Administratieve ruilverkaveling bepleit voor Noord-Beveland mentos Jeebless De dood op het verkieziiigspad 0jood will PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer MULODIPLOMA LANDBOUWERS OP PAD MET ONVERLICHTE GESPANNEN OLIFANT ZATERDAG -1 DECEMBER 190U PROVlM'ClALb A lü hl U W S b COUR A tV 1 15 (Advertentie) PEF£l«#«.t O fl A a E .4 PEPERMUNT op z'n lekkerst KRINGVERGADERING Z.L.M. IN KORTGENE Algemeen secretaris sprak over het landbouwbeleid in laatste maanden De voorzitter van de Z.L.M. op Noord-Beveland, de heer G. M. F. Bont, heeft tijdens de vrijdagmiddag in „De Stadswijnkelder" te Kortgene ge houden vergadering van de Kring de administratieve ruilverkaveling ter sprake gebracht. Ondanks het feit, dat liet eiland in prachtige kavels is verdeeld, is in de loop der jaren door verkoop, boedelscheiding en verer ving een grote versnippering van het land ontstaan. Sommige bedrijven beschikken over meer dan tien percelen, die ver verspreid uit elkaar lig gen. Aan de band van een pas samengestelde gebruikerskaart werd dit aangetoond. De heer Bom noemde de huidige toestand alles behalve ideaal. Hij wilde zo spoedig mogelijk een administratieve ruilverkaveling zien, welke al door de standsorganisaties is aangevraagd. spreker, die betoogde, dat dit niet ten goede is gekomen van de ontwa tering. Hij was van mening, dat aan do afwatering op het eiland nog het een en ander verbeterd kan worden. De wegen, vroeger bijzonder goed, zijn niet meer berekend op het zwa re verkeer van tegenwoordig. Al de ze problemen vragen onze aandacht en wij zullen daarom moeten coör dineren en een oplossing voor de vraagstukken moeten zoeken, be sloot hij zijn openingswoord. In zijn uitvoerig openingswoord sneed de voorzitter van de Kring Noord-Beveland der Z.L.M. vele pro blemen aan. Een jaar met zoveel re genval als 1960 hebben de boeren nog nooit beleefd betoogde hij. Sedert 1 juli van dit jaar is meer dan 1000 - mm regen gevallen. Viel dit jaar de oogst niet mee, ook de prijzen zijn zeer matig. De door de regering bij zonder krap vastgestelde garantie prijzen en het zo royale progressie ve belastingstelsel noemde hij een wankele basis voor de agrariërs. Over het eiland Noord-Beveland zei hij, dat dit een onrustige tijd door maakt. Er zijn hier voor vele miljoe nen guldens aan werken in uitvoe ring. aldus spreker. Hij verklaarde voorts uit bevoegde bron vernomen te hebben, dat de aanleg van de brug Noord-Beveland en Schouwen-Duive- land zeer waarschijnlijk zal worden aangelegd. Dat* is voor 95 zeker, wist hij te vertellen. Elektrisch "Uitvoerig stond de heer Bom ook stil bij de aansluiting van onren dabele percelen op het elektrisch net. Het ziet er naar uit, dat dit voor elkaar komt, zij liet wel niet op korte tormijn, merkte hij op. Op dit ogenblik wordt gepoogd een laatste financiële belemme ring uit do weg 'te ruimen. De veranderingen op Noord-Beveland die thans aan de gang zijn en nog zullen kómen, noemde hij slechts te vergelijken met twee grote overstro mingsrampen uit de eerste helft van de 16e eeuw en de daarop volgende wederopbouw van het eiland op het eind van deze eeuw. Ook de natuur lijke lozing van het polderwater had zijn aandacht. Door landaanwinning binnendijks is sedert 1600 ongeveer 600 700 ha land gewonnen, aldus (Advertentie) Dank zij... RES A toch nog het Maak van deze Bijzondere Aanbie ding gebruik en schrijf aan RESA - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus) Ook H.B.S.