PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Zeeuwse mosselhandel tegen verwaterplaats in het noorden ONVERWACHTE VAL VAN KABINET Antirevolutionaire fractie keert zich tegen eigen minister Algemene staking legt Belgische economie lam Donderslag" bij heldere hemel: een kabinetscrisis! Niemand had dót verwacht. Het leek de laatste weken zo goed te gaan in het knusse wereldje van de Nederlandse politiek en alles wees er op, dat het kabinet stevig in het zadel zat. Zo waren er kleine successen behaald op diverse fronten en bovendien was de tot dus ver niet altijd fortuinlijke professor De Quay zónder veel kleerscheuren door de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer gerold. Maar plotse ling nu is duidelijk aan de dag getre den, dat het kabinet geen soüde basis meer had. OM 2500 WONINGEN MEER Vandaag naar paleis Soestdijk 203e jaargang - no. 302 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kvr. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mïnlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 1 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395. Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. Motie-Van Eibergen was „onaanvaardbaar" Dr. BRUINS SLOT „in geweten verplicht" Lijmen of krammen De voorgeschiedenis van deze onver wachte stap gaat vier maanden terug, maanden van ernstige spanningen en nauw verholen conflicten. Het begon in de eerste dagen van september met de ongelukkige uitlatingen van de minister-president over de eventuele internationalisatie van Nieuw-Guinea. Vooral in A.R.-kringen zette dit op treden van de toch al niet sterke De Quay veel kwaad bloed, omdat des tijds bij de kabinetsformatie enige duidelijke afspraken over dit beleids punt waren gemaakt, die rechtstreeks indruisten tegen datgene wat de mi nister-president aan journalisten zou hebben meegedeeld. De zaak kpn wor den gesust, al ging in die dagen door Den Haag het gerucht, dat professor De Quay zou aftreden om gezond heidsredenen en opgevolgd zou wor den door minister Cals. Daarmee zou dan een bron van veel ergernis bij en kele regeringspartijen verdwenen zijn. Mayrer was meer. Half september kwam de toto-zaak in de Eerste Kamer, waarbij minister Beer man verklaarde dat verwerping van zijn ontwevp tot ernstige politieke spanningen zou leiden. -Het ontwerp werd door het optreden van de V.VJD.- fractie in de Eerste Kamer verwor pen, maar men zag kans de spannin gen weg te werken. Ook bij deze zaak ging het om een principieel punt, waarover bij de kabinetsformatie overeenstemming was bereikt. Door deze moeilijkheden heen speelden spanningen in de Ioon-sector en vooral ook ontevredenheid over het optreden van enkele bewindslieden, die niet „zwaar" genoeg werden geacht: Van Kooy, Visser, in mindere mate ook Beerman en uiteraard de minister president. Bij dit alles moet tenslotte nog worden gevoegd de starre hou ding van minister Zijlstra, (Van onze Haagse redactie) Het kabinet De Quay is gevallen. Negentien maanden en drie dagen na zijn optreden op 19 mei 1959 na meer dan 2 maan den van moeizaam formatiewerk is het afgetreden als gevolg van het feit, dat één minister in dit extra-parlementair kabinet de a.r.-bewindsman Van Aartsen de consequenties trok uit de houding van zijn door dr. Bruins Slot geleide politieke geestverwanten in de Tweede Kamer, die tot nu toe uitsluitend voor parlementaire kabinetten mogelijk werden gehouden. Reeds in een spoedvergadering van de ministerraad, die gister middag tijdens de schorsing van de beraadslagingen van de Tweede Kamer werden gehouden, had het gehele kabinet be sloten, dat het zijn ontslag zou aanbieden, wanneer minister Van Aartsen zich gedwongen zou zien, heen te gaan. De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, heeft zijn porte feuille ter beschikking gesteld op grond van de aanneming van een motie van zijn partijgenoot, de antirevolutionaire heer Van nancieel beleid ieder de regeringspolitiek beheerste, een houding, die merkwaardigerwijs vooral werd afgekeurd door de anti- wiens fi- onderdeel van revolutionairen zelf. Het eindresul taat was een situatie, die inderdaad weinig ruimte toeliet. En tevens is de conclusie gerechtvaardigd, dat dit ka binet in wezen geen extra-parlemen tair kabinet was, maar in de praktijk althans sterke bindingen had met een kamermeerderheid. Een overigens opvallende zaak: in grote trekken had dit kabinet de steun en de instemming van een