Tweede Kamer acht voorgestelde huurbescherming te beperkt Woningbouw in Vlissingen nodig om „Sloe-werkers" te huisvesten KLANKBORD JOHN WAYT0VICH ZAT ZES UUR IN HEL VAN VUUR WOENSDAG 21 DECEMBER i960 P li O V 1 JSi O 1 A L, E Z E hi U W S U O U .i A S Aantal amendementen ingediend Extra postbestelling op 24 december vervalt Op de zaterdagen 24 en 31 december a.s. zal de P.T.T.- uormaal als op de andere za- reidagcn worden uitgevoerd. De extra namiddagbestelling, welke was voorzien voor 24 december a.s. zal dus achter wege blijven. Schadeloosstelling bij vordering of onteigening te gering (Van onze parlementaire redacteur) De huurders van bedrijfspanden, die worden onteigend of in eigendom worden gevorderd of die worden ontruimd, zullen voortaan een redelijke schadevergoeding krijgen. Wat is echter redelijk? Daarover heeft de Tweede Kamer dins dag lang gedebatteerd, toen een desbetreffend wetsontwerp aan de ordewas. Dit wetsontwerp bepaalt, dat de huurder van een bedrijfspand in geval van aankoop door een overheidslichaam hetzij nog drie jaren de beschikking over het pand kan houden, hetzij schadevergoeding ontvangt over de tijd, dat hij minder dan drie jaar in het pand kan blijven. De schadevergoeding waarop de huurder van een bedrijfspand bij onteigening aan spraak kan maken is beperkt tot de te derven opbrengst van ten hoogste drie jaren, of, indien de huurder daaraan de voorkeur geeft de huur over de laatste vijf jaar. van bij een definitieve regeling niet meer kan terugkomen, zo dat wen selijk mocht blijken. Amendementen Een aantal amendementen, die de schadevergoeding bedoelen te verruimen, getuigde ervan, dat men niet onverdeeld ingenomen met het wetsontwerp was. De li berale mr. Berkhouwer vond het noodzakelijk de huurder van een bedrijfsruimte op dezelfde wijze schadeloos te stellen als dit ge schiedt met een pachter volgens de pachtwet. Voor een pachter, die wegens onteigening van zijn land dit land moet verlaten, is de schadeloosstelling namelijk niet beperkt. In elk geval meende hij, dat het wetsontwerp te weinig geeft. Hij kwalificeerde het rege ringsvoorstel als een gebrekkig wetsontwerp. Overeenkomstige bezwaren ontwik- kelde de antirevolutionaire lieer Meulink, die er bovendien zijn teleur stelling over uitsprak dat de rege- j ring niet aan de commissie-Houwing gevraagd heeft om een interim-rap- port. De minister van justittie, mr. Beer man, vatte de bedoeling van het wetsontwerp voortreffelijk samen in j deze omschrijving: het wil enig j soelaas brengen in een geval van bij- zondere hardheid. Hij deelde mee, i dat de commissie-Houwing, naar hij I gehoord had, met haar conclusies ge- j reed is. Zij moeten echter nog ge- i formuleerd worden. Beraad Omdat er amendementen waren in- i gediend die hij niet had voorzien, vond de bewindsman beraad in het kabinet noodzakelijk. De heraadsla- gingen werden daarom voor onbe- I paalde tijd geschorst. Indonesië houdt buitenlandse schepen aan De commandant van Oost-Indonesië, kolonel Pieters. heeft dinsdag mee gedeeld, dat Indonesische marine- patrouilles twee buitenlandse sche pen met de bemanningen in de wa teren Ier hoogte vuil Niemv-Guinea hebben opgebracht. De schepen werden aangehouden omdat zij de Indonesische territoriale wateren zouden hebben geschonden. Kolonel Pieters wilde niet bekend maken wat voor schepen het waren. Ook wilde hij niet de haven noemen waarnaar de schepen werden opge bracht. Het Wereldgebeuren Leraar-minister m al p ding onder de let lyceum in California. Het was bekend geworden hoe hun leraar Staatsinrichting. <le