Oost-Duitsland dreigt met nieuwe blokkade van West-Berlijn in Voormalig Franse gebieden Afrika sluiten defensieverdrag KLANKBORD „DE HEILIGE DAAD" BLIJKT SCHERTSORGANISATIE TE ZIJN DINSDAG 20 DECEMBER 1960 tttOV tb UIALË 2 E E U W 8 E U O U A A N J. Pressie op Bonn Wanneer handelsverdrag niet spoedig wordt getekend Oost-Duitsland heeft maandag' laten weten, dat alle overeen komsten betreffende liet goederenverkeer van en naar West- Berlijn, met inbegrip van de verkeersregeling voor de bezet tingstroepen op 1 januari zullen vervallen, als er voordien niet een handelsakkoord tussen Oost- en West-Duitsland zal zijn getekend. „Er resten nog slechts weinige dagen voordat het handelsverdrag zal worden geschrapt", zo schreef het orgaan van de Oostduitse communistische partij, „Neues Deutschland". Volgens dit blad „heeft Bonn getracht op ons politieke chantage toe te pas sen door middel van een handelsboy- cot, maar deze poging is op een krachtige weigering gestuit". De westelijke geallieerden laten we kelijks 48 militaire passagierstreinen en een gelijk aantal goederentreinen tussen West-Berlijn en West-Duits land rijden. Een Franse woordvoerder verwachtte geen moeilijkheden ten aanzien van dit verkeer, zolang de lopende handelsbesprekingen tussen Oost- en West-Duitslarjd voortduren. Dit overleg zal dinsdag worden her vat. Voor net ogenblik zijn de V.S., Engeland en Frankrijk niet voorne mens de kwestie met elkaar op te ne men, aldus de Franse woordvoerder. Volgens „Neues Deutschland" zijn de handelsbesprekingen op moei lijkheden gestuit, omdat West- Duitsland kwesties betreffende West-Berlijn te berde heeft ge bracht. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde maandagmiddag, dat een publikatie in een Oost duits blad geen afbreuk kan doen aan de westelijke rechten in Ber lijn. Hij herinnerde er aan, dat de Britse regering bovendien het hui dige bewind in Oost-Duitsland niet erkent. Belachelijk In regeringsklingen in Bonn is men van oordeel, dat de Oostduitse rege ring druk wil uitoefenen bij dë inter zonale handelsbesprekingen. De be wering van „Neues Deutschland", dat het viermógendhedenakköord van '49 tot herstel van de verkeersverbindin gen pas verbindend was geworden door het akkoord tussen Oost- en West-Duitsland over de interzonale handel, acht mén belachelijk. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Washington na drukkelijk verklaard dat de overeen komsten, waarbij het westen toegang verkrijgt tot Berlijn, met de Sowjet- Unie en niet met Öost-Duitsland zijn gesloten. Hij verwierp dan ook cle Oostduitse dreigementen, dat de Wes terse verbindingen met West-Berlijn mogelijk zullen worden verstoord, wanneer er per een januari a.s. geen nieuwe handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland is gesloten. White zei dit, toen hem om commen taar werd gevraagd op de verklarin gen van Ulbriclit in „Neues Deutsch land". Hij zei hierin ook: „Wij heb ben dit meer gehoord en ik ben niet van plan opmerkingen van de gecon troleerde Oostduitse pers en van de eveneens onder toezicht staande heer Dlbricht meer waarde te verlenen, door er aandacht aan te schenken". Motorstoring wellicht oorzaak luchtramp Ln een maandag te Münehen door de leiding van de Amerikaanse lucht macht in West-Duitsland uitgegeven verklaring wordt gezegd dat de be stuurder van het Amerikaanse mili taire „Convair"-vliegtuig, dat zater dag j.l. in een drukke straat van Miinchen neerstortte, waardoor In totaal 49 personen om het leven kwamen, een of twee minuten na het opstijgen had gemeld, dat de linker motor was uitgevallen. Na het ongeluk kwam een meisje van dertien jaar, dat reeds