Middelburg wil reactie van het provinciaal bestuur op dubbelstadsgedachte Bijna 900 woningen tekort in Middelburg Anderhalf uur begrotingsbeschouwingen in raad van Middelburg VmiGE OPMERKINGEN OVER „BOETE" - STROOMTARIEVEN 10 PROVINC I ALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 BURGEMEESTER JOH. DE WIDT BETOOGT: Komende daadwerkelijke start Sloeplan bij begrotingsbehandeling toegejuicht I)E MIDDELBURGSE gemeenteraad heeft zich gisteren na een bespreking van ruim vijf en een half uur akkoord verklaard met de begroting voor 1961. Tijdens deze vergadering, waarbij jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (p.v.d.a.) en drs. M. de Bruijne (a.r.) niet aanwezig waren, besteedden b. en w. en de raadsleden ruime aandacht aan twee zaken, die hen sinds enkele tijd zeer ter harte gaan: het Sloeplan en de dubbelstadsgedachte. Bij de beantwoording van de algemene beschouwingen kritiseerde de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, de houding van Ged. Staten en Provinciale Staten tegenover het dubbelstads plan. „Wij hebben nog geen enkele reactie van deze colleges ont vangen", betoogde de burgemeester. „Tijdens een bijeenkomst heeft één der gedeputeerden een mening gelanceerd, die meer wees in de richting van versnippering dan van dubbelstadsge dachten", aldus de burgemeester, die dit zeer betreurde. „Niet omdat wij dan niet volledig aan bod zouden komen, maar omdat een goede opbouw en totstandkoming van het Sloeplan dan de pas zou worden afgesneden". Juist de ontwikkeling van het Sloeplan noemde mr. De Widt één van de belangrijkste punten in 7.ijn opmerkingen over het alge meen beleid. Nu aan dit plan de hoogste prioriteit Is toegekend, juichte de raadsvoorzitter de ko mende daadwerkelijke start bij zonder toe en gewaagde nogmaals van het grote belang van dit plan niet alleen voor Zeeland, maar ook voor Nederland. Mr. de Widt herhaalde in dit verband, dat een stedelijke agglomeratie van grote omvang zeer belangrijk is. Nu blijkens regeringsverklaringen liet aantal aangewezen industrieker nen tc groot is, zodat Middelburg hiervoor ongetwijfeld niet in aan merking zal komen, betoogde mr. De Widt met nadruk, dat juist met het oog op dit Sloeplan de dubbelstads gedachte met kracht gepropageerd moet worden. Hij noemde het van het grootste belang, dat men zich van provinciale bestuurszijde over deze gedachte uitspreekt. Ondanks het feit, dat beide gemeen ten het structuurplan, waarin de- grote lijnen ontworpen zijn, met een ..speciale boodschap" en een toelich ting aan Gedeputeerden hebben toe gezonden. De heer De Widt achtte het best mogelijk, dat Ged. Staten zich thans diepgaand met de plan nen bezighouden, maar Middelburg en Vlissingen zouden gaarne een reactie ontvangen hebben om daar aan enig „houvast" le hebben. „Nu tasten we als het ware. in het duis ter", aldus mr. De Widt. De burgemeester verzekerde vervol geus. dat het college alles zal trach ten te bevorderen om de weg Mid- deubrgSloe, die me» naar de toekomst zou willen verschuiven, in de gehele uitvoering van het Sloe plan op te nemen. Plan-Zuid De Middelburgse stedebouwkundige is thans bezig met de eerste detaille ring van liet plan Zuid. B. en w. zullen spoedig met een voorstel over de plannen voor de eerste fase ter tafel komen. Er wordt naar gestreefd op de kortste termijn met het plan te starten, zo mogelijk wanneer het Sloeplan begint. Mr. De Widt ver klaarde verder, dat thans ook ge werkt wordt aan de plannen Breeweg en Griffioen, die voornamelijk voor duurdere huizen bestemd zijn. daar de gemeente reeds nu wil zorgen voor" „bouwvariatie". Mr. De Widt bracht de raadsleden vervolgens onder de aandacht, dat de samenstelling