NIEUW: BP SUPER 1 HAARDBRANDOLIE met anti-roest Vraag uw plaatselijke handelaar Een Duitse kunststad werd centrum van industrie Nederland gaf adviezen! RECORD-GELDOMZET BEREIKT BIJ „CENTRAAL BUREAU" G.A. BLANKENHEYM BLANKENHEYM DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT beste vriend „mister robinson"! Londense taxi-piraat Een Londense autohandelaar, Michael Gotla genaamd, gaat'binnen kort een „vloot" van tweehonderd geel geschilderde autootjes in de Londense straten laten rijden en daarmee tegen de officiële taxi's concurreren. Geen taxichauffeur mag in Londen onderweg een pas sagier oppikken, tenzij hij van de politie een speciale vergunning heeft ontvangen. Die vergunning hebben Gotla's chauffeurs en chauffeuses niet en om de wet te ontduiken zullen de kleine wa gentjes alle uitgerust zijn met een radio-telefoon. Wanneer men zo'n wagentje dan op straat aanhoudt, vraagt de chauffeur niet, waar men heen wil, maar reikt zonder iets te zeggen de hoorn van de radio-telefoon over. Men kan dan met het „hoofdkwartier" spre ken en de bestemming van de reis opgeven. Het „hoofdkwartier" geeft de order dan door aan de „dichtstbijzijnde wagen", in dit geval dus de auto. die men zojuist heeft aangehouden. Gotla denkt, dat hij met dit systeem vervolging zal kunnen ontgaan. Het ver schil is immers, dat een passagier in een van zijn autootjes in een „huurwagen" rijdt in plaats van in een taxi. Als het plan toch mis lukt, dan gaat Gotla zijn tweehonderd wagentjes als echte „huur wagens" exploiteren. Hij gelooft er in ieder geval een financieel succes van te kunnen maken, want hij gaat zijn tarieven lager stel len dan de officiële Londense taxiprijs. „Mijn strijd tegen de Lon dense taxi's", zegt Gotla zonder enige bescheidenheid, „zal een van de hoogtepunten zijn van 1961". Vijftigste slachtoffer luchtramp Miinchen Dinsdag is opnieuw een slachtoffer (het uOste) van do vliegramp van Miinchen aan zijn verwondingen be zweken. Het betreft hier de 15-jarige Dieter Hain, een leerling-monteur. Op dezelfed dag, dat de jongen overleed, werden de overige slacht offers ter aarde besteld. Circa 3000 toeschouwers woonden de rouwdienst bij, die gehouden werd in de grote hal van de jaarbeurstentoonstelling te Miinchen, slechts een paar hon derd meter van het kerkhof verwij derd. Een priester, een luthers predikant en een aalmoezenier van de Ameri kaanse luchtmacht baden bij de 31 kisten met de stoffelijke resten van de Duitse slachtoffers en de 20 kis ten met de Amerikaanse doden. Vele mensen, die de dienst bijwoonden bereikten de plaats van bestemming met de tram-lijn 10. Dezelfde lijn, waarop het vliegtuig zaterdag neer stortte. De dienst was maandag weer hervat. Laatste commandant van Auschwitz garresteerd De laatste commandant van het be ruchte natïonaal-socialistische ver nietigingskamp Auschwitz, Richard Baer, is in hechtenis genomen, aldus heeft de officier van justitie Wolf gisteren in Frankfort meegedeeld. Verscheidene dagen was een algeme ne jacht op deze thans 49-jarige oor logsmisdadiger begonnen. De iacht begon toen net parket te Frankfort aanwijzingen kreeg dat Baer in leven was en zich schuil hield. Baer is van mei 1944 tot januari 1945 kampcom mandant geweest. Hij was als zoda nig de opvolger van Hoess en Liebe- henschel, die beiden in Polen ter dood veroordeeld en terechtgesteld zijn. VAN WAGNER NAAR DE BANDRECORDER Jonge burgemeesters Het wil de hedendaagse bewo ners van Bayreuth wel eens prikkelen, wanneer iemand bij het horen van het woord Bay reuth, direct zegt „Richard Wagner". De stad behoort al eeuwen voordat de grote Ri chard in zijn wiegje lag te kraaien en vandaag aan de dag wil de „oberbiirgemeïster" van de stad graag toegeven, dat het in de weken van grote Wagner- uitvoeringen heel gezellig is in de stad, maar lüj zegt er direct bij, dat zijn stad ook buiten die zes weken moet leven en dan leeft haar bevolking voorname lijk van industrie. Het zijn niet meer de kunstminnaars, die Bayreuth beheersen, ook al zul len vele bezoekers van de stad nog wel even -kijken naar Huize Wahn- fried. het wat ongezellige en zelfs Geen amnestie voor ex S.S.