HOFNAR Op voorlichtingsgebied hebben de landbouwcoöperaties grote taak Indonesië versnelt aankoop van wapens KERSTVIERING IN S0ESTDIJK KRAAN VAN DRIJVENDE BOK „ADELAAR" STORT OP DEK VRIJDAG 23 DECEMBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „CENTRAAL BUREAU" IN I960 Tevredenheid over concentratie De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Cen traal Bureau" G.A. hield gisteren in Amsterdam haar algeme ne vergadering. De waarnemend voorzitter, de heer A. Loman uit Almen, sprak in zijn openingsrede over concentratie en voorlichting. Zijn voorzichtige conclusie over de concentratie in het milieu van het Centraal Bureau luidde: „lang niet ontevreden, maar ook nog geenszins voldaan." Wat betreft het onderwerp „Co- operatie en voorlichting aan de boer" kwam hij tot de con clusie dat er, met alle respect voor hetgeen reeds is gedaan, nog veel meer door de aankoopcoöperaties in haar geheel moet worden verricht. Allereerst de concentratie aan dè top besprekend merkte hij op, dat het geen de coöperatie heeft gepresteerd bij de fabricage van mengmeststof- fen en bestrijdingsmiddelen als een prachtig voorbeeld van concentratie mag gelden. Op het gebied van de mengmeststoffen is „Delta Chemie" (waarin het Centraal Bureau een van de drie deelnemers is) tot stand gekomen. Gezegd kan worden dat deze fabriek rust op het fundament van vrijwel de gehele coöperatief ge organiseerde boeren- en tuinders stand. Bij de bestrijdingsmiddelen- fabricage kwam concentratie tot stand doordat in het afgelopen boek jaar de deelneming van liet Centraal Bureau in de N.V. Luxan een feit werd. Ook dit industriële project heeft nu de hele coöperatieve boe renstand als basis. De N.V. heeft zich in de korte tijd van haar bestaan al een belangrijke positie verworven. Fusie Minstens even belangrijk als sa menwerking van coöperaties aan de top achtte spreker concentra tie bij de lokale en streekcoöpe- ratie. Het behoeft niet om ophef fing van coöperatieve bedrijven te gaan de afstand tussen de coöperatie en de leden-afnemers resp. leveranciers mag niet te groot worden maar toch zijn er in bepaalde landbouwgebieden nog op te geringe afstand van elkaar kleine aankoopcoöperaties werkzaam, die wel degelijk een fusie zouden kunnen overwegen. Over zijn tweede onderwerp, de voorlichting, zei de heer Loman dat de boer vraagt om deskundige voor lichters, die hem als vertrouwens man behulpzaam kunnen zijn. Nu liet rijk over inkrimping van de landbouwvoorlichting denkt, gaat dit nog des te meer spreken. Voor de aankoopcoöperatie ligt hier 'n dank bare, maar moeilijke taak, waarbij niet de zucht naar omzet, maar het dienen voorop dient te staan. Nieuwe rassen Wat betreft de activiteiten van het Centraal Bureau in het afge lopen jaar noemde de heer Lo man het bijzonder verheugend, dat ook de jongere afdelingen, zo als landbouwwerktuigen en aard- olieprodukten, niet alleen sterk Tien jaar Nederlands graancentrum De Stichting Nederlands Graan-Cen- truni bestaat tien .jaar. Ter gelegen heid van dit tweede lustrum is gis- termiddag in Utrecht een herden kingsbijeenkomst gehouden, tijdens welke onder meer de eerste exem plaren van een lustrumboek „Over zicht van het graanonderzoek in Ne derland 1960" werden aangeboden aan ir. A. W. van der Plassche, di recteur-generaal van de landbouw en ir. T.