Produktie-omstandigheden voor de boeren wijzigen zich ten ongunste Geruststellende woorden over groeiende Europese integratie KONING VAN NEPAL TROK DE MACHT AAN ZICH PROVINCIALE ZEEUWSE COU RAN TWEEDE KAMER OVER ECONOMISCHE ZAKEN Minister niet van plan gebruik van olie af te remmen (Van onze parlementaire redacteur.» De minister van economische zaken, drs. De Pous. heeft donderdag in de Tweede Kamer geruststellend gesproken over de versnelling van de integratieprocedure in de E.E.G. De in de E.E.G. verenigde landen zijn in het algemeen voorstander van de versnelling. Dat geldt in de eerste plaats de industrie, maar ook met de landbouw zal het wel loslopen, dacht de bewindsman. De regering blijft de gang van zaken nauwlet tend volgen. Wat Euratom aangaat, zei de minister, dat Nederland een zelfstandig centrum in Petten beoogt. Samenwerking met België levert financiële voordelen op, maar overigens voelde de bewindsman er niets voor. Er wordt van Nederland verwacht, dat het zijn inspanning op het gebied van de kernsplitsing niet zal verslappen. Tegenover de socialistische afge vaardigde, drs. Nederhorst, die de re gering gebrek aan visie en aan ac tiviteit op het terrein van de Euro pese economische samenwerking had verweten, merkte minister De Pous op, dat men met het nemen van initiatieven voorzichtig moet zijn. Zij zijn intussen wel ontplooid en wel ten aanzien van het interne over leg in de E.E.G. Verschillende keren heeft Nederland van een eigen ini tiatief getuigd. De staatssecretaris van economische zaken. dr. Veldkamp, antwoordde op desbetreffende vragen, dat Neder land voor een krachtig en -doelmatig Europees kartelbeleid is. Er valt te dien aanzien toenadering tot de Ne derlandse opvattingen over een juist kartelbeleid te constateren. In het al gemeen was de staatssecretaris inge nomen met de ontwerp-verordening van de E.E.G.. al zal op onderdelen nog wel het één en ander moeten worden gewijzigd. Het overleg hier over is iiog niet afgesloten. Concurrentie Bij de behandeling van de begroting van de staatsmijnen in Limburg voor 1.961 vroegen de heren Kramer van de P.v.d.A. en Mulders van de K. V.P. de belangstelling van de minis ter voor de toenemende concurrentie van de Engelse kolen, die op dum ping begint te lijken. Bovendien ves tigden zij de aandacht op de con- currentie van de olie. Eerstgenoem- de pleitte voor betere arbeidsvoor- j waarden in de mijnindustrie en vroeg om bij de verkorting van de arbeids tijd de mijnwerkers niet te laten achterkomen. Minister De Pous maakte bekend, dat de invoer van goedkope Engelse kolen een onderwerp van studie uit maakt. Binnenkort hoopt hij met een voor allen bevredigende oplossing te komen. Mijnen Een commissie bestudeert de ver korting van de arbeidstijd en de verbetering van andere primaire en secundaire arbeidsvoorwaar den in de mijnen. Te zijner tijd zal de mijnindustrieraad met voor stellen moeten komen. Tot zo lang wenste de minister zich van een beoordeling te onthouden. Hij was niet van plan. zo zei hij. het olie- verbruik in Nederland ten gunste van de kolen af te remmen. Voor het overige verwachtte de mi nister een toenemende afzet van Nederlandse kolen. Het in '59 uitgestippelde beleid zal hij voortzetten. Hij meende dat een ver antwoord ontginningsbeleid was ge voerd. De Tweede Kamer keurde de begrotingen van economische zaken, van het staatsgasbedrijf en van de staatsmijnen in Limburg zonder hoofdelijke stemming goed. C.M.B. uit bezwaren tegen tariefstelsel Een mogelijke oplossing voor het ta rief vraagstuk zou kunnen worden be reikt. door uit te gaan van een in- korrfensgarantie inplaats van een ta- riefgarautie. De huidige tariefbelo- ning in de metaalindustrie, beklem toont dc geldprikkel, maar doet geen beroep op het verantwoordelijkheids gevoel van de werkende mens. Het is bovendien een illusie gebleken, dat gemeten tarieveni n de praktijk on beperkt houdbaar zijn. Dit zijn enkele concluisies waartoe een studiecommissie van de Christe