Werkgebrek dreigt in scheepsbouw en dus „moordende concurrentie" .Waterman'wordt bij „Schelde" verbouwd ïtvcn olijfje Zeeuwse Almanak BIJ „DE SCHELDE" VLISSINGEN 95 JUBILARISSEN GEHULDIGD Charmant met de kerst. CAPRI jtr,o" 5o-jariïe d,e"",; J. Landré te Souburg ten grave gedragen SLIPPEN TEGEN BOOM KOSTTE VLISSINGSE AUTOMOBILIST (30 RTNBENDES Agenda i L b Z. L I-, 14 cs b (J O li A N VRIJDAG 16 DECEMBER X9oO SCHELDE-DIRECTEUR IN JAARREDE Goede bedrijfsbezetting bij „Schelde" is tot eind 1962 gewaarborgd KERKNIEUWS GEEEF. KERKEN Examens: de classis Goes heeft pré paratoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer C. Stam jr. te Goes, kandidaat aan de V.U.. die terstond beroepbaar is Adres: West- wal 2 te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Middelharnis J. van Ravenswaaij te Selieveningen. Advertentie sinaasappel citroen vruchtenlimonade ,,DOOR EEN DREIGEND gebrek aan werk in de scheepsbouw zijn thans vele werven bereid om contracten aan te gaan tegen sterk verüesgeVende prijzen, zodat van een moordende concur rentie gesproken kan worden"Dat zei gisteravond de heer J. W. Hupkes, toen hij in het Scheldekwartier te Vlissingen als voorzitter van de directie der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zijn jaarrede uitsprak. „De situatie is bijzonder moeilijk voor de Nederlandse werven op de exportmarkt", zo beklemtoonde de heer Hupkes. Hij wees er op, dat op deze markten veelal kredietfaciliteiten geboden moeten worden. En omdat de mogelijkheden hiertoe voor de Nederlandse werven vaak onvoldoende aanwezig zijn, gingen dit jaar uiterst belang rijke opdrachten voor ons land en ook voor „De Schelde" verlo ren. Niettemin is voor „De Schelde" een goede bedrijfsbezetting tot eind 1962 gewaarborgd. In een breed opgezet betoog, geïl lustreerd met vele vijfers, toonde de heer Hupkes aan, dat het Nederland in 1960 over het algemeen goed is gegaan. De produktiestijging met name in de metaalnijverheid lag vooral in het eerste halve jaar aan zienlijk boven de verwachting. Zowel de invoei', als de uitvoer steeg aan zienlijk, terwijl ook de werkloosheid beduidend minder was. Kortom, „on ze nationale economie toonde duide lijk tekenen van een hoogconjunc tuur", aldus de heer Hupkes. Helaas geldt dit gunstige beeld echter niet voor de scheepsbomv- industrïe. Nog steeds doen de ge volgen van een voortdurende crisis in de scheepvaart zich ge voelen. De heer Hupkes herinnerde er nog eens aan, dat tussen 1954 en 1957 de wereldhandel per jaar met zeker zeven procent steeg. Gevolg: de re ders lieten zich verleiden grote be stellingen te plaatsen bij de scheeps werven. Nog een gevolg: de scheeps werven breidden hun capaciteit be langrijk uit. Opgelegde schepen Men kent de „reactie": in 1958 liep de wereldhandel in omvang terug en spoedig moest een deel van de we- reldvloot worden opgelegd. Eind 1958 was zelfs 30 procent van de trampvloot voor droge lading opge legd, terwijl ook een belangrijk ge deelte van de tankvloot renteloos in ruste lag In 1959 kwam de kentering: de we reldhandel steeg weer met acht pro cent. De scheepsbouwactiviteit liep in dat jaar iets terug, terwijl op gro te schaal schepen werden gesloopt. Zodoende steeg de wereldvloot in 1959 slechts vier procent in omvang, half zoveel als de toeneming van de wereldhandel, waardoor een deel van de opgelegde tonnage weer in de vaart gebracht kon worden. Dit jaar is de wereldhandel opnieuw belangrijk blijven stijgen: van 'acht tot tien proeent. „De scheepsbouw activiteit is echter weer geringer