-Gynmasium-Onderw.akte (Advertentie) BINNENVERINGBEP SCHUIMRUBBERBED De algemeen-secretaris van de Z.L. M., mr. J. F. G. Schlingemann, hield een causerie over het onderwerp: „Gaat de landbouw een moeilijke tijd tegemoet?" Evenals hij dit de vo rige week voor de Kring Oost Zuid- Beveland van de Z.L.M. deed, belicht te de heer Schlingemann met name het landbouwbeleid van de laatste maanden. Hij wees er daarbij op, dat de akkerbouw bepaald slecht uit de bus is gekomen. Bij het jongste landbouwdebat in de Tweede Ka mer heeft de Kamer zich uitvoe rig beziggehouden met de melk prijs. Over de akkerbouw werd, zeker toen de minister van land bouw had toegezegd f 15 miljocu extra voor de melk te zullen uit trekken, vrijwel met geen woord gerept, aldus mr. Schlingemann. Voorts zette hij uiteen, waarom het Landbouwschap dit Jaar een lagere vraagprijs heeft gesteld, waarvan de minister overigens nog naar beneden is afgeweken. De heer Schlingemann deelde verder mede, dat de versnelling van de Eü- romarkt per 1 januari a.s. doorgaat. Hij kon niet zeggen of hieruit nog gevolgen voor de Nederlandse land bouw zullen voortvloeien, in die zin, dat de garantieprijzen, zoals door minister Marijnen is beloofd, in zo'n geval nog opgétrokken zul len worden. Ook wijdde de algemeen secretaris van de Z.L.M. aandacht aan het feit. dat de boer geen. enke le invloed kan uitoefenen op de prijsvorming van zijn produkten. Na er nog op gewezen te hebben, dat Nederland zich in een overgangs tijdperk van agrarisch tot indus trieel land bevindt, trok hij de conclusie, dat de toekomst voor de boeren er, zoals de zaken thans staan, niet rooskleurig uitziet. Tijdens deze vergadering hield de heer W. M. J. Trienekens uit Wage- ningen tenslotte nog een praatje over „Het Trekkersreglement". RAAD BRUINISSE TOT G.S. „Leg mosselverwaterplaats aan in het Veerse Gat" Tydens de rondvraag in de jongste raadsvergadering te Bruinisse ves tigde de heer S. A. Jumelet (c.h.) de aandacht van de raadsleden op het rapport van dr. B. Havinga, waarin deze pleit voor aanleg van een kunstmatige verwaterplaats voor mosselen in de Waddenzee, in plaats van in het Veerse Gat. Op zijn voorstel besloot de raad una niem om er bjj G.S. en Zevibel op aan te dringen al het mogelijke te doen om de mosselverwaterplaats te doèn aanleggen in het Veerse Gat. In dit verband wees de heer L. J. Hoogerheide (a.-r.) op berichten in diverse bladen als zouden jonge Zeeuweu aan Harlingen als woon plaats de voorkeur geven boven hun verblijf in Zeeland. „Niets is min der waar", aldus de heer Hooger- KANTONRECHTER OOSTBURG „Hardrijders" binnen de bebouwde kom Donderdagochtend heeft de Oost- burgse kantonrechter, mr. II. vat den Belt, de 18-jarïge landbouwer L. M. B- uit Aardenburg, die met een onverlicht landbouwgespan op de weg was verschenen, twee boetes van f 20 opgelegd. De landbouwer was, zoals hij verklaarde, wat ver laat, omdat -hij met zijn wagens in de vette klei was blyven steken. Maar dit was een argument, waarmee de kantonrechter en de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg Van Mierop, geen genoegen namen. De officier vond. dat men hier reke ning mee moet houden. B. had vol gens hem lichten mee moeten ne men. toen hij naar het land ging. „Want heden ten dage mag men biy zijn als men met een wagen nog 't land afkomt", aldus de officier, die f Advertentie) oude en jonge jenever 1669. „Hebben jullie moei lijkheden met je kielvlak gehad?" wilde kapitein Grishow weten, wiens erva ren vliegersoog de gerepa reerde plek aan ue Terra I natuurlijk niet ontgaan was. Piloot Storm was zo onvoorzichtig Charley zelf hierover aan 't woord te la ten, met 't gevolg dat Gris how tenslotte hoofdschud dend de verbinding verbrak, om aldus de bruisende woordenvloed van de onvol prezen monteur te sluiten Men naderde nu zijn be stemming en weldra daalde de Terra I boven dezelfde basis die zij wei nige weken tevoren had verlaten. Onmiddel lijk schoten enkele personenauto's toe en toen Storm, Sandra, Charley, Buck en professor Dubois naar builen traden werden zij harte lijk door de oude collega's verwelkomd. De eerste maan-expeditie volbracht' vanaf de Aarde was een boete van f 50 vorderde: f 25 voor de voor- en f 25 voor de ach terlichten. Hoewel de kantonrechter de fout van B. ernstig noemde, deed mr. Van den Belt in zijn vonnis van elke boete nog f 5 af. De landbouwer F. J. M. uit Aarden burg had ook zonder lichten gereden. In dit geval betrof het alleen de ach terlichten, die door een kleine nala tigheid niet werkten. Eis en vonnis waren f 25. Voor te hard rijden binnen