lijke Bedrijfsbond voor de Metaalnij verheid en Elektro-technische Indu strie (de C.M.B.) komt in een rap port over „het werken in tarief", dat zij aan het bondsbestuur heeft uitge bracht. piHnniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiit Bij het vorstelijk huwelijk in §j Brussel was dc koninklijke auto voorzien van een dak, gemaakt van plexiglas. Dit j§ was speciaal gedaan voor de toeschouwers, teneinde hen in de gelegenheid te stellen zo- veel mogelijk van het bruids- paar te zien. Aanvankelijk was overwogen een open wagen te nemen, maar dat zou tè koud s zijn geweest voor de koning en §1 zijn bruid. Moderne materialen gaven hier de oplossing. Een achttien maanden oude baby, Paultje Cox «it Oxford, heeft 450.000 gulden in de Engelse voetbalpool ge wonnen. Paul had met een fcleuren- potlood achtmaal een kras op het formulier gezet.. Mevrouw Jacqueline Cox had er dattrna netjes streepjes van gemaakt en de pool op haar naam ingezonden. Overigens heeft Paultje een week geleden meer dan 200 gulden in de kachel gegooid, waarmee een klein fortuin voor het gezin verloren was gegaan. De heer Norman Cox is arbeider bij de Morrisfabriek. Foto: Mevrouw Cox met haar zoon tje Paul. Cinerama-theater van Intersaies geveild Het cinerama-theater dat op de Brus selse wereldtentoonstelling tot de grote trekpleisters behoorde en aan bouw en inrichting ongeveer drie kwart miljoen gulden kostte, is gis teren door de makelaars Corn, de Vlaming en L. Backer ten overstaan van notaris W. Koch te Amsterdam in 152 onderdelen geveild voor 35.150. De failliet verklaarde Nicolaas den Besten van de eveneens gefailleerde N.V. Socrates nam de demontabele droomhal (een polynormconstructie) compleet met inventaris na de Expo over voor bijna 230.000. Hij had er grote plannen mee, maar van verwe zenlijking van zijn idealen is nooit iets terecht gekomen. In opdracht van de Amsterdamsche Bank. de eerste hypotheekhouder van de aan de N.V. Socrates verstrekte kredieten, werd het thans gedemon teerde gebouw (42.70 lang, 21.70 breed en 12.70 hoog) met bijbehoren de bioscoop inventaris geveild. Het werd in de catalogus ook geschikt verklaard als tentoonstellings- en in dustriehal, maar er bleek voor de combinatie (het mijnen werd op 60.000 ingezet) geen belangstelling. De polynormconstructie en de inven taris liggen opgeslagen in en om de loodsen van de met de N.V. Socrates felieerde N.V. Intersaies te Diemcn. laandag a.s. zullen de loodsen wor den geveild. Reddingsmiddelen in Scheveningen uitgebreid Dc Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij (K.N. Z.H.R.M.) heeft maatregelen getrof fen voor gevallen als de moeilijke redding van de schipbreukelingen van de Sch-2l op zondag j.l. Gisterochtend hebben de directie van de reddingmaatschappij en liet be stuur van de. plaatselijke afdeling in Scheveningen onderzocht of naar aanleiding van deze ramp nadere voorzieningen dienden te worden ge troffen. De conclusies van deze besprekingen zijn de volgende: De paraatheid van de motorredding- j boot „Dorus Rijkers" van het station Scheveningen voldeed aan alle eisen. De schipper en de bemanning heb ben bij de stranding van de Sch-21 (de haringlogger „Arie van der Zwan" van de rederij Jaezonhet uiterste gedaan om hulp te bieden, maat' de positie van het gestrande schip maakte dit onmogelijk. Hoewel enkele leden van de ..wipper- ploeg" (de ploeg die het wippertoe stel voor het redden van schipbreu kelingen bedient) direct naai' de zuidpier zijn gegaan met enkele lij- I nen. en daar met anderen hulp heb- Bij K.B. is de voorzitter vau hel co- i ben geboden, is bet wenselijk gcble- nlité verenigde chef, van slaveu, vl. Ken bij de pier redchngmalenaal op r - te slaan. In voorkomende gevallen ee-adiniraal H. II. L. Propper, met zou direct hiervan gebruik kunnen ingang van 15 december bevorderd worden gemaakt. tot luitenant-admiraal. Dit waren gisteren in Brussel de „werkers": Fotografen en filmmensen met allerlei soorten camera's hadden