I „De landbouw in de draaikolk van de vrijere loonpolitiek" „OPLOSSING VOOR KWESTIE LANDINGSRECHTEN MOGELIJK' TWIST OVER KLEURGEVOEL VAN ONTWERPER H0LTHAUS HERV. GEMEENTE TE HALSTEREN KOOPT ST. MARTINUSKERK DINSDAG 20 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 NAJAARSVERGADERING Z.L.M. Directeur Centraal Bureau over graanpositie in Nederland Op de jaarlijkse najaarsvergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij die maandag in „de Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, heeft een tweetal inleiders het woord gevoerd. De secretaris van het Koninklijk Nederlandse Landbouw Comité, drs. N. A. Vaandrager, hield in de morgen uren een gedegen en goed gedocumenteerde beschouwing over „De Land bouw in de draaikolk van de vrijere loonpolitiek", 's Middags bepaalde de directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam, ir. IJ. de Boer, zijn talrijk gehoor bij het onderwerp: „De graanpositie in Nederland". In een verhel derend betoog zette spreker uiteen wat er op het gebied van de granen zoal te doen is in ons land. dere sectoren. Urgent noemde hij het vraagstuk van de arbeidstijdver korting in de veehouderij. De situatie kan niet blijven voortdure. Het zou van een kortzichtig beleid getuigen, als de werkgevers niet zouden wil len meewerken aan een rechtvaardig sociaal beleid, omdat de garantieprij zen niet bevredigen, betoogde hij. „De graanpositie in Nederland" was de titel van de inleiding, welke ir. IJ. de Boer, directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam, in de middag vergadering van de Z.L.M. hield. Hij merkte op, dat de totale graanproduk- tie in 1958 circa 1,7 miljoen ton be droeg, waarvan 400.000 ton brood graan (tarwe) en de rest in de voeder graansector. Jaarlijks moet in Nederland nog een grote hoeveelheid tarwe worden geïm porteerd. In 1958 was dat 700.000 ton, hetgeen de hoeveelheid is, die voor de consumptie is bestemd. Uit de cijfers van binnenlandse produktie en de import blijkt, aldus ir. De Boer, dat ongeveer 35% van het broodgraan uit het binnenland kan woTden betrokken en 65% wordt ingevoerd. Doordat de buitenlandse handel niet aan het binnenlandse handels verkeer deelneemt, leidt de in heemse tarwe een eigen leven op de Nederlandse markt. Dit leven is gekoppeld aan het bijmengings percentage, het percentage binnen landse tarwe, dat de maalindustrie verplicht is te verwerken. Het bijmengingspercentage noemde spreker bijzonder belangrijk voor de prijsvorming op de tarwemarkt. Velen denken, dat dit percentage in technisch opzicht het uiterste is, maar de grens zou aanmerkelijk hoger kun nen liggen, zo betoogde ir. De Boer, die een percentage van 50 noemde. Hij wees erop, dat de maalindustrie en de sterk gemechaniseerde bakkerij het bijzonder gevaarlijk- vinden om Loonpolitiek In de ochtendvergadering hield de secretaris van het K.N.L.C., drs. N. A. Vaandrager een causerie over de loonpolitiek in het algemeen en in de landbouw in het bijzonder. Hij ver klaarde, dat het K.N.L.C. zich ruim een jaar geleden aan de zijde van de tegenstanders van de vrije loon politiek heeft geschaard. Men was van mening, dat uit de vrije loonpo litiek een sociaal onrechtvaardige verdeling van de welvaart zou voort vloeien. Het K.N.L.C. heeft zich toen uitgesproken voor een continuering van de z.g. beheerste loonvorming, zoals die sedert 1945 is gevoerd. Spreker wees er op, dat de vrije loonpolitiek door een brede laag uit het bedrijfsleven bewust is gewild. Zij is geen vinding van de huidige regering, zei hij. Hij noemde 't daar om niet rechtvaardig om deze rege ring zonder meer veratwoordelijk te stellen voor de moeilijkheden, welke zich in de beginperiode van de nieu we loonpolitiek hebben voorgedaan. Drs. Vaandrager gaf als zij mening, dat de huidige loonpolitiek tot he den royaal is