Boeiende expositie in Burgerzaal Haven van Antwerpen ligt „plat" INDONESIËRS VERUTEN EN BLOC NEDERUNDSE SCHEPEN WETERSCHAPSPRUS VOOR „FOSSIELERVISSERIJ" WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U RAN 9 m STAKINGEN IN GEHEEL BELGIË Protest tegen nieuwe „eenheidswet" Sinds gisterochtend zes uur ligt het werk in de Antwerpse haven vrijwel Scheel stil als gevolg van een staking, ie is uitgeroepen door de bij het Bel gische Socialistische Vakverbond aan gesloten bonden van overheids- en gemeentepersoneel. De staking is ge richt tegen de „eenheidswet" van de regering-Eyskens, waarvan de behan deling gistermiddag in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers begonnen is. Radio van neergestorte DC 8 werkte niet Twee topfuctionarissen van de Ame rikaanse burgerluchtvaart hebben president Eisenhower in een verslag over de vliegtuigbotsing boven New York meegedeeld dat het DO-8 straal vliegtuig van de United Airlines in strijd met per radio gegeven instruc ties niet in een vastgesteld gebied was blijven cirkelen, In afwachting van toestemming voor een landing. Men kan hieruit, echter geen conclu sies trekken ten aanzien van de schuldvraag daar er aanwijzingen zijn dat een radio-ontvanger en een deel der instrumenten aan boord van het straalvliegtuig voor de botsing niet werkten. De twee-vliegtuigen hadden opdracht gekregen te bljjven rondcirkelen tot zij instructies kregen om te landen. Het straalvliegtuig bleef echter op zijn route doorvliegen voordat het in structies voor landing op Idlewild had gekregen. Ethiopische gezant in Stockholm ontslagen De Ethiopische gezant te Stockholm, Chareou, is ontslagen wegens de fel le aanklacht welke hij tegen keizer Haile Selassie uitsprak op de eerste dag van de (thans mislukte) revolu tie in Ethiopië. Chareou zou gistQren een persconfe rentie geven. Deze is door de Ethio- pische ambassade afgelast, zonder dat een reden werd opgegeven. Chareou veroorzaakte eind vorige week enige sensatie door Haile Se lassie een plunderaar en uitbuiter van het Ethiopische volk te noemen. Fransen houden weer Westduits schip aan Franse corlogsscliepcn hebben het bijna 8(100 ton metende Westduit-se motorschip „Paul Bickers" in de Mid dellandse Zee aangehouden, zo heeft het verbond van Westduitse Teders dinsdag in Hamburg meegedeeld. De kapitein van de „Paul Rickers" had in een telegram gezegd, dat het schip naar een Algerijnse haven werd gebracht. Dit zou dan het zevende Westduitse schip zijn dat deze maand door de Franse marine is aangehou den. West-Duitsland heeft in de loop van december al tweemaal bij Frank- i'uiesteerd tegen deze aanhou dingen. Middenstand streeft naar koopavond Het bestuur van het Verbond van Middenstandsverenigingen is van oordeel dat bij het streven naar een vijfdaagse werkweek de detailhandel en het dienstverlenende ambacht hun dienende functie duidelijk in het oog moeten houden. In een maatschappij met stijgende welvaart neemt de be hoefte aan koopmogelijkheden toe. Het bestuur meent dat het vraag stuk van de produktiviteit een be langrijk element is bij het realiseren van «le vijfdaagse werkweek in de detailhandel en het dienstverlenende ambacht. Tot nu toe bevallen de laatste twee dagen van de week de meest produk- tieve uren. met de zaterdag als top dag. Er zal. naar de mening van het verbond, een aanpassing dienen te komen van de winkelsluiting aan de te verwachten veranderingen in de koopgewoonten. Daarbij zal ge streefd dienen te worden naar een koopavond op vrijdag tot acht uur. In aansluiting hierop zou dan aan het personeel in de levensmiddelen sector op maandag tot twee uur vrij gegeven kunnen worden en zou het personeel in de sector van de duur zame consumptiegoederen de gehele maandag vrij kunnen zijn. De haveninstallaties in Antwerpen werden verlamd door het uitvallen van de