Kerstprogramma'; van radio en tv. Klanken uit de ether VANDAAG „STEFANIE", MOMENTEN UIT HET LEVEN VAN EEN TIENERTJE 1 OSRAM PRIMULA CRISPBREAD WOENSDAG 21 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT Veel variatie Televisie Aan de vooravond van Kerstmis brengt de A.VJR.O. ons via het televisiescherm al in de kerstsfeer door onder de titel „Nu zijt wcl- lecome" een mozaïek van kerst liederen op het scherm te bren gen waaraan Marie Cecile Moer dijk, Lea de Boer en Jules de Cor- te meewerken. Aansluitend op deze studiouitzending schakelt men over naar de Expohal in Hil versum waar oecumenische sa menzang wordt gehouden met protestantse en katholieke koren en orkesten. Dit programma duurt tot vijf over negen, waarna men kan kij ken naar „The long Christmas Dinner" van Thornton Wilder, dat de Nederlandse titel „Het lange kerstdiner" heeft meegekregen. Het speelt in een. Amerikaanse familie over een periode van 90 jaar. De relaties van de mensen verdichten zich in dit stuk rond de intimiteit van'de kersttafel. De belangrijkste rollen zijn sterk be zet. Er werken o.a. aan „Het lange kerstdiner" mee Elise Ho- mans, Heieen Pimentel, Jan Re- tèl, Henk Rigters en Ton Lensink. De regie is van Theun Lammert- se. Om middernacht zendt de K.R.O. een nachtmis uit, die via het Eu- rovisienet in heel Europa zal zijn te zien. Celebrant is Bernardus kardinaal Alfrink en de uitzen ding zal tot half twee duren. De dienst wordt in de katholieke kerk van Volendam gehouden. Op eerste kerstdag is het scherm toevertrouwd aan de N.C.R.V., die haar avondprogramma opent met de uitzending „Viert uwe vierda gen". Het is een muzikaal pro gramma, waarin niet alleen de aandacht op Kerstmis, maar op alle dagen uit de heilsgeschiede nis wordt gevestigd. De kerstge beurtenis wordt vertolkt door het blindenkoor van Bartimeus, Goede Vrijdag door een negerzanger die een spiritual of gospelsong zingt zonder enige muzikale begelei ding om de band tussen de een ling en het kruis te symboliseren. Andersen Daarna zal mevrouw Jacqueline RoyaaVds-Sandberg een voor dracht houden en het ligt in de bedoeling haar een sprookje van Andersen te laten vertellen. Het N.C.R.V.-programma wordt dan afgesloten met „Het besluit" waarin een balans wordt opge maakt van een emigrantenleven. Voor tweede kerstdag heeft de N.T.S. besloten de dan vaak wat landerige stemming met een op- fewekt filmprogramma te door reken. Het programma begint 's middags om half vier en het omvat een stuk kinderjournaal, een tekenfilm van Walt Disney rond het thema Kerstmis en een telerecording van Schotse dans en zang, overgenomen van het kerst- programma van de B.B.C. Aan sluitend, om 5 uur, hoopt men een rechtstreekse reportage te geven van hetkerstzaalhandbal- toernooi, dat in Utrecht wordt ge houden. In totaal zal dit programma tot omstreeks half zeven duren. Na deze televisieonaire hors d'oeuvre bezoi'gt de K.R.O. ons om vijf over acht het hoofdge recht. Of liever gezegd: de K.R.O. verleent zijn bemiddeling. Want het gerecht wordt bereid door de Westdeutsche Rundfunk, die „Der Vogelhandier" van Zeiler uitzendt onder regie van de alom bekende Kurt Wilhelm. Het wordt een Eu rovisieuitzending die in zijn ge heel dit mag er wel worden bijgezegd, want dat gebeurt niet altijd met Kerstmis door de K.R.O. zal worden gerelayeerd. boombal". Medewerking verlenen de „Muzikantenclub", de „hoor spelclub" en het zangkoor „De merels". Aansluitend, om half ze ven, is er het traditionele groe ten- en samenzangprogramma met patiënten in liet Nederlands sanatorium in Davos en hun fa milieleden in de studio, een pro gramma van Henk de Heus met medewerking van Johan Jong, orgel. Het is niet alleen programma tisch, maar ook wat de omroepen betreft