toegepast. In de perio de juli 1959 tot juli 1960 is het in dexcijfer van de regelingslonen per uur met 10,7% gestegen. Begin ok tober van dit jaar kwam vast te staan, dat slechts 3,7% van de werk nemers nog geen loonsverhoging ont ving. De lonen in de akkerbouw en m de veehoudery gingen sedert juli 1959 inclusief huurcompensa- tie met ruim 9% omhoog. De ze gehele toonbeweging bleek 1110- gelyk, zonder dat de pryzen noe menswaard stegen. De kosten van Ipvensonderhoua zijn nog met geen 2% omhoog gegaan, aldus spre ker. Ily trok daaruit de conclu sie, dat ondanks de loonbeweging toch verschillende prijsdalingen tot stand zijn gekomen, en wel uitsluitend in de agrarische sec tor: aardappelen, groenten en fruit, vlees en vleeswaren. Overleg Nadat drs. Vaandrager een uitvoeri ge schets had gegeven van de stand punten van dc vakbonden ten aan zien van de loonsverhogingen, wees hij erop, dat het loonoverleg voor de landbouw hervat zal moeten worden, omdat de huidige c.a.o.'s per 1 mei 1961 voor een jaar moeten worden verlengd. Het klimaat voor loonover leg noemde hij ongunstig. Zeker nu er zoveel moeilijkheden zijn geweest om de oogst van 1959 van het veld te halen. De bedrijfsuitkomsten zul len over het algemeen slecht zijn. De rentabiliteit geeft dus dit jaar geen houvast om aan de lonen iets te doen, aldus drs. Vaandrager. Toch zal er iets gedaan moeten wor den, want In de sociale sector be staan nog verschillende achterstan den. Hy noemde o.a. de vakantierege ling en de arbeidstijden, die in de landbouw ongunstiger zy dan in an- Orote ravage ontstond maandagmor gen op de rijksiveg Goes-Middelburg ter hoogte van café Oranjeboom in 'ft-Heer Hendrikskinderen, toen een zware vrachtauto met aanhangwa- gen in botsing kwam met een gela den melkduto. De vrachtauto, bestuurd door S. B. uit Dinteloord kwam uit de richting Goes en wilde ter hoogte van 's-Heer Hendrikskinderen een voor hem rij dende tractor met aanhangwagen passeren. Op hetzelfde ogenblik na derde uit tegenovergestelde richting een autogeladen met melkbussen, betuurd door P. B. uit Nisse. De auto's botsten frontaal op elkaar, waarbij het voorfront van beide wa gens zwaar werd beschadigd. Met een takélauto heeft men de auto's moeten wegslepen. Door de botsing vielen enkele melkbussen van de au to. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Foto P.Z.C.). met dit mengpercentage veel hoger te gaan dan thans het geval is. Wordt het bijmengingspercentage in ons land verkeerd gekozen, dan kunnen zowel spanningen in de markt met hoge prijzen als flauwtes met lage prijzen er het gevolg van zijn, was ir. Boer van mening. Uitvoerig stond spreker stil bij de prijs voor de tarwe, waarbij hij stelde, dat het dringende aanbod vlak na de oogst moeilijkheden voor de prijsvor ming oplevert. Er kunnen dan ongun stige afwijkingen van de richtprijs ontstaan, die volgens spreker niet noodzakelijk zijn, als de teler zijn spel in de markt goed meespeelt. Investe ringen in silo's zijn kostbaar, maar nodig, zei spreker verder. De telers zullen meer en meer zelf tot belang rijke investeringen moeten overgaan om de voor hen noodzakelijke even wichtstoestand in de markt te schep pen. Zeeland is in dit opzicht voorge- gaan, merkte hij op. at er enige ruimte in de prijsvor ming is, achtte spreker juist. In vele gevallen brengt de prijsruimte juist ae oplossing, meende hij. Ook de voedergranen kregen de aan dacht van 9preker. De akkerbouw als producent en de veehouderij als verbruiker hebben daar belang bij. Tussen beide groepen bevindt zich de mengvoederindustrie als de grote koper. De voorziening van de meng voederindustrie vindt voor 35% uit het binnenland en voor 65% uit het buitenland plaats. Ongeveer de helft van de binnenlandse produktie blijft op de boerderij. Er is een verschil van monopolieheffingen, die nodig