~ P. Huisman, voorzitter van het produktschap voor granen, za den en peulvruchten. De voorzitter van het graan-centrum dr. W. Feekes, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat er voor 1950 betrekkelijk weinig onderzoek werd verricht op het gebied van de gra nen. terwijl deze toch 500.000 hecta re van het Nederlandse akkerbouw land besloegen. Het Nederlands Graan-Centrum heeft zich 't active ren, coördineren en steunen van het graanonderzoek tot taak gesteld. reau, ir. IJ. de Boer, sprak vervol gens over de afzet van de binnen landse granen en over de kuikenmes- terij. Hij vertelde dat er zich onder in vloed van ons wisselvallig kli maat maar vooral door het ge brek aan arbeidskrachten, een structuurverandering van de graanoogst voltrekt. Nadat een aantal jaren geleden in zuid-wes telijk Nederland op grote schaal maaidorsmachines in gebruik werden genomen, zagen de be trokken graantelers zich genood zaakt tevens drooginstallaties en silo's te bouwen. Een dergelijke ontwikkeling doet zich nu ook elders in Nederland voor. Er worden op het ogenblik door bij het Centraal Bureau aangesloten co- operaties in de graanproduktiegebie- den voorbereidingen getroffen voor de bouw van 16 graansilo's, respec tievelijk -opslagplaatsen. Hiermee is een investering gemoeid van naar schatting 9.000.000 ter wijl de opslagcapaciteit voor granen er met ruim 40.000 ton door zal wor den vergroot. E.E.G. Doordat het aanbod over het hele E. E. G.-gebied in verhouding tot de vraag veel groter is dan thans in Nederland, zal aan een goede orga nisatie van de afzet van binnenlands graan en de daarvoor nodige investe ringen veel aandacht moeten wórden e ,1 geschonken. Uit de plannen voor de At Zet i bouw van 16 graansilo's blijkt wel, De directeur van het centraal bu- I dat dit ook gebeurt. in omzet zijn vooruitgegaan, maar ook hebben bijgedragen tot versterking van de financiële po sitie. Het veredelingsbedrijf kreeg weer verschillende nieuwe rassen op de rassenlijst geplaatst. De kwekersarbeid heeft aan het Centraal Bureau een internationale bekendheid gegeven. De technische dienst heeft op dit moment ongeveer 120 projecten voor de verenigingen in behandeling met een totale inves- teringswaarde van ruim 25 miljoen gulden. Voor een aanzienlijk deel be treft het investeringen ten behoeve van de afzet van akkerbouwproduk- ten (silo's met droog- en reinigings installaties). Foto: H.II.K.K.H.H. de prinsessen Beatrix en Irene reikten kerstbroden uit. Prins Bernhard sprak kerstrede uit De koninklijke familie heeft gister middag, met uitzondering van prinses Margriet die ziek is, in de garage van de koninklijke mare chaussee in Soestdijlc samen met het personeel het kerstfeest ge vierd. De garage was stemmig versierd met dennegroen, hulst takken en rode kerstklokken. Er prijkte een grote kerstboom, die in de bossen van het koninklijk domein gekapt was. Twee wachtmeesters van de ko ninklijke marechaussee ontstaken de. tientallen kaarjes toen konin gin Juliana, samen met prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Irene, er binnenkwamen. Prinses Marijke had zich reeds tevoren bij haar vriendinnetjes opgesteld óm met hen het kerst spel „De herdertjes lagen bij nachte" op te voeren. Doodstil was het toen koningin Juliana ge kleed in een lila middagjapon, het kerstevangelie voorlas. In een kerstrede, die door prins Bern hard werd uitgesproken, ging hij nader in op de betekenis van de goede wensen, die telkens voor- het kerstfeest worden geuit. Het vrolijke kerstfeest dient, aldus prins Bernhard, in de eerste plaats de vreugde te zijn van het besef, dat Christus tot ons is ge komen met zijn blijde boodsch'ap. De prins wenste de aanwezigen ook voorspoed in het nieuwe jaar, maar, zo zei hij, niet te veel. „Ik wens U genoeg tegenspoed om U te dwingen tot strijden. Want al leen strijdend zullen wij werke lijk leven. Prins Bernhai'd besloot zijn kerstre de met de aanwezigen allen de vrede van kerstfeest te wensen, die hij formuleerde in de woor den, waarmee Thomas Kempis destijds bad, wiens gebed hij ci teerde. Hierna werd door een aantal kinde ren, waaronder prinses Marijke een kerstspel opgevoerd, onder leiding van mevrouw I. van Driel van Wageningen Blaisse. Het was een toneeltje van kinder lijke eenvoud, dat de aanwezigen diep ontroerde. Na afloop werd in de kazerne door de koningin, de prinsessen en enkele hofdames warme chocolademelk geschon ken en kreeg ieder een