„De Brede Watering" voert in 1961 werken uit voor ƒ2,8 miljoen BARON BLUFF VROOM DREESMANN AANVAARDING AANBEVOLEN VAN R.T.M.-AANDELEN NIEUWVLIET KOOPT GROND VOOR AANLEG SPORTTERREIN Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1960 MIDDELBURG - VLISSINGEN dient onderzocht." Hij greep zijn flitspuit om een verdoving toe te dienen. „Maar professor," riep baron Bluff wat ongeduldig, „ik zal U tonen dat het om een gewone wesp gaat," en hij trad op Johan toe om hem de hoed van het hoofd te nemen. uit het stoffenvak, uitvak, vitragevak, gordijnstoffenvak, kokosvak, trap- en ganglopervak, tapijtstukgoedvak, zeil- en linoleumvak en plastic per meter. BEGROTING VAN WATERSCHAP OP ZUID-BEVELAND (Nagekomen advertenties) Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ANNEMIEKE. J. A. de Rie. E. M. J. de Rie— v. d. Pluym. Jan. Lianneke. Vlissingen. 13 december '60. Nieuwendijk 7. Gewone dienst sluitend gemaakt zonder verhoging van polderlasten Het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" heeft voor 1961 een groot aantal kapitaalswerken op het programma staan, die een totale uitgaaf vergen van rond 2,8 miljoen gulden. Ruim 1,7 miljoen is uitgetrokken voor verzwaring van de zee weringen langs de Ooster- en Westersclielde. Alleen al de eerste fase van 't op Deltahoogte brengen van de zegwering bij Hoede- kenskerke vergt een uitgaaf van rond 1,5 miljoen gulden. Voor aanpassingswerken gemalen en nieuwe haven te Wolphaarts- dijk is op de pas verschenen voorlopige begroting een post uitgetrokken van bijna 700.000,De gewone dienst van de begroting is sluitend gemaakt zonder dat een verhoging van de polderlasten nodig was. Het dijkgeschot is gehandhaafd op ge middeld 58,per ha voor het jaar 1961. De post onvoorzien bedraagt ruim 40.000. Onder het hoofd kapitaalsuitgaven is een post geraamd van 8.500,— voor de bouw van een magazijn ln Krabbendijke. Aanleg, vernieuwing of uitbreiding van de steenglooiin gen onder Baarland, Hoedekensker ke (veerhaven), en Reigersbergse-, polder, alsmede het ingieten met be ton van de glooiing Nieuwlandepol- der, vervanging tegelglooiing bij de haven te Krabbendijke en net ma ken van een drietal duikers vergt 105.930,Eén duiker zal gebouwd worden onder de Borsseledijk tussen do Van Citters- en Borsselepolder, teneinde een betere waterafvoer in de Van Citterspolder te krijgen. De kosten zijn geraamd op 2o.OOO, De twee andere duikers gezamen lijke kosten eveneens 25.000.- komen ten oosten en ten westen van 's Gravenpolder, waar de afwatering nog veel te wensen overlaat. Eén duiker komt in de Koedijk en één in de Zaaidijk. Rampschade Een Jaarlijks terugkerende post op de kapitaalsbegroting vormen de kosten voor herstel van ramp- schade: dit jaar begroot op 31.500. De duiker in de inlaag- dijk te Ellewoutsdijk is als gevolg van de sterke stroming van het inundatievvater na de stormvloed van 1 februari 1953 ontzet. Her stel vergt 20.000. De uitwate ringsgeul van de Zimmermanpol- der, tijdens de ramp dichtgesla gen dient uitgebaggerd te wor den. De kosten hiervoor bedragen 11.500. Voor het verruimen van waterleidin gen en het treffen van voorzieningen tegen uitschuren en afkalven van waterleidingen is voor 1961 ruim 50.000 uitgetrokken. In 1961 zal weer een aantal grind- en steenslag- wegen van een gesloten wegdek wor den voorzien. Tachtigduizend gulden Vrouw doodde echtgenoot veroordeeld tot 16 maanden De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdag de 55-jarige huisvrouw Joh. van B. