Eerste Kamer besprak Nieuw-Guinea-beleid Prinses Margaret in het nauw gebracht NEDERLAND BELEEFT PERIODE VAN HOOGCONJUNCTUUR TWEEDE KAMER BEHANDELDE OMZETBELASTING OP ZUIVEL WOENSDAG- 3 4 DECEMBER 1960 e Li O V 1 N t' A L.:E ZEEUWSE O O U tt i. NT NOG STEEDS IN DE IJSKAST Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Ir. II. Vos, de nieuwe leider van de socialistische fractie in de Eerste Ka mer. heeft dinsdag bij de algemene politieke beschouwingen in de senaat over de rijksbegroting voor 1961, ver klaard, dat uit de rede van onze mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, in de algemene vergadering van de Ver. Naties en uit het bezoek van de premier van Malakka, Abdoel Rahman, aan Den Haag is gebleken, dat het probleem-Nieuw-Guinea uit de ijskast is gehaald en thans aan „internationale wind" is blootgesteld. Volgens minister Luns is Nederland ertoe bereid dat een commissie van de Ver. Naties een onderzoek instelt naar het Nederlandse beleid op Nieuw-Guinea. Maar is de Nederland se regering ook bereid, zo vroeg jr. Vos, een uitspraak van deze commis sie over de door Nederland te voeren politiek te aanvaarden, ook al blijft Indonesië zich daartegen verzetten In dit verband verweet de heer Vos de regering een terughoudendheid te genover het eigen volk. Als wordt gevraagd naar de betekenis, die aan de woorden van minister Luns moet worden gehecht, haast de regering zich te verklaren, dat in het beleid niets is veranderd. Waarom komt de regering niet uit voor het beleid, dat zij bewust heeft gekozen?" zo vroeg de socialistische senator verder. Waarom deze terughoudendheid? Waarom niet een openhartige ver klaring over de betekenis, die de re gering hecht aan de Verenigde Na ties? Er is volgens de heer Vos niet alleen een internationalisatie van het pro bleem-Nieuw-Guinea nodig, maar evenzeer een internationalisatie van de verantwoordelijkheid. Ir. Vos vond het beter, dat straks een zelfstandige staat Nicuw-Guinea niet rechtstreeks uit handen van Nederland' zal ont staan. Hoewel de heer Vos betoogde, dat. Nederland zich veel misère zou heb ben bespaard, wanneer bij de soeve reiniteitsoverdracht in 1949 ook Nieuw-Guinea zou zijn overgedragen en (lat hij, wanneer Soekarno zich goed zou hebben gedragen, ook nu nog vóór overdracht aan Indonesië zou zijn, wilde de heer Vos thans geen rechtstreekse overdracht beplei ten. Want ook de socialistische frac- Eredoctoraat voor ds. N. van der Zijpp De senaat van de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam heeft be sloten ecu eredoctoraat in de godge leerdheid te verlenen aan ds» N. van, der Zijpp uit Rotterdam, lector van de doopsgezinde kweekschool aan de universiteit van Amsterdam', voor zijn belangrijke publikaties op het gebied van de geschiedenis van de Auabaptistische beweging en der Mennonitische gemeenten, inzonder heid zijn handboek over de geschie denis der doopsgezinden en zijn me dewerking aan de Mcnnonite Ency clopedia. Dit mede ter gelegeheid van het 225- jarig' bestaan der doopsgezinde kweekschool en de 400-jarige herden king van het overlijden van Menno Simonsz, De promotie geschiedt op de dies der universiteit. 9 januari 3.961. Promotor is prol', dr. W. J. Kooiman. Dode bij autobotsing Bij een autobotsing is dinsdag de 62- jarige mevrouw M. B.van der L. uit Schalkwijk, bestuurster van een personenauto, om liet leven.gekomen. Haar auto kwam op het Vondel plein te Amersfoort in frontale botsing- met een vrachtauto, Twee inzittenden van de personenauto liepen verwon dingen op. De bestuurder van de vrachtauto, de 28-jarige H. A. van der W. uit Zwolle, verklaarde dat hij zijn. auto had stilgezet bij de nade ring van de personenauto. tieleïdér kon geen respect opbrengen voor de houding die Indonesië, voor al in de laatste tijd, had aangeuomen. V.N.-gezag De christelijk-historische heer Polle- ma was van oordeel, dat door de rede van minister Luns in de algemene vergadering van de Ver. Naties de in ternationale positie van Nederland tegenover dit gebiedsdeel is versterkt. Vee] hangt er echter af van de vraag hoe het zal gaan met het gezag van de Ver. Naties, want hoe de V.N. uit de .Kongo-crisis zullen komen, moet nog worden afgewacht, aldus de heer Pollema. Ook de heer Berghuis, die als opvol ger van prof. Anema. voor het eerst bij de algemene politieke beschouwin gen optrad als voorzitter van de a.