PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Neerstortend vliegtuig zaait dood en verderf in straat te München Nederland krijgt minder Starfighters Polder Walcheren keurde de begroting voor 1961 goed BILT AMERIKAANS LEGERTOESTEL OP VOLLE TRAM - 49 DODEN DODENTAL TE NEW YORK TOT 140 GESTEGEN 203e jaargang - no. 298 Dagblaa. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant- Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 por kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.tn. Minlm. p. advertentie 4.—, lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van ..25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr 58-60. tel. i 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. teL 6140 (b.g.g. adv- 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel.2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red 2425 adra te. 2094. Na botsing met kerktoren In dichte mist is een tweemotorige „Convair" van de Ameri kaanse luchtmacht zaterdagmiddag kort na de start Aan het vliegveld Kien in dichte mist tegen een toren van de St. Paulus- kerk te München gevlogen en vervolgens neergestort in de Bayerstraafc, op een tram. De zeven bemanningsleden en dertien Amerikaanse studenten in het vliegtuig, dat op weg was naar het vliegveld Northolt bij Londen, kwamen allen 0111 het leAren en ook vrijwel alle inzitten den van een der twee tramwagens werden gedood. Het aantal slachtoffers bedroeg gisteravond al 49. Een overzicht van de enorme ravage in de Bayerstraat ie München, 1 vaar de ..Convair" van de Amerikaanse luchtmacht neerstortte. komen weggevaagd. De pastoor van cle St.-Pauluslcerk, waarmede het vliegtuig in aanr aking was gekomen, zat in zijn woonkamer dicht bij de kerk. toen hij een ont ploffing hoorde. Hij rende naar bui ten én zag een stuk van het vlieg tuig aan net kerkdak hangen. Rouw Burgemeester Vogel verzocht alle openbare vermakelijkheden in de stad tot Kerstmis op te schorten. De Beierse radio zond na het bekend worden van de ramp alleen ernstige muziek uit. Elfjarige Stephen Baltz in ziekenhuis overleden De enige overlevende van de inzit- tenden van de twee Amerikaanse lijnvliegtuigeri, die vrijdag boven New i York met elkaar in botsing kwamen* de 11-jarige Stephen Baltz, is zater dagmiddag aan zijn verwondingen bezweken. Het aantal doden dat de ramp heeft gekost, was gisteravond tot 140 gestegen, n.l. de 128 passa giers en bemanningsleden van de DC- 8 van de „United Airlines" en de con stellation van de „Trans-World Air lines" en- twaalf mensen op de grond; De jopgen was op straat in de sneeuw gevonden in de omgeving van de plaats in Brooklyn, waar het wrak van.de DC-8 terecht was gekomen. Hij had een gebroken linkerbeen en brandwonden aan borst, rug en lin kerarm. Volgens de artsen van het ziekenhuis waar hij was opgenomen, overleed hij aan een ernstige bescha diging van zijn longen tengevolge van de grote hitte in het brandende toestel. Hoewel hij brandwonden had over zijn gehele lichaam, zijn longen ge schroeid waren eri een been gebroken was, heeft de jongen voor zijn leven Sevochten. Zaterdag kwam het einde, ijn vader maakte bekend dat zijn zoon overleden was en bedankte men sen uit het gehele land en over de gehele wereld die hem telegrammen met hun beste wensen hadden gezon den. Philippijnse troepen gereed naar Laos te vertrekken De minister van defensie van de Plu- lippijnen. Alejo Santos, heeft meege deeld dat troepen gereed staan om zich op verzoek van de Z.OA.Y'.O. (Zuidoost Aziatische Verdragsorga nisatie) onmiddellijk naar Laos te begeven. Men schat het aantal doden in Vien tiane op ruim 150, terwijl-omstreeks 500 burgers en militairen gewond zijn geraakt. De strijdkrachten van gene raal Phoemi Nosavan zouden onge veer 900 parachutisten en communis ten gevangen hebben gemaakt en een frote hoeveelheid wapens hebben uitgemaakt. De regering welke thans door prins Boen Oem Champassak gevormd is dS die sterk pro-Westers georiën teerd is heeft de erkenning gekre gen van koning Savang Vattana. Volgens „Nieuw China" vallen de communistische guerilla's thans de koninklijke residentie Loeang Pra- bang aan. Nieuw akkoord met V.S. Amerika