geruime tijd haar vader had verloren, snik kend het politiebureau van Miinchen binnen om aangifte te doen dat haar moeder en zuster, die kerstinkopen hadden gedaan, niet naar huis wa ren teruggekeerd. Uit de nauwkeu rige gegevens, die het kind verschaf te. konden de politiemannen met volledige zekerheid opmaken dat bei den behoorden tot de slachtoffers van de ramp met de „Convair". En ook het allerergste kon het kind niet bespaard blijven: het moest door herkenning van half verbrande kledingstukken het bewijs voor de dood van haar moeder eri zuster le veren. Sinds verscheidene weken komen enkele malen per week kustvaarders met Duitse mosselen in Wemeldinge en Yerse- ke aan, wélke van daar doorverkocht worden naar Frankrijk. Een combinatie van handelaren is hiertoe overgegaan omdat de Duitse mosselen langer verwaterd zijn en daardoor een sterkere schaal hebben dan de Nederlandse. Bij het transport over de weg naar Parijs werden tot nu toe aanzienlijke hoe- veelheden mosselen ongeschikt voor consumptie wegens schaalbreuk. Op de foto ziet men het lossen van een kust vaarder met mosselen in lichters: met grijpers tegelijk gaan de Duitse mosselen van boord. liiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zuidafrikaanse diamant week te laat iri Brussel Het Belgische koningspaar zal nog even moeten wachten op het huwe lijksgeschenk, een 10,5 karaats diamant, die hen door de Zuid afrikaanse regering is aangebo den, omdat cle Zuidafrikaanse re gering geweigerd heeft de Inclit- vrachtrechten ten bedrage van 16 shilling te betalen. Een woordvoerder van de Sabena luchtvaartmaatschappij te Johan nesburg heeft verklaard, dat zon dag functionarissen van liet depar tement van buitenlandse zaken op de luchthaven Jan Smuts waren verschenen en een Sabena piloot verzocht hadden het niet verzeker de pakket mee naar Brussel te ne men. De piloot weigerde daar dit in strijd is met de Sabena-voorschriften en functionarissen van de luchtvaart maatschappij stelden voor, het pakje als vracht te verzenden. „Alle formulieren werden ingevuld en het pakket werd uitgeklaard", aldus de woordvoerder van de Sa bena. „De vrachtrechten bedroe gen 16 shilling, die de functionaris sen van het departement echter weigerden te betalen". „Wij stelden voor het onder rem bours te verzenden, waarmee de ambtenaren instemden. Een tele foongesprek met Pretoria had ech ter tot resultaat dat dit niet door ging". Naar verluidt zal de diamant thans per koerier worden verzonden en bijna een week te Iaat in Brussel aankomen. ALLE PAPIEREN WAREN VERVALST Israël ontkent atoomwapen te vervaardigen SCHOOL-DIK. De veertienjarige Alan Hucklesby in de Engelse stad Toddington in Bedfordshire, is zo (er is geen kieser woord voor) vet, dat hij niet in staat is de veters van zijn schoenen vast te maken en het zijn vader of moeder moet laten doen. Alan weegt een dikke 196 pond en kan eenvoudig niet de wils kracht opbrengen om zich aan een dieet te houden. Er is een grote troost die alle ongemakken verzoet: Alan was zozeer het middelpunt van scherts op school, dat zijn ouders hem ten einde raad maar thuis hou den. NIVEAU. Het Westberlijnse blad B.Z. had het volgende verhaaltje uit Polen: Een student kreeg de vraag „in welke staat van ontwikkeling verkeren de V.S.?" Antw: „In een staat van peilloze ellende". Vraag: „En in welke staat verkeert Rusland?" Antw.: „De Sowjet-Unie zal spoedig het niveau van de V.S. bereikt heb ben en zelfs de V.S. inhalen". Geen enkel contact met het Vaticaan De bovennationale en bovenkerkelij- ke organisatie „De Heilige Daad" be rust op een fantasie. Dat staat nu wel vast, nadat hoofdinspecteur H. Mo