de passa giers zich om de bus groepeerden, werd in de bus haastig een nood bed ingericht. Vijf minuten later ging onder 't publiek 'n gejuich op. toen een verpleegster bekend maakte: „Het is een schattig, tie rig meisje". Mevrouw Mc Doon en haar dochter die Amanda zal heten werden uit de bus naar de kraaminrichting van het St.-George-ziekenhuis ge bracht. De bus nad een half uur vertraging, maar geen der passar giers was daar boos om en de directie van de bussen evenmin. Een woordvoerder zeide: „Voor zo ver ons bekend, was het de eerste maal dat in een van onze bussen een baby werd geboren. We denken er zelfs niet aan kleine Amanda te laten betalen". RESULTAAT NOG VRIJ REDELIJK H.M. koningin Jxdiana heeft vrijdag de eerste minister, prof. dr. J. E. de Quay, in paleis Soestdijk ontvangen. De foto toont de premier bij het ver laten van liet paleis nadat, hij zijn opivachting bij de kóningin had ge maakt. Areaal met circa 300 ha uitgebreid In tegenstelling tot tie Zeeuwse landbouw hebben de fruittelers in deze provincie een vrij rede lijk jaar 1960, dat welisivaar geen daverende financiële re sultaten heeft gegeven, maar dat bepaald niet ongunstig is. De totale fruïtproduktie lag slechts 2 procent beneden die van vorig jaar en bedroeg 45 miljoen kg tegen 16 miljoen kg in 1959. -De geldelijke op brengst beliep echter 30 minder. Het fruit lieeft dit jaar 16 miljoen gulden in het laatje gebracht tegen 22 miljoen in 1959. Daarbij vertonen de uit komsten van bedrijf tot bedrijf wel verschillen. De zware regenval heeft minder zijn stempel gedrukt op de fi'uitteelt dan op de landbouw. Wel werden de oogstwerkzaamheden bemoeilijkt en is de houdbaarheid van het fruit na delig beïnvloed, maar toch kon de gehele oogst tijdig worden geruimd. Een van de nadelige gevolgen is o. m., dat vele fruitteeltpercelen onder water hebben gestaan of nog staan. Op grond van vroegere ervaringen wordt het niet uitgesloten geacht, dat fruitbomen, die te lang in het water hebben gestaan, zullen afster ven. Ook het feit, dat sommige fruittelers niet in staat waren jonge boompjes te planten moet op reke ning wórden geschreven van de overvloedige regenval. Opvallend is dit jaar. dat het seizoen financieel goed inzette. De prijzen van het zomerfruit vielen bepaald mee, maar in de herfst h,egonnen de prijzen te dalen. De oogst was het gehele jaar door bij alle rassen vroeg i'ijP- De kwaliteit is over het algemeen vrij goed, maar de houdbaarheid van het fruit heeft onder de weersomstandigheden geleden. Uitbreiding Ook dit jaar heeft de tendens tot uitbreiding zich voortgezet. Op vele akkerbouwbedrïjven met name in Zèeuwsch-Vlaaiidereu stapt n gedeeltelijk over op de fruitteelt. In totaal is in 1959 rond 300 ha inge plant, terwijl slechts 150 ha gerooid is of nog gerooid moet worden. Het 5000 ha grote areaal in deze provin cie is dus met drie procent uitge breid. Zeeuwsch-Vlaandereu nam ongeveer 100 ha uitbreiding voor zijn rekening, Tholen en West-Brabant circa 150 ha en de rest werd „uit gesmeerd" over Schotiwen-Duive- land. de beide Bevelanden en Wal cheren. De gegevens over de fruitteelt in Zeeland zijn gebaseerd op de aan voer en de prijzen van de drie Be- velandse veilingen, Goes, Kapelle en Krabbendijke, die met bijna 90 procent representatief kunnen worden geacht voor de Zeeuwse fruittelers wereld. In vergelijking met vorig jaar is nog een grote hoe veelheid fruit in de koelhuizen en bewaarplaatsen opgeslagen, namelijk (Zie slot pa**2 kol. 5) KORTE PREDIKATIE OVERDENKING Zij baarde haar eerstgeboren Zoon, en wond hem in doeken en legde hem neer in de krib be"' Lucas 2:7 Over 't kerstfeest wordt véél, té veel gefantaseerd, weliswaar met de beste bedoelingen, maar of dl die fantasie, vaak vergezeld van romantiek en zelfs sentimentaliteit, met 't hért van Kerstmis te maken lieeft? Ik vréés daarvoor. Want door alle show, dlle bijzaken coulissen van allerlei aard en vin ding, dreigt men 't zicht op de hoofd zaak eenvoudig kwijt te raken: 't Kind, in alle simpelheid in doeken gewonden en de kribbe is de wieg. 