heer Dean Rusk. «Ie vorige avond was verloofd met één van zijn hoop De I De Ethiopische ambassade m in Zice- I den, die zich achter de opstandelin gen had geschaardis, nu de keizer iveer rast op de troon zitbrodeloos I en verblijft, als politiek vluchteling I in het laad. naar hij tot voor kort: I zijn vaderland vertegenwoordigde. Hij wordt, opgevolgd door een klein zoon van de keizer, Samson Benei,, die hier gefotografeerd is tijdens een persconferentie na zijn benoeming. Voorlopige regeling Het wetsontwerp bevat een voorlo pige regeling, omdat aan een com- missle-Houwiug is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de vraag of de rechtspositite van de huurder van een bedrijfsruimte herziening behoeft, waarbij de kwestie van de schadevergoeding in geval van ont eigening mede deel van de opdracht uitmaakt. Naar het oordcel van de regering kan bij een voorlopige regeling niet worden uitgegaan van een volledige schadeloosstelling, omdat men daar- Rusland wil militaire uitgaven verminderen De Sowjet-Russisclie minister van financiën Wasily Garboezow heeft gisteren aangekondigd, dat de Sow- jet-Unie van plan is de militaire uit gaven te verlagen en zich te gaan concentreren op de zware industrie. Hij diende tegelijkertijd een ont werpbegroting voor 1961 Sn tijdens de zitting van de Opperste Sowjet. De inkomsten voor volgend jaar wer den geschat op 78 miljard roebel, de uitgaven daarentegen op 77.5 mil jard (volgens de nieuwe roebel- schaal die volgende maand van kracht wordt). De uitgaven voor het op de been houden van de strijdkrachten moeten worden teruggebracht tot 9.255.000.000 roebel in 1961. Dit ls 11.9 procent van de totale begro ting. Vergeleken met dit jaar be droegen de kosten 12.9 procent van de totale uitgaven. In 1955 was de post militaire uitgaven 19.9 procent van de totale begroting. De minister van financiën kondigde aan. dat bijna 80 procent van de Sowjet-Russische begroting zal wor den gebruikt voor de financiering van sociale en culturele program ma's. De investeringen in de zware indus trie zouden in 1961 meer aandacht krijgen en de geldelijke steun aan de lichte industrie zou vergeleken met 1960 met 50 procent worden ver hoogd. OP DE FIETS. Een Noor is wellicht de eerste die een nieuwe manier heeft gevonden om door het IJzeren Gordijn heen te breken, toen hij rus tig op zijn fiets over de Noors-Rus sische grens reed, vergeefs aangeroe pen door de douaniers. De geheimzinnige „desertie" had plaats aan het grenskantoor van Skafferhullet in Noorwegens uiterst noordse provincie, Finnmark. De Noorse autoriteiten hebben er geen verklaring voor kunnen vinden. De grenswachten aan de Noorse kant zeiden dat de man op zijn fiets was gepasseerd en geen acht had gesla gen op drie sommaties om stil te staan. De Russen hadden hun slag boom al opgehaald en de man fietste er als op een plezierreisje onder door. Later werd vernomen dat de zonder linge grensganger afkomstig was uit het dorp Nesseby in Oost-Finnmark, en dat hij het land gewoon had ver laten om het aan de Russische kant van de grens beter met de werkge legenheid te treffen. De Noorse autoriteiten hebben zich gehaast duidelijk te maken dat ex cursies van deze naar gene zijde van de grens met Rusland niet op zo'n simpele wijze kunnen worden ge maakt, en 'het Russische grenskan toor verzocht eveneens poolshoogte te nemen. IN' DE RIJ. Een winkelende moeder in Stockholm zal binnenkort voor de jeugdraad moeten verschijnen, omdat zij haar drie maanden oude baby bui ten een warenhuis gedurende meer dan drie kwartier