zijn om het prijsverschil op de wereldmarkt en dat op binnenlandse markt te vereffenen. Hij was van mening, dat er geen ;hema. lijk, aldus ir. De "Boer. Over de brouwgerst een voor Zeeuwse landbouw belangrijk pro- dukt zei spreker, dat tegenover de behoefte van de brouwgerstlndustrie in Nederland ad. 60.000 ton een bin nenlandse produktiemogelijkheid be staat van 120.000 ton. Van een gere gelde markt met continuvraag is echter geen sprake. Naast de levering aan het Centraal Brouwerij Kantoor bestaat gelegenheid tot export. Men mag de binnenlandse markt als af nemer echter niet verwaarlozen, zo waarschuwde ir. De Boer. Spreker eindigde zijn betoog met de conclusie, dat de.landbouworganisaties door hun activiteiten de totstandkoming van een landbouwprijsklimaat bevorderen, waarin bepaalde prijzen voor de boer bereikbaar zijn. AMERIKAANS AMBASSADEUR Bij afscheid lof voor Nederlandse burgemeesters (Van onze Haagse redactie) De vertrekkende Amerikaanse ambas sadeur in Den Haag, die dinsdagjia een verblijf van 3 i j jaar ia Nederland ons land definitief verlaat, verklaarde in een persconferentie voor zijn ver trek er van overtuigd te zijn, dat voor het lang slepende probleem van Los Angeles te eniger tijd een voor beide partijen bevredigende oplossing zal worden gevonden. Ik ben het er mee eens. dat het nu een voor beide landen onbevredigende situatie is en ik neem aan dat de kwestie van de landingsrechten een punt van overleg tussen Nederland en Washingtoon zal blijven. De luchtvaart-politiek van de Vere nigde Staten heeft de voortdurende aandacht van het State Department en de opvattingen zijn in onze tijd aan snelle veranderingen onderhevig zei de ambassadeur. Hij was er van overtuigd, dat de nieuwe administra tie het probleem alle aandacht zal geven. Ambassadeur Young verklaarde met weemoed zijn verblijf in Ne derland, dat hij als een tweede vaderland .is gaan beschouwen, te beëindigen. Ik heb een grote waar dering voor het Nederlandse volk gekregen, en wat mij vooral heeft getroffen is de bijzonder hoge waliteit van het korps van Neder landse ambtenaren, niet alleen in het regeringsapparaaat, maar vooral ook in de gemeentelijke en provinciale administraties. Het ligt voor de hand dat men voor êrote steden als Amsterdam, Den laag en Rotterdam uitnemende bur gemeesters kiest, maar ik ben getrof fen door het feit dat men even uit muntende krachten aantreft in klei nere provincieplaatsen als Delft, Leiden, Leeuwarden, Sloten (Fr.), Margraten, om er maar enkele te noe men van de vele die ik heb bezocht. Het is voor een land van onschatbare waarde over zoveel eerste klas krach ten in de publieke dienst te beschik ken. Franse oorlogsschepen in Hamburg niet welkom Het gemeentehestuur van Hamburg heeft meegedeeld dat Franse oor logsschepen in deze grote Westduit- se haven niet welkom zijn „zolang in Duitsland verontwaardiging heerst over de onwettige aanhouding i Duitse schepen door de Franse rine in internationale wateren". Het gemeentebestuur zou de West- duitse minister van buitenlandse zaken van dit besluit op de hoogte brengen. Het kantoor van de havenmeester heeft meegedeeld dat op het ogen blik geen Frans marinebezoek aan Hamburg op stapel staat. Was dat wel het geval geweest, dan zouden we verklaard hebben dat er op dit ogenblik althans geen ligplaatsen over zijn". HUIS WERD „RODE SPELONK" Onderhuurster klaagt over kleur van hal Dat het gezegde „over smaak kan men twisten" niet zo maar in de Ne derlandse taal is geslopen, heeft de Amsterdamse p9.ycho-curiente me vrouw Caht. C. Rijk waarschijnlijk bewogen een kort geding aan te spannen tegen haar huisgenoot, de mode-ontwerper Dick Holthaus. Het kleurgevoel van de lieer Holthaus was de inzet van dit kort geding, dat gisterochtend voor de president van de Amsterdamse rechtbank diende. „Mijnheer