PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paniek in brandend New York, 128 doden bij vliegtuigbotsing Expositie Westvlaamse schilders in stadhuis Middelburg geopend Opstand in Ethiopië zou zijn bedwongen 203e jaargang - no. 297 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van .25 „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 353300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. dePauwstr. 9. tel. 2395. Terneuien. Brouwerijstraat 2. Zierikzee red tei 2425. adm te' 2094. SLECHTS ÊËN JONGETJE OVERLEEFDE RAMP Man ging vliegtuig binnen om alleenreizend kind te redden Boven de stad New York zijn vrijdag bij sneeuwjacht twee pas sagiersvliegtuigen in botsing gekomen. Zij stortten neer en 127 inzittenden hebben het leven gelaten. De enige overlevende is een elfjarig jongetje, maar zijn toestand is kritiek. Bovendien is zeker één persoon op de grond om het leven gekomen: een gemeentearbeider die aan het sneeuwruimen was. De twee bot sende toestellen behoorden tot Amerikaanse maatschappijen. Het zijn een DC-8 straalvliegtuig van de United Air-Lines, dat 76 passagiers en een bemanning van 7 aan boord had, en een Constellation van Transworld Airlines met 37 passagiers en een bemanning van 5. Het jongetje dat nog leeft, zat in de DC-8. Zes inzittenden van de Constellation leefden aanvankelijk nog, maar zijn later in een ziekenhuis bezweken. Het straalvliegtuig stortte in enkele grote delen neer op een rij flatwo ningen aan Flatbush Avenue, een volkswijk in Brooklyn. Een stuk kwam terecht op een rijdende vrachtauto. De kerosine van het vliegtuig vatte vlam en deed een enorme brand ontstaan, die steeds verder om zich heengreep en werd bestreden door brandweerlieden uit zeven kazernes in Brooklyn en Man hattan. Vuurzee Een ooggetuige vond op straat een jongetje, dat ernstige brandwonden had en later overleed. De reserye- politïe van Brooklyn werd in zijn geheel gealarmeerd. Brandweer en reddingsdiensten evacueerden de be- Belgische vorsten op Spaans buiten Volgens een journalist uit Sevilla bevinden koning Boudewiju en zijn gemalin zich op liet landgoed „San Callxto" van do markies De Salinas, w iens zoon niet eeii zuster van ko ningin Fabiola is gehuwd. Toen zijn dochter bij do Carmelitessen wilde intreden, liet de markies op zijn eigen bezitting een klooster bouwen, vlak bij het kasteel. Koningin Fabio la was zeer bevriend met de jonge Carmelitessen. Het landgoed is on geveer vijfduizend hectare groot en er wordt veel gejaagd. Aantal doden aanvaring op Bosporus 43 Volgens Turkse, officiële bron be draagt het aantal doden als gevolg van de aanvaring tussen een Zuid- slavische en een Griekse tanker 43, nl. 21 Zuidslaviërs, 20 Grieken en 2 Turken. Het Zuidslavisehe tankschip Petor Zarovic, dat door de botsing in brand vloog, brandt nog steeds. /V\<\\WVVV\**'VV\\,VVVWV\A P.Z.C.-zaterdagnummer IN GOES staat de grootste school van Zeeland; het is de nieuwe ambachtsschool, die door rond achthonderd leerlin gen bezocht wordt. Onze „Tus sen 13 en 20"-redaeteur nam er een kijkje en zijn ervaringen, vindt men op de jeugdpagina. Verder in dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummci Stemmen uit dc kerken (pag. 3): ..Tussen 13 en 20" (pag. 9) Radio en t.v. met films in Zee land (pag. 11); feuilleton cn Barend Zwerfmans' belevenis sen „Onder Zeelands hoge he mel" (pag. 15); Letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!", met o.m. een artikel over kinderen en televisie (pag. 19) en de Kinderkrant met puzzel en klanken uit dc ether op pag. 21. woners van huizen in de nabijheid van de vuurhaard. Wrakstukken van het vliegtuig lagen tot ver in de om trek op straat en op de huizen. De brand was één van de ergste welke New York heeft gekend. Helikopters van de kustwacht brach ten zes mensen, die dichtbij het op Millers Field neergekomen wrak van de Superconstellation lagen, naar een ziekenhuis op Staten Island. Maar kort na aankomst overleden deze slachtoffers. De ramp eiste in totaal 127 doden. De