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden met aftrek. Zij had haar 61-jargie echtgenoot P. W., door wie zij 36 jaar (hun gehele huwelijk) getreiterd en geslagen was, doodgestoken met een aardap pelmesje. Dit was in de nacht van 30 en 31 mei gebeurd, tijdens een ru zie omdat haar man weer teveel ge dronken had. Er was een jaar en zes maanden ge vangenisstraf tegen haar geëist. ia op de begroting voor 1961 uitge trokken voor het verharden van 47.000 vierkante meter weg. Deltahoogte Het op Deltahoogte brengen van de zeewering onder Hoedekenskerke vergt in eerste fase 1.482.000. In hoofdingelanden totaal is voor verzwaring cn verbe tering van de zeeweringen ruim 1.717.000 geraamd. Voor de aan passingswerken staat op de begro ting een post van 689.000. Voor het gemaal te Wolphaartsdijk staat 430.000 genoteerd-en voor de aan leg van een nieuwe haven in Wol phaartsdijk 258.000. Deze nieuwe haven is nodig in vei band met het constante waterpeil, als gevolg van de uitvoering van de werken voor het Drie Eilandenplan, in de Zand- kreek na de dichting van het Veerse Gat. De nieuw te graven haven zal tevens dienst kunnen doen als uit wateringsgeul voor het gemaal in de Oosterlandpolder. De aanbesteding zal zo spoedig mogelijk worden ge houden. De gewone begroting voor het dienstjaar 1961 sluit in de gewone dienst op 'n bedrag van 4.245.685,55 met een post onvoorzien van 40.281,50. Aan waterschapslasten is ruim 2,1 miljoen gulden geraamd. De inkomsten van de kapltaalsdienst bedragen 15.729.423,40 en de uit gaven 20.077.070,04. Derhalve be draagt het nadelig saldo op de ka- pitaaldienst 4.347.646,64. De be- groting zal op woensdag 21 decem- zeewering onder Hoedekenskerke hor tijdens de vergadering van ivordeu behandeld. MINDER COURANT BEZIT Uiterlijk 28 december dienen aandeel houders der N.V. Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij hun stukken aan te bieden bij de Rotterdamsche Bank, zo deelt deze bank In een be richt aan aandeelhouders mede, indien zij gebruik wensen te maken van het bekende bod van 500 pet., dat door committenten (zoals gemeld de ge meente Rotterdam) on de aandelen is uigebracht. Als uitdrukkelijk voor- benoud geldt dat een voldoend aantal aandelen wordt aangemeld. Uiterlijk 30 december zal worden bekendgemaakt of het aanbod zal worden gestand gedaan. De Rotterdamsche Bank brengt onder de aandacht dat de direc tie van de R.T.M. in haar ver slag over 1959 reeds méldde dat de positie van het bedrijf moeilijker is geworden door de in 1960 tot stand gekomen verhoogde loonregelingen voor de streekvervoerbedrijven. Het verslag vermeldde voorts dat „op voering van de produktiviteit ln liet algemeen bijzonder moeilijk is, zodat getracht zal worden uit nevenwerk zaamheden nieuwe baten te verkrij gen om de belangrijke verhoging van de explótatiekosten van het vervoer bedrijf op te vangen. Het is zeker, dat dit voorshands slechts ten dele zal gelukken. Daardoor is de stijging van het loonbedrag te groot Verder werd in de jaarvergadering medegedeeld dat in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1959 de exploitatiekosten over de eerste 7 maanden in grotere mate zijn gestegen dan de ontvangsten. Vernieuwing Er is reden om aan te nemen dat deze minder gunstige ontwikkeling van de bedrijfsresultaten zich sedert dien heeft voortgezet, zodat naar de mening van de Rotterdamsche Bank met een lager resultaat over 1960 rekening moet worden gehouden. Ver der dient te worden bedacht dat ook