PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRESELIJKE BRAND VERNIETIGT EEN AMERIKAANS VLIEGDEKSCHIP Minstens 50 doden en talrijke gewonden Oostenrijkers durven niet in Kongo blijven „Regering wil minder geld aan landbouw ten koste leggen BILT CAPE CANAVERAL LANCEERT ONBEMANDE RUIMTECABINE Vandaag... 203e jaargang - no. 299 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kofc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.ra. Minim, p. advertentie 4.—, lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van -.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. i 4 lijnen tb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zierlkzee. red tel 2425 adm te< 2094. Nieuwe ramp in New York Prinsp« Arbeiders door vuur ingesloten Door een brand aan boord van het nieuwe, vrijwel geheel vol tooide Amerikaanse vliegdekscliip „Constellation" op een werf in Brooklyn, New York, zijn gisteren ten minste 50 personen om het leven gekomen en „honderden" gewond. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Vijf uur 11a het uitbreken van de brand wist men niet hoeveel personen zich nog aan boord van het schip bevonden. Naar verluidt heeft men klopsignalen ge hoord van 61 mannen die zitten ingesloten. Een politiefunctio naris schat dat het aantal doden tenminste honderd zal be dragen. Circa 95 brandweereenheden nemen aan de blussingswerkzaamlieden deel. Ongeveer 4200 arbeiders leg den de laatste hand aan het 60.000 ton grote schip, dat één van de mo dernste vliegdekschepen te wereld zou worden. De „Constellation" zou vijf meter langer worden dan de Queen Elizabeth". De bouwkosten bedroegen 275 miljoen dollar (ca. 1,1 miljard gulden). De brand ontstond toen iemand per ongeluk een vat met brandbare vloeistof lek stootte. Sommige arbei ders wisten zich te redden door over boord te springen, anderen bereikten via kranen de wal of werden met bo ten van boord gehaald. Brandweer lieden maakten van snijbranders ge bruik om enkele zwaar gewonde mannen in veiligheid te brengen. De „Constellation" zou in vreclcs- Kennedy thans officieel gekozen John F. Kennedy is gisteren offi cieel gekozen tot president van de Verenigde Staten. De verkiezing van Kennedy werd officieel, toen een meerderheid van stemmen op hem was uitgebracht door 537 kiesmannen die in de hoofdsteden van 50 staten gisteren samenkwa men krachtens een be~ J- Amerikaanse grondwei tijd een bemanning van 3400 kop pen hebben gehad. Het schip zou één van de zes vliegdekschepen van de „Forrestal"-klasse zijn, die plaats bieden aan 90 100 vliegtuigen en bewapend zijn met „Terrier" luchtdoelraketten. Ongeveer 800 brandweerlieden en po litiemannen bestrijden het vuur en helpen de slachtoffers. /Vijftig dok ters en verplegers verlenen eerste hulp. De organisatie Bescherming Bevol king van New York heeft zuurstof beschikbaar gesteld uit voorradén van een eventuele bomaanval op New York. Op de werf van Brooklyn stonden al spoedig nadat het vuur was uitge broken, lange rijen arbeiders voor de telefooncellen om hun familieleden gerust te stellen. Dramatische taferelen Een grote menigte ongeruste vrouwen van werfpersoneel drong samen voor de hoofdingang van de marinewerf en eiste huilend te worden toegelaten. De taferelen zowel buiten het on fortuinlijke vliegdekschip als daar binnen deden denken aan een mijnramp. Een klein vliegtuig, waarin een foto graaf opnamen maakte van de brand op het vliegdekschip „Constellation", is neergestort, vlak nadat de opna men gemaakt waren. Het toestel kwam neer in een park in Manhattan, aan de Eastriver, te genover de marinehaven. De piloot en de fotograaf kwamen met de schrik vrij. Het toestel werd zwaar beschadigd. De piloot vertelde, dat