Thoolse rijkspolitie heeft nu „eigen grond onder de voeten" TWEE ONDERSCHEIDINGEN IN COLIJNSPLAAT UITGEREIKT IN ZIERIKZEES STADHUIS HERLEEFDE HATFIELD-REIS DOELMATIG WERKEN BIJ DE OVERHEIDSINSTELLINGEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 P R O V I N C I A L E Z B E U W S E COURANT 6 NA 20 JAAR BEHELPEN Advertentie Aan de Hofstraat zetelt de groep in gebouw met strakke lijnen NA TWINTIG JAAE van om- zwervingen heeft de groep Tho- len van de rijkspolitie dinsdag morgen officieel en definitief „eigen grond onder de voeten gekregen". Voor het nieuwe, in strakke lijnen opgétrokken bu reau aan de Hofstraat hesen de burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven en de groepscommandant, adjudant C. Griep, getweeën de driekleur in top. Vele autoriteiten en het voltallige rijkspolitiepersoneel van het eiland keken daarbij toe. Zij verzamelden zich later in de instructiezaal om de „be woners" en zichzelf met deze nieuwe aanwinst te feliciteren: een behuizing, die de gebruikers in hun werk zal stimuleren en die voor het korps een belang rijke brok representatie in houdt. Bond elf uur trad het personeel van de g^oep voor de ingang- van het ge bouw aan. De waarnemend groeps commandant, opperwachtmeester A. M. Westdorp presenteerde zich bij de comandant van het district Zeeland, overste A. J. van Thiel. Langzaam gleed daarna de vlag naar boven. „Wij zijn blij met het nieuwe bu reau", zo sprak even later overste Van Thiel. Hij beschouwde de bij eenkomst deze morgen dan ook als een echt politiefeestje en vond het nodig daarbij de „lijdensgeschiede nis" van het groepsbureau geduren de 20 jaar eens even op te hajen. Omzwervingen In mei 1941 kreeg do groep Tholen een perceel aan de Oudelandse Poort als centrum voor haar activiteiten toegewezen. Daar heeft men zich tot 1947 beholpen: in augustus van dat jaar werd het pand verkocht. De groepscommandant en zijn naaste medewerkers stonden toen zogezegd op straat. Zij werden toen in deze situatie gastvrij opgevangen door de gemeente Tholen. In het stadhuis kregen de heren een kamer toegewe zen. Deze lag daar boven het kan toor van de gemeenteontvanger. Om de weg er heeu te vinden, had men symbolisch haast voor de gebrui kers enige speurzin nodig. In 1955 werd het stadhuis van Tholen gron dig gerestaureerd. Dat betekende voor de politiemensen vertrekken. Ditmaal naar de Hoog straat, waar men heeft gezeten tot september 1957, samen met enkele gemeentelijke diensten van Tholen. Terugkeren naar het stadhuis was na de restauratie van het ge bouw voor de politiemensen niet meer mogelijk. Men kreeg toen een woning toegewezen aan de Hoogstraat, waarin zich korte tijd later ook een geziu met acht. kinderen vestigde. Na op deze manier ongeveer drie jaar te heb ben doorgebracht, kwam er enige tijd geleden voor de politïemet, sen een waardige behuizing klaar aan de Hofstraat, waar hen sinds gisteren officieel een keurige outillage met énkele kantoor ruimten, een garage, een cel, een instructiezaal en twee dienstwo ningen ter beschikking staan. Visitekaartje „Wat het stadhuis is voor de ge meente, moet het groepsbureau voor de politie in de streek zijn", zo was burgemeester Van der Hoeven in zijn gelukwens van mening. Hij zag in het gebouw een visitekaartje voor de Thoolse politiemensen, doör de dege lijkheid en de prettige indruk, die er van uitgaat en ookde praktische werkruimte, die de gelegenheid biedt voor enkele later te vervullen wen- Advertentie) Zuiver Uw bloed met Kruschen - en verdrijf xo de oorxatk van Uw Rhenmatlacbe Pan! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aan zetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiver heden uitdrijven langs natuurlijke weg. sen. Namens zijn collega's op het eiland, die praktisch allen waren vertegenwoordigd, bood hij de rijks politie een klok aan voor het bureau van de groepscommandant. De officier van justitie te Middel burg, mr. Th. Lcbret, beschouwde het nieuwe gebouw als een „buiten post voor vrouwe Justitia". „De re presentativiteit en strakke lijnen zijn symbolen voor de politie", aldus de heer Lebret, „en wel voor de uit oefening van de taak en de bedrijfs- lijn in de p'olitïonele sfeer". Met een handdruk aan de adjudant Griep bracht hij namens het parket te Mid delburg felicitaties over. De groepscommandant, die binnen kort met pensioen gaat, richtte „op de valreep" ook nog enkele woorden tot de aanwezigen. Hij betoogde de dank van de rijkspolitie aan de ge meente Tholen, die altijd bereidwil lig gastvrijheid aan de groep heeft verleend. Verder spi-ak.de heer Griep de hoop uit, dat van het nieuwe bu reau over het gehele eiland het ge zag mag uitstralen. Nadat overste Van Thiel alle sprekers had bedankt voor hun vriendelijke woorden, was het tijd geworden voor een kop kof fie en bezichtiging van het nieuwe gebouw. KONINKLIJK ZILVER EN BRONS Aan W. van Gilst en A. M. Koster van „Rusthoeve" Twee arbeiders van de landbouwbe drijf P. J. Bom-Van Oeveren te Co- lijnsplaat zijn tijdens een dinsdag avond in café „Coomans" gehouder personeelsbijeenkomst van het be drijf koninklijk onderscheiden. Bur- emcester A. A. Schuit van Kortgene _ie 's avonds om half negen op de bijeenkomst verscheen, kou de heer W. van Gilst de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst speldden, wegens veertig jaar trouwe dienst. De lieer A. M. Koster werd begiftigd met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij was eveneens 40 jaar op het bedrijf „Rust- hoeve" van de heer Bom werkzaam. Burgemeester Schuit van Kortgene herinnerde er in zijn speech aan, dat de heer en mevrouw Bom de heer Bom is al vele jaren wethouder van de gemeente Kortgene onlangs hun zilveren huwelijksfeest hebben ge vierd. De personeelsavond was belegd om dit feit te vieren en tevens om af scheid te nemen van de heer Van Gilst, die de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt. Burgemeester Schuit verklaarde, dat de heer Bom een uitgelezen gezel schap werkers rond zich heeft. Hij wees erop, dat de heer Bom in verge lijking met bedrijven van dezelfde grootte, veel arbeiders in dienst heeft, namelijk negen. Zich richtend tot de heer Van Gilst zei burgemeester Schuit, dat deze bijna veertig jaar op de hoeve heeft gewerkt. Daarnaast is hij reeds dertig jaar lid van do kerke- raad van de hervormde gemeente, eerst als ouderling en later als scriba. Vervolgens deelde de heer Schuit mede, dat de heer Van Gilst was begiftigd raet.de eremedaille in zilver. De groep Tholen van de rijkspolitie beschikt sinds dindagmorgen (offi cieel) over een modern geoutilleerd bureau aan de Hofstraat. Samen met de groepscommandant, adjudant C. Griep, hees burgemeester, mr. A. J. van der Hoeven, voor de ingang de vlag in top, terwijl het personeel stond aangetreden. (Foto P.Z.C.). Nadat de burgemeester de heer Van Gilst zijn onderscheiding op de borst had gespeld en de pas gedeco reerde hem had bedankt, richtte de eerste burger van Kortgene zich tot de heer A. Koster, die op 1 maart j.l. veertig jaar werkzaam was op „Rust hoeve Hij herinnerde eraan, dat de heer Koster op twaalfjarige leeftijd op het bedrijf is gekomen. De heer Koster, die al enige jaren lid is van de kerkeraad der Ned. hervormde gemeente verkreeg de eremedaille in brons, die de burgemeester hem op speldde. Nadat de heer Bom zijn personeelsle den had bedankt voor de wijze, waar op zij allen hun krachten aan het be drijf geven, overhandigde hij een vijftal jubilarissen een getuigschrift van de Z.L.M. voor 25, 30, 35' en 40 jaar trouwe dienst. De jubilarissen waren de heren J. van Gilst Pzn (25 jaar), P. Goulooze (30 jaar), D. van Gilst (35 jaar) en A. Koster en W. van Gilst, beiden 40 jaar. Het gezel