had laten schreien. Een surveillerende agent had al vijf entwintig minuten bij de wagen op wacht gestaan, maar de moeder daagde niet op. Een vrouwelijke agent werd ontboden, en zij nam het door en door koude kind mee naar het bureau. „Er stond zo'n lange rij aan de kassa", verontschuldigde zich de verbaasde moeder naderhand. GERED UIT BRANDEND SCHIP Luchtstroom uit spleet in kast redde hem Het is een wonder. Ik begrijp nog' al tijd niaar niet hoe ik er levend uit ben gkornen. Misschien konit het doordat ik heb gebeden, en ik geloot' dart dat geholpen heeft. Ik was niet 'n ploegje collega's bezig met werk aan een koelinstallatie op het derde dek, ergens onder in het schip, toen we het sein hoorden: „schip verlaten". Er werd niet bij gezegd waarom, maar we hebben geprobeerd het als de ge smeerde bliksem te doen. Dit vertelde de elktricien John Way- tovich. 57 jaar. die tijdens de grote scheepsbrand in New York, zes uur heeft opgesloten gezeten in een kast op het tweede dek van het vliegdek- schip „Constellation". Waytovicn. die vader is van twee kinderen, vertelde in eenvoudige taal het verhaal van zijn beproeving. Een paai- van mijn collega's raakten in paniek, en ik deed mijn best om ze te kalmeren. Toen ik jong was, ben ik bij een reddingsbrigade geweest en ik raakte daardoor niet zo gauw over mijn toeren als de anderen. Ik bleef bij de ladder staan en zorgde er voor, dat de anderen rustig naar boven gin gen zonder elkaar van de trap te gooien. Vervolgens klom ik achter hen aan. Ik kwam ook ccn dek hoger, maai de rook was daar al dik zodat ik de weg kwijtraakte en niet meer wist hoe ik er uit moest komen. Ik zag niets meer en ik kon nauwelijks méér ademhalen. Terwijl ik daar rondtastte vond ik een deur. die openging. Ik stond in een kast Bij mijn enkels voelde ik tocht en het schoot me onmiddellijk te binnen, dat daar wel eens mijn redding vanaf kon hangen. Ik bukte en drukte mijn gezicht tegen de spleet waar de lucht door binnen kwam. Zo bleef ik zitten. Dat heeft me gered. Wat had ik er aan om ergens en uit weg te zoeken Ik had bij mezelf uit gemaakt dat ik dan een zekere dood tegemoetging. Signalen Ik dacht cr aan dat ik lawaai moest maken zodat de redders me konden vinden. Ik vond eon staalschraper in de zak van mijn jas. Ik had hem er gens in het schip gevonden. Ik geloof niet dat ik een ogenlJlik stil ben ge weest toen ik dat ding in mijn zak voelde. Ik ramde maar door op de stalen wand. Ik werd niet moe ook. Ik geloof niet dat je ooit vermoeid raakt, wanneer je leven op het spel staat. Toen begonnen er ergens an ders in het schip, mannen te schreeuwen. Mijn eerste gedachte was; „die hebben ook nog lucht... en ik was er blij om. Ze komen Daarna hooide ik dat er in het schip voorwerpen werden verschoven. ..Ze komen nu naar jou, ze komen je ha len", zei ik maar tegen me zélf. Toen hoorde ik water binnenstromen herklonk alsof het overal om me heen was. Ik werd bang. Stel je voor dat het hier binnendringt dacht ik. Het zou een mooie boel zijn, te ont snappen aan vuur en rook en dan te verdrinken in een stalen wandkast... Ik kan me niet alles precies meer her j inneren, maar ik weet nog dat ik J klopte en bad. Toen waren daar ein delijk mijn redders. Ze tilden me uit de kast en brachten me naar een zie kenauto, en zeiden dat ik er wel weer bovenop zou komen. Ik moet er ver schrikkelijk hebben uitgezien. Zwart door de rook, met rode ogen en hui lend. Maar ik leefdeen ik zou niet Kerstmis thuis zijn dat was alles 1 wat me op dat moment interesseerde. Maandagmiddag raakte op de Pro- vincale weg nabij IJzendijke een tractor los van een dorsmachine van het loondorsbedrijf I. S. uit Nieuw- vliet. De dorsmachine kwam in een naast de weg liggende sloot terecht. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Interpellatie politiesalarissen ingetrokken (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische afgevaardigde de lieer Blom heeft in de dinsdag gehou den vergadering van de Tweede Ka nier meegedeeld, dat hij afziet van het houden van de hem toegestane inter- Sellatie over de politiesalarissen. Nu e minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus in het georganiseerd overleg een akkoord heeft bereikt, achtte hij de interpellatie niet meer nodig. Winfer begint vandaag (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag 21 december begint officieel de winter, en wel om drie minuten voor half tien vanavond, op welk tijdstip de zon boven de zuiderkeerkring aankomt. In onze omgeving kwamen gis teren opklaringen voor, maar in het noorden en oosten van ons land, waar men de zon al veertien dagen achtereen niet neeft waargenomen, bleef een dichte mist hangen. Ten wes ten van Zeeland ligt het cen trum van een zwak lagedruk gebied dat verder in betekenis afneemt, waardoor het weer rustig blijft. Door langzame af koeling kan er opnieuw mist ontstaan die plaatselijk ook overdag blijft hangen. De tem peratuur komt weer op een 'ets lager niveau, echter zon der vorst van betekenis te brengen. Een hoeveelheid kou- Ie poolluclit met enkele sneeuwbuien stroomt over En geland naar West Frankrijk veg. VWV\*VVV*VVVVVVYVVVWW* RAADSLEDEN IN BEGROTINGSZITTING meestentijds buiten de schooluren in zijn studeerkamer teruggetrokken, 27-jarige leraar, was nog enige tijd I het onderwerp van wat kleinsteedse 'grapjes, maai bi.- t ook na zun hu welijk «het klei».- lyceum trouw. Zijn woning werd iele malen h.-zocht door politici uit «I.- States of uit Eu ropa. want d'- domineeszoon Rusk, die gebote» was in Georgia, had ge- studconl in Oxford en in Berlijn. De oorlog bracht verandering in het le ven van Rusk, die als officier vocht in Voor-Indië en Birma. Ook hier vielen zijn kwaliteiten op. Generaal Stilwell nam hem als juridisch offi cier op in zijn staf. Want de hoogste legerleiding had bemerkt dat deze- jonge officier zich intensief niet de verhouding van Amerika ten opzich te van het buitenland bezighield. Hij kende wat Japans en was op dc hoogte van dc levenswijze der Ja panners, in die jaren de grootste te genstanders van de Amerikanen. Generaal Stilwell heeft niet geweten dat hij op dat moment aclvics vroeg aan een toekomstige minister van buitenlandse zaken van Amerika. De Japanse capitulatie betekende voor de heer Rusk geen terug keer voor de klas. Hij verkoos een ambtelijke loopbaan. En waar zou hij beter terecht kunnen dan bij het ministerie van buitenlandse za ken? Hij werd tot plaatsvervangend chef van dc afdeling internationale, veiligheid" benoemd. In deze functie bad hij ook een groot aandeel in de moeizame besprekingen die aan het sluiten van een vredesverdrag met Japan voorafgingen. Persoonlijk ad viseerde hij de toenmalige minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles.In 1952 werd hij tol: presi dent van de Rockefeller-stichting be noemd. Truman was bij het'afscheid op het ministerie en hielu een toe spraak, waarin hij zei: „Weinig jon ge mensen is het vergund geweest hun land op een dergelijk voortreffe lijke wijze te dienen." De president sprak over de onkreukbaarheid van de heer Rusk, die hardop lachte. Want ook hij had een kruisverhoor