A.R.- Kamerfractie nam bewust verantwoordelijkheid op zich KLANKBORD Iedere dag komen tweehonderd Baloeba van honger om i ALGEMENE STAKING LEGT BELGISCHE ECONOMIE LAM VRIJDAG 23 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 in geweten verplicht Harde woorden aan adres van mr. Van Aartsen (Vervolg van pag. 1 De antirevolutionairen hebben een zware verantwoordelijkheid op zich genomen. Dat zij zich daarvan volkomen bewust wa ren bleek uit de verklaring die de voorzitter van de antirevolu tionaire fractie, dr. Bruins Slot voor de stemming over de mo tie-Van Eibergen aflegde. „Wij zijn ons bewust van de ernst van de situatie", zei hij. „Het kabinet dat de A.R.P. graag wilde gaat nu namelijk heen Tot het ogenblik waarop hij dit zei, was het voor de Kanier nog niet met volle zekerheid duidelijk, wat de an tirevolutionairen zouden doen na de zeer positieve verklaring van de mi nister-president dat het aftreden van de A.R.-minïsters de val van het ka binet zou betekenen. Deze onver wachte, onverbloemde uitlating van de heer Bruins Slot verwekte niet al leen. enige verbazing maar ook om zijn beslistheid er móest immers nóg gestemd worden vrolijkheid in de Kamer. Even ontlaadde zich de spanning die zich in de Kamer had opgehoopt. Dr. Bruins Slot haastte zich aan zijn zin toe te voegen: gaat nu heen, als een belangrijk deel van de A.R.-fractie voor de motie stemt. Hij betreurde zeer, dat bij zich in geweten verplicht voelde om tocli deze weg te bewandelen. De A.R.P. heeft zeker niet de be doeling om dit kabinet te laten aftreden. Het is echter geen klei nigheid waarom het gaat, aldus de heer Bruins Slot. Het gaat om 2500 woningen (de minister had zich al bereid verklaard, om 2500 woningen meer op zijn bouwpro- gram voor 1961 te zetten, «zodat om aan de 85.000 te komen nog eens 2500 woningen meer gebouwd zouden moeten worden). En toch is dit in wezen het probleem niet. De woningnood is een levensge vaarlijke zaak in Nederland en de woningbouw behoort daarom een zeer hoge prioriteit te hebben. Onaanvaard, baar Dr. Bruins Slot erkende dat zoals de minister had gezegd, zich spannin gen en wellicht overspanning op de bouwmarkt zouden kunnen voordoen als het aantal te bouwen woningen gebracht wordt op 80.000 tot 85.000. Lijmen of krammen (Slot van pag. 1) de A.R. lief was, nog wel zal terug keren. Deze regeringscoalitie zal na wat er de laatste maanden is gebeurd lijkt ons heel moeilijk te bimen zijn. Vermoedelijk kan men het slechts op één punt voorlopig geheel eens wor den: geen P.v.d.A. in een nieuwe re gering. Na de emotionele zitting van de Tweede Kamer, gisteravond is dit bijzonder duidelijk: het ka binet moge dan gestruikeld zijn over de woningbouwpolitiek, de oorzaken van dit heengaan liggen veel en veel dieper. Het beleid van minister Van Aartsen en de motie-Van Eibergen waren immers slechts aanleidingen. Maar daarmee is een toestand gescha pen, die duister is en verward, een toestand ook die tot veel vertraging aanleiding zal geven: regering en par lement zaten immers midden in de begrotingshandeling. De antirevo lutionairen onder dr. Bruins Slot heb ben thans de laatste en de meest be slissende stoot gegeven, zodat het wel hun taak zal worden de eerste forma tie-stappen te ondernemen. En men vraagt zich af: heerst er in A.R.