de motor be vroor toen zij terug wilden keren naar het kleine vliegveld Flushing (Vlissingen). Om elf uur maandagavond, Neder- Ianse tijd, toen de brand reeds zeven nur woedde, werden nog steeds klop signalen uit het schip gehoord. Prinses Birgitta van Zweden en prins George Johann von Hohenzol- lern hebben meegedeeld dat zij ver moedelijk in mei van volgend jaar te Stockholm in het huwelijk zullen treden, in de kapel van het konink lijk paleis. De prins is katholiek en de prinses is protestant, maar van welke ritus de huwelijksdienst zal zijn is nog niet vastgesteld. Wel is vastgesteld dat het een groot feest wordt, met een rijtoer door Stockholm en tele visiecamera's in de kapel. De verloofden deden hun mededelin gen tijdens een in de appartementen van prinses Sibylla gehouden pers bijeenkomst. Kroonprins Carl Gustaaf en de prinsessen Desiree en Margaretha waren hierbij aanwezig. Na gevangenschap Dochter van Menuhin trouwt Chinees pianist H Zamira Menuhin, de 20-jarige dochter van de wereldberoem- M de violist Yehudi Menuhin is H zaterdag te Londen in het hu- m welijk getreden met de Chinese H pianist Foe T'Song. Foe t'Song werd tot een van de beste pianisten van commu- M nistisch-Cnina beschouwd tot hij twee jaar geleden naar het m Westen vluchtte. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Koning Leopold ontruimt paleis van Laken Direct na de terugkeer van koning Boudewijn en koningin Fabiola van hun huwelijksreis zullen koning Leo pold en prinses Liliane de koninklijke residentie, het paleis van Laken, ont ruimen. De vader van koning Boude wijn en zijn gezin zullen hun intrek nemen ïn het domein van Axgenteuil, een 20-tal kilometers buiten Brussel. De Belgische regering heeft tijdens het weekeinde een wetsontwerp bij het parlement ingediend, waarbij dit domein dat 143 ha beslaat ter beschikking van koning Leopold HI en zijn gezin wordt gesteld. Medisch team zelfs niet veilig Kolonel Ferdinand Foltïn, de commandant van het Oosten rijkse Medische korps, dat in de Kongo een veldhospitaal zou inrichten en leiden, heeft verklaard, dat 90 procent van zijn persoueel naar huis wil terugkeren. Hij voegde hieraan toe, dat geen van hen naar Boe- kavoe wil terugkeren als hen de mogelijkheid daartoe gebo den wordt. De Oostenrijkse ploeg werd in Boe- kavoe door Kongolese troepen ge vangen genomen, en moest, toen on derhandelingen die door de V.N. ge voerd werden op niets uitliepen, met geweld bevrijd worden, hetgeen de Nigeriaanse soldaat Maidoegoe het leven kostte. Foltin zei, dat elke groep, die in Boekavoe een veldhospitaal was ko men opzetten, hetzelfde lot zou heb ben gehad omdat de negers zichzelf hebben opgezweept tot een soort hysterie tegen elke buitenstaander en zeker als die buitenstaander een •fifet-neger is. Foltin zal vandaag naar Wenen terugkeren om met de Oostenrijk se regering de toekomst van zijn ploeg te bespreken. Thans staat de eenheid nog gereed om hulp te bieden bij de inrichting van een veldhospitaal bij Stanleystad, waar de situatie 'zo mogelijk nog verwarder is dan in Boekavoe. Foltin. die sprak tijdens de dagelijk se persconferentie bracht hulde aan GESLAAGD EXPERIMENT Over 2 maanden aap en in mei mens de ruimte in De Verenigde Staten hebben gisteren '11 onbemande ruimte- cabine gelanceerd. De capsule moest een vooral berekende haan beschrijven welke een lengte had van ruim 400 km. De lancering geschiedde speci aal 0111 binnen enige maanden het omlioogbrengen van een bemande ruimte-capsule moge lijk te maken. De lancering is gelukt. De cap sule maakte een steile boog en kwam in de Atlantische Oceaan terecht 11a een afstand van ca. 375 km te hebben afgelegd. De capsule bereikte een hoogte van 209 