stroomvoorziening. Voordat dinsdagochtend vroeg de socialistische arbeiders het werk neerlegden, verlie ten tal van schepen de haven, aange zien ook de sluizen niet meer zouden worden bediend. In de loop van de nacht van maandag op dinsdag be reikte het aantal schepen, dat uit de Antwerpse haven vertrok, een record cijfer. Het juiste aa»££I is echter nog niet bekend. ScT.epen, die op weg wa ren ns^.r ue Belgische haven, wachten róorlopig de verdere gang van zaken af bij Vlissingen. In de „eenheidswet" worden tal van bezuinigingen, nieuwe belas tingen en sociale hervormingen voorgesteld, die het Algemeen Bel gisch Vakverbond schadelijk acht voor de sociale positie van de ar beiders. Niet alleen in de haven, ook bij de an dere gemeentelijke diensten van Ant werpen is de staking algemeen. De katholieke en de liberale vakbonden hebben zich tot dusverre van de actie onthouden, doch in de loop van de dag zouden zij definitief hun stand punt bepalen. Ook in andere Belgische steden wordt gestaakt. Vrijwel algemeen was de staking bij het onderwijs, niet alleen van het on derwijzend personeel, maar ook van conciërges. Op het gemeentehuis moesten enkele trouwlustige paartjes onverrichterzake terugkeren: de amb tenaren van de burgelijke stand wa ren afwezig. In de ochtenduren wer den enige duizenden stakers door vakbondleiders in het cenrtum van de stad toegesproken. Er is geen mel ding gemaakt van incidenten. De foto toont een samenscholing van stakers in het havengebied. Staande op een geluidswagen spreekt een lei' der de menigte toe. Overdracht borstbeeld Groen van Prinsterer (Van onze parlementaire redacteur) In één van de zalen van het Tweede- Kamergebouw prijkt van dinsdag middag af behahe de bronzen borstbeelden van een aantal grote Nederlandse staatslieden het beeld van Groen van Prinsterer, de christelijke staatsman, die in de vo rige eeuw gestalte heeft gegeven aan de protestants-christelijke politiek in Nederland, zoals deze. thans be lichaamd is in de Antirevolutionaire Partij en de Christelijk-Historische Unie. Deze twee partijen hebben namelijk een bronzen borstbeeld van Groen van Prinsterer aan de Tweede Ka mer geschonken. Het is vervaardigd door de beeldhouwer L. H. Sondaar te Loenen aan de Vecht. De overdracht geschiedde in de rook kamer van het Tweede-Kamerge bouw bij monde van de voorzitter van de A.R.P., de heer Berghuis, en de voorzitter van de C.H.U., de heer Beernink. Een groot aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer, minis ters, staatssecretarissen en oud-mi nisters ook de minister van staat, prof. Gerbrandy. was aanwezig alsmede bestuursleden van de twee genoemde politieke partijen woonden de plechtigheid bij. Loos alarm m Delft Ais gevolg van een oefening van de Bescherming Bevolking in Delft zijn in de nacht van maandag op dinsdag het bureau van politie, het Delftse station en het hoofdstation en ook het kantoor der Nederlandse Spoor wegen te Utrecht telefonisch be stormd door mensen, die inlichtingen wensten over het treinongeluk bij Delft, waarbij elf doden zouden zijn te betreuren. Politie noch spoorwegen wisten er gens van. Gisterochtend is het raad sel opgelost. Gebleken is dat de be richten van de B.B. die per mobilo foon werden doorgegeven, waren op gevangen door een medewerker van een buitenlands persbureau, die de redacties van verschillende dagbla den ervan in kennis stelde. Deze op hun beurt vroegen inlichtingen aan hun correspondenten in Delft. Daar mee werd de telefonische aanval ge opend op de instanties, die „er meer van zouden kunnen weten". Philips had goed jaar „In liet achter ons liggende jaar heeft ook ons bedrjjf voorspoed ge kend: de uitbreiding van onze acti viteiten op velerlei gebied heeft ge leid tot een uitbreiding van de werk zaamheden in de meeste landen waar wij werkzaam' zijn. Wij zien de mo