PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spaans schip met twintig man vergaan Goese raad stemt in met nota van b. en w Tweede Kamer wenst uitbreiding van goedkopewoningbouw Stakingen in België breiden zich uit BEHOEFTE AAN HUIZEN IS STRUCTUREEL VERSCHIJNSEL 203e jaargang - no. 301 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEKKMEN Donderdag 22 dec. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.-», Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9.-tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. KRITIEK OP BELEID VAN MINISTER (Van onze parlementaire redacteurj Het beleid van de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, mr. Van Aartsen, lieeft de Tweede Kamer die gisteren met de behandeling van zijn begroting voor 1961 begon, niet kunnen verleiden tot het aanheffen van juichtonen. Integendeel, er was nog al wat kritiek en niet alleen van de kant van de oppositie, de P.v.d.A., maar ook van de zijde der fracties, die deze Anti revolutionaire bewindsman veel nader staan. Minstens 85.000 woningen Men verlangde van hem, dat hij het bouwprogram, dat hij voor 1961 vaststelde op 80.000 woningen, opvoert tot zeker 85.000 woningen, dat hij het aantal te bouwen woningwetwoningen ver hoogt, dat hij een hoger aantal vaststelt voor met rijkssubsidie te bouwen volkswoningen en dat hij de premieregeling verbetert voor de woningen, die bestemd zijn voor de minstdraagkrach- tigen. In die wensen vielen gradaties te onderscheiden. Zo pleitte 's ministers partijgenoot de heer Van Eibergen, A.R., die na drukkelijk verklaarde dat hij aan een algemene afkeuring van het be leid niet wilde meedoen, omdat het met de bouw van de zogenaamde a- woningen dat zijn de huizen voor de minst draagkrachtigen nog wel losloopt, voor een verhoging van het aantal gesubsidieerde woningen van 65.000 op 70.000, hetgeen betekent dat in toaal 85.000 woningen ge bouwd moeten worden. De 5000 wo ningen, die komen boven de 80.000, die de minister heeft voorgesteld, wenste hij aldus te verdelen: 2500 in de woningsector en 2500 in de pre miesector. Hij was van oordeel dat er meer ruimte bestaat voor een uit breiding van het 'aantal te bouwen woningen dan de minister aanneemt. Meerjarenplan Deze afgevaardigde en onige an dere Kamerleden verzochten de minister te komen met «en meer- Landing D' Een Parijse medewerker van een Duits dagblad heeft het jongste Europese bezoek van een aan tal Amerikaanse functionarissen de ..vierde Amerikaanse landing in Europa" genoemd. De eerste twee landingen voltrokken zich tijdens de beide wereldoorlogen. De derde landing was die van de heer Mars hall toen hij met zijn hulppvogram voor het gedeeltelijk verwoeste Eu ropa kwam welk hulpprogram (dertien miljard Amerikaanse dol lars) inderdaad Europa op de been hielp. e vierde en laatste landing in het jaar 1960 hield verband met Amerika's financiële en com merciële moeilijkheden. Uit Wash ington arriveerde in Europa een aantal functionarissen welke heren verlangden van West-Europese lan den, dat ze meer zouden bijdragen voor de financiering van de gemeen schappelijke defensie en meer voor de financiering van welvaartswerken in onderontwikkelde landen. Daar mee zou de last van Amerika verlicht moeten worden. Vorige week is op de Navo-minis- tersconferentïe duidelijk gewor den. dat ook Nederland behoort tot de landen, die een (Amerikaanse) veer moeten laten. Nederland zal voornamelijk zelf moe ten betalen voor de modernisering van zijn luchtmacht met starfigh- ters. Tegen 95 starfighters, die Nederland betaalt, geven de Amerikanen er nog slechts 25 ten geschenke en dat be tekent een tegenvaller van honder den miljoenen guldens. Het ziet er dan ook naur uit, dat onze Neder landse minister van defensie bij zijn collega van financiën zal moeten aankloppen om een aanzienlijk be drag extra voor zijn begroting. Dat heeft overigens de minister van defensie al geruime tijd ge weten en toch heeft hij daar over gezwegen. Het gerucht wil zelfs dat de minister een nog grotere te genvaller had verwacht en dat hij nu niet de houding van een verslagen, maar die van een enigermate opge lucht man heeft aangenomen. Het is wel gewenst, dat hierover snel klaarheid komt. Men kan in Neder land moeilijk aan de indruk ontko