VertJwuJe Nieuwe burgemeesters op Schouwen Goese sportwereld vraagt om herziening ontslag D.A. Huysse RAVELIJN VAN IJZENDIJKE WORDT GERESTAUREERD Zeeuwse Almanak ONVERANDERD DIJKGESCCHOT VOOR „VRIJE VAN SLUIS" Agenda P li U V 1 N C 1 A L E Z E E U W S E V O kJ ti A N T WOENSDAG 21 DECEMBER I960 BRIEF AAN DE RAADSLEDEN „Optreden hield belofte in voor de toekomst" Een aantal bestuurders van Goese sportverenigingen heeft zich met een brief tot de ge meenteraadsleden van Goes ge wend, waarin er op wordt aan gedrongen een andere oplossing te zoeken ten aanzien van de hoofdcommies in algemene dienst ter secretarie, de lieer D. A. Huysse, dan de door b. en w. voorgestelde. Zoals bekend heeft het college aan de ge meenteraad, die vanavond woensdag in vergadering bij eenkomt, voorgesteld eervol ontslag te verlenen aan de heer Huysse met ingang van 1 juli 1961. Het college van b. en w. van Goes is namelijk van me ning, dat aan de functie van de heer Huysse geen behoefte be staat in Goes. De briefschrij vers verzoeken de raad de door b. en w. genomen beslissing te willen herzien. De acht bestuurders van Goese sport verenigingen, die tezamen vele hon derden actieve sportbeoefenaars ver tegenwoordigen, schrijven, dat zij door hun brief de aandacht van het j Goese gemeentebestuur vragen voor het voorgenomen ontslag van de 1 heer Huysse. ,.Het is onze overtui- ging, dat de heer Huysse een be- langrijke steun is geweest voor de sport in deze gemeente", aldus de brieschrijvers, die voorts betogen: „Weliswaar kon ln het afgelopen jaar nog niet worden voortgebouwd aan de destijds onder leiding van de heer Huysse op zo deskundige wijze opgezette plannen tot oprichting van een sportadviesraad, maar de con tacten die hij reeds nu persoonlijk met de sportverenigingen heeft ge legd hielden een belofte in voor een goede samenwerking in de toe komst", aldus het schrijven. De briefschrijvers vervolgen: Herzien „Ook elders reeds heeft de heer Huysse in het verleden bewezen tot samenwerking te kunnen inspireren, terwijl het hem zeker niet ontbreekt aan initiatief en doorzettingsvermo gen. Het heeft ons als sportvereni gingen dan ook zeker met zorg ver vuld de heer Huysse ln de toekomst te zullen moeten missen om redenen die, voor zover ons bekend, in de eerste plaats een gevolg zijn van de bestuurscrisis in Goes", wordt ver- der opgemerkt. „Juist nu Goes staat vóór, en eigenlijk al bezig is aan, een be langrijke uitbreiding die moge lijkheden opent op sportgebied in de ruimste zin, spijt het ons wel zeer de adviezen en do steun van de heer Huysse hierbij te zullen moeten missen", betogen do acht bestuurders van sportverenigin gen in de brief. Zij dringen er bij de raad op aan de door b. en w. genomen beslissing alsnog In dit licht te willen herzien en te zoe ken naar mogelijkheden de heer Huysse, eventueel in samenwer king met anderen, voor de Goese sportwereld te behouden. De brief is ondertekend door me vrouw en de heren P. K. de Haas, voorzitter tennisclub ,,'t Halve Maantje"; A. Harmsen-v. d. Kuyl, secretaresse gymnastiek en hand balvereniging „Volharding"; A. L. de Munclc, secretaris Goese At letiekvereniging A.V. '56; M. Ro bijn, voorzitter korfbalvereniging ..Togo"; A. Heyens, namens het Ned. Handbalverbond, afd. Zee land; C. Milhous, secretaris hand balvereniging „Tonido"; P. J. Janssens, voorzitter r.