Zeeuwse C.B.T.B.over de toekomst van organisatie-taak Polderlasten op Zuid-Beveland gehandhaafd op f58 per ha N«AHPe Zeeuwse Almanak GOESE RAAD AKKOORD MET NOTA OVER GEZAGSCRISIS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1960 VERGADERING „DE BREDE WATERING" IN GOES Bezuinigingen over gehele linie om sluitende begroting te verkrijgen De hoofdingelanden van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" hebben tijdens de woensdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden algemene vergadering de voorlopige begroting van het waterschap voor het dienstjaar 1961 goedgekeurd. De polderlasten zijn gehandhaafd op gemid deld 58,per ha, hetgeen slechts mogelijk was door over dé gehele linie bezuinigingen toe te passen en uitgaven te besnoeien. Indien aan de wensen van de hoofdingelanden, die tot uitdruk king zijn gebracht in de van de districten ontvangen begrotïngs- gegevens, zou zijn voldaan, zou het dijkgeschot voor 1961 met een bedrag van ongeveer 4,per ha moeten zijn verhoogd. Het dagelijks bestuur van het waterschap heeft gestreefd naar een stabiel dijkgeschot, maar 0111 dit te bereiken moesten diverse bezuinigingen worden toegepast. gestort dient te worden, nemen van de N.V. Waterschapsbank in verband met uitbreiding van het aandelen- I kapitaal van deze bank. Zonder dis cussie of hoofdelijke stemming ging de vergadering akkoord met verschil lende voorstellen van het dagelijks bestuur betreffende de salarisrege ling van het personeel. De goedkeuring van deze begro ting, waarop een post onvoorzien is geraamd van 40.000,im pliceert, dat volgend jaar voor 2.8 miljoen kapitaalswerken zullen worden uitgevoerd. Alleen al de eerste fase van het op Del tahoogte brengen van de zeewe ring bij Hoedekenskerke vergt een uitgaaf van rond 1,5 miljoen gulden. Voor aanpassingswefken gemalen en nieuwe haven te Wolphaartsdijk is op de begro ting een bedrag van 700.000, uitgetrokken. De dijkgraaf van het waterschap, de heer P. J. J. Dekker, deelde tij dens de behandeling van de begro ting mede, dat het dagelijks bestuur zich terdege realiseert, dat een zoals thans toegepaste bezuiniging op de duur zal moeten leiden tot een ver laging van het verzorgingspeil, te meer omdat nog tal van kapitaals- werken in de naaste toekomst zullen moeten worden uitgevoerd.- „Wij hebben echter de indruk", aldus de dijkgraaf, „dat de in voorbereiding zijnde bijdragewet Deltawerken en de wet wegenfinanciering het water schap soelaas zullen bieden. Indien hierdoor in de komende jaren de dek kingsmiddelen toenemen, zal het mo gelijk worden de werken die nu nog zijn uitgesteld, te doen uitvoeren", zei de dijkgraaf. Beïnvloeding Als voornaamste factoren, die het budget voor de dienst 1961 nade lig beïnvloeden, noemde hij de meerdere exploitatiekosten van de gemalen als gevolg van de stich ting van nieuwe gemalen rond de Zandkreek, de hogere kapitaals- en salarislasten en de verhoging van de bijdragen aan de waterke ring van de calamiteuze polders Willem Anna en Borssele met ruim f 32.000,hetgeen neer komt op 1,per ha. De lastenverhogingen zijn voorname lijk gecompenseerd door voor de kos ten van wegenonderhoud een lager .bedrag uit te trekken dan in het vo rige dienstjaar. Bovendien zijn de kapitaalsuitgaven, die exclusief Delta- en aanpassingswerken vol gens de ingekomen gegevens van de districten een bedrag van ruim j 460.000,zouden hebben opgeëist, beperkt tot ruim 267.000, De investeringen zullen op het eind van het dienstjaar naar raming 7.832.521,92 bedragen. De reserves zijn begroot op 104.506,67, zo deel de de dijkgraaf mede. Agendapunten Advertentie) De vergadering werkte voorts een aantal