zich bij het y koninklijk paleis opgesteld om maar zoveel mogelijk op de plaat te krijgen. Soms werd het onmogelijke van hen geëist. S zoals bijvoorbeeld van een Duitse fotograaf. Hij kreeg gister- y middag een dringend telegram van zijn redactie met de op- dracht de Belgische kroon" te fotograferen. En wel onmid- dellijk.' Maar er bestaat helaas geen kroon' in Belgiëzodat y de fotograaf laconiek terugseinde: „Existiert nicht". WWW\^'WvN/WWW>A'WWWVSA/VW^/WWWVWWWVV Vice-adrairaal Pröpper bevorderd Betogingen in Algiers Donderdag kort na twaalf uur, wis ten duizend Algerijnen in Algiers langs de nolitie en militairen te ko men, die de toegang tot de Algerijn se wijken bewaken. De betogers voerden de groen en witte vlag van het Algerijnse Be vrijdingsfront (F.L.N.) met zich mee en riepen leuzen als „Wij wil len een onafhankelijk Algerije". Toen vier vrachtauto's met val schermjagers aankwamen, trokken de demonstranten zich weer in de Kasjba terug. In Algiers is tegen 27 personen een aanklacht ingediend wegens „po ging tot ondermijning van de staatsveiligheid". Er is ook een ten lastelegging wegens opzettelijke moord uitgebracht. MR. SCHLINGEMANN VOOR Z.L.M. IN KRUININGEN Landbouw mag niet achterblijven in de algemene welvaartsstijging „De toekomst voor de landbouw ziet er niet rooskleurig uit. Een der belangrijkste oorzaken hiervan is, dat de omstandigheden waaronder de boereu moeten produceren, zich steeds meer ten ongunste wijzigen". Dit verklaarde donderdagmiddag de alge meen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, mr. J. F. G. Schlingemann, op een vergadering van de kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. in hotel „De Korenbeurs" te Krui- ningen. Mr. Schlingemann belichtte in zijn causerie voor een klein aantal landbouwers het landbouwbeleid gedurende de laat ste maanden. De inleider zag de ongunstige po sitie van de landbouw ook ten dele zijn oorzaak hebben in de sterke in dustrialisering, waartoe ons land overigens is gedwongen om nieuwe arbeidsmogelijkheden te scheppen. In de reeds geïndustrialiseerde landen, zoals Engeland, Duitsland en België, is de landbouw er heel wat beter aan toe. Ook provinciaal ziet men een grotere belangstelling voor de in dustrie, meende mr. Schlingemann. De landbouuw is op deze wijze in de hóek terecht gekomen. Naar onze smaak wordt er tc. weinig aandacht aan ons geschonken, zei hij verder. In dat licht moet het landbouwbeleid wQrden gezien. Uitvoerig ging spre ker in op de gebeurtenissen rond de landbouw in de laatste maanden. De melk is -het knelpunt gebleken. Meer dan de akkerbouw, merkte mr. Schlingemann op. In de zuivelsector liggen grote moeilijkheden, omdat Nederland op de wereldmarkt een steeds groter wordende concurrentie het hoofd moet bieden. Door een overvloed van produkten is de prijs laag. Nederland heeft evenwel nog afzetgebied. De prijzen zijn echter dermate laag, dat de opbrengst van de ge- exporteerde zuivelprodukten lang niet de garantieprijs haalt. Het betekent, aldus mr. Schlingemann. dat uit de schatkist vele miljoe nen guldens moeten worden bijge past. Ergens is het begrijpelijk, dat van andere zijden verzet rijst tegen een dergelijke grote sub sidie. Dit verzet betekent een druk op de regering, die op haar beurt naar mogelijkheden gaat zoeken om de jaarlijkse last voor de schatkist minder groot te maken. Akkerbouw Een en ander is er de oorzaak van, dat dit jaar lagere garantieprijzen uit de bus zijn gekomen. De vraag stukken in de landbouw zijn terug gebracht tot het probleem van de i melk. Na sterke aandrang van dd Tweede Kamer is er een bedrag van 115 mihoen gulden uitgetrokken voor I de melksector. maar de akkerbouw is i met lege handen blijven staan. Het beleid van de regering noemde hij voor de akkerbouw ongunstig. De kostprijsberekeningen worden steeds scherper. Dat is wel gebleken bij de vaststelling van garantieprij zen voor tarwe, suikerbieten en voe- dergranen. Kostprijstechnisch is er misschien niets tegen