-r.- fractie, stemde in met de rede van minister Luns. Voor de heer Berghuis was het zelfs de vraag of de regering er niet op moest staan, dat een com missie van de Ver. Naties naar Nieuw-Guinea gaat om ons be leid kritisch te beoordelen. Neder land en ook de Papoea's hebben er recht op, zonder in opspraak te komen, het werk voort te zet ten. Daarom zag de a.r.-senator een V.N.-commissie hoe eerder hoe liever naar Nieuw-Guinea ver trekken. Minister-president De Quay zal woensdag antwoorden. MINISTER DE POUS Uiterste waakzaamheid geboden (Van onze parlementaire redacteur) We leven in Nederland volop in een tijd van hoogconjunctuur en van stij gende welvaart. Het streven van de regering is erop gericht, 0111 deze situatie zolang mogelijk te handha ven, ondanks de aanwijzingen van enige vervlakking van de conjunc tuur, die uit het buitenland tot ons komen. Daarvoor is een bijzondere waakzaamheid vereist en zijn spe ciale maatregelen nodig. De. minister van economische zaken, drs. De Pous, wiens begroting voor 1.961 dinsdag' in de Tweede Kamer in openbare behandeling is gekomen, heeft dit in een lang en ingewikkeld betoog4, doorspekt met cijfers en theoretische beschouwingen, aan de afgevaardigden duidelijk gemaakt, nadat een aantal hunner zijn beleid op sommige punten had besproken en daarbij een milde kritiek had ge levérd. De minister deelde mee, dat in de jaren 1959 en 1960 de export met niet minder dan. 13 en 14 procent ge stegen is, na de inzinkingen van 1957-195S stegen de bruto investerin gen in de bedrijven in 3959 en 1960 met. 11 en 15 procent en nam de consumptie met respectievelijk 3 en 6 procent toe. De prijzen zijn nage noeg stabiel gebleven. Afgezien van de bijzondere maatre gelen, die zijn getroffen op het ge bied van huur- en melkprijzen en afgezien van het prijsverïoop van groenten, fruit en aardappelen zijn de prijzen van het levensonderhoud 'in Een dag later dan oorspronkelijk in de bedoeling lagis het eerste schip de nieuwe Europoort,haven binnenge lopen. Dinsdagmiddag arriveerde de Zweedse tanker ,,A. K. Fernstrom" met ruwe olie uit Mena al Ahmadi aan de Perzische Golf. Het schip was tevens het 23.000ste, dat dit jaar de haven van Rotterdam is binnengelo pen. Direct na de aankomst werd met de lossing van de olie een aan vang gemaakt.' de achter ons liggende periode van anderhalf jaar, ondanks de hoog conjunctuur, met slechts 1 procent gestegen. De bewindsman constateerde voorts een loonstijging in de periode 1958- 1960 inclusief de invloed van de reeds hier en daar begonnen arbeidstijd verkorting van circa 12 procent te genover een stijging van de arbeids productiviteit met 11 procent- Het betalingsbalanssaldo is niet In gevaar gekomen. Deze gunstige ont wikkeling is vooral toe te schrijven aan de elasticiteit van het produktie-. apparaat, die aanvankelijk is onder- schal. In feite is dan ook de stij ging van de produktie met name van de industriële produktie gro ter geweest dan was verwacht. Werd in het centraal economisch plan 1960 de verwachting uitgesproken, dat de produktie van bedrijven met 6 pro cent zol toenemen, de jongste ra mingen komen op een cijfer van 9 procent. Deze stijging heeft zich voornamelijk in het eerste gedeelte van het jaar afgespeeld. Daarna is onmiskenbaar van een aanmerkelijke verzwakking van dé expansie sprake. Kerstboomplanters stootten op skelet Om bij de hervormde kerk een kerst boom te kunnen plaatsen, moesten twee arbeiders van de gemeentelijke plantsoenendienst van Rotterdam, maandag in voormalig Overschie een kuil graven. Op ongeveer een meter diepte gekomen stootten zij lot hun schrik op een menselijk skelet. Zij hielden onmiddellijk op met gra ven en waarschuwden de recherche, die de politiearts liet ontbieden om een onderzoek in te stellen. Toen de ze, tot de conclusie kwam, dat het skelet ten minse een eeuw oud moest zijn, ging men de archieven van Overschie eens onderzoeken. Daaruit bleek, dat ter plaatse een kerkhof was geweest, dat echter in 1830 was opgeruimd. Tweejarige gaf feilloze tip voor pool Doordal de tweejarige Paul Cox uit Oxford 21 biljetten van een pond (in totaal ongeveer M 220 gulden) in dé kachel gooi- de, won zijn moeder deze week m J/3.000 pond sterling onge- veer 1/55.000 gulden) in de H H voetbalpool. H Mevrouw Cox ging er na het dure