-k. voetbal vereniging „Robur"; L. J. Vierge ver, voorzitter handbalvereniging „Hellas". LANGGEKOESTERDE WENS Werk voor 100 arbeiders RAMOS, de edeksto der zoete wijnen. Overdracht industriegrond in Sluiskil uitgesteld De notariële overdracht van een stuk grond ln Sluiskil, dat vandaag door de Domeinen met goedkeuring van het ministerie van financiën aan de chemische maatschappij N.V. Schelde zou worden overgedragen, is voor korte tijd door omstandigheden uit- f esteld. Op het betrokken stuk grond er grootte van 38 hectare, liggende op de Axelse Vlakte nabij Sluiskil, zal zoals gemeld binnen afzienbare tijd met de bouw van een fabriek worden begonnen van het Milanese concern Montecatini. Het Italiaanse concern verkreeg verleden jaar van de Domeinen optie op de betrokken grond. De grondoverdracht zal ge schieden op basis van erfpacht gedu rende tien jaar, waarna recht van koop kan worden verleend. Oud-directeur van r.h.b.s. Bergen op Zoom overleden Dinsdag Is In zijn woning te Voor burg op 75-jarige leeftijd overleden de oud-directeur van de r.h.b.s. te Ber gen op Zoom, drs. K. Kraal. Drs. Kraal werd te Kampen geboren. Hij was eerst hoofd van een uloschool te Hoogeveen en werd later leraar En gels te Hoorn. Per 1 januari 1934 kwam zijn benoeming als directeur van de r.h.b.s. te Bergen op Zoom. Het stoffelijk overschot zal donder dag a.s. op de protestantse begraaf plaats te Bergen op Zoom ter aarde worden besteld. De stoet zal langs het gebouw van de r.h.b.s. trekken. f in winterseizoen Het eeuwenoude ravelijn met bastion van IJzendijke zal worden geres taureerd. In de maandagavond ge houden raadsvergadering heeft men hiertoe besloten. Met deze restauratie, zal een langgekoester de IJzendijkse wens in vervulling gaan. Men wil het bastion voor toerisme openstellen in de hoop dat hierdoor het vreemdelingenbe- zoek zal worden gestimuleerd. Met een en ander is een bedrag van 327.000.gemoeid, waar van ongeveer 65.000.voor last van de gemeente komt, Reeds jarenlang had de gemeente IJzendijke het plan orn de vesting werken, door Prins Maurits in het toenmalige Staats-VIaanderen aangelegd, te restaureren. In 1937 werden de eerste stappen in deze richting ondernomen. Met mede werking van de stichting „Menno van Coelioorn" en het ministerie van O., K. en W. werd de gemeen te voor 6235.eigenaresse van het ravelijn. De oorlog en de latere wederopbouw stagneerde de uitvoering van het ravelijnplan in ernstige mate doch gedurende de laatste jaren konden de plannen weer verder worden uitgewerkt. Vanwege het sterk arbeidsintensieve karakter van het werk zal de D.A. C.W. voor 284.000.subsidië ren. De gemeente zal voor het resterende bedrag 33.000 uit de algemene reserve putten en het Centrale verwarming. S AWE MA NV Ntderttraal 19 - Middelburg Iel, 01180-2962 TERUGKEER Een oud-inwoner uit Oosterland, de heer G. Goudzwaard, die in april van 3lt jaar naar Canada emigreerde, is weerom gekomen voor een familiebe zoek van enkele maanden. Bovendien is hij teruggekomen on» te vertellen hoe 't hem en enkele andere Ooster- ianders aan de andere kant van de Atlantisehp Oceaan vergaat en boven dien hoopt hij, bij terugkeer in februa ri nog meer Oosterlanders naar Ca nada te kunnen meenemen. De heer Goudzwaard woont te Bur lington in Ontario waar liij werkzaam is op het tuinbouwbedrijf van Bolle en Van de Vreede, waarop ook zoons van eerstgenoemde firmant werk hebben KERSTMAN Zn, van die zore/ zijn we ook weer af. Dank zij de krant die U niet kunt 7nissen. Geen dag. Want wat %cist uw en onze P.Z.C. giftteren zo wt,aar te melden? Alsof het niets WClS f r 7 J Juist dat de kerstman m Lapland woont. Jaren tientallen jaren mogen wij wel zeggen hebben we dienaangaande in onwetendheid geleefd. Volkomen in het ongewisse) Vaag situeerden wij dr. kerstman altijd in Engeland of in Amerika. In 'ieder geval sprak },ij Voor ons gevoel Engels. Hetgeen er dus faliekant naast teas. Laps spreekt de kerstman, zuiver, onvervalst Laps. Vermoedelijk hebt. ge het gisteren al gelezen, maar wij herhalen het ze kerheidshalve nog maar even. Voor hel geval ge de kerstman een brief zaudt willen schrijven. Ge weet het nu. Dat moet in het Laps gevonden. De heer Bolle komt zelf ook uit Oosterland. Hij emigreerde in 1952. