„Schelde" geeft opdrachten voor bouw werf in Zuid-Sloe BILT nnnuiüriAic 7CCIIWCE rniMAUT güïpp-m HKUYInblALt LttUWoE LUUKANI e===b FiJEOLA - nerveuze, maar stralende bruid Belgisch koningspaar sprak voor televisie SCHITTERING VAN VORSTELIJK HUWELIJK IN OPGETOGEN BELGISCHE HOOFDSTAD KONING EN KONINGIN DER BELGEN (Van een speciale FABIOLA, KONINGIN DER BELGEN. Groots en glorieus heeft een uitgelaten en geestdriftig België gisteren zijn jonge vorstin ingehuldigd. Dat was het woord, dat bij dit huwelijk van de sympathieke Boudewijn met de gracieuze Fa biola van toepassing was: inhuldiging. Want het was een feest als uit een ver verleden, uit de graventijd, een joyeuze entree van een vor stenkind aan de zijde van de landsheer, om stuwd door vorsten en prinsen, door hoogwaar digheidsbekleders en dienaren der kerk, toege juicht door duizenden en nog eens duizenden. Fabiola, koningin der Belgen. Met haar koning stond zij voor de oude prins der kerk in de prachtige hoofdkerk van Brussel, voor kardi naal Van Roey. Bewogen en bevend leidde deze zeveneutaclitigjarige primaat de plechtigheden. Hij was het, die destijds de moeder van de ko ning, de onvergetelijke Astrid, op haar laatste Fabiolaan in Nunspeet Gistermorgen had te Nunspeet ff de naamgeving plaats aan een ff nieuwe Fabiolala&n. De laan ligt in de wijk, waar tijdens sj de eerste wereldoorlog in oen ff barakkenkamp 12.000 Belgi- sche vluchtelingen verbleven. ff Alle wegen dragen de namen ff ff van leden van het Belgische ff koningshuis. Om half twaalf bevestigde burgemeester Mar- tens het naambordje Fabiola- ff laan. daarmede uitdrukking If gevend aan de wens van het ff gemeentebestuur, dat met dit besluit een primeur had, daar dit de eerste laan in Nederland fs en België is. die naar de nieu- H we Belgische koningin is ge- |f noemd. De burgemeester las H tevens een gelukwenstelegram voor. dat was gezonden aan het Belgische koningspaar. 1ijlllllllllllillllllllll In Spanje waren er veel „zieken" De stralen der Spaanse steden boden gistermorgen een verlaten aanblik. Miljoenen waren lli nis gebleven of zaten in de cafésom op de televisie getuige te zijn van de trouwplech tigheden in Brussel. 1-Iet aantal „griep"-meldingen in kantoren en be drijven was verdacht groot. De Spaanse televisie was vóór het eerst in het eurovisiene,t opgenomen. Er waren geen openbare feestelijkhe den in Spanje. Doch tallozen die thuis niet over een t.v.-ióestel be schikten, dromden al vroeg de cafés en restaurants binnen, in de. hoop daar een goed plaatsje Ie bemachti gen voor de. t.v.-uitzending. Bij vele ondernemingen liep het werk volko men in de war, als gevolg van het grote aantal opgenomen „te goëd"- dagen en ziekmeldingen. Ook de Spaanse dagbladen lieten zich, wat de gebeurtenissen in Brus sel betrof, niet onbetuigd. De verha len uit de Belgische hoofdstad na rden in alle kranten ruim tweederde van de. beschikbare ruimte in beslag. De wereldpolitiek werd. door hel hu welijk van koning Boudewijn en Do- va Fabiola volkomen van de voor- pftflma's verdreven. Fabiola, de bruid met haar japon van wit satijn en haar lange sluier van even wit kant, was met haar bruidegom, die in generaalsuniform was gekleed, het stralende middel punt van de glorieuze feestdag in Brussel. Vermoeid Fabiola ging wat verzitten. Toen de koning zag (lat haar sleep daarbij in de verdrukking kwam, drapeerde hij die zorgzaam. De diadeem die de bruid' droeg, be wees hoezeer de koning haar lief had, want die had eens behoord aan zijn moeder, koningin Astrid, en was gesierd niet negen dia manten, vertegenwoordigend de negen Belgische provincies. Nadat de vragen waren beantwoord, waarbij de koningin tweemaal ant woordde. omdat zij al bevestigend had geantwoord voordat de kardi naal was uitgesproken, zegende de kerkvorst de ringen die door een prelaat op een zilveren schotel wer den voorgehouden. De koning schoof de ring aan de ringvinger van Fabio- la's linkerhand. Zij had hem eerst de vechterhand toegestoken, maar - gbtulachend pakte de koning' haar vAu«er. Nadat Fabiola haar man de ring had aangedaan, verklaarde