grootste ramp in de Ameri kaanse burgerluchtvaart, die van 30 juni 1956 boven de Grand Ca nyon, had 128 doden geëist. Ook deze ramp betrof vliegtuigen van de TWA en de United Airlines, die in de lucht tegen elkaar wa ren gevlogen. Paniek Verscheidene zwaargewonden wer den uit de wrakstukken gehaald en priesters gingen rond om de sacra menten der stervenden toe te dienen. In Brooklyn was het toneel afgrijse lijk. Er was een paniek ontstaan, en gillende mensen renden over straat terwijl de vlammen loeiden en van alle kanten brandweer-, politie- en ziekenauto's aansnelden. De botsing ontstond toen de DC-8 cirkelde, in afwachting van landings toestemming op Idlewild. De Super constellation. die koers had gezet naar Laguardia, vloog tegen het straalvliegtuig. De DC-8 viel, de Su perconstellation vloog nog even door en ontplofte toen. Een zestigjarige man klom het nog niet brandende stuk van de DC-8 binnen en haalde Stephen Baltz er uit. Het kind' werd in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis ge bracht. Later werd bekend dat de vader het jongetje in Chicago aan boord van het vliegtuig had ge bracht. Het zou in New York vakan tie houden met zijn moeder en zijn broertjes en zusjes. |iiiiiinmiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii!ii| Zacht maar somber j weer M (Van onze weerkundige jl H medewerker.) H Deze decembermaand ken- H merkt zich nog steeds als bij- s zonder somber. De zon heeft nog geen tien uren geschenen en het aantal zonloze dagen bedraagt 12. Ook het komen- de weekend verwachten wij geen of maar heel weinig zon. H Het hogedrulcgebied trekt naar =j het oosten weg, zodat de n oceaandepressies met enige re- gen en zachtere lucht reeds tot m H Engeland zijn doorgedrongen. Tijdens het weekend zal een H zuidwestenwind belangrijk zachtere lucht gaan aanvoeren. s Eerst na het passeren van een H storingsfront mogen wij einde- lijk weer opklaringen ver- §1 wachten. Zo gaan wij de week voor Kerstmis in met zachter weer een een toenemende de- H pressieactiviteit. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vijftienhonderd kuikens in vlammen omgekomen In het pluimvee-mestbedrijf van de firma Vrijdag-Raben in Zieuwent. gemeente Lichtenvoorde, kwamen vrijdagmorgen door een felle brand 1500 mestkuikens in de vlammen om. Plan tot aanslag op Kennedy De politie van Palm Beaeli, waar Amerika's toekomstige president John Kennedy een vakantieverblijf heeft, heeft donderdag de 73-jarige Richard Pavlick, een gepensioneerd P.T.T.-ambtenaar, gearresteerd, die ervan verdacht wordt, plannen te hebben om Kennedy te vermoorden. Pavlick werd aangehouden in ver band met een verkeersovertreding en toen bleek de politie, dat zij iemand had te pakken naar wie over het ge hele land werd gezocht. In zijn auto en ook in zijn hotelkamer heeft de politie dynamiet en ander materiaal gevonden. Volgens de tegen Pavlick ingebrachte beschuldiging, zou hij Kennedy's leven sinds diens verkie zing tot president hebben bedreigd. Hij zou hebben verteld voornemens te zijn geweest van zichzelf een „menselijke bom" te maken om zich zelf en de nieuwe president ora te brengen. Alvorens voor dit doel naar Palm Beach te komen, had hij al zijn bezittingen weggegeven. Ook zou Pavlick, die overigens deze beschuldiging ontkent, tegenover een politieman hebben verklaard te zijn verpleegd geweest in een inrich ting voor geesteszieken. Intussen is hij tegen een borgstelling van 100.000 dollar vrijgelaten. VELE TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN Radio Addis Abeba lieeft vrij dag bekendgemaakt, dat de op stand tegen keizer Haile Selas sie van Ethiopië is bedwongen en dat de leiders der rebellen op de vlucht zijn geslagen. In de radio-uitzending werd gezegd, dat generaal Merid Mengesha, opperbevelhebber van het Ethi opische leger, bevel heeft gege ven de rebellen te arresteren. Na verscheidene uren uit de ether te zijn geweest, keerde het station met deze tijdingen weer terug. De staats greep van woensdag had „helemaal geen succes