de be bouwde kom met auto of bromfiets, werden de volgende boeten opgelegd: landbouwer G- J. B. uit het Belgische Dentergem en de meubelmaker I. J. V. uit Oostburg elk f 15. Mej. R. C. V. uit Maldegem (B.), die voor een zelfde feit .terecht stond ontkende, zodat besloten werd tot aanhouding om de verbalisant als getuige op te roepen. Andere fouten Voor het niet verlenen van voorrang werd de tractorchauffeur A. C. V. uit Biervliet veroordeeld tot f 30. Eenzelfde overtreding werd de make laar P. C. v. D. uit Eedegem ten laste gelegd. De boete hiervoor wfls f 50. De controleur D. C. uit Groede had geen gevolg gegeven aan een stopteken, waarvoor de eis f 20 was. Donderdag a.s. zal de kantonrechter, die de zaak nog eens wilde overden ken, uitspraak doen. Niet minder dan 1920 kg was de vrachtwagen van de chauffeur L. J. overbeladen toen hij in Schoondijke aangehouden werd, hetgeen gehono reerd werd met een boete vah f 50. De Fransman H. A. L. G„ die zelf niet verschenen was, en die voor eenzelfde feit terecht had moeten staan, werd hiervoor f 35 opgelegd. Voor het rijden met stadslichten in- plaats van met groot licht, werd de bezorger-chaufeur J. K. L. uit Ter- neuzen veroordeeld tot f 15- De autosloper A. A. G. uit Aarden burg, die bij een kruising was gaan inhalen, kreeg een boete van f 10 opgelegd. Pompbediende stopte op hol geslagen paard Vrijdagmiddag heeft de pomp bediende L. Joosse op de Rot terdamse Kaai te Middelburg een op hol geslagen paard tot stilstand weten te brengen. Het dier, dat aan een teugel begeleid werd. is waarschijn lijk geschrokken en vervolgens aan 't hollen gegaan. Toen het de Rotterdamse Kaai kwam afgerend wist de heer Joosse het angstige paard te grijpen, dat hem in zijn ren nog enkele meters meesleurde. Bij de Be- atrixbrug kwam het paard echter tot stilstand, waarna de heer Joosse het aan de eige naar overgaf, die met een „dank je wel" volstond. Edmund Crispin „Ja, nee. Dat wil zeggen, het ls een heel aardig hotelletje, maar O, verhip, dat moet XJ zelf maar uit vinden. Hoe lang bent U van plan te blijven?" Het was wel duidelijk, dat ze niet van plan was er verder op in te gaan, en daarom beantwoordde Fen naar vraag. „Tot na de dag van de verkiezingen", zei hij. „O!U bent Gervase Fen toch niet?" „Ja". Ze keek hem nieuwsgierig aan. „Ja, dat had ik natuurlijk moeten we ten Ze zweeg even en vervolgde toen: „U bent nogal laat begonnen met uw verkiezingscampagne. U hebt nog maar een week en ik heb geen enkel blaadje of affiche of wat dan ook met uw naam gezien. „Daar zorgt mijn manager voor", zei Fen. Het meisje .dacht daar even over na. „U bent toch professor in Oxford, niet?", zei zë toen. „Ja, in Engels". „Maar in vredesnaamWaarom hebt U zich verkiesbaar gesteld? Hoe bent U op dat idee gekomen?" Fens daden waren somtijds voor hemzelf onverklaarbaar en hij kon dan ook geen erg overtuigende re den opgeven. „Het is mijn innigste wens", zei hij devoot, „om de gemeenschap te die nen". Het meisje wierp hem een blik vol twijfel toe. „Dat is tenminste een van de rede- non", vervolgde hij, wat minder plechtig. „Een andere is, dat lk veel te sterk geconcentreerd ben ge weest op één ding. Hebt U wel eens een complete editie van Langland bewerkt?" „Natuurlijk niet", zei ze stuurs. „Tk wel. Ik heb het net achter de rug. Het heeft een vreemde invloed op je psyche. Je. begint je af te vra gen of je gek bent. En het enige middel daartegen is een volledige verandering van werk": „Het komt er dus op neer, dat' U eigenlijk helemaal geen belangstel ling hebt voor politiek", zei het meis je onverwacht snibbig. „Nou nee, dat zou ik toch niet wil len beweren", zei Fen. „Als lk gekozen word, ben lk van plan Maar zij schudde het hoofd. „U- worclt niét gekozen". „Waarom niet?" „De conservatieven zitten hier vast in het zadel. U liebt geen schijn van kans". „Dat zullen we moeten afwachten". „Misschien krijgt U een paar stem men, maar daar schiet U niets mee „Dat zullen we moeten afwachten". „U mag blij zijn als U uw waar borgsom niet kwijtraakt. Wat