een dag vol afwisseling. We zitten nog maar steeds op Hilversum II en komen om half zeven aan de vierde omroep toe de V.P.R.O. Die zendt dan een in opdracht van deze omroep ge schreven kerstsuite uit van Wil lem Brandt, getiteld: „Nomaden Herders en Engelen". Maar we stappen weer snel over naar de A.V.R.O., die om vijf over half negen het hoorspel „Vlucht voor Herodés" de ether instuurt. Het is geschreven door ds. J. M. Linde mans, remonstrants predikant te Dordrecht, die eerder naam maakte als schrijver van spelen voor de jeugddagen van de V.C.J.C. („Vuur op Ninivé" en „Paulus buiten de muren"). Voor de Arminiusherdenking schreef hij het stuk „Staat dan in de vrij heid", dat in de Rotterdamse Schouwburg is opgevoerd. Naar „Vlucht voor Herodes" is zijn eer ste hoorspel. Het is een kerststuk naar deze tijd getransponeerd en het handelt over een vluchteling van achter 't IJzeren Gordijn. De regie is van Bert Dijkstra* Om kwart voor tien 's avonds komt Franz Lehars „Rose de Noël" voor de microfoon in een Franse uitvoering onder leiding van Nu- volone met koor en orkest. De avond wordt groots besloten met oen Frankie Vaughn show, afge wisseld door „Zing met ons mee", waarin kerstliedjes door Sonja Oosterman, Truusje Koopmans, Dick Doorn, Jenny Roda, John de Mol, de Juke Box Sisters en het orkest van Johnny Holshuysen worden gespeeld. Dit hele show programma duurt van elf uur tot vijf voor twaalf ep is een herha ling. Het werd namelijk tweede kerstdag 1958 voor de eerste keer door de A.V.R.O. uitgezonden. Nachtdienst Dat allemaal wat Hilversum II betreft op eerste kerstdag. We doen nu enkele slagen naar rechts en gaan eens kijken, wat de an dere zender ons op deze dag biedt. De K.R.O. opent haar kerstpro gramma met een nachtdienst van middernacht tot half twee. De luisteraar is verbonden met de St. Johannes de Doperkerk in de Warmondstraat te Amsterdam, waar pastoor C. Kempen de mis zal celebreren. De avond wordt gevuld met een lang hoorspel (van half negen tot tien over tien) „Geen plaats in de herberg" van de Duitse auteur Fritz Pudol. Het ls een -verhaal dat op authentieke gegevens be rust en dat handelt over een vluchteling uit de Duitse oostzone naar het westen. Merkwaardiger wijze is dan via de A.V.R.O. het hoorspel „Vlucht voor Herodes" net afgelopen dat eveneens een vluchteling uit het Oosten tot on derwerp heeft. Van tien over tien tot half elf zingt Lea de Boer, Franse, Duitse, Engelse, Spaanse en Nederlandse kerstliederen, waarbij zij zichzelf op de harp begeleidt. Zweedse zang De kerk in Volendamvanwaar dit jaar de nachtmis door de KRO-t.v. wordt uitgezonden. Op tweede kerstdag worden beide zenders door respectievelijk VARA en N.C.R.V. bezet. De VARA laat van half negen tot negen uur 's morgens Zweedse kinderen zingen en dansen rond om de kerstboom, een programma van Radiotjanst te Stockholm dat 24 december is opgenomen. Om twee uur herhaalt de VARA het voortreffelijke klankbeeld „In de stem weerklinkt het hart" van Gabri de Wagt, welke documen taire als Nederlandse inzending voor de Prix Italia 1960 heeft ge diend. De verbindende tekst' wordt door Philip Bloemendal -gespro ken. De televisiekijkers die niet op kunnen schieten met die Duit se vogelhandel'aar kunnen om tien voor negen naar een blijspel van Raymond Castano „Auguste" kijken in een bewerking van Wal ter Jensen en een vertaling van P. van Rheden. De regie van S. de Vries Jr. staat er garant voor dat U een uur kunt genieten van een mooi stuk lachwerk. De N.C.R.V. zendt om vijf over twee 's middags Gabriel Piernés bijbelse tragedie in twee delen „Les enfants Bethléhem" uit. Het wordt uitgevoerd door solis ten, kinderkoor en het Symfonie orkest van de Koninklijke Mili taire Kapel o.l.v. Hocus