moeten doorstaan van de groot- -inquisiteur McCarthy. Kennedy, de toekomstige president van de Verenigde Staten, heeft de heer Rusk bewogen zijn func tie aan de Rockefeller Foundation op te geven om in januari Herter als minister van buitenlandse zaken op I te volgen. Tot voor enkele dagen j had Amerika's toekomstige presi dent nog niet gesproken met zijn I toekomstige minister. Diens benoe ming lokte dan ook niet die stroom van tegenwerpingen uit in toonaan gevende bladen," die de benoeming van Kennedy's broer tot minister van justitie had opgeleverd. Alleen was men wat bang dat de nieuwe minister van buitenlandse zaken te veel ambtenaar zou zijn. Hij is een publiciteit-schuwende functionaris. Ook heeft de heer Rusk een vaste mening over topconferenties. Daar is hij absoluut togen, want volgens hem behoren staatshoofden in hun land te blijven en zich niet persoon lijk in allerlei conferenties te stor ten. waarvan de afloop onzeker is. Aan Kennedy moet, volgens hem. een echec bespaard blijven, zoals Ei senhower had bij zijn afgelaste be zoek aan Japan. ..Daarvoor ben ik minister geworden", verklaarde Rusk. Van Dulles wordt gezegd dat hij zijn ministerie ..onder zijn hoed had". Gezien diens vele i cizen karak teriseert deze uitdrukking de zelf standigheid van deze figuur. Aan het protocol wil de heer Rusk veel aan dacht besteden, maar daar is hij dan ook een Oxfoi d-leerling voor. De nieuwe Amerikaanse minister is bij na twee meter lang. Tussen de we reldpolitici zal hij in elk geval een „opvallende" figuur zijn. Slot van pag. 1 singen niet vooruitgaat in inwoner aantal. „Hoewel er in Vlissingen wo ningen leeg staan, gebied de eerlijk heid toch ook te zeggen, dat er an dere wijken veipauperen". aldus dit raadslid. Onmiddellijk echter deed wethouder Van Popering het roos kleurige beeld van leegstaande wo ningen teniet door te verklaren, dat dit woningen zijn, waarin het zout- schadeherstel bezig is, of woningen, die door een bedrijf vri j worden ge houden voor het aantrekken van ar beidskrachten. „Wel groter, maar niet onrustba rend", zo noemde de heer F. G. Smit (p.v.d.a.) in zijn algemene be schouwing het begrotingstekort. Percentsgewijze is het tekort name lijk minder dan vorig jaar. „Boven dien kunnen wij als woonstad aan het Sloe beslist niet verder beknib belen", zo pleitte hij. Een eventuele verhoging yan de straatbelasting en een invoering van de rioolbelasting zag hij be slist niet als „financiële oplos sing". „Daarmee kan de enorme kloof tussen de financiële midde- len en de behoeften toch niet overbrugd worden", zo lichtte hij toe. Wethouder Poppe lichtte echter toe, i dat de uitkeringen aan de gemeente j wellicht gekoppeld worden aan do I straatbelasting, terwijl bovendien een gemeente ook zelf een bewijs mag leveren, dat het haar ernst is uit een financiële impasse te gera ken. Wel deed de heer Smit de suggestie om „meer uit de haven" te halen. „Kan de haven van Vlissingen bij voorbeeld geen opsla,gplaats voor massagoed worden?", zo vroeg hij zich af en hij drong cr vooral op aan niet met Rotterdamse of Amster damse maatstaven te meten. „Het havengeld mag hier gerust lager zijn, zo meende hij. Burgemeester mr. B. Kolff moest echter vertellen, dat een poging, om Vlissingen op slaghaven voor massagoed te ma ken mislukt is. Verder wees hij er op, dat de haventarieven in Vlissingen, reed lager zijn dan die in Rotterdam en Amsterdam. Eén schaap „De conjunctuurgevoeligheid van Vlissingen wordt aanzienlijk minder door do bouw van een reparatiewerf in het Sloe", prees de heer Smit