gelijkheden van de voortgaande ont wikkeling van een gunstige werkge legenheid als de grootste waarborg voor een bestaanszekere toekomst". Dit zegt de raad van bestuur van Philips in het kerstnummer van de „Philips Koerier", waarin de raad voorts meedeelt dat de invoering van de arbeidstijdverkorting in de Phi- lipsbedrijven haar stempel zal druk ken op het nieuwe jaar. Deze arbeids tijdverkorting is mede het gevolg van de gestegen welvaart. VOORAL IN SINGAPORE Waarschijnlijk onder dwang (Van onze Haagse redactie) Enige honderden Indonesische bedien den hebben de afgelopen paar weken de Nederlandse schepen, waarop zij werkten, verlaten. Nog zeer onlangs namen driehonderd van hen tegelijk ontslag van de Oranje. In veel geval len vertrekken deze bedienden zonder opgave van reden, maar het is de scheepvaartmaatschappijen duidelijk geworden, dat de meesten van hen hun dienstverband onder druk van buitenaf opzeggen. Het ïs opvallend, dat het ontslag ne men over het algemeen volgt op een anti-Nederlandse toespraak van een van de Indonesische leiders. Ook staat het vast, dat geen Nederlands schip Singapore kan aandoen, of een aantal Indonesische bedienden iaat het bij het voortzetten van de reis af weten. Er is reden om aan te nemen, dat in Singapore Indonesiërs aan het werk zijn, die hun landgenoten ertoe trachten te brengen de Nederlandse dienst te verlaten. Of daarbij ook be dreigingen worden geuit, kan men slechts gissen, wel is het meer dan eens voorgekomen, dat Indonesiërs geheel overstuur van boord gingen. Tot hen behoorden bedienden, die al bijna dertig jaar in dienst van de be trokken maatschappij waren. Het ligt inmiddels niet in de bedoe ling van de Nederlandse maat schappijen de Indonesische acties te beantwoorden met een ontslag van Nederlandse zijde aan het In donesisch personeel. Het ziet er niettemin naar uit, dat de Neder landse schepen binnenkort geheel van de diensten van Indonesiërs verstoken zullen zijn. Het personeelstekort, dat het gevolg van deze massale ontslagneming is, kan over het algemeen vrij goed wor den opgevangen. Zo is men er thaivi toe overgegaan Nederlandse bedien den aan te stellen, terwijl bij moeV» lijkheden in Singapore tot nu toe ai- tijd met succes een beroep op de Chi nezen is gedaan. Op schepen, die met spijtoptanten naar Needrland komen, figt de zaak nog eenvoudiger: in die gevallen vul len de passagiers zelf maar al te graag de opengevallen plaatsen op. Lage flux reactor te Petten werkt Petten werkt. Het eerste concrete doel van „Reactor Centrum Neder land" is bereikt. De lage flux reactor is gereed en wordt nu geleidelijk in de experimenten als aanloop naar de uitvoering van het werkprogramma. Dit werkprogramma is gericht op zoals dat in de statuten der stichting R.C.N. is omschreven het verwer ven van wetenschappelijke kennis en ervaring ten behoeve van vredesdoel einden op het gebied van kernreac toren en hun toepassingen, en het ten algemene nutte beschikbaar stellen van deze kennis en ervaring, alsmede van de verworven hulpmiddelen in het bijzonder aan Nederlandse onder nemingen. Rusland in Navoeen grap Een bericht in de „Times" over toenaderingspogingen van Rusland, dat zich bij de Navo zou willen aansluiten, werd in diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad „een grap" genoemd. Het berichtje verscheen onder de datum'rëgel „Parijs" in de deftige Londense Times. Een Russiche journalist van de „Prawda" die zich Ratiani noemde, zou contact hebben opgenomen met de secretaris generaal van de Navo, de Belg Paul-Henri Spaak. Hij zou dit, nog steeds volgens de Times, hebben gedaan om „de voorwaarden te vernemen waarop de Sowjet-Unie zich bij de At lantische verdragsorganïsatie zal kunnen aansluiten". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken weigerde elk commentaar. Hij zei, dat „een ontkenning van de heer Spaak zal moeten komen". In welingelichte diplomatieke kringen wees men het verhaal als een „grap" van de hand. De brand aan boord van het 60.000 ton metende Amerikaanse vliegdek- schip „Constellation". Foto: enorme rookwolken onttrokken het schip aan het zicht. Werk van West vlamingen Niet minder dan ee*i kleine zeventig werken omvat de expositie, die op het ogenblik onder het motto „Schilderkunst uit West- Vlaanderen 1960" in de Bur gerzaal van het Middelburg se stadhuis wordt gehouden. Het is in meer dan één op zicht een boeiende tentoon stelling. In de eerste plaats omdat hier een unieke gele genheid wordt geboden om kennis te maken met de pres taties van de hedendaagse Westvlaamse schilders en in de tweede plaats om die prestaties zelf. Want die zijn in het algemeen zeer de moeite waard. Uit al deze werken, geslaagd of minder geslaagd, spreekt glashelder een duidelijke artistieke be wogenheid en in vele geval len daarnaast een bewust streven naar vernieuwing. Dit laatste is wel het sterkst liet geval in de drie werken van de met de provinciale prijs onder scheiden kunstenaar Roger Bon- duel, te weten „Architectuur", „Witte herinnering" en „Donkere impressie". Bonduel past een heel eigen, .aparte techniek toe, die niet beter omschreven kan wor den dan zoals de Bruggenaar G. Geyselen (hoofd Prov. Dienst voor Culturele Zaken) dat deed in een toespraak: „onder de harde lakverf is de nerveuze naald van de graficus gehuwd met een zui nig penseel". Een even lyrische als trefzekere kenschets voor dit wel uitermate oorspronkelijke werk, waar een grote bekoring van uitgaat. Lijnrecht hiermee in tegenstel ling is om direct maar de twee uitersten uit de veelheid te noe men de (met excuses aan de heer O. B. Bommel) grofstoffe- lijke „stille wereld" van Fernand Decock, die voor dit geweldige brok kermis-romantiek waarach tig nog de onderscheiding „eerste premie" kreeg toegekend. Het is kennelijk navrant bedoeld, maar de veelheid aan lijkkoetsen, compleet met skeletten als koet siers op de bok, grafkruisen en zwartgerookte figuren in die be sneeuwde dodenwereld werkt he laas alleen maar lachwekkend. Het is niet eens zo onverdienste lijk geschilderd, maar de visie van Decock op zijn onderwerp is uitgesproken onvolwassen. Dat waren dus twee uitersten. Daar tussenin valt op deze ten toonstelling veel, heel veel te be wonderen, zowel bij de figuratie ven als bij de non-dito. Een enkel voorbeeld: kloek, eerlijk en in een gloeiend koloriet geschilderd zijn de forse stillevens van een Joris Houwen, die zijn onderwerp op een bijna onbehouwen te noemen manier benadert, maar raak be nadert. Fijnzinniger, maar niet minder zuiver zijn de Spaanse landschappen van Marcel Note- baert; uitgesproken knap een doek al* dien* ^Gowlöa."e Octave Landuyt fascineert met de be klemmende kop, die hij „Jack l'étrangleur" noemde en' van de „ouderen" is er onder meer een „stilleven met kruisbeeld" van Rik Slabbinck, dat getuigt van een gaaf, doorwrocht vakman schap. Tegenover dit „herkenbare" werk vindt men dan de non-figuratieve creaties van Roger Wittewrongel, Pol Patoor en Maurice Boel om er enkele te noemen en die drie zijn dan toch weer niet wil lekeurig gekozen. De composities van eén Wittewrongel bijvoor beeld. even grillig als zijn naam. blijven in herinnering door hun onmiskenbare sterke zeggings kracht: die van Patoor door hun evenwichtig en harmonieuze kleu- renrijkdom en die van Boel door hun wel zeer oorspronkelijke vormgeving. Dit laatste is ook van toepassing op de drie doeken van Gilbert Swimberge, die bij „Beweging A, B en C" noemde; een prachtig voorbeeld van moderne decoratie, strak van toon en toch inderdaad associaties oproepend aan een vloeiende beweging. Swimberge zorgde met dit werk voor weer een heel aparte noot in deze niet grote veelzijdigheid