leren te- broodje. Koningin Juliana bewoog velen tot nog een extra kopje chocolademelk. Bijzonder charmant was het tafe reeltje van de acht-jarige Hed- wig van Kempen en Corry Mooy, beiden uit Baarn, die steeds voor de koningin bleven staan en on ophoudelijk om meer vroegen. Ze zagen een kwartier lang kans voor de tafel te blijven staan en de weg te blokkeren van de vele gasten, die langs de dampende koppen chocolademelk trokken. Een ieder was op dit feest: daar was de tuinier van het paleis Soest- dijk, de heer Brink, en de groot- officier in speciale dienst, mr. J. C. Baron Boud, maar ook de hout hakkers van het Loo, de beman ning van de Piet Hein en van de koninklijke Friendship kon men onder de gasten aantreffen. Na afloop van het intieme kerstfeest ontvingen alle leden van het per soneel een exemplaar van de „Pro Juventute"-kalender, die door de koningin, prins Bernhard en dè beide prinsessen werd aangebo den. Marine vraagt om opslag De Vereniging van Beroepsschepe lingen bij de Zeemacht (V.B.Z.) in Den Helder heeft zich telegrafisch tot de minister-president en de mi nister van defensie gewend met het verzoek de salarissen van het mari nepersoneel te verhogen overeen komstig het bedrag, waarmee de toe slag op de politiesalarissen is ver hoogd. Bij de verhoging van de marinesala- rissen per 1 oktober is nadrukkelijk HOFNAR CARLTON 31 ct. - HOFNAR RIGOLETTO 27 et. HOFNAR SENOR1TAS SPECIAL f4 et. De Westduitae geheime dienst heeft In Neustadt, Sleeswijk-Holstein, drie leden van de verboden communistische party gearresteerd die een illegaal blad uitga ven. Het geld hiervoor was waarschijn lijk afkomstig uit Oost-Duitsland. gesteld, dat deze salariëring gekop peld zou worden aan die van het ove rige rijkspersoneel. Hierbij ls uitge gaan van een toeslag op de politie salarissen van f 40,per maand, die nadien is verhoogd tot f 70,Door deze progressieve verhoging steken de salarissen, vooral van de onder officieren en de adjudanten bij de koninklijke marine, ongunstig af bij die van het politiepersoneel, zc meent het hoofdbestuur van de ver eniging. Zij acht het alleszins rede lijk de verhoging ook op het marine personeel van toepassing te verkla ren. CATASTROFE BIJ HOEK VAN HOLLAND Eén opvarende gewond, tweede sprong in zee Vier van de bergers van Van der Tak's Bergingsmaatschappij, die zon dag bij de Scheveningse pier de res tanten van de logger „Arie van der Zwan" aan de golven hadden ontrukt zijn gisteravond bijna zelf het slacht offer geworden van het woedende N oordzee-water. Omstreeks zeven uur, twee kilometer ten noorden van het noorderhoofd bij Hoek van Holland, kwam onver wachts de 50 meter hoge top van de drijvende bok „De Adelaar", waarmee men na het succesvolle karwei op weg was naar Rotterdam, met donderend geraas naar beneden en onmiddellijk daarop sloeg ook het onderste gedeel te van de hefinstallatie tegen het dek. De trossen met de slepende vaartui gen, „Dolfijn" en „Mars" braken af, en de „Adelaar" dreef hulpeloos op de golven. De ravage werd vermoedelijk veroorzaakt doordat één der poten van de bovenbouw door het woelige water afknapte. De catastrofe veroorzaakte zoveel consternatie, dat een der bergers, li. Zwets, pardoes in het water dook. Hij werd opgepikt door de Mars II. Voor de drie andere op varenden, de schipper W. Sigmond iefend die door losschiet? staaldraad een wond bij het oog had, A. Maas en J. van Eik, allen Rotterdam mers voer om tien over half acht reddingsboot „Jan Leis" uit. „Antwoord aan Nederland" „Macht tegenover macht stellen" De Indonesische minister van defensie en staf-chef van het le ger, generaal Nasoetion, heeft gisteren op een persconferentie Die kon hen omstreeks half negen overnemen. De onfortuinlijke berger Zwets kreeg bij de E.H.B.Ö.