dan in 1959", aldus de heer Hupkes, „al zal de gereedkomende tonnage ook dit jaar nog boven de acht mil joen bruto liggen". Er wordt nog steeds op grote schaal gesloopt: dit jaar waarschijnlijk 3.5 miljoen bru to ton, zodat de wereldvloot slechts vijf miljoen ton of weer 4 <~o in om vang zal toenemen. Bevredigend Ook in 1960 werden op grote schaal weer opgelegde schepen in de vaart gebracht. „Thans wordt de toestand voor de droge vrachtenmarkt langza merhand bevredigend" aldus de heer Hupkes, „omdat geen 1.5 miljoen ton meer opgelegd is". In de tanksector, waar nog 2.5 mil- J joen opgelegd is, blijkt de situa tie echter nog steeds moeilijk. „Het is begrijpelijk", zo moest de heer Hupkes toegeven, „dat onder deze omstandigheden de reders slechts moeilijk tot het plaatsen van bestellingen overgaan". Met het oog op dit alles, achtte de heer Hupkes de Amerikaanse con juncturele ontwikkeling in de eerst komende maanden van bijzonder be lang. Slaagt men er in daar een re cessie te vermijden, dan mag men een regelmatige stijging van de we reldhandel blijven verwachten. Zo lang de wereldhandel met acht pro cent en de wereldvloot met vier pro cent per jaar toeneemt, is er een ten dentie tot hei'stel van het verstoorde evenwicht. De heer Hupkes wees er nog op, dat de seheepsvrachtenmarkt zeer ge voelig is. Zodra er een tekort aan tonnage voelbaar wordt, kan men een herstel van het vrachtprijsni veau verwachten. Dat zal 'n gunstige invloed hebben op de bereidheid van reders nieuwe orders te plaatsen. Het kan echter nog geruime tijd du ren voor deze toestand bereikt wordt, aldus de heer Hupkes. Op 29 december in Vlissingen Het s.s. „Waterman", niet slechts 124 spijtoptanten uit In donesië op weg naar Nederland, (Advertentie) Spannende tijd De heer Hupkes is er dan ook van overtuigd, dat „we nog een span nende en moeilijke tijd tegemoet gaan". Indien op dezelfde schaal schepen worden gesloopt, zullen de werven wellicht een redelijke bezetting be reiken. De capaciteit van de werven over de gehele wereld ïs thans on geveer 8 miljoen bruto ton per jaar. Een situatie als in 1956, toen de re ders zieli verdrongen om opdrachten te plaatsen, ziet de heer Hupkes ech ter niet meer in het vooruitzicht. „Toch behoeven wij over 1960 in het algemeen niet ontevreden te zijn", aldus de heer Hupkes. De orderportefeuille kon worden aangevuld met de opdrachten voor zes schepen, terwijl ook de machinefabriek belangrijke op drachten boekte, zodat een goede bedrijfsbezetting tot eind 1962 gewaarborgd ïs, zij het tegen slechte prijzen". Ook sprak de heer Hupkes nog over de spanningen op de arbeidsmarkt. „Helaas wordt hier en daar in den lande teruggevallen op een methode, die eigenlijk achter ons behoorde te liggenzó zei de Schelde-directeur. Hij meende, dat hier een zeer kostbaar goed in de waagschaal werd gesteld. Hij hoopte, dat slechts door middel van overleg de spanningen zouden verdwijnen. Segeersstraat 4 - Middelburg NIET MINDER DAN 95 jubi larissen bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zijn gisteravond in het Schelde kwartier te Vlissingen gehul digd. In zijn jaai'rede maakte de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie, VAN TOT Er is een tijdje sprake van geweest, dat de Axelse weekmarkt, welke sinds de oorlog in de Noordstraat wordt gehouden, daar zou moeten verdwijnen. Nu kan echter worden vastgesteld dat de markt daar blijft. Er Is dan ook een uitvoerig overleg aan voorafgegaan met de vereniging van Markt-, Straat- en Itivïerhandel, de Axelse midendstand