agendapunten af. Goedge keurd werden de eerste wijziging in de begroting 1959 en de tweede en derde wijziging in .de begroting voor het dienstjaar 1960. Voor de tijde lijke financiering va.n de kosten van uitvoering van de Delta- en aanpas singswerken werd het totaal aan kas geldleningen op te nemen bedrag bepaald op 5.000.000,Besloten werd voorts tot het aangaan van een of meer kasgeldleningen tot totaal 250.000,—. Het waterschap zal dertig aandelen van 1000,waarop slechts 100, Zierikzeese raad betrapte zich op zegelovertreding Het Zierikzeese gemeentebe stuur heeft zichzelf tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering bijna op een zegelovertreding betrapt. Dat gebeurde bij één van de ge bruikelijke voorstellen tot ver koop van grond. Vlak voordat burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester de hamer ophief om trent de transactie met de Christelijk Gereformeerde Kerk met een besluit van de raad te bekrachtigen, ontdekte de heer E. W. Catshoelc (v.v.d.), dat de koopakte niet was getekend en dat het vereiste zegel erop ontbrak. Direct werd dit ver zuim ongedaan gemaakt en even later klonk toch de ha- mertik. De grond, waarop een rijtje lage panden aan de Ze- vengetijstraat staat te wach ten op de slopershamer, werd zo eigendom van de Christelijk Gereformeerde Kerk. Deze zal namelijk op de hoek van de Marisstraat een nieuw bede huis bouwen, dat in de plaats komt van het huidige kerkge bouw. Zoals bekend heeft de Christelijk Gereformeerde Kerk in de loop van dit jaar op last van de gemeente het huidige gebouw niet mogen gebruiken, omdat het niet verantwoord geacht werd, dat er diensten werden gehouden. Na een pro visorisch herstel werd dit later weer mogelijk. Mede door een grift van het Rampenfonds zal nu op het nog juist bijtijds „bezegelde stuk grond" een nieuw kerkgebouw verrijzen. VAN .li) LH TOT Steekspel in Goese raad Tussen burgemeester en oud-wethouder Roose „Als ik geen vertrouwen heb in de afdeling financiën, treedt ik morgen nog af als waarnemend burgemeester van Goes Met deze woorden rea geerde waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom tijdens de gister avond gehouden raadsvergadering bijzonder fel op een beschuldiging van de oud-wethouder Roose als zou den de cijfers in het voorstel om een krediet uit te trekken voor de bouw van een loods van een betonindustrie in Goes te hoog zijn. „Dit bedrag is niet te hoog. Ik heb het volste vertrouwen in de afdeling financiën", zei burgemeester Note boom. Het vorige college van b. en w. is er ook voor verantwoordelijk, dat nog geen besluit is genomen, be toogde hij in tegenstelling tot de heer Roose, die zei, dat de verant woording hiervoor bij de gemeente secretaris lag. Jeugdige inbrekers te Vlissingen aangehouden Maandagavond constateerde de ge- meentepolitie van Vlissingen, dat een 14-jarige jongen uit Vlissingen zich toegang wilde verschaffen tot een boekwinkel aan de Badhuisstraat in zijn woonplaats. Later bleek, dat deze jongeman door het breken van een ruit samen met een leeftijdgenoot al tweemaal eerder een bezoek aan dit bedrijf had gebracht en dat zij uit de kassa in die winkel enig wisselgeld hadden weggenomen. Bij het verhoor van deze beide jongelui bleek voorts dat zij zich op dezelfde wijze toegang hadden verschaft tot een directïekeet op een bouwwerk, waar ook enig geld was weggenomen. Duits en Noors schip in Vlissingse buitenhaven Gevolg van staking in haven van Antwerpen In verband met de staking in de haven van Antwerpen zal het 5570 ton me tende Duitse vrachtschip „Stuttgart" vandaag (donderdag) in Vlissingen ongeveer 1000 ton potas laden. Het schip, dat in de afgelopen