de kardinaal hen voor God en de Kerk in de echt verenigd. Geknield volg den de koning- en de koningin de mis. die werd opgedragen door mon seigneur Suenens. De vermoeienis sen van de plechtigheid waren bij het betreden van de kerk duidelijk te lezen op het gelaat van de vorstin. Met een zucht van verlichting, ter wijl de koning haar toeknikte, knielde koningin Fabiola neer, vouw de de handen en verzonk minuten lang in gebed. Terwijl het misoffer werd opgedra gen, klonken buiten de laatste van de honderd-en-een saluutschoten. De hulpbisschop nam de kelk in zijn handen en gaf koning en koningin de hosti. In de kerk weerklonk het Ave Verum van Mozart. De koningin pinkte een traan weg. Boudewijn boog zich bezorgd naar voren, ken nelijk om te vragen hoe zij het maakte. Zij glimlachte alleen en verdiepte zich weer in de ritus van de kerk. Het Magnificat van Bach was het einde van liet misoffer. Het orkest zette liet volkslied in, terwijl de ge tuigen naar voren kwamen om de trouwakte te tekenen. Nogmaals knielde het bruidspaar om een spe ciale zege van de paus in ontvangst te nemen. Kardinaal Van lïoey kwam naar voren. Hij gelukwenste als eerste de koning. Heel lang liield hij de hand A-ast van de nieuwe ko ningin der Belgen, die eerbiedig de prelaat de ring kuste. Au balcon Langzaam liepen zij de kerk uit on der een erehaag van opgeheven zwaarden, gedragen voor zestig of ficieren. Duizenden postduiven op het plein van de kerk werden losge laten en dwarrelden als sneeuwvlok ken over het plein van juichende mensen. Halverwege de treden van de ingang van de kerk bleef de. ko- verslaggever) tocht uit de Sint Goedele vergezelde. Hij ook voltrok het huwelijk van koning Leopold en prinses De Réthy in een tijd, dat hij op hoge ouderdom geroepen was zijn volk voor te gaan in het geestelijk verzet tegen de bezetter. Een nieuwe vorstengeneratie stond nu voor hem: Fabiola en Boudewijn. Hij sprak hen ontroerd toe: „Op het ogenblik, dat België zeer pijnlijke uren doormaakte" hij doelde op de gebeurte nissen in de Kongo „deed uw verloving een zonnestraal schitteren aan de duistere hemel en werd het hart van onze medeburgers verblijd. Het Belgische volk wenst vurig aan diens zijde de glimlach van een vorstin te zien opbloeien." En de bejaarde kerkvorst eindigde: „Met een klaar besef van uw belangrijke levenstaak en met eikaars steun zult U, met Gods genade, een ideaal gezin opbouwen en ons land geleiden op de weg van vrede, welvaart en vooruitgang". ningin staan. Een lakei kreeg de bloemen, want zij wilde beide han den vrij hebben om te wuiven naar het volk, welks vorstin zij was. In de kerk was, onopgemerkt voor velen, steeds een verpleegster bij de hand geweest, wanneer het de jonge vorstin te overweldigend zou zijn. Haar taak was afgelopen toen de zegetocht door de Belgische hoof- stad begon. Fabiola was de inzin king te boven en zij genoot kenne lijk van de geestdrift van de tien duizenden langs de weg. Ruim an derhalf uur duurde deze tocht. Brus sel was in een uitgelaten stemming. Toen de auto de paleishekken was binnengereden, klonk een onophou delijk geroep „Au balcon'', au bal- Zie slot pag. 3 kol. 1 ZON EN WARME GENEGENHEID Koning Boudewijn en koningin Fa biola zullen „enige weken het land verlaten". Dit is door de koning zelf meegedeeld in een televisietoe spraak, waarmede hij zich donder dagavond tot het Belgische volk richtte. De toespraak van de koning, uitgesproken in liet Frans en in het Nederlands, werd gevolgd door een korte toespraak van koningin Fa biola. Ook de koningin sprak in bei de talen. De Nederlandse toespraak van het vorstelijk paar werd behal ve in de Vlaamse uitzending van de Belgische televisie ook uitgezonden in ïiet Nederlandse televisiejournaal Realisering op korte termijn te verwachten OP ZEER KORTE termijn zal de n.v. koninklijke maatschappij ,,De Schelde" een aanvang maken met de bouw van een nieuwe scheeps werf in het Zuid-Sloe. Reeds woensdag heeft de directie van ,,De Schelde" opdrachten gegeven en bestellingen geplaatst voor: Itwee zeer grote droogdokken, compleet met dokdeuren, pompen en elektrische installaties, alsmede bijbehorende kraanbanen. 