ingerichte tentoonstelling, die nog tot drie januari te zien is en die men ook Inderdaad moet gaan zien. Het is 'n manifestatie zoals die zich voorlopig vermoedelijk niet zal herhalen en waarvoor de initiatiefnemers (de provincies West-Vlaanderen, Zeeland, de ge meente Middelburg en de Stich ting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk) grote er kentelijkheid toekomt. v. B. Rotterdammer verspreidde Duitse Lotto-formulieren De recherche van het hoofdbureau van politie in Rotterdam heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen de 52- jarlge fotohandelaar A. B. uit Rot terdam wegens overtreding van de loterijwet. Het ïs gebleken dat deze sinds juni j.l. regelmatig formulieren van de Duitse Nordwest Lotto in Nederland verspreid heeft, onder ongeveer 8000 personen, die hij eerder vanuit Duits- landl had aangeschreven. Deze mensen moesten de formulieren, die hij hen in Nederland toezond, naar een postbus in Düsseldorf stu ren, zodat zij de indruk kregen, dat het een Duitse aangelegenheid was. Dit was het ten dele, want de foto handelaar zorgde er wel voor dat de formulieren te bestemner plaatse kwamen, maar, hij liet de deelne-' mers veel te veel betalen. Voor een volledig ingevuld formulier van drie kolommen, dat drie mark kost, liet hij 4.95 mark betalen. Vulde men 1 kolom in, dan betaalde men twee in plaats van een mark, en vulde men twee kolommen in dan was de prijs 3.50 mark. Wekelijks reisde de man naar Duitsland om de verzending te regelen. Dit kostte hem dan twee dagen, maar leverde hem 130 140 Duitse marken op. Dezer dagen werd hij aangehouden, toen hij beladen met Duitse Lotto-formulieren weer in ons land kwam. Geen raadgevers naar Kongo De algemene vergadering der Y.N. heeft gisteren een Indisch-Znidsla- vische ontwerpresolutie, waarin onder meer werd voorgesteld 'n groep raad- fevers naar Kongo te zenden, die al- aar zon moeten samenwerken met de speciale V.N.-vertegenwoordiger Dajal (India), met 42 tegen 2stem men, bij 27 onthoudingen, verworpen. Twee delegaties waren bij de stem ming afwezig. De assemblee verwierp ook een Ame rikaans-Britse tegenresolutie, waarin secretaris-generaal Hammarskjöld werd verzocht de Kongolese president Kasavoeboe te helpen bij het schep pen van voorwaarden, waaronder het Kongolese parlement bijeen zou ko men en zonder vrees voor inmenging van buitenaf in vrijheid zou kunnen beraadslagen. De Hollandsche Maat schappij der Weten schappen heeft de in 1959 ingestelde „Ko- ninklijke/Shell prijs voor 1960 toegekend I aan drs. G. Korten- i bout van der Sluys, conservator afdeling Yertebrata, Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie te Leiden en drs. C. J. Overweel, conservator afdeling Petrologie van het zelfde museum. De prijs, groot f 10.000, is aan de winnaars uitgereikt door ir. L. Schepers, directeur N.V. Koninklijke Ne- i dertandsch» petro leum Maatschappij. Het doel waartoe de bate door de prijswin naars zal worden be steed, is het opspo ren. dateren en we tenschappelijk bewer ken van fossiele been deren nit de Zeeuwse wateren. Reeds lang worden door vissers grote hoeveelhe den fossiele beenderen opgehaald in de Zeeuw se wateren. Het succes van deze tochten heeft bij de win naars van de Koninklij ke/Shell Prijs het plan doen ontstaan voor een gehele maand een inos- seivaartuig te huren om systematisch alle vind plaatsen vau fossiele beenderen in de Zeeuw se wateren af te korren. Er zou dagelijks onge veer 6 uur gevist kun nen worden met 4 kor ren in plaats van de twee uur met 2 korren, die er tijdens de jaar lijkse vistochten be schikbaar waren. De lie ren Kortenbout van der Sluys en Overweel zijn ervan overtuigd, dat op deze manier een enorme massa, wetenschappelijk uiterst waardevol, mate riaal zou kunnen wor den verzameld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5