BLUE BAND Nederland werkt mee aan opbouw van Ghana GRATIS PAKJES HOBBY-WERKPLAATSEN VOOR BEJAARDEN VOORGESTELD LONDENS „SPEAKERS CORNER' VERHUIST NAAR DE TOWER VRIJDAG 16 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRAAG UW LEVERANCIER OM SPAARKAARTEN! Eeuwenoude verbondenheid Hulp op tal van „fronten" Op één van de verkeerswegen van Ghana rijdt een Afrikaan, trots als een pauw, op zijn bromfiets. Hij voelt zich als een koning-van-de-weg en denkt er niet over, '11 luid claxonnerende auto te laten passeren. Dat lukt de automobilist, niet zonder ge vaar, tenslotte toch. Het komt hierna tot een woordenwisse ling, waarbij de Afrikaan over een machtige vocabulaire, maar over weinig kennis van de ver keersregels en het verkeersfat- soen, blijkt te beschikken. Een toevallig passerende agent, eveneens een Afrikaan, bemoeit zich met het geval en neemt de donkere bromfietser mee naar het bureau. Tijdens het verhoor wil de agent weten, uit welk land de automobilist afkomstig is. „Holland? Is dat niet het land, waar dat heerlijke bier wordt gemaakt? Een goed land" De agent voelt zich kennelijk ergens verbonden niet Nederland. En hierin staat, hij heslïst niet alleen. Tot in de hoogste regeringskringen van Ghana, de voormalige Goudkust, worden nauwe relaties met ons land onderhouden. Nederland speelt een belangrijke rol in de opbouw van de republiek Ghana. Nederlanders en Nederlandse industrieën geven hun krachten pp „tal van fronten". Zo verricht de Nederlandse Heide Maatschappij grondonderzoek in dit kleine en bijzonder rijke land. De Nedeco. een ingenieurscombinatie, werkt aan de afwatering van Accra en het bouwen van bruggen. The Holland Syndicate uit Amsterdam heeft een diamantmaatschappij in Ghana. Een suikerplantage, incl. fa briek, van een Nederlandse onderne ming is in oprichting. Een Neder landse verffabriek werkt in dit land voor de verfcliemie. Een scheepswerf te Vlissingen bouwt schepen voor Ghana. Aan The University College of Ghana zijn vijf lecturers en een vesearchofficer uit Nederland ver bonden. Vele Nederlanders hebben een functie in gouvernements- en semi-overheidsdiensten. Er zijn veel Nederlandse handelshuizén, o.a. Shell. Unilever, Sick. Holland-West- Afrikalijn e.d. Dikwijls komen ei- Nederlandse handelsmissies. Vriendschap Nederland importeert veel uit Ghana, o.a. cacao, goud, man gaan, diamant, hout, enz. heel wat meer danhet naar dit land uitvoert. Er is een overeenkomst tussen de K.L.M. en de Ghana Airways. Nederlands bier én ster ke drank worden in Ghana veel gedronken. Men is drulc doende, er een grote Nederlandse brouwe rij te bouwen. Radio Accra geeft éénmaal per week een uitzending uit Nederland. De verbondenheid tussen Ghana en Nederland dateert reeds uit vroeger eeuwen. Daarvan getui gen nu nog dc oude forten uit de tijd van de Oost-Indische Com pagnie, o.a. Ussher-fort-Aecra, Fort Amsterdam e.a. Er bestaat tussen de blanken uit dit land en de inwoners een vrij nauw contact en er zijn veel vriendschaps banden. De onderlinge gastvrijheid is groot en men vindt niet gauw iets teveel, om het elkaar naar de zin te maken. Dienstbaarheid Graag weiken de Ghanezen voor de blanken. Dat ondervond het echtpaar Van Landewijk, toen het nog maar kort in Ghana was. Op een gegeven ogenblik kwam een donkere jonge man zich aanbieden als tuinjongen. Mensah werd aangenomen omdat men hulp best kon gebruiken. Een dag latei' stapte een oudere jongen, Kwaku, de bungalow binnen. „Men sah is nog te jong om de tuin in orde te houden. Ik kom hem helpen", was zijn boodschap. Hij kon ook blijven en thans worden beide knapen als huisgenoten beschouwd. Ze zijn aan genomen zoons geworden, een beetje tot ontevredenheid van het andere personeel, dat zich achtergesteld voelt. De ouders van de beide - jon gens zijn natuurlijk content met deze gang van zaken. Ze vinden het heel gewoon, - dat zij het echtpaar Van Landewijk in de familie gekregen hebben. Tweede vrouw Het huwelijksleven in Ghana is trouwens in geen enkel opzicht te vergelijken met dat in Nederland. Het is gebruikelijk dat; een man, wiens vrouw wat oud wordt, zich een tweede aanschaft, die wat jonger is. Zo is bijvoorbeeld Kwa ku, de oudste jongen, een zoon van de grootvader van