PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAATSGREEP IN ETHI0PIE: KEIZER ZOU ZIJN AFGEZET Prinses Irene gaf aan prinsje teddybeer Drastische voorstellen b. en w. over vertrouwenscrisis van Goes D£ BILT VORST BREEKT BEZOEK AAN BRAZILIË VANDAAG AF OPSLAG ATOOMWAPENS IN ONS LAND GERECHTVAARDIGD 203e jaargang - no. 295 Dagblad, uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. .Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 dec. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per cn.ro. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel inet een minimum van ,25 „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Temeuzen. Brouwerijstraat 2. Zierikzee. red tei 2425. adm 2094. KROONPRINS GRIJPT DE MACHT Voor radio Addis Abeba heeft kroonprins Asfa Wossen, een zoon van keizer Haile Selassie, woensdagavond een toespraak gehouden waarin hij meedeelt dat het volk van Ethiopië in op stand is gekomen tegen het bewind van de keizer. „De wetten en bepalingen van het land zijn misbruikt om het volk zijn rech ten en voorrechten te onthouden en daardoor de rijkdom van een aantal gunstelingen te vergroten", verklaarde de kroon prins. „Het volk van Ethiopië heeft lang en geduldig gewacht, in de hoop dat het eens uit de onderdrulddng zou worden be vrijd en de armoede en onwetendheid zouden verdwijnen." De rede kwam slecht dooi- en werd alleen bij gedeelten duidelijk ontvan gen. De kroonprins zei dat ontwikke lingsplannen wel gemaakt, maar nimmer zijn uitgevoerd en dat de grote vooruitgang van de jonge Afri kaanse staten het volk van Ethiopië heeft doen inzien dat het is achter gebleven. „Het Ethiopische volk heeft zijn hoop nu opgegeven", zei de kroon prins. Het Ethiopische ministerie van bui tenlandse zaken heeft via de radio' meegedeeld, dat zich in Ethiopië een „vreedzame regeringswijziging" heeft voltrokken. Andere berichten uit de Ethiopische hoofdstad meldden dat de ambassa des van Amerika, de Sowjet-Unie en andere landen door Ethiopische sol daten worden bewaakt. Op verschei dene regeringsgebouwen staan mi trailleurs. Alle luchtverkeer is ver boden. De kroonprins zou worden gesteund door een aantal militairen en jonge intellectuelen. Het verzet zou zich in eerste instantie richten tegen liet feodale bestuur van Ilaile Selassie. T erug Keizer Haile'Selassie, momenteel op staatsbezoek in Brazilië, heeft, door niets laten merken, dat hij; zich zor gen maakt over berichten van een staatsomwenteling in zijn rijk. 's Avonds werd bekendgemaakt dat de keizer naar zijn land zou terug keren. De Afrikaanse vorst kwam woens dag in Brasilia, de nieuwe hoofdstad van Brazilië, aan, en werd door pre sident Juscelino Kubitschelc onder scheiden. Hierna maakten beide staatshoofden een helikoptervluclit boven de stad. HAILE SELASSIE ..nog op deze troon?.. Huwelijkstaart als een mantel van hermelijn Een reusachtige huweJijkstaart van bijna een vierkante meter omvang en een gewicht van dertig kilogram is door de Brusselse grootmeester- banketbakker, Robert Derbeque voor de bruiloft van koning Boudewijn en Dona Fabiola vervaardigd. De taart is slechts vijftien centime ter hoog, omdat zij het uitzicht niet mag belemmeren. Derbeque heeft de vorm van een hermelijnen mantel ge kozen waarop de wapens van de ko ning cn van zijn bruid, de hertogs kroon van Brabant en de markiezin- nenkroon van Dona Fabiola. zijn ge vlijd. Witte rozen, aronskelken en de koningskroon completeren de ver siering. De maker heeft voor liet hart van de taart nootjesdeeg 'gebruikt. Voorts heeft hij voor de mantel en de versiering voornamelijk fondant suiker en getrokken suiker toege past. De kleurstoffen zijn alle uit groente en vruchten getrokken. Het verguldsel op de taart is ge maakt van 24 karaats bladgoud, dat volgens de banketbakker zonder be zwaar kan worden opgegeten. Aan deze huwelijkstaart is ongeveer 230 uur gewerkt. In Sao Paulo, waar keizer Haile Se lassie verblijft, had eerder op de dag diens secretaris de berichten over wanordelijkheden in Ethiopië „kwaadaardige praatjes" genoemd. De keizer was dan ook niet voorne mens zijn reisplannen te wijzigen. Hij zou één dag in Sao Paulo en daarna twee dagen in Rio de Janeiro blijven. Later in deze maand zou hij een bezoek aan Nigeria brengen. De