men, dat de minister van defensie niet de man is. die zich haast het Nederlandse volk in te lichten, wan neer er iets bijzonders aan de hand Is. Hij drijft integendeel de te rughoudendheid bijzonder ver. Ook al zou hij als reden daarvoor aan voeren. «lat het in hel onderhavige geval weinig elegant zou zijn de Navo-meningsverschillen naar bui ten uit te dragen, dan nog moet hem het verwijt van traagheid worden gemaakt. Tmnw"L!ri andere landen maakt men van die meningsverschillen geens zins een geheim. Daar wordt over de Navo-bijdragen voortdurend en heel openlijk gediscussieerd. Het (Zie slot pag. 3 kol. 1) jarenplan en zij vestigden er zijn aandacht op, dat in een aantal streken van Nederland bouwcapa citeit ongebruikt blijft. Zij ver langden dat deze capaciteit nut tig zal worden aangewend, even tueel voor krotopruiming. De heer Van Vliet van de K.V.P. die tegenover lde minister veel minder reserves in acht nam dan de heer Van Eibergen had gedaan, consta teerde, dat de woningnood in ver scheidene gemeenten groter was ge worden. Daarom wilde ook hij in 1961 naar een bouwprogram van minstens 85.000 woningen, wat, naar hij vond, een krachtiger aanpak van de strijd tegen de woning-nood nood zakelijk maakt. Analyse De socialistische woningbouwdes- kundige de heer Bommer gaf een interessante analyse van het te genwoordige woningliouwpro- bleem. Het is een vergissing te menen dat we nog altijd kampen met de nasleep van de oorlog, re deneerde hij, en dat het verschijn sel van het woningtekort van voorbijgaande aard is. We zullen er nog tientallen jaren mee worstelen, voorspelde hij. Er voltrekt zich een structurele veran dering in het maatschappelijke le ven en daardoor in de woningbehoef te: het sterftecijfer daalt, het aan tal huwelijken neemt toe, het aantal alleenstaanden vermeerdert snel, de huishoudens worden kleiner. Te laat Van 1930 tot 1956 nam de bevolking met 37 procent toe. Het aantal wo ningen steeg in diezelfde tijd met 40 procent en het aantal vertrekken zelfs met 60 procent. Op het eerste gezicht lijkt het dus of het tekort eerder is af- dan toegenomen. In feite stijgt echter het aantal huis houdens veel sneller dan de bevol king. Dat heeft Nederland in het (Zie slot pag. 3 kol. 4) Twee doden in Leiden door verkeersongeval Een ernstig verkeersongeval op de kruising van de Voorschoterweg en de nieuwe Churchillaan te Leiden, heeft gistermorgen vroeg twee jonge mensenlevens geëist, voorts waren er drie gewonden, van wie zeker een ernstig. De vijf slachtoffers waren in 'n auto die zij voor gezamenlijke rekening hadden gekocht gistermorgen om 7.00 uur op weg naar hun werk in Den Haag. Door nog niet vastgestel de oorzaak kwamen zij op de Voor schoterweg in botsing met een zwa re Rijnsburgse vrachtwagen met aanhanger, die van de Churchillaan. af de Voorschoterweg opdraaide in de richting Leiden. De personenauto schoof vrijwel geheel onder de aan hanger. Voor twee inzittenden de 38- jarige bestuurder J. P. van Gerven uit de Willem Klooslaan en de 34- jarige G. J. van der Westen uit de Waldeck Pyrmontstraat te Leiden kwam hulp te laat. Zij moeten op slag gedood zijn. De drie gewonden zijn de 22-jarige W. Zwetsloot, de 20-jarige J. Kouters en de 35-jarige H. H. B. Caspers, allen uit Leiden. VANDAAG OOK IN METAALINDUSTRIE In Cairo, op het plein van de repu bliek, is een grote demonstratie ge houden tegen Dé Gaulle. Duizenden mensen kwamen tezamen om met spandoeken te demonstreren tegen ,,de slachtingen in Algerije". In Antwerpse haven wachten honderd schepen De havenarbeiders in de Ant werpse haven hebben zich giste ren aangesloten bij de staking, die dinsdag door de socialisti sche vakbonden van overheids- en gemeentepersoneel is uitge roepen tegen de „eenheidswet". In de have n liggen ongeveer honderd zeeschepen het einde van de staking af te wachten. Slechts aan boord van enkele wordt met behulp van eigen in stallaties gewerkt. Ook de staking van het gemeenteper soneel van de stad Antwerpen heeft zich uitgebreid. Na een bewogen ver gadering besloten woensdagochtend ook de bij de plaatselijke katholieke bond aangesloten gemeentewerkers het werk als protest tegen de sociale hervormingen in de „eenheidswet" neer te leggen. In een aantal plaatsen in België, vooral in het zuiden, werd