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in de teelt en het klaarmaken van uit groeisels uit uien, een soort van klei ne prei. Deze uitgroeisels worden ver pakt in plastic zakjes en vinden in Canada gretig aftrek voor een rede lijke prijs. De heer Goudzwaard bracht als voorbeeld een zakje mee naar Oosterland. Als de heer Goud zwaard op 10 februari naar Canada terugkeert zal waarschijnlijk een an der Oosterlands gezin met hem mee trekken. De oudste zoon van dit gezin emigreerde tegelijkertijd met de heer Goudzwaard naar Canada. Voor dit gezin staat reeds een woning klaar. OPPASSEN Van een jager ontvingen we een «•rustige waarschuwing tegen hot jagen van zieke hazen, die bslist niet geschikt voor consumptie zijn. Nu liet jachtseizoen weer is aange broken, moet namelijk worden be dacht, dat door de grote regenval het jachtveld dikwijls onder water heeft gestaan, zodat de wildstand sterk is gereduceerd. Er is echter nof een reden. Vele hazen sterven aan ziekte en de kans bestaat, dat ook zieke hazen worden geschoten. Mocht men een haas vinden en denken dat deze zoek raakte na te zijn aangeschoten, dan kan men het dier beter laten liggen BINNENKORT Het gebouw van «ie voormalige her vormde school te Yerseke wordt bin nenkort verenigingsgebouw. Men heeft nu een definitief plan gemaakt voor de verbouwing van het pand aan de Dreef en wanneer een en ander zal zijn verwezenlijkt, heeft men de beschikking over een vergaderruimte van zeven bij zeven meter en een van 5.50 bij 3.60 meter. Bovendien zal men een zaal van vijftien bij zeven meter plus toneel rijk zijn. Het belooft wal te worden I overige bedrag zal uit de gewone dienst worden gefinancierd. Het werk zal gedurende do winter maanden worden uitgevoerd door de ruim honderd werklozen die de gemeente in deze periode jaar lijks heeft. De raad heeft zich maandagavond eenparig achter de plannen ge schaard. Na de uitvoering der ^werkzaamheden zullen er drie bruggen over de grachten liggen. Door grondruiling met de heren C. de Milliano en J. van Tiggelen kunnen diegenen, die hun volks tuinen op net ravelijn zien ver dwijnen, weer aan een tuintje ge holpen worden. Burgemeester J. M. M. Ficq bracht in de vergade ring dank aan genoemde heren voor hun prettige samenwerking. Televisietoren te Goes krijgt twee F.M.-zenders In de loop van 1961 zullen op de tolc^ visietoren té Goes twee F.M.-zenders (frequentie modulatie) worden ge plaatst. Hierdoor zal worden bereikt, dat het radio-verkeer in do provincie Zeeland heel wat beter wordt. Door het plaatsen van de F.M.-zenders zul len de beide zenders Hilversum I en n ontvangen kunnen worden op de korte golflengte (hoge frequentie), waar door de luisteraars in Zeeland zullen profiteren van de betere kwaliteit van de uitzendingen. het originele Ziveedse KNACKEBRÖD Tanker voer met boei in het roer naar Wemeldinge Het Belgische motortankschip „Allanci" heeft zondagmorgen een boei van de betonning te Wemeldinge binnengebracht. Het 800 ton metende vaartuig, dat geladen op weg was naar Antwerpen, is tijdens de duis ternis over de boei WTV 2 bij Stavenisse gevaren, hoewel men aan boord niets had ge merkt. In