en een lid van b. en w. Gebleken is dat aan ver plaatsing van de markt weinig be hoefte bestaat en dat plaatsing elders door ruimtegebrek niet goed moge lijk is. De middenstanders, die eens hun stem verhieven tegen een markt iii de Noordstraat, hebben nu betoogd dat een en ander toch wenselijk is en een marktcommissie zal nu de plaat sen voor de kramen aanwijzen opdat SPROOKJE Terwijl zich in Brussel een luister rijke plechtigheid voltrok, zaten in Vlissingen vele gezinnen nederig en in alle eenvoud aan de erwtensoep. Met één oog op de kluif, volgde me nigeen met het andere oog de ge beurtenissen op het televisiescherm en so genoot men dubbel. Dat had den de huismoeders uitstekend be keken en dat het zo zon gaan, was ■woensdag in Vlissingen al volkomen duidelijk. hi een groentenwinkel stonden ten minste op een gegeven ogenblik zes vrouwen bijeen en de een na de an der bestelde knolselderij. „Zo gaat het al de hele ochtend", wist de groenteman te vertellen: „morgen eet heel Vlissingen kennelijk erwten soep". Een klein, nuchter trekje op een dag vol gouden romantiek, waar met vol le teugen van genoten is. „Daar komt ex-koning Simeon van Bulga rijesprak dé verslaggever op een gegeven ogenblik, eerbiedig. In een 'Vlissingse huiskamer riep een ge boeide vrouw geschrokkenOch mensen, m'n gemoed schiet vol". „Waarom?", vroeg een huisgenoot verbaasd. „Nou, die arme man is z'n troon kwijt!", antwoordde de vrouw verontwaardigd en zo is er dus, zoals ge merkt, weer volop ge vat en van 'het sprookje der konings kinderen. die malkander zo lief had den. En van de erwtensoep de winkeliers er zo weinig mogelijk hinder van zullen ondervinden. Al met al heeft men echt wel de indruk, dat een bevredigende oplossing werd gevonden. GASVERLIES. Om nog even in Axel te blijven, daar werd bij het onderzoek in af delingen van de gemeentebegro ting 1961 de aandacht gevestigd op het opmerkelijk gasverlies in de leiding AxelTerneuzen en de gashouder van Terneuzen. Tot troost zij gemeld, dat dit gasver lies veel groter is geweest voordat de nieuwe plasticlciding werd aan gelegd. Bij het aanbrengen van meer vernieuwingen hoopt men het gasverlies verder te ki bekend in welke „categorieën" deze jubilarissen verdeeld zijn: één jubila ris met 50-jarige diensttijd, 43 met 40-jarige diensttijd en 51 met 25-jari- ge diensttijd. Namens de directie bracht de heer Hupkes deze 95 ju bilarissen hartelijk dank voor Hun aandeel in de groei van het bedrijf. Moge hun trouw en toewijding, aldus de heer Hupkes, vooral de jongeren in ons bedrijf tot een lichtend voor beeld zijn. Daarna reikte de heer Hupkes per soonlijk aan alle jubilarissen een herinneringsbord en een gratificatie uit. Hier volgen de namen van de jubilarissen Jubilarissen met 25-jarige dienst: J. M. Ardewijn, J. Batus, J. van Bel- zen, J. J. J. van Beveren. A. J. Bleuzé. A. Bode, P. Bode, L. Braet, P. Buijs. L. Caljouw, A. A. Daamen, S. Davidse, P. Dingemanse, G. Doe- land, G. v. d. Dries. C. den Engels man, C. J. Erkel, A. Fransooi, A. Geelhoed, J. J. Geljon, C. P. Goed hart, W. Griep, G. v. d. Heijden, A. Hoogsteger, J. M. Jansen, C. Kats. P. Keersemaker, L. Kloosterman, M. Kuijper, L. Linders, A. Lodder. K. L. C. Louwerse, W. Luwema, L. Ma- rinisse, B. Meerman, M. Meujmees- ter, H. Mommaas, M. Oranje, J. Post, K. Roelse, M. F. D. Rouw. A. S. Schinkel, P. van Sorgc, J. Stro bos. P. A. J. Uyt den Haag. C. Ver- cauteren, B. Verheij, P. Wielemaker. K. Wildenboer, W. J. Willems, C. Wondergeni: Jubilarissen niet 40-jarige dienst: geleden toen