-krin- gen soms heimwee naar vooroorlogse coalities? Of wordt het lijmen en krammen PROF. OUD olie op de golven Daartegen zouden dan maatrege len moeten worden getroffen. De re gering staat echter op het stand punt en dat is voor de A.R.P. het kernpunt dat zij de bouw in de vrije sector en in de sector van han del en nijverheid ongestoord zijn gang moet laten gaan en dat de wo ningbouw dient te worden afgeremd. Voor de antirevolutionaire fractie was dit onaanvaardbaar. Zij zou graag een evenwichtige behandeling van de beide sectoren gezien hebben. Het was nu duidelijk: de antire volutionairen waren niet van plan hun motie, in te trekken. Lot bezegeld VRIJE LIEFDE. Het in de Hongaar se stad Gyoer verschijnende dagblad Kisafoeld, heeft onlangs in een uit voerig artikel de leden van de Hon gaarse communistische partij die de „vrije liefde" beoefenen, gewezen op het feit dat deze opvatting even vreemd is aan het marxisme als alle andere theorieën van de bourgeoisie. „In onze gemeenschap is de basis van bet huwelijk het gezamenlijk aan vaarden van het leven, niet dwang, godsdienstige vooroordelen en mate riële overwegingen", aldus Kisafoeld. „De vrije liefde is belangrijk voor de .kapitalisten om een verklaring te vinden voor hun onzedelijke levens wandel: bigamie, openlijk of in het geheim, en zelfs prostitutie". HOEDEN. De eigenaars van paar den in Buenos Aires hebben een rondschrijven gehad, waarin zij er aan herinnerd worden, dat zij hun paarden een hoed moeten opzetten in de zomer, om de edele trekkers tegen de brandende zonnestralen te beschermen. De hoed is voorgeschre ven in de wel". Daarmee was het lot van het kabinet bezegeld. In elk geval zou een aan tal revolutionairen vóór de motie stemmen het bleek even later dat de gehele A.R.-fraetie ervoor was en dat was voor de beidé antirevolu tionaire ministers .en de antirevolu- tionare staatssecretaris voldoende om hun ontslag aan te bieden. Prof. Oud waagde een vergeefse po ging om olie op de golven te werpen. Hij begreep de moeilijkheid waarin de antirevolutionaire fractie ver keerde, maar hij waarschuwde tevens dat zij een zeer zware verantwoor delijkheid op zich neemt als zij het •kabinet ten val zou brengen, een verantwoordelijkheid die hij niet in overeenstemming achtte met de zaak waarom het hier ging. Drie moties Er lagen drie moties, een van de heer Van Eibergen, een van de beer Andriessen van de K.V.P. en een van de heer Bommer van de P.v.d.A. Prof. Oud had de motie van de heer Andriessen mede-on dertekend. Hij achtte de inhoud daarvan niet zo 'zeer van die van de motie-Van Eibergen te ver schillen dat men door het stem men voor de laatstgenoemde mo tie een kabinetscrisis zou mogen riskeren. De heer Andriessen van de K.V.P. die kennelijk door de houding van de antirevolutionairen geërgerd was, verweet dr. Bruins Slot en zijn partij genoten, dat zij het gemeen overlég tussen regering en Staten-Generaal tot een farce maken. Uit dit gemeen overleg is namelijk een kwantum van 2500 woningen boven de 80.000 toegezegde tevoorschijn gekomen. Hij vond dat dan ook wat van de A.R.P. verwacht mocht worden. Voor de K.V.P. was het in elk geval on verantwoord voor de motie-Van Ei bergen te stemmen wegens daaraan verbonden consequenties. Dr. Tilanus van de C.H.U. ver klaarde dat de motie uiting geeft aan een grote bezorgdheid over de woningbouw. Het gaat niet te gen minister Van Aartsen, zo zei hij, want die kon de C.H.U. in menig opzicht waarderen, maar om een groter aantal woningen, die zo bijzonder hard nodig zijn. Oppositie Van de kant van de oppositie werd geen woord over de ontstane situatie gezegd. De P.v.d.A. heeft zich buiten het geschil gehouden. Alleen maakte de heer Bommer gebruik om een korte motivering van zijn stem te geven. De P.v.d.A. zal vóór de motie- Van Eibergen stemmen, zei hij, om dat die het dichtst komt bij de mo tie, die van de kant van do P.v.d.A. is ingediend. Daarna Aam de Kamer onder Intense spanning de motie-Van Eibergen met 70 tegen 59 stemmen aan. Toen deze uitslag bekend was, vroeg minister Van Aartsen aan de voor zitter dr, Kortenhorst om de verdere beraadslaging over zijn begroting- voor 1.961 te schorsen. Harde