de haven van Wemeldinge bleek bij hei; manoeuvreren, dat er iets miet in orde was. Bij onderzoek kwam vast te staan dat de boei met de ket ting tussen de roeren klem zat. Pogingen om het obstakel te verwijderen mislukten. Er moest een duiker aan te pas komen. Het loodswezen heeft de boei weer naar haar oude I plaats teruggebracht. W\AW\S>W<WW\WV\\VV\V BEGROTING VOOR '61 Aanleg van 24 km nieuwe teerwegen Aau de algemene vergadering van het Waterschap Het Vrije van Sluis, welke donderdag a.s. bijeenkomt, is voorgesteld het dijkgeschot te hand haven op f 57 per ha voor de onge bouwde eigendommen en 11 pet. van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting voor de gebouwde eigendom. De gewone dienst van de begroting 1961 geeft een bedrag aan uitgaven aan van f 2.867.755.83. Op de buitengewone dienst is een bedrag aan uitgaven geraamd van f 5.083.272.25 en f 4.982.602.25 aan inkomsten, dus een nadelig slot van f 100.670. De begroting van opgehe ven polders en waterschappen geeft aan inkomsten en uitgaven een be drag van f 59.412.98 aan. In de gewone dienst is f 155.728.12 opgenomen als goed slot van de dienst 1959, terwijl f 55.000 is ge raamd als achterstallige inkomsten wegens een rijksuitkering voor niet- planwegen over 1959, welke uitke ring tot nu toe niet werd ontvangen. Beide bedragen beïnvloeden uiteraard deze begroting zeer gunstig, zo ver klaart het dagelijks bestuur in zijn begeleidend schrijven. De post on voorziene uitgaven geeft een bedrag te zien van f 52.008.51, hetgeen vol doende wordt geacht aangezien dit begrotingsjaar niet zoals voor 1960 met een komende loonronde behoeft te worden gerekend. Voor het normale onderhoud aan de waterkering Is geraamd f 76.288 we gens lonen en f 26.600 voor mate rialen, hetgeen ook in 1960 het ge val was. Voor het delfwcrlc zijn deze posten resp. f 152.576 en f 103.200 of wel f 10.000 meer dan in 1960. Vóór de wegen is f 152.576 aan Ionen enz. geraamd. Voor oppervlaktebe handeling van de bestaande teerwe gen is f 50.000 opgenomen en f 40.000 voor grintaankoop ten behoeve van onderhoud van dc grintwegen. Het restant (f 843.200) is geraamd voor de kosten van aanbesteding en ma teriaal voor het uitvoeren in eigen beheer van het aanleggen van onge veer 24 km nieuwe teerwegen. Het bestuur hoopt dat de cultuurtechni sche dienst voor dé te verbeteren we gen een subsidie van f 500.000 zal verlenen. Mocht evenwel blijken dat het geraamde subsidiebedrag door de cultuurtechnische dienst niet volledig zal kunnen worden beschikbaar ge steld, dan zal naar bevind van zaken moeten worden gehandeld. Voor het onderhoud van de tertiaire wegen is f 1000 geraamd. Op de buitengewone dienst zijn o.m. geraamd f 100.000 voor het opruimen van bunkers, welke voor 100 pet. door het rijk worden vergoed. Voor kunstwerken, aankoop delfgronden en onkosten daaraan verbonden is f 52.000 geraamd. Wegens kosten van voorbereiding van Deltawerken :- f 10.000 begroot. Dc rekening over 1959 sluit in de buitengewone dienst met een nadelig slot van f 105.323.13. De verbetering van de weg OostburgSt. Margriete (b) Vergde f 174.772.78, terwijl voor de verbetering van enkele wegen in het kader van de ruilverkaveling Eede een bedrag van'f 48.594.42 no dig was. AdvertentieI Uw zoete wijn moet SAMOS zijn. f Advertentie i SAMOS, uw wijn voor de feestdagen. BIJ DE SAMENVOEGING Met ingang van 1 januari a.s. Bij koninklijk besluit van 19 december zijn de burgemees ters van de vier per 1 januari a.s. nieuw gevormde gemeenten op Scliouwen-Duiveland be noemd. Tot burgemeester van de nieuwe ge meente