in te brengen, maar een feit is. dat de akkerbouw met ernstige problemen zit. Mr. Schlingemann noemde o.a. het meng- gebod voor tarwe en het niet halen van de richtprijs bij sommige voe- dergranen. Ook in de bietensector zijn er proble men. Daarbij komt nog de slechte prijs, die voor tal van vrije produk ten wordt betaald. Het staat wel vast, dat de akkerbouw moeilijke tijden tegemoet gaat, aldus mr. Schlingemann. Tenslotte belichtte spreker nog in het kort de taak en de functie van de landbouworgani saties. waarhij bij stelde, dat de hoe ren op geen betere wijze hun stem kunnen laten horen als thans het ge val is. We zullen er voor moeten zorgen, dat de landbouw in de algemene welvaartsstijging niet achter blijft. Soms zijn we daar wel eens bang voor. aldus spreker. Met de lage prijzen voor vrije produkten en de scherpe berekening van kostprijzen, blijft er niet veel meer over, zo besloot hij zijn aan- C.M.B. steunt beleid vakraad metaalindustrie De bondsraad vnn dc Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektronische Industrie (C.M.B.) heeft aan het slot vau een in Utrecht gehouden vergadering een resolutie aangenomen. Hierin wordt tot uit drukking gebracht, dat het beleid van de vakraad voor dc metaalindustrie i juist moet worden geacht en dat het tevens van grote voorzichtigheid ge- tuigt met het oog op de algemene economische ontwikkeling. j De overeengekomen loonsverhoging i van 3 procent per 1 januari 1961 I wordt in wezen net omstreden punt genoemd, omdat deze verhoging was gedacht voor de door het college van I rijksbemiddelaars vastgestelde da- j turn van 1 juli 1961. Deze loonsver- hoging, aldus de resolutie, is te be- schouwen als een herziening van de per 1 augustus-1959 gegeven loons verhoging van 5 procent, welke ook naar het oordeel van de Stichting van de Arbeid volledig toegelaten zou kunnen worden op grond van een herziene berekening van de ruimte in de metaalindustrie. Mislukte poging satelliet rond de maan te brengen Voor de zesde maal is een poging van Amerikaanse geleerden, een sa telliet In een baan om de maan te brengen, mislukt. De enorme Atlas-Able raket die de 175 kilo zware satelliet in een baan moest brengen kwam gisterochtend kort na het lanceren tot ontploffing- Het was de derde mislukte poging- een maansatellict te lanceren met behulp van een Atlas-Able raket. dachtig beluisterde causerie, die na de pauze nog veel stof tot discussie gaf. Vooraf had de voorzitter van de kring, de heer C. J. v. d. Werft een kort openingswoord gesproken, waar in hij verklaarde, dat de balans dit jaar voor velen zeer verschillend zal uitvallen. Er zal veel negatiefs zit ten in die balans, meende spreker, die er verder op wees, dat de boeren met een complex van moeilijkheden zijn geconfronteerd. We zullen de moeilijkheden echter positief moeten benaderen, meende hij. PREMIER GEVANGEN GENOMEN In di> hoofdstad van Nepal. Kal- mandoe, is vernomen dat koning Mnhendra de regering heeft overge nomen en premier Rolrala en enkele andere hoge regeringsfunctionaris sen heeft laten arresteren. Naar verluidt, heeft koning Ma hen- dra de volledige macht aan zich ge trokken. De hoofdstad wacht op een officiële mededeling, terwijl het hoofdpostkantoor en andere belang rijke gebouwen cloor het leger zijn bezet. Koirala en de minister van binnen landse zaken. Oephadja. werden ge arresteerd door de legercomman dant Neera Sjamsjer. tijdens een jeugdconferentie. Zij werden naar het paleis gebracht, terwijl andere legerofficieren andere ministers ar resteerden. De toestand in de hoofdstad schijnt echter normaal te zijn. Uit de Indiase hoofdstad, New Del hi, is bericht ontvangen van de Indiase ambassade in Katmandoe. dat de koning zich van de macht meester had gemaakt en de premier en diens kabinet had gearresteerd. Volgens het Indiase bericht liet ko ning Mahendra ook de voorzitter van het parlement en „andere belangrijke politieke figuren" arresteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11