Vitrite- directeur B. A. Hesselink 40 jaar bij bedrijf Waterschap Noord-Beveland wil thans definitief dijkgeschot -oto SPORT EN WEDSTRIJDEN PROVINCIALE ZE EUWSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 VIJFTIEN JAAR AAN HET HOOFD MIDDELBURGS BEDRIJF „Opgang mogelijk door steun van personeel" DE COMMERCIEEL directeur van de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg, de heer B. A. Hes selink (64) is er bepaald de man niet naar om zich op de borst te slaan wanneer men hem vraagt naar zijn leiding gevende activiteiten. Er is niet temin reden tot enige nieuws- giérigheid, want gedurende veertig jaar beweegt de heer Hesselink zich thans in.de lei dinggevende groep van het be drijf, en van die veertig jaar rond vijftien als directeur. Maar deze vitale en bescheiden directeur vertelt veel liever over zijn bedrijf dan over zich zelf, want dan kan hij in de op gang van de Vitrite naast de technisch directeur, ir. J. P. Berdenis van Beflëkom, het voltallige personeel betrekken. In de vijftien jaar van zijn di recteurschap is de Vitrite Fa briek thans na een soortgelijk Amerikaans bedrijf de onderne ming met de grootste produktie van lampvoeten geworden. „Maar het bereiken van deze positie is zonder meer te dan ken aan de bereidheid van ons personeel om samen met de di rectie het bedrijf na de oorlog op te bouwen", betoogt de heer Hesselink. De Vitrite-direcleur ls geboren in liet Gelderse Vorden. Nadat hij het Nijmeegse gymnasium-diploma had behaald, stapte hij vrijwillig de mi litaire dienst binnen, waar hij mede tengevolge van de mobilisatie 4'2 jaar moest verblijven. Vervolgens studeerde hij aan de economische ho geschool te Rotterdam. „Hoe wel ik geheel nietsuit een commer cieel gezin afkomstig ben, want mijn vader was arts". De jonge Hesselink wilde echter zo snel mogelijk de praktijk „voelen" en toen hij zijn kandidaats had afgelegd keerde hij de collegebanken de rug toe en deed zijn intrede op een Amsterdams handelskantoor. VITRITE-PERIODE. Kort daarop begon de Vitrite-pe- riode. De heer Hesselink schreef op een advertentie uit Middelburg waarin een commercieel assistent van de directie bij de onderneming gevraagd werd en op 2 jahUdri 1921 werd hij in deze functie be noemd. In 1938 volgde zijn benoe ming tot procuratiehouder, in 1941 werd de heer Hesselink on derdirecteur en in 1945 werd hij belast met de „opperste leiding" van de Vitrite. korte tijd later te zamen met ir. Berdenis van Berle- kom. Veertig jaar geleden werd de heer Hesselink geconfronteerd met een zeer cohjunctuüf-gevoelig bedrijf: in 1922 was er een sterke teruggang en in de dertiger jaren eveneens en tot de tweede wereldoorlog moest de Vi- tritê-leiding alles geven om het be drijf in stand te houden. Na de oorlogsjaren, toen in 1917 de wederopbouw was voltooid, kwam de Vitrite, zoals de heer Hesselink zelf verklaart. ..goed op gang". Er trail een ononderbroken opgang In en in vrij snel tempo „stroomde" de Vitri- »e-produktïe steeds verder de wereld In. De heer Hesselink heeft die hoog conjunctuur bepaald niet in een ge makkelijke stoel voor zijn bureau be leefd. Gewapend met het devies „Aan ieilé- re lamp een Vitrite-lampvoet" begon Hij enthousiast aan zijn taak om de afzet té vergroten. In de beginperio-r de vertoefde de beer Hesselink regel matig zes maanden van het jaar in het buitenland en hij slaagde er in vaste grond voor de Vitrite-lamp- voeten te krijgen in meer dan der tig landen, onder meer in Canada, Zuid-Amerika, Afrika enz. Ook begon