schap bleef daarna nog enige tijd ge zellig bijeen. lierïkzeese raad sluit zittingsjaar met muziek De raad van Zierlkzee sluit van avond woensdag) het zittings jaar 1960 af met het luisteren naar een produkt van eigen bo dem. Wanneer alle agendapunten onder de hamer van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester zullen zijn weggetikt, zullen de raadsle den hun oren spitsen voor een grammofoonplaat, die dan onder de arm van de pick-up wordt ge legd: daarin zullen zij jongens- en meisjesstemmen uit Zierikzee té beluisteren krijgen. Dit jaar werden in de gerefor meerde kerk te Zierikzee opna men gemaakt van het jeugdor kest van de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziekschool. Onder leiding van de heer Jac. M. Luijkenaar voerden de jeugdi ge musici toen „Die Weihnachts- geschichte" uit, een kerstspel, waarmee men al eerder veel suc ces heeft geboekt. Onlangs werd de eerste plaat symbolisch in Middelburg over handigd aan de vice-voorzitter van de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool, mr. dr. A. J. J. M. Mes. Twee landarbeiders op het landbouw bedrijf „Rusthoeve" van de heer P. J. Bom te Colijnsplaat zijn woens dagavond koninklijk onderscheiden. Op de foto: burgemeester Schuit van Kortgene speldt de heer W. van Gilst de zilveren eremedaille op de borst. Links op de foto de heer A. Koster. (Fqfo P.Z.C.). OPSTELBEKER VOOR JOSKE GELUK De opstellen van de Zierikzese „En gelandvaarders" hebben de toets der kritiek weer glansrijk doorstaan. Ze ven jongens en zeven meisjes, die een half jaar geleden in het kader van de traditionele uitwisseling met de Brit se plaats Hatfied op reis gingen, heb ben dinsdagmiddag in de trouwzaal van het stadhuis in Zierikzee nog eens over de belevenissen nagepraat. Dat ging een beetje officieel, want tegen over de jongelui zaten burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, de leden van het comité, die de reisbelangen behar tigen en de jury van de opstellenwed strijd. Want juist om deze schriftelijk vast gelegde herinneringen ging het: de enige voorwaarde, verbonden aan het deelnemen aan de reis. Het beste op stel wordt telkens beloond met een herinneringsbeker; in het Engels ver taald en naar de gastheren in Hat field gezonden. Ditmaal stond in de beker gegrafeerd de naam van Joske Geluk. Met deze miniatuur-bokaal in de hand riep de burgemeester haar uit het midaen van haar vrienden naar voren; zij werd de winnares 1960! Er waren nog twee prijzen, boeken, waarvan Lia Tieleman en Henk Hage zich na afloop van al het officiële eigenaar konden noemen. Overigens konden de veertien jongelui heel wat oude buitenlandse paardjes van stal halen. Het „groepshumeur" was tijdens de reis uitstekend geweest en dus waren er herinneringen ge noeg. Dat hadden trouwens ook de juryleden, de heren G. Brand, P. Min derhout en M. J. bij de Vaate, ont dekt. Zij hadden in de pennevruchten van de Hatfield-reizigers veel in- Uloschool te Krabbendijke werd aanbesteed Dinsdagmorgen is In het gemeente huis te Krabbendijke in het openbaar aanbesteed het bouwen van een vijf- klassige uloschool aldaar. De inschrijvingen luiden als volgt: W. M. van Doorn Krabbendijke, 154.630.C. J. Meeusen, Wouw, 154.900.—; W. L. Dronkers, Ril- land-Bath, 157.000.D. v. d. Poel, Oudelande, 157.900; S. J. Raayma- kers, Hogerheide, 158.599.C. Priem Lewedorp, 166.780.Adr. de Kok, Bergen op Zoom, 168.166.W. Dronkers, Yerseke, 168.834.—; P. C. Soffers, Hogerhei de, 169.200.J. A. Poley, Kruinin- gen, 169.350.P. Hoppenbrou wers, Bergen op Zoom, 169.825,—; Aann. bedrijf Geerdink, Rotterdam, 171.200.—; Gebr. Mollet, Hans- weert, 172.800.W. v. d. Bergh, Bergen op Zoom, 174.317.Joh. Bayens, Kapelle, 177.950.J. van Strien, Krabbendijke. 179.990.P. de Raat, St.