nacht op de rede arriveerde, zal de buitenhaven binnenlopen. Ook het Noorse passa- gierschip „Elisabet Bakke", dat 5450 ton meet, zal Vlissingen aandoen. Het schip zal enkele passagiers opnemen en tevens van de gelegenheid gebruik maken 0111 te bunkeren. Gisteravond lagen op de Vlissingse rede rond 35 schepen voor anker, die oorspronkelijk Antwerpen tot bestem ming hadden. Benoeming Tot lid van de plaatselijke commis sie tot wering van schoolverzuim te Axel werd benoemd, de heer J. Goos- sen. Tanker ramde coaster op Vlissingse rede Voor de haven van Vlissingen op de Westersehelde gebeurde woensdag middag een aanvaring tussen de 491 brutoton metende Deense coaster „Lynaes" en het 10.488 ton melende onder Liberiaanse vlag varende, tankschip „World Treaty". De aan varing geschiedde toen de tanker, die op weg was naar zee. de voor an ker liggende' „Lynaes" ramde. Het I Deense schip werd licht beschadigd naar de buitenhaven te. Vlissingen gebracht. Mijtziekte onder bijen in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen De door bijenhouders zo gevreesde mijtziekte heeft 111 west Zeeuwsch- Vlaanderen weer de kop opgestoken, aldus is geconstateerd door het Rijks- bïjenteeltconsulentschap voor het zui den des lands te Tilburg. Op een zestal bijenstanden in de ge meenten Aardenburg, Cadzand, Oost burg en Breskens is" de ziekte gecon stateerd. Intussen zijn de bijen op de besmette standen vernietigd. Hoewel de eigenaars der standen vergoeding voor de schade zullen ontvangen, be tekent het verlies voor hen toch een grote slag. v Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 8, 10 en 19. (Slot van pag. 1 wilde zo spoedig mogelijk een der gelijk onderzoek. Spoed Ook het raadslid J. H. Roose (k. v.p.) drong op spoed aan ten aanzien van het administratieve onderzoek. Het was hem niet be kend, dat er meer dan één amb tenaar in het geding is. Hij vroeg hierover nader ingelicht te wor den. Het ontslag van de lieer Huysse ontmoette bij de lieer Roose veel kritiek. Hij was van mening, dat het hier gaat 0111 de wensen van de commissie ad hoe door te voeren. De heer Huysse, die onder uiterst moeilijke om standigheden heeft moeten wer ken, was volgens de heer Roose zeker geschikt voor zijn taak. Er is ook behoefte aan een dergelij ke ambtenaar in Goes meende hij. Ook de kwestie van de ambtswo ning betrok hij in zijn beschouwing. Hoe weet het college, dat de in richting van een burgemeesterswo ning met grote kosten gepaard zou gaan? vroeg hij. Over de aula merkte hij op, dat het verkeerd is de inlichtingen te vragen aan de di recteur van gemeentewerken. Een dergelijke ODdracht noemde hij „on tactisch". Mogelijk kan het Verifi catie Bureau van Nederlandse' Ge meenten worden ingeschakeld, op perde hij. Op een geheel andere ba- Advertentie) EREBURGERSCHAP IN AXEL is ingesteld het „erebur gerschap van de stad Axel". Daar naast zullen er eremedailles uitge reikt kunnen worden aan personen, die zich voor de gemeente Axel en/of de ingezetenen bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Er komen drie soorten medailles, namelijk in goud, zilver en brons. En nu maar wach ten op de ereburgers. CITAAT Vandaag een lclein huiselijk dra- maatje zoals zich dat afspeelde in een gezin, ergens óp Zuid-Beveland. Papa stond op een avond persoonlijk aan de vaat en het geviel zo, dat hij uit het af waswater een kromgebogen zilveren theelepeltje opviste. Onmid dellijk riep hij zijn zevenjarige zoon ter verantwoording, maar die had er part noch deel aan. Anders was het met de twaalfjarige dochter des hui zes, die stamelend bekende'. „Het ging zo maar, pa". Pa, boos, riep uit„Zo! Ga jij dan maar eens zo maar naar boven". Een stortvloed van tranen was het gevolg want dochterlief zou juist er gens op bezoek gaan om een boeien de. t.v.