werknemers het bedrijf dikwijls alleen zagen als middel om aan de kost te komen. Nu voelt men zich veel meer deel van een gemeen schap. De regering, nldus spreker, stelt trouw en toewijding in de bedrijven op prijs en het verheugde hem te kun- hen mededelen, dat 't H. M. de Konïn- I gin had behaagd aan een aantal Schel- I de-jubilarissen koninklijke onder- scheidingen toe te kennen. Burgemeester Kolff richtte zich met een persoonlijk woord tot de heer J. H. Verdonk, personeelschef en de heer A. Stroo, beproevingschef. Bei den ontvingen de eremedaille in goud van de Oranje Nassau-orde. Daarna speldde de burgemeester de eremedaille in zilver op aan de heren: D. Swint, A. J. van Dierendonck, B. Mulder, A. L. H. Bos, J. C. Gillissen, S. Meerman, M. Rouw en M. Siere- vogel. En in brons aan de heren: M. M. van As, P. Geldof, L. Hokke, L. Jacobse, A. Janse, W. A. P. de Kok, H. J. Lacor, B. de Nooijer, W. Ovaa, H. de Plaa, D. C. Smit, A. de Vries en J. H. Wigard. Dankwoord. Namens de jubilarissen sprak de heer A. Stroo een woord van dank tot de burgemeester en de Schelde- directie. Hij verzocht de dank aan H. M. onze geëerbiedigde koningin over te brengen voor de koninklijke onderscheidingen. Spreker hoopte, dat De Schelde onder de krachtige leiding van de diiectie zou groeien en bloeien. Toneel Nadat er in de kantinezaal enkele verversingen waren gebruikt, voerde een toneelgroepje onder regie van de heer F. G. H. van Brandenburg het blijspel in een bedrijf „Een verloving in 1850" op. Het vlotte stuk waarin ook nog een aardig dansje voorkwam, viel bijzonder in de smaak. Het orkest van de Schelde-ambtena- ren omlijstte deze feestavond met opgewekte muziek. aanmerkelijk droger is dan het gemeentegas van Axel, dat zich gemakkelijker een uitweg zou zoeken SPROOKJESACHTIG. Ja, sprookjesachtig zal de jubileum- internationale-vogeJten toonstelling te IJzendijke worden die de Eerste IJzendijkse Vogelvereniging op 7 en 8 januari zal houden. Hoewel men van de show te IJzendijke wel wat gewoon is, zal deze toch alles over treffen. De Vlaamse t.v. komt er zelfs werk van maken. De zaal moet volgens de plannen in een sprookje worden herschapen, een sprookje compleet met vijver, fontein, water vogels, valken, gieren en Jan van Genten (van het „Domein Lac van Heijst"), pelikanen, duiven en kana ries. Onder de duiven zal nien onder meer de kampioenen van de gebroe ders De Baere uit Hokeren terugzien en vele Belgische kanaries zullen van de partij zijn. Nu heeft het aantal in schrijvingen voor de show dat van vorig jaar reeds overtroffen. Als dat in IJzendijke niet sprookjesachtig gaat worden GEWETEN SGELD. Ook in Zeeland hebben enkele ge wetens, bij de gedachte aan de fiscus niet gezwegen. Dit blijkt duidelijk uit een bekendmaking van de minister Van financiën, waarin hij zegt, dat de ontvanger der directe belastingen te Zierik- zee 3252.— ontving wegens te weinig betaalde inkomstenbelas-1 ting. In Terneuzen ontving de ontvanger 400.aan gewetens- tfeld wegens te weinig betaalde in komsten- en vermogensbelasting. zal niet naar Rotterdam komen, maar rechtstreeks naar Vlissin gen varen. Daar wordt het schip op 29 december a.s. ver wacht. Het geringe aantal passagiers is te wijten aan de omstandigheid, dat de toestemming om Soerabaja en Dja karta te mogen aanlopen eerst werd ontvangen, toen de „Waterman" reeds lang in Australië was aange komen. Zodoende zag slechts een klein aantal spijtoptanten kans tij dig voor vertrek gereed te zijn. Een dertigtal passagiers doet op de thuisreis dienst als