gehad", aldus radio Ad dis Abeba. Een woordvoerder van de Ethiopi sche ambassade te Stockholm heeft vrijdag gezegd, dat alle geruchten over het neerslaan van de staats greep in Ethiopië vals zijn. Toen men hem op de radio-uitzendingen uit Addis Abeba attent maakte, ant woordde hij slechts, dat de kroon prins „stevig in het zadel" zat. Hij gaf evenwel toe, dat.de ambassade in Stockholm sinds donderdag niets meer had vernomen van de nieuwe regering in Addis Abeba. Tefero Chareau, de gezant die oonderdag het nieuws van de staatsgreep had toegejuicht, zei dat de regering van keizer Haile Selassie ten einde was. Op de laatste berichten had de gezant geen commentaar, volgens de woordvoerder. Hij wees er nog op, dat niemand van de ambas sade geloofde, dat radio Addis Abeba in de avonduitzending had meegedeeld, dat de opstand in Ethiopië zou zijn bedwongen. T egenstrijdig Uit betrouwbare bron te Aden wordt gemeld, dat keizer Selassie per vliegtuig naar Eritrea is terugge keerd. Volgens dezelfde zegsman te Aden zou de keizer generaal Merid Mengesha, de opperbevelhebber van het Ethiopische leger, in Eritrea hebben ontmoet en hem orders heb ben gegeven, waarna de generaal naar Addis Abeba is teruggekeerd. In Aden zijn twee tegenstrijdige uit zendingen van radio Addis Abeba ge hoord. In de ene werden de luister aars opgeroepen de keizer te steunen en werd meegedeeld, dat de acht re bellenleiders waren gearresteerd. In de tweede uitzending, die hevig werd gestoord, werd de keizer bekriti seerd. In Nairobi werden echter alleen uit zendingen opgevangen van de Ethi opische radio omroep, die pro-Selas- sie waren. Duikboot „Dolfijn" in dienst genomen De Koninklijke Marine heeft gister ochtend een onderzeeboot van een geheel nienw type, Hr. Ms. „Dolfijn", in dienst gesteld. De officiële over dracht geschiedde op de basis van de onderzeebootdienst in de Rotterdamse Waalhaven, in tegenwoordigheid van vele hoge antoriteiten. De „Dolfijn" (S 808) werd bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij ge bouwd naar een ontwerp van ir. M. F. (^running, waarvan Nederland de primeur heeft. In afwijking van het conventionele een-cilinder type, be staat de romp van deze nieuwe on derzeeboot uit drie cilinders, waar van er twee naast elkaar liggen en de derde daar in het midden bovenop rust. Volgens dit nieuwe principe dat overigens tijdens de oorlogsjaren al aan de Britse marine werd aange boden, maar destijds technisch niet uitvoerbaar was kan voor een on derzeeboot van een middelgroot-type een grotere duikdiepte worden be reikt, een betere stabiliteit en een ho gere onderwatersnelheid, zonder dat dit ten koste gaat van de bewapening. De „Dolfijn" is de tweede onderzee boot van die naam. De eerste was een der meest succesvolle Nederlandse onderzeeboten tijdens de tweede we reldoorlog. Dat schip bracht onder meer in de Middellandse Zee ruim 20.000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken en vernietigde o.a. de Ita liaanse onderzeeboot „Malachite". ZEELAND EN WEST-VLAAND EREN SLOTEN HUWELIJK" VVWWVWWWWW'VVVWA/V Bevestiging van historische banden en uitgebreide samenwerking De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft vrijdagmiddag de tentoonstelling van jonge Westvlaamse kunstenaars, die tot 3 januari in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg gehouden wordt, geopend. Tijdens de openingsplechtigheid, in de trouwzaal van het stadhuis, werd door verschillende sprekers gewezen op de banden tussen Zeeland en Wesl-Vlaanderen. Het was met name de beeldspraak van de commissaris, waaruit de samenwerking wel heel duidelijk bjeek. Jhr. De Casembroot noemde deze culturele manifestatie liet sluiten van een huwe lijk tussen de beide gewesten. Want na de „verlovingspe riode", waarbij in de afgelo pen periode de nadruk gelegd is op het smeden van econo mische banden, achtte de commissaris thans het mo ment aangebroken om de stap te zetten tot een nog hechter contact. „Én waar kan de bevestiging van onze economische en culturele