van Ype- ren. Radio Natuurlijk laat ook de geluids radio zich niet onbetuigd tijdens de kerstdagen. Het begint al met Bert Garthofi's „Weer of geen weer" dat aan Kerstmis is aange past en dat trouwens ook korter dan normaal zal duren. Nog vroe ger is de N.CJR.V., die om mid dernacht een nachtdienst uit zendt, die tegelijkertijd in de Westerkerk in Hilversum en in Ontario wordt gehouden. Om half drie zingt via de A.V.R.O. het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van Miroslaw Antonowitsj Oekraïnse kerstliederen. Eraan vooral' gaat een lezing van een half uur over Paulus door ds. C. M. Veenhuysen. Om vijf voor drie kunt U naar een bijzonder grappig verhaal luisteren van de Zwitser Manfred Kyber. Het heet „De verliefde Peperkoek" en wordt voorgedra gen door Willy Haak. Het gaat over een peperkoekmannetje dat in de kerstboom hangt en verliefd wordt op een peperkoekvrouwtje, dat onder hem hangt, Hij is een verwaande kwast omdat zijn bast zo vol rozijnen zit. Maar door zijn verliefdheid rollen de rozijnen zijn lijf uit en ten slotte valt hij armzalig op de grond, waai' hij een prooi wordt voor de muizen wat voor peperkoeken blijk baar een zeer minderwaardige dood is. Gevarieerd De VARA komt om vijf uur met een muzikale kerstvertelling voor de jeugd „De schat in de kerst- RADIO- EN T.V..RUBRIEK ^\orew, yen en.... schrijven T elevisie De N.C.R.V. zet de kijkers van avond eerst Pi Schel'fers program ma Pas geperst" voor. Daarna een vaag-poëtische uitzending over „Een stem en een schaduw", ge wijd aan de eerste winterdag. Voordat dan Peter van Campen zijn „attentie" presenteert kun nen we eerst nog kijken naar een filmpje „De prijswinnaars". Het spel „Mijn geweten en ik", dat de Vlaamse televisie om half negen uitzendt, gaat over liet echtpaar Philip en Caroline (Nand Buyl en Yvonne Lex) waarin na zeven huwelijksjaren een splitsing dreigt te komen. Philip is kribbig omdat hij geen slot aan de door hem gecomponeerde symfonie kan vinden en Caroline doet niets om hem te helpen. Integendeel: haai succes op het toneel ergert Philip alleen maar. Maar dit stuk zou geen komedie zijn als niet alles keurig op zijn pootjes terecht kwam. Het stuk van vanavond wordt als toneelspel rechtstreeks uit het Amerikaanse theater te Brussel uitgezonden. Radio De N.C.R.V. zendt om kwai-t over acht het tweede deel uit in de serie „Bij de gratie Gods" waarin vosten en vortinnen worden beke ken tegen de achtergrond van hun cultuurkring. Vanavond wordt Napoleon III onder de loep geno men. Via Hilversum II (VARA) kan men om kwart voor twee naar een gesproken portret luisteren van Nikita Sergejewitsj Kroesjtsjew, de premier van de Sovjet-Unie en secretaris-generaal van de com munistische partij van dat land. Om vijf voor negen wordt onder regie van S. de Vries jr. het hoor spel „Heer van goeden huize" uit gezonden, geschreven door Walter Hasenclevers en vertaald door me vrouw W. Wielek-Berg. FILMS IN ZEELAND Huwelijksreportage in Vlissingen en Goes De kleurenreportage van liet huwelijk van koning Boudewijn en dona Fabiola in Brussel is deze week ook te zien in Alham- bra (Vlissingen), waar boven dien Josef von Baky's sympa thieke filmkomedie „Stefanie" vertoond wordt. Sabine Sïnjen speelt in deze laatste rolprent de titelrol van het charmante tienertje, dat verliefd wordt op een veel oudere man. Het thema is niet nieuw en onder anderen Audrey Hepburn zagen we al eens in een soortgelijke rol. Het onderwerp leidt licht tot een vervelende zoetigheid, maar die heeft Von Baky hier net weten te vermijden. Sabine Sinjen is trouwens een heel wat echter sterretje dan Romy Schneider bijvoorbeeld. Sabines tegenspeler ls de donkere Carlos Thompson, die hoe kan het ander als Zuidamerikaanse