de Vitrite machines en onderdelen te leveren aan landen, wier nationale gevoelens eën löcale produktie voorstonden. Zo leverde de Middelburgse onderneming techni sche installaties en hielp bij de op richting van bedrijven in talrijke landen en buiten Europa. Zt UITBREIDING. De heer Hesselink verbaast zich er nog steeds over, dat de Vitrite zich in deze omvang heeft ont wikkeld. De uitbreidingsplannen zijn steeds door produktie en af zet achterhaald en ook thans heeft de directie een groot uit breidingsplan in Middelburg in studie, daar de produktie de afzet niet meer kan bijhouden. De oorlogsomstandigheden hebben hèt Middelburgs bedrijf niet onge moeid gelaten. „Het was een bijzon der spannende tijd", beweert de heer Hesselink, die in deze tijd geruime tijd alleen aan de leiding stond. Na de grote slag in 1940, tóen een-derde van de fabriek door brand verwoest werd, ontstond een nieuw probleem, toen de Duitsers tachtig werknemers vorderden en de dirictie onder zwa re dwang zette wanneer zij aan dit bevel niet wilde voldoen. In 1944 wilden de bezetters het be drijf zelfs overplaatsen naar Duits land. Een deel van de machines werd inderdaad overgebracht, maar de directie wist de zaak zo lang te rekken, totdat het niet meer nodig was. Want niet zo lang daarna gaven de laatste Duitse troepen in Middel burg zich in het expeditielokaal aan de Engelsen over. De oorlogsjaren hebben er overigens aan de andere kant toe bijgedragen, dat de zekere tegenstellingen, die er- vóór tussen directie en personeel was j voorgekomen, is afgezwakt. Na de j oorlog, toen bijna het gehele bedrijf I herbouwd is, groeide in tegenstelling tot de voor-oorlogse jaren een hechte samenwerking, waarover de heer Hesselink zich niet genoeg kan ver- Advertentie) SAMOS, de edelste der zoete wijnen. heugen. De heer Hesselink die naast commercieel ook financieel di recteur is en voorzitter van de on- dernemersraad, waarvan de Vitrite de primeur in Zeeland had stelt het zich tot een eer op de hoogte te zijn van het wel en wee van bijna al de ruim 500 personeelsleden en die hechte band tussen directie en werk nemers zal ongetwijfeld tot uiting komen op 4 januari a.s., wanneer de commercieel directeur van de Vitrite gehuldigd wordt. (Advertentie) f 395,- I nu wegrijden zonder trappen Dank zij de nieuwe vol-otomatische koppeling rijdt do Solex-oio U gelijkmatig en ge makkelijk naar Huis. En als U stopt voor verkeerslichten of wat dan ook, blijft Het pittige motortje lopen, startklaar om op te trekken, zon der dat U trapt. De heer B. A. Hesselink in zijn werkkamer. (Foto P.Z>C.). BEGROTING VOOR 1961 GOEDGEKEURD Voor jaren 1959 tot 1962 nog steeds voorlopige heffingen gedaan De hoofdingelanden van liet waterschap Noord-Beveland hebben woensdag tijdens de algemene vergadering, die in de Stailswijnkelder te Kortgene onder voorzitterschap van de heer M. W. van Arenthals gehouden is, hun goedkeuring gehecht aan de begroting voor 1961. Dit betekent, dat voor verbetering aan zeeweringen, wegen en de uitvoering van zogenaamde aanpassingswerken 1,4 miljoen gulden bestemd zal worden, terwijl het voorlopig gemiddelde dijkgeschot met een verhoging van vier gulden per hectare voor dat jaar ongeveer zestig gulden zal bedragen. De noodzaak om het dijkgeschot voorlopig te moeten vaststellen noemde dijkgraaf Van Arenthals in zijn openingswoord een ongewenste toestand, die het waterschap zo snel mogelijk opgeheven zou willen zien. Hij verklaarde, dat de rapporten van de schattingscommissie tot