-generaaI Het opperste militair gerechtshof xan Italië heeft gisteren meegedeeld, dat aan de Nazi-misdadiger, lui tenant-kolonel Herbert Kappler, geen amnestie zal worden verleend. De man is namelijk schuldig bevonden aan een militaire misdaad en niet aan een politieke, aldus het hof. Kappler, die tijdens de Nazi-bezetting van Italië, na de val van Mussolini, het hoofd was van de S.S.-troepen in Italië, had twee maanden geleden een verzoek tot gratie ingediend. Het ge rechtshof had dit echter van de hand Jjewezen. happier wordt verantwoordelijk ge steld voor de moord op 335 Italianen in de Ardeatiinse grotten, in de buurt van Rome. Hij richtte dit bloedbad- aan uit persoonlijke militaire ambitie. Richard Wagner heerst niet meer over Bayreuth. smakeloze huis, waar Wagner ge woond heeft. Eenzelfde teleurstelling ondergaat de kunstminnaar als hij voor het „Festspielhaus" staat, waarin Wag ner's opera's worden uitgevoerd. Dat operagebouw is een vervelend bak- steenprodukt, dat ieder thans graag voorbijloopt om in de oude stad te ijken naar plannen van de mark- ravin Wilhelmina (een zuster van 'rederik de Grote) werd gebouwd en dat in 1748 gereed kwam. In dat barok-theatertje met zijn grote toneel en zijn vele met-blad goud-versierde ornamenten werden én zang- én toneelspelen opgevoerd voor de gasten van de markgraaf en zijnechtgenote. Teken des tijds Is het niet een teken des tijds, dat het landgoed van de markgraaf, Avaar eertijds op en langs de water partijen grote feesten werden gege ven, nn door draglines en bulldozers is herschapen in een industrieterrein, waar de schoorstenen roken en waar duizenden nijvere mensen een goed stuk brood verdienen? En waar men niet meer leeft Aan Wagners opera's maar van band- recorderf abricage Adviezen Voor Nederlanders moet het daarbij ietwat strelend zijn te vernemen, dat Bayreuth bij het volgen van de weg naar nieuwe (industriële) welvaart heeft geprofiteerd van Nederlandse adviezen. De tegenwoordige opperburgemees ter vertelt daar enthousiast over. Hij is een vrij jonge man en lachend zegt hij tot enkele Nederlandse bezoe kers: „Alle burgemeesters in Duits land zijn jong. Ze worden gekozen door de burgerij. Ze moeten een felle verkiezingsstrijd voeren en na zes jaren moeten ze zorgen dat ze her kozen worden. Dat is te zwaar x;oor de oudere politici. Die ouderen vindt U in Bonn. waar ze via een plaats op een lijst een zetel in het parle ment krijgen". Eerst werk De stad Bayreuth, die tijdens de oorlog voor 40% werd verwoest, herbergde na de oor'olg behalve de eigen bewoners nog 20.000 anderen. Voor deze grote bevolking moesten nieuwe arbeidsmogelijkheden ge schapen worden. De „kunst" en het toerisme leverden veel minder op dan vroeger. Ieder praatte over in dustrie, maar men zag geen moge lijkheden. totdat in 1955 de gewel dige opleving van de Duitse iïidustrie een grote vraag naar arbeidskrach ten deed ontstaan. Bayreuth had ai'beidskrachten overen toen nam de gemeenteraad een grote be slissing. Zij besloot de noodzakelijke woningbouw en allerlei andere nood zakelijke werken te vertragen om allereerst te komen tot aanleg van een industrieterrein. Nederland Tevoren had een delegatie uit Bay reuth een bezoek gebracht aan Ne derland om na te gaan hoe men daar nieuwe industriekernen in het leven riep. Rondgekeken werd in Stadska- naaal en Emmen. Het Nederlandse systeem van ont wikkelingskernen voor industrie kon niet worden nagevolgd, want daar voor zou hulp van de Bondsregering nodig zijn geweest en die regering was toen nog niet gereed met een subsidieplan enz. thans is dat plan er wel. Bayreuth nam in 1955 het enorme risico van alles te zetten op die ene kaart van de industrie en zelf een groot industrieterrein te financieren. Als eerste kleine stad in Duitsland kon men aan de industrie een ge reedgemaakt terrein aanbieden