lenkamp en hoofdagent-rechercheur R. Scherer van de Amsterdamse cen trale recherche in West-Duitsland een uitgebreid onderzoek hebben in gesteld naar de waarde van de aan spraken die de gearresteerde Jolle Jansma en J. Volraat maken op ker kelijke, zelfs pauselijke steun. Alle contacten die Jansma en Vol raat en hun Duitse vriend Th. A. Dreis beweren te hebben gehad met rooms-katholieke en andere autori teiten, zijn gecontroleerd, maar alle beweringen blijken als los zand aan elkaar te hangen. De lieren Molen kamp en Scherer hebben tijdens hun tiendaagse verblijf in de Duitse bondsrepubliek geen bevestiging kun nen verkrijgen van allerlei wilde ver halen, die de heren Jansma en Vol raat aan de Nederlandse politie en justitie hebben verteld. De bisschop van Mainz, die zou hebben gezorgd voor een introductie bij de paus, blijkt de lieren niet eens te kennen. Het op 6 maart 1960 gedateerde document van het Vaticaan, waar uit zou blijken dat er relaties be staan tussen het Vaticaan en „De Heilige Daad", is inderdaad gevon den, maar liet blijkt een vervalsing te zijn. Volraat heeft steeds be weerd dat hij dit document, brief papier van de maestro di camera van de paus, heeft gezien. De heren Molenkamp en Scherer hebben in een drukkerij te Neurenberg de concepten voor dit briefpapier ge vonden. Daarbij waren ook de drukorders voor diplomatieke pas poorten en andere bescheiden, waarop Jansma. Volraat en Dreis nogal trots waren. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de Duitse justitie thans ook een ver volging zal instellen tegen de Duitser Dreis. die thans in Wiesbaden een oude gevangenisstraf wegens oplich ting uitzit. Hij was president van de z.g. „Heilige Daad". De heren Molenkamp en Scherer hebben, in overlég en met goedvin den van de Duitse justitie, talrijke autoriteiten gehoord in Mainz, Wies- baden, Darmstadt, Frankfurt am Main, Bamberg en Miinchen. Het be trof figuren die volgens de verklarin gen van Volraat en Jansma mede werking zouden hebben verleend bij de voorbereidingen van de bovenna tionale organisatie. Niemand bleek ze te kennen'. Ook de banken niet. die belangrijke bedragen zouden liebben toegezegd of geleend om de plannen te verwezenlijken. De diocesane 'bank bleek zelfs niet te bestaan. Zoals bekend lieeft de'failliet ver klaarde Socrates-directeur Nic den Besten zijn compagnon Jansma 33£ ton geschonken voor verwezenlijking van de Heilige Daad-plannen. Uit het in Duitsland ingestelde onderzoek is niet gebleken dat de heer Den Bes ten andere relaties met de sclierts- organisatie heeft onderhouden. De heer Molenkamp heeft zaterdag en gisterochtend de officier van jus titie, mr. J. F. Hartsuiker, verslag uitgebracht van zijn bevindingen in Duitsland. I Volgens een telegram uit Washing ton van John W. Finney aan de New York Times zouden Ameri kaanse functionarissen aannemen dat de Franse regering steun ver leent aan een geheim Israëlisch pro ject voor het bouwen van een „ta melijk grote" atoomreactor bij Beersjeba. Het zou een reactor wor den die gevoed wordt met natuurlijk uranium en die voor het opwekken van elektriciteit zowel als voor pro- duktïe van plutonium, dat in wapens gebruikt wordt, aangewend zou kun nen worden. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Washington heeft in middels zondag verklaard dat Israël noch de benodigde middelen heeft noch de wens koestert om zijn kern onderzoek voor andere dan vreed zame doelen te gebruiken. Hij zei dit naar aanleiding van een bericht van de „Washington Post" volgens het welk Israël in het geheim een kern reactor ontwikkeld zou hebben waar door het in staat zou zijn over een jaar of vijf een atoomwapen te ma ken. De Britse bladen „Daily Mail" en „Daily Express" hebben ook bericht dat Frankrijk Israël zou helpen een atoombom te maken. Volgens de „Daily Mail" zou Frankrijk helpen bij het verkrijgen van splijtbaar ma teriaal en met wetenschappelijke en technische inlichtingen voor de bouw van een reactor. Volgens de „Ex press" zou Frankrijk ook het ge bruik van Franse proef terreinen in de Sahara hebben aangeboden. AA^VWWWVVv\^^VVVVV\AAiVV\^AiVVV\\N^vVvVVVvVVVvVv^ Wolven en lynxen teisteren het noorden van Zweden Noord-Zweden wordt op het ogenblik geteisterd door een wolven- plaag. In groten getale komen de verscheurende dieren naar de streken waar de Lappen hun rendierenkudden laten grazen. Uit verschillende plaatsen kwamen berichten waarin werd gespro ken van tientallen verscheurde rendieren. De Lappen vrezen, dat vele slachtoffers van de wolven en lynxen onder liet dikke sneeuw tapijt verborgen liggen. Uit Siberië zouden grote troepen wolven naar Finland en Zweden op weg zijn. In Zweden blijft de wolvenstand vrijwel gelijk. De beesten zijn er zeer schuw en wagen zich bijna nooit in de buurt van bewoonde ge bieden. De jacht op de beesten wordt daardoor zeer bemoeilijkt. Geen voldoende bewijs in hakenkruis-affaire De twee Duitsers die zondag door de Keulse politie waren gearresteerd op besehuldiging j.l. zaterdag op huizen en ninren in Keulen hakenkruisen te hebben geschilderd, zijn gisteren weer vrijgelaten, wegens gebrek aan bewijs. Huis van zwakzinnigen in Heel door brand verwoest Zondagavond elf uur is in het r,-k. gesticht St. Anna in Heel bij Roer mond, waar zwakzinnige vrouwen, meisjes en kinderen worden ver pleegd, brand uitgebroken, waarbij geen slachtoffers zijn gevallen. De therapeutische afdeling, slaapzalen en dagverblijven brandclen uit. Om streeks drie uur maandagochtend woedde de brand nog, maai- de brand weer had om twee uur het vuur af gegrendeld. Uit Weert, Roermond en Venlo was de brandweer met groot materieel uitgerukt. De verpleegden sliepen reeds toen de brand, nabij de ingang, uitbrak, maar zij konden allen in veiligheid worden gebracht. Het gesticht telt ongeveer 700 patiënten, die door re ligieuzen worden verpleegd. Trekking premielening Zuid-Holland 1957 Gisteren is wederom een trekking gehouden van de 2' pet. premiele- ning Zuid-Holland 1957. De volgende twaalf series werden uitgeloot: 2947. 6198, 6660. 6855, 10952, 11615, 11871, 12215, 13698, 16907, 38238 en 19677. De premie van ƒ100.000 viel op nr. 10 van serie 12215, die van 10.000 op nr. 5 van serie 6660 en die van ƒ5000 op nr. 6 van serie 2947. De volgende twee obligaties lootten uit met een premie van ƒ2500: nr. 1 van 18238 en nr. 4 van serie 19677. Op vijf obligaties viel een premie van 2000: op de nummers 2 en 4 van serie 2947, nr. 5 van serie 619S, nr. 2 van serie 116.15 en nr. 8 van serie 11871. De vijf premies van ƒ500 vie len op: nr. 5 van serie 6855, nr. 2 van serie 10952, nr. 1 van serie 11871, nr. 3 van serie 16907 en nr. 5 van serie 18238. De resterende 105 niet ge noemde nummers van bovenstaande series lootten uit met 125 elk. N.S. nemen deel in exploitatie R.T.M. Naar de Nieuwe Rotterdamseho Cou rant weet te melden zal de gemeente Rotterdam de exploitatie van de R.T. J M. niet geheel in eigen handen nemen, i maar heeft men een akkoord gesloten met de N.V. Nederlandse Spoorwe gen. De vorm van samenwerking staat nog niet in details vast. De Spoorwe gen zullen echter medewerking ver lenen bij het ontwikkelen van de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij tot een doelmatig en goed renderend bedrijf. De R.T.M. zal in ieder geval als streekvervoersmaatschappij