en uitvoering van het saneringsplan een bijzon der ingewikkelde zaak is. Bij het samenstellen der plannen moet rekening gehouden worden met de ontwikkeling van het plan Zuid en de Delta- en Sloewerken, vraag stukken, die zicli pas over jaren zullen aftekenen, zo stelde de burgemeester. „We kunnen niet wachten met een saneringsplan", vervolgde mr. De Widt, „maar hoe moet men een plan maken, dat in deze ontwikkeling fiast?" Om deze reden kon het col- ege op deze begrotingsvergadering niet met een volledig plan ter tafel komen. B. en w. hebben dus nu een aantal gebieden uitgezocht, waarmee begonnen kan worden, hoe de andere grote zaken zich ook ontwikkelen. Financiën In het betoog van de heer J. W. Kögeler (a.r.) kwam duidelijk tot uiting, dat de wethouder van finan ciën geen optimistische verwachtin gen heeft van het nieuwe wetsont werp over de financiële verhouding rijk-gemeente. De objectieve normen, die do regering daarin wil opnemen en die meestal op een landelijk ge middelde gebaseerd zijn, achtte <10 wethouder weinig gunstig voor Mid delburg. De toepassing van de gemiddelde normen zal bijvoorbeeld hijzonder funest zijn voor <le Middelburgse politie, die in tegenstelling met de landelijke normen een veel gro tere hoger gesalarieerde topgroep heeft. ,.Uc verdeling uit het gemeentefonds zal anders geschieden", betoogde wethouder Kögeler. „maar zij zal be slist niet hoger worden. Bovendien profiteren de gemeenten met een sluitende begroting er niet van". Het standpunt van de regering noemde de wethouder „achteruit-kijken". De heer Kögeler verzekerde de heer Hubrcgtse, dat. het in de bedoeling ligt om in 1961 het deel van de op brengst der vermakelijkheidsbelas ting van de miniatuur, waarmee het budgettair evenwicht is verkregen, weer ln de pot voor de culturele re serve te storten. De plannen voor de uitbreiding van de ulo zijn reeds van af medio 1959 bekend. Er kan vol gens de wethouder nog geen uitvoe ring en aanbesteding geschieden, omdat Ged. Staten ze nog niet goed gekeurd hebben. Het plan voor school J verkeert ln een dusdanig stadium, dat b. en w. hopen het spoedig te kunnen arran geren met de inspecteur, het school hoofd en de oudercommissie, deelde da wethouder mee. De uitbouw van de ouderraad is "niet eenvoudig. Nu Volksonderwijs volgens de wet niet in deze raad opgenomen kan worden, wenst deze instelling ook niet als adviserend orgaan deel te nemen. Wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) ging nader in op het bejaarden vraag stuk, het jeugdwerk en de werkclas- sificatie. Nu de pogingen van de stichting „Centrum bejaarden" om bejaardenwoningen te bouwen niet gelukt zijn, wil men trachten een pensiontehuis te bouwen. De heer Berenpas betoogde echter, dat de pensionprijs zeker niet beneden de 45,per week gehouden kan wor den. De gemeente moet volgens de heer Berenpas ongetwijfeld de jeugdorga nisaties steunen bij hun pogingen een goede huisvesting te krijgen. Maar een eerste taak van deze organisatie noemde de wethouder toch het zoe ken van een onderkomen. De bezwaren van de heer Schot te gen het beleid van het Trefpunt-be stuur kon hij niet delen. Dansen en films in de goede zin des woords trekken de jeugd immers aan. De werkclassificatie heeft een grotere produktiviteit opgeleverd, zo verze kerde de wethouder de heer Hesse- link, maar de resultaten ervan voor de gemeente kunnen moeilijk aan gegeven worden. Wethouder A. J. Kaland (ch) ver klaarde, dat het parkeerprobleem de volle aandacht van b. en w. heeft. Over een mogelijke stadsbusdienst zei hij. dat een dergelijke dienst nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Wel zal worden nagegaan in hoe ver het mogelijk is de diensten van Middelburg naar elders door nieu we wijken te leiden, zodat déze bussen ook als stadsbus kunnen fungeren. Op vragen van de heer Adriaansens antwoordde de heer Kaland. dat "de situatie rond de Haringplaats thans, niet kan worden verbeterd. Er is hier namelijk een aanvraag ontvangen om bet open terrein te bebouwen. Het is beter het stratenplan aan te passen aan de bebouwing dan omgekeerd. De burgemeester achtte het in antwoord op een andere verkeersvraag van het K.V.P.