krimpt militaire hulp drastisch in (Van onze speciale verslaggever) Langdurige, harde en voor de Neder landse regering in vele opzichten zeer teleurstellende onderhandelingen met do Vecrnigde Staten, hebben zaterdag middag iii een volgens Ingewijden bij na dramatische bespreking tussen mi nister van defensie, ir. H. Visser en zijn Amerikaanse ambtgenoot, Tho mas Gates jr. geleid tot een nog niet gepubliceerd akkoord over de laatste Amerikaanse hulp die Neder land nog krijgt. Dat het bij deze onderhandelingen tussen Nederland en de' Verenigde Staten tot het laatste ogenblik hard is toegegaan kan men terugvinden in het nogal verrassende feit, dat niet alleen het aantal voor Amerikaanse rekening te bouwen Starfighters is verlaagd van de 119 toestellen ad 6.2 miljoen per stuk waarop Ne derland aanvankelijk meende te mo gen rekenen .tot" 25, maar ook het aan tal voor Nederlandse rekening te bou wen Starfighters is verlaagd van 100 tot 95. De voornaamste gevolgen van de za terdag met de ontmoeting Visser-Ga- tes besloten onderhandelingen zijn; 1. Na 1961 krijgt Nederland geen Amerikaanse militaire hulp meer, een jaar later dan het geval is voor Enge land, Frankrijk, West-Duitsland en Luxemburg, maar belangrijk eerder dan Den Haag had gehoopt. 2. Het luchtmachtplan voor Neder land zal drastisch moeten worden in gekrompen, door opheffing van vier ïuchtverdedigingssquadrons, omdat de luchtmacht slechts 110 Lockheed Starfighters krijgt !n plaats van de geplande 219. Het aantal geleide-pro- jectielen-squadrons voor de luchtver dediging, dat van het luchtmacht- 61an deel uit maakte zal met één Awk-squadron worden uitgebreid. 3. De verbouwing van de kruisers „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" tot geleide proje kruisers voor luchtverdedig aan een zijden draad heeft 'gen, gaat dooi* nadat de Ameri kaanse regering is gezwieht voor de dreiging dat Nederland beide kruisers definitief uit de vaart zou nemen, indien de V.S. bleven bij hun besluit de aanvankelijk voor Naar een woordvoerder van de politie van München heeft mee gedeeld, zijn alle inzittenden van de eerste wagen van de tram waarop het vliegtuig neer stortte er levend afgekomen. De achterste wagen vloog in brand toen het ongeluk gebeur de maar de mensen in de voor ste konden zich redden voordat ook die wagen door het vuur werd aangetast. Door uit een defect geraakte lei ding stromend gas en de brandstof van het Amerikaanse vliegtuig ont stond een vuurzee ter breedte van ongeveer honderd meter. Het vlieg tuig had de toren van de Paulus- kerk geraakt waarvan stukken op de aanhangwagen van de tram te recht kwamen. Verkoolde resten Uit de smeulende resten van de aanhangwagen werden talrijke verkoolde lijken geborgen. Brok stukken van het vliegtuig en van de kerktoren werden over een af stand van een kwart kilometer verspreid. Kort voordat de ranrp zich vol trok had de bemanning van de tweemotorige Convair nog ge meld, dat zich aan boord een sto ring had voorgedaan. Het hoofdkwartier van de Ameri- Nederland moet meer bijdragen aan Navo De Navo-ministerraad die in Parys byeen is geweest, heeft zondag een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat cle raad met in stemming de verzekering van de V.S. heeft ontvangen om in het gebied van de Navo Amerikaanse kernwa pens te handhaven, die. dan ter be schikking van de Navo kunnen wor den gesteld. Er zou voorts een nieuwe sleutel ge vonden zijn voor de berekening van de verdeling' van kosten voor vlieg velden. pijpleidingen en brandstof opslagplaatsen. Het Amerikaanse aandeel werd van 36.98 procent teruggebracht tot 30 procent. Het Westduitse aandeel steeg van 13.72 tot 20 procent. Cana da en België, twee landen die even eens beweerden moeilijkheden met de betalingsbalans te. hebben, mochten in het vervolg ooi; iets minder gaan betalen. I-Iet aandeel van Engeland, Nederland en Frankrijk werd 'n wei nig verhoogd. kaanse luchtmacht in Wiesbaden deelde mee dat het neergestorte toe- stél behalve de zeven bemannings leden dertien gezinsleden van mili tairen van de luchtmacht aan boord had. Volgens een nadere medede ling van de burgemeester van Mün chen, dr. Vogel, waren het studenten van omstreeks negentien jaar, van wie ongeveer de helft meisjes, kin deren van Amerikaans militair per soneel in Engeland, die de kerstda- kantie bij hun ouders aldaar ginben doorbrengen. Zij studeerden aan een Amerikaanse vervolg-universiteit in München. Onherkenbaar Slechts enkele slachtoffers had men kunnen identificeren. De stoffelijke resten van de andere omgekomenen waren onherken baar verminkt. De St.