en... het succes was groot. Twee grote en een aantal kleinere industriën kwa men naar Bayreuth en zij geven nu brood aan duizenden huisgezinnen van industriearbeiders. Elf duizend mensen werken thans in de industrie ën van deze 64.000 inwoners tellende stad. De kunststad en ambtenarenstad van het verleden is een échte industrie stad geworden. Wel is de oude „ar tistieke" kern zorgvuldig bewaard gebleven, maar in de buitenwijken overheerst het moderne stadsbeeld. Nieuwe kernen „Het xvas in 1955". zegt de opper burgemeester, „een waagstuk, maar het is gelukt. We waren de eerste... Nu zijn er onder de nieuwe Duitse subsidieregeling 16 gebieden aange- Advocaat in arrest wegens verduistering Verdacht van \-erduistering van f 15.000.ten nadele van een cliënt is de 42-jarige advocaat en procu reur rar. K. K. P. K. uit Haarlem in arrest gesteld. De verdachte AA'as tot voor enkele jaren geassocieerd met een 50-jarige collega, die enkele we ken geleden door de Haarlemse recht bank is veroordeeld tot een gevan genisstraf van anderhalf jaar Avegens verduistering van f 40.000. Premie voor idee van landbouwstudent De rijksideeënorganisatie heeft gis terochtend een premie A:an f 2000, loegekend aan de heer J. II. Aan Haeringen voor een idee, dat hij als student Aan de landbouAvhogeschool 1e Wageningen, praktisch Averkzaam bij de directie van de Wieringermeer (I.Jselmeerpolders) heeft uitgeAA-erkt. Zijn idee heeft 'betrekking op het machinaal verwijderen van de plas tic kopakkerbuizen. een werk dat tot nu toe met de hand gebeurt. De heer Van Haeringen heeft een apparatuur uitgedacht, waardoor dit nu mecha nisch kan geschieden. Op het ogenblik moeten per jaar 20.000 buizen worden verwijderd. OVER PERIODE 1959-1960 Ook goederenomzet bijzonder groot De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging A-oor de Land bouw „Centraal Bureau" G.A. te Rot terdam behaalde OA'cr het boekjaar tlie goeie ouwe Q OS (m«C de baird) en die goeie jonge 7,00 (mee 't baardje) hebben de sleutel, run de 1959-1960 een record-geldomzet van f 489,4 miljoen. In vergelijking met het A-orig boekjaar 429,3 miljoen) betekent dit een toeneming met ruim 60 miljoen. Ook de goederenomzet bereikte een recordhoogte van 2.282.453 ton, dat is ruim 300.000 ton meer dan in 1958- 1959 en bijna twee keer zoveel als tien jaar geleden (1.15 miljoen ton). Het belangrijkste aandeel in de om zetstijging werd geleverd door de afdelingen voerartikelen en aardolie- produkten. De omzet van de afzet voerartikelen steeg met ruim 150.000 ton tot ca. 1,15 miljoen ton en die van de afdeling aardolieprodukten tot bijna 24 miljoen (16 miljoen). Van de andere afdelingen gaven landbouAVwerktuigen en bestrijdings middelen een gestadige groei te zien, terwijl meststoffen en kolen zich in grote lijnen op het niveau van A'orig jaar handhaafden. Voornamelijk als gevolg van onvoldoende exportmo gelijkheden liep de omzet van de af deling zaaizaad en pootgoed terug. Van 't voordelig saldo ad 696.420.03 zal na goedkeuring van de jaarstuk ken door de algemene vergadering een bedrag van 647.077.71 worden bijgeschreven op de rekening „leden- kapitaal" van de aangesloten coöpe raties. Deze bijschrijving komt over een met 1,4 0/00 \ran de door de le den behaalde geldomzet. Aan het fonds voor prijsverschillen kon. na aftrek van de verschuldigde vennootschapsbelasting, een bedrag van ca 2,3 miljoen worden toege voegd. Gezien de steeds grotere acti viteiten van de onderneming. A-ooral ook op industrieel terrein, wordt ver sterking van het eigen vermogen een dringende eis geacht. Do eisen inA'esteringen in L959-'60 beliepen een totaal bedrag van 1,2 miljoen. Het betrof hier in hoofdzaak uitbreiding \'an bestaande objecten van de afdelingen aardolieprodukten en landbouAVwerktuigen. Daarnaast Averden ten behoeve van de aangeslo ten verenigingen en ook samen met deze, investeringen verricht tot een bedrag van ca. 10 miljoen. Vliegers schenken boer een stamboekkalf De 68-jarige landbou\A-er