woorden Bij de repliek in de avondverga dering sprak de heer Van Eiber gen zeer harde woorden tot zijn antirevolutionaire partijgenoot de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid mr. Van Aart sen. Onze grote grief is, zo zei hij, dat als er met het oog op de bouwcapaciteit en het gevaar van het ontstaan van spanningen op de bouwmarkt wat afgeremd moet worden, de andere sectoren meer ontzien worden dan de sec tor van de woningbouw. De heer Andriessen, die bet in geen geval tot een balanceren tussen dood en leven van het kabinet-De Quay wilde laten kommen, sprak: verzoenend en droeg zijn steentje bij tot het be reiken van een oplossing door een motie in te dienen, waarin behalve enkele andere, voor de minister ac ceptabele dingen, gevraagd werd het aantal woningen van 80.000 wonin gen- met 2500 woningen te venneer- deren. Aangenomen mocht worden, dat de minister hiertoe bereid zou zijn. Wat de motie-Van Eibergen be treft, zei de minister, dat als zij zou worden aangenomen hij niet bereid was haar uit te voeren. Hij zou de motie dan naast zich neer leggen. Gezien het feit. dat zij was ingediend door zijn politieke geestverwanten zou aanneming tevens betekenen dat hij zijn functie zou neerleggen. Dat zou tevens, het geval zijn, als zij werd verworpen met een aantal antire volutionaire stemmen voor. Dat geldt eveneens voor de andere re volutionaire ministers en de anti revolutionaire staatssecretaris, zo voegde bij eraan toe. Consternatie Hoewel men deze ontwikkeling had voorzien, verwekte de verklaring van minister Aartsen toch grote con sternatie in de Kamer. Onder grote stilte legde prof. De Quay toen de volgende verklaring af: „Als de door minister Van Aart sen gestelde situatie intreedt, is de grondslag- aan dit kabinet ontvallen. Dat zal met zich meebrengen, dat al le bewindslieden dan hun portefeuil le ter beschikking zullen stellen". Doodvonnis Nadat de minister-president dé drei gende situatie in deze sobere woor den in zijn volle omvang had gete kend, schorste de voorzitter de ver gadering voor korte tijd, om de Ka merleden de gelegenheid te geven hun standpunt te bepalen. Na de her opening tekende dr. Bruins Slot het doodvonnis van het kabinet door zijn verklaring, dat zijn fractie de mo tie-Van Eibergen handhaafde, de mo tie waarover het ministerierDe Quay dus gestruikeld is. VAN EIBERGEN ,2500 woningen meer" Het Wereldgebeuren Minstens vijf man van „Pine Ridge" omgekomen De Amerikaanse marine heeft meege deeld dat de laatste opvarenden zijn gered van de tanker „Fine Ridge", die een bemanning van 35 koppen zou hebben gehad, van wie vijf bijna zeker zijn omgekomen. De vijf mannen hebben uren in de nabijheid van liet schip rondgezwommen, zonder in staat te zijn de rubberboten die vlieg tuigen hadden uitgeworpen te berei ken. De eerste machinist John Richart blijft op eigen verzoek aan boord, om de aanspraken van de maatschappij op de „Pine Ridge" te handhaven. Een sleepboot bevindt zich in de nabij heid van de „Pine Ridge". De „Pine Ridge" is de elfde tanker van dit type die'in volle zee in tweeën is gebroken. Gedurende de tweede wereldoorlog werden in hoog tempo ca vijfhonderd „T-2" tankers gebouwd. De „Pine Ridge" liep in 1943 van stapel. De tien vorige rampen hebben 43 zeelie den het .leven, gekost. Op rleze tele foto ziet uien het ach terschip va'l de 'anker Pine Ridge. (Slot van pag. 1 ren zolang er onzekerheid bestaat over de eenheidswet". In de Bel gische' Kamer en de Senaat kwam het donderdag tot heftige tonelen tijdens socialistische interpella ties naar aanleiding van de sta kingsacties. Nadat minister-president Eyskens in antwoord op de interpellaties liad' verklaard, dat de eenheidswet zeker geen sociale achteruitgang en discri