eerste berichten over een staats greep in Ethiopië waren afkomstig van Ethiopische radio-amateurs en bestemd voor radio-amateurs in Ne derland en Israël. De berichten zijn inderdaad door Nederlandse radio amateurs opgevangen. Er werd in gezegd dat de verbindingen tussen Ethiopië en de buitenwereld waren verbroken en de ontvangers werden verzocht het nieuws over de staats greep ter kennis te brengen van kei zer Haile Selassie in Brazilië. Keizer Haile Selassie regeert sinds de dood van keizerin Zau- ditoe in 1930 over Ethiopië. Hij; beschouwt zich als een afstamme ling van koning Salomo en de ko ningin van Sjeba. Het merendeel van de 19 miljoen Ethiopiërs is ook deze opvatting toegedaan. Toen het land in 1935 door de Italianen werd bezet, week de keizer uit naar Engeland. Hij keerde terug toen in 1941 de Ita lianen waren verdreven. In een twèede radio-uitzending uit Addis Abeba, ving de BBC op, dat kroonprins Asfa Wossen had ver klaard: „De nieuwe regering heeft mijn steun, de steun van het leger, van de politie, van de schoolgaande jeugd, en van heel het volk van Ethiopië". Een woordvoerder van het Ethiopi sche ministerie van buitenlandse za ken bevestigde, dat „zich een vreed zame regeringswijziging had vol trokken onder het leiderschap van de kroonprins". Kroonprins Asfa Wossen had ge zegd: „Bij elke beslissing van deze regering waaronder wijzigingen In benoemingen zal men zich neerleggen. Ik heb besloten dat ik van nu af niijn land en volk zal die nen, in overeenstemming met de grondwet en tegen een vastgesteld salaris, zoals elke Ethiopiër". DRUKKE DAG IN BRUSSEL Terwijl Brussel de allerlaatste hand legde aan de voorbereidingen voor het „huwelijk van de eeuw" zoals de Belgen graag zeggen hebben de koninklijke verloofden de dag vóór hun huwelijk een druk bezette dag gehad. Het begon met een re ceptie op het paleis te Brussel, waar zij de Spaanse folkloristische groe pen, die thans in België verblijven, en leden van de Spaanse kolonie ont vingen. Tijdens deze ontvangst had de Empire-zaal de aanblik van een toneel. Spaanse volksdansgroepen in nationale ldederdracht, waarbij de MINISTER VISSER VERKLAART (Van onze parlerneirtaij/e ^edacteüL). De minister van defensie, ir. Visser, heeft; zich woensdag in de Tweede Ka mer bereid verklaard om de Kamer op de meest; geëigende wijze in te lichten over de conferentie die vrijdag In Parijs begint en waarop vraagstukken aan de orde zullen komen over atoom bewapening en andere kwesties, de nucleaire problemen rakend. Neder land neemt aan deze conferentie deel. Tevens wil de minister de Kamer in de gelegenheid stellen oiu ernstig met de regering over atoomkwesties van gedachten te wisselen en wel op korte termijn, bijvoorbeeld bij de be handeling van dc begroting van buitenlandse zaken of die van defen- De heer Wierda van de P.v.d.A. had hierom gevraagd tijdens het debat dat zich naar aanleiding van de interpellatie van de communistische heer Bakker over opslag van atoom wapens in Nederland ontspon. De interpellant stelde aan de bewinds man een negental vragen. De minister begon zijn antwoord met de medede ling dat hij niet op alle vragen zou kunnen antwoorden. Hij bevestigde dat in Nederland atoomwapens zijn opgeslagen. Maar waarom zal men daarover verbaasd zijn? Er zijn nooït- doekjes om gewonden en het ïs in het verleden zelfs aangekondigd, dat ze opgeslagen zouden worden. Uiteraard is niet openlijk bekend gemaakt wan neer zij precies zijn gekomen. De minister noemde de opslag in het belang van de veiligheid van land en volk. Hij was niet bereid bijzonder heden mee te delen over de lokalisatie, het type en de aantallen van de op geslagen wapens, omdat het. .lands belang zich daartegen verzet. Even min kon hij in het openbaar iets vertellen over oefeningen van de luchtmacht. De heer Bakker had hierover een vraag gesteld. De minister had zich terdege verge wist van de gevaren, die aan de opslag van atoomwapens kunnen kleven. Welnu, zij zijn niet meer en niet minder gevaarlijk dan de conven tionele munitie, die al jaren lang in Nederland ligt opgeslagen. Ir. Visser gaf ten slotte een recht vaardiging van de opslag van atoom wapens in Nederland: wij staan nog altijd onder de dreiging van de figantische militaire macht van de ovjet-Unie, die