-uitzending ie volgen. Haar broertje, die de hele affaire met grote aandacht had gevolgd, stapte plotseling op zijn vader af, klopte hem vertrouwelijk op de arm en sprak wijsgerig: ,fPappa, daar moet je nu niet zo kwaad over zijn, want in de bijbel staat zelf, dat alles wat krom i-%, recht zal worden!" Het citaat was wel niet helemaal juist, maar dochterlief heeft haar t.v.-uitzending toch gezien B.B. ACTIEF Ook 111 West Zeeuwsch-Vlaanderen blijft de B.B. actief. In Retranche- ment kwamen althans de blokploegen uit Cadzand, Retranchement en Zuid- zande bijeen voor de eerste les van een cursus, die in totaal uit zeven lessen zal bestaan Kringcommandant Catsman hield een korte inleiding, waarin hij wees op de noodzaak om deze cursus te houden, waarna in structeur L. van Meel uit Oostburg de maatregelen toelichtte, die bij 'n zogenaamde „fall out" (gevolgen van een atoombomexplosie) genomen die nen te worden. Voor deze eerste les bestond er een goede belangstelling, hetgeen verheugend mag worden ge noemd. DISTRICTSAVOND Van de B.B. naar de E.H.B.O. en nog steeds in West Zeeuwsch-Vlaan deren. In Sluis werd voor de afde lingen in dit district namelijk een oefenavond gehouden in het medisch centrum. Er waren in totaal 66 deel nemers uit Aardenburg, Biervliet, Cadzand, Groede. IJzendijke. Water landkerkje. Breskens en Sluis; een opkomst,' die uitermate bevredigend werd geacht. De leiding van de oefenavond berustte bij dokter G. de Meijer, die zich zeer tevreden toon de óver de ijver en aandacht, waar mee de cursisten werkten. Een vol gende distrietsoefenavond zal in IJzendijke worden gehouden GEWICHT... Tenslotte vandaag nog eens een in dit jaargetijde gebruikelijk cij- fernieuwtje en wel over suiker bieten. Op de coöperatieve weeg brug aan de Monsterweg tc Bors sele werd dit seizoen welgeteld 12.178.990 kilo suikerbieten gewo gen. WINTERLEDENVERGADERING IN GOES Landelijke bondssecretaris sprak over perspectieven boerenstand sis dan het college was hij er voor stander van, dat de heer Van Strien zijn geld terugkrijgt. Aansprakelijk De heer C. W. Vervest (r.-k.) vroeg evenals de heer Haverhoek of het toenmalige college van b. en w. aan sprakelijk kan worden gesteld voor de uitgaven in verband met de be noeming van de heer Huysse. Let terlijk citeerde hij artikel 263 van de gemeentewet, waarin deze aan sprakelijkheid van b. en w. wordt belicht. Zijn er uitgaven gedaan, die onder dit artikel vallen?, vroeg hij. Hij was er evenwel geen voorstan der van ten aanzien van de heer Huysse nog de nodige gelden uit te trekken voor wachtgeld. Deze gehe le affaire zou de gemeente wel eens een ton kunnen kosten, meende hij verder. Mevrouw Van Willigen vroeg zich af hoe b. en w. tot de overtuiging zijn gekomen, dat aan de functie van de heer Huysse geen behoef te bestaat in Goes. Zij wees erop, dat het werk van deze ambtenaar door de sportorganisaties zeer wordt gewaardeerd. v De heer F. P. J. Polderman (c.h.) was het niet eens met zijn fractie genote. Wat scheef is, moet worden rechtgetrokken, betoogde hij. De heer N. E. van Santé (vvd) kan de gedachtengang van mevrouw Van Willegen echter wel volgen. Hij vroeg zich af of de gemeente het zich niet moeilijk maakt voor de toekomst, als de'raad tot opheffing van de func tie overgaat, welke de heer Huysse bekleedt. Het college en met name burgemees ter Noteboom was zeer uitvoerig in zijn repliek. Wethouder A. G. Heij- bóer merkte op, dat het inderdaad niet onmogelijk is, dat het geval- Iluysse de gemeente een ton gaat kos ten. Een concreet