minatie van de arbeidende klasse na streeft, ontaardde de rumoerige stemming in de Kamer bijna in een vechtpartij, tussen de socialist Van Eynde en de staatssecretaris van culturele zaken, Van Elslande. De af gevaardigde van de B.S.P., die reeds eerder door de voorzitter van de Ka mer, Baron de Kroonacker, terecht was gewezen over de wijze waarop hij interrumpeerde, onderbrak ook herhaaldelijk de minister-president. Schoelje Blijkbaar werd het de staatsse cretaris to veel en hij rwp uit: „Zwijg, gij schoelje". Boden leid den de socialistische afgevaardig de naar zijn plaats terug, nadat deze op zijn weg naar de staats secretaris door de minister van middenstandszaken, Van den Boeynants, was gestuit. Onder luid gejoel en protesten van de regeringspartijen eiste hij veront schuldigingen. De Belgische staatssecretaris betoogde hierop, dat men hem verkeerd had be grepen. „Zwijg of doe uw schoen uit", zei hij te hebben geroepen. Deze uitleg wérd door applaus van dc regeringspartijen gevolgd. De Kamervoorzitter zeide slechts „Het is droevig, een dergelijk schouwspel". Noodmaatregel Inmiddels heeft, de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen giste- Handelsbesprekingen in Duitsland in impasse Bondskanselier Adenauer heeft giste ren het verloop van de onderhandelin gen over liet handelsverdrag met Oost-Duitsland besproken met de burgemeester van VVest-Berlijn, Wil ly Brandt. Een woordvoerder zei dat deze besprekingen „in een ernstige sfeer" werden gevoerd. Hij weigerde zich nader uit te laten. Van doorgaans goed ingelichte zijde- in West-Berlijn is vernomen dat zich woensdag plotseling door de Oost duitsers veroorzaakte moeilijkhe den hebben voorgedaan. Eergisteren verklaarde een West- duitse regeringswoordvoerder dat de onderhandelingen „goede voortgang" maakten en dat „het geenszins uitge sloten was" dat nog voor Kerstmis een akkoord zou worden bereikt. Een woordvoerder van het Oostduitse mi- nisterie van handel noemde deze uit latingen gisteren „overdreven". Onveranderd dividend Heineken I In de vergadering van commissarissen j van Heineken's Bierbrouwerij Maat- j schappij N.V. is, zo deelt de directie mede, besloten aan aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1959/1960 11% divident (onv.) uit te keren. ren de eerste noodmaatregel als ge volg van dc staking genomen. Om de gas- en elektriciteitsvoorziening aan de bevolking te verzekeren, wordt geen energie meer aan ae industrie geleverd. In Gent hebben verscheide ne fabrieken de produktie reeds ge staakt. Behalve in Gent hebben de bij de so cialistische vakbonden aangesloten arbeiders van gas- en elektriciteits bedrijven stakingen aangekondigd in Luik, Antwerpen en een aantal plaatsen in Ileuegouwen. In enkele Belgische kranten verschenen giste ren waarschuwingen aan de bevol king om de gaskranen dicht te draai en, indien de gasleverantie zou wor den onderbroken. Hongersnood in Zuid-Kasai Belgische onrust Terwijl koning Boudewijn en ko ningin Fabiola alle moeite doen om gedurende de huwelijksreis buiten de publiciteit te blijven, heb ben de Belgische vakbonden er wel vooi- gezorgd dat zij belangstelling trekken. Sinds de relletjes en de vrij algemene staking die jaren geleden aan de terugkeer van koning Leopold na het volksrefercndurn voor afgingen. heeft België geeu staking meer gekend die zo ingrijpend was als die van deze week. De school jeugd heeft vervroegd kerstvakan tie, dc stilligendc handelsvloot op de Schelde krijgt langzamerhand de allure van een vlootschouw van de internationale koopvaardij, de trein reis van Nederland gaat het snelst via Duitsland en het ziet er boven dien naar uit dat nog voor de kerst dagen de arbeiders van de gas- en elektriciteitsbedrijven .het bijltje