corveeër, daar alle honderd Indonesische bedienden in Soerabaja het schip hebben verla ten. Nadat straks in Vlissingen de passagiers ontscheept zijn, zal de „Waterman" op de werf van „De Schelde" een verbouwing onder gaan, die enkele maanden in be slag zal nemen. Er zal o.m. een grote salon wor den bijgebouwd en ook krijgt het schip een vast zwembad. In de nieuwe gedaante zal de „Water man" in totaal 840 bedden heb ben, tegen thans 810. Het aantal tweepersoonshutten, dat nu slechts twee bedraagt, zal dan tot 23 zijn gestegen. Deze verbouwing geschiedt in op dracht van de N.V. Scheepvaart- mij. „Trans-Oceaan" in oprich ting, waarin behoudens goed keuring van de beide Kamers, de drie regeringsschepen „Water man", „Zuiderkruis", Grote Beer" zullen worden ondergebracht. Donderdagmiddag is te Souburg het stoffelijk overschot ten grave gedra gen van de zondagavond bij een ver keersongeval zo ti-agisch om het le ven gekomen J. Landré. Op de algemene begraafplaats had den zich vele belangstellenden verza meld. Zo waren o.a. de leerkrachten en talrijke leerlingen van de rijks kweekschool te Middelburg aanwezig, waar de 17-jarige Landré studeerde. Aan de groeve werd in de eerste plaats het woord gevoerd door Sou- burgs burgemeester A. H. S. Stemer- ding. Hij verklaarde, dat er een schok door de gemeente ging. toen de ge volgen van het ongeval bekend wer den. Het verlies voor de familie is niet onder woorden te brengen, aldus de heer Stemerding. die het diepe me deleven van de gemeente onder woor den bracht. De directeur van de rijkskweekschool, de heer M. A. Hage, verklaarde, dat de overledene op de school in herin nering zal blijven als een goede stil le, vriend, onopvallend, maar die steeds bereid was hulp te- bieden, vóór het werd gevraagd. Namens de gymnastiekvereniging „Astrow" en de Zeeuws-Brabantse turnkring, sprak de kringvoorzitter, de heer J. Becht. De heer J. H. F. Somnier vertegenwoordigde het be stuur van de K.N.G.V. Beiden wezen op het verlies voor de sport door de dood van deze jonge en talentvolle turner. Ook zij betuigden hun mede leven met de familie. Tenslotte sprak ae Nederlands her vormd predikant te Souburg, ds. T. Haitjema. Hij .richtte woorden van troost tot de familie en las een kort bijbelgedeelte, waarna hij het „Onze Vader" bad. De vader van de overledene sprak een dankwoord voor de belangstelling. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 8 en 9 KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Vijftig gulden voor plotseling oversteken Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom stond donderdag terecht de Vlissingse automobilist A. B. Deze was op 17 september jongstleden op de verkeersweg van Bryda naar Roosendaal zonder aanwijsbare oor zaak tegen een boom gereden. Verdachte, die daarbij uit de rich ting Breda kwam gereden, vertelde ter zitting dat hij niet anders had gekund. Toen hij op de dag van het ongeluk achter een bestelwagen reed, had hij plotseling de achter lichten van deze wagen zien flikke ren, ten teken dat de wagen stopte. Toen B. daarop ook remde slipte zijn wagen met het bovengenoemde ge volg. De officier van justitie was van mening dat B. wel iets langza mer had kunnen lijden en eiste een boete van f 30,subs. 6 dagen. Conform de eis werd B. veroordeeld. Voor liet plotseling met zijn wagen oversteken op de rondweg bij Roo sendaal op 12 september en liet daardoor veroorzaken van een on geluk moest zich voor de kanton rechter verantwoorden A. Th. K. uit Roosendaal. De heer K. L. uit Kou- dekerke was tegen de