-Pliilipsland, 186.200. VJissingen heeft weer vrouwelijk raadslid Vlissingen heeft weer 'n vrou welijk raadslid: mevrouw C. A. M. Kint-Picavet, die de va cature vervult, welke was ont staan door het bedanken van de heer J. Vader als raadslid. Voordat de raad zich gisteren bezighield met de begroting wera mevrouw Ivint (k.v.p.) beëdigd. Burgemeester mr. B. Kolff sprak er zijn vreugde over uit. dat „het vrouwelijk element weer in de raad is ver tegenwoordigd". Een woord van erkentelijk heid wijdde de heer Kolff aan het werk, dat de heer Vader in de Vlissingse raad heeft ver richt. „Ondanks de verschillen van mening, die er wel eens zijn geweest", zo verklaarde de burgemeester, „moeten wij vaststellen, dat bij de heer Vader steeds de belangen van Vlissingen op de voorgrond stonden". Kerkconcert in Oostburg en Schoondijke Zaterdag wordt in de Nederlands hervormde kerken te Schoondijke en Oostburg een kerkconcert gegeven. Aan deze avond werken mede de or- ganiste M. Kok. de cellist J. Wisse jr., S. Schijve op altblokfluit, het strijkensemble van de Terneuzense muziekschool onder leiding van de heer J. Wisse sr. en het rijkskweek schoolkoor uit Middelburg onder lei ding van de heer C. Schijve. Uitge voerd zullen worden werken van Scheidt, Walter, Vivaldi. Bach, Stra- tetgier, Vogel en Pepping. CAUSERIE IR. J. SMIT Departement Zeeland Mij. Nijverh. en Handel Ir. J. Smit is adviseur voor de orga nisatie van de rijksdienst en voorzit ter van de sectie Bedrijfsorganisa tie van het Kon. Instituut van Inge nieurs. Hoewel de adviseursfunctie van de heer Smit al sinds 1954 be staat, is het ongetwijfeld waar, dat slechts weinigen in Nederland die functie kennen. Dat zou op zich zelf niet verontrustend zijn, wanneer zich daarnaast niet het verschijnsel voordeed, dat velen mopperen over de. weinig doelmatige organisatie van de meeste rijksdiensten. Uit dat laatste zou men de indruk kunnen krijgen, dat de overheid niets of wei nig doet om de doelmatigheid van haar diensten te vergroten. Die in druk is niet geheel juist, want de overheid doet wel iets. Daarover causeerde de heer Smit dinsdagmiddag tijdens een lunchbij- eenkomst van het departement Zee land Mij. voor Nijverheid en Handel in hotel „De Burg" te Middelburg. Hij sprak over „Organisatie en doel matigheidsbevordering in bedrijf en overheid", waarbij hij nadrukkelijk verschil maakte 'tussen doelmatig heid en efficiency, want dat laatste begrip is te eng begrensd om het volledig te kunnen hanteren tegen over alle overheidsdiensten. Vóór 1940 bleef de overheid wel enigszins achter bij het bedrijfsle ven voor wat betreft de doelmatig heidsbevordering, maar na 1945 ont stond een situatie, waarbij de doel- I matigheidsbevordering bij overheid J en die in het bedrijfsleven zeker met elkaar vergelijkbaar waren. Hoewel spr. dus geenszins de doel matigheidsbevordering bij de over heid minder achtte dan die in het bedrijfsleven, wilde hij toch enkele tekortkomingen opsommen, die soms onvermijdelijk aan de over- organisatics kleven. Drie punten stelde hij daarbij voorop: het langs elkaar heenwerken van de beste amb tenaren, omdat de taakverdeling niet altijd duidelijk is. het handhaven van niet-strikt-noodzakelijke taken en de bekende Nederlandse zucht naar perfectionisme. Na nog enkele andere punten ge noemd te hebben, vertelde de heer Simt iets over de instelling van de „adviescommissie voor doelmatige organisatie van de rijksdienst" en de wijze waarop deze commissie en haar ambtelijk orgaan werkt om grotere doelmatigheid te verkrijgen bij de overheid. Speker meende te mogen constateren, dat bij de overheidsdiensten de benut ting van personeel zowel kwalitatief als kwantitatief beter is, dan in het bedrijfsleven. Ook meende hij, dat wat ae hoofdtaken van de leiding be treft de overheid veel dynamischer is in haar doelstellingen. Wat de toekomst betreft voorzag spreker tenslotte, dat zowel voor over heid als bedrijfsleven