Westersehouwen (Haamste de, Burgli, Renesse, Noordwelle en Serooski-rke) werd benoemd jhr. R. J. H. Q. Riiell (58), die sinds 29 augustus 1981 burgemeester van Haamstede is. De nieuwe gemeente Middonscliou- wen (Kerkwcrve, Duivendijke, El- kerzec en Ellemeet) krijgt de beer S. Franeke (39)' als burgemeester. Deze nieuw benoemde is sinds 16 september 1952 burgemeester van Kerkwerve. Als hoofd van de nieuwe gemeente Brouwershaven (Dreischor. Zonne- maire, Noordgouwe en Brouwersha ven) werd benoemd de lieer A. II. Vermeulen (59), die van 1 juli 1948 af burgemeester van Dreischor is. Voorts werd als burgemeester van de gemeente Duiveland (Ooslerland, Sirjansland, Xieuwerkerk en Ouwer- kerk) benoemd de heer A. A. van Ecten (56), sinds 1934 burgemeester van Nieuwerkerk. Gelijktijdig met de benoeming tot burgemeester van d«i nieuwe ge meenten, werd genoemde lieren ont slag verleend als burgemeester van hun huidige gemeente. Op Walcheren binnenkort fluor in drinkwater Waterleidingmaatschappijen bezien mogelijkheden De waterleidingmaatschappij Mid den-Zeeland staat gunstig gezind te genover het toevoegen van fluor aan liet drinkwater om liet tandbederf te gen te gaan. Dit vertelde.burgemees ter mr. B. Kolff gistermiddag in do Vlissingse raad. De heer H. B. J. Knoop (v.v.d.), behalve raadslid ook tandarts, had óp fluoriserlng van drinkwa ter aangedrongen. Hij wees op een rapport, waarin verteld wordt dat na een proefneming over zes jaar is bewezen, dat het tandbe derf na deze zes jaar met 40 pro cent terug is gelopen door toe voeging van fluor aan het drink water. „Als dit algemeen wordt gebruikt, zal het gebrek aan tand artsen met verloop van tijd niet meer zo nijpend zijn", voorspelde de heer Knoop. Burgemeester Kolff vertelde, dat de waterleidingmaatschappij Midden- Zeeland 88 procent van het water via de waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland van Ossendrecht be trekt. Dat maakt de toevoeging van fluor aan het drinkwater moeilijker, omdat hier gezamenlijk overleg no dig is. De heer Kolff zegde echter toe deze zaak tc activeren. Krakend vallen langs en over de weg tussen Tholen en Oud-Vosse- viecr elke dag zware bomen, die daar tot voor kort, nit de verte pre cies het slingeren van de weg aan gaven. In totaal 1)5 van deze reuzen zijn bestemd om te verdwijnen. Een en ander houdt verband met de ver betering van deze weg. Foto P.Z.C.) KUNST Concert Carolyn Stanford CONCERT- EN GEHOORZAAL, MIDDELBURG. Tijdens het recital, dat gisteravond de mezzo-sopraan Carolyn Stanford in Middelburg gaf, kwam men in aanraking met het gecompliceerde verschijnsel van de emotie in de mu ziek. Daaronder behoort dan te wor den verstaan, die alleszins vage zaak. waarvan men zegt dat zij zich „achter dc noten" zou bevinden, niet dus het technische element van vak bekwaamheid. maar datgene wat uitvoerder of luisteraar psychisch beroert. Het is overigens met die emotie een uiterst persoonlijke aan gelegenheid, hetgeen men in de con certzaal steeds weer kan ervaren: een bepaald onderdeel van het pro gramma doet de ene bezoeker vurig ïiaar de koffie verlangen, de ander daarentegen ontroerd slikken. Van daar wellicht, dat het schrijven van muzieltverslagen zulk een ondankba re bezigheid is. Niet de individuele emoties van het publiek evenwel houden ons thans bezig dat zou bij een druk be zocht concert een nogal omslachtige zaak worden maar die van de concertgeefster van gisteravond, om dat er tussen eerste en tweede helft van het concert enige opmerkelijke verschillen waren. Na de pauze zong zij onder meer een drietal fragmen ten