J. Wage- laar, die aan de rand Aan de vlieg basis TAvente woont, heeft het ze ven maanden lang uitgehouden: Iedere dag Aan 's ochtends tien tot '\s avonds half twaalf scheer den bij het starten en landen de straaljagers van de vliegbasis op tien a tAvintig meter hoogte bo- A-en zijn boerderij. Deze ligt in het verlengde van een secundaire startbaan, welke gebruikt moest worden zolang de nieuwe niet klaar Avas. De nieuwe startbaan is onlangs gereedgekomen, AA'aar- door bij het gezin Wagelaar de betrekkelijke rust is terugge keerd. Uit erkentelijkheid voor het feit, dat Wagelaar nimmer hij de basis commandant heeft geklaagd over het lawaai, waaraan hij voortdu rend Avas blootgesteld, hebben de vliegers besloten om \'oor Wage laar een stamboekkalf te kopen. Dit kalf „Hanna" genaamd is gis termiddag door kolonel G. W. de Zwaan, commandant van de vlieg basis Twente, aan Wagelaar over handigd. Deze toonde zich zeer er kentelijk. Hij zei. dat hij aan het lawaai gewend was geraakt, of schoon hij eenmaal bang was ge weest toen een toestel 's avonds de toppen van de bomen rondom zijn boerderij; alsmede een liclit- leiding had meegenomen. Op de deel hebben de piloten die in optocht naar Wagelaars boerde rij gingen, het glas geheven op de gezondheid van Hanna. Stad verdwijnt De stad Ervenïce in Noord-Bohemen heeft dinsdag in naam van de socia listische vooruitgang opgehouden tc bestaan. Radio Praag deelde mee dat de gemeenteraad van Ervenice in laatste zitting was bijeen geweest en zich daarna officieel had ontbonden. Onder Ervenice zijn belangrijke ko- lenlagen gevonden. Zij waren evenwel onbereikbaar, omdat de stad erop was gebouwd. Nu zal Ervenice eenvoudig weg met de grond worden gelijk ge maakt. De 3500 inwoners zijn al overgebracht naar nieuwe woningen in drie om 1 ig'gende gemeenten. Grootscheepse actie tegen illegale vuurwerkhandel De Haagse politie heeft eergisteren met 60 rechercheurs een inval ge daan bij dertig detailhandelaren in vuurwerk, die ervan Averden A-er- dacht illegaal ingevoerd, geA'aarlijk of onveilig verpakt \Tiurwerk in voorraad te hebben. Dit vermoeden was gegrond op gegevens, die men had verkregen bij de aanhouding van de illegale vervoerder. De leverancier was een groothande laar in Leiden. In totaal zijn 100 processen-verbaal opgemaakt, ook tegen de vervoerder en de groothan delaar. Ruim 500 kg vuurwerk, voor het merendeel zeer gevaarlijke stof fen. werd in beslag genomen. De handelaren, die deels legaal, deels il legaal vuurwerk verkochten, zullen geen vuurwerk meer mogen verko pen. De waarde van het in beslag genome- ne bedraagt tienduizenden guldens. (Advertentie) wezen als ontwikkelingskern voor de industrieAvij hebben dus con currentie en het gaat langzamer, maar we hebben de eerste buit bin nen". Men neemt nu aan, dat de ïndustria- liseringsgolf zich wat meer zal rich ten naar de zuidoostelijker liggende streek van Passau en Regensburg. In deze streek met wellicht de mooi ste Duitse woud-gebieden, welke de oorlog „overleefden", heerst nog ge brek aan werk. De streek moet be ter opengelegd worden. Dan zullen er ruimere kansen komen voor toe risme en voor industrie beide naar het voorbeeld van het nabije Bayreuth, dat zo snel begreep, waar de nieuwe mogelijkheden lagen toen de Wagner-bron gedeeltelijk ver droogde en het Aderslagen Duitsland méér nog dan aan kunst behoefte had aan de opvoering van de „stof felijke" produktieü zie, dit is de nieuwe, ideaIe"footline"bin- nenzool in de "mister robinson" schoen geheel gebouwd naar de natuurlijke lijn van de voet, geven ze ook üw voeten het loopge mak dat u fit houdt 5 belangrijke voordelen in de "mister roblnson"- "footllne" praedicaat: "goed gekeurde pasvorm op anatomischs grondslag". "footline" binnen- zool "original goodyear* kernlederen zool "sanitized" (om voeten gezond te houden) model 69*41 34.50 in zwart en bruin Het 18de eeuwse interieur van mark' gravin Wilhelmina's operagebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5