overstekende auto opgereden en met zijn wagen gekanteld. De personeelschef van de Kon. Mij. ,J)e Scheldeie Vlissingen, de heer J. H. Verdonk (rechts) ontvangt van burgemeester mr. B. Kolff de gouden eremedaille in de Oranje Nassau- orde. Verdachte vond dat „gek". Volgens hem had K. gemakkelijk achter hem langs kunnen rijden. „Ja, achteraf kan alles", gaf de kantonrechter toe, „maar je moet maar eens zo plotseling een auto dwars voor je op weg krijgen". R. voerde daarop tot zijn verdedi ging aan, dat hij voor het eerst in een wagen van een voor hem onbe kend merk had gereden en niet aan het mechanisme- was gewend. Toen hij de auto van L. had zien aanko men had hij in een andere versnel ling willen 'overschakelen, maar tot zijn schrik was hij met zijn auto voor L. de weg opgeschoten. De officier van justitie was van me ning dat de Roosendaler het verkeer in hoge mate had gehinderd, door eerst een aantal auto's te laten pas seren en daarna plotseling de weg op te rijden. Hij eiste tegen hem een boete van 50,subs. 10 dagen. De verdediger voerde nog ter ver dediging aan, dat R. de wagen niet kende en dat er derhalve van on voorzichtig rijden geen sprake was. R. werd echter conform de eis ver oordeeld. Examens Voor het diploma oogmeetkunde van de stichting vakopleiding opticiens slaagde te utrecht de lieer P. J. J. Bosch te Hulst. f Adve G. J. Balmakers, J. Boogaard, J.,! Castel, J. Daane, F. Duizendstra, J. Gerritzen, M. de Honcit, M. J. C. Huissoon, mej. S. J. Huser, J. Klap, .J. H. Koolwijk, J. Loekemeijer, C. Lous, H. L. Maas. C. Mannaart, C. Meulmeester, A. Milot, A. Minder hout, H. Mijnsbergen, J. H. Naakt geboren, Ch. van Opbergen. W. Ovaa, C. Piera, J. Poppe, H. de Rid der, J. de Ridder, F. A. Ie Roy, J. de Rijke, J. van Rijssel, A. Schout, P. Sinke. J. J. Smit. S. Sohier, P. L. Sommeijer, A. C. Tax, A. Timmer man, J. C. Ventevogel, K. van Wal lenburg, W. F. Wiltenburg, J. Wis- sckerke, P. G. van Zweeden. Aan de beide 90-jarigen, die 25 jaar i pensioen genieten, de heren J. M. Groen en D. Monnier. reikte de heer Hupkes onder luid applaus een gra tificatie uit. Erediploma' Als voorzitter van het departement Zeeland van de Mij. voor Nijverheid en Handel wenste ir. J. P. Berdenis van Beiiekom de judilarissen geluk. Hij deelde mede, dat een aantal van hen het erediploma van deze maat schappij zou ontvangen. Spreker wees nog op de betekenis van prestatieverhoging door verbete ring van de werksituatie. Onderscheidingen Burgemeester B. Kolff, wenste even- ee: de jubilarissen geluk. Zij waren trouw aan hun gekozen beroep en aan het bedrijf. De Schelde is een stuk van hun leven geworden en dat be tekent thans meer dan zo'n 50 jaar Doe mee aan pret - prijs - puzzle rondvraag in 2 ronden rond de fles c)IhUe f£aée( dubbele jonge klare Talloze premies en als ereprijs: 'n fantastische jARISTONA recorder I VANDAAG. Middelburg City: The horse soldiers. 20 uur, 14 jaar: Electro: De onzichtba re spion slaat toe. 19.30 uur. 18 jaar; Kunstzaal Van Benthcm en Jutting: expositie. 9—18 u.; Prov. Bibliotheek expositie oude kinderboeken, 1012.30 en Concert- en Gehoorzaal: filmavond Chr. Metaalbewes'kovsbond, 20 uur, 13.30—18 uur. en 13.3018 u.: Conc.- en Gehoorzaal: filmavond Chr. Melaalbewerkersbond, 20 uur, 13.30—18 uur. Goes Grand: La Paloma, 20 uur. a.J.; Prins van Oranje: lezing voor Z.V.U., 20 uur; Prins van Oranje: verg. Ge zondheidsdienst voor dieren in Zee land. 13.30 u.; Schuttershof: filmvoor stelling CEFA. ..Piroschka", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2