Mensah, die uit een tweede huwelijk werd geboren. En wat te denken van de positie van de echtgenoot in Ghana? Hij betaalt aan zijn vrouw eèn pond sterling per maand voor eten. Verder moet zij, o.a. door handel te drijven, zelf maar zien, geld voor het huishouden en het onderhoud van de kinderen te verdienen. Neemt de man een tweede vrouw, dan betaalt hij ieder een half pond. Meer draagt hij in de lasten van het gezin nauwelijks bij. Wel zal hij trachten voor zijn vrouw handels- geld te krijgen, maar dat is veelal een eenmalig geval. Onderhoud De kinderen zijn voor de man een soort A.O.W.; zij voelen zich on derhoudsplichtig en verzaken deze plicht nooit. Hierop ziet trouwens de familie-oudste, die alles te ver tellen heeft, nauwlettend toe. Als hij wat zegt, zwijgen allen eer biedig. De oudste zoon van de man is ook van veel betekenis, als stamhouder. De familie-raad van Kwaku en Mensah besliste,, dat de jongens bij het echtpaar Van Landewijk als aangenomen zoons kwamen. De (koop) vrouwen, die algemeen „Mammies" worden genoemd, nemen in het leven in Ghana een eigen .(be langrijke) plaats in. Op mooie namen zijn de donkere be woners van. Ghana heel erg gesteld. De lorries, een. soort busjes, die veel, Een kinderwagen kent men in Ghana nauwelijks. Zó gaat het ook best. Gedroogde vis is in Ghana zeer ge liefd,. In deze bouwsels wordt de vis gedroogd. op een vrachtwagen lijken met een paar zitbankjes, hebben klinkende namen als „Lovely", „Why not"?, „Abide with me", „God knows the truth, but He waits", „Still alive", „•Oh, Africans, why?" en „Sea never dries". Ook de Afrikaanse meisjes hebben mooie namen, zoals Comfort, Mercy, Beatrice, Vinolia e.d. Men vraagt zich niet af, waar een naam vandaan komt, als hij maar mooi klinkt. Leuk bedelen Vrijwel alle gezinnen van blanken hebben een Ghane.es als hofmeester in dienst. Deze post is erg in trek en niet zonder belang ook. want een hofmeester regelt veel in een huis houden. Hij voelt zich ook nogal bevoorrecht boven de andere huisbedienden.Be hulpzaam is hij in alle opzichten. Bedelen kan hij als de beste. Zo vroeg Kodjo, de bediende van - het echtpaar Van Landewijk eens: „Ma dame, als die sinaasappel te groot "voór'U mocht zijn, -wil -ik -U met ple zier met een paar stukjes helpen..." Ook op andere wijze weet hij zijn doel nog wel eens te bereiken. A dvert. entte) Bovenstebest ondergoed Wereldraad van Kerken veroordeelt apartheid Vertegenwoordigers van dé Wereld raad van Kerken die in Johannes burg een conferentie hielden, hebben woensdag een verklaring uitgegeven waarin de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering- wordt af gekeurd. In de verklaring wordt o.m. gezegd dat Afrikanen net recht dienen te hebben deel te nemen in de regering en dat gemengde huwelijken (tussen blanken en kleurlingen) in Zuid- Afrika verboden niet verboden kunnen worden op bijbelse gronden. Een van de drie op de conferentie vertegenwoordigde Zuidafrikaanse Gereformeerde Kerken, de Neder duits Hervormde Kerk, distancieerde zich van de aangenomen resoluties en verklaarde: „het is onze overtui ging dat afzonderlijke' ontwikkeling de enige juiste oplossing voor ons rassenprobleem vormt", - De twee andere .Gereformeerde Ker ken,. dé Nederduits Gereformeerde Kerk van dc Kaapprovincie en van de provincie Transvaal, verklaarden dat in „blanke" gebieden wonende niet-blanken, het recht dienden te hebben in de regering deel te nemen indien zij geen andër vaderland heb ben. I11 de slotverklaring van de conferen tie wordt gezegd dat alle acht deel nemende Zuidafrikaanse-kerken „on- rechtvaardigde Öiscrimatie" afwijzen maar wordt toegegeven dat de Ker ken het Jiiet-eena.zijn over apartheid. PLANNEN NAAR MINISTER Produktieve besteding van vrije tijd De heer 1-1. Soumier uit Driebergen heeft een door hem uitgewerkt plan voor produktieve en hobby-actieve vrijetijdsbesteding voor bejaarden toegezonden aan de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, en de sociale raden van de 35 grootste gemeenten van Nederland. Geruime tijd geleden heeft de heer Sommer oen voorlopig plan tot het stichten van eenof meer centrale- hobby-werkplaatsen aan de open baarheid gebracht. Hierop heeft hij van vele zijden positieve