blij ven bestaan. De R.E.T. zal alleen be moeienis hebben met de nieuwe N.V. voor zover het zaken aangaat die het vervoer in het stedelijk gebied betref fen. Geen bezoek aan boord van Karei Doorman Bij de aankomst in Rotterdam van het vliegkampschip „Karei Door man" zullen wegens bijzondere om standigheden geen familieleden van de opvarenden aan boord mogen ko men. Deze bijzondere omstandighe den zijn, zo vernemen wij van de ma rine-voorlichtingsdienst dat bij het van boord gaan aan de bemannings leden de salarissen worden uitbe taald. TOPCONFERENTIE TE BRAZZAVILLE Het Wereldgebeuren De padvinder Enkele weken geleden landde op het vliegveld van Warschau, de hoofdstad van Polen, een vlieg- machine met een hemelsblauwe kleur. Het vliegtuig was privé-eigen- 1 dom van de familie Krupp, do staai- koningen van West-Duitsland, en uit de machine stapte als speciale gast van de Poolse regering Berthold 1 Beitz. algemeen bedrijfsleider van i het Krupp-concern. De titel alge- meen bedrijfsleider zou het best kunnen worden vergeleken met mi- j nistcr-president van do Krupp-fa- brieken, waarvan de jonge Alfried Krupp van Boblen und Halbach de j soeverein is. De heer Beitz is in feite de leider van de 90.000 bij Krupp j werkende employés. Beitz. die ver- gezeld was van zijn vrouw, behoefde geen passeneontroie te ondergaan in i Warschau. Een meisje van de coni- munistiscne jeugdorganisatie bood mevrouw Beitz een bos anjers aan j en met begeleiding van motoren reed I de auto met het echtpaar Beitz naar j een kasteel, dat hun tijdens hun ver- i blijf in Polen als onderkomen zou dienen. De Poolse peis zweeg over deze gast, want de familie Krupp wordt algemeen gezien als één dei- symbolen van het hei-leefde milita risme in Duitsland. De heer Beitz was tijdens de oorlog als Duits offi cier belast geweest met het toezicht op Poolse gevangenen, maar, zo was in Warschau de conclusie, hij had dit gedaan met uiterste rechtvaar digheid, zonder slaag en met per soonlijke interventie bij de SS voor de joodse gevangenen. Beitz zelf zei hierop alleen maar: „Ik kan me niet herinneren dat ik daartoe de moed heb gehad". In elk geval, de familie Beitz is in Warschau, en het hoofd doel is niet de „oorlogs-engel" Beitz te huldigen (hij was niet beter en niet slechter dan zijn soortgenoten- bewakers), maar vanwege de han delsbetrekkingen tussen oost en west. Nu is zijn werkgever één der hoofdfiguren uit het proces te gen de oorlogsmisdadigers in Neurenberg. Zowel de heer Krupp senior ais diens zoon, de tegenwoor dige directeur, werd tot fikse straf fen veroordeeld. Zij toch waren niet alleen de wapenleveranciers van de nazi's geweest, maar hadden ook duizenden, uit de bezette gebieden naar Duitsland gesleepte, arbeiders in hun fabrieken voor het zware werk gebruikt. Men schat het aantal doden, alleen van buitenlanders, op 6000. Voor de financiering en de sterfgevallen werd de familie Krupp verantwoordelijk gesteld. De oude heer Krupp was te seniel om ge hoord te worden door het interna tionale tribunaal. Krupp junior ver dween voor enkele jaren achter de tralies, maar met het' vaste verlan gen de reputatie van de familie en de „ontmantelde" Krupp-bedrijven te herstellen. Hij vond, omdat zijn naam in de handelswereld van liet vrije Europa geen al te beste klank had. in een zekere, Beitz een goede vervanger. Beitz was begonnen als verzekeringagent, maar was zodanig het type geworden vari de na-oorlog- se manager, dat de ouderwets inge stelde Krupp zich over heel veel heelt moeten lieenzetlen om deze man op de tweede plaats in zijn bedrijf te zetten. Polen heeft, ondanks de Russische „bescherming", geen