-post droge kleren en kon zich daarna bij zijn makkers voe den, die in hotel „America" bij een :op koffie zwijgend het angstige avontuur herbeleefden. „De „Ade laar" heeft een hefvermogen van 140 ton en is een bok van de zogenaamde middenklasse, tevens de oudste van de Nederlandse bergingsvloot. Het schip voer in konvooi met de zwaarde re „Arend" die gesleept werd door de Bruinvis" en de „Mars II". Het kon vooi was gistermorgen met goed weer vertrokken uit Scheveningen, maar op weg naar Hoek van Holland werd de wind steeds sterker en het water woe liger. Dat werd tenslotte noodlottig voor de „Adelaar". Het gedesorganiseerde schip ligt, zijden de grote vaarroute, voor anker. Het heeft door de schok en een lekka ge (een zwaar blok sloeg een gat in het dekvrij veel water gemaakt. handicap voor de bergers is, dat machinekamer op het achterdek moei- "jk bereikbaar is. andaag, bij daglicht, zal men trach ten de drijvende ponton alsnog in de haven van Hoek van Holland te krij gen. Daarvoor zal eerst de gehele bo- l 'de !l[lll!!llll!!llil!!l!llll]i!lllll!!llll!!ll!lllllllll!ll!llll!!ll||!l!!l(!!|||||!!I!!||||||||!||l||||||I||!|!||||||![[||ll|||||!||||j||||||I||||||||l|||||||||||![|j|j|l||i;j|!l|||||{|||| j Kerstkaarten voor Dorothy ij Een Amerikaanse radioa'niateurzender heeft in de afgelopen nacht een beroep op „de gehele wereld" gedaan om kerstkaarten te zen- M H den naar de negenjarige Dorothy Ridgeway, Route 1, Hardy, in de H M Amerikaanse staat Virginia. Het meisje ls ten dode opgeschreven door een ernstige ziekte H die van Schuller Christian waaraan zij sinds 1953 lijdt en die uiteindelijk fataal is. M De laatste wens van het meisje, dat langzaam wegkwijnt aan 1 beenderkanker is, zoveel mogelijk kerstkaarten te ontvangen. lIlluillUlllllll!l4llllilllllUlt(tinUllillUimitWIIIUIIIlill(IWlillWIIII1UlllUIHlffiOPlMlWIIIIIHIIilUI>IHlHillRlllHll{lllltllllHlIHIIIIIII||||l»miiHl¥ verklaard dat president Soekar- no hem had opgedragen het ko pen van militaire uitrusting van Rusland „te versnellen en uit te breiden". Hij pleitte voor de opbouw van Je marine en luchtmacht tegen over die van Nederland en wes telijk Nieuw-Guinea. Na het mislukken van de onderhan delingen met Nederland en de po gingen om het betwiste gebied door middel van de Verenigde Naties te krijgen, had Indonesië een andere koers gekozen, namelijk „macht te genover macht te stellen op politiek, economisch en militair gebied", zo voegde hij eraan toe. Generaal Nasoetion zei dat het Ne derlandse parlement na de vredes missie van de Maleise premier aan Den Haag, goedkeuring had gehecht aan het verstrekken van aanvullen de fondsen voor de Nederlandse luchtmacht in Nieuw-Guinea. „Wij moeten op deze demonstra tieve Nederlandse voorbereidin gen tot strijd antwoorden met het versterken van onze zee- en lucht macht", en president Soekarno heeft mij opgedragen het kopen van verschillende uitrustingstuk ken te versnellen en uit te brei den binnen de bestaande contrac ten tussen Indonesië en Rusland". Generaal Nasoetion, die zojuist is teruggekeerd van een tocht naar Oost-Indonesië, zei op zijn perscon ferentie dat het aantalelite-land strijdkrachten van Indonesië wel vier keer zo groot is als dat van de Nederlanders. Hij gaf ook te kennen dat Indonesië meer militaire uitrusting van Rus land zou kopen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft naar aanleiding van de opmerkingen van generaal Nasoeti on desgevraagd verwezen naar de op vier oktober van dit jaar door minis ter Luns in de V.N.-assemblee uitge sproken rede, waarin werd gezeefd: „dat mijn land op enigerlei wijze agressieve bedoelingen ten aanzien van Indonesië zou hebben, is een zo fantastische gedachte dat ik mij niet kan voorstellen dat enig verstandig men daar geloof aan kan hechten." Bij een brand in een cabaret in Koe- hamoto, op het Japanse eiland Kioesjoe. zijn acht personen om het leven gekomen en 22 gewond. Honderdvijftig personen rtjiz dakloos geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7