reacties ontvangen, onder meer van verschil lende sociale raden. Vooral de sociale raad te Rotterdam was enthousiast en animeerde dc heer Sommer zijn plannen verder uit te werken. Het plan van de heer Sommer omvat de bejaardenzorg, de vrije tijdsbesteding en de jeugdvor- mlng. Doel van het plan is een^of meer centrale hobby-werkplaat- sen in de daarvoor in aanmerking komende gemeenten té stichten, waar jeugdigen en bejaarden af wisseling op basis van •-vrijwillig- WEGENS „WERK IN UITVOERING" Hyde Park krijgt ondergrondse parkeerplaats Wie Londen kent, kent ook de open- luchtredenaars, die zich zondags naar de hoek van Ilyde Bark te genover Marble Arch begeven, daar hun spreekgestoelte opzetten en de menigte onderhouden over alle mogelijke ondetfwerpen, poli tieke of godsdienstige. Hoe fel hun uitlatingen ook mogen zijn, de twee of drie politieagenten, die 1 een oogje in het zeil houden, grijpen vrijwel nooit in. De Brit ten zijn trots op hun vrije woord en dulden daarop geen inbreuk. Nu wordt echter de rijweg op die plaats verbreed en bovendien is de Londense overheid voornemexts om de gehele hoek van het park af te graven, zodat er een onder grondse parkeerplaats voor twee duizend auto's zal kunnen ko men. Dat geeft voor de redenaars van „Speakers' Corner" wel enige moeilijkheden erf sommigen van hen hebben reeds de wijk geno men naar het pleintje, dat voor het grimmige kasteel, de Tower, ligt. Op weekdagen kan men daar tijdens het lunchuur steeds meer sprekers vinden en zij telr len zowel bankbedienden als ha venarbeiders onder hun gehoor. Deze openbare bijeenkomsten, die nooit georganiseerd worden en al tijd zo maar spontaan ontstaan, hebben doorgaans twee „vleu gels", een voor politieke redenaars en een voor degenen, die de een of andere godsdienstige sekte aan de heid hun vrije tijd produktief of hobby-actief kunnen besteden. De heer Sommer wil een overkoepe lend lichaam in de vorm van een Naamloze Vennootschap oprich ten, dat coördinerend optreedt. Met de produktieve vrijetijdsbeste ding wil hij de vitale bejaarden, wier loon of pensioen een aanvulling be hoeven, in de gelegenheid stellen iets bij te verdienen. De hobby-actie ve vrijetijdsbesteding is bestemd voor bejaarden, die enige uren per dag of per week willen deelnemen aan handenarbeidscursussen. De werkplaatsen, waarin de bejaarden hun hobby's beoefenen, wil de heer Sommer gedurende de avonduren be schikbaar stellen aan ter plaatse ge vestigde organisaties en verenigin gen voor jeugdwerk. De heer Sommer heeft van hel Cen traal bureau voor de statistiek ver nomen, dat Nederland thans 500.000 gepensioneerde mannen van 65 jaar en ouder telt. De initiatiefnemer neemt aan, dat biervan de helft niet geïnteresseert zal zijn, zodat een kwart miljoen bejaarden wel voor zijn plan zal voelen. De kosten van een en ander schat de heer Sommer op 85 miljoen gulden. man willen brengen. Er loopt tussen beide groepen altijd een denkbeeldige grenslijn en wrij ving ontstaat alleen, wanneer een godsdienstige „voorganger" zijn gehoor zo enthousiast meekrijgt bij het zingen van een psalm, dat hij zijn „politieke" buurman daar mee overstemt. Naast deze twee groepen zijn er dan de grappenmakers en de filosofen en de toehoordei's wandelen be daard van de een naar de ander om zichzelf zodoende wat afwis seling te bezorgen. De „presiden ten" van partijen, waarvan nie mand ooit gehoord heeft, geven hun inzichten te kennen over de crisis in Kongo, dc ruimtevaart en geboortebeperking, terwijl an dere sprekers een campagne staan te voeren voor het Britse impe rium, tegen de apartheid, voor een topconferentie of tegen Duit se militaire bases in Groot-Brit- tannië. Niet elke spreker blijft echter bij zijn gekozen onderwerp. Onlangs begon er een een betoog over het :,,schandaal" van Amerikaanse raketbases in Schotland, maar hij eindigde met een uiteenzetting over spiritisme. Soms ontstaan er heftige debatten onder de om standers, zelfs zo heftig, dat zij daarbij het bestaan van de re denaar zelfs vergeten. Buitenlanders, die niet beter weten, of de Britten zijn uiterst flegma tieke, gereserveerde mensen, be grijpen er doorgaans niets van. Dat bleek ook uit de grote ogen, die een Amerikaanse toerist op zette, toen