Holthaus heeft kortgele den de muren van de hal. het voor portaal en het trappenhuis rood la ten schilderen, gruwelijk rood, de kleur van ossebloed, die mij aan de slager doet denken" zei mr. dr. L. P. van der Does, namens zijn cliënte. Hij voegde daaraan toe dat mevrouw Rijk meent dat het al ruim 20 jaar door haar bewoonde gedeelte van de woning Vondelstraat 63 niet zonder haar toestemming geverfd had mo gen worden. „Ze kijkt nu in een rode spelonk, die van buitenaf de indruk wekt dat ze in een niet nader aan te duiden eta blissement verblijft" zo meende mr. Van der Does. Enkele meisjes die bij zijn cliënte op kamers woonden, zou den om deze reden zijn vertrokken. Bovendien heeft de heer Holthaus volgens mevr. Rijk aan de gang en trapverlichting geknoeid en heeft hij een schilderij van haar op de trap verwijderd. Zij vroeg de president van de rechtbank de mode-ontwerper te bevelen de oude toestand te her stellen, waartoe zij hem reeds heeft gesommeerd, op straffe van een dwangsom van 100 voor elke dag dat hij in gebreke mocht blijyen. Mr. Van der Does meende aat de trap tot het door zijn cliënte ge huurde behoort en dat de verhuurder de gedaante en de inrichting gedu rende de huurtijd niet mag verande ren. De raadsman van Dick Holthaus verzocht de vordering te ontzeggen. „Rood is modekleur, zelfs de pla fonds van de stadsschouwburg zijn vorige week rood geschilderd" zei mr. J. Nolen, die ook het spoedeisen de karakter betwistte. „Mevrouw Rijk heeft een loper in dezelfde rode kleur op de trap liggen", zei hij. De grief van mevrouw Rijk dat Dick Holthaus zoveel vreemde figuren ontvangt, wees hij af. „Als psycho- curiente bent U toch niet anders gewend Mr. Nolen was van mening dat de trap tot de gemeenschappelijke ruimte van de woning behoort. De hoofdhuurder mag daar naar zijn mening doen wat hij wil. Mevrouw Rijk maakt mede gebruik van deze trap, maar ze heeft hem niet ge huurd. De president van de rechtbank zal volgende week donderdag bepalen of de „afschuwelijke rode" kleur mag blijven zitten of niet. Op deze fotocombinatie ziet men links de heer Holthaus met zijn raadsman, mr. J. Nolen sr. en rechts mevrouw C. C. Rijk voor het gebouw van de Amsterdamse rechtbank. Nederlandsche Kabel: 6 procent interim-dividend Bij de Nederlandse Kabel Fabrieken is de gang van zaken in 1960 nlot minder dan in het vorige jaar, iet» beter zelfs", aldus de president-com missaris tijdens de gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen gehou den vergadering van winstbewijs- houders. Evenals dit jaar zal begin januari een interim-dividend van 6 betaalbaar worden gesteld. Over de wijziging in de winstverde- deling en de liquidatiesleutel, waar voor winstbewijshouders bijeen wa ren, kon geen beslissing genomen worden daar het quorum ontbrak. De enige verandering die na de vo rige vergadering, waarin de oor spronkelijke voorstellen waren ver worpen, in de winstverdeling was aangebracht, betrof de verhoging van het percentage van de winst, dat aan het reservefonds wordt toege voegd van 7ï£ tot 10. NU LOKAAL VOOR KUNSTSCHILDER Vijf doden na drinken van methyl-alcohol In een onbewoonbaar verklaarde woning in een arbeiderswijk van Hel sinki zijn zondag de lichamen ge vonden van vier mannen, die waren overleden na 't drinken van methyl alcohol. Een vijfde slachtoffer is maandagmorgen in een ziekenhuis overleden. Volgens de politie hadden de man nen een vat gevuld niet de beruchte houtgeest gevonden. Zij zouden reeds vrijdagavond een dvankfeest hebben gehouden in de verlaten wo ning. Vier van hen waren volgens de politiedokter zaterdag al overleden. Afscheid bij Vereniging Nederlandse Gemeenten Na een 40-jarige werkzaamheid bij de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft gisteren de heer N. Arkema, thans hoofddirecteur dezer instelling, officieel