-raadslid thans nog nog niet raadzaam waarschuwingsborden te plaatsen bij het kruispunt Sint-Pie- terstraat-Haringplaats. Er zijn nog talrijke veel gevaarlijker punten dan dit. Wethouder drs. Th. J. Westerhout (p.v.d.a.) beantwoordde de vragen over de kustverdediging van het wa terwingebied. „Binnenkort zal daar over een bespreking worden gehouden met rijkswaterstaat en Polder Wal cheren", verklaarde hij. Om misver standen te voorkomen voegde hij er aan toe, dat de huidige toestand mo gelijk wel een gevaar oplevert voor het waterwingebied zelf, maar niet voor het eiland: de duinenrij is hier .namelijk breed genoeg. Mr. Van Empel verklaarde als woord voerder voor de bestuursvoorzitter van de Godshuizen en op een opmer king van de heer Adriaanssens, dat de huidige ziekenauto van het Gasthuis wellicht binnenkort vervangen zal worden. Kermissanering De heer W. P. J. Baars (ch) verzocht ten slotte of b. en w. zich eens willen beraden over een „sanering" van dc Middelburgse kermis. Hij vond, dat de kermis een ongunstige indruk be gint te maken. „Er worden langza merhand zaken vertoond, die een ernstig gevaar vormen voor de gees telijke volksgezondheid", aldus de heer Baars, die met name aan de gok automaten dacht. De heer Baars zei geen maatregelen te bepleiten die zouden culmineren in een verbod, maar die wel beter amu sement tot gevolg zouden kunnen hebben. Verder achtte de heer Baars liet niet meer verantwoord om de Markt in deze hoogseizoendagen van het vreemdelingenverkeer voor de kermis beschikbaar te stellen. Verplaatsing zou volgens burge meester De Widt het einde van de kermis betekenen en men moet toch bij dit alles ook kijken naai de opbrengst er van, namelijk 20.000. Mr. De Widt beloofde echter gaarne deze zaak te zullen onderzoeken. De laatste vraag was voor de heer Kranen en in antwoord daarop zei de burgemeester, dat b. en w. zullen streven naar een duidelijker beheers vorm van het geheel van sportcom- êlexen en gymnastieklokalen, lurgemeester De Widt en de wethou ders vroegen bij de beantwoording van de algemene beschouwingen on- Ïeveer eenzelfde tijd de aandacht als e fractiewoordvoerders dat hadden gedaan. De raadsvoorzitter verklaar de de lof van de raad voot de gedegen samenstelling van de begroting door het college en zijn ambtenaren met- grote voldoening te willen aanvaar den en roemde voorts de prettige sfeer in de Middelburgse raad. Ir. G. Kranen „trapt op elektriciteitstenen" Tijdens de begrotingszitting van de Middelburgse gemeenteraad lieeft gis termiddag ir. G. Kranen (v.v.d.) enige vinnige opmerkingen gemaakt over de stroomtarieven in Zeeland. De aanleiding daartoe was het antwoord van wethouder Westerhout op een vraag van het raadslid Adriaansens over de piekuur-tarieven. „Aan die tarieven is niets te doen" zei de wethouder. „Zij zijn nu eenmaal een gevolg van de om standigheid, dat elektriciteit moot worden gemaakt op het moment dat er vraag naar is. Elektriciteit kan niet worden opgeslagen. Men kan geen centrale bouwen, die gebaseerd is op het verbruik in piek uren, want dat zou economisch zijn. Dus moet de verbruiker meer be talen". ln op het verschijnsel, dat de ta rieven van de nutsbedrijven in