een paar studenten uit Oxford hem een paar raketbases op het eiland Wight aanboden in ruil voor Amerikaanse politieke steun bij liet streven van Wight om „vrij" van Engeland te raken. Franse soldaten hebben de wacht be trokken in cle Kasbah van Algiers. De straten bieden een trieste aanblik. Nota over misbruik van veilingfust Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen heeft enige tijd gele den het produktschap voor groenten en fruit gevraagd, maatregelen te beramen die paal en perk kunnen stellen aan het misbruik van veiling fust: het te laat aan de veilingen te rugleveren van groente- en fruitkïs- ten en liet gebruiken, daarvan voor doeleinden, waarvoor ze niet be stemd zijn. Dit ver-zoek is voor het secretariaat van het produktschap aanleiding geweest, een nota over dit probleem op te stellen, die in de dezer dagen gehouden bestuursver gadering werd-behandeld. Naar de voorzitter, de heer Van Arcken ter vergadering opmerkte, kan uit de nota geconcludeerd wor den dat het zeer moeilijk zal zijn, doeltreffende maatregelen tegen fust- misbruik te nemen. De bepaling in de fustverordening, dat fust zo spoedig mogelijk moet worden ingeleverd, is volgens de no ta moeilijk voor verbetering vat baar. Ultracentrifuge-proces „eenvoudig noch goedkoop" De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, McCo- ne, heeft dinsdag verklaard, dat 't ultracentrifuge-proces voor de pro- duktie van splijtbaar materiaal „een voudig noch goedkoop" zal zijn. Vol gens hem is het niet waar, dat het voor elk land betrekkelijk gemakke lijk zal zijn zelf kernwapens te ver vaardigen. Zoals bekend wordt dit procédé ont wikkeld in Nederland, West-Duits- land en de V.S. Volgens het rapport van McCone overweegt de Nederlandse regering, naar verluidt, maatregelen tot con trole op het ultracentrifuge-proces Westduitse woordvoerders hebben al eerder bekendgemaakt, dat de bonds regering od Amerikaans verzoek het procédé geheim houdt. In een kazerne van de Amerikaanse troepen in Mainz is een omvangrijke han del in Marihuana ontdekt. Naar bekend is geworden, zijn grote hoeveelheden van het verdovende middel in beslag geno men en verscheidene Amerikaanse mili tairen in Mainz gearresteerd. Pierenbouw /(maiden met kracht aangepakt Dc werkzaamheden voor de verbre ding van de IJmuidense havenmond van 250 tot 750 meter gaan in IJmui den thans een grote omvang aanne men. In het voormalige badpaviljoen IJmond op de duinen bij de kust wacht te IJmuiden is vorige week het bouwbureau IJmond van rijks waterstaat onder directie van inge nieur L. W. Lievensé ondergebracht. De lengte van de IJmuidense zuider- picr, die thans 1500 meter is, zal 3500 meter worden. De noorderpier, die 1500 meter lang is, zal 2500 nie ter lang worden. Het gehele pieren- complex van IJmuiden zal de vorm van een notenkraker krijgen. De pie ren zelf zullen de vorm krijgen van een „T". De gedeelten van dé beide pieren die er thans nog liggen na de knikken zullen mettertijd worden opgeblazen. Ook zullen nog enkele wrakken verwijderd moeten .worden, zoals van het passagiersschip „J. P. Coen", de „Tjikini" en „Van.Rense- laar". Door de bouw van deze nieu we havenmond zullen de haven van IJmuiden en de haven van Amster dam toegangelijk worden voor sche pen van 70.000 tot 80.000 ton met een maximale diepgang van veertig voet. Gen. Heusinger voorzitter militair comité Navo Generaal Adolf Heusinger, oud 63 jaar en vroeger chef van de generale staf van Adolf Hitler, is benoemd tot voorzitter van liet permanent mi litair comité van de NAVO, Heusinger was inspecteur-generaal van het Westduitse leger. Hij zal zijn nieuwe functie op 1 april 1961 aanvaarden. Dan volgt hij de Neder landse generaal B. Hasselman op. De voorzitter van het permanent mi litair comité van de NAVO is de militaire evenknie van de secretaris generaal en staat als zodanig boven de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, de Amerikaanse ge neraal Norstad. Hij is rechtstreeks ondergeschikt aan het „standing committee" van de NAVO, dat be staat uit een. Amerikaan, een Brit en een Fransman en liet hoogste be velsorgaan van de Noordatlantische Verdragsorganisaüe is. (Advert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13