het vast stellen van de waarde der bezittin gen en schuldén en van de zogenaam de achterstand van de diverse voor malige polders en waterschappen, reeds enkele maanden geleden zijn toegezonden aan Ged. Staten. „Wij hopen", aldus de heer Van Arenthals, „dat dit college zo spoe dig mogelijk zijn goedkeuring hier aan zal geven en ilat Ged, Staten ook het bnsis-dijkgescliot voor 1958 zul len vaststellen, zodat llt*t bestuur be gin 1961 zal kunnen overgaan tot het vaststellen van een definitief dijkgeschot voor de Jaren 1959, 1960 en 1961". De Noordbevelandse dijkgraaf me moreerde voorts, dat er sinds de sa menvoeging van de 26 voormalige polders en waterschappen op 1 janu ari 1959 vele en grote veranderingen geconstateerd zijn. Water overlast Verschillende polders hebben door de enorme en volgens de dijkgraaf Sn geen honderd jaar voorgekomen re genval alleen in dc periode van juli tot nu is op één bepaalde plaats 780 mm afgetapt wateroverlast gebad. Het bestuur heeft ér zelfs aan 'gedacht om pompen te huren om in de zwaarst getroffen polders de over vloed weg te pompen. Door te hoge huurprijzen is hiervan afgezien, ter wijl bovendien de ergste nood reeds geleden was. Wanneer liet. waterschap In het najaar de gemalen reeds had kun nen inschakelen, betoogde do heer Van Arenthals verder, dan zou dit voor verschillende polders een grote verlichting zijn geweest. Al les is op alles gezet 0111 één of beide pompen van bet gemaal Willcmpoldcr zo spoedig mogelijk in werking té stellen. De heer Van Arenthals zei te vernachten, dat dit wellicht begin Januari gebeu ren kan. Bij de andere gemalen is dit nog niet mogelijk, omdat de toevoerleidingen nog niet klaar zijn. Stagnatie werd tévens on dervonden dóór hét Élechté weer. Voorts deelde de dijkgraaf mee, dat de zeeweringen tot nu toe geen stormschade van betekenis hebben ondervonden. Wegen Tijdens de behandeling van de begro ting legden de hoofdingelanden een grote belangstelling aan de dag voor het onderhoud en de verbetering van de wegen in hgj; waterschap. Met grote belangstelling volgden zij dan ook dé toelichting, die de heer H. J. Swenne, het hoofd van de technü sche dienst, gaf. Wanneer volgend jaar de wegen verhard zijn, zal er op dit gebied geen achterstand meer' zijn. Dc dijkgraaf deelde nog mee, dat het waterschap thans beschikt over 108 km leerwegen. 52 km grindwe gen en 34 km aardewegen, in hoofd zaak dijkbermen. Tevens deelde dc heer Van Arenthals de uitslag van enkele aanbestedingen aan zijn hoofdingelanden mee. Voor de uitvoe ring van zogehaarnde aanpassings werken in de Willempolder is de wegenbouwfnij. de Kroon uit Rhenen (f 253.700) aangewezen, voor de On rust- en Jacobapolder de Kamper- landse firma A. C. van Hee (f 188.000 en voor de Adria'an- en Soelekerkepokler M. Uil uit Middel burg (f 329.000). De onderhoudswer ken in rle Vlietepolder zijn gegund voor f 17.340, cn die in de Onrust-, Jacoba- cn Anna-Frisopolder voor f 39.000. beidén aan de firma J. F. Warns uit Ossenisse. Peilingen Voorts hechtte de vergadering haar goedkeuring aan de begro tingen vöor 1961 van de Vlietepol der, de Onrust-, Jacoba- en Anna- Frisopolder, de jonkvrouwe An- napolder cn de Leen Abraham- polder. Voor de Onrust- en Jaoo- napoldér werd als schatter be noemd de heer M. v. d. Maaè uit Wissenkerke. Wat de peilingen in 1960 betreft werd meegedeeld, dat rond de Willempolder op en kele punten verdiepingen zijn ge meten, terwijl de andere peilin gen bevredigend waren. Dijkgraaf Van Arenthals deelde de