duidelijke kamermeerderheid, maar hot wordt desondanks naar huis ge stuurd tengevolge van het optreden van een deel dezer meerderheid. Een vergelijking dringt zich op met een verwante situatie bij interruptie werd dat ook in de Kamer gesteld in januari 1951. Professor Oud had toen een motie van afkeuring inge diend over de Nieuw-Guinea-politick van het kabinet-Drees-Van Schaik, waarin ook zijn geestverwant Stikker zitting had. De motie weid verworpen maar de V.V.D. stemde voor met als gevolg dat minister Stikker (buiten landse zaken) zijn portefeuille ter be schikking stelde. Het eenvoudige feit, dat zijn politieke vrienden een deel van het regeringsbeleid afkeurden was voor hem aanleiding daaruit con sequenties te trekken. Een kabinets crisis was het gevolg. Het beeld dat zich gisteravond aan het Nederlandse volk voordoet is uiterst gecompliceerd: er is een duidelijke verwijdering tussen die politieke groeperingen, die tot dusver regeringsfiguren hebben geleverd; een reconstructie op hetzelfde regerings programma, maar met andere minis ters zal dus wel héél moeilijk zijn. Een geheel nieuw kabinet met dezelf de politieke partijen, maar met een nieuw regeringsprogram is evenwel eveneens uiterst zwaar: men denke slechts aan zaken zoals toto-beleid, de kinderbijslagwet, dc mammoetwet, de commerciële televisie, het loonbeleid, allemaal punten waarover in de rege ringspartijen nogal verschillend wordt gedacht, maar die toch overeenstem ming eisen wanneer men samen in een regering gaat zitten. Het is inder daad een zéér gecompliceerde toe stand! Van daar, dat professor Oud in zijn slotbetoog er gisteren nadruk kelijk op wees, dat bij het ontstaan van een crisis niets is te voorspellen of de combinatie, die tot dusver óók (Zie slot pag3 kol. 1) Eibergen, die mede-ondertekend was door de Cliristelijk-Histori- sche Unie, waarin gevraagd werd om in 1961 in plaats van 80.000 woningen 85.000 wonin gen te bouwen, een motie die voor minister Van Aartsen bn- aanvaardbaar was en waarvan hij verklaard had, dat hij hem naast zich zou neerleggen. Grondslag ontvallen Met mr. Van Aartsen treden ook de tweede antirevolutionaire minister, prof. Zijlstra (van financiën) en de antirevolutionaire staatssecretaris van sociale zaken de heer Roolvink af. Aangezien hiermee de antirevo lutionaire bewindslieden het kabinet verlaten, is daaraan de grondslag, die men bij de samenstelling voor ogen heeft gehad, ontvallen, hetgeen betekent, naar de minister-president prof. De Quay in de Kamer verklaar de, dat ook de overige ministers hun ontslag nemen. De Kamer nam de motie-Van Eiber gen ondanks de poging van prof. Oud om de antirevolutionairen tot betere gedachten te brengen en on danks zijn waarschuwing en een waarschuwing van de waarnemende fractie-voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, dat men het land in grote moeilijkheden zou dompelen aan met 70 tegen 59 stemmen. Vóór de motie stemden de P.v.d.A., de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P., de C.P.N. en de P.S.P. Tegen de motie waren alleen de K.V.P. en de V.V.D. Vertrouwen verloren Zelfs wanneer de motie zou zijn verworpen, maar er had een aan tal antirevolutionaire afgevaar digden vóór gestemd, dan zou mi nister Van Aartsen zijn afgetre den. Hij liet daaraan niet de min ste twijfel bestaan. Hij zou name lijk uit dit voorstemmen door een aantal van zijn partijgenoten hebben moeten concluderen dat hij het vertrouwen van zijn geest verwanten verloren heeft. Er heerste de gehele donderdagavond in de Kamer een duidelijk voelbare spanning. De moeilijkheden hadden zich in de loop van de dag opgesta peld. Leek het aanvankelijk dat de kritiek die men op het beleid van minister Van Aartsen had niet tot de uiterste consequentie van het af treden van het kabinet zou leiden, in de avondvergadering spitsten de te genstellingen zich zo zeer toe, dat reeds voor de stemming voor velen vaststond, dat het kabinet het einde van het jaar niet meer zou halen alsof ook het publiek voorvoelde dat er gróte dingen in de lucht hingen, waren velen naar bet kanievgebouw gekomen om op de publieke tribune en gereserveerde tribunes de loop van de dramatische gebeurtenissen mee te maken. (Zie slot pag. 3 kol. 1 De staking in België heeft zich don derdag verder uitgebreid. De foto toont gendarmes in Brussel die een samenscholing van stakers met zach te dxoang uiteendrijven. PROF. DE QUAY „grondslag ontvallen" Van offieële