van alles en alles is voorzien. felle kleuren van de kostuums der meisjes uit Andalusië en Basken land afstaken tegen de zwarte kle derdracht van de zangers uit San Sebastian, vulden de salon. Studen ten, uit Madrid en Cadiz, gehuld in hun lange zwarte kapmantels, ver sierd met veelkleurige linten, zon gen hun liederen. Dona Fabiola werd uit elke Spaanse provincie een pop aangeboden. Na deze receptie kregen ook de honderden belangstellenden, die de koude noordenwind en natte sneeuw trotseerden om een glimp op te van gen van het verloofde paar en zijn koninklijke gasten, een gelegenheid hun vorst en zijn verloofde toe te juichen, toen deze enkele ogenblik ken op het balkon van het paleis verschenen. Direct na de lunch bega ven zij zich naar de Muntschouw burg in Brussel om een voorstelling bij te wonen van het Spaanse festi val, uitgevoerd door Spaanse zangers en dansers. De dag werd besloten met een geweldig regeringsdiner in het museum in het Brusselse Jubel- park waaraan alle koninklijke gasten en hoogwaardigheidsbekle ders aanzaten. Lunch Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene hebben donderdag ochtend een kort en informeel be zoek gebracht aan de Nederlandse ambassade in Brussel, waar zij wer den ontvangen door jhr. mr. Teixeira de Mattos en zijn echtgenote en en kele leden van de ambassade. De lunch gebruikte Hare Majesteit met enkele andere koninklijke gas ten bij koningin Elizabeth op liet kasteel Stuyvenberg. Prinses Beatrix en prinses Irene wa ren te gast aau een lunch, die prins Albert en prinses Paola in hun residentie Belvedère aanboden. Prin ses Irene had bij deze gelegenheid een cadeau meegebracht voor de acht maanden oude zoon van het prin- selïjk paar, prins Philips: een teddy beer. *W\A/VW>/VV>AA*VVV>A*<V\*\*VV\*VV*'VVW*AVA'VVS<VVS „Koningin Juliana sloeg geen dans over" „Koningin Juliana heeft geen dans overgeslagen", aldus schrijft woensdagavond het Brusselse blad „La Derniere lieure" over het bal, dat dinsdagavond in het paleis te Brussel werd gehouden na afloop van het gala-diner ter gelegenheid van het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola. Het blad meldt, dat prins Bernhard zich wegéns een onge steldheid moest terugtrekken in zijn vertrekken in het paleis, doch dat Hare Majesteit bleef dansen mét de ambassadeur van Nederland in Brussel, die tot de intieme vrienden van de 4 Nederlandse koninklijke familie behoort. V>AVVVN**VVVNAV**VVV\**VV\f\\\'VN*VWVVS*/*VVV\V* NA BERAAD VAN NIEUWE COLLEGE: Ontslag ambtenaargeen verdere bouw ambtswoning; terugbetaling Van Strien HET NIEUWE COLLEGE van B. en W. van de gemeente Goes heeft zich beraden over een aantal punten, dat verband houdt met de vertrouwenscrisis in Goes. In een brief aan de raad wordt hierover medegedeeld 1. ten aanzien van een aantal ambtenaren, over wie klach ten zijn geuit, zal een onder zoek worden ingesteld; 2. aan de per 1 november '59 benoemde hoofdcommies ter secretarie in algemene dienst, de lieer I). A. Huysse, zal per 1 juli 1961 eervol ont slag worden verleend; 3. de ambtswoning van de burgemeester, waarvan eind vorig jaar de bouw is stopge zet, zal worden ingericht als kantoor voor de dienst van gemeentewerken 4. aan de directeur van ge meentewerken is opdracht gegeven een volledig over zicht van de gemaakte en nog te maken kosten in ver band met de bouw van de aula over te leggen; 5. het door de fa. C. van Strien te Goes, in verband met de bouw van een garage aan de gemeente (teveel) be taalde bedrag van 31.250 zal met rente worden terug betaald; 6. de bij de dienst van ge meentewerken aanwezige personenauto, die kort na de koop in een garage ïs gestald, zal worden verkocht. In het kort zijn dit de voorstellen, die het college van b. en w. de Taad van Goes heeft doen toekomen. In de vol gende week woensdag te houden ver gadering zullen deze voorstellen wor den behandeld. De voorstellen van het nieuwe college van b. en w. hebben zowel betrekking op punten uit het rapport van de raadscommissie ad hoe als op zaken, die later aan de orde zijn gesteld. De kwestie van de aula en de affaire met de firma Van Strien zijn met name door oud-wethouder J. H. Roose ge noemd in zijn verweerschrift op net rapport der raadscommissie ad hoe. Over de ambtenaren