Zeeland in het algemeen hoger zijn dan elders in het land. Ook op deze omstandigheid richtte hij felle kritiek: „De P.T.T. vraagt voor Zeeland toch ook geen hoge re posttarievcn Waarom moe ten wij dan wel hogere bedragen betalen voor gas, elektrisch cn water Burgemeester De Widt schudde het hoofd: „Generaliseert U niet een beetje te veel Niet elke stad kan een universiteit hebben en we kunnen niet allemaal rond de Kalverstraat wonen Ir. Kranen: „Die Kalverstraat-opvat- ting pleit voor mijn opvattingen meneer de voorzitter. Wij hebben hier in Zeeland dezelfde appara tuur als elders, er is hier óók een hoogspanningsleiding, waar door het Zeeuwse net is verbon den met andere netten, maar des ondanks moet hier meer worden betaald. Stelt U zich eens voor, dat de Spoorwegen dezelfde tac tiek toepassen: de Zeeuwse lijn lijkt mij bepaald niet rendabel, maar dat betekent tocli niet dat liier dubbele tarieven voor de trei nen worden gevraagd". De heer Kranen, die nooit schroomt om aan zijn inzichten duidelijk vorm te geven, stelde tenslotte vast, dat de hogere tarieven voor Zeeland bepaald niet op een prin cipe berusten. „Het gaat hier te gen een paar die-hards, die hun terreintje verdedigen. Over een paar generaties zullen we van die toestanden misschien wel verlost zijn Maar de lieer Kranen was het met deze visie helemaal niet eens. „Die piekuur-tarieven komen in feite neer op een boete voor het afnemen van elektriciteit in een bepaalde tijd van de dag" zei hij. „En nu weet ik wel, dat elektrici teitsdirecteuren bijzonder op hun teentjes zijn getrapt als men in dit verband het woord „boete" ge bruikt, maar dat kan naar mijn mening niet vaak genoeg gebeu ren". Burgemeester mr. De Widt: „Maar dat kan de wethouder niet hel pen. Middelburg heeft geen prc- duktie-, maar een distributie be drijf". Ir. Kranen: „Dat weet ik wel. Maar itf zeg dit over het hoofd van de wethouder heen tot diegenen, die het wèl kunnen helpen. Ik wil bovendien duidelijk stellen, dat ik kan begrijpen, dat er hogere ta rieven voor de piek-uren gelden, maar het is te veroordelen, dat die voor elke gebruiker gelden. Ook de gebruiker, die do gehele dag door constant stroom af neemt en daarmee tevens de basis legt waarop de economie van het elektriciteitsbedrijf is gebaseerd, is gedwongen ze te betalen met andere woorden: de constante ge bruiker moet nu de boete meebe talen en dat is te veroordelen". Het was niet het laatste woord, dat dit raadslid aan de elektriciteits tarieven spendeerde. Hij ging ook Binnenkort verbetering Middelburgse Schouwburg Mededeling van wethouder Westerhout in gemeenteraad B. en w. van Middelburg hebben goe de hoop, dat zij binnen afzienbare tijd de raad voorstellen kunnen doen voor verbetering van de Schouwburg. Dit deelde gistermiddag wethouder drs. Th. Westerhout mede tijdens de behandeling van de gemeentebegro ting. Hij herinnerde er aan hoe in het verleden pogingen zijn ondernomen om tot verbetering van de accommo datie te komen. De N.V. Schouwburg kon toen niet tot uitvoering van deze plannen geraken wegens allerlei fi nanciële belemmeringen. Onlangs heeft ineh de draad, opnieuw opgeno men en het ziet er t^ans naar uit, dat men tot resultaten zal komen. Axels nieuwe burgemeester, lieer M. K. van Dijke, en diens echtgenote hebben niet lang gewacht om kennis te maken 'met hun toekomstige woon plaats. Binnen 21/ uur nadat de benoeming bekend werd, heb ben de heer en mevrouw Van Dijke een bezoek gébracht aan Axel. De eerste kennismaking bestond uit het bespreken van enkele zakelijke onderwerpen met loco-burgemeester A. J. M. Eesbeke cn de gemeente secretaris, de heer P. G. van den Bosse. Daarna volgde een rondrit door