ar chitect In het verhaaltje opduikt. Dan zijn er nog Rainer Pènkert en Peter Vogel, die gestalte geven aan de broers van het lieve tienertje. Al met al is „Stefanie" een heel aardige film, goed gespeeld en zonder pre tenties. Ook in Grand (Goes) is 's middags nog het huwelijk in Brussel te vol gen. Als hoofdfilm wordt hier het tweede deel van de „08-15"-trilogie gedraaid, de bekende oorlogsfilm, die het Pruisische militarisme aan de kaak stelt. Nigel Patrick, Yvonne MitcheSl, Michael Craig en Paul Massie zijn de hoofdrolspelers in de Brit se thriller „Het meisje Sapphire", een gaaf werk van regisseur Ba sil Dearden, waarin Yvonne Buckingham de titelrol vervult. De film speelt in het uitgaans-- centrum van Londen, dat uitste kend weergegeven is in sfeervolle Kerstbomen en brandgevaar De hoofdinspecteur voor het brand weerwezen heeft het volgende me degedeeld: Over enkele dagen zal in vele gezin nen weer het kerstfeest worden ge vierd. De ervaring leert dat ieder jaar weer In een groot aanïnl daar van de feeststemming wordt ver stoord door het in brand geraken van kerstversieringen. Behalve materiële schade brengen deze branden dikwijls persoonlijk letsel met zich mede. De meeste van deze branden ont staan door liet omvallen van bran dende kaarsen en het in aanraking komen van kaarsvlammen met brandbaar versieringsmateriaal. De kans op het ontstaan van derge lijke branden wordt belangrijk ver minderd indien de volgende maatre gelen worden getroffen. 1. Gebruik zoveel mogelijk voor de kerstversiering onbrandbaar mate- riaal. 2. Beschouw alle materialen waar van U niet zeker bent dat ze on brandbaar zijn als brandbaar. Wees vooral voorzichtig met kunstsneeuw. Enkele soorten hiervan zijn zeer brandbaar, evenals sommige soorten kunsttulpen en andere kunstbloemen. Om zekerheid te verkrijgen over de brandbaarheid van een bepaald ma teriaal kan desnoods een eenvoudig proefje worden genomen door bij het materiaal een brandende lucifer te houden. Doe dit echter op een veilige plaats, bijv. in de keuken boven de gootsteen. 3. Zorg ervoor dat brandbaar versie ringsmateriaal niet gemakkelijk in aanraking kan komen met brandende kaarsen en soortgelijke verlichtings bronnen. Baby verdronk in wasteil Gistermorgen is de 16 maanden oude baby van de familie YVaayer uit Tub- bergen verdronken. In een onbewaakt ogenblik viel het kind in een was teil met water. Kunstmatige adem haling mocht siet meer baten. opnamen met een fraaie belich ting. Het verhaal begint met een lugubere vondst, die de politie aanvankelijk voor grote raadsels plaatst en die de aanvang betekent van een spannend speurverhaal. De toeschouwer wordt daarbij verplaatst naar het Londense kleurlingenmilieu en wordt daarbij geconfronteerd met een schilderach- aspect van de Londense samenle ving. „De Maffia slaat toe" in Electro (Middelburg) waar het hard tegen hard gaat en men een blik mag wer pen op de interne organisatie van de beruchte misdadigei'sbende, de Maf fia, die al sedert Napoleon op Sicilië een ware terreur uitoefent en thans in de Verenigde Staten een schrikbe wind voert in de aan de onderwereld grenzende gebieden. „De Maffia slaat toe" is een produkt van regis seur Edward L. Cahn, vervaardigd naar een verhaal van Orville H. Hampton. Luxor (Vlissingen) draait de actie film „Battle Zone" met John Hodiak en Stephen McNally, die we reeds eerder bespraken. Donderdagcyclus In de donderdagcyclus wordt deze •eek slechts één film vertoond, te weten „Hittegolf" in Grand (Goes), de boeiende speelfilm, waarin Shir ley Booth en Anthony Quinn een liefdesgeschiedenis uitbeelden, die te gen een bizarre achtergrond en in een Intens spannende sfeer tot leven komt. In het VARA-t.v.