merken b. en w. op, dat ten aanzien van ambtenaren, over wie klachten zijn geuit, zij voor nemens zijn de administratieve proce dure van onderzoek in te stellen, zoals die is neergelegd in het Algemeen Ambtenarenreglement. B. en w. wil len de procedure echter opschorten totdat nadere gegevens van het justi tiële onderzoek bekend zijn. Ambtenaar B. en w. herinneren de raad er aan, dat per 1 november 1959 in dienst der gemeente is getreden de heer D. A. Huysse. Hij werd benoemd in de functie van hoofdcommies ter secretarie in algemene dienst. Het college schrijft de raad tot de overtuiging te zijn gekomen, dat aan deze functie geen behoefte bestaat in Goes. „In verband hier mede hebben wij besloten over te gaan tot, opheffing van deze func tie en op grond daarvan eervol ontslag te verlenen aan de heer Huysse. B. en w. stellen zich voor het ontslag te doen ingaan op 1 juli 1961. „Op grond van de bepalingen van de geldende wachtgeldverordening zal aan de heer Huysse dan wachtgeld moeten worden betaald," vervolgt het college. Teneinde het aan deze ambte naar .reeds betaalde en nog te betalen salaris óf wachtgeld in de gemeente- rekeningen te kunnen verantwoorden, verzoeken b. en w. de raad de nodige kredieten te voteren ten laste van de gemeentebegrotingen voor 1959 en 1960. Tenslotte vragen b. en w. de raad f 10.500,in de begroting voor 1961 te mogen vei-werken om de uit het dienstverband met de heer Huysse voortspruitende uitgaven in 1961 te kunnen doen. Desgevraagd verklaarde ons de heer Huysse niet te kunnen meedelen of hij tegen deze beslissing in beroep zal gaan bij het ambtenarengerecht. Wel heeft hij zich gisteren over deze kwes tie tot tweemaal toe met zijn juridisch adviseur verstaan. Ambtswoning Het college van b. en \v. is voorts van mening, dat het gebouw, J. A. v. d. Goeskade, bestemd als ambts woning voor de burgemeester, slechts ten koste van grote finan ciële offers tot een werkelijk re presentatieve ambtswoning kan worden ingericht. Zoals bekend is de herbouw van de woning, die de gemaakte begroting in belang rijke mate overschreed, eind vorig jaar stopgezet. B. en w. zijn van mening, dat de wo- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Dinsdagavond is in het ko ninklijk paleis in Brussel een galadiner gehouden. Foto: Stralend schreed het jon ge paar de troonzaal binnen. Aanvaring eist 49 slachtoffers Een aanvaring tussen de Zuidslavl- sche tankboot „Petar Zoranic" en de Griekse tanker „World Harmony" in de Bosporus heeft waarschijnlijk aan 49 mensen het leven gekost. Men vermoedt, dat de meeste slacht offers aan boord van hun schip zijn omgekomen, waar zij in hun slaap door de als gevolg van de brand ont stane ontploffingen en brand werden verrast. Van de Griekse tanker zouden slechts dertien opvarenden van de uit 41 leden bestaande bemanning zijn gered, zij het dan dat de meesten brandwonden hadden opgelopen. De „Petar Zora- vic" had een bemanning van 52 kop pen, van wie er 31 werden gered. Tot de geredden behoren twee vrouwen. Van het Turkse vrachtschip „Tarsus", dat als gevolg van deze ramp eveneens in brand vloog, zouden zes beman ningsleden worden vermist, terwijl twaalf anderen zijn gewond. Meer loon voor P.T.T.-beambten De centrale directie van de P.T.T. heeft besloten per 1 januari aan staande enkele duizenden werkne mers in een hogere loonschaal te plaatsen. De centrale directie deelde mede dat deze maatregel van de P.T.T. bedoeld is ter uitvoering van door de regering al geruime tijd ge leden vastgestelde richtlijnen, over de bezoldiging van de weekloners in de gehele rijksdienst. Deze richtlijnen voorzien in een in deling van de functies op basis van de genormaliseerde methode van werkclassificatie en daarnaast in een systeem van verdienstebeloning, dat voorziet in toeslagen op het functie- loon van 5, 8 of 12 procent. De uit voeringsmaatregel van de centrale directie van de P.T.T. wordt nog voorgelegd aan de ministers van ver keer en waterstaat en binnenlandse zaken. VERWACHT... TEMPERATUUR OM HET VRIESPUNT. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Tempera tuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 16 december Zon op 08.43 onder 16.29 Maan op 05,44 onder 15.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1