Axel, waarbij door het burgemeestersgezin uiteraard belangstellend werd geinformeerd naar eventuele leegstaande woningen. De in stallatie van burgemeester Van Dijke zal plaatsvinden op don derdag 5 januari aanstaande des middags om 2 uur. Daar na volgt een receptie in restau- rant Zomerlust Op de fotode nieuwe burge- s meester (rechts) en zijn echt- genote op de stoep van het raadhuis. (Foto P.Z.C.) m lïllllllllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllllll!!lllllllll!!lll!llllllllllll!l!IIIIIIIHIIHk Wethouder Kaland over de woningbouwsituatie WETHOUDER A. J. KALAND heeft gistermidag in de raad van Middelburg de woningbouw situatie in de Zeeuwse hoofd stad besproken. Hij was niet optimistisch: de woningbehoef te is op dit ogenblik veel groter dan het aanbod. De wachtlijst van woningzoekenden telt op dit ogenblik tussen de acht- en TUSSEN BIERVLIET EN ROTTERDAM De Middelburgse raad heelt zich bij de algemene beschouwingen een wijze zelfbeperking opgelegd: de fractie voorzitters waren slechts een ander half uur aan het woord, waarbij op vullend was dal er vrijwel geen dou blures waren. Als ccn bepaald onder werp reeds door een vorige spreker wuh behandeld, volstond een volgende woordvoerder meestal met een ver wijzing daarnaar, zo nodig met de aanvulling dat hij hot wel of niet eens was met de zienswijze van zijn voorganger. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) opende de rij van sprekers en begon met een uiteenzetting over de functie van de gemeentebegroting. Dat acht te hij nodig omdat bij het vooronder zoek de opmerking was gemaakt, dat op de begroting alléén maar die pos ten mochten voorkomen, waarvoor do raad krediet had gevoteerd. De lieer Hubregtse zette duidelijk uiteen liet daarmee helemaal niet eens te zijn. De begroting dient namelijk een plan te zijn voor het gemeentelijk be leid in liet komende jaar cn daarom moeten daarop ook andere posten voorkomen dan raad gelden beeft t die waarvoor de cevoteerd. Woningbouw Nadat spreker bezwaren had ont vouwd tegen de nieuwe wettelijke re geling financiële verhouding rijk-go- meenten behandelde hij diverse Mid delburgse problemen, waarbij hij met name aandacht schonk aan liet wo ningprobleem. Het knelpunt in Mid delburg is zo betoogde hij liet gebrek aan woningen voor minder draagkrachtigen. In dit verband oefende hij kritiek uit op het wo ningbouwbeleid van de centrale over heid. die zich steeds verder terug trekt van de woningwetwoningbouw. „Een woord van protest is hier op zijn plaats", meende de heer Hu bregtse, „want de regering geeft de meeste ruimte daór waar de ruimte het grootst is, namelijk in de vtlje sector. Een hardvochtig beleid!" Dc lieer Hubregtse bepleitte vervol gens bij b. en w. liet verlenen van prioriteit aan het plan Zuid boven het overigens eveneens belangrijke plan Breeweg. Het plan Zuid zal in de toekomst belangrijk worden nu liet Sloeplan van de grond komt en „De Schelde" in het Sloe gaat bou wen. De arbeiders van dit bedrijf in het Sloe zullen zeker Middelburg als woonplaats kiezen, meende hij. „Een weg tussen Middelburg, het woonge bied, en de Sloehavens, het werkge bied, zal spoedig tot stand moeten komen. B. en w. zullen stappen moe ten ondernemen om deze weg op het provinciaal wegenplan te krijgen", aldus spreker. Uitvoerig schonk de heer Hubregtse aandacht aan de sanering van de bin nenstad, waarna hij enkele opmerkin gen maakte over het bejaardenvraag- stuk. De bouw van bejaarden- woningen is nodig, maar ook is er be hoefte aan eenvoudige tehuizen voor diegenen die niet veel kunnen beta len. Het oude mannen- en vrouwen huis van de Godshuizen voldoet niet aan de eisen van deze tijd, aldus deze