uit Gershvvins „Porgy and Bess", daarbij zorgdragend voor een magni fieke vertolking. En wat nu was het opvallende daarin Carolyn Stan ford worstelde in deze fragmenten niet met de emoties van deze mu ziek, omdat de componist ze niet er gens in de klank heeft weggestopt, maar integendeel de psychische aan doening volstrekt en absoluut laat heersen over alle elementen der mu ziek. De emotie vormde bij Gersh win althans voor Carolyn Stan ford geen probleem, omdat al het andere, techniek vooral, er aan on dergeschikt was: zij kon recht uit het hart zingen! Een onzuivere in tonatie is in zulk een werk helemaal niet belangrijk, kan integendeel zelfs de reproduklie ervan grotere kwali teiten geven dan het zuivere treffen van elke interval. Hier was Carolyn Stanford een artiste pur-sang. Maar hoe was het het nu voor da pauze, met de muziek van een Per- golesi en een Carissimi, ja zelfs met die van een romantische figuur als Johannes Brahms Naar ons gevoel had Carolyn Stanford het daarmee niet gemakkelijk. O zeker, zij zong technisch voortreffelijk, zij heeft een prachtige stem, waarmee 'zij sublie me dingen doet. Maar soms zaten de emoties haar dwars, omdat zij naar haar aard en instelling duidelijk ver langde naar een sprekende gemoeds beweging. Die beweging is in deze muziek wel degelijk aanwezig, al leen zij spreekt niet: zij is verweven en opgenomen in een totaliteit, is ge sublimeerd. Aan deze sublimering nu was Carolyn Stanford gisteravond, zo menen wij, althans vóór de pau ze nog niet toe. Elke onzuivere In tonatie en liet leek haast, alsof zij er een systematisch gebruik.van maakte werd bier een doodgewo ne onzuiverheid, die hinderlijk was. Na de pauze hebben wij genoten van deze uitstekend-zingende Ame rikaanse mezzo-sopraan. Met name de carol „I- wonder as I wander" en de spiritual „Let us break bread to gether" waren glorieuze voorbeelden van haar kunst. De Duitse pianist Rolf Albes was de gehele avond een voortreffelijk begeleider. Er was voor dit concert, dat werd georganiseerd door de Zeeuwse Volksuniversiteit, een redelijke be langstelling. Het publiek toonde zich opgetogen en beloonde zangeres en pianist met een dankbaar en langdu rig applaus, waarvoor zij met diver se toegiften dankten. de K. Examens Mej. M. Hendrikse uit IJzendijke heeft in Breda op Bouvigne het diplo ma maatschappelijk werkster van dit instituut in ontvangst genomen. Aan de r.k. economische hogeschool ta Tilburg slaagde voor het kandidaats examen sociale wetenschappen da heer B. de Vos te Goes. A/V\*VVVV\NAAAWVVVVVV\AA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 8 5, 7, 9. 10 en 11. VANDAAG. Mlddrlhurg City: Het meisje Sapphire, 20 uur. M .iaar: Electro: De Maffia slaat toy, l.i.a-j uur. 18 jaar; Cafe „De Vriendschap"; bijeenkomst slechtho renden. 20 uur; Burgerzaal Stadhuis: Wesovlnamse schilderkunst, 10—18 en 20—22 uur. Prov. Bibliotheek: ten toonstelling oude kinderboeken, 10 12.30, 13,30—18 uur; Kunstzaal Van Beivtiiem en Jutting: schilderijenexpo sitie. 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: huwelijk koning Boudewijn. 14.30. 15.30 cn 16.30 uur: ütefanic. 20 uur. 14 Jaar; Luxor; Battle zone. 20 uur. 14 Jaar; Schelde- kwarlicr: kerstavond gcrcf. evange lisatie. 20 uur. Goes Grand: Tweede deel van 08—15, 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oranje: Winterledenverg. C.B.T.E., 10 uur; Korenbeurs: vergadering waterschap „De Brede Watering van Z.-Beveland, 13.30 uur; Goese lyceum: beroepen- voorlichiingsmfddag middelbare scho lieren. 13.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2