vergadering verder mee, dat over en kele weken een schetsplan verwacht mag wórden voor de bouw van de nieuwe griffie van het waterschap te Kortgene. Tijdens de rondvraag werd een ver- keersvraagstuk ter sprake gebracht. In de buurt van Geersdijk moest na melijk het verkeer in verband met de bouw van een duiker omgelegd worden. Verschillende ingelanden hadden bezwaren tegen de toegesta ne doorrij-tijden; 9 minuten rood en 3 minuten groen. Zij konden er ech ter de onbillijkheid niet van aanto nen, zodat het bestuur deze tijden wil aanhouden. (Advertentie) Uw zoete wijn moet SAMOS zijn. Verslag veevoederbureau voor Zeeland verschenen De stichting „Provinciaal Veevoeder- bureau voor Zeeland" heeft woensdag haar jaarvergadering over 1959— 1960 doen verschijnen. In het met aardige foto's geïllustreerde werkje, woriit de gang van zaken uitvoerig uit de doeken gedaan, toegelicht n»et het nodige cijfermateriaal. Onder meer wordt aandacht geschon ken aan de eerste kalveropfokwed- strijd te Tholen, waar op initiatief van dc strcckverbeteringscommissie in november 1959 de eerste kalver- club werd opgericht. Het doel van de club is, belangstelling voor rundvee houderij en -fokkerij aan te kweken. Uit het overzicht komt vast te staan dat de georganiseerde voorlichting op het gebied van de veevoeding in de gehele provincie 419 bedrijven om vatte. Andere zaken, die uitvoerig aan de orde komen zijn onder meer de voe ding van fok- en mestvarkens en rundvee, het onderzoek bodem-plant dier, de rundveehouderij op het ak- kerbouwbèdrljf en do voederproef bij vleesstieren. Tenslotte worden enkele praktische resultaten met mestvee belicht. Faillissementen In Zeeland werden in november 4 faillissementen uitgesproken tegen 5 in november 1959. Eervol ontslag visiteuse" Aan mevrouw A. S. den Hamer— Goossen te Retranchement is met in gang van 1 januari a.s. eervol ont slag verleend als tydelijk vlsiteusé van de Dienst der Invoerrechten en Accijnzen, wegens het bereiken vart dè 65-jarige leeftijd. Jeugdteam versloeg D.O.S. 5-3 Het Nederlandse jeugdelftai, samen gesteld uit spelers van 1618 jaar, heeft woensdagavond in het Utrecht se stadion een alleszins verdiende overwinning met 5-3 (rust 2-2) be haald Op een met verscheidene in vallers, o.a. voor De Munclc en Kraay, spelend DOS. De jeugd, die zich vooral sneller toonde dan de Utrechters, gaf een verdienstelijke partij voetbal ten beste, waarin ex celleerden de snelle midvoor Van de Graaf van Hermes DVS, de als ver bindingsspeler bijzonder nuttige linksbinnen Keizer van Ajax en het rechter verdedigingsblok, bestaande uit rechtsback Monster (Hermes DV S) en de half Pierre (Feljenoord). Veelvuldig paste het jeugdelftai de dieptcpass toe, een tactiek, die met een snelle midvoór als Van dé Graaf niet zonder succes kon blijven. Niet minder dan drie van de vijf doelpun ten schreef de Schiedammer op zijn naam. De. overige twee kwamen van Keizer en rechtbuiten H. Hainje (Heerenveen). De strijd werd in de eerste vijf minuten van de tweede helft beslist, toen tot tweemaal toe fouten in de Utrechtse defensie radi caal door de jeugd werden afgestraft en de stand werd gewijzigd van 2-2 in 4-2. Voor DOS scoorden Theunis- sen, Van der Linden en Krominert. (Advertentie) N.I.v.E.