er bij zullen neerleggen. Dan is de. nu in de grote steden al langzamerhand tot een chaos dreigende, toestand compleet, want dan zullen alle in dustrieën die niet over eigen kracht centrales beschikken, noodgedwongen moeten sluiten- Reeds nu rekent men al met miljarden francs schade. Wanneer dè staking aanhoudt ten niets wijst er op dat er spoedig ver andering komt) dan zal dc economie van onze zuiderburen daiiig in de war worden gebracht. En deze sta king is juist begonnen van de zijde der werknemers tegen een onderdeel van de eenheidswet, nl. de verhoging van de belastingen, welke de econo mische toestand moet verbeteren. In de loop van dondeidagmkldag gingen in de hoofdstad de huis vrouwen ertoe over de niet-geleeg- de vuilnisvaten op straat te ledigen. De politie, die had moeten ingrijpen, hield zich afzijdig, van die stille pro testen. Brussci loonde op deze don derdag wel een heel ander beeld dan verleden week. Toen een geestdrif tige hoofdstad als getuige van een vorst ephu wel ijle, nu "een stad waarin het vuil zich ophoopt. De autotun nel van de Schelde te Antwerpen js gesloten, schouwburgen eu opera's blijven tot nadere datum dicht, een voorbeeld dat vele grote warenhui zen hebben gevolgd. Vele restaurants hebben uit voorzorg de voor de Iferst- dagen gecontracteerde artiesten af gezegd. Het ziet er dus naar uit dat de kerstdagen in België zullen wor den gekenmerkt door een verwarde, nare en dreigende toestand. Want het aantal stakers neemt met het uur toe. Nu heeft het- lend ook wel een bijzonder slecht jaar achter de rug. Internationaal kreeg het een geweldige duw door de Kongo- affaire en financieel zal het verlies van dit voormalige bezit in Afrika zich ongetwijfeld doen gevoelen. De binnenlandse toestand baarde al ge ruime tijd zorgen en vandaar dat de regering', een christelijk-liberaal ka binet, besloot de eenheidswet bij het parlement in te dienen. Deze rege ring heeft al een moeilijke tijd ach ter de rug. doordat vooi' enkele we ken één der ministers betrokken ge raakte bij een nog niet bewezen frauduleuze bankbreuk en moest af treden. Afgelopen zondag hebben de drie grootste partijen op congressen de zwaarden geslepen. De liberalen hadden het niet erg gemakkelijk in hun poging de regering te steunen, maar zwichtten toen minister De Clercq sprak van een gevaarlijke eco nomische toestand van het land. De socialisten; in de oppositie, verkon digen kort en goed dat de „eenheids wet zou -moeten verdwijnen op de dag dat het socialisme het bewind overneemt"- De christelijke groepe ring had het intern ook' al niet ge makkelijk. want daar speelt altijd de talenkwestie, waaraan in feite 'meer ten grondslag ligt dan het Vlaams of Frans spreken, een grote rol. Zo zelfs dat men zondag twee onder voorzitters koos: een Vlaming en een Waal. Vanwege het evenwicht. De socialisten zijn dus ongedeeld en bloc uit de congreszondag gekomen en het blijkt wel dat' bun oproep tot staking ook weerklank heeft ge vonden bij aanhangers van andere partijen. „De Standaard" schreef donderdag dat de regering erop rekent dat, bij gebrek aan geld, de vakbonden het hoofd in de schoot zullen leggen. „De Gazet van Antwerpen" noemt de steking „een diepbedroevend schouwspel" en wijst daarbij op hon derd schepen die in plaats van naar Antwerpen, naar Rotterdam zrjn ge varen. Burgemeester Cooremans van Brussel wist voor de toestand in de hoofdstad ook geen oplossing. Hij heeft de politie opdracht gegeven voor afzetting bij de openbare ge bouwen zorg te dragen. Dat deed deze verleden week ook, zij het voor iets heel wat feestelijkers. Nee. de kerstdagen beloven weinig vredevols voor de Belgen. Verenigde Naties doen beroep op de wereld In de week voor Kerstmis heb ben de Verenigde