afscheid geno men, In liet begin van de middag ge schiedde dit in besloten kring in het hoofdgebouw van de Paleisstraat, waarbij het bestuur, afgevaardigden van de provinciale afdelingen en de erevoorzitter van de vereniging, alsmede enkele bijzondere genodig den aanwezig waren. In de huldigingsbijeenkomst is de scheidende hoofddirecteur achtereen volgens toegesproken door de voor zitter, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de heer C. G. Malser, namens de voorzitters van de provinciale afde lingen en prof. mr. P. J. Oud als ere voorzitter dre vereniging. Na val van trap overleden In het Sint Canisiusziekenhuis in Nijmegen is gistermorgen de 78- jarige F. M. Tilders uit Nijmegen overleden. De politie had de man zondagmorgen bewusteloos onder aan de trap van zijn woning gevon den. Gebleken is dat de man in de nacht van zaterdag op zondag in zijn wo ning van de trap is gevallen. Ver moedelijk werd hij misleid door de drristeviii». Na meer dan 30 jaren voor allerlei doeleinden te ziin gebruikt, zoals pakhuis, jeugd gebouw en momenteel als leslokaal voor een kunstschilder, is de oude St. Martinuskerk door het rijk aan de hervormde gemeente te Halsteren te koop aangeboden, een aanbod waarvan de kerkeraad dank baar gebruik hoopt te maken, want het huidige kerkgebouw is veel te klein geworden. Daterend uit de 14e eeuw. maar al verscheidene malen gerestaureerd, is er van de oorspronkelijke kerk wei nig nieer over dan een gedeelte van de toren en het onderste deel van het koor. Reeds in de tweede helft van de 15e eeuw werd ze uitgebreid en verhoogd, terwijl 50 jaar later nog een transept werd bijgebouwd. Daar na is ze zo gebleven. Ook toen de kerk in 1647 overging in handen van de protestanten; het lot dat zij deel de met nagenoeg alle andere kerken in Brabant. De hervormde gemeente in Halste ren bleef echter klein. Toen ten tijde van de Bataafse Republiek de kerk 1800) aan de rooms-katholieken moest worden teruggegeven, telde de gemeente 66 zielen. De rollen waren verwisseld en de hervormden zaten zonder kerkgebouw. Dank zij een gift van koning Willem in konden ae gemeenteleden een kerkje bouwen, dat in 1825 in gebruik werd genomen. Ook nu nog houdt men er iedere zondag dienst en enkele jaren gele den werd het door de gemeenteleden zelf van binnen gerestaureerd. De grote kerk, in 1802 weer in ge bruik genomen voor de rooms-katho- ïieke eredienst, onderging nog enke le restauraties. Een gulden Tot 1933 bleef zij in gebruik voor de eredienst, maar de nieuwe St. Quinti- nuskerk werd in gebruik genomen en de andere kerk kwam leeg te stan. Monumentenzorg was echter van mening dat deze kerk te allen tijde gespaard moest blijven en niet zoals enkele soortgelijke in het eind va n de vorige eeuw. onder de slopers hamer moent komen. Samen met de kerk van Nuland-Geffen, die later op moderne wijze werd gerestaureerd, is zij de enige van deze soort in ons land. Het rijk kocht dan ook de St. Martinus voor de symbolische som van ƒ1 en zo kwam zij onder de hoede van Monumentenzorg, terwijl de gemeente die deze kerk huurde er het directe beheer over kreeg. Een tijdlang deed het gebouw dienst als pakhuis, daarna werd het jeugd werk er in ondergebracht, terwijl op het ogenblik het koor door een kunst schilder als leslokaal wordt gebruikt. Men hoopt niet de huidige restaura tie eind 1961 klaar te kómen. Dan komt voor de hervormde gemeente de grote opgaaf deze kerk te meubi leren en van een orgel te voorzien. Dat zij tegen die tijd de grote kerk dringend nodig zal hebben, is zeker te verwachten. Want reeds nu zijn er ongeveer 300 hervormden iuge- schreven en het huidige kerkgebouw biedt plaats aan 80 personen. Dank baar zal de kerkeraad dan ook ge bruik maken van het aanbod de oude Stt. -Marttnu skerk te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5