-Pauluskerk, waarop het vliegtuig terechtkwam, ligt in de onmiddellijke nabijheid van de Theresienwiese, waar juist in een circus een kindervoorstelling aan de gang was. Van de St-Pauluskerk dreigde de hoofdtoren in te storten. De twee andere torens van de kerk zijn vol- DIJKGESCHOT BLUFT ONVERANDERD Geen aandelen in de nieuwe emissie van waterschapsbank De commissarissen van de Polder Walcheren hebben tijdens de algemene vergadering, die zaterdag in het polderhuis te Middelburg onder voorzit terschap van jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg gehouden is, hun goedkeuring gehecht aan de begroting voor 1961. Conform het voorstel van het daireliiks bestuur werd het dijkgescliot onveranderd vastgesteld van het dagelijks bestuur werd het dijkgescliot op f 60 per hectare voor de ongebouwde eigendommen, hetgeen naar de omrekeningsfactor van een hectare 600 belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen een heffing betekent van tien gulden per 100. Er werd geruime tijd over de be groting gediscussieerd. Hieruit bleek nogmaals de ruime belangstelling, die de poldercommissarissen voor de „financiële huishouding" van hun ge bied hebben. Die kwam ook tot uiting bij de be sprekingen over het voorstel om een vaste geldlening van 100.000 te sluiten bij de watevschapsbank van de Unie van Waterschappen. Daar vóór reeds had de algemene vergade ring zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om per 1 juni 1961 met de Middelburgse Nutsspaarbank een geldlening aan te gaan van 250.000 legen 4'i rente, met een looptijd van 20 jaar. Geen hogere rente Over de voorwaarden voor de le ning van één ton bij de water schapsbank kon het dagelijks be stuur de vergadering echter nog geen zekerheid geven. Er werd daarom een machtiging gevraagd te zijner tijd de lening te accep teren legen een rente van ten hoogste 4% Verschillende com missarissen konden zich daarmee niet verenigen. Zij zouden liever zien, dat ook hier een rentevoet van 4',4 aangehouden werd. Tenslotte ging de vergadering met het bestuursvoorstel akkoord. Dat was evenwel niet het geval met het meerderheidsvoorstel van het da gelijks bestuur om voor 5000, volgestorte aandelen deel te nemen in de te verwachten aandelenuitgifte van de waterschapsbank. De bank heeft zich sinds de oprichting in 1953 gunstig ontwikkeld en de verwach ting is, dat het balanstotaal in 1961 vermoedelijk de honderd miljoen gul den zal overschrijden. Tot nu toe be droeg bet aandeel van de polder in het geplaatste aandelenkapitaal even eens 5000, Mr. J. H. C. Heyse vormde de minderheid van hét dagelijks be stuur. Mr. Heyse was van oordeel, dat de waterschappen, die nog feen deel in het aandelenkapitaal ebben, thans moeten helpen. Want nu wordt ook geprofiteerd door cle waterschappen, die niets voor de bank gedaan hebben, be toogde mr. Heyse, die het bij Brandweerlieden en bergers drom men rond het brandende staartstuk van de „Convair". 5000,deelneming wilde laten. De bank heeft bovendien toegege ven, zo verklaarde mr. Heyse, dat zij het geld eigenlijk niet nodig heeft. Verworpen Jhr. Rutgers van Rozenburg vond het meer een kwestie van fatsoen om deel te nemen. „Ï-Iet is niet juist om wel van de banlc te profiteren en er niet mee mee te groeien", oor deelde hij. Daarmee waren verschil lende commissarissen liet eens. Het liep tenslotte uit op een hoofdelijke stemming, waarbij het bestuursvoor stel met achttien tegen twaalf stem men verworpen werd. Voor het herstel en de verbetering van het zuidelijk uiteinde van de Westkappelse zeedijk voteerde de al gemene vergadering een krediet van 52.000,Voor het aanbrengen van een wapen in het polderhuis te Westkapelle werd het reeds toege stane krediet van 1500,verhoogd tot. ;f 1900.