-programma An dera dan anderen", werden de schijn werpers gericht op ir. B. Haveman, regeringscommissaris van het emi gratiewezen. Foto: een verrassing tijdens de uit zending was de verschijning van de familie W. Kaikébeke, die speciaal uit Montreal was overgekomen en die op de hoeve Zeelandiawoont. Vijf jaar voor doodslag De rechtbank te Arnhem heeft gis termorgen de 20-jarige zandverzetter J. B. R. uit Silvolde veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met- aftrek. De "officier van justitie had vier jaar met aftrek geëist. De zand verzetter was ervan beschuldigd, dat lüj op 3 september de 62-jarige land bouwer Th. Huntink te Braamt met een messteek van het leven heeft be roofd. Met een clubje vrienden was ver dachte mèt bromfietsen die avond naar de boerderij toegegaan om door rumoer te maken met een open knal- pot de familie, waarmede hij mening- verschillen had, te treiteren. Op het rumoer kwam de familie naar buiten. Er ontstond een woordenwisseling, er werd met stenen gegooid en ten slotte liep verdachte het erf op, ver wondde de zoon van Huntink met een mes en bracht de boer met een mes een dodelijke wond toe in de bulk. Advertentie j\ bevat allé waardevolle opbouwstoffén van de graankorrel en..... houdt U tóch. slank! Het enige dunne «r Noorse Knackebrood UUct. Imp-.' J.C.N. Boering.'Brouwersgracht 45. Adam-C. Tel 248057 DONDERDAG 22 DECEMBER. HILVERSUM I 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws, 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerstliederen. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middag klok noodklok. 12.04 Pianospel. 12.25 Wij van het land. 12,35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.19 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Advents- progr. 14.30 Omr. ork. en solist. 15.10 Iia- mermuz. 16.00 Kerstfeest ten Paleiza Soestdijk. rep. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade- ork. en solist. 18.15 Sport rubriek. 18.30 Kinderkoren. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Zangrecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Sopr., alt, fluit en or gel. 20.30 Geestelijk leven omstreeks do tijd van Jezus' geboorte, lezing. 20.50 Gr. 21.30 Kerkorgel-conc. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gitaarmuz. 22.30 Nws. en SOS-ber; 22,40 Avondoverdenking. 22.5S Boekbespreking. 23.00 Gr. 23.30 Perspec tieven van het 31-toons systeem voor da muziek van vandaag en morgen, muzik. gesprek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 2.98 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Omr.ork. 12.00 Licht muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lich te muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.19 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kerst liederen. 14.25 De taal als communicatie middel, lezing. 15.00 Amus. progr. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 17.15 Voordr. 13.30 Dansmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 Voor de kinderen, 19,05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio- filharmi ork. en soliste. 21.10 Vlucht voor Herodus, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.30 Nws., beursber. uit New York en meded. 22.45 Journaal. 23.00 Sportact. 23.10 Nieu we gram. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 Docu mentair progr. 21.00 Een avond uit, t.v.- spel. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA, 19.00 Voor de kinderen. 19.30 Progr. over dieren. 20.00 Nws. 20.30 Speelfilm. 21.59 Documentaire progr. 22.25 Nieuws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Godsd. uitz.. 19.30 Speelfilm. 19.43 Engelse les. 20.00 Nws. 20.30 Quizprogr. 21,20 Documentair progr. 22.20 Nws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17