al te beste economische standaard. Voor 'n groot deel heeft de Poolse economie lot 1936 geteeld op de export naar Duitsland. Na de oorlog bleef alleen Oost-Duitsland over, maar de Oost duitsers zijn financieel niet zulke beste handelspartners en vandaar dat Polen zijn blikken op het in hun pers voor kapitalistisch-militaris- tisch uitgekreten West-Duitsland had geslagen. Aangezien de firma Krupp financieel bij heel veel zaken in West-Duitsland is geïnteresseerd, besloot men in Polen de directie van dit concern uit te nodigen. Krupp zelf te vragen, zou een beetje vreem de indruk maken en vandaar dat men een neutrale figuur vond in de heer Beitz. Toen men hem nog van wege zijn oorlogsdaden tot „een vriend van Polen sinds 1940" kon uitroepen, stond niets meer in de weg om deze Duitser met de speciale treinwagon van de Poolse president een rit te laten maken door het lier- bouwde Polen. Daarbij is, volgens een nuchter communiqué, over han delskredieten gesproken. Hij kreeg zelfs in zijn vliegtuig voor twee mil joen aan antiek uit het museum van Warschau mee. dat kan worden ge bruikt bij een tentoonstelling in villa Hügel, het protserige familiepaleis van de Krupp's. Dc heer Beitz zei bij zijn terugkeer als „padvinder" naar Polen te zijn geweest, maar hij zal uit zijn reis „wel Poolse munt hebben geslagen". „Air Africa" in oprichting In Brazzaville, cle hoofdstad van de republiek Kongo (voor malig Frans) is een „top-confe- rentïe" gehouden van voorma lig Frans-Afrikaanse gebieden, waarop onder meer besloten is tot een aantal gezamenlijke acties. Twaalf landen zullen een verde digingsorganisatie opzetten, waarin als bepaling is opgeno men, dat als een der leden wordt aangevallen, alle andere leden te hulp zullen komen. De twaal flanden zullen voorts een gezamenlijke luchtvaartmaatschappij oprichten onder de naam „Air Afri ca". De vliegtuigen zullen waar schijnlijk in Frankrijk gekocht wor den. De conferentie werd voorgezeten door Felix Hoephoet-Boigny. de pre sident van de Ivoorkust, die na af loop van de vergaderingen een ver klaring aflegde waarin hij onder meer zei. dat alles gedaan'dient te worden om de koude oorlog uit Af rika te houden. In dit verband merk te hij ook op, dat cle Afrikaanse landen bijzonder verwonderd waren dat het land, dat in de V.N. een re solutie had ingediend tot onmiddel lijke beëindiging van de koloniale re geringsstelsels, de Sowjet-Unie. juist tegen toelating van Mauretanië als 1 ;,1 ,1.» T7 *\T Tlii bieden in Afrika, om de pogingen, Mauretanië in de Verenigde Volke ren op te nemen, te hernieuwen. De premier kondigde voorts aan. dat cle volgende Afrikaanse top conferentie van 35 tot 20 januari in Yaoende in de Kameroen zal worden gehouden. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het voort duren van de strijd in Algerije en zeide, dat de conferentie de po litiek van generaal De Gaulle steunt. Hij zei ook. dat een dooi de Verenigde Naties georgani seerde volksstemming „een illu sie" is. De conferentie van Afrikaanse lan den deed een beroep op Frankrijk om de strijd in Algerije in 1961 de finitief tot een einde te brengen, en verzekerde Frankrijk tenslotte van PRESIDENT GOMOELKA ..kapitalistische gast op bezoek.. lid van de V.N. was geweest. Hij gevoelens van vriendschap dié In de- de gehele wereld, i ze voormalige Franse gebieden vooi deed een beroep op namens de voormali: Franse ge- Frankrijk bestaan. Een Westberlijnse filmproducent, Brui ner, wil een film maken over Eichmaim en de opbrengst ton goede laten komen aan slachtoffers van 'de nazi's. I5e titel van de film zal zijn „Bloed".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3