—. Voorts deelde de voorzitter mee, dat over de duinafslag van cle zeewering te Oranjezon bij het waterwingebied van Middelburg, waarover men zich van hoofdstedelijke zijde ongerust toonde, volgende maand een bespre king gehouden zal worden. Over de concentratie van polders op Walche ren kon jhr. Rutgers van Rozenburg niets meedelen. Aan het begin van de vergadering werden de nieuw gekozen commissa rissen, de heer W. J. Cevaal.en mr. P. C. Adriaanse, beëdigd. deze verbouwing in uitzicht gestel de hulp (ten bedrage van 120 mil joen gulden) te halveren. 4. De bouw van vier nieuwe fregatten voor onderzeeboot-bestrijding voor de Kon. Marine, waarmee een bedrag van 280 miljoen gulden is gemoeid, zal worden uitgesteld tot na 1963, in af^ wachting van het ontwerp voor een z.g. Navo-fregat, waaraan thans door de maritieme wetenschappelijkesec tie-van NAVO werkt. Dit uitstel betekent een belangrijke ontlasting voor het marinebudget. 5. Nederland krijgt van de V.S. nog een aantal nog geheim gehouden ma- terieel-leveranties in het kader van het hulpprogramma-1961, waaronder naar verluidt een squadron vliegtuigen vermoedelijk voor de Nederlandse Antillen ter vervanging van het ver ouderde Firefly-sqnadron, Katanga wil zelfstandig blijven Moïse Tsjombe, de president van Ka- tanga, heeft zaterdag op de confe rentie van Franssprekende landen In Afrika het denkbeeld van een gecen traliseerde Kongolese staat en zelfs dat van een Kongolese federatie ver worpen. Ook voor toetreding tot een soort bondsregering van nationale eenheid voelt hij niets. Weer hakenkruisen in Keulen Zaterdagavond zijn op een aantal huizen en muren in Keulen weer ha kenkruizen, het embleem dér Nazi's, geschilderd. Een woordvoerder van de politie zeide dat hakenkruizen, van 1 tot 2 meter hoog, op huizen en muren werden geklad in de buiten wijk Muelheim. Kort voor Kerstmis vorig jaar was de ontheiliging van een synagoge in Keulen de inleiding tot een golf van antisemietisme in Duitsland en er buiten. De politie zeide dat twee mannen, Willi Nickel en Josef Schoenen, wa ren gearresteerd op verdenking in de kladpartij van nu de hand te heb ben gehad. Nickel is lid van de uiterst rechtse Duitse rijkspartij en Schoe nen is een vroeger lid. Schoenen, die 25 jaar is, is een van de twee jonge Duitsers die betrokken waren bij de synagoge-zaak van vo rig jaar. Begin februari werd hij tot 10 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Zrjn makker Strunk kreeg 14 maanden. Beiden hadden bekend ha kenkruizen en anti-joodse leuzen te hebben geschilderd op de synagoge en op een gedenkteken voor slachtof fers der Nazi's. Bij revolte in Ethiopië maar 1000 man betrokken Bij de mislukte staatsgreep tegen kei zer Haile Selassie zijn nog geen 1000 nian betrokken geweest, zo is zondag in Asmara door een functionaris van het keizerlijk paleis meegedeeld. Hij zei dat de soldaten van de keizer lijke garde bedrogen zijn door een kleine groep officieren. Zondag gaven 500 soldaten zich over toen zij in kennis waren gesteld van de „ware toestand". Zondag zou het in de noordelijke buitenwijken van Addis Abeba nog tot lichte gevechten zijn gekomen tussen kleine groepjes rebellen en da aan Haile Selassie trouw gebleven strijdkrachten. Haile Mariam Tsjebede, een van de leiders van de opstand, zou in de loop van zondag gearresteerd zijn. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld dat van de ambassadeur in Addis Abeba bericht is ontvangen dat de Nederlanders in Ethiopië zich in goede welstand be vinden. In Asmara was ^ericht, dat ongeveer 1000 studenten waren neergeschoten wegens verraad omdat zij donderdag op het leger een beroep hadden ge daan om deel te nemen aan de staats greep gericht tegen het bewind van Haile Selassie. VERWACHT. MIXDER KOUD Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige motregen en vooral aan vankelijk plaatselijk mist. Tot matig toenemende vrind, krimpend naar westelijke richtingen. Aanvankelijk op de meeste plaatsen nog lichte vorst, in de loop van de dag stijging van temperatuur. ZON EN MAAN 20 december Zon op 08.45 onder 16.30 Maan op 10.11 onder 19.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1