Naties in Kongo een dringend beroep ge daan op bet w ereldgeweten om wille van 300.000 Kongolezen die in Zuid-Kasai de honger dood dreigen te sterven. In dit gebied zijn in de afgelo pen weken elke dag gemiddeld 200 mannen, vrouwen en kinde ren van honger omgekomen. Tijdens een speciale persconfe rentie gisteren in Leopoldstad, zei Sture Linner, bet hoofd van de burger hulpactie in Kongo, dat „de toestand zo ernstig is, dat hij de aandacht van de we reld eist". Dat deze toestand in de kersttijd ont stond was puur toeval. In elke tijd van het jaar zou hij ten hemel schrei end zijn geweest. Linner beschreef vervolgens het ge bied, een woeste, onvruchtbare drie hoek met zijden van ruwweg 90 km in lengte, waarbinnen de uitgeteerde Baloeba zich bevinden. Velen van hen lijden aan honger oedeem, hun lichamen zijn gezwol len. Zij hurken neer langs de kant van de weg onder bomen en brug gen, of wachten in armzalige hutjes op de dood. Een doeltreffende hulpverlening was wekenlang onmogelijk door de bloe dige stammen/krijg en het politiek gekiiakeel. Geraamten „Overal langs de wegen, bij ver laten winkels, ziet men honderden en nog eens honderden mannen, vrouwen en kinderen, die niet meer zijn dan wandelende ge raamten of die gezwollen zijn door honger-oedeem. In Kabeja-Makwanga zitten honder den uitgemergelde moeders en kinde ren in een grote voormalige katoen- schuur, zij zijn uitgeput en tonen nergens belangstelling meer voor. Water is even schaars als voedsel. Medische verzorging ontbi-eekt hele maal. Het-plaatselijke kerkhof is vol eu men heeft juist een nieuwe doden akker in gebruik genomen. Dit zijn maar enige voorbeelden uit een streek waar voornamelijk vluchtelingen wonen. Indien niet spoedig hulp zal wor den geboden, zal net dodencijfer, dat volgens zeer betrouwbare be richten gemiddeld 200 per dag be draagt, binnen korte tijd oplopen tot 1000 (duizend) per "dag. Linner zei. dat volgens berekeningen van de volkerenorganisatie 117 (hon derdzeventien) ton voedsel per dag naar het geteisterde gebied zouden moeten worden gevlogen indien men aan de 300.000 daar levende mensen een dagelijks minimum van 390 gram voedsel zou willeii voorzetten. Dit zou moeten bestaau uit een maal van rijst- of maismeel, gedroogde vis'en palmolie, totaal aan voedingswaarde .1500 calorieën bevattend/ In de afgelopen week heeft men na een gift van net fonds voor kinderen van do V.N. ter grootte van 150.000 dollar, 180 ton gedroogde vis, 1000 toiimaismeel en 90 ton palmolie kuu- nen kopen. Het protestantse hulpfonds heeft 30 ton bonen geschonken. De enorme hoeveelheden betekenen echter voor de stervende Baloeba nauwelijks eni ge dagen langer leven. Dode na explosie op tanker in Amsterdam De 51-jarige lasser J. van den Berg uit Amsterdam kwam om liet leven en een andere dokwerker werd licht gewond bij een lievige ontploffing in een ladingtank van het Noorse tank schip „Abu", dat ter reparatie in het dok ligt bij do Amsterdanisehe Droogdok Maatschappij in Amster dam-Noord. c Omstreeks kwart voor vier explo deerde de geheel gesloten, mid scheeps gelegen tank met een hevi ge knal, die tot ver in de omtrek was te horen. Het dek scheurde mid scheeps over een lengte van' circa 25 meter open. Hevig geschrokken renden de tientallen zich aan boord bevindende arbeiders via de enorme ravage aan dek naar de loopplank. De heer Van den Berg werd dodelijk getroffen door rondvliegende stuk ken staal. Zijn maat, de heer G. La- dru uit Amsterdam, wex-d licht ge wond en is opgenomen in liet Bin nengasthuis. Een begin van brand werd snel geblust. De schade is aan zienlijk. De tanker meet 12.296 brfc. en is eigendom van dc rederij M. Konow. en Co., te Oslo,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5