geen onderwijs gegeven, daar ook on derwijzers van een nog niet bekend aantal rijks- en gemeentescholen zich bij de staking hebben aangesloten. Het spoorwegverkeer in België is normaal, met uitzondering op het traject van Brussel naar Namen en naar Charleroi. Op het station van Charleroi zijn rijen goederenwa gons neergezet om het verkeer on mogelijk te maken. Vandaag zal de staking zich uitbreiden,tot de staalindustrie in Charleroi en om- gèvih£. De socialistische vakbond :.»n metaalarbeiders heeft hiertoe 'gisteren besloten. De voorzitter van de Belgische socia listische partij, Collard, neeft woens dag op een persconferentie in Brus sel de bezwaren tegen de eenheidswet toegelicht. Hij betoogde ten aanzien van de belastingsverhogingen, dat de maatregelen in de „eenheidswet" de onrechtvaardigheden nog zullen ver groten. Collard zei, dat in België de indirecte belastingen veel hoger zijn dan bijvoorbeeld in Nederland, doch dat het vermogen veel minder in Bel- fië wordt belast. Daarbij komt dat oor het gebrek aan opsporingsmaat regelen het ontduiken van belastingen in België veel eenvoudiger is voor in- komens anders dan uit arbeid, dan voor werknemers. Hij noemde de eenheidswet een mid del „om liet ene gat met het andere te stoppen" en kondigde aan, dat de socialistische partij „al haar strijd krachten er tegen zal mobiliseren". Koning Saoed premier van Saoedi-Arabië Radio-Mekka heeft gisteren de tekst van twee koninklijke besluiten omge roepen. In het eerste zegt koning Saoed dat hij de ontslagaanvrage als E renner van zijn broer, Emir Feisal, eeft aanvaard. Hieraan wordt toegevoegd: „De ko ning heeft aan het aftreden van pre mier Emir Feisal het aftreden van diens kabinet verbonden".' In het tweede besluit wordt verklaard dat de koning zelf thans het premierschap op zich heeft genomen. Opnieuw is men erin geslaagd een ruimtecapsule na een geslaagdè tocht van Cape Canaveral naar de Atlan tische Oceaan te bergen. Op de foto ziet men hoe de twee leden van de opsporingshelikopter die het ruimte- vaartuigje ontdekten, hun vangst in specteren na de behouden aankomst op de Amerikaanse ruimtebasis. Het is een capsule van deze soort, welke waarschijnlijk misschien al over enkele maanden gébruikt zal wor den om een mens in de ruimte te schieten. Adenauer in januari naar Parijs Men verwacht dat bondskanselier Adenauer omstreeks midden januari naar Parijs zal gaan voor besprekin gen met president De Gaulle, zo is woensdag van de zijde van het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. K.L.M.-employé loopt in draaiende propeller De 86-jarige ongehuwde bagage-etn- Sloyé van de K.L.M., R. C. Keek uit .nisterdam, is gisteravond het slacht offer geworden van een zelden voor komend ongeval. Op het platvorm voor de aankomsthal van Schiphol liep hij in een nog draaiende propeller van het juist tot stilstandgekomen Electra lijntoestel van de KX.iL uit Moskou. Hij werd door de op Schiphol gesta tioneerde ambulancewagen van da G.G. en G.D. terstond naar het Wil- helminagasthuis overgebracht, waar hij in zorgwekkende toestand werd opgenomen. Een der bladen van da propeller had hem in volle vaart te gen het hoofd geraakt. Rampen op zee Tanker breekt doormidden Het 5153 ton metende Spaanse schip „Elorrïo" ïs gisteren na bij Santander in een storm ver gaan. Er zijn twintig opvaren den om het leven gekomen. De „Elorrio" was uit Gijon (provincie Oviedo) naar Valen cia vertrokken. Het schip maakte zijn laatste reis, want het zou in Valencia worden ge sloopt. De „Elorrio" is, na eerst lek te zijn gestoten, op de rotsachtige kust van Galizano, veertig kilometer van San tander langs de Golf van Biskaje ge legen, aan de grond gelopen. Het ONDANKS VELE VRAGEN EN KRITIEK Drie stemmen tegen ontslag Huysse lVe nota van het college van b. en w. van de gemeente Goes over een aantal punten, dat ver band houdt met de gezagscrisis, heeft tijdens de woensdag avond gehouden raadsvergade ring de instemming gekregen van de gemeenteraad. Er rezen echter nog vele vragen bij de raadsleden en met name het ontslag van de heer D. A. Huys se, hoofdcommies ter secretarie in algemene dienst, gaf enkele leden aanleiding tot kritische opmerkingen. Drie leden van de raad mevrouw C. J. van Wil- legen-Everse (c.h.), J. H. Roose (k.v.p.) en W. G. M. de Valk (k.v.p.) stemden tegen het voorgenomen ontslag van de heer Huysse. Ondanks kritiek, die enkele raadsleden ten aan zien van andere punten naar voren brachten, kon de raad zonder hoofdelijke stemming met deze punten instemmen. Het houdt in. dat ten aanzien van een aantal ambtenaren het burgemeester dr. J. W. Noteboom een administratief onderzoek zal worden ingesteld. Eerst zal evenwel het resultaat van het jus titiële onderzoek worden afge wacht. De heer D. A. Huysse krijgt per 1 juli 1961 eervol ont slag. De ambtswoning van de burgemeester zal voor een ander doel worden bestemd. Dè dienst gemeenteweiken zal de kosten becijferen om het betreffende pand als kantoor voor deze dienst te verbouwen. De directeur van gemeentewerken zal op dracht worden verstrekt een vol ledig overzicht van de gemaakte kosten en nog te maken kosten over te leggen in verband met de bouw van de aula. De fa. C. van Strien te Goes krijgt het teveel betaalde bedrag van 31.500 met rente terug. De reeds een jaar in een garage gestalde auto van de dienst gemeentewerken zal wor den verkocht. Repliek Alvorens «ie raad zijn instemming zijn er verscheidenen. verklaarde met de nota van 1». en w. betuigde hadden verschillende sprekers een stroom van vragen op het college losgelaten. Naast kritische opmer kingen, was ook erkentelijkheid te beluisteren aan het adres van b. en w. in verband met de spoed, die zij betrachten om aan de gezagscrisis te Goes een einde te maken. De heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) opende de rij van sprekers met de vraag, wat de financiële gevolgen zijn als de raad akkoord gaat met de nota van b. en w. of in het geval hij dat niet zal doen. Hij vroeg voorts of het vroegere college van b. en w. aansprakelijk kan worden gesteld voor de door de gemeente gemaak te kosten door de benoeming van de heer Huysse. Mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.) was van oordeel, dat met deze voorstellen van b. en w. de tweede fase in de Goese gezagscrisis was ingeluid. Hij voelde het juist als de raad nu zelf initiatieven gaat ontplooien. Ongegrond onbehoorijk en ondemo cratisch noemde hij de geruchten over een gedwongen aftreden van de raad, welke afkomstig zijn van mensen, die politiek geen enkele ver antwoordelijkheid dragen. Wanneer men over de raad klachten heeft, zullen ook de kiezers een deel van de verantwoordelijkheid moeten dra gen, meende hij. Over de voorstellen van b. "en w. merkte hij op, het niet eens te zijn met de zienswijze van dit college over het administratieve onderzoek inzake ambtenaren. Hij (Zie slot pag. 2 kol. 5) schip werd door de reusachtige gol ven uiteengeslagen, voordat men er vanaf de wal in slaagde lijnen over te schieten. Dezelfde reusachtige gol ven beletten reddingsvaartuigen de tien tot vijftien drenkelingen te be reiken, die in het ziedende water voor hun leven vochten. Slechts één van de eenentwintig opvarenden heeft de ondergang van zijn schip overleefd. De toe stand van de geredde is ernstig. Een man aan de kust, die de drenkelingen wilde helpen, moest dit met zijn leven betalen. Hij werd, voor de ogen van zijn vrouw, door een reusachtige golf meegesleept en verdronk. Tanker Circa 360 mijl ten oosten van Kaap Hatteras is gisteravond de 10.417 ton metende Amerikaanse tanker „Pine Ridge" van de Paco Tankers Inc. door midden gebro ken. Het schip had een bemanning van 39 koppen aan boord. Een vliegtuig van de Amerikaanse marine meldde, dat het bemanningsleden in het wa ter had zien liggen en dat anderen zich aan de nog drijvende achter steven hadden vastgeklemd. Verschillende schepen veranderden van koers om hulp te bieden, maar het slechte weer maakte iedere po ging onmogelijk. Ook marineschepen en vliegtuigen werden naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Het gebied, waarin de „Pine Ridge" brak staat bekend als „het kerkhof van de At lantische Oceaan". Talloze zeelieden vonden er reeds een graf in de gol- ENKELE OPKLARINGEN Enkele opklaringen, maar ook plaat- selijk enige buien, voornamelijk iu de kustprovincies. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 23 december Zon op 08.47 onder 16.31 Maan op 32.03 onder 23.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1