zijde is medege deeld, dat het gisteravond in de Tweede Kamer verslagen kabinet-De Quay hedenmorgen om 10 uur In de Trèveszaal zal bijeenkomen. De ministers zullen, naar ver wacht wordt, zich uitsluitend beraden over de politieke si tuatie waarin men is komen te verkeren nu de Kamer een mo tie heeft aanvaard, waaraan het kabinet zijn politieke lot verbonden had. Op het Binnenhof heerste donderdagavond na afloop der Kamerzitting een grote be drijvigheid. Overal zag men groepjes politici de situatie be spreken. Algemeen wordt in &olitieke kringen de verwach- ng uitgesproken, dat het ka binet hedenochtend zich zeer, kort zal beraden en dat minis ter-president De Quay vervol gens in het paleis Soestdijk het ontslag van zijn kabinet zal aanbieden. llllllllilllllillllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!Illllllllllllllllllllllll!lllllllllllll!IHIIIIIIIIIIillllllllllllllllllll!llllll!ll!lllilllllllllllllllllllllllllll"l""""""" Mr. VAN AARTSEN onaanvaardbaar" Rijkspolitie krijgt vóór kerst hoger salaris Verleden week heeft de minister van justitie in de Tweede Kamer op een vraag van freule Wttewaall van Stoetwegen toegezegd te zullen po gen, de verhogingen over de maan den oktober tot en met december van de salarissen der rijkspolitie nog vóór Kerstmis te doen uitbetalen. Wij vernemen thans, dat deze po gingen geslaagd zijn en genoemde verhoging tegelijk met het salaris over december nog vóór de kerstda gen wordt uitbetaald. Vandaag hoogtepunt verwacht Roerige taferelen in kamer en senaat De stakingen in België liebben gisteren een algemeen karakter aangenomen. Door de socialisti sche vakbonden van overheids- en gemeentepersoneel begonnen als protest tegen de „eenheids- wet", waarvan de weerslag zich donderdag ook in het parlement deed gevoelen en dat leidde tot ongekend rumoerige tonelen, verlamde de actie de afgelopen 2i uur een gevoelig deel van het economische leven. Naar het zich laat aanzien zal de sta kingsactie vandaag een nieuw hoogtepunt gaan bereiken: de socialistische centrale van mijnwerkers heeft een onmid dellijke staking in de kolenmij nen bevolen. Een oproep om het werk neer te leggen is uitge- Koningin niet met vakantie (Van onze Haagse redactie) In officiële kringen in Den Haag wordt verwacht, dat de koningin, die op 29 december voor enige weken voor een wintersportvakantie naar het buitenland zou gaan, haar va kantieplannen voorlopig zal moeten opgeven, omdat niet wordt verwacht dat de crisis snel zal verlopen. Aangenomen wordt, dat Hare Maje steit nog in de loop van vrijdag de eerste adviezen van de gebruikelijke adviseurs zal vragen, maar dat zij niet voor Kerstmis met de raadple ging van politieke leiders zal aan vangen, teneinde te vernemen hoe de onderscheidene fractie-voorzitters zich een uitweg uit de crisis voor stellen. Reeds in de loop van vrijdag zouden de verscheidene fracties bijeenko men om zich onderling te beraden op de uitkomst. De K.V.P. waarvan het bureau reeds vanochtend bijeen zou komen, belegde een grotere ver gadering tegen vanmiddag. De antirevolutionaire fractie kwam echter reeds onmiddellijk na afloop van het Kamerdebat bijeen, maar zij zal haar beraad waarschijnlijk van daag hervatten. YERSEKE CONTRA DR. HAVINGA Feiten pleiten voor Zeeland Op het mosselfront dreigt een strijd te ontbranden tussen het noorden en Zeeland over de vraag wie een kunstmatige ver- waterplaats moet krijgen. Deze vraag is plotseling actueel ge worden doordat dr. B. Havinga, oud-directeur van het rijksin stituut voor visserijonderzoek, een rapport: „De Mosselteelt in de Waddenzee" heeft uitge bracht aan Gedeputeerde Staten an Friesland, waarin hij stelt, dat niet Zeeland, maar het noor den in het bezit dient te worden gesteld van een kunstmatige verwaterplaats. „Onmogelijk, oneconomisch en onaanvaardbaar", is hierop het commentaar van de Yersekse mosselhandelaren, die wij hun mening hebben gevraagd over deze gedachte van dr. Havinga. Zij baseren hun oordeel niet op losse gronden, maar zij voeren redelijke en sterke argumenten aan. Ligt het noorden niet ver, zelfs te ver, van het afzetgebied België en Frankrijk? Zijn de bacteriologische omstandighe den in de Waddenzee niet be duidend veel slechter dan in de Zeeuwse Stromen? En zijn er uit economisch oogpunt gezien niet een groot aantal andere factoren, die pleiten voor een kunstmatige verwaterplaats in Zeeland? Vragen, zo menen de Yersekse mosselhandelaren, waarvan