spreker, die vervolgens wilde weten hoe het staat niet. de reeds jaren'in de pen zijnde plannen voor oprichting van een bejaardentehuis. De huisves ting van bejaarden is evenwel niet alleen de oplossing van het probleem: er zal ook het nodige gedaan moeten worden op het gebied van recreatie, verstrekken van maaltijden enz. Voor het particulier initiatief ligt hier nog een belangrijk werkterrein. Deze spreker was kritisch gestemd jegens een autobus-stadsdienst in Mid delburg: de ervaringen enkele jaren geleden iu Goes met de dienst van de, heer Tissing bewezen wel, dat de ex ploitatie niet zo eenvoudig is. Dc verbindingen tussen Middelburg cn de zak van Zuid-Beveland achtte de heer Hubregtse slecht: er is alleen maar een dienst óp donderdagen. Op andere dagen moeten de reizigers dit geldt vooral voor mensen uit Nieuwdorp en Borssele over 's-Heer-Ardenskerke en Nieuwdorp reizen. Het brugplan van Ged. Staten juichte de heer Hubregtse toe: zowel Schouwen-Duivelaud hls Middelburg hebben bij dit project grote belangen. Tussen Biervliet en Rotterdam Namens de rechtse fracties sprak nu*. I*. van Empel. Zijn beschouwingen waren doortrokken van een milde ironie, die al in de eerste zin tot uit drukking kwam. De heer Van Empel had namelijk gelezen dat dc raad van Rotterdam zeven dagen had besteed aan de gemeentebegroting, maar dat daarentegen Biervliet dit stuk met een hamerslag had afgedaan, zodat naar deze gemeente vermanende vin gers waren opgeheven. Middelburg nu lag ook met de begrotingsbehan deling tussen Rotterdam en Bier vliet in, meende de heer Van Empel, (Zie slot pag. 11 kol. 1) de negenhonde^ gegadigden, hetgeen 30 pet. meer is dan het vorig jaar, zei de wethouder. „Deze cijfers zijn verontrus tend, vooral wanneer men ïn aanmerking neemt wat aan Middelburg wordt toegewezen". Er waren dit jaar tweehonderd wo ningen gereedgekomen, terwijl er nog een tweehonderd in aanbouw en een driehonderd premie-aanvragen in behandeling zijn. „De rijksoverheid streeft naar een vermindering van het aantal woningwetwoningen", zo stelde de wethouder vast. „wij hou den ons liavt vast als nu ook nog de premiewoningen gecontingeerd zou den worden. Want dat zou beteke nen een toewijzing per provincie, waarbij Middelburg er zeker minder zou krijgen dan het afgelopen jaar is gerealiseerd". Zolang echter rie verhouding tussen lonen en huren enerzijds en de kostprijs van de wo ningbouw anderzijds nog scheef ge trokken is. zal liet wei onmogelijk zijn om dit probleem op te lossen, meende de heer Kaland. Aansluitend op dit bc-toog ging dc wethouder in op enkele zachte ver wijten. die uit de raad tot hem wa ren gericht over de aankopen van „saneringspanden" in de binnenstad. Hoewel bij liever niet in het open baar zijn aankooppolitiek uiteen wil de zetten, verklaarde dc wethouder dat de aankoop van deze panden vol komen gemotiveerd was. „Op het ogenblik is het prijspeil in Middelburg niet hoog. Wanneer wc dan bovendien rekening hou den met factoren als muntont- waarding, aanpassing prijspeil in Nederland bij dc andere E.E.G.- landen, dan mag deze aankoop politiek verantwoord worden ge noemd. Wij moeten er dan ook mee verder gaan. Binnenkort hoopt het college voorstellen aan de raad te doen niet zo maar voor een paar panden, maar voor mis schien wel 50 tegelijk". De heer Kaland zette uiteen, dat het beleid van b. en w. in dit opzicht gericht is op lange termijn. Te zijner tijd kan de plaats waarop nu de „pandjes" staan worden gebruikt voor grotere gebouwen, die anders buiten de stadskern zouden komen. „Vertrouw het college, de resultaten hopen wij U na enkele jaren te to- besloot de wethouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6