antwoord is echter niet te geven, zei hij. Burgemeester Noteboom betoogde met klem, dat er juiste cijfers ge vraagd zullen worden over de kosten van de aula. De directeur van ge meentewerken zal aan één tafel wor den gezet met de afdeling financiën, Als we dan nog geen vertrouwen heb ben in de uitslag, zal het Verificatie- bureau worden ingeschakeld. De raadsvoorzitter verklaarde voorts, dat er verscheidene ambtenaren zijn over wie klachten zijn geuit. Hij wilde daarop evenwel niet verder ingaan. Hij wilde liefst zo spoedig mogelijk met de administratieve procedure van onderzoek beginnen. In de praktijk is het echter zo, dat wanneer een straf proces aan de gang is, het administra tieve proces wordt opgeschort, deelde hij mede. Over het ontslag van de heer Huysse zei hij, dat op dit ogenblik aan diens functie geen behoefte bestaat in Goes. Hij verklaarde voorts, dat het college de indruk heeft, dat de heer Huysse voortreffelijke hoedanigheden heeft. Het gaat evenwel niet tegen de per- soon-Huysse. Met de sportorganisa ties zal niettemin bekeken worden, wat in de toekomst voor de sport kan worden gedaan. Het ligt zeker in ons voornemen, om de taak, die het vorig college zich inzake de sport heeft ge steld, tér hand te nemen, verklaarde hij. De heer Visscher, wethouder van sociale zaken, sprak als zijn oordeel uit, dat b. en w. en de raad de cultu rele en sportbelangen goed dienen ta behartigen. In tweede instantie voerden nog ver schillende sprekers het woord, waar bij o.a. do heer Haverhoek dé o-ud- wethouder Roose verweet de even tuele financiële gevolgen voor de ge meente van het ontslag van de heer Huysse te bagatelliseren. Vervolgens ging de raad zonder hoofdelijke stem ming akkoord met de voorstellen van b. en w., uitgezonderd het voorstel om ontslag te verlenen aan de heer Huys se. Hierover werd hoofdelijk gestemd. Dat was ook het geval bij een voorstel tot begrotingswijziging. De heer V. d. Burgt stelde voor een salarispost pro memorie te ramen voor de heer Huys se. Ook dit voorstel werd aanvaard met dezelfde stemmenverhouding, na melijk tien tegen drie. „De landbouw is geen koehandel. Het politieke spel, dat dit jaar in de sfeer van de garantieprijzen heeft gespeeld is onaanvaardbaar en heeft een funeste stemming gekweekt, die min of meer als een extremistische reactie kan worden beschouwd". In deze geest wilde drs. R. Zijlstra, de algemeen secretaris van de Christelijke Boeren- eb Tóindersbond, woens dagmiddag in Goes op de winterledenvefgadering van de Zeeuwse hond de situatie rondom dc houding van de regering en do Tweede Kamer in liet afgelopen jaar zien. Hij sprak daar voor een gehoor, dat op de hoogte was van dc gang van zaken op dit punt en hij beperkte zich daarom tot het trekken van enkele lessen en liet geven Aan aanwijzingen voor een andere handelwijze van de kant van de landbouworganisaties in dc toekomst. Als onderwerp van de toespraak van de heer Zijlstra vermeldde de agenda voor de vergadering in de „Prins van Oranje": „Prijzen en belastingen in 1961". Maar spreker gaf in zijn in leiding een ondertitel mee en bouwde daar omheen een beschouwing op over het perspectief voor de boeren stand. „Dit mag niet meer gebeuren", stelde de heer Zijlstra zeer nadrukkelijk vast. daarbij doelend op de garantie prijzen-affaire, die samen met de bijzonder ongunstige klimatologische omstandigheden de stemming ook onder de C.B.T.B.