nog eens de Schelde-initiatieven. „Zijn er", zo wilde hij weten, „al meer in dustrieën. die zich in het Sloe willen vestigen bekend?", een vraag die ook gesteld werd door andere raads leden. Burgemeester Kolff wees er nog weer eens op. dat het hier om domeingronden gaat. De industrieën wenden zich dus niet tot de gemeen te, maar niettemin is bekend, dat er inderdaad gegadigden zijn. Na men konden echter nog niet genoemd worden", maar nu er één schaap over de dam is zullen ev zeker meer volgen", zo voorspelde hij. Juist in het Sloe-project zag de heer H. van Kooi jen (r.h.) grotere kan sen om meer woningtoewijzingen te krijgen. „Nu zijn we in een vicieuze cirkel belandt", zei dit raadslid „geen woningen dus geen toename van de bevolking; geen toename van de bevolking dus geen woningtoewij zing".... De heer H. B. J. Knoop (v. v.d.) bankte hierop min of meer in door te verklaren, dat het Sloe-pro ject voor Vlissingen vooral een pro bleem is vau bet opvoeren van het arbeiderspotenticel. „We moeten dus zorgen voor meer arbeidskrachten", aldus dit raadslid, „en ,dat Uau alleen door nieuwe woonwijken,, meer sportaccommoda tie. meer ontspanningslokalen, win kelcentra en goede onderwijsinstel lingen". In dit verband pleitte hij niet name voor een woonwijk ten oosten van Souburg. De eis. dat Vlissingen een goede woonstad moet zijn naast het Sloe- project. klemt temeer, zo meende de heer S. J. Adriaanse (k.v.p.), nu de vijfdaagse werkweek wordt inge voerd. Hij hield dan ook vooral een pleidooi voor meer sportvelden, een sporthal en ruimte voor vrijetijds besteding. Overigens deed hij de suggestie, dat er in de omgeving van de Rozengracht in Vlissingen wel licht nog gebouwd kan worden. Nog geen weg „Hoe zit het met de wegen naar het Sloe?", wilde de heer Krietemeijer weten. Burgemeester Kolff moest toegeven, dat op het ogenblik iede re weg naar het Sloe ontbreekt. „Wij hebben echter een overleg gehad met de provinciale water staat", zo stelde hij dit raadslid gerust, „en voor zover wij we ten zal er op korte termijn wor den begonnen met het aanleggen van een weg". Bovendien drong de heer Krietemeij er aan op nog meer propaganda voor Vlissingen en het Sloeplan. „Wellicht in samenwerking met de industrie, die daar de eerste spade in de grond gaat steken zo sugge reerde hij. Burgemeester Kolff "kon toezeggen, dat Vlissingen en Mid delburg samen zullen aansluiten op een propaganda-brochure van de provincie voor het Zuid-Sloe. Burgemeester Kolff zag in zijn alge meen antwoord de arbeidsvoorzie ning voor het Sloe-project niet som her in. Hij deelde de menïnir van een belangrijk industrieel, die verklaar de eerst een goede plaats te zoeken DEAN RUSK opvallend".... voor zijn industrie wat verbindingen j enzovoort betreft. De arbeidskraeh- ten komen dan altijd vanzelf, zo i meende de heer Kolff met deze in- dustrieel. Voor die arbeiders zijn echter wo- ningen nodig en daarom wees ook de I burgemeester nogmaals op de grote noodzaak van woningbouw. Desge- I vraagd vertelde hij ook nog. dat de stadhuis-motie van dc Vlissingse raad ter kennis is gebracht van de I minister en dat over de stadhuis- i bouwplannen opnieuw een audiëntie i met Zijne Excellentie is aange- vraagd. j De dubbelstad-gedachte kwam nog even naar voren in het betoog van wethouder C. J. Gillissen Verschage, i die de heer Krietemeijer desge- vraagd vertelde, dat Vlissingen ai- 1 leen geen overdekt zwembadplan kan verwezenlijken. In satncmvci - king met Middelburg is dit op ue duur wellicht mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3