-afdeling Zeeland besprak winstdeling Voor de leden van de afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Efficiency heeft mr. ir. A. \V. Quint, oud-secretaris van de Hoge Raad voor de Arbeid te Hilversum, dinsdagmiddag In „Het Scheldekwar- tier" te Vlissingen liet begrip winst- deling in een veelzijdige voordracht uiteeugezet. De heer Quint merkte aan het be gin van zijn lezing op. dat de winst deling de laatste tijd* en vooral sinds het overleg over de metaalio nen van enkele wéken geleden, zeer actueel is geworden. Het N. I. v. E. heeft dan ook een studiegroep voor de Wlhötdelirig ingesteld. Spreker toonde zich in zijn verhan deling een voorstander van wat hij noemde de „klassieke winstdeling", waataan hij vele prettige kanten meende te zien. Zo stelde hij dat reeds lang de gedachte moet worden losgelaten als zou de winstdeling niet meer dan een fraaie geste van ondernemer ten opzichte van de ar beider zijn. Nu is de positie van de arbeider dermate geconsolideerd, dat de geest van de winstdeling in een andere zin sociaal gericht móet zijn, zodanig dat de arbeider moet kun nen meegenieten wanneer het hele bedrijf een goed jaar heeft gehad. Het systeem van de gratificatie noemde hij verouderd. Nu is het vol gens de heer Quint zo, dat de werk nemers de winstdeling kunnen ge nieten volgens aanspraken en rech ten, zelfs volgens een stelsel waar bij uiteraard moet worden uitgegaan van de overwinst. Hoewel hiermee voor het bedrijf grote sommen zijn gemoeid en het bedrag per werkne mer klein blijft, achtte spreker het gebaar toch het belangrijkst, daar dé werknemer meer bij het bedrijf en het team zal worden bepaald. Zo zullen de twee polen, individueel be lang van de werknemer en collectief belang van het bedrijf, elkaar ra ken. Na op enkele punten nog nader te zijn ingegaan besloot de heer Quint zijn inleiding, waarna een be spreking volgde. Voorzitter van de bijeenkomst was Scheldedlrcteur G. N van Ginkel, die na zijn welkomstwoord het pro gramma van de N. I. v. E.-afdeling Zeeland voor do komende maanden besprak. Benoemingen „Verpleeg- en Rusthuizen M.-Zeeland" Tot lid van het algeméén bestuur van de stichting „Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland" werden in gaande 1 januari a.s. herbenoemd: mevrouw mr. A. Hooy-Snoep te Mid« delburg en de heren G. A. A. Ade laar te Meliskerke, J. L. Dregmans te Koudekerké en D. M. Vermet té 's-Heer-Arendskerke. In dc vacature, ontstaan door het aftreden van de heer A. H. S, Stc- merding, werd tot lid van het alge meen bestuur benoemd, de heer L. van der Hiele te Veere. Aan de heer J. J. van .Melle te Goes is op diens verzoek eervol verslag uit zijn functie van lid van het dage lijks en algemeen bestuur verleend. Inmiddels is het stichtingsbestuur In overleg getreden met het college van b. en w. van Goes, ter voorziening In de vacature in het algèméen be stuur, ontstaan door het aftréden van de heer Van Melle. Drie meldingen van 14 punten in sporttoto Van de toto van het afgelopen week end zijn drie meldingen met 14 pun ten bij de K.N.V.B. binnengekomen. De meldingen zijn van de heren J. M. Smeets te Valkenburg en S, Kluijt- man Koning te Rotterdam en me vrouw J. v. d. VenVerbeek te Rot terdam. De eerste zowel als de twee de prijs bedraagt f 113.100.Er zijn 92 meldingen met 13 punten. K.N.A.U. wil betaalde trainers aanstellen Naar aanleiding van de slechte re sultaten van de Nederlandse atleten op de Olympische Spelen te Rome Is de nationale technische commissie van de Kouiklijke Nederlandse At- letiekunie van mening dat voor ver betering van het Nederlandse ntle- tïékpeil minstens drie bondstrainer» aangesteld moeten worden. Een betaalde buitenlandse trainer zou een Duitser moeten zijn, vooral in verband met eventuele taalmoei