sa menwerking beter geschie den dan in deze fraaie trouw zaal", betoogde jhr. De Ca sembroot. Tezamen met de gouverneur van West-Vlaan- deren, ridder P. van Outryve d'Ydewalle, bevestigde hij met een stevige handdruk deze belangrijke verbintenis tussen de twee gewesten. „Moge dit huwelijk besten dig zijn", aldus verklaarde de commissaris der koningin. Samenwerking De bijeenkomst in de trouwzaal werd geopend door burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg. Deze wees in een toespraak op de oude banden, die Middelburg met Vlaanderen heeft. Mr. De Widt ging hierbij terug tot het jaar 1012, toen Walcheren aan Vlaan deren beleend was en Boudewijn IV de stad tot hoofdplaats van het Vlaamse bestuursdistrict maakte; tot het moment, waarop Johanna van Vlaanderen en graaf Willem I van Holland de stad het oudste stadsprivilege schonken „Middelburg heeft aldus een Vlaamse moeder en een Hollandse vader", aldus de burgemeester en tot de middeleeuwen, waarin op architectonisch gebied de sa menwerking zich uitte in de bouw van het Middelburgse stadhuis. Tot slot wees de heer De Widt er op, dat Middelburg en Vlaanderen niet alleen vroeger, maar ook thans op een ruime vriendschap pelijke samenwerking kunnen bo gen. Ook de gouverneur van West- Vlaanderen zag in deze ont moeting een nieuwe bevesti ging van de historische ban den tussen Zeeland en West- Vlaanderen. „Wij hebben ka raktertrekken gemeen van werklust en doorzettingsver mogen. In de wapenspreuk van de heren van Gruuthuuse Ie Brugge „Plus est en vous" horen wij de echo van het Zeeuwse „Luctor et Emergo", aldus ridder Van Outryve d'Ydewalle. Boodschap Hij wilde daarom deze tentoon stelling van schilderkunst uit West-vlaanderen beschouwen als een blijk van vriendschap, maar (Zie slot pag. 2 kol. 5 Foto: De Dolfijntijdens de in- dienststellingsplechtigheid bij het vlaghijsen. KORTE PREDIKATIE Jes. JfO .ft ,/iie den Heere verwachten, zullen de kracht vernieuwen". JONG-ZIJN Jona-zijn ts een verrukkelijk ding. Is het. wonder, dat we het zo lang mogelijk trillen blijven f De recla me weet daar ook wél gebruik van te maken en ze schettert gedurig: „BLIJF JONG"! Jong-zijn is een heerlijk beleven of een angstvallig te bewaren goed. Net betekent on vermoeibaarheid en uithoudingsver mogen bezitten. Een ontdekking van Jesaja: „De jongen vjorden moede en mal". Dat is een ontdekking, die voor onze ge neratie ook kan gelden. Met al onze jong-zijn-idealen verkeren we toch in een positie van moeheid. We zijn allen moedeloos. En dit gedicht ver tolkt onze gevoelens: moe van leven, moe van welen, moe van willen, moe van mij,' wil ik weggaan naar de verte, wil ik weg van deze wereld, wil ik niets meer, wil ik dood. Ja, zelfs dat laatste begrijpen we. Misschien zeggen we het alleen wat anders, bijvoorbeeld zo: „Ik vecht voor mijn boterham, maar voor de rest lap ik alles aan mijn laars". Het komt echter op hetzelfde neer. Jesaja heeft echter ook iets anders te zeggen. ,J)e jongen worden moede en mat, maar die den Heere verioachten, zullen de kracht vernieu wen". Let U wel op het woordje „maar". Dat betekent, dat zij weer jong, onvermoeibaar zullen zijn. Den Heere verwachten, dat is dus een nieuwe manier van leven, een nieuwe manier om jong te zijn of te blijven. Jong-zijn is dus volgens de bijbel afhankelijk van den Heere verwach ten. Jong-zijn is dus rekening honden met een God, die komt' Het is de wereld en de mensen zien als een wereld en als mensen, tot wie God komt! Daarom roep ik V toe: BLIJF JONG!! En ik geef U het. middel er bij: GELOOF IN DE KOMENDE GOD!! Want zij, die in verxcachting des Heeren leven, zij zijn jong, dl zijn ze ook ouden zij. die niet in die verwachting leven, zij zijn oud, al zijn ze jong!! Burgh, F. Don. VEEL BEWOLKING. Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen. Aan vankelijk zwakke tot matige, later matige en aan de Waddenkust tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Enige stijging vau temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1