2 een kraanbaan van 400 meter lengte. O de nodige gebouwen, zoals een dokkantoor, een kantine, een was- en kleedlokaal, een por tiersgebouw en een brandweerga rage, alsmede rijwielstallingen. een grote fabriekshal voor de draaierij, bankwerkerij, koperslagerij en plaatwerkerij. C de nodige terreinophogingen, die voor de bouw van deze nieuwe scheepswerf nodig zijn. Deze belangrijke gegevens maakte de heer J. W. Hupkes, president-directeur van „De Schelde", gisteravond in zijn traditionele jaarrede bekend. Hij deed dat in het Schel- dekwartïer te Vlissingen, waar 95 jubilaris sen van dit bedrijf werden gehuldigd. In zijn bijna historische rede had de heer Hupkes eerst met klem gewezen op de „moordende concurrentie" in de scheep vaartindustrie. En to dit verband zei hij: „Als allergrootste mogelijkheid tot ver sterking van ons bedrijf moeten wij zien de uitbreiding van onze scheepsreparatie- afdeling door de bouw van een nieuwe werf in het Sloe". De vele miljoenen, die met dit project ge moeid zijn, zullen ongetwijfeld goed be steed zijn, zo meende de heer Hupkes, „want de nieuwe werf zal ons in staat stellen om bijna negentig procent van alle typen zeeschepen te dokken en te repa reren". Wel voorspelde de heer Hupkes, dat het aan „De Schelde" grote inspanningen zal kosten om dit grootse plan op tijd uit te voeren. „Het zal echter ongetwijfeld kunnen leiden tot een verdere bloei en groei van ons Vlissings bedrijf, van Vlissingen, ja van geheel Walcheren", zo besloot de heer Hupkes zijn mededelingen over het Zuid- Sloe-project. Voor de verdere inhoud van de rede van de heer J. W. Hupkes, alsmede voor een verslag over de huldiging van de Schelde- jubilarissen, verwijzen wij -naar-pagina- 2. Koning Boudewijn spak als volgt: „De spontane uitingen van uw war me sympathie, die ons van overal bereikten, hebben de koningin en mijzelf diep ontroerd. Eer dat wij het land voor enige weken verlaten, willen wij U onze hartelijke en op rechte dank betuigen. Het huwelijk, dat werd aangegaan, bezegelt niet alleen een verbond tussen mijn echt genote en mijzelf, maar eveneens tussen de koninklijke familie en elk van uw families. Voortaan zijn wij verenigd om U te dienen en naar ons beste vermogen bij te dragen tot het geluk van uw gezinnen. „Elkaar be minnen", zo heeft iemand terecht beweerd, wil niet zeggen: elkaar be kijken maar wel samen eenzelfde lichting uitzien. Onze blik en ons hart, mijne waarde landgenoten, gaan naar U. Moge U meer en meer de ware vreugde kennen, die open- bloeit door zelfverloochening en na volbrachte plicht. Het welzijn van een land is afhankelijk van de ver standhouding der gezinnen, van de eendracht die de harten verbindt van de trouw dergenen, die in wel en wee een gemeenschappelijke lotsbestem ming hebben aanvaard. In deze heer- lijke omstandigheden willen wij ons tot een ieder richten om U moed en vertrouwen te wensen. God bescherme allen, die U lief zijn". De koningin Koningin Fabiola sprak in het Ne derlands de volgende woorden: „Op mijn beurt wil ik U danken voor uw hartelijke sympathie, die mij zo ge lukkig maakt. Ik denk dat 'wij elk aar reeds bij onze eerste ontmoeting hebben begrepen en liefgekregen. Dank U voor de zon van uw warme genegenheid; dank U voor uw on vergetelijk onthaal. Voortaan zullen mijn hert en mijn leven niet meer alleen mijn echtgenoot, maar ook U allen toebehoren". VERWACHT. WEINIG WIND Overwegend zwaar bewolkt en plaat selijk mist. Zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperatnren als gisteren. ZON EN MAAN f 17 - december Zon op 08.43 Maan op 07.00 onder 16.29 onder 16.13 Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 25 cent per regel met een minimum p n 5 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN fit per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. teL 6140 Cb.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395.Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel 2425. adm tel 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1