lijkheden. De n.t.c. is van de ge dachte uitgegaan, dat het fundament van dc K.N.A.U. bij de clubs ligt. Nu het plan van de buitenlandse trainer is verworpen heeft men in het bondsorgaan „Do Atletiekwe- reld" een oproep geplaatst voor re gionale trainers. Deze mensen, men schat er vijf a zes nodig te hebben, zullen in verschillende delen van het land naast hun dagtaak be schikbaar moeten zijn om de ver enigingsleiders en trainers te hel pen om de training in goede banen te leiden en zullen tevens in dé ver schillende rayons aan de topatleten bijzondere aandacht dienen te schen ken. omdat de clubtrainer-s over het algemeen hun aandacht moeten ver delen over alle andere atleten, waar door een gespecialiseerde training bijna niet mogelijk is. Voor deze re gionale trainers denkt men in do eerste plaats aan leraren m.o. en jongeren met een ClOS-opleiding, die als het ware in de atletiek zijn opgegroeid en die zich uiteraard tegen betaling geheel voor de Ne derlandse atletiek willen inzetten. Natuurlijk moeten de regionale trai ners geschoold worden. i>e n.t.c. ziet niet alleen een mogelijkheid door zogenaamde buitenlandse gasltrai- ners naar Nèderland te laten komen, hetgeen in de toekomst op veel gro tere schaal zal geschieden, maar men wil tevens deze trainers naar het buitenland sturen om belang rijke studiebijeenkomsten bij te wo nen. Tenslotte moeten uit deze men sen later de technische leiders van de K.N.A.U. worden gerekruteerd. Internationaal toernooi dammen te Amsterdam Dit jaar wordt in dc kerstweek, evenals vorig jaar, in Krasnapolsky te Amsterdam een internationaal damtoernooi gespeeld. Dit toernooi is gesplitst in twee afdelingen, te weten een Major- en eelt Minorafde ling. In de Majorafdeling komen uit: A. Slaby, Luik, 2e in het kampioen schap van België; E. Fanelli, Italië, kampioen van Italië 1960; J. H. Bee- ke, Weesp; H. F. J. Kinnegen, Den Haag, J. H. van Leeuwen, Leiden; F. Okrogelnik, Heerlen; C. A. Mul der, Den Haag en W. Terlouw, Bode graven. Een Franse afvaardiging is op dit moment nog niet aangewezen, terwijl de Russische dambond zijn inschrijving heeft ingetrokken. In het Minortoernooi speelt onder anderen mee de jeugdkampioen van Zeeland, M. J. Walraven uit Middel burg. In zijn groep spelen verder: T. J. Aeilkema, Groningen; O. Hoek stra, Huizum; B. H. W. Wiggers, En schede; H. Hessel, Utrecht; E. Holst- voogd, Zaandam; G. R. E. Fisser, Den Haag en B. J. Hoeren, Roosen daal. Het zal voor de Middelburgse deel nemer ongetwijfeld een zwaar toer nooi worden, waarbij zeker niet op een van de ereplaatsen mag worden gerekend. Het toernooi begint op 2e kerstdag om twee uur. Op do meeste dagen worden 2 partijen per dag gespeeld. (Speellokaal hotel Krasnapolsky). In hoofdafdeling van Landbouwschap benoemd Per 1 januari aanstaande zullen er In de samenstelling van enige hoofdaf delingen van het Landbouwschap eni ge wijzigingen komen. In de hoofdafdeling akkerbouw zal de heer K. C. van Kempen uit Acht huizen (C.B.T.B.) de heer D. Voge laar opvolger». In de hoofdafdeling tuinbouw zijn benoemd mevrouw C. Traas-Rouw uit Biczelinge (K.N.L. C.) en de heer J. Boot te Schellink hout (N.F.O.), in de plaats van res pectievelijk de heren W. T, Vevwey en C. Boudewijn. Als llcl van de hoofdafdeling siergewassen is be noemd de heer E. Kuiper te Veendam (algemene bond van boomkwekers) als opvolger van dc iieer R. Buisman die plaatsvervangend lid blijft. SAMOS, uw wijn voor de feestdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4