in de komende jaren nog aanzienlijke bedragen zullen moeten worden uit getrokken ter vernieuwing van het rollend materieel, terwijl daarnaast de korte economische levensduur van deze investeringen grote bedragen voor afschrijvingen zal blijven vergen. Op basis van de laatst gedane koers van 392 pet. en het uitgekeerde divi dend over 1959 van 1,4 pet. wordt op de aandelen slechts een zeer matig rendement verkregen. Daarnaast con stateert de bank dat door de geringe bexirsomzetten do aandelen als minder courant bezit moeten worden aange merkt. Op grond van dit alles meende de Rotterdamsche Bank dan ook dat on der de huidige omstandigheden een overnameprijs van 500 pet. voor aan deelhouders bijzonder aantrekkelijk moet worden geacht. Zij beveelt daar om aanvaarding van het bod aan. Committenten hebben meegedeeld dat, wanneer het bod door hen zal worden gehonoreerd, het R.T.M.-be- drijf kan worden voortgezet. 60. „Ik geloof dat er een kleine ver gissing ln het spel is," begon baron Bluff tegen professor Blopsky. „het Is niet mijn knecht die gonst, maar..." „Jawel, jawel, ik hoor het duidelijk", wierp de geleerde tegen, „het is een merkwaardig specimen, dat dadelijk G.S. keurde plan tot uitbreiding af Dinsdagavond heeft de gemeenteraad van Nieuwvliet besloten tot aankoop van ruim 12000 m2 grond van de Kin deren Schijve voor ae aanleg van een sportterrein tegen een prijs van 1,25 per m2. Getracht zal worden voor dè aanlegkosten een subsidie te verkrij gen uit 's rijks kas. „Niets aanraken, kreet de geleerde, derven!" Op dit ogenblik had het gegons on der de hoed zijn toppunt bereikt en Johan meende aan de verwarring een eind tc moeten maken. „Neemt U mij niet kwalijk, zeer ge- Jaar gevangenisstraf voor dronken automobilist De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de 22-jarige Leidse timmer man J. V. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaardelijk en ontzeg ging van rijbevoegdheid voor 5 jaar, omdat hij in juni. komend van een nachtfeest in Leiden, 4 ernstig ge wonden op het wegdek achterliet na een dronkemansrit. O Volgens een door een maatschappij in Chicago ingesteld marktonderzoek ver wacht men dat het gemiddelde Ameri kaanse gezin dit jaar een bedrag van 147 dollar (of omstreeks 550 gulden) aan kerstcadeautjes zal besteden. HOOG EN LAAG WATER 15 december Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge uur meter nap 11.25 1.64 11.53 1.81 12.17 1.96 0.22 1.26 0.35 1.48 uur meter -f- nap 23.55 1.71 12^7 1.20 13.04 1.42 uur meter nap 5.15 1.43 5,38 1.60 6.09 1.73 6.04 1.14 6.12 1.33 uur meter nap 17.56 1.82 18.20 1.99 18.50 2.12 18.38 1.53 18.48 1.73 RAAD KWAM BIJEEN Eerder op de avond werd de kinder toelage aangepast aan de gewijzigde rijksnormen, onderging het besluit inzake de subsidie van het Zeeuws- Vlaams borgstellingsfonds een kleine wijziging en werd besloten de minister van binnenlandse zaken te verzoeken uitstel te verlenen van invoering van werkclassificatie ten aanzien van de gemeentewerklieden. Het verzoek om subsidie van het Christelijke Jongemannenverbond, af deling Nieuwvliet, om beschikbaar stelling van 25.ten behoeve van de bibliotheek werd ingewilligd even als een verzoek om subsidie van de Vogelbeschermingswacht West- Zeeuwsch-Vlaanderen van 1 cent per inwoner per jaar. De door de vlassers- scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen ge vraagde subsidie van 50.werd geweigerd. Vervolgens werd besloten per 1 januari 1961 toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling inzake net bouw- en woningtoezicht in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeentebegroting 1960 werd gewijzigd. Dit mede als gevolg van een toegezegde verhoogde uitke ring uit hef Gemeentefonds van 14.066.waardoor de begroting thans weer sluitend kan worden gemaakt. Bovendien werd in deze wijziging een bedrag opgenomen van 2500.voor de aankoop van gymnastiektoestellen. Het maximum-krediet in rekening courant bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten werd voor het vol gend jaar vastgesteld op 40.000. terwijl voor de voorlopige finan ciering van de verbouwing van het oude schoolgebouw tot gymnastieklo kaal een kasgeldlening werd gesloten van 25.000.—. Afkeuring Voorts deelde de voorzitter nog mede dat het uitbreidingsplan voor de kust door Gedeputeerde Staten niet is goed- fekeurd. Reeds is aan de stedebouw- undige opdracht gegeven het plan te wijzigen met inachtneming van de bezwaren van Gedeputeerde Staten. Van de waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen was bericht ontvangen dat in 1961 het zogenaam de honderd-procentplan zal zijn uit gevoerd, zodat althans alle in de gemeente staande woningen op het waterleidingnet zullen zijn aangeslo ten. Blijkens mededeling van Gedepu teerde Staten zal de verbetering van de onder Nieuwvliet gelegen zeedijk in het tijdvak 1964-1968 plaatsvinden. Bij de rondvraag wees de heer J. C. Boei je op de slechte afwate ring van Metteniiedijk, dit als gevolg van de klei, die door het bietenvervoer langs de berm is geworpen. Hierin zal van gemeen- te-wege zo spoedig mogelijk verbe tering worden gebracht. Te hersteilen straten in Middelburg in 1961 In 1961 zullen vermoedelijk herbe- stratingswerken en herstellingen worden uitgevoerd in de volgende Middelburgse straten Koudekerkseweg van Joost de Moor- straat tot Toorenvliedtwegje Nieu we Burg Korte Burg Spanjaard straat Singelstraat Molenwater van Watertoren tot Noordbolwcrk Korte Delft Banckcrtplein en Banc- kertstraat Langevielewcg van Bur gerweidestraat tot Banckertplein Lange Noordstraat van Stadhuis straat tot Hofplein Korte Noord straat KanaalWeg in de omgeving van het station HerengrachtVeer- sesingei van Jacob Catsstraat tot Za- charias Jansenstraat, terwijl verder op diverse plaatsen putten opgehaald worden. De verbetering van de Haringplaats en de Balans is opgenomen in het wederopbouwplan van Middelburg. Steeds is gewacht op de voltooiing van de Balans-bebouwing. Indien deze bebouwing nog lang op zich laat wachten, verdient het volgens b. en w. van Middelburg aanbeveling de bestrating zowel op de Haringplaats als de Balans overeenkomstig het wederopbouwplan aan to leggen. Het aanleggen en „ophalen" van straten in de Stromenwijk behoort tot het bouwrijpmaken van dit com plex. Er is een post op het grondbe drijf uitgetrokken voor aanleg en éénmaal herstraten. leerde heer," sprak hij. beleefd de hoed lichtend, „maar ik hen geen wesp". Teleurgesteld week de wespoloog terug, maar op hetzelfde moniént schoot een woedend insekt onder het hoofddeksel vandaan en stak hem vinnig in 't gelaat... De politie ln Tokic heeft de afgelopen week 5839 wapens in beslag genomen, waaronder schietwapens, grote messen, dolken en zwaarden. De inbeslagneming geschiedt in het bestek van een campagne onder het motto ..geen messen voor de Jeugd". In Japan is ,iet aantal aanslagen met steekwapens en steekpartijen de laat ste Jaren zeer toegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6