is eigenlijk uw program?" Fens zelfvertrouwen kreeg een lich te schok. „O, welvaart", zei hij. vaag, „en export en vrijheid en der gelijke. Krijg ik uw stem?" „Ik mag niet stemmen, ik ben nog te jong. En bovendien ben ik con servatief". „O", zei Fen. Ze zwegen. Bomen en struiken doem den op uit het duister en verdwenen weer, als werden ze weggevaagd door een reuzenhand. De koplam pen gleden over kleine bloemen die sliepen onder de heggen en de zachte Zomerlucht sloeg in warme golven door de open raampjes. Konijnen met zenuwachtig wippende witte staartjes, vluchtten naar diepe, vei lige holletjes. De weg begon lang zaam te dalen en voor hen uit zagen ze voor de eerste maal lichten van het dorp. Het meisje trapte wild op de voet- rem. De wagen slipte, ze schoten haar voren, maar tenslotte stopte hij. In het licht van do koplampen doemden de omtrekken van een menselijke gestalte op. Hun monden vielen open, ze konden hun ogen niet geloven. De mond van de man viel ook open. klaarblijkelijk was hij nauwelijks minder verbaasd dan zij. Toen stak hij zijn armen omhoog slaakte enige bizarre piepgeluiden, rende naar de heg, wrong zich er door en verdween uit het gezicht, bloedend uit ontelbare schrammen Fen staarde hem na. „Droom ik?", vroeg hij. „Nee. natuurlijk nieL. Ik lieb hem ook gezien". „Een man een lange jonge man?" „Ja". „Met een lorgnet op?" „Ja", „En zonder kleren?" „Ja". „Het is wel een beetje vreemd", zei Fen peinzend. Maar het meisje ver schafte opheldering. „Ik weet wie dat is", zei ze...Het is een ontsnap te krankzinnige". 1 Fen vond dié verklaring nogal afge zaagd en hij liet niet na dit te zeg gen. „Nee, nee", .zei ze. „er is hier inder daad een krankzinnigengesticht in de buurt. In Sanford Hall". „Maar het kan ook wel iemand zijn geweest wiens kleren gestolen wer den toen hij aan het zwemmen was". „Je kunt hier nergens zwemmen aan deze kant van het dorp. En boven dien was zijn haar niet nat. En vond U niet dat hij eruit zag als een gek?" „Ja", zei Fen, zonder enige aarze ling, „dat deed hij. Eigenlijk moet ik natuurlijk uitstappen en hem achterna gaan", vervolgde hij. wei nig enthousiast. „Hij is nu al veel te ver weg. Nee, wo zullen Sly onze veldwachter waarschuwen als we in het dorp zijn en meer kunnen we niet doen". Zij i- den Sanford Angelorum bin nen en kwamen na korte tijd bij ho tel „De Vis". HOOFDSTUK II Van architectonisch standpunt uit bekeken zag hotel „De Vis" er niet zeer aanlokkelijk uit. Het bestond uit een vrij groot vier kant gebouw van grijze steen, met smalle, saaie deuren en ramen en eromheen lagen geheimzinnige, on definieerbare stapels en hopen, die bij nader inzien wel eens bouwma terialen zouden kunnen zijn. Op het uithangbord, zichtbaar in hpt. li.cht- dat. door de ramen van de gelagka mer viel, openden zich woeste oceaandiepten vol warrig wier; tegen deze achtergrond lag een zilvergrijs zeeding op zijn of haar kant onbe wogen naar iets op de rand van het uithangbord te staren. Toen Fens taxi voor de deur stil hield. vingen zijn oren geagiteerd gemompel op. bij tijd en wijle over stemd door een schrille, hoge vrou wenstem. „Het lijkt wel of ze het al weten van die gek", zei het meisje. „Ik ga met U mee naar binnen, misschien is Slv er ook". Het hotel bleek van binnen gezelli ger dan van buiten. Er was maar één gelagkamer, doch die was ruim en geriefelijk en strekte zich uit over de halve lengte en bijna de gehele breedte van het huis. De betimme ring, klaarblijkelijk afkomstig uit een veel ouder gebouw, was van eikehout: verbleekte, maar nog steeds vrolijke, gebloemde katoenen gordijnen hingen voor de ramen: op de eikehouten stoelen en banken waren kussens gelegd, zodat ze wat minder ongemakkelijk zaten. De wandversiering bestond grotendeels uit negentiende-eeuwse prenten van vervelende heren op de ruggen van fantastisch uitgerekte en uitgeteerde paarden, maar het bijzonder grote schilderij boven de haard vormde in dit opzicht het pièce de réslstance. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11