het'organisatie- werk veel meer de taak van de leiding zelf zal worden. Ook zal het uitvoe rend personeel steeds meer op niveau van de medewerkers komen. De voorzitter van het departement Zeeland, ir. J. P. Berdenis van Berle- kom dankte de heer Smit hartelijk voor zijn belangwekkende causerie. over de indruk die Londen op de jeug dige Zierikzeeëenaars achterliet, over het contact met de Engelsen en nog veel meer van dat soort zaken gele zen en tenslotte een keuze gemaakt uit de opstellen. Burgemeester Dijckmeester ver telde ervan. Hij vond het belang rijk,' dat de veertien aanwezigen zich na afloop van deze unieke tocht nog eens met het complex van gebeurtenissen hadden bezig gehouden om er een verantwoord verslag van te geven. Een reis, met een kleine opgave dus, maar op de ze manier ook met een prettig staartjeKortom, een reis om over naaT Engeland te schrijven. Wild-west op de Oosterschelde Dat het onder de schippers op het wijde water ook wel eens warmpjes kan toegaan, bleek gisteren op de Oosterschelde, waar twee schepen dreigden eikaars koers zodanig te krui sen, dat een van de gezagvoer ders naar de wapens greep en het vuur op het andere schip opende De Belgische motorsleepboot „EH 38" voer met een schip op sleeptouw in het Keeten, ter hoogte van Stavenisse met bestemming Wemeldinge. Ach ter hem naderde als oploper de 500 ton metende „Rodort 3" met als gezagvoerder dé 28- jarige schipper P. C. W. uit Nijmegen. Toen de „EH 38" naar de Witte Tonnevlije koerste, liep de „Rodort 3" aan bakboordzijde op. De stroom zette de schepen enigszins weg en de schipper van de „Rodort 3" zag het gevaar van over de bolton uit het vaarwater te worden gedrukt. Hij gaf tel kens tekens aan de schipper van de sleepboot om wat ruim te te maken, maar de Belg volgde onverstoorbaar zijn koers. Onmiddellijk ontstond een heftige woordenwisseling, terwijl de schepen naast elkaar bleven varen. De kapitein van de „Rodort 3" ontstak in woe de, dook razendsnel de kajuit in om met een bijzonder zwaar kaliber windbuks terug te ke ren. Onmiddellijk nam hij hiermee het andere schip on der vuur. Het loden kogeltje raakte met een harde tik de kajuit, 25 centimeter onder de ruit waarachter zich de kapi teinsvrouw bevond.... In Wemeldinge mocht de Nij- megenaar zijn windbuks en munitie inruilen tegen een proces-verbaal. Verwaterplaats in het noorden bepleit In een dinsdag verschenen rapport, uitgebracht voor Gedeputeerde. Sta ten van Friesland, betoogde dr. B. Havinga, oud-directeur van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek, o.m. dat de aanieg van een verwaterplaats in het noorden van het land absoluut noodzakelijk is. De Deltawerken en een in 1949 plot seling onder de mosselen uitgebroken ziekte hebben er toe geleid, dat zo als bekend veel Zeeuwse mossel vissers naar het noorden zijn getrok ken. Het is gebleken, dat de omstan digheden in de Waddenzee gunstig zijn voor het kweken van mosselen, dat de groei er uitstekend is en dat dikwijls een kwaliteit wordt bereikt, die beter is dan die in de Zeeuwse wa teren, zo wordt in het rapport gesteld. De kosten voor een kunstmatige ver waterplaats zijn echter zo hoog, dat het bedrijf deze moeilijk op zich zal kunnen nemen en men mag dan ook verwachten, dat de nodige investerin gen ten laste van de Deltawerken zul len komen. In het rapport wordt dus een verwa terplaats in het noorden bepleit, maar in Zeeland wil men, zoals men weet, de oesterproef in het Veer se Gat doorgang doen vinden. Examens In 't christelijk ziekenhuis '„Bethes- da" te Vlissingen zijn geslaagd voor de aantekening kraamverpleging de dames J. A. Beghtel, J. Comelis- se en A. J. Oosthoek. Voor het voorbereidend examen heil gymnastiek slaagden te 's-Graven- bage de dames M. du Fossé en NL Roth, beiden ta Sluis,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 21