grapje van haar zoon na- H melijk van uitdat een kind H van twee jaar moeilijk verant- woordelijk kanvoorden gestéld s voor zijn daden. Zij bedwong H daarom haar neiging kleine Paul een fiks pak slaag te ge- ven en „strafté' haar kind H daarom door hem met een pot- lood de nummers op haar pool- formulier aan te laten wijzen. I| s Of Paul ooit gehoord had van n het spreekwoord. „Wie goed H doet goed ontmoetzal wel p nooit, bekend, worden, maar een feit is dat hij een feilloze tip s '9°f- H De prijs, die mevrouw Cox s won voor de inzet van een kwart penny, betekent een we- „reldrecord voor de voetbalpool. is ,pe heer Cox., van beroep mo.n- tear,gaf als' commentaar: „Wij zijn de gehele nacht niet H naar béd gegaan, Eerst dach- H ten roe nog aan een grap". lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllüllllll'llllllllllllllliÜi BIJ AANKOMST IN BRUSSEL Aan de Nederlandse koninklijke fa milie werd in Brussel een welkom bespaard, dat aan prinses Margaret en haar echtgenoot, de heer Tony Armstrong Jones te beurt viel. Nau welijks stond de rode Heron, waar mee deze reisden, op het platform of de afzetting van de Belgische rijkswacht werd finaal verbroken. Honderden mensen onder wie meer dan de helft persfotografen, renden op de vliegtuigtrap toe. Prins Albert van Luik en prinses Paoia. waren nauwelijks in staat hun gasten te be groeten. De Britse, Australische en andere ambassadeurs en diplomaten van het gemenebest stonden verloren tussen Eerste socialistische premier van Noorwegen overleden De eerste socialistische premier van Noorwegen, Christian Hornsurd, is overleden. Hij werd 101 jaar oud. Hornsurd werd iu 1928 prémier na dat de Noorse socialistische partij haar eerste grote verkiezingsover winning had behaald. Hét revolutionaire program van deze eerste socialistische regering veroor zaakte' echter een dusdanige paniek in financiële leringen en" grote onrust in het zakenleven van het land, dat het de gecombineerde oppositie van niet-socialistisehe partijen in het par lement gelukte, de regering na een week te doen vallen. De volgende socialistische regering werd eei-st acht jaar later gefor meerd en de socialisten zijn sinds dien steeds aan het bewindgeweest. Hornsurd bleef tot aan zijn laatste levensdagen actief in de politiek. Hij was het niet eens met het huidige beleid van. de tegenwoordige rege ring en was van oordeel dat de partij in gebreke was gebleven het socialïs- tïsch program uit zijn jongere jaren ten uitvoer te brengén. Zware veroordelingen voor belastingfraude De rechtbank te Arnhem heeft dins- I dag uitspraak gedaan inzake de be lastingfraude bij een particuliere on derwijsinstelling te Arnhem. De directeur werd veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een boete van 25.000 gulden, de tweede directeur tot één maand voorwaardelijke ge vangenisstraf en 10.000 gulden boete. De eis luidde tegen eerstgenoemde iéén maand voorwaardelijke gevan- genisstraf en een boete van 25.000 i gulden en 10.000 gulden boete zon- j der meer tegen dè tweede verdach- te. De administrateur van- de instel- j ling, werd op grond van verduiste ring in dienstbetrekking veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden voorwaardelijk. De eis luid de zes maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. Concentratiekamp-,,arts" uit functie gezet Eeu vrouwelijke dokter, die geduren de de oorlog in liet concentratiekamp Ravensbrück haar beroep uitoefende, heeft van de minister van binnenland se zaken van Sleeswijk-Holstein bevel gekregen haar praktijk te staken. Herta Oberheuser werd tijdens het. proces van Neurenberg veroordeeld wegens oorlogsmisdaden en heeft ver scheidene jaren in de gevangenis door gebracht. Haar praktijk die. zij tot nu toe had uitgeoefend m de stad Stoeksee móet door haar onmiddellijk worden neer gelegd. de menigte waarvan'prinses Marga ret, die een helgroen hoedje ophad, het duidelijke middelpunt was. De blitzes van als dollemannen rond tollende persfotografen raakten me nigeen, behalve doorgaans het vorstelijke doelwit. Cameralieden van film en televisie deden wanhopige pogingen om nog opnamen te maken maai- het was niet doenlijk. De forse mannen van de rijkswacht drongen zich met kracht door de me nigte en vormden een cordon rond de lang niet vrolijk kijkende prinsessen I en prins. Voetje voor voetje geluk - i te het om een nauwe weg vrij te ma ken naar de erewacht, die moest worden geïnspecteerd. De kluwen fo tografen loste zich toen ten dele op in déze erewacht, waarvan enkele soldaten uit het gelid werden gesla- I gen. "Eerst toen prinses Margaret met prinses Paola eh de heer Arm- I strong Jones in een hofauto beschut- I ting hadden gevonden, werd de meu- te cameravoerders wat rustiger. Eeu fotograaf werd wegens vechten met een rijkswacht opgebracht. Een tweede -fotografeerde dit schouwspel en werd ook in zijn kraag gegrepen, waarna een derde, die ertegen protesteerde, en passant werd meegenomen. Het grootste deel- der fotografen ging daarna in sta king en werd op last van de vlieg- velddirectie van het platform verwij derd. Vandaar, dat de- Nederlandse- koninklijke familie een zeer rustige •aankomst had. CONSUMENTENPRIJS ONVERANDERD (Van onze parlementaire redacteur) Op I januari 1961 vervalt de omzet belasting op boter. De Tweede Kamer heeft dinsdag zonder hoofdelijke stemming een daartoe strekkend wetsontwerp aangenomen. Deze beslissing- betekent niet, dat de boter nu goedkoper wordt. De consu mentenprijs zal er niet door worden beïnvloed, aangezien de voornaamste bedoeling is om aan de producenten, die dus.het voordeel van de afschaf fing van de omzetbelasting genieten, minder subsidie te verlenen, waardoor ook voor hen het voordeel weer ver loren gaat. De enige, die er garen bij spint, is de rijksoverheid, die met een lager subsidiebedrag- zal kunnen vol staan. Dit past in het beleid van de regering-, die ernaar streeft geleide lijk de subsidies te verminderen en af te schaffen. Dr. ir. Vondeling van de P.v.d.A. zei. dat bij bet oen grote vereenvoudiging zou vinden, als de omzetbelasting- ook j op andere melkprodukten werd afge schaft. Bovendien was hij van oordeel dat daarvoor pleit de noodzakelijk heid van de desbetreffende bedrijfs tak. Indertijd is om die reden ook de omzetbelasting op sigaren tijde lijk afgeschaft. De heren Van Koe- vorden (k.v.p.) en De Ruiter (c.h.) spraken in gelijke zin. De staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge, bleek niet tot een afschaffing van omzetbelas ting op andere melkprodukten dan boter op room. koffiemelk en gecondenseerde melk te bewe gen. Als men gehele groepen plot seling aan de omzetbelasting ont trekt, dan verandert men het we zen van de omzetbelasting, voerde hij aan. In 'n heel bijzondere con stellatie kan een enkele keer voor een produkt een uitzondering wor den gemaakt. Deze situatie heeft zich bij de boter voorgedaan. Dat was ook het geval bij de sigaren. Vertier wilde hij niet gaan. Concertmeester Salvatore Tomasso overleden Op 6'!-jarige leeftijd is maandag avond zeer plotseling overleden de heer Salvatore Tomasso, eerste con certmeester van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Hij was reeds geruime tijd met ziekteverlof. Salvatore Tomasso werd op 30 ok tober 1899 te Rotterdam geboren, studeerde in Nederland bij André Spoor en genoot zijn verdere solis tische opleiding in het buitenland onder leiding van prof. P. Meeren- blum (van de school-Leopold. Auer i In 1920 speelde hij reeds als solist met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De overledene was van 1922 tot 1933 lid van het New York Phil harmonic Orchestra, dat toen onder leiding stond van Willem Mengel berg en Arthur Toscanini. In 1936 werd hij tot eerste violist benoemd bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest en in 1939 werd hij eerste concertmeester. In de afgelopen jaren trad Salvatore Tomasso regelmatig als solist met het orkest op. onder meer in werken van Bacn. Bruch, Maliepiero. Mo zart'en R'espighi. Noren stalen een hele bungalow H De grootste diefstal ooit ge- H pleegd. is wellicht die welke dinsdag in Noord-Noorwegen werd gemeld. Zaterdag arriveerde een man 7- in Neslia. ongeveer 80 km ten zuiden Tromsoe, om het week- ■Seinde ïn zijn bungalow daar door te brengen, tot zijn grote schrik zag hij geen bungalow. H Maar de diefstal was zo groot dat de dieven er niet in slaag- gen hun buit te verbergen en de politie beschikt over aan- wijzingen waar zij het gesto- len huis zal kunnen vindeii. De H dieven hadden een tractor ge- bruikt om het huis weg te ha- s len, en bomen omgekapt om s de weg vrij te maken. ÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7