't Kind, waarvan de profeten gezon gen. de dichters gedroomd hadden waarvoor reeds i» de oudste mens heidsgeschiedenis sprake was: dat God 'zijn volk zou komen bezoeken, en vertroosten, en redden!! Maar wat is nu een kind, vraagt U* Wordt dan de geschiedenis niet ge maakt door cle grote mensen? En wat zal dan een kind in dat mens heid-gebeuren? God glimlacht, om onze ogen schijnlijk zó logische redenering, zoals God trouwens vaker moet glimlachen om die verstandige mensen! Want hier is geen sprake van „een" kind, maar van „het" Kind, dat zéér bepaalde Kind, waarvan het Oude Testament al eeuwenlang gesproken had! Het Kind bij uitnemendheid,de God mens; en als wij 't klassiek-kerkelijk willen uitdrukken, dan zeggen wij 't zó: het kerstfeest is de openbaring van God, maar tevens: de openba ring van God hl de verborgenheid, zo typisch en overduidelijk aangege ven door de uitdrukking: „In het vlees". Dat is het wonder van Kerstmis: dat kind in de kribbe, is Jezus Christus, de Zaligmaker der wereld! En zó wil God, en niet minder dat ik het Kind in de kribbe aanbid den zal! Daarmee wordt ons een gewetens vraag gesteld: persoonlijk, op de man af, diep-insnijdend tot op de bo dem van ons hart: zien wij inder daad zo dat kind in de kribbe? Dat 't gekomen is, dat ook ik mijn knieën daarvoor buig, dat kind er kennende als mijn Heer, mijn Ko ning, mijn Zaligmaker? Velen hebben wel „belangstelling" zelfs sympathie voor dat Kind, en zouden op 25 en 26 december niet gaarne 't „Ere zij God" en „Stille nacht", missen, maar komen wij dan eigenlijk wel één stap verder, die van de welwillende toeschou wers-positie??" Dit staat vast: op Kerstmis vraagt God om „medespelers", véél meer, dan om toeschouwers! Medespelers, mét de engelen, de her ders, de wijzen; die uittrokken tot aanbidding, tot verheerlijking!! Natuurijk, ik geef 't een graag gewonnen! 't is onbegrijpelijk, dat de Heer der heerlijkheid, als een klein hulpeloos kind in de kribbe heeft gelegen! Ik wil nog wel een stap verder gaan: het is bijna stuitend, dat de Zoon van God uit Maria geboren werd! 't Geheim? Zo diep heeft Gods Zoon zich willen vernederen; dat onbegrij pelijke en stuitende was noodzake lijk, om voor mij de nood af te wen den! En éên ding blijft er over: aanvódr- den, dat God zó gedaan heeft, om mij, óók mij te verlossen! Laten we dit afspreken: we vragen de Heer, of Hij ons kerstlicht wil schenken, dat we in het kind van Bethlehem wd&rlijk dé Zaligmaker ónze Zaligmaker mogen zien! Een Zoon is ons gegeven! Terneuzen, P. A. v. d. Vlugt. Ook zon op feestdagen H (Van onze weerkundige medewerker) H In het grootste deel van Euro- |j pa zullen de kerstdagen zon- H der vorst en sneeuw voorbij H gaan. Nu is een witte kerst M ook in ons land zeldzaam. In p H de laatste 60 jaar waren deze feestdagen slechts vijfmaal met een laag sneeuw bedekt. H Storingen van de oceaan ge- f| ven het kerstweer een wissel- vallig karakter. Evenwel na- §1 dert een hogedrukgebied de f§ Britse eilanden, zodat wij de komende dagen niet veel neer- slag verwachten, maar wel op- klaringen. Dit is een hele voor- jH uitgang, omdat december zich M dit jaar als een hijzonder som- bere wintermaand heeft ge- kenmei'kt. Tot op heden kwa- s |r men slechts 12 tot 15 uren zon voor. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii EEN ENKELE BUI Wisselende bewolking met plaatselijk een enkele hui. Aanvankelijk matige tot krachtige zuidelijke wind, later echter meest matige wind tussen zuid en west. Niet veel verandering' in temperatuur. ZON EN MAAN 25 december 08.48 onder 16.33 onder 00.29 Zon op Maan op 12.55 26 december Zon op Maan op 13.20 08.48 onderl6.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1