km. Na haar terugkeer in de at mosfeer remde een parachute haar val verder af. Onder meer met be hulp van radiosignalen konden waarnemers aan boord van vliegtui gen cn schepen de capsule volgen en haar direct oppikken. De capsule kwam terecht in de buurt van de Bahama-eilanden. Binnen het kader van het Mercu ry-project zullen de Amerikanen over twee maanden een chimpan see de ruimte insturen. Als dit lukt volgt dan de eerste bemande ruimtevaart omstreeks april/mei 1961. Zoals bekend zijn hiervoor zeven man uitgekozen. Vijf waren aanwe zig bij de Jju cering op maandag. De twee anderen zaten in een straal jager die boven de. basis op Cape Ca naveral vloog. de Nigeriaanse troepen, die de Oos tenrijkers hadden bevrijd. De strijd kostte het leven aan een soldaat. Een officier, twee onderofficieren en een soldaat werden gewond. Ook logenstrafte de Oostenrijkse hoofdofficier, de bewering van de Kongolese provinciale premier, Mf- roeho, dat hij nooit een kennisge ving van de komst van het veldhos pitaal had ontvangen, door te zeg gen, dat hijzelf een afschrift had gezien van de brief van 9 december van het V.N. hoofdkwartier aan Mi- roeho, waarin de komst van de Oos tenrijkers werd aangekondigd. De Oostenrijkse ministerraad heeft gisteren evenwel besloten, dat het teacn de V.N, van dienst zal blijven ,in 0e Kongo. De eerste foto van de terugkeer van keizer Haile Selassie in Ethiopië: op het vliegveld van Addis Abeba buigt een Abessijn zich vol deemoed op de grond om de voeten van de keizer fe- kussen, bij diens terugkeer 6» het vaderland. *WN*V\*WVVWWWW\AAVA<VVW\*\WS/VS*V\WA\<\A De kerstman woont in Lapland „Beste kerstman, ik ben het hele jaar zoet geweest. Ik heb Jane niet aan de haren getrokken...." Dergelijke brieven komen elk jaar tegen Kerstmis bij duizenden in Zweden aan met als adres:: Santa Claus, Lapland, Zweden". Deze brieven worden door de Zweedse posterijen doorgezonden aan een dame in Stockholm die ze als vrij willigster, samen met een aantal vrienden behandelt. De kinderen overal ter wereld schrijven dus niet tevergeefs. Elke brief wordt beantwoord en er worden geschenkjes gestuurd naar John in Lon den, Grethe in Keulen, Kate in Melbourne, Jan In Johannesburg, Wang in Peking, etc. De waarneemster voor de kerstman is mevrouw Elsa Holst. Zij heeft met brieven in de Europese talen geen moeite maar ingewik kelder wordt het als het afzenders uit Japan, China of Afrika be treft. Tot oplossing van deze moeilijkheden krijgt zij assistentie van buitenlandse studenten in Zweden. De kinderen geven ook wel eens een bewijs van attentie van hun kant. Zo was er laatst een jongen die een zakdoek bij zijn brief in- sloot „voor geval Santa Claus verkouden zou zijn'". IR. GEUZE VOOR Z.L.M. IN GOES: Boeren zullen in toekomst nog sterker moeten mechaniseren De strijd op Let oogstfront en de strijd op liet prijzenfront wa ren de twee belangrijkste zaken, welke ir. M. A. Geuze uit Poortvliet maandagmiddag aansneed op de algemene najaars vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, die in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. „De indruk van de boeren ovqr de landbouwprijspolitiek van de laatste maanden is, dat de regering minder geld aan de agrarische sector ten koste wil leggen", merkte de algemeen voorzitter van de Z.L.M. ïn zijn openingsrede op. „Politiek gedwongen heeft minister V. G. M. Marijnen zijn economische stellingen verlaten, zonder die consequent voor een andere economische stelling te verwisselen. Een dergelijke zwenking is zakelijk niet te verdedigen. Daar door voelde agrarisch Nederland zich gegriefd. Het was niet de ontevredenheid, die de boerenstand leidde, maar het gevoelen onrechtvaardig te