de beantwoording ten gunste van Zeeland uitvalt. Om de situatie in de mosselwereld ge heel te begrijpen, dient men enkele jaren terug te gaan. Ongeveer tien jaar geleden heeft de mosselparasiet zodanig huisgehouden onder de mos selen in de Zeeuwse Stromen, dat men genoodzaakt was deze cnltnur te ver plaatsen naar de Waddenzee, waar de mosselen na verloop van tijd uitste kend bleken te gedijen. De veiwaterplaatsen de natuurlij ke pakhuizen zijn echter alleen te vinden in de Oostersehelde, ten oosten van Yerseke, waar de bodem zande rig en het water helder is. Op deze verwaterplaatsen reinigen de mosse len zichzelf van zand en slik, waar door zij voor de consumptie geschikt worden. Met de afsluiting van de Oos tersehelde in zicht zullen de natuurlij ke verwaterplaatsen hun waarde ver liezen. Het gevolg is, dat men op kunstmatige verwaterplaatsen zal moeten terugvallen om. het voortbe staan van de mosselcultuur te verze keren. Tot nu toe is geen ander geluid gehoord dan dat er 'n kunstmatige verwaterplaats in Zeeland moet komen. Het rapport van dr. Havin ga maakt hierop echter een uit zondering. Daarin wordt zonder meer voor een kunstmatige water plaats in het noorden gepleit. Argumenten „Er zijn vele argumenten, die voor Zeeland pleiten", zei ons de heer P. de Leeuw te Yerseke, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Mossel- handelaren, welke vereniging nog on langs alle Kamerfracties heeft aange schreven over de verwaterplaats. Zij willen de mosselhandel in Zeeland houden. Do heer De Leeuw verklaarde, dat het juist de kracht van de Nederlandse mosselhandel is, dat zij de buitenland se markt zo vlot kan bedienen. „Het kan alleen omdat Yerseke zo dicht bij België en Frankrijk ligt". Hij voegt eraan toe: „Als straks de mosselen vanuit liet noorden Harlingen zouden moeten worden aangevoerd, betekent dat een groot verlies aan tijd hetgeen vooral In de zomer funest kan zijn". „De positie van de mossel- (Zie slot pag. 2 kol. 2) gaan tot het personeel van de P.T.T. en aan alle bij het socia listische algemeen vakverbond aangesloten honden is de op dracht uitgegaan de stakingen zoveel mogelijk uit te breiden. Het zwaartepunt van de actie ligt In het Waalse gedeelte van België en in Antwerpen, waar voor de derde dag een honderdtal zeeschepen het einde van de staking afwacht. De schepen kunnen niet vertrekken om dat de sluizen door de stakers zijn gesloten. In het bijzonder de grote centra in Zuid-België, van Luik tot Bergen, werden ook door de staking getroffen en de bedrijvigheid in dezs steden kwam nagenoeg tot stilstand. Het onderwijzend personeel was gis teren voor een groot deel weer op de scholen aanwezig, maar later op de dag werd bekendgemaakt, dat ook de onderwijzers hun actie met een dag zouden verlengen. Het spoorwegver keer ten zuiden van de lijn Brussel- Luik kwam vrijwel tot stilstand en in de Waalse steden verdwenen trams en bussen uit de straten. In Vlaanderen kon het spoorwegver keer op gang worden gehouden, al ging dat met grote vertragingen ge paard. Het overgrote deel van de in ternationale treinen kwam niet ver der dan tot aan de Belgische grens. Interpellaties Over het aantal stakers zijn geen cijfers beschikbaar. Over de duur van de actie gaf het socialistische Kamerlid Larock gistermiddag een aanduiding toen hij verklaar de, dat de „staking zal voortdu- (Zie slot pag. 3 kol. 3) Stier stagneert het verkeer in Rome Een grote tweejarige stier fj heeft het voor elkaar gekregen een uur lang het verkeer in de binnenstad van Rome in het H honderd te laten lopen. Het m dier, dat op weg was naar het slachthuis, wist zich los te M rukken en liep in de richting van de Piazza Colonna, waar het grote consternatie verwek- te onder de wandelaars en de op de terrasjes zittende Ro- meinen. Het dier vervolgde zijn weg door de nauwe Romeinse stra- ten en liep naar het zeer druk- ke Piazza Venetië. Voordat de stier door brand- ee weerlieden kon worden gevan- H gen heeft hij eerst nog twee kleine Italiaanse auto's be- ee schadigd, door deze met zijn s EE horens te bewerken. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiil VERWACHT... LATER MEER WIND In de loop van de dag verder toene mende bewolking mét enige neer slag. Tot matig of krachtig, en langs de kust tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. ZON EN MAAN 24 december Zon op 08.47 onder 16.32 Maan op 12.30 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1