-leden erg lieéft vertroebeld. Wij moeten ons als or ganisatie afvragen wat wij in de toekomst meer kunnen dan tot nu toe", zo zag hij een facet van de oplossing van het vraagstuk. Aan de hand van „sprekende" cij fers toonde de algemeen secreta ris aan, dat de Nederlandse agra riër het ook in de toekomst niet zonder een garantieprijsbeleid van de regering zal kunnen stellen. „Maar", zo voegde de spieker hieraan onmiddellijk toe, „dit is niet het één en het al". Hij was dan ook van mening, dat het niet past om alle ongenoegens in de landbouw op de regering af te reageren en de juiste proporties ..dc regering heeft tenslotte over een klein deel de zorg" voortdurend nauwgezet in hel oog te houden. Daarom gaf de heer Zijlstra zijn ge- hoog wegen aan, die de verantwoor delijkheid en de zelfwerkzaamheid van de boerenstand nog beter tot hun recht kunnen doen komen: structuur beleid, voorlichting, onderzoek en on derwijs. Corrigerend Als gunstige vooruitzichten stipte drs. Zijlstra in dit verband ook nog aan dc internationale samenwerking die het gezicht van dc Nederlandse landbouw in de naaste toekomst me de zal bepalen. Samenvattend kwam de heer Zijlstra dan ook tot de con clusie, dat de verantwoordelijkheid van de agrariër gestalte zal moeten krijgen in zijn organisatie, waarvan als enige corrigerende instantie te genover de regering steeds moer wordt geëist. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T. B„ de heer J. v. d. Bos, beschouwde aan het begin van de middagverga dering de situatie in Zeeland op haar merites. Hij schetste in het kort het voor de landbouw moeilijke en zor gelijke jaar 1960, maar wees de C.B. T.B.ers daarnaast op de industriële ontplooiing 111 de provincie, die ook voor de landbouw en de agrarisch bepaalde samenleving in dit gewest gevolgen zal hebben. Pendelen Aandacht besteedde dc heer Van den Bos ook aan de pendelen uit Zeeland cn als rem op deze ontwikkeling zag hij alleen een gelijktrekken van de arbeidsvoorwaarden voor „technisch agrarische arbeiders" en industrie- werknemers. Aan' het slot van zijn openingstoe spraak somde de voorzitter nog even de grote veranderingen, die in Zee land op til zijn op, met de toevoe ging dat het richtsnoer van de chris telijke landbouworganisatie ooit daaronder onveranderlijk en besten digd dient te blijven. Op dc inleiding van do heer Zijlstra volgde na de pauze nog een bespre king. ,'s Morgens handelden de Zeeuwse C.B.T.B.-ers de huishoudelijke 2aken af. Daarbij werden de begroting en de contributie voor 1961 besproken cn werden mededelingen gedaan van de zijde van het boekhoudbureau en de Onderlinge Waarborgmaatschap pij- Jongelui kregen voorlichting over beroepen Tientallen „voorlichters" hebben gis teren in het Goese lyceum aan grote groepen Zeeuwse jongelui, leerlingen van middelbare scholen in Zeeland voorlichting gegeven over beroepen. Zij waren gerecrüteerd uit allerlei takken van het maatschappelijk le ven, zodat de jongelui uit een enor me lijst een „voorlichtingskeus" kon den maken. Deze voorlichting op grote schaal werd georganiseerd door de Commissie voor Beroeps voorlichting V.V.A.O., voor wie me juffrouw E. Koelma uit Goes de lei ding had. Het bleek, dat de jongelui die eveneens in groten getale wa ren opgekomen deze voorlichting op prijs stelden. A dvert.ent.1e HAMEA Geneest ruwheid en schraalheid VANDAAG. Middelburg City: Het meisje Sapphi re, 20 uur, 1-1 jaar: Electro: De Maffia slaat toe. 19.30 uur, 18 Jaar; Burger zaal Stadhuis: Westvlaainse schilder- kunsl, 10—18 uur; Prov. Bibliotheek, expositie oude kinderboeken, 1012.30 en 13.30—18 uur: Kunstzaal Van Bcnthem en Jutting: sehilderijenex- positic, 918 uur. Vlissingen Luxor: Battle zone, 20 uur. 14 Jaar: Alhambra: huwelijk van ko ning Boudewijn, 19. 20 en 21 uur; Britannia: kerstavond Zeevaartschool, 20 uur. Goes Grand: Hittegolf, 30 uur. 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2