worden behandeld". Aldus de algemeen voor zitter van de Z.L.M. Uitvoerig stond spreker ook stil bij de uitermate moeilijke omstan digheden, waaronder de boeren dit najaar hun werk hebben moeten verrichten. Hij betoogde, dat men de weg zal moeten opgaan van een nog sterker doorgevoerde me chanisatie. De goede dagen zullen benut moeten worden door machi nes, die door één man bediend be hoeven te worden. Voor elke werkzaamheid zullen er geschikte machines moeten komen, zei ir. Geuze tot zijn gehoor van honder den landbouwers. In het begin van zijn openingswoord merkte de algemeen voorzitter op, dat de landbouwers hun produkten van de velden hebben moeten halen onder .de meest ongunstige omstan digheden. De oogst moest via het „modderfront" worden veroverd, op een wijze, die aan de strijd op de Vlaamse slagvelden in 1917 bij Pas- schendale herinnert, meende spreker. In de periode, waarin vrijwel de ge hele oogst valt, van 1 juli tot nu toe ongeveer öy2 maand is meer re gen gevallen dan het gehele jaarge middelde. Terwijl de boeren, hun gezinsle den, de landarbeiders en de mili tairen in de voorste gelederen hebben gestreden op het oogst front voor de boeren Is de strijd nog niet afgelopen is in de „droge en warme binnenka mers van Den Haag" een andere strijd gestreden. Een strijd op het prijzenfront, aldus ir. Geuze. Merkwaardig noemde hij het, dat een deel van de landelijke pers gemeend heeft tegen de landbouw van leer te moeten trekken. Wij zullen ons niet laten vervreemden van de noden en zorgen van de boer. Wij zullen probe ren de weg aan tê geven, waarnaar de toekomst ons richt. Aan die taak zullen wij onze vermogens blijven ge ven. Dan ook zie ik de naam „het groene front" die wij onszelf niet hebben gegeven, maar die men ons heeft toegedacht. als een eerbare naam, sprak ir. Geuze. Prijsverlagingen Het prijzenoverleg tussen de minis ter en het landbouwschap en daarna het beraad tussen de regering en de (Zie slot pag. 2 kol. 3) Laos vraagt Amerika militaire hulp De pro-westelijke regering die thans de macht heeft in de hoofdstad van Laos, heeft om Amerikaanse mili taire hulp verzocht en dit verzoek wordt overwogen, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Een woord voerder reide dat hij niet op de hoogte was of met name verzocht was om wapens, geld voor soldij of technische adviezen. Het verzoek was verleden week ge daan in een brief van prins Boen Oem, die door op het westen georiën teerde groeperingen was uitgeroepen tot premier van Laos. Het ministerie van buitenlandse zaken had j.l. vrij dag al bekendgemaakt dat een brief van de prins was ontvangen, doch toen alleen gezegd dat om „hulp" was verzocht. Amerikaanse beamb ten hadden toen alleen voedsel en medicamenten voor de burgerij van de hoofdstad Vientiane genoemd. Vliegtuigongeluk in Alaska eist tien doden Een vliegtuig vau de Alaska Airlines Is zondagavond kort na zijn vertrek van Kaap Thompson neergestort, waarbij 10 personen werden gewond, van wie 3 ernstig. Het vliegtuig, een tweemotorlge Beechcraft kwam terecht op een ra diohut en vloog in brand. is het 100 jaar geleden, dat in Neder land een uiterst strenge vorst, ge paard met watersnood heerste en voor dc eerste maal raderboten als ijs- breker werden ingezet. VERWACHT. GEMATIGDE TEMPERATUREN Zwaar bewolkt met vooral aanvan kelijk regen of motregen en plaat selijk nog mist, later verspreide op klaringen. Overwegend matige, langs de kust van Holland en Zeeland vrij krachtige wind, ruimend naar rich tingen tussen West en Noord. De zelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 21 december Zon op 08.46 onder 16.S0 Maan op - 10.55 ondeiv 20.AL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1